Gemeentebegrooting t, pretrihbeurten akker's Abdijsiroop Uw Zenuwen WIJ KOOPEN DE EIMELIJKE STRIJD De S»D*A*P*~aanval op de politie Crackfree stijfsel Die NACHT-HOEST zal ophouden! (Vervolg verslag van gisteren) Antwoord van den Burgemeester Geen ladders meer door Michael Corvin De Burgemeester heeft, aldus zegt hij, het gewraakte woord „machtswaanzin" laten passeeren, omdat hij het als waan zinnig beschouwt, dat de heer Steenlage zoo iets bedenkt. Trouwens, deze heeft van de hem hier toekomende vrijheid van het woord wel ernstig misbruik ge maakt, terwijl het klaarblijkelijk zijn doel is geweest het gezag van den Burge meester als hoofd der politie te onder mijnen. Met zijn optreden heeft hij echter zijn zaak meer kwaad gedaan, dan hij zich zelf kan voorstellen. Met spreker is, naar hij meent in Augustus 1936, slechts éénmaal over deze zaak ge sproken door wethouder Van der Vaart. Ook toen zjjn namen genoemd en spreker heeft toen ter kennis gegeven een zaak, waarbij geen verdere gegevens werden ver strekt, niet te kennen en niet te willen onder zoeken. Zoo ook nu, men praat wat, maar bewijst niet. Het politiecorps is bekwaam, ijverig, geeft zich ten volle aan zijn taak; spreker heeft daar alle waardeering voor en wordt 't corps door hem volkomen gedekt. Hij merkte hierbij op, dat de taak van de politie een tweeledige is, de politoneele ge- meentetaak en verrichtingen ten dienste der Justitie of ten behoeve van de handhaving van de rust en veiligheid van den Staat. Tot dit laatste kunnen ook andere autoriteiten dan de Burgemeester opdracht geven en het is zelfs zeer de vraag, of de Burgemeester bevoegdheid heeft in zoo'n geval in te grijpen. Het is wel een wonderlijk verschijnsel, dat men thans eerst met klachten komt, na 5 jaren te hebben gezwegen. En zoo ook met de andere, lo. die over de plantsoenen. Is dit nu waar, wordt er werkelijk zooveel vernield in de plantsoenen; de heer Steenlage beweert het wel, maar bewijst het weer niet. Natuur lijk, er zijn wel eens kinderen, die wat ver nielen, maar daarvan krijgt de politie zeer spoedig bericht en grijpt in. Over de radio- hinder komen zeer weinig klachten en een op straat dienst doende agent, die de radio hoort spelen, is toch zeker niet verplicht om by de buren te gaan aanbellen of ze soms hinder er van hebben. Bij klacht wordt steeds onmiddellijk ingegrepen en zoo 1.1. Zondag nog bij den HollandBelgië wedstrijd, waarbij in Huisduinen over radiohinder werd geklaagd. Werkelijk, de opmerking van den heer Steen lage is op dit punt ook volkomen onjuist. En dan de uitvoering van de arbeidswet. Spreker concludeert, dat de heer Steenlage ondanks zijn groote woorden ook hier ondeskundig blijkt. In 1932 werden 87 over tredingen geconstateerd, in 1933: 117, in 1934: 122, in 1935: 96 en in 1936: 164. Vanaf sprekers komst tot 1 Mei, zijn dus in 13 maai»- den, 222 overtredingen geconstateerd, ge zwegen van de talrijke correcties, die in eerste instantie niet door proces-verbaal worden gevolgd. En het is merkwaardig, dat de heer Steenlage de vakvereeniging als klager er bij haalt, terwijl de leden en die vakvereeniging de menschen zijn, die mede de overtredingen plegen. De Hoofd-Inspecteur van den Arbeid te Haarlem schreef onder dagteekening van 4 Mei j.1. aan spreker: deel ik U.S.A. mede, dat ik van dit corps steeds alle mede werking heb ondervonden en gaarne verklaar, dat ik het toezicht van mijn dienst voor Den Helder heb kunnen beperken, tengevolge van de van de politie ondervonden steun en hulp. Als zijden kousen na het wassehen door een dunne Crackfree- oplossing gehaald worden. Dat maakt ze veel mooier en sterker. RABRIKAATl N.V. „O N D Z R ONS" OS KRIM <O.I Deze heeft zich niet slechts bepaald tot ge regelde en stelselmatige activiteit, doch is ook gebleken betrouwbaar te zjjn door een parate kennis van de Arbeidswet en de hieruit voortvloeiende bepalingen. Ik zal er zeer veel prjjs op stellen deze medewerking te mogen behouden." Op alle gebied kan spreker zijn tevreden heid over de politie uitspreken en het is onbillijk en onredelijk, om geen sterker uit drukkingen te gebruiken en niet in de woord keus van den heer Steenlage te vervallen, wanneer men te keer gaat als deze heer meende te moeten doen. De toon in de vragen van het algemeen sectie-rapport was een zeer onwelwillende tegenover de Politie, dat kan de heer Steen lage thans slecht ontkennen en ook bewust onwelwillend. Het over het hoofd zien van overtredingen als regel, zooals daar wordt aangegeven en naar thans blijkt door den heer Steenlage, is een beschuldiging, die niet door den beugel kan. Het is een klein kunstje om een 400 a 500 bekeuringen per dag in onze stad te laten opmaken, maar spreker wenscht aan dit streven van den heer Steen lage geen gevolg te geven, de politie zal soepel in haar handelingen blijven. Spreker merkt voorts nog op, dat in ver gelijking met andere gemeenten, hij noemt o.a. Zwolle met 42000 inwoners en 74 agenten, Deventer met 38000 inwoners en 63 agenten, Velsen met 45000 inwoners en 62 agenten, Den Helder met 36000 inwoners en 39 agenten een zeer gunstige plaats inneemt. Door het geringe aantal wordt van het personeel veel geëischt; de menschen doen dat met blijmoedigheid en ijver. Daarvoor verdienen ze lof, en ondanks de onaangename gelegenheid die mij op dit oogenblik geboden wordt, ben ik blij dit thans in het openbaar te kunnen zeggen. De heer Steenlage antwoordt, dat zijn betoog in wezen niet bestreden is en houdt daar uitdrukkelijk aan vast. Spr. heeft een naam ge noemd omdat slechts één rechercheur zich met de gewraakte diensten bezig houdt; van den tweeden rechercheur hoort spr. geen klachten. Voorts is het niet juist, dat de s.d.a.p. de poli tie zou gaan ophitsen om de diensten voor de regeering te weigeren. Spr. gelooft voorts niet, dat de burgemeester niets aan deze affaire zou kunnen veranderen. Nadat de heeren Ran en Van Loo nog over deze kwestie het woord gevoerd hadden, ver klaarde de heer v. d. Vaart (s.d.), dat de burgemeester eerder gezegd heeft, dat het ge wraakte niet tot de taak van de politie behoort. Wie is de autoriteit, die de politie opdrachten geeft? Mogen wjj dat niet weten? Betalen wjj hun salarissen om niet alles te weten wat zij doen? Spr. noemt het een gevaar als de politie te werk gaat als thans door de recherche ge schiedt. Het heele debat draait er om, dat in de instructies voor de politie niet staat, dat zij moet doen wat thans geschiedt. De Raad heeft zich uit te spreken of deze taak moet worden voortgezet, ja dan neen, Zij moet zoo noodig de salarissen van deze rechercheurs schrappen. De Burgemeester: Als U dat van avond doet, staan ze er morgenochtend weer op. De heer Van der Vaart: Zegt de bur gemeester nu, welke autoriteit opdrachten geeft, dan kan de s.d.a.p. daar protesteeren tegen misbruik van de gemeentelijke politie. Spr. zag gaarne, dat de burgemeester zijn in vloed aanwendde om een einde aan dezen toe stand te maken. Beukers behoeft zich het noe men van zijn naam niet aan te trekken; als hij in opdracht van een autoriteit handelt, dan is het in orde. De Burgemeester antwoordt den heer Schoeffelenberger, dat deze bjj de alg. beschouwingen een politiek debat dreigde te gaan houden over alle partijen en daar ging spr. niet mee accoord. Spr. accep teert niet de klachten van de s.d.a.p., omdat zij niet gepreciseerd zijn en refereert daarna aan zijn in eerste instantie gehouden betoog. Hij gelooft nog steeds, dat in deze zaak geen ver andering te verwachten is. Over het justitio- neele gedeelte van de politie heeft spr. geen zeggenschap. Gratificatie aan rijjkspoltie. De heer Uithol (nat. herstel) pleit voor een qualificatie aan rijkspersoneel, dat ter plaatse assisteert. De burgemeester is hiertoe niet bereid. Keur- en slachtloonen. Bij het college wordt er door dr. F e e ns t r a Nauwelijks hebt Ge U ler ruste begeven, oi die kwellende nachthoest begint weer Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nog sneller en mog krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds sult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel I Varlaógde prijzen f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. Kui per op aangedrongen om de slachtloonen gezien de slechte toestanden te verlagen. Het college blijft diligent. Wijkverpleging, enz. Daarvoor is op de begrooting uitgetrokken een bedrag van 2700. In de eerstvolgende vergadering zal een voorstel tot verdeeling over de betrokken vereenigingen gedaan wor den. De heer Hoornsman breekt in deze een lans voor het „klompenfonds". Schoolgelden. Voorstel van de R.K. Raadsfractie. De R. K. Raadsfractie stelt voor om de ver ordening tot heffing van schoolgelden voor het woon lager onderwijs, het openbaar buitenge woon lager onderwijs, het uitgebreid lager on derwijs en het openbaar vervolgonderwijs in de gemeente Den Helder zoodanig te wijzigen, dat met handhaving van de daar in genoemde minimum tarieven indien meer dan een leer ling uit hetzelfde gezin gelijktijdig een school van denzelfden soort bezoekt, het schoolgeld wordt verminderd voor den tweeden leerling met 20, voor den derden met 40, voor den vier den met 60 en voor den vijfden met 80 ten hon derd, terwijl voor de volgende leerlingen geen schoolgeld verschuldigd is. De burgemeester stelt voor om dit voorstel voor prae-advies in handen te stellen van B. en W. De heer Smits verklaart, dat hij op een vergadering, waar hij als gewoon lid verschijnt, niet als corrector van woordvoerders wil op treden, als deze aanmerkingen op het college van B. en W. hebben. Het voorstel van de R.K. fractie beoogt niet meer dan de oude regeling weer in het leven te roepen. Het bedrag wat de begrooting thans noemt, is slechts een gis sing; bij onze vlottende bevolking is de heele berekening facultatief. De opbrengst kan nog best meevallen; de heer Ran heeft goed recht dit te veronderstellen, 11.900 is volgens spr. fractie aan den lagen kant. Mocht er een paar duizend gulden meer ontvangen worden, denkt dan aan de groote gezinnen, zoo zegt hij. De burgemeester antwoordt, dat de wijze waarop het college wordt aangevallen wel degelijk een aanleiding kan zijn voor den wethouder om daartegen te protesteeren in wat voor vergadering ook. Spr. dringt aan om het voorstel in handen te stellen van B. en W., hetgeen tenslotte ge schiedt. Melk op scholen. De heer Smith (SiD.) hoopt, dat ten aan zien van deze aangelegenheid het College werkzaam zal willen zijn. De Voorzitter antwoordt, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijk heid tot het verstrekken van melk op de scholen. Spr. heeft er een idee van, dat hij op dit punt iets kan bereiken. Subsidie bewaarschoolonder wijs. Ter sprake komt het voorstel van den heer Uithol (Nat. Herstel) tot geleidelijke ver mindering van het subsidie aan het bewaar- schoolonderwij s De voorsteller licht zijn voorstel toe; de ouders willen overdag hun kinderen kwijt, de kosten zullen ze zelf hebben te dragen, vol gens hem. Dit voorstel wordt door den heer F e e ns t r a Kuiper (Gem. Belang) geschikt geacht voor prae-advies van B. en W. Wethouder Smits (R.K.) adviseert niet te tornen aan deze verordening; het fröbel onderwijs sorteert nuttig effect. De heer Smith (S.D.) betoogt, dat de financiën bij onderwijs niet den doorslag moe ten geven. In vergelijking met andere steden zijn de kosten voor onderwijs hier niet te hoog; velen van onze scholen mogen geen „scholen" genoemd worden. Spr. somt dan op de voordeelen aan fröbelonderwijs verbonden. Dit in tegenstelling tot de bewering van den heer Uithol, die de beteekenis er niet van in ziet. Aan de hand van vele citaten constateert spr., dat het bewaarschoolonderwijs van groote beteekenis is. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De Voorzitter betoogt, dat hetgeen de heeren Uithol en Feenstra Kuiper voorstellen beteekent, dat het particuliere fröbelonder wijs den nek wordt omgedraaid. De bezuini ging van 1.700.zou moeten worden ge vonden op de salarissen, dat zou onredelijk zijn tegenover de onderwijskrachten, vooral in vergelijking met andere betrekkingen. De bewaarscholen zijn ook van beteekenis omdat de leerplichtige leeftijd verhoogd is tot 6'<2 jaar. Het voorstel zal later nog eens ter sprake komen, voorzien van het praea-dvies van B. en W. De Fransche cursus. Dr. Feenstra Kuiper (Gem. Belang geeft alsnog B. en W. in overweging om dezen cursus te bekijken. De Voorzitter oordeelt, dat deze cur sus voor het geld dat er mee gemoeid is, ge handhaafd dient te blijven. De „Meer-werk-actie". De heer Kraak (S.D.) zegt o.m.: Mijn groote grief is, dat het mogelijk bleek in deze gemeente en erger nog bij Uw College, dat na een behoorlijk verzoek van de hier ter plaatse bestaande Commissie in het Bouwbedrijf, de vertegenwoordiger van alle denkbare vaklieden in het bouwbedrijf, R.K., Chr., Modernen en van de Patroons desgelijks op 24 Juni 1936, uiteindelijk het positief ant woord komt op 25 Februari 1937, dus slechts een 8-tal maanden later. Dit gaat volgens spr. ver over de schreef. Spr. gaf daarna een uitvoerige motiveering. De Comm.-Bouwbedrijven meende, dat de aandacht moest hebben: le. de bouwwerken door de gemeente op de markt gebracht; 2e. eenige wijziging in de bestaande bouwver ordening, 3e en het meest van belang zijnde, onderhoudswerk of herstelwerk van particu lieren. Waarna hij hoopte duidelijk gemaakt en bewezen te hebben hoe het niet moet. Acht maanden, en hoewel in den Raad wel jaren genoemd zijn, is dit nu eenmaal te lang, voor al als de werkloozen wachten. Meermalen heeft het College blijk gegeven spoed achter de zaken te kunnen zetten. Deze geschiedenis vindt spr. echter zéér betreurenswaardig. Commissie Bouwbedrijven had wel terdege gewikt en gewogen of een z.g. „Meer-werk- Aetie" kans van slagen had; Den Helder toch was niet de eerste, andere gemeenten had den ook wat gedaan, en met succes. Spreker noemt cijfers van een „Meer-werk- Actie" te Amsterdam, welke geen termen tot het voeren van een speciale actie, tot een aanfluiting maken. Hier zou het bedrag naar verhouding 25.000.zijn, doch ook het College meent wel dat het uitvoeren van b.v. een klein object in werkverschaffing mede helpt voor het bestrijden der werkloosheid. Resumeerende meende spr. bij uitstek een gemeentebelang te dienen, ook deze „Meer- werk-Actie", die nu wel voor 't oogenblik begraven is, aan het antwoord van het Col lege te moeten toetsen. Spr. sprak tenslotte de hoop uit, dat het College voortaan niet meer zoo lang op zich zou laten wachten. Antwoord van weth. Smits. Wethouder Smits (R.K.) protesteert als zou hjj in deze kwestie in verzuim gebleven zijn. Er is rekening mee gehouden, dat Ged. Staten geen medewerking zouden verleenen, bij voteeren van een bedrag. Wat wilde de commissie? Betaling van uit te voeren wer ken door de gemeente. Maar daarvoor waren en zijn geen gelden beschikbaar. De com missie had louter de voorstellen overgenomen, zooals zij door het gemeentebestuur reeds waren beraamd. In deze gemeente zijn veel huiseigenaren woonachtig, maar zij zien geen kans om het noodige aan hun huizen te laten uitvoeren. Suppletie uit gemeentekas zou noodig zijn, maar dat zou door Ged. Staten beslist ver boden worden. Spr. betwijfelt het of uit par ticulier initiatief de noodige gelden bijeen gebracht zouden kunnen worden. Spr. protes teert dat deze zaak door het College met laksheid zou zijn behandeld en wijst er op, dat ook door het comité niets is bereikt kun nen worden. De Voorzitter voegde hier het een en ander toe. Hij gaf een opsomming yan de plannen, welke volgens het comité ter uit voering in aanmerking kwamen, en die reeds alle op het lijstje van het College stonden, maar niet konden worden uitgevoerd, omdat daarmede tonnen gouds gemoeid waren, Maar spr. had er toen al een idee van, dat er te veel bezwaren zouden zijn voor deze HONIGS BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en: 25^ zwaarder dan de meeste andere «ut Zondag 23 Mei 1937 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weatstrun Geen dienst Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W.J.V (J p Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 9 uur, Ds. Mejjnen 's Morgens 11 uur, Ds. Mejjnen s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Mejjnen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 Leesdienst. Donderdagavond 7-30 uur, Ds. C. Kraai Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 u. de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F, Meitiers Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Cand. J. B. Oskaan Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmiddag 4 uur, straatprediklns Molenplein Verschillende sprekers, 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Hells. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeent« Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat Geen dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uut Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10.30 uur Ds. M. van Wichea oud goud en zilver tegen de hoogste waarde, Fa. Beemsterboer. Meer-werk-Actie. De zaak had inderdaad eerder afgewikkeld kunnen worden, maar het resultaat was zeker hetzelfde geweest. De heer Boogaard rehabiliteert zich. De heer Boogaard (S.D.) deelt nog mede, dat de loonen in Zaandam in werkver schaffing werkelijk 42 cent per uur zijn. De gegevens die hij destijds gegeven heeft, waren juist, hetgeen moge blijken uit een schrijven, dat uit Zaandam gekomen is. Daarop antwoordt de Voorzitter, dat er in Zaandam geen rijkswerkverschaffing is, Spr. rekent voor, dat de menschen daar nog geen 34 cent per uur in werkverschaffing verdienen. Het betoog van den Burgemeester wordt door den heer Smits beaamt. De heeren van het College betoogen, dat de menschen hier met hun 34 cent beter af zijn dan die in Zaandam met hun 42 cent (2 uur worden niet uitbetaald). De heer Bogaard is echter van ander inzicht. Woord van hulde. Dit wordt gesproken door den heer B r e g- man (Gem. Belang) in verband met de be legging van een leening, waarop 80.000.— verdiend werd. Maar spr. blijft er tegenstan der van om reserves te beleggen in leeningen van eigen gemeente. De gemeentebegrooting 1937 werd daarop z.h.s. goedgekeurd. De heer Schoeffelenberger brengt een woord van dank aan den Voorzitter voor de aangename leiding, waarbij vrijwel steeds in vriendschappelijken zin deze vergaderingen zoo vlot zijn verloopen; hij dringt tevens aan op meer vrijheid bij het voeren van het woord (applaus). De Voorzitter is zijnerzijds de heeren dankbaar voor hunne medewerking, wl' gaarne medewerken tot meerdere vrijheid, mits daarvan op oordeelkundige en juiste wijze gebruik van wordt gemaakt. (Zie vervolg derde pagina van dit blad). 13) Het kwam Esther voor, dat het buiten plotseling donkerder geworden was. Zij had er geen eed op kunnen doen, dat haar opvat ting van het telegram de juiste was, maar gevoelde zij, dat zij alleen op zichzelf was aangewezen. De toestanden mochten zich ont wikkelen, zoaols zij wilden, politiek bleef steeds toch maar een zaak, zooals iedere andere zaak, waarbij de balans wordt opge maakt en die daarmede ontsluierd wordt. Hier was met ressitlment al evenmin eenig succes te verwachten als bij een of ander spel aan de beurs. Het kleine, onbeduidende ver schil was slechts, dat de inzet bij de politiek meer dan geld en goed, dat hij het leven en het lichamelijk bestaan was en dat de termijn van het risico niet meer eindigde. Maar toen zegevierden haar jeugd en opti misme over de grauwe gedachten aan het geen misschien wel mogelijk was. Zij was den wedloop nog nauwelijks begonnen en zou het zoo gauw niet opgeven. Zjj- had Burg achter zich, zooals zij wist en de relatie met Hardley en diens vrienden was te interes sant, dan dat Estre terneer geslagen had kunnen blijven. West Indian Rubber Company. Zij zocht het adres in haar handtaschje en constateerde met behulp van een kleinen, maar duidelijke plattegrond, dat het niet al te ver weg was. Den nog beschikbaren tijd gebruikte zij voor het doen van een kleine wandeling en bevond zich om half twaalf voor het kantoor gebouw van de Amerikaansche maatschappij. Zij trad het binnen en vroeg naar Mr. Hardley. Men behandelde haar zeer beleefd en schijn baar zonder er eenig vermoeden van te heb ben, wat haar herwaarts voerde, althans naar het Esther voorkwam. Zij werd aangediend. Een oogenblik later verscheen Hardley, monter en uitgeslapen en zonder eenig spoor der zenuwachtigheid, die hij gisteren vertoond had. Bij de begroeting keek hij haar vol ver wachting aan, zoodat Esther zich niet kon onthouden hem glimlachend toe te knikken. Daarop straalde Hardley onverholen en ver zocht haar mee te gaan naar zijn kantoor. Zij constateerde, dat dit kantoor voor een rubbermaatschappij wel buitengewoon tegen geluiden van buiten gevrijwaard was. De deu ren waren aan beide zijden gecapitonneerd en ook de muren schenen geluiddempende beklee dingen te hebben. Zij liet zich in een zeer ge- makkelijken fauteuil neder, terwijl Hardley zich achter een geweldig groot bureau-minis- tre verschanste. Zonder lange inleiding vroeg hij haar nog eens naar haar besluit en toen zijn verklaard had toe te stemmen in zijn voorsteilen van den vorigen dag, overhandigde hij haar een klein boekje, dat bij nadere beschouwing een cheqveboek met blanco cheques bleek te zijn. Esther glimlachte, wat pijnlijk door deze al 'te groote openhartigheid getroffen, en legde het boekje weder op de schrijftafel. Hardley was zeer verbaasd en zijn verbazing schsen eerlijk te zijn. Het was den Amerikaan onbe grijpelijk, dat iemand een blanco chequeboek zoo maar zonder meer van de hand kon wijzen. Hij spande zich in haar aan het verstand te brengen, dat zij onvermijdelijk ruime geldmid delen noodig zou hebben en daar het de na drukkelijke wensch geweest was van Selfride hier stokte hij. Hij had zich verraden en keek Esther schuldbewust aan. Een weinig ironisch keek zij naar het boekje. „Dus zoo goedkoop had de heer Selfride gedacht mij te kunnen koopen? Nu, mijnheer Hardley, zegt u hem dan maar of neen, zegt u hem maar niets. Ik wilde hem zelf wel eens spreken." Ontsteld weerde Hardley dit verzoek af. Dat was totaal onmogelijk. Hij had zichzelf door zijn indiscretie toch al in gevaar ge bracht. Selfride wilde niet... Bruusk viel Esther hem in de rede. „Als we onze samenwerking met geheimdoenerij en zulke dingen moeten beginnen, zou het mij spijten, maar... Deelt u alsjeblieft aan mijn heer Hal Selfride mee, dat ik slechts alleen tot medewerken bereid ben, wanneer ik hem persoonlijk kan spreken. Dat beteekent vol strekt niet, dat ik eyentueel u", zei lachte zoo vreemd, dat Harley er onrustig van werd, voorbij zou willen gaan. Maar u moet begrij pen, dat ik slechts aan een duurzaam samen werken denken kan, en aan vertrouwen op uw discretie en op de zwijgzaamheid van den United Service, als men mij hetzelfde vertrou wen betoont, dat ik zelf aan den dag leg. Stelt u zich dus maar zoo gauw mogelijk met Sel fride in verbinding. Dat is het beste, gelooft u mij maar." Hardley keek haar weifelend aan. Esther voelde, dat zij voor het eerst van haar leven va banque speelde. Mocht haar berekening verkeerd geweest zijn, dan zou heel haar toekomstgebouw nu meteen instorten. Maar zij hoopte koelbloedig en slim genoeg te zullen zijn om het bereikbare te bemachtigen. Haar overbuur stond op en verzocht hem een oogen blik te verontschuldigen. Zij knikte en wist, dat Hardley nu naar Selfride ging, die dus wel heel dicht in de nabijheid moest zijn. Tijdens zijn afwezigheid nam zjj de kamer eens op en daarbij viel haar blik weder op het chequeboekje. Zij bekeek het nog eens nauwkeurig en bemerkte, dat er onder de on- derteekeningen een klein verborgen teekentje was aangebracht, dat op elke cheque voor kwam. Een gedachte, die zij aanvankelijk voor absurd hield, welde in haar op, maar toen dacht zij aan dien blik van Selfride en plotse ling had zij het gevoel de bedoeling duidelijk te begrijpen. Deze blanco cheques, die men haar zoo veelbelovend voor haar prestaties in de hand had willen stoppen, waren een fictie. Het kon niet anders, of dat geheimzinnige kleine teeken was een aanwijzing voor de banken om niet uit te betalen. Het was een zet op het schaakbord van den heer Selfride een zet, die den ijskouden berekenaar verried. Wanneer dit inderdaad een berekening van hem was, moest zij zijn gave angstvallig af wijzen wat zij impulsief dan ook reeds gedaan had. Had zij tegen zijn verwachting in het geschenk aanvaard, dan was de zaak voor den United Service afgedaan. Onder het een of andere voorwendsel kon men haar ge makkelijk genoeg de cheques, die zij toch niet kon verzilveren, weer afnemen. Zwijgen zou zij dan in haar eigen belang wil reeds moeten doen. maar de heer Selfride had dan zonder referenties en langdradig inwinnen van in lichtingen een juister beeld van haar aard dan h(j door uitvoerige gesprekken of «e- vaarljjke proefopdrachen had kunnen verkrii- gen, J Onwillekeurig moest Esther dezen rnan» die zij lichamelijk haast niet kon uitstaan, bewonderen. Na haar onderzoek had zij het chequeboekje juist weer achteloos neergelegd, toen de deur geruischloos openging en voor Hardley's schrale figuur de massale vorm van Hal Selfride verscheen, die zichzelf moeizaam de kamer inschoof. Esther keek hem bedaard aan, terwijl EJ naderde en haar een korten blik en een groe toewierp, om zich daarna steunend in den bureaustoel te lat in zakken. Daar zat hij, snuivend en blazend, een êe' vaarlijke klomp levend vleesch, welks explosie ieder oogenblik te wachten stond, wilde een poging doen om een onderhoud aan den gang te brengen, maar Selfride knorde slechts even tegen hem, dat hij met juffrouw Raleig" alleen wilde spreken. Dadelijk gleed Hardley de kamer uit en sloot de gecapitonneerde deur achter zich. Esther was met Selfn alleen in het vertrek. Hij haalde een sigaren koker voor den dag, koos zorgvuldig ®e sigaar uit, beet er met zijn groote, gele tande de punt af en spuwde die ook al wee meesterlijk, zooals Esther moest erkennen, maar toch appetitelr k in een nap, die een hoek der kamer stond. Eerst toen hij dikke, haast zwarte gevaarte in brand g stoken had, keek hij door de dichte, dwarr lende rookslierten heen Esther loerend aa „Heeft Hardley u gezegd, dat ik eh -p niet van houd om genoemd te worden? Dit begin leek wel wat op een soort inQ e s.'tie, maar op een eigenaardige wijze hac behandeling, die de reus zooeven dat sigar puntje had laten ondergaan, hem voor Es minder dreigend en onmensehelijk doen w den. Zjj lachte Hal Selfride toe. (Wordt ver volgdJ

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6