Autarkie een waarborg voor den vrede Roosevelt gaat den arbeider beschermen tl De Parijsche wereld tentoonstelling geopend VRIJE NEDERLANDERS! LL>eerbericht Stemt op Mr. P. J. OUD - No. 1 van lijst 6 Zifting Volkcnbondsraad geopend de bilt seint, Heeft Lindbergh weer een zoon? Kabinetswijziging in Engeland Vrijheid en Democratie worden bedreigd! De Vrijzinnig Democraten roepen U op, om met hen op de bres te staan vóór de onverzwakte handhaving van onze volksvrijheden, vóór gewetens- en godsdienstvrijheid; vóór vrijheid van drukpers; vóór vooruitgang en sociale rechtvaardigheid. Thans is een krachtig vooruit ziend regeerbeleid en samenwerking van de onderscheidene bevolkingsgroepen nodig. Versterkt daartoe de democratische middengroep, welke de democratie wil handhaven en uitbouwen, stelling kiest tegen alle uitersten, en oog heeft voor de eisen van de moderne tijd. Die middengroep is de VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE! Noodlanding in Australische woestijn Japansche kruiser bezoekt Duitschland Een geheel metalen luchtschip 1 Waarom Italië en Duitschland zich onafhankelijk maken. Duitsche lofzang op Mussolini's politiek. In zijn rede voor den nationalcn raad der corporaties heeft Mussoli- ni de economische onafhankelijk heid verdedigd en zich teweer ge steld tegen de „democratieën", die den „dictatuurlanden" voorstellen van hun autarkisch streven af te zien, aldus schrijft de „Deutsche Volkswirtschaft". Mussolini ziet in een zoo groot mo gelijke economische onafhankelijk heid de beste waarborg voor den vre de. Hier kan men een vergelijking maken met Duitschland. Het is dui delijk, dat het niet gaat om een af gesproken politieken lijn, doch om de naleving van het inzicht dat vol ken, welke weinig met aardsche goederen gezegend zijn, met al hun energie moeten streven naar hun economische onafhankelijkheid, zon der welker verwezenlijking, de poli tieke vrijheid een vrome wensch blijft. Misschien, zoo vervolgt het blad, opent 't Italiaansche voorbeeld eindelijk ook den aanbidders van een vrije wereldhuishouding in eigen land de oogen. Italië heeft pas be trekkelijk laat door de sancties de ernstige bedreiging van zijn economischen toestand ingezien. Duitschland heeft de gevolgen van een economisch beleg vroeger en smartelij ker leeren kennen. Pas het nationaal-soci- alisme heeft uit deze ervaringen de prac- tische gevolgtrekkingen gemaakt. Wij moeten erkennen, dat het Mussolini gelukt is, in zeer korten tijd met bewonde renswaardige energie de economische vrij heid te benaderen. In de laatste jaren is de Italiaansche grond sioffenproductie buitengewoon sterk geste- gen. In 1933 produceerde Italië 5.380.000 dubbele centenaar ruwijzer, 17.700.000 ruw staal, 7.330.000 zwavelkies, 810.000 zinkerts, 300.000 looderts, 950.000 bauxiet, 121.000 alu minium, 20.000 kunstwol en 363.000 kunstzij de. In 1936 bedroegen deze cijfers resp. 7.750.000, 20.250.000, 8.670.000, 1.590.000, 500.000, 3.150.000, 163.000, 450.000 en 305.000. De levensmiddel en voorziening is thans bijna volkomen uit eigen middelen verze kerd. De verzorging van textielgrondstoffen is vooral ook door den gestegen aanbouw van binnenland&clie vezelplantcn en door de uitbreiding van de synthetische productie buitengewoon verbeterd. Wat de kunstwol- productie betreft, stond Italië verleden jaar aan de spits van alel landen der wereld en zou het in 1937 slechts door Duitschland overvleugeld kunnen worden. Mussolini verklaarde in zijn rede, dat dg Italiaansche zware industrie zich onaf hankelijker moest maken van den schroot- invoer uit de westelijke landen, daar deze leveringen dikwijls van de politieke stem ming afhankelijk zijn. Dit zal des te eerder mogelijk zijn. indien het gelukt de eigen ijzerproductie uit te breiden. Mussolini is ervan overtuigd, dat de Itali aansche ijzerertsvoorraad, ook al wordt de productie verdubbeld, nog voor vele jaren voldoende zal zijn. Uit de voorafgaande cijfers blijkt, dat men de productie van zink- en looderts en zwa velkies aanzienlijk heeft kunnen opvoeren. Op Sardinië wordt nog naar koper ge zocht. Het vraagstuk der steonkoolvoorziening vormt de grootste moeilijkheid van de Itali aansche economische politiek. Al rekent Mussolini er op, dat de eigen steenkool productie welke nu reeds 1 millioen ton per jaar bedraagt, tot 4 millioen ton kan worden uitgebreid, zoo is daarmede na tuurlijk nog niet de voorziening gewaar borgd. Het jaarlijksche verbruik van steenkolen is ongeveer te schatten op 12 millioen ton. Deze zorg is minder zwaar, daar Italië zijn behoefte te allen tijd in Duitschland kan dekken. Wat de vloeibare brandstoffen be treft betrekt» Italië petroleum uit Roemenië, Irak en in den laatsfen tijd in toenemende mate ook uit Albanië. Hierbij moet reke ning worden gehouden met het feit, dat de Roemeensche petroleum voornamelijk door een maatschappij wordt geleverd, waarvan het meerendeel der aandeelen zich in Italiaansche handen bevindt. Albanië behoort tot de Italiaansche invloedsfeer. De boringen in Italië zelf hebben nog geen bevredigend resultaat opgeleverd. Onge twijfeld is de strijd om de economische vrij heid voor Italië moeilijker dan voor Duitschland, daar de belangrijke delfstof, steenkool, ontbreekt. Het koloniale rijk moet in de naaste toe komst hierin te hulp schieten. De bodemschatten van Abessinië zijn naar Mussolini verklaarde, buitengewoon rijk. De exploitatie hiervan stelt echter aan de_ financieele draagkracht en aan de ar beidskracht van het volk zeer liooge eischen De Italiaansche handelwijze is, zooals uit de rede van Mussolini blijkt, een verder be wijs dat de wederinstelling van eon wereld- buishouding, zooals deze door Groot Brir- tannië wordt bepleit, mislukken moet door het feit, dat de landen welke geen overvloed van grondstoffen hebben, om redenen van zelfbehoud, andere wegen moeten bewande len. Heden openbare bijeenkomst. Gisterenmiddag is de 97e zitting van den Volkenbondsraad te Ge- nève geopend met een besloten bij eenkomst onder voorzitterschap van den gedelegeerde van Ecuador, Que- vedo. De raad nam de agenda van deze zitting aan. De eerste openbare bijeenkomst zal hedenmiddag wor den gehouden. A'a de besloten bijeenkomst zijn de leden van den raad in geheime ver gadering bijeengekomen ter bespre king van enkele der meest kiesche punten van de agenda, t.w. het be roep van de regeering te Valencia, de kwestie van Alexandrette en het bureau der ontwapeningsconferentie. In de geheime bijeenkomst van gisteravond heeft de Volkenbondsraad besloten, het bu reau der ontwapeningsconferentie tegen 29 Mei bijeen te roepen. Voor het geval de te genwoordige zitting van den Raad dan nog niet gesloten mocht zijn, werd bepaald, dat het bureau pas begin den volgende week zal vergaderen, Twee dagen eenzaam rondgezworven. De geoloog Sir Herbert Gepp die met vier metgezellen in een vliegtuig van de Austra lische luchtmacht luchtopnamen maakt in de onbekende gebieden van Centraal Austra lië heeft Vrijdag een noodlanding moeten verrichten. Pas Zondag werden zij door een ander militair vliegtuig na langdurig zoe ken in het woestijngebied op ruim 200-km. van het meest nabije plaatsje gevonden. Het vliegtuig wierp levensmiddelen omlaag en haalde hulp. Echter zal het nog eenige dagen duren eer een reddingsexpeditie, die met vrachtauto's en kameelen het onbeken de gebied moet betreden het verongelukte toestel bereiken kan. Gisteren is' de Duitsche pers ontvangen aan boord van den Japanscben kruiser „Ashigara", welke voor een bezoek van eer, week in de haven van Kiel ligt. De com mandant. vice-admiraal Kobayashi hield 'n toespraak, waarin hij de groeten van het Japansche volk aan Duitschland overbracht Boodschap aan het Congres en nieuwe arbeidswetten. President Roosevelt heeft een bij zondere boodschap gericht tot het Congres, waarin hij de nieuwe ar beidswetten, welke een minimum loon, een maximum arbeidstijd en een verbod van kinderarbeid bevat ten, aanbeveelt. Bovendien verbiedt de wet het in dienst nemen van on georganiseerde arbeiders. In zijn boodschap noemt President Roose velt geen cijfers voor arbeidstijd en loon, dit moet door het Congres worden geregeld. Roosevelt is van oordeel, dat allen, behal ve de onverbeterlijke reactionairen met hem eens zullen zijn, dat de regeering eenige controle moet hebben op maximum werk tijden en minimum loonen, teneinde de ar beiders te kunnen beschermen. Senator Black en het congreslid Connery bereiden een wetsontwerp voor, dat in bei de huizen van het Congres zal worden in gediend. Het ontwerp voorziet in een mini mum uurloon van veertig dollarcent en een werkweek van 35 tot 40 uur. Een raad van vijf personen zou de toepassing van deze wet moeten controleeren en deze raad zou in sommige gevallen ook wiiziging kunnen brengen in bovengenoemde cijfers voor som mige industrieën. Houding Amerikaansch vakver bond twijfelachtig. Het wetsontwerp staat gelijk met een her stel van de N.R A. inzake de arbeidsstan- daarden. Lewis heeft reeds den steun van de commissie tot industrieele organisatie toegezegd. De houding van het Ameri kaansch vakverbond is evenwel meer twij felachtig. Roosevelt zegt in zijn boodschap aan het congres inzake de nieuwe ar beidswetten o.a. nog, dat het verzet niet groot zou kunnen zijn, wanneer het er om ging, van de markten der bondsstaten onderling de producten uit te sluiten van werkgevers, die hun arbeiders het recht op organi satie en collectieve onderhandelingen ontzeggen. Roosevelt spreekt voorts de hoop uit, dat het congres in de tegenwoordige zitting eveneens wettelijke maatregelen zal aanne men, om hen, die in de fabrieken of op de boerderijen zwoegen, nog meer te helpen. Verschillende sociale wetten grond wettig verklaard. Het Opperste Gerechtshof heeft met vijf tegen vier stemmen bepaald, dat de wet op de verzekeringen tegen werkloosheid grond wettig is. Ook de heffing op de loonen ten einde deze maatregelen te financieren werd goedgekeurd. Het Hooggerechtshof heeft eveneens het ontwerp inzake ouderdomsrente, vervat in de wet nopens sociale voorzieningen, grond wettig verklaard. Verwachting: zwakke verander lijke wind, later uit ooste lijke richtingen, meest licht bewolkt, droog warm weer, behoudens geringe kans op' onweer in het zuiden. Verdere vooruitzichten: aanvan kelijk nog warm, met toene mende kans op onweer. Barometerstand hedenmorgeB 8 tmr i 77,4 i Toch lichter dan de lucht De afgevaardigde Dingell uit Michigan. (Amerika) deelde te Washington mede, dat hij in het Huis van Afgevaardigden een wetsvoorstel zal indienen voor den bouw van een geheel metalen luchtschip, onge veer de helft der grootte van de „Graf Zep, pelin" en ten bodrage van ongeveer zes millioen dollars. De bouw van dit lucht schip zou bedoeld zijn als antwoord op eenigen der vraagstukken van „lichter dan de lucht", welke zich hebben voorgedaan door de verwoesting van de luchtschepen „Hindenburg", „Akron" en „Macon." Naar in de omgeving van de familie Lincf- bergh wordt vernomen, heeft mevrouw Lindberg 12 dezer het leven geschonken aan een zoon. De dagbladen publiceeren uitvoerige be richten over de geboorte van een zoon van het echtpaar Lindbergh in de nacht van don twaalfden Mei. Zij halen daarbij de verkla ringen aan van mej. Anne Cutter, een tante van mevrouw Lindbergh, die in Cleveland in Ohio woont. Zij heeft verklaard, dat het desbetreffende bericht haar geworden is in een schrijven, dat mevrouw Charles L. Cut ter, de grootmoeder van mevr. Lindbergh, gekregen heeft van haar dochter, mevrouw Dwight Morrow, die weer de moeder is van mevrouw Lindbergh. Nieuwe samenstelling waarschijn» lijk Zaterdag bekend. Waarschijnlijk zal Baldwin zich Vrijdag middag om vier uur naar den koning bege» ven om zijn ontslag in te dienen en Nevilla Chamberlain aan te bevelen voor de taak, een nieuw kabinet te vormen. Verwacht kan worden, dat de nieuwe ministerlijst Zaterdag bekend zal zijn, en dat het nieun we ministerie zich Maandag aan het parle ment zal kunnen voorstellen. Ondanks militair vertoon een trieste aanblik. De zon, die zich wekenlang te Parijs had schuil gehouden, heeft gisteren op den ope ningsdag van de Parijsche wereldtentoonstel ling revanche genomen. Door een stralend licht overgoten, lag de tentoonstelling ge reed langs de beide zijden van de Seine en om den Eift'eltoren, toen de president van de republiek om half drie, aan den ingang van het museum voor moderne kunst, door minister-president Blum werd ontvangen. Na een rondgang door het gebouw werd bet museum weer verlaten, waarna de auto van monsieur Lebrun, waarin ook I.éon Blum had plaats genomen, begeleid door detache menten van de garde, zich naar den hoofd ingang van de tentoonstelling begaf op het plein van het trocadero. Enorme vlaggen wapperden van de in marmer opgetrokken gebouwen en van de enorme vredeszuil, wel ke, omringd door de vlaggen van alle deel nemende naties, juist voor den ingang is op gericht. Terwijl de muziek van de cavalerie zich liet hooren, betrad president Lebrun de ten toonstellingsterreinen, waar hij werd opge wacht door de leden van de regeering en andere hooggeplaatste regeeringsambtenaren, de buitenlandsche gezanten onder wie onze Nederlandsche gezant Jhr. J. Loudon. Van de hooge terrassen en de monumen tale trappen van het Trocadero af werden de tentoonstellingsterreinen in hun geheel over zien. Op alle paviljoens waren de vlaggen uitgestoken. De fonteinen van het enorme bassin, dat zich tusschen het Trocadero en de Seinebrug uitstrekt, deden de waterdrop pels schitteren in bet zonlicht en langzaam bcgat president Lebrun zich, nu omgeven door het geheele gezelschap, naar beneden. Wederom muziek, eerewarliten en kla- roengeschetter. Te voet werd de tocht voort gezet in de richting van het Grand Palais. Nadat president Lebrun zich langzaam naar zijn tribune had begeven, omringd door het publiek, dat het enorme gebouw met zijn in wit en blauw uitgevoerde decora tie geheel vulde, weerklonk de Marseillaise, welke werd uitgevoerd door de verzamelde orkesten van de Garde Republicaine en het conservatorium, met. medewerking van het koor der Parijsche Opera. De Fransche secretaris-generaal van de tentoonstelling, Edmond Labbe en de deken der buitenlandsche secretarissen-generaal, de Italiaansche generaal Piccio voerden ver LEBRUN. volgens het woord, waarna de Fransche mi nister van handel, Paul Bastid, een korts rede uitsprak. Hierna verklaarde president Lebrun de tentoonstelling officieel geopend en onder de tonen van de Marche Heroique van Saint Saëns begaf men zich naar buiten, waarde echo van de laatsten der 101 kanonscho ten, welke het Fransche volk en de wereld kond hadden gedaan van de opening, langs de Seine-oevers voortrolde. Parijs heeft haaï poorten voor de wereld geopend Een trieste vertoonlnfl- Uit particuliere bron vernemen wij, dat de opening der wereldtentoonstelling in we zen een trieste vertooning was. Wie de kunst verstaat om door het g®- schitter der uniformen en het officieeie cere monieel heen te zien, die merkte, de ge maskeerde kranen op, welke beter dan wooi den vertolkten, dat de tentoonstelling ll0S niet af was. Ook de steigers schreeuwden de opmerk zame toeschouwer toe, dat er iets hapert aau de Fransche arbeidsmachine en dat ook n Fransche publiek zelf dit gevoelt, mag «t» blijken uit het feit, dat zoowel de rede den Algemeenen Commissaris als die v Leon Blum zéér koel werden ontvangen- Die van Generaal Paccio, commissaris-g neraal van Italië daarentegen werd g° driftig toegejuicht, terwijl het opvallend w dat ook de President der Republiek, de n. Lebrun, een stormachtige ovatie in vangst had te nemen. ,n0r Men voelde aan, dat. het publiek bier zijn misnoegen over de eeuwige stakh b tot uitdrukking wilde brengen. i

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 10