Relletjes te Brussel De internationale- contröle op Spanje Oproep tot vrede en verdraagzaamheid Staflid van het Leger des Heils ontslagen Het „Heilige land" een Britsch dominion Illegale actie in Duitschland Onze marine met een modern schip verrijkt Vliegtuig op fabriek gestort De Londensche autobusstaking Uit onze omgeving P.S.V.—Go Ahead 2-1 Tweede en grootste Lammerenmarkt ftaqe&ometi bpohl Italië rapporteert schendingen- De „Giornale d'Italia" publiceert in zijn editie van Zaterdagavond een uitvoerige documentatie, waarin het aantoont, hoe van de zijde van Frankrijk en Sovjet-Rusland sinds 19 April, dus sedert het begin der in ternationale controle te land en ter zee aan de Spaansche grenzen, de rtoninterventiever- plichtingen in Spanje worden geschonken. Ter staving van zijn beweringen komt het blad met een reeks feiten, welke het zegt, niet te publiceeren met de bedoeling een polimiek uit te lokken, maar uitsluitend bij wijze van documentatie. O.a. wordt aangevoerd, dat de prefect van het Fransche departement der Pyre- neën zijn ambtenaren heeft opgedragen verboden oorlogsmateriaal te laten passee- ren. Op 5 Mei zijn den Perthus-pas gepas seerd 19 tankwagens met benzine voor de regeeringstroepen, welke transporten zich herhaald hebben. Ook verboden vervoer van levensmiddelen en wapenen zou heb ben plaats gehad. In de vlieghaven van Bourges zijn 49 nieuwe Spaansche vlieg tuigbestuurders opgeleid. In de Spaansche havens welke onder toezicht der autoritei ten van Valencia zijn, komen voortdurend groote schepen met vliegtuigen en oorlogs materiaal. Huil wijst op gevaren van autar kische politiek. In een Zaterdagavond gehouden radiorede beeft de Amerikaansche min. v. Buitenl. Z. Huil, een oproep gericht tot alle landen ter wereld om hun moreele, politieke, militaire en economische bewapening te demobili- seeren. Hij deed een dringend beroep op de volken of op eenige groepen van volken, om maat regelen te vermijden, die leiden tot zelfge noegzaamheid en isoleering van de rest der wereld. Inplaats van isoleering beval Huil herzie ning der internationale betrekkingen aan, op den grondslag van vriendschappelijke ge zidheid, samenwerking, en eerlijk optreden. Tenzij een land er geen bezwaar tegen heeft, onder te gaan in een verachtelijk ver val, leidt de economische en geestelijke ver warring, die onvermijdelijk met zelfgenoeg zaamheid en isolement samen gaan, vroeg of laat tot een toenemende ontevredenheid onder zijn verdeeld en geknecht volk, en dikwijls tot een breuk in het democratisch bewind. Een natie, die tot een dergelijken ongeluk- kigen staat vervalt, kan er gemakkkelijk toe verleid worden, te dreigen aan anderen met wapengeweld af te nemen, wat zij be ter had kunnen verkrijgen door vreedzame middelen, indien zij een politiek van sa menwerking volgde in plaats van een poli tiek van vijandige isoleering. De Vlaamsche Amnestiebetoo- ging verliep overigens rustig. Gisteren had te Brussel de veel besproken en bestreden manifestatie van het Verbond van Vlaamsche oud-strijders voor amnestie plaats, waaraan delegaties uit alle deelen yan het land deelnamen. Door de Vlaamsche leiders en in de Vlaamsche pex-s was er bij de deelnemers op aangedrongen, de betooging toch vooral een waardig en kalm karakter te doen be houden ,daar men wilde bewijzen, dat deze aanvankelijk door burgemeester Max zooge naamd uit vrees voor botsingen verboden optocht inderdaad zonder incidenten kon yerloopen. Hiertoe moesten natuurlijk in de eerste plaats de betoogers zelf een rustige houding aannemen, aldus de Msb. De betooging is werkelijk rustig verloo- pen. De politie had uitgebreide ordemaat regelen genomen. Naar schatting namen on geveer 20.000 Vlamingen aan de demonstra tie deel. Slechts 's middags is een relletje ontstaan tusschen de politie en een groep Vlamingen, die deelgenomen hadden aan de betooging van 's morgens. Op het terras van een café had een der betoogers gepoogd zijn makkers toe te spreken, waarbij hij zich fel uitliet over burgemeester Max, de politie en de Brusselaren. Agenten van politie, die tracht ten de betoogers weg te voeren, werden ont vangen met naar hen geworpen glazen en flesschen. Een agent werd in het gelaat gewond. Na een algemeene verwarring, waarin tafels en stoelen op den weg ge worpen werden, zoodat het verkeer gestremd werd, kon de orde door politieversterkingen hersteld worden. Verscheidene arrestaties werden verricht, doch de arrestanten wer den later weer op vrije voeten gesteld. Commissaris Henry W. Mapp te Londen, die 50 jaar in het Heils leger diende, is thans door den Generaal ontslagen. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat commissaris Henry W. Mapp, chef van den generalen staf van het Leger des Heils, door generaal Eva Booth uit het leger is ont slagen. Mapp had om een onderzoek verzocht naar aanleiding van een tegen hem ingebrachte beschuldiging, naar aanleiding waarvan een onderzoekingsrechtbank was gevormd, die met algemeene stemmen een uitspraak heeft gedaan. Van het op grond hiervan door de gene raal gevelde vonnis staat geen beroep open. Het is mogelijk, dat de ingebrachte beschul digingen bovendien nog door den burgerlij ken rechter zullen worden behandeld. Mapp, die 67 jaar oud is, w&g reeds 50 Jaar bij het Leger des Hejls, Geen uitbreiding. De secretaris-generaal van den bond van transportarbeiders, Bevin, heeft gisteren een vergadering van het bestuur van den bond in het Transport House bijeengeroepen. Het bestuur heeft gedurende drie uur de kwestie van het al of niet staken van het personeel van de trams en trolleybussen besproken. Na de vergadering werd medege deeld, dat geen beslissing was genomen. Men meent evenwel, dat het bestuur afwij zend staat tegenover een uitbreiding van de staking. Sunday Dispatch onthult plan. De Sunday Dispatch zegt in staat te zijn een plan te onthullen, dat in de Koninklij ke Commissie van onderzoek in zake Pa lestina bijval zou vinden. Het plan beoogt de intrekking van het Britsch mandaat met toestemming van den Volkenbond en de stichting van het Heilige land als Britsch dominion, dat een centrale regeering zou bezitten, belast met de con trole op de douane, het verkeer, de veilig heid, de financieele betrekkingen, de immi gratie, en de problemen van het grondbe zit. Joodsche en Arabische steden zouden vol komen onafhankelijkheid ontvangen. De belangrijke steden, zooals Jaffa, waar de Mohammedaansche bevolking in de meer derheid is, zouden door een Arabischen ge meenteraad worden bestuurd. De regeering zou toezien op de bescherming der minder heden. Hetzelfde principe zou worden toegepast op de agglomeraties, waar de Joden in de meerderheid zijn. Het nieuwe dominion zou lid worden van den volkenbond. De Duitsche vrijheidspartij weer aan het woord. Naar het Volk meldt, doet de Duitsche Vrijheidspartij, die zich onlangs aankondig de met een manifest aan de buitenlandscho correspondenten te Berlijn, weer van zich hooren. Ditmaal hebben de correspondenten een afschrift ontvangen van twee brieven, een uit Oostenrijk en een uit Aken. In den eenen brief, aan het legerbestuur gericht, wordt de verwoesting van Guerni- ca door Duitsche vliegers beschreven en wordt een beroep gedaan op de militaire eer van de legerleiding, teneinde aan der gelijke gruwelijkheden een einde te maken De tweede brief richt zich in het algemeen tot de eerlijke Duitschers. De Duitsche Vrij heidspartij bestrijdt de verklaring van het propaganda-ministerie, dat zij een commu nistische groep zou zijn. „Als nationale Duitschers hebben wij met het communisme niets gemeen en wij wijzen het roode bols jewisme energiek af als het bruine waar uit wij ons willen bevrijden", verklaart deze brief. Het hakenkruis aan de galq. Enkele weken geleden, zoo meldt het Volk eveneens, arriveerde een aantal internatio nale treinen te Berlijn, die dozijnen teeke- ningen droegen. Op de W.C.s, op de panee- len in de gangen in de coupé's overal waar De flottieljeleider „Tromp" loopt vandaag van stapel. De dag van heden, waarop II.M. de Ko ningin het nieuwe schip voor de Kon. Mari ne, dat den naam draagt der beroemde Ne- derlandsche vlootvoogden Maarten Har- pertsz en Cornelis Tromp, te water zal la ten, zal aan onze defensie een modern en bewegelijk schip schenken. Op 17 Januari 1936 is op de werf der N.V. Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij aan de Noordzijde van het IJ te Amsterdam de kiel van het schip gelegd. In December a.s. moet het gereed zijn voor het houden van de proeftochten. Er is dus in snel tempo gebouwd. De „Tromp" Harer Majesteits eerste flot tieljeleider, vormt een voor de Nederland sche marine geheel nieuw scheepstvpe. Het schip is grooter, en zwaarder bewapend en bepantserd, dan een torpedojager. Zooals de naam aangeeft, is de oorspronkelijke be stemming van het type als leider van flottielje jagers dienst te doen. In het bui tenland, vooral in Frankrijk, heeft het type zich echter los van die oorspronkelijke be stemming ontwikkeld. De „Leader" is ge groeid tot een schip, dat den lichten krui ser nadert. De lengte is 132 meter, de breedte 12.40 m. de diepgang 4.50 meter en de waterverplaat sing bedraagt geheel uitgerust 4200 ton. De bewapening bestaat uit zes 15 c.M. ka nons, vier anti-luchtvaart-mitrailleurs van 40 m.m. en vier mitrailleurs van 12.7 m.m., terwijl twee drievoudige torpedo-lanceerin- richtingen voor 53 c.m. torpedo's worden op gesteld. Tenslotte wordt de „Tromp" nog uitgerust met een watervliegtuig voor verkennings doeleinden. Ter bescherming tegen granaatscherven is het schip voorzien van een licht pantserdek, terwijl ook een gedeelte van de huid en en kele langsschotten van pantsermateriaal vervaardigd zijn. De „Tromp" is' ontworpen door en wordt gebouwd onder toezicht van bet Bureau Scheepsbouw, deel uitmakende van de af- deeling materieel van het departement van Defensie te 's-Gravenhage, en is bestemd yoor den dienst }m Nederlands hoewel ook er maar een plaats voor was, had men, met een stempel een teekening van een galg, waaraan een hakenkruis bengelt, gedrukt. Onderweg heeft het personeel, op last van de autoriteiten, gepoogd om de teekeningen te verwijderen. Die waren echter met een inktsoort gemaakt, die niet te verwijderen is De inkt had zich in het houtwerk ingevre ten, zoodat de Gestapo genoodzaakt was om de wagons op een zijspoor te rangee ren en de bedrukte paneelen er uit te ne men. Catastrophe in het drukste ge deelte van Osaka. Een bombardementsvliegtuig van het leger is te Tokio neergestort op het dak van een fabriek in het drukste gedeelte van Osaka. Een electrischen draad brak door en viel op de schouders van een jon gen man, die geëlectrocuteerd werd. Een van de drie inzittenden van het toestel werd licht gewond. De vrouw van den fabriekseigenaar en drie ar beiders moesten echter met zware wonden naar het ziekenhuis worden gebracht. De tanks van het vliegtuig sloegen stuk en de benzine stroomde over het belendende terrein. Twee compagnieën infanterie zijn voor het verleenen van hulp naar het too- neel van het ongeluk gezonden. ANNA PAULOWNA Boerenleenbank. De algemeene vergadering van de Coop. Boerenleenbank, Zaterdagavond in Veer- burg gehouden, werd geopend door den di recteur der bank, burgemeester G. J. Lo- vink, die in zijn openingswoord herdacht 't zoo plotseling verscheiden van het lid van den raad van toezicht, Dirk Stammes. Se dert 25 Mei 1920 bekleedde de beer Stammes die functie en ieder jaar herkoos de verga dering hem tot plaatsvervangend bestuurs lid. De heer Stammes was een zeer voor zichtig financier van wiens adviezen, zoo wel in bestuurs als in algemeene vergade ring gaarne werd geluisterd. Spr. brengt dan ook een woord van weemoedige hulde en dank aan de nagedachtenis van Dirk Stammes; zijn naam zal bij onze Boeren leenbank steeds in vriendelijke herinnering blijven voortduren. De notulen werden goedgekeurd. Voorz. deed daarop de volgende mede» deeling: Mede op aandringen van de Cen trale is met ingang van 1 April de rente verlaagd, debet tot 4 pet. en credit'tot 2% pet. Rekening 1936. Namens de commissie voor hetn azien der rekening bracht de heer A. Bnere verslag uit. Het eindcijfer der reke ning is f 1.624.913 92Vó. dat van de balans f 848.773.99. De winst is f 3934.501/*. Jaarverslag. Uit het jaarverslag van den heer D. Kaan noteerden we: Het ledental steeg van 369 tot 380; op 't eind van het. jaar waren er 594 spaarboekjes, 169 voor schotboekjes en 95 boekjes in loopende re kening. Spaargelden: ingebracht werd f 216.462.66. teruggenomen f 254.113.82: aan bet eind van het jaar was gedeponeerd f 637.876.74V?>,. Voorschotten: aan 23 personen werd ge zamenlijk verstrekt f 24.953.58: afgelost is f 25.654.16. Er staat thans uit f 235.5S6.42. de noodige voorzieningen zijn getroffen om het schip geschikt te maken voor de tropen. Zooals tegenwoordig voor oorlogsschepen gebruikelijk is, is het schip geheel samen gesteld uit onbrandbare materialen en is het gebruik van b.v. hout tot het uiterste minimum beperkt. Bij de constructie van hutwanden, meubels, enz. is in ruime mate gebruik gemaakt van aluminium, mede in verband met de gewichtsbesparing, welke van zoo groot belang is bij dit tvpe schip, dat een groote snelheid moet kunnen ont wikkelen om aan bef doel. verdrijving van vijandelijke torpedo-jagers te beantwoor den. Mede ter besparing van gewicht is bij de constructie op uitgebreide wijze ge bruik gemaakt van electriscb gelaschte ver bindingen. De geheele vorm van bet schip wijst er overigens on. dat de snelheid een belangrijke factor heeft gevormd bij het ontwerpen van dit scheepstvpe. Tiet door twee turbine-installaties ontwikkelde, ver mogen van 56000 PK wordt overgebracht op twee schroeven, die liet schip met een snelheid van niet minder dan 32.5 mijl per uur in het water zullen doen klieven. Vier waternijpketels zullen de hoeveelheid stoom, welke noodig is voor dit vermogen, nroduceeren. De machine-installatie is ge heel ontworpen door Werkspoor N.V. en wordt ook door deze onderneming uitge voerd. Overigens is hij de aanschaffing van on derdeden in elk onzirht de voorkeur gege ven aan Nederlandseh fabrikaat, zoodat als «traks de „Tromn" met haar bemanning van °1 officieren. 20 adelborsten, 36 onder-of ficieren en 232 manschappen aan boord,, in dienst wordt gesteld, met trots zal kunnen worden gesproken van een product van de Vpdprlandsehe nijverheid. Het schip zal, evenals dit met H.M.s de Ruyter het geval is, worden uitgerust met een vliegtuig van het type Fokker C. 11 w, een twee-persoons zeeverkenner op drijvers Aan boord van den De Rnvter doet dit tvpe dienst als katapultvliegtuig. De Tromn is echter niet met een dergelijke installatie uitgerust, zoodat de C. 11 w als boordvlieg- tuig zal wordeng ebruikt. F.en serie van deze vliegtuigen is voor de Koninklijke Ne derlandsche Marine in aanbouw en een er van. de W. V.. wordt juist op Schellingwou- de beproefd. De afstand van dit vliegkamp naar de werf der Nederlandsche Scheeps bouw maatschappij, waar de „Tromp" in aanbouw is, is voor een vliegtuig van geen beteeken is en het is derhalve zeer wel mo gelijk, dat de genoodigden voor de tewater lating de Fokker C 11 ,W, in de lucht zullen kunnen bewonderen, Het spel in deze wedstrijd voor de kam pioenscompetitie was van matig gehalte. Aan gezien de kans op den kampioenstitel voor beiden was verkeken, spanden geen van beide elftallen zich bijzonder in. Voor de rust gaf Peters met een hard lang schot P.S.V. de leiding. Na de hervatting bleek P.S.V. iets sterker en bracht Hunting met een fraaien kopbal de stand op 20. Tenslotte maakte Hunting met een hard laag schot het eenige tegenpunt voor Go-Ahead. Loopende rekening. 1 Jan. 1936 had de bank in L. R. te goed f 582.378.13; in min dering ontvangsten schuld f 203.324.78V?>.. Uit gegeven in L. R. f 1.300.049.97 en ontvangen f 1.309.019.88Vé, Op 31 Dec. was de bank dus te goed f 370.183.43. Geboekt werden 5089 posten (vorig jaar 4444) met een ontvangst van f 2.765.481.00V2 f 2.413.957.091A in 1935). Verkiezingen. Hoewel de heer Lovink meedeelde, bij een eventueele verkiezing, niet de geheele pe riode te kunnen aanblijven, werd hij toch met 71 van de 89 uitgebrachte stemmen tot bestuurslid herkozen. De heeren J. C. Geerligs' en P. J. Waiboer werden gekozen tot plaatsvervangende be stuursleden, de heer D. Schenk tot lid van den >-aad van toezicht en de heeren A. Boer. C. Geerligs Cz. en D. J. v. d. Heuvel aange wezen de commissie tot het nazien der re kening te vormen, terwijl de heeren J. C. Geerligs en J. Lindenberg tot afgevaardig den ter algemeene vergadering werden be noemd. Rondvraag en sluitng. De heer J. Stammes vroeg veranderingen in het percentage der rente voortaan per advertentie mede te deelen. Voorz. ant woordde dat daar niets tegen zal zijn. Hierna volgde sluiting. BTtEEZAXD ONDERLING VEEFONDS. Het Onderlinge Veefonds te Anna Pau- lowna vergaderde bij den heer Jb. Borst, De heer A. Schilderman, opende de verga dering. Hij verheugde zich over de betrek kelijk goede opkomst. Na goedkeuring der notulen, gaf de heer •T. D. Ay een overzicht van den staat van zaken. Er zijn 4 koeien overgegaan aan het fonds, waarvoor f 502.84 is uitbetaald en die f 183.50 opbrachten. De ontvangsten bedroegen f 540.73 de uit gaven f 671.13, waardoor het saldo terug liep van f 144.63 tot f 14.23 De heer G. Tiel rapporteerde namens de controle commissie alles in orde te hebben bevonden. In verband met het terugloopen der re serve stelde het bestuur voor in ieder geval twee maal premie te heffen in het volgend half jaar en wel beide keeren vast 1%, de laatste maal zoo noodig 1'A%. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. Aan den heer P. Schilderman wordt me degedeeld dat de vracht naar de verwer- kingsinrichting voor levende koeien f 1,25 voor doode f 1.50 bedraagt. De heer Pranger vraagt of T.B.C.-vrij en sfamboekvee hooger gewaardeerd kunnen worden. Voorz. zegt, dat in dien geest reeds gewerkt wordt. De heer Wilms vraagt of men verplicht is koeien van een ander, waar men echter deel in heeft, ook te verzekeren. Het regle ment voorziet hierin niet, maar opgemerkt wordt dat daarvoor toch eigenlijk dezelfde motieven voor verzekering gelden als voor de koeien, die men volledig in eigendom heeft. De heer J. 't Hart drong er bij de leden op aan de koeien toch bijtijds te laten keu ren. Volgde sluiting. W1ERJNCEN WIELERBAAN WIERINGEN. RoesZwartepoorte winnaars met 18 pt. Gistermiddag hadden alhier groote wieler wedstrijden plaats. Om twee uur werd een aanvang gemaakt met sprintseries over 3 ronden, Als no. 1 starten Pronk en Kreijger. Na het start schot schijnen de heeren eerst niet veel zin te hebben, maar dan schiet Pronk vooruit. Kreijger er achter, hij hangt aan het wiel, maar haalt het toch niet. Pronk werd no. 1 in 13,2 sec. In de 2e serie starten v. Rijn en Groenewegen. Eerst gaat het kalm van stapel. Groenewegen is aan den kop, maar na 1 ronde komt v. Rijn vooruit, dan een spannend moment, maar Groenewegen moet het afleggen en v. Rijn wordt winnaar in 13 sec. Serie no. 3. Hierin is het Andriessen, die ronde aan den kop blijft; dan zet Groot de gang er in en met een klein verschil wordt laatstgenoemde winnaar in 13,2 sec. Daar Derksen door een bloeduitstorting nog niet rijden kan. starten Zwartepoorte- Hegeman in de 4e serie. Hegeman is eerst vooraan, maar dan zet Zwartepoorte schit terend op en komt als eerste over de streep in 12,8 sec. Volgt een Australische jacht-race over 3 K.M., waarbij Baartman winnaar wordt met 10 meter voorsprong in 4 min. 125 sec., 2e S. Lont. Daarna de demi finale van de sprint, met Pronk als winnaar in de le serie en Zwar tepoorte in de 2e serie. De uitslag van de klassementrace over 20 ronden voor amateurs en onafhankelijken wordt. Totale uitslag: No. 1 Roes, 8 pt., no. 2 Roodbergen 5 pt., op 1 ronde no. 3 Kuiper, 4 pt., no. 4 Kanon 4 pt. En dan krijgen we de sprint-finale. Pronk en Zwartepoorte startten. Pronk zet meteen maar op; Zwartepoorte probeert hem echter te nemen en er komt dan ook spanning. Het is Pronk die met een klein verschil de win naar wordt in 12 3/5 sec. Een geweldig appl. brak los. Hierna werd een 30 ronden-race in het. pro gram ingelascht. De zadelmakerij v. Wijck stelde een paar raceschoenen beschikbaar voor een ronde in of uitloopen. Deze werden echter niet gewonnen. Jaap Visser wordt no. 1, no. 2 Hegeman, no. 3 Verbiest. Dan: „De Revanchewedstrijd" tusschen Klink en Kuiper. Klink reed met Groenewe gen, Kuiper met v. Rijn. Al dadelijk zijn Klink en z'n maat voor, ze winnen 5 -m.> geleidelijk meer, dan 10 m. Het aanmoedigen der renners is bijn oorverdoovend. an Rijn schiet echter ni<^ erg op. Hij geeft op, maar Jaap zet taai 1» strijd voort, goed zoo Jaap, vooruit, gaat ie, maar tegen twee kan hij niet *p en na 13 ronden rijden zijn Klink-Groen» wegen winnaars in 3 min. 32.2 sec. Bravo werd uitstekend gereden. Vervolgens de persoonlijke aebtervolgini> over 20 ronden tusschen Roodbergen 1 Schöndermark. Na 9 ronden rijden woJ! Roodbergen winnaar in 2 min. 18.4 sec In den koppelwedstrijd voor nieuwelingen amateurs over 20 K.M. 100 ronden, werd door 8 koppels gestart. De einduitslag is no 1 Evers-Duinmeijer 5 p., 2. Kaptein-Bakker p„ 3. Eenhoorn-Groenewoud lp. De koppelwedstrijd (60 K.M.) 300 ronden 6 klasssementen, brengt Roes—Zwarte poort,, (wit,) Kuiper—v. Rijn (zwart), AlthuvsenJ! Schöndermark (geel met sterren), Klink" Groenewegen (groen), Derksen—Pronk met sterren), Goinga—Roodbergen (oranje) Hiemstra—Andriessen (zwart met sterren Kanon—Groot (geel blauw) in de baan. \i direct wordt flink strijd gegeven; interés- santé jachten krijgen we te zien. Diverse uitlooppogirigen worden gedaan De totaal uitslag was: 1. Roes—Zwarte poorte 18 p-, 2. Klink-Groenewegen 17 3 Kanon—Groot 7 pt., 4 Hiemstra—Andrieé! sen 5 pt. Het was een zeer sportieve wed strijddag. Het Plan van den Arbeid Zaterdagavond j.1. had de afd. Wieringeti van de S.D.A.P. een vergadering belegd in Hotel De Haan, waar als spreker optrad Ir. H. de Vos, de vader van „Het Plan van don Arbeid". De opkomst is gering. Na het openingswoord van den voorzitter krijgt ir. de Vos het woord. Spr. zegt o.a.: Wij moeten zorgen dat de N.S.B en dé Communisten hier geen voet aan den grond krijgen. Er moet ordening komen en hef Plan geeft richtlijnen voor ordening. Uitvoerig bespreekt spr. verder de belof ten in 1933 door de A.R. partij gedaan: evenwicht in de Staatshegrooting, herstel van het bedrijfsleven en bestrijding der werkloosheid. Spr. is in de vervulling van deze belof ten zeer teleurgesteld en critiseert o.a. fel de weergave van den toestand in Nederland in „Het Werkende Land". Het verkiezingsprogram der partij licht spr, uitvoerig toe. Tevens bespreekt hij de programma's der andere partijen. „Stemt," zoo eindigt spr., „Woensdag op No. 1 van lijst 2. voor Vrede, Arbeid en Web vaart". Hierna sluit voorz. de vergadering. Communistische Partij. Zaterdagavond j.1. vergaderde in Concor- dia de Communistische Partij Nederland, afd. Wieringcn. Als sprekers traden op C. Borst Cz., candidaat Tweede Kamer en .T. Vrouwe. Verder werd de avond gevuld door het optreden van het cabaretgezel schap „Dick Wouters": dit had zeer veel succes. Tot slot volgde bal met muziek van „The Happy Boys". Verkooping. Ten overstaan van Notaris v. d. Speek Obreen werd Zaterdagavond j.1., in café Scheltus voor de erven nu wijlen mcj. Aafje Wigbout verkocht: een woonhuis met bergplaats, tuin en erf, Elft 16 B. (West zijde) groot ongev. 1.900 Aren en een woon huis met bergplaats, tuin en erf. Elft 16 C. Oostzijde, groot ongev. 1.77 Aren Kooper van deze twee perceelen werd de heer Joh. Takes voor f 4000. Een woonhuis met erf en aanbehooren. Nieuwstraat 22, waarin 3 woningen, groot 4.33 aren. (voorloopig bericht). Aan de markt zijn thans aangevoerd: 6800 lammeren (vorig jaar eveneens 6800). De handel is tot heden (half tien) niet zoo vlug als vorige week. Er zijn nog slechts enkele partijen verkocht voor f 14.5015, en f 15.50. Men mag echter wel verwachten, dat de prijs weder zal oploopen, omdat er veel koopers van elders zijn. De aanvoer lammeren had men aanmwf- kerlijk grooter verwacht. ALKMAAR. 22 Mei. Op de heden gehouden botermarkt was de prijs voor: kleinhandel 77V->7214 elJ groothandel 75—721/,. Vaten 721/>. Hande, goed. Kipeieren (groothandel) f 2.70—2.9e en Eendeieren f 2.20. Handel matig. ALKMAAR, 22 Mei. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer 011 prijzen als volgt: 16 paarden f 200475; 14 nuchtere kalveren (slacht) f 6—12; 44 schapen f 22—28; 200 lammeren f 11.5015 en 6 bokken en geiten f 812. ALKMAAR. 22 Mei. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwar tier. Aanvoer: 250.000 kipeieren: 56— Kg. 2.55-2.60. 58—60 Kg. 2.55—2.65. 60-6j Kg. 2.60—2.80, 62—64 Kg. 2.70—3. 64—66 Kg. 2.85—3.30. per 100 stuks. ALKMAAR. 24 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoeld: 59 vette koeien 190—300. 5 vette kalve ren 3080. 169 nuchtere kalveren 616. vette varkens per Kg. 46—49 ct.. handel m«- tig. BROEK OP LANGEND LIK, 24 Mei. Aanvoer: 4300 kg. rabarber 2.60-3.20. 22" kroos la 2.20, 520 stuks bloemkool 7.30. NOORDSCHARWOUDE, 24 Mei. Geen aanvoer. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN- Groenten en Fruit. 22 Mei. Berlijn: De aanvoer van groenten is rijkelijk. De ban del was beter, maar de prijzen toonen haast geen verandering. Genoteerd woid Holl. komkommers 34—40 per 100 stuk5- andere Hollandsehe produefen waren nie op de markt. Bonn: Buitenl. prod.: bloem kool 4060. hoonen 2533 per 50 worteltjes 50—60 per 100 bos: komkommers 4060, tomaten 30—50. HEFFING OP BOTER De heffing on boter, is voor de week ta't 23 tot en met 29 Mei. behoudens tuss JLf tijdsche wijziging vastgesteld, op Ka. - -Ï-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2