Het Prinselijk Paar weer thuis DE' EIMELIJKE STRIJD Wat verteert een landarbeidersgezin? Zes Duitsche ballons in ons land gedaald Twee jongens doodgereden De stranding bij Kamperduin De steunregeling voor werkloozen Waar is de buit van f 17.000.- Juan March in Napels gearriveerd Radioprogramma Dr* Eckener over de Hindenburgramp Strooperstragiek Woesteling trekt mes Het ongeluk met het Duitsche vliegtuig Het aftreden van Baldwin door Michael Corvin Tienduizenden wachtten aan de haven van Llmuiden op de „Java" Nadat de Prinses en de Prins op de harte lijkste wijze door de Londensche bevolking bij Liverpoolstreet Station was uitgeleide ge daan, scheepten Zij zich Zaterdagochtend'in 0p H. Ms. „Java" naar Nederland. In IJmuiden, waar de „Java" zou binnen- loopen, hebben zeker tienduizenden eenige uren de komst van den kruiser met de Prin selijke gasten aan boord afgewacht. Reeds te zes uur begaven zich tienduizen den naar de buitenhaven en naar den ka naalkant, en toen tegen negen uur de krui ser was vastgelegd, stond een eenige kilo nieters lange dichte haag langs den weg, waar de hooge bezoekers zouden passeeren.' Even nadat de kruiser aan de toeristen steiger was gemeerd, werd een signaal gege ven, waarop de geheele bemanning aantrad. De Prinses en de Prins, die gekleed was in den uniform van luitenant ter zee le klasse, begaven zich naar de inmiddels uitgelegde Statiebrug, om onder de tonen van het Wil helmus aan wal te gaan, waar zij door den burgemeester van Velsen, Mr. M.' M. Quint, werden begroet. Vlak daarop knalde van een der geschuttorens een fel schot, dat tienvou dig weerklinkend over de haven van IJmui den rolde. Zoo nam de „Java" met 33 scho ten afscheid van de vorstelijke opvarenden, terwijl deze den groet roerloos staande, den Prins den militairen groet brengend, in ont vangst namen. Daarop nam het Prinselijk paar afscheid van vice-admiraal T. L. Kruys en van den commandant van de „Java", ka pitein ter zee van Staveren, waarna het in hun auto plaats nam. Luide toegejuicht door tienduizenden, verlieten de vorstelijke per sonen IJmuiden. Een der ballons kwam in een sloot terecht. Gisterenavond en vannacht zijn- zes Duit sche ballons, welke te Düsseldorf waren op gestegen, om den prijs van den Rijn, op verschillende plaatsen in Nederland ge daald. De eerste ballon daalde om half tien op een terrein van het landgoed De Hooge Vuursche onder de gem. Baarn. De ballon was met drie personen bemand, twee Duit- schers en één Nederlander. De tweede landing had plaats om kwart vóór tien op een weiland onder Liesbosch gem. Jutphaas. Omstreeks half twaalf had Vogelenzang het genoegen de derde ballon te mogen be groeten. Deze bal'on landde minder vlot. Het was de bedoeling den ballon, waarin I mensclien waren gezeten in een bollenveld te doen landen, waartoe het anker werd uit geworpen. Het scheelde weinig of het anker was met de electrische leiding van de spoor baan in aanraking gekomen. De mand kwam tenslotte midden in sloot terecht, zoodat de inzittenden een nat pak kregen. Er kwam echter spoedig hulp op dagen, zoodat men het viertal aan land kon helpen. Aan het bollenveld is aanzienlijke schade toegebracht. Hieromtrent zal een regeling moeten worden getroffen. Ook te Noordwijk is een Duitsche ballon, genaamd „Essen" in een bollenveld gedaald, terwijl een met drie koppen bemand exem plaar, dat 13 uren in de lucht is geweest, te 's-Gravenliage in de onmiddellijke na bijheid van de duinen het anker uitwierp. Visscher uit Egmond aan Zee verongelukt. In konijnenhol gestikt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de 54-jarige werklooze visscher Jac. Groen uit Egmond aan Zee in de duinen onde Heemskerk verongelukt. Eerst Zaterdag - gen den middag werd hij gevonden. Hij blee door instorting van een konijnenhol, waar uit hij blijkbaar een konijn wilde opdel ven, den verstikkingsdood gevonden te hen ben. Groen laat twee minderjarige Kinde ren achter. Autobestuurder zag hen te Iaat. Gisteravond om kwart voor eU liepen op den Hengeloschen weg, even buiten En schedé, nabij het Tuindorp Bruggermos 2 jongens, de 17-jarige R. Hoekstein en de 19-jarige M. Klinker, Zij liepen op den rij weg naast elkaar. Met groote snelheid naderde achter hen een auto uit de rich ting Hengelo, bestuurd door K. uit Ensche dé, die jongens niet opmerkte. Zij wer den door de auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Een passeerende geneesheer uit Hengelo heeft den dood der slachtoffers geconstateerd. De weg EnschedéHengelo bestaat uit een betonnen rijbaan. Ernaast aan weers zijden is een fietspad gelegen. De rijweg wordt gewoonlijk niet door voetgangers gebruikt, daar de weg door het intensieve autoverkeer zeer gevaarlijk is. De autobestuurder K. reed rechts van den weg, welke op de plaats van het onge luk nog buiten de bebouwde kom ligt, zoo dat daar geen beperking van de maximum snelheid geldt. Hij merkte de jongens eerst op. toen hij vlak bij hen was en uitwijken of stoppen was toen onmogelijk. Beide slachtoffers kwamen uit Enschedé. Oordeel van de Raad voor de scheepvaart. Kapitein de schuldige. De Raad voor de scheepvaart heeft Zater dag uitspraak gedaan in zake de stranding tijdens mist van den motorlogger „Vertrou wen" Kw. 112 op de Nederlandsche kust bij Kamperduin. De Raad is van oordeel, dat deze stran ding geheel aan de schuld van den betrok kene is te wijten. De kapitein beweert het lichtschip „Haaks" zeer dicht aan stuurboord te hebben ge hoord en vandaar z.t.w. H w. te hebben gekoerst, met het resultaat, dat het schip, na 14 mijl te hebben afgelegd, bij Kamper duin, nog even benoorden het wrak, op het strand liep. Hieruit blijkt, dat de koers 5 a 6 streken fout is geweest. De kapitein be riep zich tot zijn verweer er op, dat 't kom pas verkeerd is geweest. Inderdaad is na dit ongeval bevonden, dat het kompas niet in orde was. De betrokkene heeft nog een reden voor de foutieve aanwijzing van het kompas medegedeeld, namelijk, dat eenige dagen te voren de giek was gevallen, en tegen het nachthuis van het kompas was terechtgekomen. Het komt de Raad onaannemenlijk voor, dat de kapitein met zijn kompas goed zou zijn uitgekomen bij het lichtschip „Haaks" en dat ditzelfde kompas daarna niet min der dan 5 streken verkeerd zou aanwijzen. Daarom is het verhaal van den betrokkene als geheel genomen niet te aanvaarden en moet, indien het tweede gedeelte van dit verhaal waarheid bevat, ten zeerste worden betwijfeld, of de betrokkene het lichtschip „Haaks" wel heeft gehoord. Berust 't eerste gedeelte van het verhaal op waarheid, dan is geheel onvoldoende gestuurd. In beide ge vallen staat de schuld van den betrokkene vast. De Raad straft den kapitein met een schorsing voor een maand. Tegemoetkoming inzake steun voor dekking en kleeding over wogen. Zaterdagochtend is onder leiding van den minister van sociale zaken op diens depar tement een conferentie gehouden met de wethouders van sociale aangelegenheden en eenige hoofdambtenaren van de gemeenten boven de 100.000 inwoners ter bespreking van eenige punten, verband houdende met de uitvoering van de steunregeling voor werkloozen, mede naar aanleiding van de circulaire van den minister, waarbij wijzi ging in den aftrek-wegens inkomsten van gezinsleden werd gebracht. Van de zijde der vertegenwoordigers de zer gemeenten werden eenige wenschen naar voren gebracht, o.a. ten aanzien van den steun van zg., „zelfstandigen", die door ver mindering van de koopkracht in behoeftige omstandigheden zijn geraakt en voor wie het Rijk geen steun verleent. Voorts de kwestie van den b-steun (voor kleeding en dekking) en o.a. de uniformiteit der toesla gen voor inwonende kinderen, waarbij ver zocht werd rekening te houden met leeftijds verschillen. Omtrent het resultaat van deze conferen tie vernemen wij, dat de minister, met het oog op de komende kabinetswisseling, geen positieve toezeggingen heeft gedaan, doch dat hij eenige tegemoetkoming inzake den steun voor kleeding en dekking in overwe ging zou nemen. Twee beruchte inbrekers ver dacht van den diefstal in het Ringenhuls te Den Haag gear resteerd. De sieraden nog niet terecht. De Haagsche politie heeft Vrijdag avond te Den Haag twee beruchte in brekers gearresteerd en ingesloten, van wie vermoed wordt, dat zij- de daders zijn van de inbraak in het „Ringenhuis" aan de Prinsestraat hoek Korte Molenstraat, waarbij de dieven een buit aan sieraden ter waarde van ongeveer f17.000 heb ben ^bemachtigd. Het zijn de 23-jarige M. R. en de 44-jarige A. V., beiden zeer goede bekenden van de politie. De gearresteerden bevonden zich gister avond nog in politiebewaring, en blijven hardnekkig ontkennen iets met de inbraak te hebben uit te staan. De politie zet het on derzoek in deze zaak echter met kracht voort, hoewel het tot dusver nog niet is mo gen gelukken, op den buit beslag te leggen. En tracht de vrouw die van hem weggeloopen was, te vermoor den. Het eet veel brood, maar weinig aardappelen en groenten. Gerin ge uitgaven voor ontwikkeling en ontspanning. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft eenige uitkomsten gepubliceerd van 't over 118 gemeenten verspreide en ruim 600 huishoudingen omvattende gezinsuitgaven- onderzoek, door dit bureau ingesteld en wel naar de huishoudrekeningen van 40 landarbeidersgezinnen met een gemiddeld inkomen, in geld en in natura, van f 081. Het inkomen van het gemiddelde gezin in de onderscheidene groepen beweegt zich tus- schen f 909 en f 1.048. Uit de cijfers blijkt, dat de gemiddelde voe dingskosten der 40 gezinnen per man en per dag hebben bedragen 35 cents. Iets meer dan de helft van het totale be drag der gemiddelde verbruiksrekening (50.9 pet.) komt voor rekening van de voeding. De klasse brood- en banketbakkers waren neemt in de voeding met ruim een-vierde der totale voedingskosten (27.3 pet.) de voornaamste plaats in, in be langrijkheid volgen hierop de klassen vleesch en vleeschwaren (13.2), melk (9.6), dierlijke vetten (8.7). plantaardige en ge mengde vetten en oliën (8.6), thee, koffie, jam, chocolade, specerijen (6.6) suiker (6,) aardappelen (5.7), groenten (4.1) en grut terswaren (3.3 pet.) Alle overige voedingsklassen zijn van minder beteekenis. In ronde cijfers bedra gen de kosten van plantaardige en ge mengde voedingsmiddelen 64 pet., die van dierlijke 36 pet. van de totale voedingskos ten. De huishuur (incl, water) bedraagt slechts 10.8 pet. van het totale bedrag der verbruiksrekening, een in vergelijking met de voor den groote-stadsarbeider bekende cijfers zeer laag percentage. De kosten van de instandhouding der woning, van huisraad, verwarming en verlichting, rei niging van woning en kleeding, huishoude lijke hulp en planten en dieren voor ge noegen, samen te vatten onder het begrip „woning", beloopen te zamen 11 pot. van de totale kosten van het levensonderhoud, kleeding 7.en schoeisel 2.2 pet. De res- teerende behoeften van het gezin, die te za men 18.1 pet. vormen; verkeer (2.55), ver zekeringen (2.3). maatschappelijke en po litieke belangen (2.1). rooken (i.7), ontwik keling (1.4) en ontspanning (1.3). Liefdesdrama straten. in Amsterdam's Een 37-jarige bewoner van de Lindegracht te Amsterdam had eenigen tijd met een 38- jarige vrouw samengewoond, maar de vrouw beviel dit leven niet, omdat zij naar haar zeggen te veel slaag kreeg en eenige weken gelSden ging de vrouw weer haar eigen weg. De man kon zulks niet verkroppen en zon op wraak. Zaterdagavond ontmoette hij de vrouw n de Goudsbloemdwarsstraat Plotseling trok hij een dolk te voor schijn en bracht de vrouw een vier tal steken toe. Een 49-jarige bad meester, die de vrouw te hulp snelde werd door den woesteling in neus en kin gestoken. Hevig bloedend wer den beide slachtoffers naar het Wil- helminagasthuis vervoerd om verbon den te worden. Zij zijn daarna per auto naar huis gebracht. De dader is in het politiebureau aan de Marnixstraat ingesloten. De vlieger op vrije voeten. Duitsch luchtvaartministerie heeft waarborgsom toegestaan. De Duitsche vlieger F. Jaekel, die Vrijdag middag het doodelijk ongeluk te Zijldijk (ge meente 't Zandt) veroorzaakte, is Zaterdag middag op vrije voeten gesteld, nadat het luchtvaartministerie te Berlijn een waar borgsom had toegezegd. Het is nog niet uit gemaakt of Jaekel voor den Nederlandsche of voor den Duitschen rechtbank zal terecht staan. Zijn reis heeft geen politiek doel. De Spaansche financier Juan March en zijn echtgenootc zijn Zaterdag uit Gibraltar te Napels gearriveerd. March is, naar men zegt, belast met een missie bij de Italia^nsche re geering. Hij heeft zijn intrek genomen in een groot hotel te Napels en is nog dienzelfden avond naar Rome vertrokken. Aan boord van hetzelfde schip, waarmede March de reis naar Italië maakte, bevonden zich de hertog van Alba en de hertog van Montellano, die de reis voortzetten naar Ge nua, waar zij aan wal zullen gaan. Het schijnt, dat de reis van deze beide persoon lijkheden niet uitsluitend een touristisch doel heeft. March verklaarde in antwoord op vragen, die hem door journalisten werden gesteld, dat zijn reis geen politiek karakter draagt Hij zal zich te Rome, dat hij als woonplaats heeft gekozen, bij zijn gezin voegen. March zeide voorts, dat journalisten hem reeds te Londen hadden gevraagd, wat hij van een eventueel terugtrekken der Ita- liaansche troepen uit Spanje dacht, en dat hij hierop had geantwoord, dat hij hiervan niets wist. DINSDAG 25 MEI 1937. Hilversum I. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten, soliste, en Gramo- foonmuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonplaten. 3.15 KRO-Orkest, en Gramofoonplaten. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.45 Plechtige Vespers van het Allerheiligste Sacrament. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Viool en cembalo. 10.00 Internationale gala-avond. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Bela Kiss' orkest. 11.1512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. AVRO-uitzending, 11.0011.30 en 6.30— 7.00 n.m. RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 „Wat lezen onze kinderen", lezing. 11.30 Omroeporkest. In de pauze: Declamatie. 1.00 Gramofoonmuziek. I.30 Kovacs Lajos' orkest, 2.15 Lyra-Trio. 3.00 Kniples. 4.00 AVRO-Dansorkest. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Omroeporkest. 6.30 „De spanning in het verre Oosten", lezing, 7.00 Voor de kinderen. 7.05 De Staalmeesters. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonplaten. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Vocaal concert. 10.00 Vervolg Dinsdagavondtrein. 10.45 Actualiteitsflitsen. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest, een nog niet opgehelderde oorzaak In het achterschip een lek is ontstaan, waardoor zich gas heeft kunnen ophoopen. Het gas is naar boven ontsnapt, heeft de ruimte tusschen de cellen in het achterschip en het omhulsel van het luchtschip gevuld en is tenslotte door een statische vonk ontbrand. Deze is blijkbaar afkomstig geweest uit de luchtmassa's boven den „Hindenburg"' die ten gevolge van een onweder hoogeg geladen waren dan het luchtschip. Ondervraagd omtrent de mogelijkheid, dat de ramp van. den „Hindenburg" een gevolg, zou zijn van sabotage, haalde Dr. Eckeneg de schouders op. Er is, zeide hij, geen be paalde aanwijzing, die een dergelijke ver onderstelling zou wettigen. Ik kan sabotage dan ook slechts als een theoretische mo gelijkheid aannemen. Sabotage een theoretische mo- gelijkheid". Dr. Eckener heeft Zaterdag voor de com missie, die een onderzoek instelt naar de oorzaak van de ramp van den Hindenburg, verklaard, dat naar zijn overtuiging door Geen belangrijke kabinetsreorga nisatie. Wanneer Neville Chamberlain Baldwin opvolgt als eerste minister wordt geen groo te reconstructie van de regeering verwacht, aangezien daardoor de uitvoering van het regeeringsprogram ernstig zou worden be lemmerd. Langdurige beraadslagingen zijn reeds gevoerd tusschen Baldwin en Cham berlain, teneinde de reconstructie zoo snel mogelijk van stapel te doen loopen. Reuter verneemt, dat Baldwin tot Earl zal worden benoemd en dat zijn zoon, het la- bourlid Oliver Baldwin, Viscount zal worden Sir Johp. Simon zou in plaats van Neville Chamberlain het departement van financi ën beheeren, terwijl Kingsley Wood volgens zeer velen dan in de plaats zou komen van Simon. Het is niet waarschijnlijk, dat er eenige wijziging zal komen in het beheer van het departement van buitenlandsche zaken. Wel is het waarschijnlijk, dat onder de jongere ministers wijzigingen zullen wor den aangebracht. 14) „Des te meer stel ik uw verschijnen op mijn verzoek op prijs, Mr. Selfri Hardley heeft mij enkele vooratellen gedaan, over welke ik echter liever niet met emp y maar met den chef zou willen 'dolen." J* Over Selfride's gezicht trok een grijns, ie zijn oogen haast sloot. wondere „Wel wel! U hebt wel een blondere manier' om mij de indiscreties van mt,nmen- schen mee te deelen. Maar goed. „rprk:no- Hardley laten zeggen, dat ik uw medewerking kan gebruiken. Waar het om gaa „Ik weet alleen maar. wat de aanleidmgtot mijn onderhoud met Mr. Hardley vormde. Over uw feitelijke wenschen ben ik n g oriënteerd." Selfride lachte dreunend en blies '°0kpTÏÏuEl"u.Ut,Mn<l! W» zullen -»» wel tot zaken komen. Maar vraag: waarom hebt u dit c^queboekje ge^ weigerd? Om mij in persoon tot u te lokken Esther monsterde Selfride,die zoc.voltrekt geen geheim van zijn eeuwig waakzan trouwen in alle menschen en hun beweeg redenen maakte. Neen Selfride, maar ik houd er met van om vooruit betaald te worden. Overigens heb ik dat chequeboekje nog eens wat nader bekeken, toen Mr. Hardley u was gaan halen. Dat kleine teeken in den linker benedenhoek was mij eerst nog niet opgevallen. Kan men niet op afspraak met den kassier van zijn bank op deze wijze de betaling van cheques doen weigeren?" Met een machtigen ruk werkte Selfride zich in zijn stoel omhoog en Esther genoot van den triomph, dat zij den kolos voor den eersten keer uit zijn reserve gelokt had. Alle duivels, meisje, dacht je naloopertje met mij te spelen? Dat is mij nog nooit over komen! Dat zit me vandaag voor het eerst hier, zoo groen in de zaak als een radijs in Mei en doorziet mijn trucje als een oudge diende? Hoor eens, Esther Raleigh, u bevalt me. U bevalt me werkelijk en dat zegt Hal Selfride niet iederen dag tot iemand. U bent uit het hout gesneden om iets groots van jezelf te maken en aan de spits te komen. Zulke kerels hebben we juist noodig! Ha, ha, o-eweigerde cheques! Daar ieder blaadje ge nummerd is, kon ik de betaling ook zonder teekentje wel doen weigeren. Neen, neen, die teekentjes waren slechts een toetssteen, be grepen Een klein onderzoek naar uw begrips vermogen. Gebruikt zou ik u toch wel hebben, maar eerlijk gezegd voor andere werkzaam, dan ik nu aan u wil toevertrouwen." Na deze uitweiding bleef hij haar glim lachend aankijken en Esther voelde naast haar triomph een lichte vrees, die zij vergeefs trachtte te overwinnen. Deze man was een speler, een geharde, geslepen bluffer, die zonder zich om iets te bekommeren zijn kaar ten uitspeelde, ook al zou hij kostbare slagen moeten verliezen als het noodig was. Zij had hem ten halve doorzien, maar hij was op den besten weg haar eenvoudig te overrompelen, op te vreten en in te slikken. Hoewel zij bang was, zoo bang zelfs, dat haar handen koud en vreemd machteloos werden, besloot zij zich niet te laten exploitee- ren. Zij vermoedde met zekerheid, dat zij in dit oogenblik slechts door een vertoon van meerderheid zou kunnen overwinne Terwijl Hal Selfride tevreden en schijnbaar zonder antwoord te verwachten kringetjes blies, stak zij een sigaret aan voor j luchtig jes vroeg, of hij dan reeds zoo zeker van zijn zaak was. Zij had hem tenslotte immers nog geen bindende belofte gedaan, haar tijd was toch reeds door haar arbeid voor de „Welt" grootendeels in beslag genomen, en eindelijk wist zij volstrekt nog niet, wat de United Service wel van haar verlangde. Reeds onder het spreken bemerkte zij al, dat het haar niet zou gelukken Selfride te overbluffen en zijn rust te verstoren. Hij keek haar oplettend aan, schoof haar een aschbakje toe, tuurde toen kennelijk zeer ingespannen even naar het glimmen van zijn sigaar en leunde eindelijk gemakkelijk in zijn bureau stoel achterover. „Voor we beginnen, Esther Raleigh, willen we een klein afspraakje maken. Probeer nooit mij te bedotten. Het is mijn beroep knoopen te ontwarren en door sluiers heen te kijken en nog bent u niet geraffineerd genoeg om mij te kunnen misleiden. Ik weet, dat u de per soon bent, die ik nocdig heb en ik weet ook, dat de weg en zijn mogelijkheden u te zeker lokken, dan dat u zich van hem af zou kun nen keeren. Nu biedt het toeval u een gele genheid om u reeds dadelijk bij het begin van uw loopbaan naar twee kanten tegelijk te be veiligen. En u zou Esther Raleigh niet zijn, als u deze gunstige gelegenheid verzuimde. Dat men u niet hierheen gezonden heeft om nu, in Februari, berichten uit de uitgaande wereld te leveren, daar behoeven we geen woord over te verspillen. Door de richting van uw blad komt het mij als zeker voor, dat u hier bepaalde industrieel-politieke om standigheden nader moet leeren kennen. Goed. De United Service heeft zeer gelijksoorige in teressen, zoo gelijksoorig, dat ik wel haast geneigd ben aan te nemen, dat zij geheel en al dezelfde zijn. Ik weet niet met welke op dracht Mersheim u hierheen gezonden heeft, maar het zou mij genoegen doen, als het ook om de Engelsche steenkolenindustrie te doen was. Dit schot gehec1 onverwacht aan het einde afgevuurd, zat. Esther kon niet voorkomen, dat zij hem een paar seconden lang bleef aan staren en meteen wist zij, dat Selfride daarop geloerd had en haar tevens had door zien. Hij knikte zuiver zakelijk. „Ik had ook wel gedacht, dat dit het moest zijn. Zij houden niet erg veel \an ons, onze neven Amerika is hen te ha, ha! wij hebben te krachtige ellebogen, wat? Nu, we hebben bovendien ook nog neuzen, die het boutje ruiken. Zij willen de industrie op we tenschappelijk scheikundige basis reorganisee- ren. Men weet hier met Continentalen om te springen en Duitschland is sinds het einde van den oorlog de lieveling van het Imperium. Men heeft spoedig weer landsknechten en. vaandeldragers noodig in Europa o, er komt een pracht van een wedloop naar het groote doel. Jammer, dat wij, Amerikanen, dezen keer meer zullen moeten draven. In ieder geval verheugt het mij, miss Raleigh, dat ook uw chef deze strooming als gevaarlijk voor Duitschlands zelfstandigheid heeft er kend. Zijn einddoel is weliswaar wel een ge heel ander, maar voorloopig trekken wij aan hetzelfde lijntje. De United Service verzoekt u daarom slechts alles, wat u over de achter gronden der voorgenomen reorganisatie en over de Duitsch-Engelsche trustvorming ver neemt, aan ons mede te deelen. U kunt er ge rust over zijn, dat er geen enkele van uwe mededeelingen in de pers komt. Deze dingen zijn voor de Vereenigde Staten te belangrijk, dan dat wij hen voorbarig in het openbaar zouden laten bespreken. Neemt u dit cheque boekje maar gerust mee. U zult voor som mige informaties uit Engelsche bronnen geld noodig hebben. Wees niet spaarzaam, maar betaal nooit voor de ontvangst der in formatie, als u van uw zegslieden niet door en door zeker bent. Hardley zal u, wanneer u hem voor kleine onderzoekingen noodig mocht hebben, ter zijde staan. Voor elke be langrijke zaak wendt u zich tot mij. Ik denk voorloopig in Londen te blijven als leider der Afdeeling van de Rubber Company. U kunt mij dus altijd hier vinden. Bel mij nooit u. Spreken kunnen we per telefoon toch niet. Wanneer u mij op het kantoor niet mocht aantreffen, heb ik een boodschap voor u ach ter gelaten, waar u mij kunt vinden. Ik hoop, dat we veel succes zullen hebben." Een kort oogenblik dacht Esther eraan hem naar Mr. Werler te vragen; maar het was in haar belang dit onderwerp voor later te bewaren. Hal Selfride was opgestaan en gaf Esther de hand. Weder schrok zij door de overeen komst met Burg's handen, al was de dikke klauw van Selfride ook steviger. Zij stak het cheque-boekje bij zich, verzocht Selfride Hardley te groeten en verliet de kantoren der Rubber Company. Door de koude luch* klon ken de slagen van het groote torenuurwerk Big Ben. Het was twaalf uur en in het zoo juist verstreken halve uur was haar toekomst beslist. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3