Kantongerecht Ingezonden Den Helder e^ccWiAie^ lUoïin^j^eAicMerL De „Nautilus" Bezoek van de „Cuba" aan Nederland Twee mijnenvegers in dienst gesteld „Johan Maurits van Nassau" tc Gibraltar Vischafslag Den Helder Agenda licht op voor alle voertuigen Een mooie gezonde huid Zitting van Dinsdag, 25 Mei 1937. Na een vrij langdurige afwezigheid was het thans wederom kantonrechter J. Sic- kenga, die wij op het justitioneele gestoelte zagen zetelen, en die deze lentevolle zit ting aanving met kennelijke lust en opge- wektheid om de eventueele onschuld te beloonen, doch de schuld met de daartoe wettlijk vastgestelde penetentie te bestraf fen. Het was voor de pers een voortzetting van reeds vele jaren bestaande banden, en ook voor hen, die dien middag het matje betraden; zij het met eenigszins andere gevoelens. In ieder geval: een wéérzien. De eerste die verscheen was A. L., Juliana- dorp, die het feit gepleegd had na 7 uur 's avonds in de Keizerstraat te rijden. 6 gul den of 2 dagen. Poldersche aanrijding. Verd. K., die er van beschuldigd werd een aanrijding geforceerd te hebben, is niet aan wezig. Wel de Amsterdamsche getuige, die het lijdend voorwerp van deze botsing was, welke veroorzaakt werd door het niet verlee- nen van voorrang. Het geval liep zeer gunstig af, daar er geen slachtoffers waren te betreuren, hetgeen ech ter meer geluk dan wijsheid bleek te zijn. Het O.M. qualificeerde den niet aanwezigen verd. als een hoogst roekeloos rijder, die dergelijke manipulaties uithaalt op een zeer drukken weg. Eisch niet minder dan 50.— boete, subs. 40 dagen hechtenis plus intrekking van het rijbewijs voor een half jaar. Uitspraak 25 gulden boete of 15 dagen. In trekking rijbewijs idem. Volgde een ander, zij het onschuldiger ver keersongeval, teweegebracht door H. B., die met zijn auto reed in de verlengde Spoorstraat en aldaar een dame ramde, tengevolge van het niet richtig uitwijken. De schade aan de fiets was niet zoo bar groot en werd door verd. prompt voldaan. Tengevolge hiervan bleek het rechterlijk oordeel belangrijk milder gestemd te zijn. 25.boete, sub. 10 dagen, Verdachte G. M. C. v. d. S. was niet ver schenen, wel het lijdend voorwerp van de won derlijke wegmanieren van eerstgenoemde, die bij Winkel uit een zijweg kwam schieten per auto en getuige Z. ramde. Diens melkwagen werd niet onbelangrijk beschadigd. Het bleek, dat verd.'s remmen allesbehalve ideaal ver zorgd waren en gezien dit feit is de eisch 40 gulden of 30 dagen. Uitspraak 30 gulden, subs. 20 dagen. De stempelaar en zijn fiets. Hierna kwam een aangehouden zaak op het tapijt en wel die tegen C. v. T., die, zooals men zich ongetwijfeld nog herinneren zal, eenigen tijd geleden zjn fiets bij het stem pellokaal in de Kolensteeg zette, en deswege op de bon ging. Thans was de agent, die het verbaal opgemaakt had, de heer Riteco, aan wezig om een en ander met zijn ooggetuige- mededeelingen op te helderen. De agent vertelt, dat hem door den Com missaris van Politie was opgedragen de orde te handhaven in de Kolensteeg en er tevens tegen de waken, dat zich hier fietsen bevon den. „Toen," aldus Riteco, kwam v. T. en gooide z'n fiets tegen muur..." „Zette", interrumpeerde verdachte... „Wil je zwijgen!!... de Kantonrcehter. Om kort te gaan, volgens de lezing van den agent was de man gewaarschuwd, zelfs eenige malen, doch deze scheen een verbaal te willen uitlokken. Evenwel, nog aarzelde hij het verbaal op te maken, doch toen v. T. naar binnen ging, was hij verplicht dit wèl te doen. Er werd, ook door anderen, geen toezicht op het vehikel uitgeoefend. V.T. heeft 2 getuigen k décharge meege bracht, maar aangezien deze de publieke tri bune verkozen boven het wachtzaaltje, komen ze niet in aanmerking voor de balie te ver schijnen, hetgeen voor den verd. jammer is. Uitspraak 6 gulden boete of 3 dagen. ,,'t Is te weinig", bromt Mr. Sickenga. ,,'t Is niet in orde", prevelt verd. „Ga dan maar i hooger beroep, m'n vriend", aldus eindigt de Kantonrechter het debat, waarbij hij altijd het laatste woord heeft T. M. v. A. heeft bjj Anna Paulowna in zjn auto gereden zonder rijbewijs. Tegen de poli tie heeft hij gezegd het vergeten te hebben, doch het bleek dat het wegens een vroegere bekeuring ingetrokken was. 10 Gulden of 3 dagen. J. W. R. te Wieringen heeft om zekere, op de perstribune onverstaanbare, redenen zijn minderjarig kind niet naar school gestuurd. Hierop wordt geen straf gegeven. Een motorfiets zonder spiegel. A. J. L. v .d. B., woonachtig in Haarlem, reed op 18 Februari in de Keizerstraat per motorfiets, waarop zich niet het voorgeschre ven spiegeltje bevond. Alras liep dit in de kij- kert van „Flying Brigade", die zonder aar zelen den man in het gehate boekje noteerde. Het slachtofer trachtte den Kantonrechter te overtuigen van het feit, dat hij juist bezig was naar een winkel te gaan om aldaar ge noemd aparaat, dat hij onderweg kwijtgeraakt was, aan te schaffen. Maar de kadi lachte zóó honend, als alleen ,1 anaar onze Kanton-kadi kan lachen en vor- "erde 2.of 1 dag. _0n Hetgeen den man bijster bleek mee te illen. J«*r. L. reed op 6 Maart in de Koningstraat t zijn fiets, terwijl genoemde straat dien me voor het verkeer gesloten was, 5 gulden daj 2 dagen, of S. P. voor hetzelfde misdrijf 2 gulden of J. C., idem idem 5.of 2 dagen. ^Verschillende straffen alzoo voor diverse 0 mstandigheden. J. v. Z. werd, b(j Anna Paulowna rijdende, in zijn auto aangehouden, hij had z'n nummer- naaA Hi£u~eAAutn j De animo voor onze goedkoope uitstapjes naar Hilversum en Am- sterdam is zóó groot, dat ook de tweede excursie naar Hilversum, reeds volgeboekt is. We hebben nu nog eenige plaatsen voor 23 Juni en nog een [link aantal voor 30 Juni en 7 Juli beschikbaar. Wie een van deze dagen mee wil, wachte niet te lang met zich aan te melden, omdat 7 Juli J de laatste datum is voor onze uit- stapjes naar Hilversum. Voor de excursie naar de Ford- fabriek en Schiphol, op 14 en 21 Juni, zijn nog plaatsen beschikbaar. Gisteravond hadden zich voor onze excursies reeds 198 liefhebbers, in totaal, aangemeld. Wij verheugen ons in deze groote j deelname, omdat we daaruit consta- teeren, dat onze lezers ons initiatief waardeeren. bewijs niet bij zich gestoken, hoewel hij 't wel bezat; voor onattendheid 3 gulden of 1 dag. De caféhouder, kiespijn en jenever. Volgde een cause celèbre: de caféhouder J. K. alhier werd 20 Maart verbaliseerd, omdat een agent ontdekte, dat zich in zijn verlof A-zaak een flesch bevond, waarin nog een staartje onversneden jenever. Dat is verbo den en dies paradeerde genoemde K. gister middag ten Kantongerecht. De man hangt een vrij dramatisch verhaal op: hij leed (en lijdtaan kiespijn, en hoewel tandarts Schreu- der hem al adviseerde „de heele zaak" er maar uit te laten trekken (daarvoor is hij tenslotte tandarts) was het nog niet zoover gekomen. Maar de pijn was onduldbaar en met af en toe een gorgeltje van het onversne den vocht lukte het, zij 't tijdelijk, de pijn te verdrijven. Het was jammer, heel jammer, voor den man, dat het fleschje, dat door Vroom, het Kantonrechterlijke factotem, naarstiglijk te voorschijn gehaald was en daar droevig als bewijsstuk voor den rechter stond, niet op diens slaapkamer gestaan had, maar in de taveerne. Want nu moest deze het beleven, dat hij voor het eerst sedert 48 jaar met de justitie in contact kwam. Daarbij was het ook nog een vrij behoorlijke flesch (ter grootte van een literflesch Boldoot) hetgeen voor den altijd sarcastischen O.M.-ambtenaar aanlei ding was op te merken, dat de pijn wel héél erg geweest moest zijn... Na nog geadviseerd te hebben, de kies er zoo spoedig mogelijk uit te laten halen, zulks in verband met de hooge kosten van deze en dergelijke overtredingen, eischte hij 30. of 20 dagen. Uitspraak 15 gulden of 3 dagen. H. P. U. had in zijn zaak geen arbeidslijst hangen 4.of 2 dagen. K. Zeen vrachtrijder, had eenigen tijd ge leden per auto op den Kanaalweg rijdende zijn nummer- en letterbord niet voldoende ver licht. Ook al had dit even te voren nog wél gebrand. 4.of 2 dagen. A. V. stond terecht terzake het bewaren r an lompen in zijn pakhuis, zonder dat hij vn het bezit is van de daarvoor vereischte vergun ning van den burgemeester. Het blijkt, dat de man vermoedelijk in goe der trouwis. Hij is namelijk reeds ten politie- bureele geweest, doch aldaar heeft een „ad ministrateur" hem gezegd, dat een der gelijke vergunning niet noodzakelijk is. De zaak wordt aangehouden en bij den „administrateur" zal eens geïnformeerd wor den. Bij ons in België. L. N. P. P., een Belg, van geboorte, heeft op 3 April op de Bassingracht gereden, toen dat verboden was. Er stonden borden, doch de jongeman zegt nijdig, dat daar niets op ge schreven stond. Het was alleen maar een bord met een „strepie". Voorts beweert hij, dat ze bij hem in België niet van die borden hebben en dat hij ze dus niet kent. Hij pleegde het feit 2 maal in successie, hetgeen hem komt te staan op 2 X 5.of 2 X 2 dagen. Dat moet je niet doen, Anialia! P. H. heeft in'zijn verlofzaak aan den Ka naalweg een dame aanwezig gehad, hetgeen ontdekt werd door een dei agenten. Er werd proces-verbaal opgemaakt, zij het na een waarschuwing, doch het hielp niet. 40.boete, subs. 10 dagen. De aannemer H. D. heeft een huis gebouwd aan de Langevliet, doch zonder hiervoor per missie aangevraagd te hebben bij B. en W. Verd. merkte op, dat zoo iets hem in 36 jaar nog nooit overkomen is en dat hij daarbij van meening is, dat een dergelijke aanvraag be hoort te geschieden niet door den aannemer, maar door den desbetreffenden architect. De zaak wordt aangehouden en de archi tect opgeroepen om de volgende maal te ver schijnen. M.B.S. fietste 17 April in de Keizerstraat, toen dat verboden was. 4.of 2 dagen. C. L. reed in de Walvischstraat in de ver keerde richting, 5'.— of 2 dagen. P. S. vertoonde zich in gansch niet nuchte- ren toestand op 's heeren wegen. Hetgeen hem te staan kwam op 3.of 2 dagen. Een dure borrel! Eindelijk afwisseling! Mej. J. de B. (eindelijk eens een charmante verschijning in het dorre mangedoe van deze zitting) was zoo onfortuinlijk geweest de Paardenstraat in te rijden in de verkeerde richting. De juffrouw werkt op de ook niet van ijs zijnde harten van Kantonrechter en Openbaar Ministerie, door te zeggen dat het bordje niet goed te zien is. Helaas... agent Riteco, die jammer genoeg nog aanwezig is, gooit roet in het eten door het tegendeel te beweren. Zoodat de lang niet onaardige J. toch nog 5 gulden te betalen krijgt. H. J., helaas weer een manneljjk delinquent, heeft gevent zonder vergunning, 5.of 3 dagen. C. de Gr. had kievitseieren in zijn étalage, en dat na den wettelijk voorgeschreven rijd. 15.boete. W. K. had gezongen langs den weg en ge speeld met zijn harmonica. Reeds diverse ma len is deze combinatie van Gigli en Paganini met den Kantonrechter in aanraking ge weest, maar het schijnt hem bar onverschil lig te zijn. De man krijgt 2 X f 3.(gezien het feit dat hij tweemaal het misdrijf pleegde) en zal gaan zitten. Charley, de bolhoed-wipper. Dan verschijnt tot aller vreugde, inclusief van die achter de rechtstafel, Charley, een onzer populairste stadgenooten, de man met de zwarte haardos en die in wijze en manieren een trouw afgietsel is van Chaplin. Mr. Sic kenga lacht vriendelijk, zelfs zéér vriendelijk, terwjjl het O.M. achter een document zit te schudden... Charley krijgt van den Kantonrechter himself te hooren, dat hij er, in vergelijking met den voorlaatsten keer, goed uitziet Dan keert men terug tot den ernst des levens; Charley (B. R.) heeft te diep in het bekende glaasje gekeken en werd desweg» verbali seerd. 3.of 2 dagen. F. L. had een handkar gehuurd; des avonds ontdekte een agent, dat het ding licht-loos was en zoodoende, kreeg de man een oproe ping om te verschijnen aan de Kerkgraciit. ƒ5.of 2 dagen. B. v. D. uit Anna Paulowana reed alhier ergens (onverstaanbaar) in verboden richting. 5.of 2 dagen. v. d. V. vischte toen het visch-seizoen ge sloten was. 2 kwartjes boete. J. D. v. d. V. reed van het Ankerpark de Buitenhaven op, doch aan den verkeerden kant des weegs, 3.of 1 dag. K. v. d. B. heeft zijn hand, al fietsende, niet uitgestoken. Totaal fout: 6 gulden 4 dagen. Aanrjjding met doodelijk gevolg. Zaak aangehouden. Tenslotte kwam nog voor de aanrijdings affaire, die eenige maanden geleden aan een kind op den overweg bij de Sluisdijkstraat, het leven kostte. Het blijkt, dat bij nader onderzoek van de auto, de remmen hiervan, volgens de politie, lang niet in orde waren. Ja, zelfs in belang rijke mate van den vastgestelden norm af weken. Verd. J. D. merkt echter op, dat hij een dag tevoren de remmen nog heeft laten controleeren, en eveneens een paar weken daarvoor. Het is hem dan ook volkomen on begrijpelijk hoe de politie na de proeftocht kan zeggen, dat de zaak niet in orde was. En is dit toch zoo, dan gaat h ij, aldus verd. vrij-uit. D. heeft niet minder dan 4 getuigen S. dé charge meegenomen, waaronder zich ook de garagehouder uit Bennebroek, die weliswaar toegeeft, dat kort voor het ongeval de rem men nagezien waren, doch niet kan zeggen, of dat ook geschied was een dag van te voren. Get. T.. die bij verd. in de cabine ge zeten heeft, beweert, dat de remmen goed geweest moeten zijn, daar de wagen altijd direct stil stond. Er zal een Amsterdamsche remmen-expert om advies gevraagd worden. Zaak aangehou den tot de volgende zitting. Bij Kon. besluit van 20 Mei 1937 is als blijk van goedkeuring en tevredenheid den bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan: P. A. Stroeve, luitenant ter zee der 3e kl., wegens de door hem met levensgevaar ver richte redding van een drenkeling uit de Tambalanbaai in Ned. Oost-Indië op 21 No vember 1936. 's-Gravenhage, 24 Mei. Blijkens een bij het Departement van Defensie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" 21 Mei van Ponte Delgada ver trokken. Hr. Ms. „Nautilus" is gisterenochtend van Reykjavik vertrokken. Naar wij vernemen, zal de Cubaansche kruiser „Cuba", die de vlootrevue te Spit- head heeft bijgewoond, na eenige buitenland- sche havens te hebben aangeloopen, omstreeks 7 Juni een officieel bezoek aan ons land bren gen en enkele dagen daartoe te Amsterdam vertoeven. De Minister van Staat, minister van De fensie a.i. heeft bepaald, dat de mijnenvegers „Pieter de Bitter" en „Abraham Crijnssen", in aanbouw, respectievelijk bij de N. V. Scheepswerf en Machinefabriek van P. Smit Jr. en bij de Scheepswerf „Gusto" (fa. A. Smulders) na overgenomen te zijn door de directie op heden 26 Mei in dienst gesteld zul len worden door de aangewezen commandan ten, resp. de luitenant ter zee der le klasse Jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk en luitenant ter zee der le kl- J. R. L. Lebeau. Blijkens een bij het departement van defen sie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" gisterenochtend te 10 uur te Gibraltar aangekomen. Fijne kleedjes, vitrage en kant worden soepel ge* steven en geheel als nieuw met C r a c kf ree edel st ijfs el. PABRIK A AT l N.V. „ONDIR ON»" DE K I M (O.) Nog steeds lage prijzen voor de rijnvisch. Ook Dinsdag waren de prijzen voor tarbot en tong aan den afslag te IJmuiden weer zeer laag. Tarbot kon niet hooger komen dan 0.66 per kilo en tong niet hooger dan 0.80. Daarentegen waren de scholprijzen zeer hoog. Groote schol ten hoogste 30.per kilo; middel schol 23.50, zetschol 22.50 en kleine schol 18.50. Daardoor waren de uitkomsten voor de vaartuigen nog niet zoo heel ongunstig. Aalvisscherij in het IJselmeer. Over de vangsten heeft men thans niet te klagen. Vooral de kuilers, die gebruik maken van hun motorkracht, maken ruime vangsten, en omdat ze over het algemeen aal van wat dikker soort vangen, dan de zeilvaartuigen, die niet dergelijke verplaatsingscapaciteit heb ben, zijn de prijzen per pond van dat soort aal veel beter dan die der zeilers, welke meest dunne aal aan de markt brengen. Het besommingsresultaat der laatsten is dan ook niet bijzonder gunstig; anders staat het met de motoren, die nogal vrij behoorlijke besommingen maken. De prijs van de hoekaal, vooral wanneer de hoeken zijn geaasd met spiering, is stukken beter, dan die van de kuilaal. En het is op merkelijk, dat de z.g. spieringaal de grootste soort oplevert, waardoor het verklaarbaar wordt, dat de prijs voor deze aal ook het hoogst» is. Het is jammer, dat spiering al minder in het IJselmeer schijnt voor te komen, hetgeen men toeschrijft aan het geringere zout gehalte van het IJselmeerwater, waardoor de spiering niet meer dat goede voedsel zou vin den, die het behoeft om te tieren. Levende garnalen. Zaterdag steeg de prijs der levende garna len te Amsterdam weer wat en werd er be steed tot 2.50 per lit van 15 kilo. Nieuwe haring. De vangsten zijn bevredigend en de teelt laat zich voor dit jaar goed aanzien. Te Scheveningen is reeds meer haring aange bracht dan op hetzelfde tijdstip in het vorige jaar. Wel zijn de prijzen niet hoog, maar toch ook weer niet minder dan verleden jaar. Ansjovis. Er wordt wat meer ansjovis aangoevoerd, maar toch niet in die mate, dat van een ruime teelt nog kan worden gesproken. De prijs, welke de handel besteedt, is flink, hetgeen wel zal zijn toe te schrijven aan de geringe vangsten, die weinig doen verwach ten, dat van overvoering sprake zal zijn, dit jaar. Maar, omdat er steeds nog afname is van de oudere jaargangen, waagt men het er blijkbaar op toch ook van deze nieuwe teelt wat in te zouten. Aan de toegestane 50.000 ankers zal men wel niet toekomen, daarvoor is het seizoen al te ver gevorderd. 25 Mei. Aangebracht door korders: Tongen per kg 0.700.58 Slips 0.550.45 Tarbot 0.70 Schol le soort p. kist 5.405.00 Schol 2e soort 3.401.90 Schar 2.351.90 Door haringvisschers: Haring p. tal 2.351.80 Geep 24.50-21.00 Ansjovis p. kg 0.390.36 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 0.15 (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) M. d. R., Gaarne zagen we onderstaand „ingezonden" in uw blad opgenomen. Bij voorbaat hiervoor onzen dank. Naar aanleicing van verschillende uitlatin gen in openbare- en Raadsvergaderingen, door den heer Uithol, als zou het Helders Fanfare corps op „onnationaal" standpunt staan en te dien opzichte onrechtmatig subsidie van de gemeenschap geniet, zouden wij willen vragen op welke gronden deze beschuldiging berust. Enk.1 en alleen omdat ons corps niet aan het feest ter gelegenheid van het huwelijk onzer Kroonprinses heeft medegewerkt? Zeer terecht heeft het raadslid, de heer Boogaard ter raadsvergadering gezegd, dat we hiervoor geen uitnoodiging hebben gehad (daargelaten of onze leden er in toegestemd zoude.i hebben, want democratisch als we zijn, wordt iedere uitnoodiging om medewer king aan onze leden voorgelegd). Dan nog het volgende: Hier ter plaatse zijn nog drie muziekkorpsen buiten de Stafmuziek der Kon. Marine, waarvan in de meeste gevallen alleen het Sted. Muziekkorps uitverkoren is muziek te maken daar tevens extra voor gesubsidieerd is), terwijl de andere dikwijls, (o.i.) gepasseerd worden. Dit laatste ter op heldering aan „en heer Uithol, daar hij niet tegenstaande hij hier ter stede al een twintig jaar woont en nog wel lid van den Raad is, absoluut niet op de hoogte is, van wat er alzoo op muzikaal gebied te koop is en ook niet wat wat er op „nationaal" terrein ge presteerd wordt en is door Helder's Fanfare corps, daarom willen we hier een klein uit- Natuurhistorisch Museum. Elke week. eiken Woensdagmiddag van 3—5 uur, eiken Zaterdagavond van 7—10 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 8—io Uln; den eersten Zondag van elke maand var! 3—5 u. Zaterdag 29 Mei. Musis Sacrum, 8 u. Soirée Dansante. Korf. balclub „K. V. T.". Woensdag 26 Mei 21.36 uu» De huidzuiverersde, huidgenezende en huid- voedende kracht van Purol, maakt de huid niet alleen mooi, gezond en fluweelzacht maar verwijdert tevens vetwormpjes, pukkels en uitslag. Gebruik voor gelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbc lar op de huid en daarom ook zeer geschikt voor gebruik overdag. Doos 30 en 60 ct. Tube 45.ct. Bij Apoth. en Drogisten. treksel geven van medewerkingen aan aller, lei vereenigingen en instanties van alle ge. zindten, welke ons corps in den korten tijd van haar bestaan verricht heeft. In Juni '25 Tentoonstelling „Stad Helder", Juli '25 Serenad aan Burgemeester Hou, wing, bij 10 jarig jubileum. Jan. '26 Collecte Watersnoodramp. Juni '26 Rondgang ten bate Joodscha Synagoge. Oct. '26 Serenade aan Ir. van Rappard, bit afscheid als Directeur Rijkswerf. Jan. '27 Collecte Carillon Raadhuis. Mei '27 Opening Stadhuis. April '28 Begrafenis Dorus Rijkers. '28 Tentoonstelling M.E.T.H.O. Nov. '28 Huldiging Burgemeester Houwing bij vertrek uit de Gemeente, Aug. '30 Opening Speeltuin „Tuindorp" April '31 Tentoonstelling B.O.L.T.H.A. Juni '32 Collecte Crisis comité. Fcbr. '34 Pelikaanfonds. M '35 Tentoonstelling Remavl en verdetf nog de collectes voor het MSF., T.B.C.-fond« sen voor de oude Zeeridders en diverse sere, nades aan inwoners van alle geiindten. 't Is slechts een greep van ons „Nationaal" werk voor ae gemeenschap. To'. slot willen we den heer Uithol aanraden in den vervolge niet zoo maar klakkeloos een besc uldiging te uiten, welke hij niet verant, woorden kan. Het Bestuur van Helder's Fanfarecorps, Hooggeachte Redactie, Onder dankzegging voor het mij ter inzaga gezonden artikeltje van het bestuur van Hel. ders Fanfarecorps, verzoek ik U beleefd heb onderstaande te willen doen opnemen. De positie van „Helders Fanfarecorps" in het gedrang? Het bestuur van genoemd corps schijnt reeds zelf te voelen, dat er iets niet in den haak is, want men tracht de handelingen van „Helders Fanfarecorps" te verdoezelen, door te beweren, dat mijn uitlatingen in den Raad en elders „klakkeloos" zijn gedaan. Ik heb echter doelbewust aan het Collega van B. en W. gevraagd een onderzoek te doen instellen waarom een door de gemeenschap gesubsidieerde muziekvereeniging („Helders Fanfarecorps") niet aan de Nationale feesten, ter gelegenheid van de verloving en huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana heeft medege. werkt, omdat ik op het standpunt sta, dat zij, die subsidie verieenen, ook mogen weten of dat geld nuttig en in Het belang van de ge. meenschap wordt besteed en daarbij tevens moeten waken, dat het niet uitsluitend ten goede komt van een bepaalde groep of partij. In dit verband roep ik in herinnering op den datum van 6 September 1936, toen kon het door de Heldersche bevolking gesubsi. dieerde „Helders Fanfarecorps" wel mede. werking verieenen aan het „Plan van den Arbeid-feest" te Amsterdam. Twee dagen later, 8 September 1936: Verloving van H. K. H. Prinses Juliana, alle muziekcorpsen, cchtef met uitzondering van Helders Fanfarecorps, verleenden spontaan hun medewerking. Vit was toch een Nationaal gebeuren. Het niet medewerken van „Helders Fanfarecorps" gevraagd of niet gevraagd beschouw ik als een onnationale daad. Ook staat mij nog goed voor den geest a# medewerking van „Helders Fanfarecorps" ld Mei 1927, ter gelegenheid van de opening van het Raadhuis, zeer zeker, „Helders Fanfare, corps" was daarbij aanwezig, maar om toen goed te laten zien, hoe „Nationaal" „Helders Fanfarecorps" was, speelde het als eerste nummer de „Internationale", dus weer eed „onnationale daad", de andere corpsen speel' den echter het Volkslied. De vraag rijst bij mij echter, of „Helders Fanfarecorps wel ons Volkslied kan spelen. Ik vraag mij ook af: hoeveel concerto heeft „Helders Fanfarecorps" gegeven sin® 1935 voor de van de gemeenschap ontvange subsidie? Voor zoover ik mij kan herinnere slechts één, n.1. op 1 Mei 1937, en dat was, practisch gesproken, uitsluitend een liederen concert" en waaruit niet veel „ha" naals" viel te constateeren. De steeds loyale medewerking van de a dere muziekcorpsen op de Nationale fees dagen, zooals 31 Augustus, 30 April, en wettigen m.i. reeds volkomen de verleeri subsidie, derhalve kan men uit het steeds n medewerken van „Helders Fanfarecorps aa dergelijke Nederlandsche dus Kationa feestdagen reeds concludeeren, dat niet in aanmerking moet komen voor een g meentelijke subsidie, deze houding van g noemd corps geeft wel een juist beeld „Nationaal" het is. Mijn standpunt is dan ook nog steeds,.^ dien „Helders Fanfarecorps" haar ho l niet herziet, dat het geen recht meer op subsidie uit de belastingpenningen va gemeenschap, omdat het uitsluitend wer het belang van de S.D.A.P., een or»a" taat! die nog steeds het „Internationale" voo: U, mijnheer de Redacteur, hartelijk dank voor de plaatsing, met hoogachting, jjITHOL. (Goor de redactie bekort)..

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6