SHAG Stadsnieuws Texel UUlcPiekij, Dobbelmann lekker... man! De sprookjesstad Lilliput gearriveerd Vrijdag 28 Mei 1937 Standaard Rijwielen KEIZERSTRAAT 117, TELEFOON DEN HELDER 732 StecL Muziekkorps I Uitnoodiging van den Burgemeester Licht op voor alle voertuigen Kampioens-soirée Korfbalvereeniging „Tuindorp" Gcrcf. Kerk Lichtschip „Maas" in Nieuwediep gearriveerd Mailverzending „Hr. Ms. Hertog Hendrik' Burgerlijke Stand van Den Helder Vischafslag Den Helder Legerberichten Terug naar het garnizoen Herhalingsoefeningen Abcssinië en de Volkenbond De Negus houdt zich op een achtergrond Het zoeken naar de verloren sloep van de „De Ruyter" Hr. Ms. Johan Maurits v, Nassau Kon. Mar. Jachtclub Uit het politierapport Den Hoorn De ijsfiets omver Amoniak in een drinkflesch Gistermiddag 2 uur. Langzaam, statig bjjna, komt een bijna ein delooze rij wagens het stations-emplacement oprollen. Gele en roode wagens, alles nog met de luiken voor de raampjes en de deuren her metisch gesloten. Wat zich daar achter bevindt (kunnen wij slechfs gissen. Het is de aankomst van de bekende Sprook' jesstad Lilliput, welke, zooals wij reeds eenige malen bericht hebben, zijn tenten zal opslaan op het terrein bij de Sportlaan. Het betreft hier een gezelschap, dat men zeker niet gering behoeft aan te slaan: in tegendeel, naar wij van betrouwbare zijde ver- name, moet het gebodene op zeer hoog peil staan, zoodat ongetwijfeld in deze 6 dagen een druk bezoek aan de Sprookjesstad gebracht zal worden. Een stad in 't klein. Zooals men weet betreft het hier een com plete stad in miniatuur: voorzien van een 18- karaats Raadhuis, een Postkantoor, politie, café, pleinen, kortom, alles bezit deze stad wat iedere andere stad ook bezit, zij het van kleiner formaat en aangepast aan deze won derlijk kleine menschjes. Het was een aardige aankomst gistermid dag: met de liliputters monter en belangstel lend uit de raampjes hangend en diverse Witzen debiteerend. De eerste indruk die de menschjes maken is: beschaafd. Een 40-tal personen, keurig in de kleuren en uitermate beleef d. Wij hadden bekend gemaakt, dat om 5 uur een rondgang door de stad gemaakt zou worden, doch reeds ver voor dit tijd stip verzamelden zich velen op de hoeken der city, om vast een goed plaatje voor het komend evenement uit te zoeken. En zoo geschiedde het, dat klokslag 5 uur om en nabij Polderweg, Koningsplein, Koning- en Keizerstraat een massale me nigte op de been was, zoowel bestaande uit de complete Heldersche jeugd als de ouderen, en die gespannen in afwachting waren van de dingen, die gingen komen. Welnu, wat ging komendat was een gedeelte van Lilliput-stad: de dames en hee- ren Lilliputters, deftig zetelende in een auto bus, die hen door opgepropte stad bracht. Keurige menschjes. We hebben de tour door de stad meege maakt: de verslaggever en de fotograaf, en het waren eenige prettige kwartieren. Pret tig, omdat deze kleine menschen zoo ver standig kunnen praten en omdat zij niet in het minst minderwaardig gesteld behoeven te worden met ons. Integendeel, deze Lilliputters beschikken over een groote mate van natuur lijke beschaving en maken een uitstekenden indruk. En zoo reden wij door de stad: aan weers kanten van de raampjes der bus de fijn- gebouwde menschjes: de dames met bloedrood aangezette lipjes en gepenseelde wenkbrau wen, de heeren met ernstige gezichten en de kuiven frisch gekamd. „Noch nie dagewesen" Op het Koningsplein was het een men- schenzee en w\j kunnen ons niet herinne ren, ooit voor een dergelyken intocht zulk een belangstelling geconstateerd te heb- hebben. Trouwens, dat hier van een absoluut uni cum gesproken mag worden, bewezen wel de herhaaldelijk door Herr Bürgemeister ge maakte opmerking: „Donnerwetter.so 'twas hab' ich noch nie erlebt". En waaraan Herr Dokter dan toevoegde „Fabelhaft, ja fabel haft". De jeugd door 't dolle heen. En het wés fabelhaft, die duizenden kinde ren en ouders, die zich verdrongen om de bus, die als een moeizame slak door de stra ten kroop. De jongens waren niet van het vehikel weg te slaan. Hingen en klommen als apen op de treeplanken en tegen de portieren aan. Gilden en joelden en lachten... het was een compleet feest. In de Koningstraat scheen het een en kele keer mis te loopen. Dan zat de boel hopeloos in de war en waren er heel wat gewillige armen noodig en heel wat drei gementen uit de bus, om tenminste eeni- gen voortgang te kunnen maken. Men keek z'n oogen uit. Zoowel het publiek aan deze keurige dames en heeren Lilliput- VERLOOR ZIJN WERK DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Hoe hij weer aan den slag kwam. „Drie jaar geleden leed ik zoo hevig aan rheumatische pijnen, dat ik nog slechts met toehulp van een stok kon loopen en gedwongen was mijn werk op te geven. Zonder Kruschen Salts was ik nooit meer aan den slag gekomen maar nu voel ik mij weer uitstekend en kan weer werken. Wie mij 3 jaar geleden gekend heeft en mij nu ziet, gelooft niet dat ik dezelf de man ben. Ik kan Kruschen niet dankbaar genoeg zijn." W.T. Rheumatische pijnen ontstaan doordat de opgehoopte afvalstoffen het organisme ernstig verontreinigen, waardoor o.a. het kwaadaar dige urinezuur ontstaat, dat de oorzaak is van de pijnlijke rheumatische zwellingen in spieren en gewrichten. De zes zouten in Kruschen Salts verwijderen de afvalstoffen volkomen langs de natuurlijke kanalen, waardoor Uw wordt gezuiverd en de pijnen vanzelf zullen ophouden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten h 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels My. A'dam voorkomt, .(Adv.) ters als de laatsten zelf, die veel van Den Helder hadden kunnen verwachten, doch niet iets van dérgelijke afmetingen. Het was jammer, dat er van politie-zijde geen maatregelen genomen werden. Want nu waren enkele personen verplicht herhaaldelijk als verkeersregelaars op te treden, daar er anders ongetwijfeld ongelukken gebeurd wa ren. Vooral op den hoek Koningstraat Spoorstraat scheen de boel leelijk spaak te loopen. Ongewenscht mikpunt. En zoo trokken de Lilliputters door Den Helder, aangegaapt en aangeschreeuwd, als waren het Mars-bewoners en alsof er geen Jutter bestond, die ooit in z'n leven zóó iets gezien had. Ook wij, in de bus, werden het mikpunt van (zij het ongewenschtebelangstelling. En met name dan fotograaf Ben Kool, het enaks kind, aan wien herhaaldelijk geïnformeerd werd of hij „de kleinste Lilliputter" was Bij de Keizerstraat werd de route even ver legd en ging men via Parallelweg door de Sluisdijkstraat, in verband met het één-rich- ting-verkeer. Maar het gaf niets, de ontel- baren bleven volgen en bleven uitgelaten van geestdrift. Totdat men de stad uitreed en naar het terrein aan de Sportlaan vertrok. Toen keer de de, met blijdschap door het gezelschap be groete, rust weder, en kreeg men gelegen heid even uit te blazen. Het was een intocht, die men zich niet sen- sationeeler had kunnen denken. Hedenmiddag 4 uur opening. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat hedenmiddag 4 uur de Sprookjesstad officieel door den Lilliput-burgemeester geopend wordt. Voor bijzonderheden leze men de desbetreffende advertenties. compleet met 5 jaar garantie Dir. Joh. F. Pala Beschermheer Burgem. G. Ritmeester. Concert in het Julianapark op Maandag 31 Mei van 8 10 uur. Programma: 1. Roëll-Marsch P. v. Overbeke 2. Ouverture de Joseph Méhul arr. M. J. H. Kessels. 3. Souvenir Valse de Concert Joh. Pala 4. Les Rameaux Faure Romance pour Bariton (de heer KI. Bruin) 5. La Bohémienne, Ouverture M. W. Balfe 6. Aquarelles Villageoises Dearly Suite D'Orchestre arr. L. Langlois a. Farandole, b. Arabesque, c. Angelus de Kermesse. 7. Marsch der Vliegeniers Joh. Pala Woorden van Philip Polak. Wij laten de aardige woorden van dit lied van onze stadgenoot, waarbij de heer Pala de muziek schreef, hieronder volgen: I. Voor vrij?... Contact, pilotent Ons bruist het vliegers-bloed; Het corps-lied aangeheven! Met kracht, met vuur, met gloed. Laat de motoren zingen Hun forsch, mechanisch koor, Wij mengen onze stenmmen Er luide tusschen door. II. Waar de propellers snorren, Hoog boven in de lucht; Waar onze „vogels" koersen In ongetoomden vlucht In hitte en in koude, In regen of in sneeuw; Daar kloppen onze harten Vol trouw aan Neêrland's Leeuw. III. In ïnsulinde's dreven Of in 't kleine Moederland, Wij blijven heel ons leven Verbonden door één baad: De onverwoestb're liefde Voor Neêrland's Staats-gezin, Met, aar. het hoofd: Oranje! Leev' onze Koningin! Philip B. Polak. I i Wij ontvingen gisteren het vol- j gend ofpcieele schrijven j Weled. Heer, Ondergeteekende, Burgemeester der sprookjesstad Lilliput, heeft de eer U uit te noodigen tot een be- j zoek aan zijn gemeente. Hij is zoo vrij U hierbij eenige toegangsbiljetten te zenden en zou het ten zeerste op prijs stellen, indien U aan deze uitnoodiging gehoor i zoudt willen geven. Hij verblijft inmiddels, met de j meeste hoogachting, Sprookjesstad Lilliput i De Burgemeester (W.g) ARNOUD MARTIN. I VJ Vrjjdag 28 Mei 21.38 uur Barometerstand Den Helder Temperatuur zeewater Temperatuur lucht Hooqgste temperatuur lucht gisteren 770.8 14.6 14.2 14.6 GESLAAGD: Onze stadgenoote, mej. J. A. Citteur slaagde 24 Mei j.1. op het gehouden examen te Amsterdam voor Apothekers- Assistente. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer opgenomen advertentie, betreffende de kampioens-soirée van de Korfbal-vereeni- ging „Tuindorp", morgenavond te houden in „Musis Sacrum". Naar wij vernemen heeft Ds. Joh. Meijnen, Geref. Predikant, alhier, het beroep naar Den Haag aangenomen. Het lichtschip „Maas", liggende voor den ingang van den Nieuwen Waterweg, is dezer dagen door de sleepboot „Utrecht", van Wijs- müller, naar Nieuwediep versleept, in verband met het jaarlijksche onderhoud. Het schip is de werf opgesleept, alwaar ge noemde werkzaamheden zullen plaats vinden. Het reserve-lichtschip, dat gewoonlijk op de werf ligt, neemt thans den dienst voor „Maas" waar. Brieven en andere stukken, al dan niet voorzien van de daarvoor vastgestelde aan wijzing, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" kunnen wor den verzonden naar: Horta. Laatste buslichting aan het hoofd postkantoor 5 Juni 20.55. Lunchal. Laatste buslichting aan het hoofd postkantoor 24 Juni 20.55; 28 Juni 20.55; 31 Juni 20.55. Bordeaux. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor 12 t/m 16 Juli dagelijks 16.15. van 27 Mei 1937. GETROUWD: K. B. Geestman en A. W. M. Moorman. H. H. C. Olivieira en J. E. Rand. BEVALLEN: M. M. A. Ezechielsde Groot, z. J. PostmusDienaar, d. J. BaasSomers, z. en 2 d. Ansjovis. Berichten uit Harlingen en Wieringen bren gen meldingen van wat meer vangst van ansjovis. Kamers en kommen leveren er de grootste kwanta. Omdat de prijs gewoonlijk ligt om en bij 35 cent per kilo, hetgeen een behoorlijke prijs mag worden genoemd, leve ren deze vangsten aardig voordeel, vooral om- dato naast de ansjovis, er ook baring, geep, bot, enz. mee wordt gevangen. Het is begrijpelijk, dat men de kommen en kamers nog wat laat staan. Lage fijnvischprjjzen, hooge schol- prjjzen. Ook Donderdag waren de prijzen voor de tarbot en tong te IJmuiden weer laag en ver schilden niet veel van die op Woensdag be steed. De scholprijzen, hoewel iets gezakt, wa ren toch zeer aan den hoogen kant nog. De besommingen der trawlers waren be vredigend en de loggers hadden ook nog wel uitkomsten, die er mee door konden. 27 Mei. Aangebracht door Vosders: Tongen Slips Tarbot Schol le soort Schol 2e soort Schar Door haringvisschers: Haring Ansjovis Geep P- kg p. kist p. tal P- kg p. tal 0.72—0.6C 0.55—0.35 0.62 5.40—4.70 2.90—1.90 2.70—1.75 3.25—2.70 0.40—0 36 19.00-21.00 Het Detachement van het Korps Lucht doel-artillerie, dat voor het houden van schiet oefeningen te Den Helder verblijf houdt, keert op 29 Mei a.s. naar het garnizoen te Utrecht terug. Op 27 Mei zijn bij het Regiment Kust- Artillerie te Den Helder 100 man van de lich- OVERLEDEN: D. de Vries, .(m), 68 jaar. waf enen* gdL£êhabnSS°e£'0nder de Voor den dienst in Ned. Indië bestemd J. W. de Ruyter, als tijdelijk technisch ambte naar, opzichter in het vak van scheepsbouw te Soerabaja, Rotterdam, Katendrechtsche Lagedijk 147 D. In Europa aangekomen, O.-I. ambtenaar, met verlof J. Waadnoordijk, technisch ambte naar bij het Marine-Etablissement te Soera- baia., Den Helder, p.a. Brouwerstraat 5. Aangekomen F. Wempe, 2de off. bij de Gouvernementsmarine, Rotterdam, p.a. Dord- schelaan 137. De sloep ligt 50 meter diep. Soerabaja, 26 Mei. Het gouvernements- bebakeningsvaartuig „Castor" is vertrokken naar de plaats waar de motorsloep van de „De Ruyter" is gezonken, nadat deze plaats be paald was door mijnenleggers en aangegeven was door een boei. D'e sloep ligt vijftig meter diep, waardoor de duik-werkzaamheden niet gemakkelijk zullen zijn. Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau 26 Mei van Gibraltar vertrokken. is op Periodieke zeilwedstrijd op Vrydag 28 Mei 1937. Tijdschot (hijschen clubclag) Modelsloepen B I en B Vijf min. schot: hijschen vlag Z Af vaartschot: strijken vlag Z II. No. 3. 8.00 8u00 8ul0 Fantasiesloepen. Vijf min. schot: hijschen vlag Z 8.10 Afvaartschot: strijken vlag Z 8.15 Uitstel van een uur voor alle klassen Vlag U. Wedstrijd gaat niet door Vlag N. Afkorten baan: Indien de baan voor één of meer klassen wordt afgekort, wordt vlag S boven de betrekkelijke klassevlag geheschen. Baanrichting 3gen zon Roode vlag. Baanrichting met zon Witte vlag. Lijn van afvaart en aankomst is: Vlet met vlag, Wierhoofd (vlaggestokken ineen). Rijwiel- en rjjwielonderdeelen diefstal. Een bewoonster van de Middenstraat deed aangifte, dat een rijwiel van haar dochter, dat in een steeg naast haar woning stond, is ge stolen. Van een rijwiel, dat in de Weezenstraat voor een perceel stond, werden de spatschermen afgehaald. Door een bewoner van den Bonselaarsweg werd uit zee een damesrijwiel opgehaald. Bij den Rijksveldwachter te Julianadorp is terug te bekomen een zoo goed als nieuw heerenrijwiel, dat ongeheerd in Julianadorp stond. Aanrijding. Ken bewoner van de Breewaterstraat deed aangifte, dat toen hij met zijn rijwiel in zijn k* op straat liep, door een auto werd aan gereden, waarodor zijn kleeding werd be schadigd. VOOR DE PIJP |n een overzicht van vorige week hebben we geschreven over de vraag of de Negus zich bij eerstkomende vergadering van den Volken bond zou doen vertegenwoordigen en daardoor den Bond weer voor de consequentie zou stel len, handhaving of uitwerping (op fatsoen lijke manier dan!) van Abessinie als lid van den Volkenbond. De mogendheden hebben met deze kwestie in hun maag geze.ten en het zal waarschijnlijk wel te danken zijn aan een stille wenk van een der groote mogendheden, dat de Negus te kennen heeft gegeven, dat hij zich volgende week niet zal laten vertegen woordigen. De nota van den Negus, waarin hij het be sluit te kennen geeft, dat hij geen vertegen woordigers zal zenden, is wat zielig van inhoud Hij herinnert daarin c.e Volkenbondsleden nog eens aan hun ingebreke blijven. Hij wijst hen op de verplichting de territoriale integriteit en politieke onafhankelijkheid te respecteeren en tegen iederen aanval van buitenaf te ver dedigen, die zij met de intrede van Egypte in den Volkenbond, ten opzichte van dit land op zich nemen. Uit die woorden klinkt de tragiek van het gebeuren met Abessynië, dat vrijwel onder dezelfde omstandigheden als Egypte lid van den Volkenbond werd. Zal het wegblijven van Abessynië nu bevor deren dat Italië weer actief aan het Volken- bondswerk deel gaat nemen? Immers, daar voor zou men aanvankelijk Abessynië geofferd hebben. Nu, de kans daarop is niet bizonder groot. De gezindheid ten opzichte van Italië is er de laatste weken niet op vooruitgegaan en de sympathie van Italië voor den Volken bond is niet toegenomen. De N. R. Crt. schreef dezer dagen o.m.: Aanvankelijk leefde bij velen de gedachte, dat het mogelijk zou zijn, dat Abessinie door deze vergadering van het Volkenbondslidmaat schap vervallen werd verklaard. Maar de kans daarop is nu veel minder geworden, zonder twijfel onder den druk van Engeland. Terwijl men dezer dagen nog meende, dat een der kleinere staten met name werd Zweden genoemd voor dit voorstel gespannen zou worden, wijzen de laatste berichten er op, dat deze Volkenbondsvergadering geen beslissing zal nemen en dat de kwestie naar de in Sep- tember te houden vergadering zal worden verschoven. In welk geval deze vergadering in allerlei opzicht onaangenaam voor Italië zal zijn. In deze Volkenbondsvergadering, waa.op we nog nader terugkomen, zal nu als een van de voornaamste punten worden behandeld de Spaansche kwestie. Een kwestie om Italië tot het kookpunt te brengen. De Spaansche regee ring te Valencia beklaagt zich, zooals men weet, over de buitenlandsche inmenging in Spanje. Zij heeft daarover een rapport samen gesteld, waarin tot veler verwondering Italië en Duitschland niet op gelijken voet worden gesteld. Het laatste land zou niet eens ge noemd worden. Tenslotte zal in deze Volkenbondsvergade ring nog aan de orde worden gesteld de positie van België, uit welke besprekingen men zou kunnen opmaken in hoeverre België zijn zelf standigheid in de buitenlandsche politiek heeft herwonnen. Daarvoor is in ons land groote belangstelling. HERMAN NIJPELS' KLEDINGMAGAZIJNENDEN HELDER Gemaakte Heren- en Kinderkleding Grote verscheidenheid. Niet duur Dinsdagavond is de heer Boon, van Den Burg met zijn bakfiets, met roomijs tegen het rasterhek van mej. Wed. Bruin, te Den Hoorn, gereden. De fiets sloeg overzij, waardoor het ruwe ijs over den grond viel. Het vanille-iis bleef echter behouden. Het rasterhek was be schadigd. Het ongeval werd veroorzaakt door dat de bakfiets op onverklaarbare wijze was vastgesteld, waardoor de fiets niet kon draaien. Woensdag wilde W. Nobel, die zeer dorste thuis kwam, drinken uit de flesch die h« steeds medeneemt, wanneer hij op het land werkzaam is. De flesch bleek nog gevuld te zijn en Nobel zette die dus aan den mond. Ge lukkig dronk hij niet gulzig, zoodra hij het vocht in den mond had, bemerkte hij, dat dit zeer brandde, en daarom spuwde hij'het weer uit. Het bleek, dat de flesch gevuld was met ammoniak, inplaats van met water. De jon gen bekwam brandwonden in den mond doch doordat hij het vocht niet binnen had gekre gen, liep het ongeval nog vrij goed af

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5