Enorme vliegtuigbouw in lus end De „Times" over de verkiezingen El MELUKE Duitschland behoefte aan Helium Radioprogramma DE STRIJD Offensieve of defensieve bedoelingen 1 door Michael Corvin i Bijna alleen toestellen voor mi litaire doeleinden. Geen land heeft uit de ervaringen van den wereldoorlog zoo goed de consequenties weten te trekken als de Sovjet-Unie. Terwijl na den wereldoorlog zelfs Frankrijk er slechts langzamerhand toe overging, de luchtvloot tot een zelfstandig militair lichaam te maken, is het de Sovjet-Unie geweest, welke de geheele wereld op dit gebied het groote voorbeeld gegeven heeft. Aan het einde van het eerste 5-jarenplan, dus in 1933, werkten er reeds 120.000 arbei ders in 34 vliegtuigfabrieken. Er werden toen 1700 vliegtuigen per jaar gemaakt. In- tusschen is het productiecijfer enorm ge stegen. Het aantal vliegtuigfabrieken steeg tot 470 in het jaar 1936, het aantal arbei ders tot 200.000, maar nog onvergelijkelijk veel grooter is de productie aan vliegtui gen zelf geworden deze bedroeg niet min der dan 6000 toestellen in het jaar 1936. Daarmede is de productie aan vliegtuigen in den tijd van 7 jaar met 1100 procent ge stegen, De verdere plannen. Men zoU nu meenen, dat dit nog steeds met zoo groote economische moeilijkheden kampende rijk zich met het reeds b.ereikte resultaat te vreden zou stellen. Niets is echter minder waar. De nieuwe eischen, welke aan de vliegtuigindustrie ge steld worden, zijn nog veel en veel zwaarder, dan de vroegere. De jaar lij ksche productie moet in 1937—'38 tot 10.000 toestellen opgevoerd wor den. Het is ook merkwaardig met welk een hartstocht de industrie der Sovjets zich op de vervaardiging van vliegtuigmotoren ge worpen heeft. Op het oogenblik worden er ongeveer 10.000 motoren per jaar geprodu ceerd. En in 1938 zal dit aantal nog ver dubbeld moeten worden. Wat wil de Sovjet-Unie? De vraag ligt voor de hand, waarom Rus land zijn luchtvloot zoo enorm uitbreidt'. Nu, eerstens hangt het met de uitgestrekt heid van het land samen, dat men juist hier een bijzondere voorliefde voor dit snel ste wapen, dat geen afstanden kent, heeft. Maar, wanneer het er slechts om te doen ware, de afstanden te overwinnen en de burgers van de Sovjetstaten nader tot el kaar te brengen, zou een groot aantal vei lige verkeersvliegtuigen zonder kanonnen en machinegeweer en toch veel doelmatiger zijn. Ongetwijfeld is deze opmerking, welke men dikwijls hoort maken, juist. De kwes tie is echter, dat men in Rusland een over val uit het buitenland zegt te vreezen. De ze vrees schijnt intusschen eenigszins onge motiveerd. Want zelfs Duitschland en Ja pan zullen wel nimmer op het waanzinnige ide komen die onmetelijke rijk, aan- te vallen, dat zich als geen ander land te gen luchtaanvallen kan verdedigen en waar ontelbare bommen kunnen ontploffen, Zonder eenige schade aan te richten. De sterkte van de Russische luchtmacht bedraagt op het oogenblik 5000 vliegtuigen eerste klas en ongeveer 2000 vliegtuigen tweede klas. In het begin van 1938 zullen deze aantallen waarschijnlijk tot resp. 8500 en 3000 gestegen zijn. Verder rekent men er op, dat aan het einde van het tweejarige bewapeningsprogramma Rusland over 15000 toestellen eerste klas zal beschikken. Ongeveer 70% van de Russische militaire vliegtuigen bestaat uit zware en lichte bommenwerpers, dat wil dus zeggen, dat verreweg het grootste deel van de luchtmacht der Sovjets een agressief karakter heeft. DE DRIE MUSKETIERS -B' "V- A ,.n f. -.•? 173. ZIJ KOMEN. Zestien arbeiders en vier soldaten. Hoever van hier? Vijfhonderd schreden. Dan is er nog tijd genoeg tot drinken en praten. Ga ^ïaar je post terug en waar schuw als het tijd is. Wat zal de Kardinaal doen als hij van je optreden tegenover zijn afgezanten hoort, vroeg d'Artagnan. Voorloopig weet hij van niets, dus zijn wii veilig, meende Aramis. Juist wii hebben thans de troeven ln handen. Ja, ja, wij komen. Dit tot Grhiiaud, die opnieuw allerlei angstgrimassen stond te maken. 174. MIJNE HEEREN! De vrienden keken over de verschansing en zagen de colonne naderen. 't IS toch eigenlijk onchristelijk, om zoomaar op die arme bliksems te schieten zei Athos en meteen sprong hij boven op de wankele muur en hield de volgende toespraak! Mijne Heeren, mijn vrienden en ik hebben dit bastion uitgekozen om eens rustig te eten en te drinken. Wij zouden het daarom ten zeerste betreuren als U onze wensch om alleen te zijn niet eerbiedigde en ver zoeken U daarom rechtsomkeert te maken en in de stad een glas te drinken op ons aller gezondheid en die van ons dierbaar Frankrijk in 't bijzonder. Bommenwerpers kan men slechts in het land van den vijand gebruiken. Zelfs de Sovjets zullen niet willen beweren, dat deze bommenwerpers bestemd zijn tot de vernie ling van het eigen land. Men zou er met het oog op dit alles gemakkelijk toe kun nen komen, achter de uitbreiding van het Russische luchtwapen booze plannen te zoeken. In Moskou bestrijdt men intusschen deze meening met de opmerking, dat in ge val van een opgedrongen oorlog de aanval een beter wapen blijft dan de zuivere ver dediging. Aanval met parachutisten. Dan is er nog de vorming van een geheel nieuw wapen, de luchtinfanterie, het corps der parachutisten. De Sovjetstaat beschikt reeds over ongeveer 70.000 militair geoefen de parachutisten, terwijl er buiten het Roo- de Leger om nog eenige honderdduizenden Russen tot valschermspringers zijn opgeleid. Deze parachutisten hebben tot taak in ge val van oorlog in het land van den tegen stander neer te dalen en den vijand in den rug aan te vallen. Hoewel men in het bui tenland betrekkelijk weinig vertrouwen in de doelmatigheid van dit fantastische wa pen heeft, zijn de Sovjets er reeds toe over gegaan, groote transportvliegtuigen te bou wen, welke geen ander doel hebben, dan deze brigades en divisies van parachutis ten achter het vijandelijke front te brengen. Groote capaciteit in het Westen Tenslotte bewijst ook de reorganisatie van de luchtmacht, dat dit wapen een agres sief doel heeft. De eskaders bommenwerpers worden n.1. in groote verbanden vereenigd, opdat de generale staf met den meesten spoed een groot aantal vliegtuigen naar een bepaalde plaats kan dirigeeren. Wanneer het werkelijk slechts om de verdediging zou gaan, ware de decentralisatie over een groot aantal districten tactisch ongetwij feld juister dan de concentratie. 70% van de Russische luchtvloot is in het Westen en 30% in het Verre Oosten ge concentreerd. Een groot aantal vliegvelden in het westen van het rijk is reeds op het oogenblik in staat, plaats aan 4000 a 5000 vliegtuigen te bieden. Men moet inderdaad zeggen, dat er werkelijk alles gedaan is, om met een geweldigen sprong den vijand te kunnen overvallen, nog voordat deze in staat is, iets tot eigen afweer te onderne men. Waterstofgas onverantwoordelijk. Uit Lakehurst: Voor de militaire Senaatscommissie heeft dr. Eckener een lange verklaring over de be- hoefle aan helium der Duitsche luchtscheep vaart afgelegd. Hij stelde vast, dat de hulp der Vereenigde Staten noodig is en verzoent daarom de noodige wetsmaatregelen zoo spoedig mogelijk te nemen, opdat in het ko mende voorjaar het verkeer hervat kan worden. Eckener zeicle de verantwoordelijk heid voor het gebruik van waterstofgas niet langer te kunnen dragen. Het luchtschip, dat thans in aanbouw is. kan, de geringe draagkracht van het heliumgas ten spijt, 70 passagiers vervoeren: Eckener hoopt met twee schepen een dienst te kunnen inrich ten, waarbij jaarlijks vijftig reizen heen en terug zouden worden gemaakt. De heliurn- voorraad te Frankfort is zelfs niet voldoen de voor de vulling van één militair lucht schip en de ervaringen van den wereldoor log hebhen geleerd, dat luchtschepen voor militaire doeleinden onbruikbaar zijn, daar zij een te groote trefkans voor vliegtuigen en afwecrwapcns bicden. „Nederland is thans zeker van zichzelf." Onder het opschrift „Holland houdt stand" schrijft het Engelsche blad „Times", dat dr. Colijn bij de verkiezingen een be moedigende overwinning heeft behaald. Hij heeft de duidelijke antithese „Democra tie of Extremisme" gesteld, en het volk heeft een duidelijk antwoord gegeven. Oppervlakkig beschouwd aldus vervolgt het blad schijnt het overdreven, in Ne derland van extremistische gevaren te spreken. Brokkelt de sterke rots van het calvinistische individualisme af? Nederland is thans zeker van zich zelf, maar een jaar of zes maanden geleden was dit nog niet het geval. Er scheen toen geen einde aan de economische crisis te komen. Doch thans ziet men de vruchten der verstandige, voorzichtige en onop- zichtelijke politiek van dr. Colijn. In de eerste plaats heeft hij het gevoel van vertrouwen versterkt door zijn krachtig initiatief voor vrijeren handel met en tus schen de nabuurstaten en door een reeks daden ter verdediging van de binnenland- sche democratie. Het gezag van de regee ring tegenover de Staten-Generaal is ver sterkt. De nationale verdediging is hersteld en zal nog krachtiger gemaakt worden. Al deze dingen hebben de Nederlandsche de mocratie een gevoel van veiligheid en hoop gegeven, dat langen tijd ontbroken heeft. POOLSCH JOURNALIST IN RUSLAND OVERVALLEN. De correspondent te Moskou van het Pool- sche Telegraaf Agentschap (PAT) en een ambtenaar van de Poolsche ambassade te Moskou zijn op weg van Kieff naar Czer- nikof het slachtoffer geworden van een overval, waarbij de ambtenaar en de chauf feur werden gewond. Een ambtenaar van het volkscommissari aat van buitenlandsche zaken heeft zich naar het consulaat van Polen begeven om er uitdrukking te geven aan het leedwezen der Sovjet-regeering over het gebeurde. ZATERDAG 29 MEI 1937. Hilversum I. KR O-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek en postduivenberichten I.15 KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 4.00 Het KRO-orkest en gramofoonmuziek. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45—6.55 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 De maatschappelijke positie van den vak- bekwamen architect, causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 De KRO-Melodisten, solist en gramofoon muziek. (Om 9.00 Sportpraatje). 9.30 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sportreportage. II.1512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 9 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Orgelspel, declamatie en bont program ma. 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.15 De nationale reclasseering, causerie. 3.30 „Melody Circle". 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 De Flierefluiters en solist. 5.40 Literaire causerie 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal" en causerie. 7.00 „Filmland". 7.30 Van Evangelie tot gemeente, causerie. 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Zangersfeest in het Kurhaus te Scheve- ningen. 9.00 VARA-Maandrevue. 9.30 Declamatie. 9.50 Gramofonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest. 11.00 Berichten. 11.0512.00 „Fantasia" en orgelspel. 18. Nog even staarde zij met een peinzenden, doch naar binnen gerichten blik voor zich Uit. Toen was zij besloten verder te gaan. De verhalen, die men van stervenden wel doet, vielen haar in; dat zij hun geheele leven in het oogenblik van den overgang in bonte beelden aan zich voorbij zien trekken. Ook zij zag haar moeder en broeder, haar gestor ven vader, Burg, Mersheim, George, Selfride en al die gezichten wervelden voor haar door een. Al het vroegere was gestorven. Van heden af kende zij haar weg. Esther Raleigh was besloten spion te worden. Zij stond op, nadat zij het couvert bij zich gestoken had, en liep tusschen de tafels door naar den uitgang. Zij moest de Pattersons voorbij en op het oogenblik, dat zij tusschen de stoelen wilde doordraaien, schoof de vrouw den haren achteruit, zoodat Esther gedwon gen was een oogenblik te blijven staan. De ander keerde zich verschrikt om, verontschul digde zich en vroeg, terwijl zij Esther onbe vangen aankeek, of zij niet ook in het hotel logeerde. Met kloppend hart erkende Esther dit. Het tempo der gebeurtenissen eischte reeds nu de beheersching van al haar zenuwen. Mevrouw Jeffers, zooals de dame zich voorgesteld had, maakte plaats voor haar en speelde het klaar om dadeljjk na Esther onder een of ander Voorwendsel de zaal eveneens te verlaten. Esther bewonuerde deze vrouw, die het zoo goed verstond om zonder moeite en zonder de aandacht te trekken in de nabijheid van haar slachtoffers te komen. Zij erkende, dat zij zonder iets te vermoeden in het net geloopen zou zijn, als Selfride haar niet op de hoogte gebracht had. Nu evenwel voelde zij zich eenigszins gewapend en zelfs eenigszins de meerdere, daar de andere niet kon vermoeden, dat haar portret in Esther's handtaschje lag en vandaag nog naar Berlijn gezonden zou worden. Mrs. Jeffers vernam, dat miss Raleigh hier alleen logeerde en vertegenwoordigster van de „Welt" was. Zij deed erg nieuwsgierig. Wat juffrouw Raleigh dan wel moest doen? Letterkunde interesseerde haar sterk. Zij was gedwongen maar steeds met haar man rond te reizen, overal, waar rijn zaken hem riepen. Of zij Esther eens mocht komen bezoeken? Misschien konden zij elkander gedurende hun oponthoud te Londen af en toe ontmoeten? Esther scheen verrukt over de beminnelijk heid van Mrs. Jeffers. Natuurlijk voelde zij zich hier als dame alleen eenzaam en zou zij erg graag wat conversatie hebben. Zij moest ook eerst de Engelsche toestanden wat beter leeren kennen, want trots haar Engelschen naam was zij nog nooit hier geweest. Als Mrs. Jeffers haar eenigszins behulpzaam zou wil len zijn... Mr. Jeffers schoof zonder veel omslag haar arm door dien van Esther en verklaarde op een warmen, half vriendschappelijken, half moederlijken toon, dat niets haar meer genoe gen zou kunnen geven. Zij ging met Esther naar boven naar haar kamer. Esther dankte de voorzienigheid en haar zin voor orde, dat er niets rondzwierf, dat ook slechts in het minst verdacht kon schijnen, want zij wist, dat er binnen de eerste minuut een nauwkeu rige inventaris van alle voorwerpen in haar kamer in het hoofd der beminnelijk Mrs. Jef fers opgemaakt zou zijn. Zij was zelfs zoo koen haar handtaschje op het kleine tafeltje te leggen, waaraan Mrs. Jeffers plaats geno men had, en zij trad voor den spiegel om heur haar even op te kammen. In die houding zag zij in den spLgel haar nieuwe vriendin, die veel te slim was om door rond te kijken mis schien eenige verdenking op te wekken. Mrs. Jeffers keek met onschuldig verrukte blikken naar Esther's schoone gestalte, zonder voor de inrichting van het vertrek, of voor eenig voorwerp een oog over te hebben. Toen Esther Londensche kantoor van blad meest, deed Mrs. Jeffers haar uitgeleide tot de hal. Bij het afscheid nemen verzocht zij Esther haar liever bij haar voornaam te noemen. Zij heette Ray. Mrs. Jeffers klonk zoo, alsof men een vreemde aansprak, en zij hoopte toch, dat zij niet vormelijk tegenover elkander zou den blijven. Als het Esther paste, moesten zij dezen avond samen ergens heen gaan. Haar man en haar zwager waren bezet en zij had het eenzaam. Esther stemde toe, schudde Ray Jeffers de hand en reed naar Dr. Linden. Het hoofd duizelde haar. Mevrouw Ray bezat élan en en een onrustbarende routine en onwillekeurig moest Esther weer aan de mededeeling van Selfride denken, dat deze vrouw reeds enkele goede krachten op haar geweten had. Esther greep haar hand, waarin zij de gladde, witte vingers der schoone Ray gevoeld had, krampachtig dicht. Hoeveel handen zouden die vingers wel om vat hebben en waar waren die handen nu? Zij huiverde. Zou het geen schoone taak zijn deze dame te ontmaskeren? Heel plotseling ontwaakte er in Esther een heftig gevoel, nijd en nog iets, dat zij niet kon defineeren. Het was een soort onbedwingbare sexe-jalouzie, die haar tegen deze tegenstand ster in het harnas joeg. Zij gevoelde, zonder daarvoor echter een eigenlijke reden te kun nen vinden, dat zij tegenover een man veel minder gemakkelijk in dezen toestand zou kunnen geraken. Een man zou om andere redenen haar afschuw moeten opwekken, om zulke gevoelens in haar te kunnen doen ont staan. Maar deze vrouw, deze katachtig buigzame, gevaarlijke vrouw, die haar offers met ver strikkende beminnelijkheid inpalmd- en ver doofde, deze vrouw, die ongetwijfeld erbar- mingsloozer was dan zelfs Selfride, was een tegenstandster, aan wie zij kon beproeven te bewijzen, dat zij tegen haar opgewassen was. De auto stopte voor het kantoor. Esther ging met de lift naar boven en trof Dr. Lin den, die pas binnengekomen was, thuis. Hij betreurde het, dat zij hem dien voormiddag niet aangetroffen had, maar hij had eenige promniente Duitsche heeren moeten begroe ten, die vroeg aangekomen waren. Op Es ther's vragenden blik verklaarde hij, dat het Dr. Berger van de Vereenigde Kaliwerken, syndicus Dr. Mosselmann van de Zuidduit- sche Kleurstoffenfabrieken en de heer Von Wandt, directeur van het Hegelmann Con cern waren. Deze heeren waren onverwacht gekomen, maar toch waren zij ook voor het feest van overmorgen geinivteerd. Linden schudde het hoofd. „Men behoeft slechts een rol in de industrie te spelen, om tegenwoordig alle deuren geopend te vinden..." Esther glimlachte. Het bal beloofde niet oninteressant te worden. Zij verzocht Linden haar op het feest aan deze heeren voor te stellen, wat 1 ij beloofde te zullen doen en zeide reeds bepaald voornemens geweest te zijn. Toen maakte zij haar brief voor Dr. Mersheim met de portretten gereed en ver zocht Linden hem aangeteekend en gelijk met de andere stukken van het Kantoor te verzenden. Inmiddels was het zeven uur geworden en om acht uur had zij met mevrouw Ray Jeffers afgesproken. Zij vond haar vriendin in de hal van het hotel, bezig de vermakelijkheidsaan kondigingen in de couranten door te vliegen. Zij werden het snel eens niet naar een schouw burg te gaan, want het repertoire was gelei delijk zoo internationaal geworden, dat men er zeker van kon zijn in alle groote steden dezelfde stukken te zullen ontmoeten. Een concert werd eveneens verworpen, door Mrs. Jeffers namelijk, en wel om de steekhoudende reden, dat zij wilde kunnen praten. Tenslotte kwamen zij overeen een nieuwe Amerikaan- sche grappige film te gaan zien. De beide dames waren in de hotelhal reeds na weinige minuten het middelpunt der be- langsteling geworden. Terwijl Esther over een toilet van grijze zijde, dat met oud-goud door werkt was, een donkeren bontmantel droeg, die tegelijk haar slankheid deel uitkomen en verhulde, straalde Ray Jeffers van schitte rende en opvallende elegance. Haar pels met oplichtende brocaatvoering was wijd geopend, zoodat men de zilverkleurige robe kon be wonderen, die zich eng om borst en heupen vlijde. Lange, geheel glad zittende mouwen liepen uit in gedeeltelijk omgeslagen, van bin nen groen getinte, wijde manchetten, die de breede, moderne, zacht rinkelende armbanden meer dezen uitkomen dan dat zij hen ver borgen. Esther vond Ray's toilet zonder meer demi- mondain, maar moest toch terzelfder t(jd erkennen, dat de grens tusschen de ware chique en de „halve" wereld reeds sedert den oorlog zoo vervaagd was, dat het gedrag, om nog maar te zwijgen van de kleeding van een vrouw, haast geen betrouwbare conclusie ten aanzien van haar afkomst en maatschappe lijke positie meer toeliet. Zij benijdde mevrouw Jeffers haar geschiktheid om zichzelf tot kogelvanger van aller blikken te maken en toch onbevangen en zelfverzekerd te bljjven, en zij vermoedde niet, dat de meeste van die blikken haar zelf golden, daar er on danks haar decente kleeding van haar een veel grooter bekoring uitging. Wat zij niet opmerkte, had Ray Jeffers echter reeds lang gezien, ja, ook het weg glijden van -die blikken van haar pracht naar Esther's eenvoud was haar niet ontgaan. Zij besloot zich niet al te vaak met Esther samen in het openbaar te vertoonen, want zij wilde met het risico loopen, dat de centrale plaats die zij in alle door haar bezochte kringen in nam, in gevaar gebracht zou worden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7