Berlijn wantrouwt de Hamburgers - Menschenbeenderen en goud Hoe Prof. Piccards' ballon afbrandde Minder werkloosheid in de hoofdstad Arbeidswet hotelpersoneel Hoekstra's hoogterecord zweefvliegen verbeterd Meer dan 100 firma's benadeeld Mussolini tegen bewapeningswedloop Op het spoor van koning Alarik's graf? Hevig onweer boven Groningen De poging tot doodslag tc Hoofddorp Dr. Schacht met zijn echtgenoote hij de aankomst te Parijs, ter gelegenheid van de opening der wereldtentoonstelling. Rechts de Fransche gezant Franfois Poncet met zijn vrouw. ZIJ ZULLEN VERDEELDHEID EN GEEN EENHEID BRENGEN. Het is nog kort geleden, dat de versterkte activiteit van de Oostenri.jksche legitimisten en de vele discussies over de mogelijkheid van een restauratie der Habsburgers te Weenen de publieke opinie in Duitschland in zekere mate begon te verontrusten. Men weet thans, dat over deze kwestie ook tus- schen Rome en Berlijn druk van gedachten is gewisseld en dat zij als het ware tot toetssteen voor de politiek der Duitsch- Italiaansche samenwerking is geworden. En als er nog twijfel mogelijk was, heeft toch wel de ontmoeting, welke dr. Schuschnigg met Mussolini te Venetië heeft gehad, aan getoond. dat Italië, hetwelk nog niet zoo heel lang geleden een duidelijke belangstel ling voor deze restauratieplannen aan den dag legde, zich inmiddels onder den in druk van het overleg met Berlijn heeft ge- hèroriënteerd. De Duitsche bezwaren. Is de Habsburgsche kwestie nu verder nog actueel? Binnen het kader der Duitsch- Italiaansche betrekkingen waarschijnlijk niet. Maar of dit ook verder zoo is, kan op het oogenblik geen buitenstaander met zekerheid zeggen. In Duitschland is de bespreking van het Habsburgsche probleem geenszins populair. Over het algemeen heeft men het hier in het geheel niet gaarne over dynastieke kwesties, het doet er niet toe welke. In de geschiedenis der laatste duizend jaar zijn het n.1. veelal de dynastieën geweest, wel ke tot de versnippering van het rijk hebben bijgedragen. De herinnering daaraan heeft nog steeds een bittere bijsmaak, al kan men historisch bezien niet zonder achting en zelfs dankbaarheid denken aan talrijke geslachten der vroeger regeerende huizen. Zoo heeft men alle eerbied voor het koloni- satorische werk van den Welf Hendrik den Leeuw. Dat er overigens ook onder de Habsburgers veel van waarde voor den Duitschen stam tot stand is gekomen, wordt door de Duitschers al evenmin ontkend. Maar dit alles behoort tot het verleden en een wederopstanding wordt juist met het oog op de vele dynastieën, welke nog aanspraak op deelen van het Duitsche rijk zouden kunnen geldend maken, onder alle omstandigheden verworpen. Men beseft In Duitschland Ten volle, dat b.v. dp dynastieën in En geland, Nederland, enz. de eenheid van de natie symboliseeren: in Duitschland daarentegen - en zulksi wordt bewezen door de geschiedenis beteekent dynastieke restauratie, particularisme of zelfs seperatis-- me. Het is van dit gezichtspunt uit, dat de officieele Duitsche politiek het Habsburg sche probleem beschouwt. Habsburgsche kwestie bedreigt de basis van den Europeeschen vrede. In verband met dit alles Is er In Duitsch land nog een smartelijke herinnering opge wekt. De herinnering n.1. aan de rol, welke volgens Duitsche meening de laatste Habs- burger in den wereldoorlog heeft gespeeld De verwijten welke men keizer Karei meent te kunnen maken, zijn bekend. Ook de naam van keizerin Zita is in dit ver band hier te lande bijna tot een politiek begrip geworden. In ieder geval gevoelt men in Duitschland het Habsburgsche pro bleem als een factor van verdeeldheid en niet van eenheid aan. Men meent te Berlijn, dat de Habsbur gers andere belangen hebben, dan die van dp gezamenlijke Duitsche solidariteit, zooals deze in het Duitsch-Oostenrijksche verdrag van 11 Juli 1936 is uitgestippeld. En bo vendien wordt er in Duitsche politieke kringen beweerd, dat de kroonpretendent Otto, die zich zooals bekend incognito „Duc de Bar" noemt, een geheel ander doel voor oogen heeft, dan b.v. zijn voorvaderen Ru- dolf en Maximiliaan van Habsburg. Het is verder merkwaardig, dat men in Berlijn steeds weer beweert, dat het eigen lijke ideaal van de Habsburgers geenszins de legitimistische aspiratie op het tegen woordige Oostenrijk is, maar dat zij veel eer streven naar een synthese van hun oude kroonlanden. Dit voelt men in Duitschland als een verwerping van het nationale prin cipe, als een ontkenning van het zelfbe- stemmingsrecht der volkeren aan. Derhal ve zoo verklaart men hier bedreigt de Habsburgsche kwestie de basis van den Euroneeschen vrede. Problemen, waarvoor waarlijk reeds genoeg bloed gevloeid heeft, worden opnieuw opgeworpen, In Duitsch land bestaat inderdaad de vaste politieke overtuiging, dat een restauratie van de Habsburgers voor de samenleving der vol ken van Europa geen zegen zou kunnen brengen. Of men deze overtuiging, welke klaarblijkelijk de politiek van het rijk be- heerscht, nu al dan niet als juist erkend met haar aanwezigheid zal men rekening moeten houden. Zij is ongetwijfeld in de Europeesche politiek een niet te onder schatten realiteit. Waardeerende woorden voor Roosevelt. De Italiaansche ambassadeur te Washing ton, Suvich heeft bij een informeel bezoek aan het staatsdopartement Summer Welles, den onderstaatssecretaris medegedeeld, dat het artikel in een Amerikaansch blad, vol gens hetwelk Mussolini bepleit heeft een einde te maken aan den bewapeningswed loop als middel om de tegenwoordige poli tieke en economische kwalen der wereld te genezen, de officieele meening van Mus solini weergeeft. Ten aanzien van de opmerking in het be wuste artikel, dat Mussolini heeft voorge steld, dat Roosevelt een internationale con ferentie zou bijeen roepen ter beperking van de bewapening, zeide Suvich, dat Mussolini Roosevelt den eenigen belangrijken staats man acht, die in staat is de politieke chaos in Europa te beredderen en een dergelijke conferentie zou kunnen tot stand brengen. LONDENSCHE AUTOBUSSTAKING KOSTTE VEEL GELD. Men heeft berekend, dat de directie 'der autobusmaatschappij en de Londensche graafschappen tengevolge van de staking van het autobuspersoneel in het geheel 500.000 pond sterling aan ontvangsten zullen hebben gederfd. De vakvereeniging heeft 120.000 pond ster ling schadeloosstelling aan de stakers uitge keerd, ONZE OOST. WEDEROM VERZET TEGEN INENTING. Aneta meldt uit Pamekasan (Madoera), dat bij het aankondigen van het voorne men tot inenting in een desa een deso-poli- tieman is aangevallen. De twee aanvallers werden gearresteerd, De politieman werd zwaar gewond. Hoopvolle opgravingen naar het graf van den Gothenkoning. Eenigen tijd geleden ging plot seling de sensationeele tijding door de wereld dat men er in ge slaagd was het graf van den Go thenkoning Alarik onder de rivier de Busento te ontdekken. Enkele bijzonderheden over deze opgravingen volgen in onderstaand artikel „Nooit mag de hebzucht van eenigen Ro mein je graf schenden"...... Zoo zong een klassiek dichter in zijn lied en ofschoon de Italiaansche dichter Carducci het gedicht in het Italiaansch vertaalde en dus deze heilige eed in geheel Italië verbreidde, ziet het er op het oogenblik toch naar uit dat beiden ongelijk krijgen. Reeds meerdere malen heeft men in den loop der eeuwen naar de rustplaats van den grooten Gothenkoning Alarik gezocht. Aan vankelijk wel het meest om redenen van historischen aard, alsmede om de geestdrif tige ontdekkingslust te bevredigen. Later, in den tijd van de schatgraverskoorts had' men echter andere motieven. Men zocht in dat tijdperk in de allereerste plaats naar den goud schat van Rome die den Gothen in handen was gevallen tijdens hun verovering van de stad en die met hun koning in het graf zou zijn ver dwenen, nadat deze tengevolge van een hardnekkige ziekte was gestorven. De rust van den koning mocht niet verstoord. Eerst in den lateren tijd is men opnieuw met ernst en energie aan 'de groote taak begonnen, het graf van Koning Alarik bloot te leggen. Ongetwijfeld stond ook daarbij het vinden van den goudschat den onder zoekers voor oogen, maar dit zou dan on afhankelijk van het graf moeten gebeuren, „om de rust van den koning niet te versto ren." Een jaar of vier geleden werd vanuit Rome een commissie van prominente vak- menschen, geologen, archeologen, geogra- phen, ingenieurs e.a. naar de bewuste plek gezonden om daar ter plaatse de bodemge steldheid te bestudeeren. Het kort daarop aan het Italiaansche ministerie van Onder wijs voorgelegde rapport van deze commis sie ging vergezeld van een teekening waar op de juiste plek waar men het graf zou moeten zoeken, was geschetst. Bovendien was aan het rapport van deze commissie een deskundige begrooting toe gevoegd, waaruit de kosten van de vakkun dig geleide opgravingen waren op te ma ken. Maar ofschoon de te verwachten goudvondst de beraamde onkosten vele malen zou overtreffen en ver goeden en het plan in het algemeen geen onoverkomelijke moeilijkheden met zich bracht, werd de heele zaak „bij de acten" gelegd en, zooals het later heette, wilde Mussolini van de zaak niets weten. De Duce verzette zich krachtig te gen de plannen, omdat het zijn wensch was dat de rust in het graf van den Gothenkoning niet werd gestoord. Bovendien was hij een vereerder van den klassieken dich ter en hij wilde geenszins de Ro mein zijn, van wiens in het lid werd gezegd dat hij een graf zou schenden. De wichelroede van Crévolin. Sindsdien hoorde men niets meer van nieuwe pogingen om het graf van Alarik tc ontdekken, totdat nu plotseling onlangs het bericht kwam, dat een Francaise Cré volin genaamd, die met haar wichelroede reeds talrijke successen had geboekt, reeds maanden aan de oevers van de Busento op zoek was naar het graf. Het geheele gebied rondom Cosenza werd al door haar afgezocht. Juist vier kilometer verwijderd van het plaatsje Amatello vond zij een plek, waar zij op een diepte van 7 meter, naar beweerd werd, goud gevonden had. Zij stelde pogingen in het werk om het terrein te koopen en toen dat mislukte kwam zij met haar ontdekking voor den dag en liet onder vakkundige leiding met het graven beginnen. Voor haar bestaat er geen twijfel dat zij op de juiste plek van het graf van Alarik aan het werk is. Op het spoor. Thans is men aï wekenlang met energie en geestdrift bezig om een tipje van de sluier op te lichten ten einde het geheim dat de Busento sedert anderhalf duizend jaar in haar bedding verbergt, bloot te leg gen. De plek waar men zich het graf denkt, ligt tusschen de twee heuvels Lauro en Troeini, waarvan het struikgewas tot de oevers van de bruisende Busento reikt. Het groote graf waarin men het graf van koning Alarik vermoedt, ligt thans droog op een afstand van 20 meter van de rivier verwijderd. Duidelijk is te zien dat de oude ri vierbedding eeuwen geleden veel verder liep, Tot nu toe heeft men tot 5 meter diep gegraven. Toen moest de arbeid onderbroken wor den omdat het water van de Busen to de schacht binnendrong. Het zag er naar uit alsof het water de schen ding van het graf op het laatste oogenblik wilde verhinderen. Kort voor dit incident ontdekte men op een diepte van 434 meter de overblijfselen van menschenbeenderen, die zooals later bleek, aan minstens 4 mannelijke personen moeten hebben toebehoord. Het feit dat deze oeroude skeletten onder half vergaan gesteente werden gevonden, alsmede de omstandigheid dat de Gothen, zooals de sagen vertellen iedere ooggetuige die het graf genaderd was gedood hadden, uit voor zorg dat het geheim niet bekend werd, wet tigden het vermoeden dat men inderdaad de juiste plek gevonden had. Eerst dan zal men de opgravingen kun nen voortzetten, wanneer het water van de Busento geheel is afgevoerd. Overigens zal men bovendien nog enkele Meters dieper moeten graven om definitief te weten te komen of de met de wichelroede vastge stelde feiten juist zijn of op een vergissing berusten. De in het omhulsel ontwikkelde hitte zou 120 L. water in één minuut aan het koken kunnen brengen! Ten aanzien van den brand van de 14.100 M3. metende stratosfeerballon „Piccard— Cosijns", die Dinsdag 25 Mei j.1. op het mi litaire vliegveld Zeilick bij Brussel in vlam men opging, deelt de Nederl. Ballonsport vereeniging mede, dat hier sprake is van een poging om deze luchtballon als Mont- golfière, als heeteluchtballon dus, te laten varen. Indien dit enorme luchtgevaarte met waterstofgas gevuld zou zijn geweest, zou den de gevolgen ontzettend geweest zijn. Gelukkig was zulks niet het geval. De proefneming om op 5 Juli van het vorig jaar de stratosfeerballon te laten op stijgen, is toen mislukt, doordat de brander installatie die binnen het omhulsel is aan gebracht, en ongeveer 2 nieter doorsnede heeft, zich tengevolge van de rukwinden loswerkte en door het omhulsel naar bui ten tuimelde, waarbij meerdere branderele- mentjes afknapten, de onderzijde van het omhulsel ernstig beschadigend, waarna men de poging om op te stijgen onmiddellijk moest staken. Ook Dinsdag j.1. had men dezelfde brander weer ingebouwd, welke door een Butagashouder in de bal- lonmand werd gevoed. De stratos feerballon, die door een vijftigtal soldaten in bedwang werd gehouden, heeft men eerst door middel van een electrischen compressor gedeel telijk met voorverwarmde lucht ge vuld. Om zich een voorstelling te kunnen maken van de hitte, waarmee het gas binnen het enor me omhulsel wordt verwarmd, zij opgemerkt, dat de brander 1 kilo Butagas per minuut verstookt en een hoeveelheid warmte afgeeft, vol doende om 120 liter water in een minuut te doen koken. Het omhulsel van de stratosfeerballon, die bij eenigermate wind tengevolge van zijn groote hoogte j.1. Dinsdag moeilijk in bedwang gehouden kon worden, werd door een windvlaag eenigen tijd op den brander gedrukt met het bekende gevolg, dat de reeds geheel gevulde majestueuze ballon van Piccard langzaam maar zeker afbrand de. Amsterdamsoh handelsagent staat wegens geraffineerde oplichters- pr act ij ken terecht. Een 51-jarige Amsterdamsche bandels- agent had zich voor de rechtbank aldaar te verantwoorden, verdacht van oplichting meermalen gepleegd. Tegen dezen man, die reeds eerder met de justitie heeft kennis gemaakt, en wiens strafregister daardoor voorzien is van eeni- ge veroordeelingen wegens' oplichting, wa ren bij de afdeeling handelspolitie van het hoofdbureau vele klachten van groote en kleine Nederlandsche firma's binnengeko men. Naar zijn zeggen had verd. uitstekende connecties met Russische regeeringspersonen en handelsinstellingen. Hij stelde zich be schikbaar om verbindingen tusschen Neder landsche zakenlieden en Russen aan te knoopen. Hiertoe was het echter noodig, dat men bedragen varieerend tusschen 30 k 75 gulden stortte om onkosten te bestrijden en in schrijving in het Russische handelsregister te verzorgen. Van handelsbetrekking kwam echter niets en de firma's zagen van hun geld nooit een cent terug. Meer dan Honderd zakenlieden waren op deze manier benadeeld. Volgens verdachte had hij onkosten gehad. o.a. had hij een reis naar Rusland gemaakt. Over inschrijfgel den had hij nooit gesproken en het was jammer zoo zeide de man dat men hem gearresteerd had, daar hem daardoor de gelegenheid had ontbroken de handelsbetrekkingen inderdaad tot stand te brengen! De Officier van Justitie, mr. de Muinck Keizer, noemde verdachte tegen wien het klachten regende, een gevaar voor de maat schappij. die de politie handen vol werk bezorgde. Spr. vorderde een gevangenisstraf van één jaar. De verdediger, mr. Rob. Kokosky Jr., pleit te vrijspraak. PI. was van meening dat verd. het geld eenvoudig noodig had voor on kosten. Hij heeft inderdaad moeite gedaan om handelsrelaties aan te knoopen. De rechtbank zal 10 Juni vonnis wijzen. Boerderij door bliksem getrof fen. Na een zeer warmen dag Heeft Woensdag Doven stad en provincie Groningen een hevig onweer gewoed, dat, met korte tusschen- ^°Zv,C-n;/an neRen uur tot middernacht aanhield en gepaard ging met zware slag regens. Om tien uur sloeg de bliksem In de schuur van den heer K. Zijlema te Westeremden, gemeente Stedum. In korten tijd stond deze in 1'cbter laaie, waarna het vuur zich me- oe deelde aan de aangrenzende woning, welke evenals de schuur totaal afbrandde. De bewoners konden tijdig naar buiten vluchten Van den inboedel kon niets in veiligheid worden gebracht. Een koe, een hond en een groot aantal kippen kwam in de vlammen om. De Sc' a de wordt door verzekering gedekt. 19-jarig jongmensch tot i i gevangenisstraf veroordeeld De Haarlemsche rechtbank heeft gisip uitspraak gedaan in de zaak tegen den ia jarigen P. uit Haarlem, die veertien daa geleden terecht had gestaan wegens ging tot doodslag op den 45-jarigen Po- man P. van D. te Hoofddorp. Verdacht^ moeder was als huishoudster bij van Ti bet rekking. Hij had er meermalen hij v 111 op aangedrongen, dat zij de verhoudt zou verbreken. Op 6 Maart probeerde a jongeman opnieuw zijn moeder over te h len bij van D. weg te gaan, maar zij u.a* gerde dit. Hierop ontstak P. in Woede eriK tegen hem en bracht hem met een~'grlÏÏ dolkmes eenige steken in hoofd en r toe. waardoor van D. ernstig werd gewonlf Het O. M. had wegens poging tot donH slag, twee en een half jaar !?evangenisstra« geëischt. 51 De rechtbank veroordeelde P. gisteren f één jaar gevangenisstraf met aftrek van a voorloopige hechtenis. e bedreigde haar. Toen van D. tussoh beide wilde komen, keerde de jongen en" In April 1937 zijn 327 personen meer te werk gesteld dan in April 1936, en zijn er totaal 9637 werkloozen minder dan in April 1936. In 'de maand April 1937 boekte de 'Am. sterdamsche Arbeidsbeurs' in totaal 66363 aanbiedingen van werknemers, waartegen, over 8041 aanvragen van werkgevers ston den. Het aantal tot stand gebrachte plaat, singenb edroeg 4329; dat zijn 327 plaatsin gen meer dan de vorige maand en 1147 meer dan in dezelfde maand van het vorige flftr. Aan het einde van April stonden als niet geplaatst nog bij de gemeente-arbeidsbeurs ingeschreven 2800 werkzoekenden. Bij vergelijking met het einde der vorige maand, toen het aantal werkloozen 52638 bedroeg, blijkt, dat dit aantal aan het einde der verslagmaand 3427 lager is. Vergeleken met de cijfers aan het einde van dezelfde maand van het vorige jaar toen 8848 werkloozen werden genoteerd' vertoont April een daling van 9637 als ge volg van verbeterde conjunctuur. Regeling van de rusttijden ah leen niet voldoende. In een dezer dagen te Amsterdam geïïotf» den vergadering van den Bond van hotel-, café en restaurantpersoneel in Nederland en den Nederl. Geneefschen Bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel werd met al. gemeene stemmen een motie over de rege. ling van de arbeidsvoorwaarden van het personeel aanvaard, welke ter kennis van den minister van Sociale Zaken zal worden gebracht. In deze motie sprak de vergade ring haar vreugde uit over het feit, dat voor jeugdige personen in het bedrijf werk zaam, de arbeidswet zal worden ingevoerd. Betreurd wordt echter, dat de minister voor nemens is zich ten aanzien van het vol< wassen personeel slechts te bepalen tot het regelen der z.g. nachtrust De motie spreekt zich er verder over uit, dat het personeel in het regelen van alleen de rusttijden slechts verslechtering van zijn tegenwoor- digen toestand voorziet. Er wordt mitsdien op aangedrongen dezen maatregel alleen niet in te voeren, doch de volledige bepa lingen ten aanzien van werk- en rusttijden zooals de arbeidswet 1919 die bepaalt, on verwijld van kracht te doen worden. De 20-jarige Hagenaar J. v. d. Meer steeg met zijn toestel 1750 M. de lucht in. De heer J. v. d. Meer, instructeur van de Haagsche Zweefvliegtuigclub behaalde Woensdagmiddag op het vliegveld Ypen- burg met het toestel type „Condor" het Ne- derlandsch hoogterecord zweefvliegen door een hoogte, na loskoppeling op 320 m. t« bereiken van 1750 m., om zoodoende tege lijk aan een van de eischen van het zilveren C. brevet te voldoen. De heer van der Meer wist dus nog 250 m. hooger te stijgen dan den heer Hoekstra gelukte, die onlangs tot 1500 m. steeg. De duur van zijn vlucht was 1 uur en 39 minuten. De heer van der Meer, die de vorige week met een vlucht van 47 minuten en hoogte van 760 m. zijn C. brevet behaalde, is reeds 5 jaar lid van de Haagsche Zweef vlieg Club, is 20 jaar oud en behoort tot een van onze meest belovende jonge zweefvlie- gers. Het prestatie-toestel, waarmede 0® heer van der Meer heden vloog, was het door de Haagsche Zweefvliegclub aange schafte toestel type „Condor" met een span wijdte van 17 m. Het is uitgerust met de volgende instrumenten: kompas vario-me- ter, hoogte-meter, snelheidsmeter en dwars- helling-meter, CONSUMPTIEMELK REGEERINGS- CONTRACT, 's-Gravenhage, 26 Mei Nederlandsche Zuivelcentrale, 30 Mei t. m. 5 Juni consumptiemelk regeeringscontract, taxege deelte 5.25 cent, eventueel verhoogd nr® premie of verminderd met kwaliteitsai- dracht. Overmelk regeeringsminimumprii® cent. Afdracht bij levering in consumP'1 van andere dan taxemelk 2.50 cent.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8