Goebbels over de zedelijkheids-processen Frankrijk cn Duitschland vinden elkaar DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nieuwe Britsche regeering gevormd Aftreden der Japansche regeering geëischt REIST PER WACO UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 ZATERDAG 29 MEI 1937 65e JAARG. No. 8012 Scherpe waarschuwing aan de geestelijkheid De VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND doet op hen, die "Woensdag op de Vrijzinnig Democratische lijst hebben gestemd, een drin gend beroep, zich niet hiertoe te beperken. Een krachtige organisatie van vrijzin nig en democratisch Nederland is in deze tijd meer dan ooit noodzakelijk. Stelt ons daarom in staat onze arbeid ook buiten de verkiezingstijd voort te zetten! v*// b'«> Sluit U aan bij de Vrijzinnig Democratische Bond! Overeenstemming over handelsverdrag verkregen \JJ EERBERICHT DE BILT SEINTI Staking op Mexicaansche petroleumvelden Geen antisemitisme in Italië AUTOBUSDIENSTEN naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Inlichtingen WACO Kanaalw. 137,Den Helder, tel. 773 i HELDERSCHE COURANT DE SEXUEELE PEST MOET MET WORTEL EN TAK WOR DEN UITGEROEID. Rijksminister Goebbels heeft gis- avond in een groote rede in de Deutschlandhalle gesproken over de processen wegens zedemisdrijven, die op het oogenblik gevoerd worden te gen een aantal leden van den ka tholieken Klerus. Wanneer men, aldus de minister, beweert, dat dit alles slechts schijn processen zijn, die moeten dienen om de Heilige Katholieke kerk te compromitteeren, dan moet ik daar op antwoorden, dat hetgeen daarover in de kranten staat, nog maar onbe duidend schijnt tegenover de erger lijke zedenverwildering, die hier aan het licht treedt. Wanneer dan ook van kerkelijke zijde betoogd wordt, dat de gepubliceerde berichten over de processen de zedelijkheid der jeugd in gevaar brengen, dan moet ik daar tegenover stellen, dat niet de kranten, die deze berichten publicee- ren, doch de misdadige sexueele uit spattingen van den katholieken Kle rus het lichamelijke en zedelijke welzijn der Duitsche jeugd ernstig in gevaar dreigen te brengen, en ik verklaar met nadruk, dat deze sexu eele pest met wortel en tak moet en zal worden uitgeroeid. En wanneer de kerk daarvoor te zwak is geble ken, dan zal de Staat er voor zorgen. Antwoord aan kardinaal Mün- delein, Een katholieke kardirfaal in Amerika, Mündelein heeft in een openbare rede. mij den oneerlijken propagandaminister van Buitschland genoemd, die deze processen slechts laat voeren om de vervolgde katho lieke kerk schade te berokkenen. Ik zie mij derhalve genoodzaakt, uit de sfeer van het zwijgen te treden en antwoord te geven. De aanval van kardinaal Mündelein op den na- tionaal-socialistischen Staat komt weliswaar uit het buitenland, doch de aanstichters er van zitten, naar kan worden aangetoond, in Duitschland zelf. Zij behooren tot de krin gen, die door de processen rechtstreeks wor den getroffen, Goebbels betoogde vervolgens, dat geen land ter wereld deze misdrijven over het hoofd had kunnen of mogen zien. Dat de processen niet met gesloten deuren behan deld zijn, motiveerde hij met erop te wijzen, dat in en vooral buiten Duitschland vele en hooge vertegenwoordigers van den Klerus beweerd hebben, dat tallooze Duitsche pries ters op religieuze gronden in hechtenis wor den gehouden, waardoor het noodzakelijk is geworden, de redenen te laten zien, waarom deze priesters zijn gearresteerd. Niet religie en politiek zijn hier in het Spel. Het was' volgens den minister niet mo gelijk, de kloosters aan zichzelf over te la ten, daar hier gesproken kan worden van de stelselmatige zedelijke vernietiging van duizenden kinderen en zieken. Hun die vragen, waarom anders in soort gelijke gevallen de behandeling niet open baar is. antwoordde spr., dat het tot nu toe nog bij geen anderen stand is opgekomen, dergelijke vergrijpen te dekken en dat Sich bovendien in geen anderen stand een dergelijke ontucht op groote schaal ver breid heeft, als in de onderhavige. In 1934 werd echter, aldus Göbbels, meer dan zestig personen der N.S.D.A.P., die in de partij evenals dit thans in de_ kloos ters en onder de geestelijkheid geschiedt de laster trachtten te kweeken, op staandep voet doodgeschoten. Daarenboven heeft ech- ter de partij bet volk in alle openbaarheid over deze gebeurtenissen ingelicht. Spr. stelde de vraag, wat daarentegen de berk gedaan heeft. Jarenlang heeft zij, zei- de hij. van politieke vervolgingen gespro ken, opgesloten geestelijken als martelaren verheerlijkt, ofschoon zij wist, dat het daarbij voor 95 procent om overtreders te- Ren de zeden ging. Zij heeft de schuldigen in bescherming genomen, en velen konden derhalve op andere plaatsen opnieuw op de onschuldige jeugd worden losgelaten. Göbbels verklaarde, dat. er thans Helaas niet meer aan getwijfeld be, hoeft te worden, dat zelfs de duizen den gevallen, die ter kennis van de justitie gekomen zijn, slechts een fractie van den waren omvang dezer zedelijke verwildering vormen, en slechts een symptoom beteekenen van het al geheele verval. Göbbels dreigt met scherpere maatregelen. Voortgaande zeide Göbbels: Wij zouden. Indien men doorgaat met twijfel te wekken omtrent de berichtgeving over de processen GÖBBELS. of de onaantastbaarheid der Duitsche ju stitie verdacht te maken, gedwongen kun nen worden tot het nemen van scherpere maatregelen, om ook de wereld in kennis te brengen van gebeurtenissen, die hun weerga niet vinden. Wij zouden zoo noodig tot een aantal bijzonder vooraanstaande kerkvorsten een aantal vragen richten, waarover zij dan in de rechtszaal onder eede nadere inlichtingen zouden kunnen verstrekken. Onder geen enkele omstandigheid, verklaarde spreker daarop, zullen wij ons echter laten intimideeren en een zuivering, die in het belang der openbare moraal en der bescher ming onzer jeugd noodzakelijk is, niet ten uitvoer brengen. Hij betoog de. dat de kerk hiertoe zelf de gele genheid heeft gehad, doch in dit op- V/} zicht nalatig is geweest, en haalde hiervan verschillende voorbeelden aan. De minister besloot met een ernstige waarschuwing aan het adres der kringen, die het aangaat. Wordt de waarheid der zedelijkheidsprocessen tegen katholieken geestelijken, zoo zeide hij, nog eenmaal door iemand in of buiten Duitschland in twijfel getrokken, dan zullen wij met de meest doeltreffende en drastische maatregelen de zen twijfel te niet weten te doen. Zoo ie mand het nog waagt, wantrouwen te wek ken ten aanzien van de onaantastbaarheid en zuiverheid der Duitsche justitie, dan zul len wij eenige zeer hooge personen van den Klerus voor de noodzakelijkheid stellen, voor het gerecht onder eede rekening en ver antwoording af te leggen. Tenslotte richtte Goebbels zich tot de „dui zenden fatsoenlijke geestelijken, die het een bedroefd hart den diepen val in het ver val van de kerk zien" en hij sprak de hoop uit, dat zich van deze kringen uit een zui vering zal voltrekken, die zoo tijdig ge schiedt, dat het niet te laat is. „ALLEEN ARMEN VRAGEN ALTIJD". Het comité „FranceAllemagne" heeft gisteren ter eere van den Duitschen rijks minister van economische zaken, dr. Schacht, een dejeuner gegeven. Er waren twee honderd genoodigden, o w. graaf Welczeck, Duitsch ambassadeur te Pa rijs, en Francois Poncet, Fransch ambassa deur te Berlijn, Dickforster, luitenant-gene raal von Euhienthal, dr. Rupel etc. Na afloop van het festijn werd door vele dischgenooten l>et woord gevoerd, waarna dr. Schacht een groote rede hield over het geen Duitschland vraagt en aanbiedt. Hij zeide o.a. dat gezonde ontwikkeling in internationale politiek alleen mogelijk is door met elkaar te spreken en te trachten door te dringen in eikaars gedachtengang. Het voornaamste doel van zijn reis naar Parijs is dan ook, de oude vrienden weer te zien en nieuwe vrienden te maken. Dat is belangrijker dan het openen van het pavil joen op de tentoonstelling, want dit zou ijdel zijn indien het zonder gevolgen bleef. Er moet een betere verstandhouding ont staan tusschen Duitschland en Frankrijk. De Fransche pers beweert steeds, dat Duitschland steeds maar vraagt en nieuwe eischen stelt. Schacht zou hierop kunnen antwoorden, dat alleen armen altijd vragen. Echter Duitschland bood ook iets aan en wel den vrede, d.w.z. de garantie voor den vrede in Europa. Het bood zijn terugkeer.tot den volkenbond aan, een volkenbond, welke geen strafrechtbank zou zijn, doch een raadgeven de vergadering, waar alle landen hun za ken kunnen bespreken. Vervolgens heeft Duitschland aangeboden te spreken over de bewapening, want de lasten hiervan druk ken op allen, in alle landen. Kan Duitschland nog meer aanbieden? Duitschland vraagt thans nog koloniale activiteit, over den vorm, den graad en de mate van die activiteit zou onderhandeld kunnen worden. Overigens zou men ook over hetgeen Duitschland aanbiedt, van gedach ten kunnen wisselen. Deze denkbeelden hcerschen in de gedach- tenwereld van de leiders van Duitschland. Men heeft spreker beschuldigd, den vrede te willen afpersen. Hij is evenwel van oordeel, dat de vrecTe af geperst moet worden, men moet tot eiken prijs een herhaling van de ramp van twintig jaar geleden voor komen. Schacht verklaarde verder te spreken uit naam van het Duitsche volk, dat den vrede wil en dat in goede verstandhouding wil le ven met alle Europeesche volken. Tenslotte zeide spreker verheugd te zijn, zoo open hier te hebben kunnen spreken Als gevolg van de besprekingen, die de laatste dagen tusschen den rijksbankpresi dent dr. Schacht en den Franschen minister van handel, Bastid, zijn gevoerd, konden de belangrijkste moeilijkheden, die het sluiten van een handelsverdrag tusschen Frankrijk en Duitschland nog in den weg stonden, op bevredigende wijze worden opgelost. Beide regeeringen stellen met voldoening vast, dat de onderhandelingen, welke op het oogenblik nog worden voortgezet tot regeling van detailkwesties en de definitieve formu leering van den verdrag-tekst, binnenkort tot een accoord zullen leiden, welke het mo gelijk zal maken, de handels- en financieele betrekkingen tusschen beide landen op vaste grondslagen te vestigen. In verband met dezen stand van zaken zal het verdrag inzake het reizen tusschen beide landen, waarvan de bepalingen twee maanden geleden in principe werden aan genomen, 1 Juni a.s. in werking treden. Rijksminister dr. Schacht zal hedenoch tend om 10 uur, de terugreis naar Duitsch land aanvaarden. Gisterenavond heeft dr. Schacht een onder houd gehad met minister-president Léon Blum. Baldwin Ridder van den Kou senband. Nadat Baldwin gisteren den Ko ning zijn ontslagaanvraag had over handigd, heeft deze op advies van Baldwin Neville Chamberlain belast met de vorming van een nieuw ka binet. Onmiddellijk na zijn benoeming tot kabinetsformateur, heeft Neville Chamberlain zijn regeering samen gesteld en eenige uren laten kon de nieuwe premier zijn kabinet reeds aan den koning voorstellen. Minister-President CHAMBERLAIN. De portefeuilles van het nieuwe ministerie zijn als volgt verdeeld: Neville Chamberlain: minister-president. Sir John Simon: kanselier van de schatkist. Sir Samuel Hoare: binnenlandsche zaken. Sir Anthony Eden: buitenlandscho zaken. Malcolm MacDonald: dominions. Ormsby: Gore: koloniën. Lord Zetland: minister van Indië. Oliver Stanley, handel. Duff Cooper: marine. Hoare— Bclisha: oorlog. Swinton: luchtvaart. Inskip: defensie. Lord Halifax: lord-president van den ge heimen raad. Lord Ilailsham: lord-kanselier. Lord Delawar: lord-geheimzegelbewaarder. Elliot: minister van Schotland. Kingsley Wood: volksgezondheid. Lord Stanhope: onderwijs. Behalve de reeds genoemde ministers maken ook deel van het kabinet uit de mi nister van landbouw, Morrison, die van ar beid, Ernest Brown en die van vervoers wezen, Burgin. Tot degenen, die geen lid zijn van het kabinet behooren de onder-staatssecretaris sen van buitenlandsche zaken, Cranborne (lagerhuis! en Plymouth (hoogerhuis). Het kabinet Chamberlain bevat vijftien conservatieven, en. zooals ook het kabinet Baldwin, vier nationaal-liberalen en twee nationale labonrs. Baldwin Ridder van den Kou senband. De koning heeft Baldwin tot ridder in de orde van den Kousenband benoemd. Tijdens het week-einde zal Neville Cham berlain ©en begin laten maken met de ver huizing" van Downingstreet 11 naar num mer 10. Hij zal toezicht houden op de over brenging van zijn persoonlijke archieven en op die van zijn meubilair, Verwachting: zwakke tot matige noordelijke tot oostelijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer. Verdere vooruitzichten: waarsch. nog droog. Barometerstand hedenmorgen 8onri 77.8 Ernstigste conflict dat zich ooit in Mexico heeft voorgedaan. Ondanks de door de regeering in het werk gestelde bemiddelingspo gingen is het werk op alle Mexi caansche petroleumvelden gister te middernacht neergelegd. Hierdoor zal de geheele petroleumnijverheid waarbij een kapitaal van ongeveer 900.000.000 gulden voor een groot deel buitenlandsch kapitaal be trokken is, stil liggen. Havas meldt, dat zich een tekort aan benzine doet gevoelen. Het kabinet is den geheelen nacht in de weer geweest om te trachten een algemeene staking in de petro leumnijverheid te voorkomen. De arbeiders eischen loonsverhooging en een collectieve arbeidsovereen komst. Het conflict wordt het ernstigste geacht, dat zich ooit in de Mexicaansche petro leumindustrie heeft voorgedaan. Niettemin zullen de stakers, om de openbare diensten niet in gevaar te brengen, de regeering de beschikking laten houden over de noodige hoeveelheden brandstof en gas, die gele verd worden door de petroleumonderneming, die in handen der regeering is. De bestaan de toestand is het gevolg van de mislukking der onderhandelingen die sedert zes maan den gevoerd zijn. Naar gemeld wordt, ei schen de arbeiders loonsverhoogingen van 50 procent en meer. De ondernemers verkla ren, dat inwilliging van dergelijke eischen de voortzetting der zaken onmogelijk zou maken. Spoorwegverkeer dreigt stil ge legd te worden. In spoorwegkringen vreest men dat het geheele spoorwegverkeer in Mexico stil gelegd zal moeten worden, indien niet bin nen acht dagen overeenstemming zal zijn bereikt in het conflict in de petroleumin dustrie. Alle treinen in Mexico worden na melijk met olie gestookt. Minseito en Seiyoekai sturen aan op den val van het Kabinet- Hayasji. De twee groote Japansche partijen, Min seito en Seiyoeki hebben gistermiddag een gemeenschappelijke vergadering gehouden, na afloop waarvan een manifest werd ge publiceerd, waarin de partijleiders hun ver trouwen in de regeering van Hayasji opzeg gen en haar ontslag eischen. Zij verwijten de regeering de politieke partijen bij de samenstelling der regeering te hebben genegeerd, en na voortdurend hun steun te hebben gezocht toch den Landdag op een „volkomen ongrondwettige wijze" te hebben ontbonden. De onderteekenaars van het manifest dringen aan op de vervanging der regeering door een „waarlijk nationaal" kabinet. In een resolutie deelen de partijen nog mede besloten te hebben een uit vijtfig le den bestaande commissie in het leven te roepen, welke tot taak zal hebben een campagne te leiden, ten einde den val der tegenwoordige regeering te weeg te bren gen. Officieuse kringen te Rome verklaren, dat er geen antisemitische campagne in Italië ge organiseerd wordt. De vrij talrijke artikelen, die over de Joden verschijnen, zijn geheel voor de persoonlijke verantwoording van de schrijvers.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1