Van Zwaard tot Ploeg Een onderhoud met Blum Loflied op het EngelancTs politiek aan de Britsch-Indische Noord-Westelijke grens Italiaansche leger Twee jonge menschen op het schavot Het complot tegen Schuschnigg Rusland biedt verontschuldigingen aan Fakir van Ipi hitst aan tot opstand Nog altijd arrestaties in Rusland Balans na één jaar Volksfrontregeering Dc Boschjesmannen sterven uit Lichte aardschokken TOCH ZIJN ER RESULTATEN BEREIKT. De tegenwoordige politiek van het Britsche bestuur aan de Noord- West-grens van Britsoh-Indlë heeft ten doel, de invloed van de bescha ving door middel van vreedzame maatregelen onder de trotsche en oorlogzuchtige stammen, die dit wil- de, bergachtige gebied tusschen Britsch-Indië en Afghanistan be wonen, uit te breiden. De verdrag-en met de volkstammen kwa- liflceenen dit gebied als een onafhankelijk teritorium, maar dit is zeer slecht uitge drukt en geeft de werkelijke stand van za ken niet duidelijk weer; want de grenspalen van de Durand-lijn, welke de officieele grens tusschen Eritsch-Indië en Afghani stan voorstelt, wekken den schijn op. alsof het gebied tot Britsch-Indië behoort en ma ken de Britsch-Indische regeering verant woordelijk voor het welzijn van de inboor lingen. Het geheele grensgebied bestaat geografisch eigenlijk uit drie elementen uit de eigenlijke Noord-West-provincie, die on der het bestuur van Britsch-Indië staat, uit de stamgebieden tusschen de Britsch- Indisch-Afghaansche en de Britsch-ïndische bestuursgrenzen enuit het eigenlijke staatsgebied van Afghanistan. Deze geer gecompliceerde situatie wordt nog ingewik kelder door het feit, dat de meeste stam men geen grenzen erkennen en, wanneer het stamgebied zich zoo ver uitstrekt, aan heide kanten van de Britsch-Indisch- Afghaansche grens thuisbehoorcn. Mengelmoesje van rassen. Tot voor korten tijd gingen de hevelen van „Zijne Majesteit de Regeering" tot Peshawar en geen stap verder. Wat achter de grens van de Noord-West-provincie lag, was onbestnurd land en wie de straatweg naar de Kaiberpas betrad, liet mert de grens van Peshawar ieder spoor van ad ministratie en officieele bescherming achter zich totdat hij de post van Landi Kofal aan de Afghaansche grens bereikt had. Het is een land met geweldig hoöge en bijna niet te beklimmen bergen, dat onvruchtbaar of met „scrirb", dicht kreupelhout bedekt is. Het volk, dat hier woont, heeft, wel een zeer wonderlijke afkomst, want alle ver overaars' en alle kooplieden hebben hun sporen achtergelaten. Afghanen en Tataren, Perzen. Turken en Arabieren, Tndiërs en Jo den. zij zijn hier alle vertegenwoordigd. De eenige band, waardoor ai deze volkeren ge- honden worden, is hun godsdienst: de Is lam. Het verontachtzaimen van deze on zichtbare lijn, die deze stammen van BritscJh-Indïë scheidt, beteekent, dat men zich in een gebied begeeft, waar nog een gedeelte van de Middeleeuwen overgebleven is en waar fanatieke mannen en dappere vrouwen hun onafhankelijkheid tot het uiterste verdedigen. De Britsche invloed heeft zich wel in de laatste vijftig jaar on der hen verbreid, maar is toch niet in staat •geweest, de karakteristieke kenmerken van de verschillende stammen uit te wlsschen. Wel oefenen vijf politieke, Britsche agent schappen in Noord en Zuid-Waziristan, in Koeram, in Kaiher en in Malakand een nominaal toezicht uit, maar de erkenning van dit toezicht door de stammen hangt van het feit af, of men van hen belasting Er bestaat geen georganiseerd beheer en Ook geen begrooting voor deze gebieden. De inboorlingen deden, wat in hun oogten volgens hun oude wetten het beste was. Zij vreesden een „vreedzame indringing", zelfs al hadden zij daarvan groote eco nomische voordeeien, omdat zij hun fana tiek verdedigde onafhankelijkheid niet wilden opgeven. En daarom erkenden zij ook niet de wettigheid van de Durand-lijn. Het probleem was nu. met de stammen een vergelijk te treffen, die geen vergelijk wenschten. Al proheerden de politieke auto riteiten ook. het Britsche gezag tot aan de Britsche grens uit te breiden, steeds stieten zij op den verbitterden tegenstand van dit vrijheidslievende ras. De inboorlingen staan voortdurend klaar, naar de wapenen te grijpen en Zij zijn goed bewapend om een oude erfenis te verdedigen. De ouderen ziin misschien nog wel eens tol een schik king bereid, maar de jongeren wilden van geen compromis! weten: zij wenschten slechts strijd om de vrijheid. De vechtlustige fakir. Een der meest hardnekkige vechters- baren is de fakir van Ipi, die zijn volgelin gen door zijn hvpnotiseercnde geloofsijver aan zich hindt. Telkens weer hitst hij aan tot opstand, zweept de geloovigen op tot fanatieke razernij en „die ongeloovige hond van een Engelschman" beschouwt hij als ëen onderdrukker, die uitgeroeid dient te worden. Hoewel het gerucht gaat, dat de onverzoenlijke fakir spoorloos verdwenen is en ziin volgelingen den strijd als nutteloos opgeven, is het toch niet te verwachten, dat deze merkwaard) s-e figuur zoo maar spoor loos van het politieke tooneel verdwijnt. Daarvoor staan ook voor hem te groote be langen op het spel. Drie middelen. Er ziin drie middelen, 'die Engeland een kans kunnen geven, om vrede te stichten ir dit roerige gebied. Het eerste middel is een volledige be zetting door militairen van het geheele ge bied tot aan de Durand-lijn. een oplossing, welke slechts met zware offers ten uitvoer gebracht zou kunnen worden. Het tweede Beeds eeuwenlang is het Noord- Westelijke deel van Britsch-Indië, Waziristan, dat aan Afghanistan grenst, het middelpunt van een voortdurende strijd tusschen En- gelschen en inboorlingen, die met fanatieke ijver hun vrijheid verde digen. De Engelschen hebben op het gebied van koloniën echter groote ervaring opgedaan en heb ben thans, ook hier de middelen gevonden, om de wilde volkeren in hun macht te krijgen. Onze Britsch Indische correspon dent zendt ons nevenstaand artikel, dat den lezer een helder inzicht zal geven in deze uiterst interessante kwestie. middel zou zijn. hier een soort niemands land tussohen Afghanistan en Britsch-Indië in het leven te roepen en het laatste mid del, dat men thans wil volgen, bestaat daar in. dat men de inboorlingen er toe wil overhalen, door hun gebied breede wegen te laten aanleggen, en op eenige plaatsen troepen te stationneeren met de verzeke ring dat de officieren en manschappen zich in geen geval met de aangelegenheden van de stammen zullen bemoeien. Roovers worden landbouwers. Om de zaak nog wat smakelijker voor te stellen, gaat de Britsch-Indische regeering er toe over, de inboorlingen hulp te ver- leenen op het gebied van de landbouw, De grond zal vruchtbaar gemaakt worden, ter- wei er tevens zaden uitgedeeld zullen wor den. Tot de algemeene verbazing heeft men hiermee bit de fanatieke bevolking groote successen geboekt. De Jalel Kheli bijvoor beeld. die vroeger slechts van rooven leef den, wenschen thans nieuw land en de hardnekkige Waziri's in het Wana-district hebben zich ook met groot enthousiasme op den landbouw geworpen. Hiermede zou tevens de bewering van den Engelschen onderzoeker be wezen Zijn, dat al deze stammen vroeger landbouwers waren en juist door de ontbossehing van het land, waardoor het droog en onvruchtbaar geworden was, tot een andere levens wijze hadden moeten overgaan. Natuurlijk kan men een volk, dat eeuwen lang gewend was, van het zwaard te leven, niet maar zoo in één dag tot de ploeg be- keeren en alle stroomingen en reacties, die boven beschreven zijn, zijn bij de verschil lende stammen misschien nog wel erger geworden. Dat sluit echter niet uit, dat de eenmaal ingeslagen weg óndanks alles toch wel tot het verwachte resultaat zal leiden, namelijk de omheining van de Britsch-In- dische Noordwest-grens. Zooals gezegd, zal dit niet in één dag voltooid worden, maar de Engelschen hebben in den loop der ge schiedenis het wachten wel geleerd, wil heffen of niet. Herinneringen uit den wereldoorlog opgehaald- „Legionaires schrijven in Spanje een nieuwe bladzijde van roem". De „Popólo d'Italia" laat in zijn editie van gistermorgen een protest hooren tegen de naar zijn smaak te vaak verspreide berichten, volgens welke Duitschland altijd een middel matige opvatting zou gehad hebben over de waarde van het Italiaan sche leger. Het blad haait verschillende beoordeelin gen aan van Duitsche generaals, o.a. van Ludendorf en Hindenburg, waarin de waar de van den Itaiiaanschen soldaat naar vo ren wordt gebracht en de doorslaande be- teekenis der Italiaansche overwinningen in den wereldoorlog. De „Popoio dTtnlia* voegt hieraan toe, dat men niet de dagen van crisis als voor beeld moet nemen, welke alle legers gekend hebben. Het blad besluit aldus: Het Itali aansche legér heeft zich gemeten met het leger van Oostenrijk en Hongarije en nie mand kan de militaire hoedanigheden be twisten van de Oostenrijkers en Hongaren die tot het Duitsche ras behooren. Onlangs heeft het Italiaansche leger de Ethiopische strijdkrachten vernietigd, welke vele Fran- schen slechts na een strijd van twintig ja ren hadden kunnen verslaan. Eens zal de sluier worden opgelicht van hetgeen in Spanje voorvalt. Dan zal de we reld weten, dat de legionaires van het fas- c.sme in het Spaansehe land een nieuwe bladzijde van roem voor de geschiedenis geschreven hebben. DE STAKING IN DE POOLSCHE METAALNIJVERHEID. Ontslag van 2 arbeiders de aan leiding. Te Bielifz ïn Polen is Donderdag het per soneel van alle metaalbedrijven in staking gegaan. Aan deze algemeene staking der metaalarbeiders nemen ongeveer 5000 per sonen deel. De oorzaak van het geschil is gelegen in het. ontslag van twee vertrouwenslieden der vakvereeniging. De arbeiders eischen dat beide personen weer te werk zullen worden gesteld. Voorts zijn loonkwesties in het ge ding gebracht. Het ministerie van arbeid is in de zaak gemengd. Een Amerikaan en een Duitscher wegens hoogverraad terechtge steld. De op 8 Maart j .1. wegens hoog verraad ter dood veroordeelde Helmut Hirsch is gisterochtend te Berlijn terecht gesteld. Hirsch. een Amerikaansch staatsburger was ver oordeeld wegens voorbereiding van een aanslag op nationaal-socialis- tische leiders. Hij was in het bezit bevonden van twee helsche machines'. De Duitsche autoriteiten vermeden voor den eersten keer in een officieel commu niqué te vermelden, dat Hirsch in opdracht van hoogverraderlijke kringen naar Duitsch land was gegaan om er bomaanslagen te plegen. De ambassade der Vereenigde Staten te Berlijn had een verzoek om gratie bij den Rijkskanselier ondersteund. Tevens is de 20-jarige Oskar Denner, die op 12 December 1936 wegens verraad was ter dood veroordeeld, terechtgesteld. Bezoekers van een bierlokaal babbelden. De Daily Herald meldt, dat nadere bij zonderheden bekend zijn geworden over ter roristische plannen der nationaal-socialisten tegenover bondskanselier Dr, Schuschnigg. De leider der gearresteerde nationaal- socialisten is een zekere Wolcz'ek, een technicus, die eenige jaren in Chili heeft gewoond. Nog deze maand zullen zij terecht siaan onder beschuldiging van de voorbe reiding van plannen tot ontvoering van hondskanselier Schuschnigg. Voorts zul len zij zich moeten verantwoorden over de voorbereiding van plannen Schuschnigg dood te schieten, wanneer de bondskanse lier een bezoek aan 't graf van zijn vrouw zou brengen en over plannen de bondskan- selarij uit een vliegtuig te bombardeeren. De zaak zou aan het licht zijn gekomen door loslippigheid van bezoekers van een bierlokaal. NOG GEEN ACCOORD IN HET MEXI- CAANSCHE PETROLEUMCONFLICT. Er is nog geen overeenkomst tusschen de werkgevers en de stakers in de Mexicaan- sche petroleumnijverheid tot stand geko men. Men heeft niettemin een voorloopige werkhervatting overwogen, waarbij dan de onderhandelingen door bemiddeling van 't departement van arbeid zouden worden voortgezet. De laatste voorstellen der onder nemingen bevatten invoering van de veer- tigurige werkweek met betaling van hét zelfde loon, dat tharts voor de 56-urige week wórdt uitgekeerd, 21 dagen vacantie per jaar en storting van 10 procent der loonen door de werkgevers voor een ouderdoms pensioen. Hooge lunctionnarissen in hech tenis. Volgens berichten uit over het algemeen betrouwbare bron zijn in den iaatsten tijd in Rusland tal van arrestaties verricht in militaire kringen en in de kringen van het volkscommissariaat van buitenlandsche za ken. Voorts zouden eenige hooge partij- functionnarissen zijn gearresteerd. FRANKRIJK'S ECONOMISCH HERSTEL EEN FEIT. „Wij zijn trouw aan onze ver plichtingen en hopen den Volkenbond". De minister-president van Frankrijk Bittm heeft Sandford, correspondent van de Daily Herald een onderhoud toegestaan, dat hem gevraagd was ter gelegenheid van den eer sten verjaardag der Volksfrontregeering. Blum zeide onder meer, dat het economisch herstel een onbetwist baar feit is. Dit herstel scheen min der duidelijk dan in andere landen, doch Frankrijk heeft iets beproefd dat geen enkel ander land, met uit zondering wellicht van de Ver eenigde Staten, heeft geprobeerd, Het heeft een soort economische breuk moeten voorkomen. Blum gaf een verklaring van de finan- cieele moeilijkheden door te betoogen, dat de regeering het sociale voor het economi sche en het economische voor het finan- cieele heeft laten gaan. Bovendien moet een enorme overbewapening gehandhaafd wor den. De financieele vooruitzichten blijven echter gunstig. De schatkistlasten zijn reeds dit jaar verminderd en men zal daarmede zonder verslapping verder gaan. De regee ring verwacht, dat de terugkeer van uitge voerd kapitaal zal worden bevorderd door de stabiliteit van het Fransche economische leven, door de gaafheid van het bestuur en door de algemeene welvaart van het land. Geen wijziging der muntpolitiek- Hoe het ook zij, Frankrijk zal zijn munt politiek niet wijzigen: de beginselen van het driezijdige accoord van September zullen richtlijn blijven. LÉON BLUM. i V. Met een toespeling op de proga- ganda, die een zeker deel der pers tegen de regeering voert, zeide Blum dat de millioenen bezoekers der ten toonstelling in Europa en in de ge- heele wereld de kwaadaardige ie. genden zullen doen verdwijnen. Ten aanzien van de buitenlandsche poli' tiek verklaarde de minister-president te looven, dat de regeering trouw is gebleven aan de regeeringsverklaring, door vertrou wen te stellen in het vredelievende Eurona" Het vredelievende Europa heeft thans ven trouwen in Frankrijk. Het weet, dat Frankrijk trouw zal blij. ven aan zijn verplichtingen, aan de hoop! volle gedachte, die de Volkenbond boll. chaamt. Het einddoel is nog altijd hetwlfde! gemeenschappelijke veiligheid door arbi trage, wederkeerige bijstand, algemeens ontwapening en toezicht op de bewapening, Er is geen onkel onderscheid gemaakt tussohen de regeeringsstelsels der landen. Blum zeide ten slotte verheugd te zijn over de goede betrekkingen met de Vereenigde Staten, Rusland, België, de Kleine Entente Turkije, de Scandinaafsche landen en En! geland. Voor den overval op den Pool- schen journalist. Polen heeft voldoening ontvangen wegens den aanval, waarvan de correspondent van het Poolsche Telegraafagentschap (P.A.T.) te Moskou, Haczynski, en de ambtenaar der Poolsche ambassade te Moskou, Lagoda, eenige dagen geleden op den weg tusschen Kief en Czernikof het slachtoffer zijn gewór den» Bt i 95 -i De plaatsvervangend volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Stomoniakof, heeft den Poolschcn ambassadeur, Grzy- bowski, verontschuldigingen aangeboden en medegedeeld, dat de acht aanvallers konden worden gearresteerd en ernstig zullen wor den gestraft. NEDERLANDSCH SCHIP NEEMT GEWON DEN VAN DE „OLIVA" OVER. Naar uit Manilla wordt gemeld, heeft het in brand geraakte Duitsche vrachtschip „Oliva" op eigen kracht zijn reis naar Ma nilla kunnen voortzeten. Het te hulp gesnel de stoomschip „Friederun," blijft in de na bijheid. Het Nederlandsche stoomschip ,,1'ji- karang" heeft vijf gewonde leden der be manning van de „Oliva" aan boord geno men. Generaal Smuts noemt ie „fc, vende fossielen." Het Zuid-Afrikaansche parlement heeft zich in de laatste dagen met het probleem van de Boschjesmannen bezig gehouden, die op het punt staan, uit te sterven. In het debat noemde Generaal Smuts ze „levende fossielen", die, wat het ook kosten moge, in stand gehouden moeten worden. De Boschjesmannen zijn waarschijnlijk de oud ste stam van de wereld, die voor 25.000 jaag niet alleen Zui.d-Afrika bewoond hebbel), maar geheel Afrika en waarschijnlijk ook Zuid-Europa. Hun instandhouding schijnt een zeer moeilijk probleem te zijn, want om hen in leven te houden, zou men heit eigenlijk de onbeperkte jacht op wild moe ten toestaan, waartegen de boeren, die aan de rand van de Kalahari wonen, thans reeds in verzet gekomen zijn. ONZE 00S5 Aneta meldt uit Koetaradja, dat Donder dag om 11.00 plaatselijken tijd. lichte aard schokken geconstateerd zijn die geenerlei schade hebben aangericht. Het Koninklijk magnetisch en meteorolo gisch observatorium te Batavia heeft deze schokken niet geregistreerd. ZONDAG 6 JUNI. Hilversum I. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KSO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewjjde muziek (Gr.pl.) 9.50 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (Gr.pl.). 12.15 KRO-orkest. 1.00 Boekbespreking. 1.20 De KRO-Melodisten. 2.00 Vragenuur. 2.30 KRO-Kamerorkest. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang en piano. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 KRO-orkest en soliste. 4.00 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Gewijde muziek (Gr.pl.). 5.50 Nederl. Hervormde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (Gr.pl.). 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie „Bescherming van het Klein bedrijf". 8.10 Berichten ANP. Mededeeltngen. 8.25 De KRO-Melodisten, solist en gram«- foonplaten. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.25 Zang en piano. In de pauze: Gramofoonmuziek. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.4011.00 Epiloog. Hilversum n. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Postduivennieuws. 3.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Lezing „Van Staat en Maatschappij", 10.00 Zondagsschool. 10.30 Protestantsceh Kerkdienst, 11.45 Lezing: Moeders en kinderen tien dagen heerlijk buiten. 12.00 Orgelspel. 12.10 Filmpraatje. 12.35 Gramofoonmuziek, 1.00 Het schilderij van de maand. I.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Het omroeporkest en solist,. In de pauze: Viool en piano, 4.10 Astronomische causerie. 4.25 AVRO-Dansorkest. 4.55 Gramofoonmuziek. Sportnieuws ANP. 5.00 Gramofoonmuziek. 6.00 Sportuitzending. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 „Fantasia" en soliste. 6.45 Declamatie. 7.00 Tusschen zeven en acht, gevarieerd pro gramma. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Causerie, 9.10 Radiojournaal. 9.25 Omroeporkest en solist. 10.15 Renova-kwintet. 11o°rkefteriChten ANP' Hierna AVRO Dans- II.4012.00 Gramofoonmuziek. MAANDAG 7 JUNI 1937. Hilversum I, NCVR-Uitzending. 80(grSpCih)riftIeZine' medltatie' ïewijde muziek 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek, 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. Lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Altmezzo en piano. 3.00 Causerie over Kamerplanten. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Amsterdamsch Salonorkest. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Gramofoonmuziek. j 9.00 De beteekenis der Christ. traditie» voor ons volk, causerie. 9.30 Orgelconcert (Om 10.00 Berichten AW 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. Hilversum H. Algemeen programma, verzorgd d°or VARA. 10.00—10.20 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 „Fantasia". 12.00 Gramofoonmuziek. 2.45 Sopraan en piano. 3.05 Declamatie. 3.30 „Melody Circle". 4.30 Voor de kinderen. 5.00 „De Flierefluiters" en solist. 6,00 „Fantasia" en solist. 6.30 Muzikale causerie en plano. 7.10 De beteekenis van het avondond voor maatschappij en individu, causer' 7.30 „De Roodborstjes" en gramofoonm 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8 07 Berichten ANP. 8.15 Orgelspel. 8.40 Declamatie. 9.0Ó Viool en piano. 9.20 VARA-Groot-orkest en solist. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Vervolg orkestconcert. 11.0012.00 Gramofoonmuziek.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2