Schippers-wisseling op de Texelsche reddingvlet H TRIUMPH IO' VIRGINIA CIGARETTES prebihbeumti HOE DE WEEK: LaatUw smaak triomfeeren l Zaterdag 5 Juni 1937 Schipper Kooger: de man die gisteren zijn laatste oefentocht maakte COR KRIGEE, v. Galenstr. 71. 27 Jaar aan het roer. - Hij geeft een jongere de kans. Tweede Blad De nieuwe schipper Jacob Hoogerheide Schipper Kooger Moet U ook eens probeeren. Jacob Hoogerheide De overdracht Zomerdienst T.E.S.O Concert Texel's Fanfarecorps Oudeschild Wonderbaarlijke vangsten Een mijn in een net opgehaald Vischafslag Oudeschild Burgerlijke Stand Ga ÓÓk Daar Konjngslraal 29 IN FEITEN EN FA N TASIEËN Een heerlijk Gemberbroodje Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog- en laag water Licht op voor alle voertuigen Als de Noordwester onze kusten ranselt, als het beest van schuim en opgezweept water wakker wordt en loe rend en gierend over de stranden jaagt, dan zijn ze paraat, de kerels van de Noord-en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij,paraat van Vlissingen tot Schier monnikoog. Paraatook op Texel, dat in de laatste jaren méé kan praten van 't aanstormend zeemonster, dat de strijd, ook na eeuwen, nog niet opgaf De roem van de Texelsche reddingploeg werd niet uitgedragen daar waren slechts weinig worstelingen met de zee, waarbij men- schenlevens aan de golven ontrukt behoefden te worden en zoodoende geraakte men zoo'n beetje op de tweede plaats. Schipper Kooger's laatste reis Gisteren was het voor de gard© der reddingsboot een belangrijke dag: schip per Kooger, de man die 10 jaar als kapi tein en 17 als roeier in de vlet heeft ge staan, maakte de laatste oefentocht mede. De laatste, na de schuit ontelbare malen In de donderende branding gebracht te hebben. Het is niet gemakkelijk schipper Kooger onder schot te krijgen. De visscherij is in vol len gang en ook de 63-jarige aanvoerder van de reddingsgarde kan zich niet de luxe per- jnitteeren te gaan rentenieren... Interview bjj garnalen... En dus moesten wij hem zoeken aan de haven van Oudeschild, eergisteren, bij 't bin nenvaren der vloot. Op z'n blazer komt hij aan: Kooger en z'n zoon. Flinke kerels. Koppen, gebruind door de Noordzeebries en strakgetrokken door het overkomende water. Echte Texelaars! Dan schuurt de „Texel 105" langs de steiger en ligt stil. Kooger is verrast als we hem praaien. Vindt 't kennelijk overdreven om uit z'n leven te vertellen, maar geeft, na aandringen onzer zijds, toe. Maar... bij 't werk; hij en de inter viewer zittend op de ritselende zakken gar nalen. „Een pracht boot!" En hij vertelt, in korten, kernachtigen trant van zijn leven en zijn boot. Een pracht boot, meneer. Een juweel. Aan haar zal 't nooit liggen. Veel reddingen? Nee, tot m'n spijt niet. In 1916 was de laatste schipbreuk bij Texel, waar menschenlevens op 't spel stonden. Een Hollandsche logger zat bij de gronden achter De Koog. Hier ging 't op leven en dood en hebben m'n men- schen kunnen bewijzen waartoe ze in staat zijn. Alle 7 opvarenden kregen we in de boot. een mooi succes! !l v| In den storm er op uit. Later zijn we natuurlijk verscheidene malen er op uit geweest als 't orkaande en er sche pen met de zee vochten. Daar had je bijvoor beeld de „Lecia", een Engelschman, die achter de Westen bij paal 16 aan den grond verzeilde. Noodweer daarbuiten, een zeldzaam vuile zee. Maar de lui aan boord wilden er niet af en hebben de hulp van Doeksen afge wacht. In 1919 leed een Katwijker logger schip- I breuk ter hoogte van paal 16 of 17. De men- schen konden er zelf afkomen en alleen de lading hebben wij overgenomen. Zoo vertelt Kooger terwijl het Marsdiep- water van z!n geel-glimmend oliegoed druipt en de driekwart gestorven garnalen in de zakken onder ons sidderend mee-luisteren... De oorzaak van zjjn vertrek. Kooger houdt van z'n werk, dat is duidelijk en dus vragen wij naar de oorzaak van zijn vertrek. Ja, aldus de schipper, met 60 ben je aan de jaren toe, die in 't reglement ge noemd zijn en Ik ben al 63. Dus al 3 over m'n tax! Nu weet ik, dat ik nog wel had kunnen blijven, maar dat wil ik niet. Er is een tijd van komen en van gaan en ook de jongeren moeten hun kans krijgen. Daarom heb ik zelf aangeboden heen te gaan. Maar... m'n liefde hééft dat werk! Kooger heeft z'n laatste oefentocht gisteren gehouden. Voor de laatste maal de run met de 6 paarden voor de schuit, pal de branding in. Joelend en schreeuwend met z'n kerels, die telkens weer in den ban komen van dat prachtig Hollands métier. Daar als het stormbeest over Texel jaagt, als 't krakend op de kust hier losstormt, en de vlet gaat uit dan zal hij met z'n ge dachten bij zijn kerels zijn. Zooals hij er 27 lange jaren bij geweest is. Met hart en ziel! Schipper Kooger proficiat! De Koning is dood leve de Koning! Met een variatie kan men deze belegen wijsheid terugbrengen op den nieuwbe- noemden reddingvletschipper Jacob Hoo gerheide, die door de roeiers als opvolger van Kooger gekozen is. Jacob Hoogerheide ook hem hebben wij opgezocht: in zijn kraakzindelijke woning, daar aan de Havenstraat, in de schaduw van den Dijk. Men ziet de zee niet, maar al de 24 uren van den dag hoor je haar uischend voorbijzingen. Het is maar een paar meter. In ',t oude huis met z'n prachtig ouder- wetsche klok, die opvallend helder den tijd wegtikt, met z'n zeeschilderijen aan den wand en de vele antieke ornamentjes. Een flinke kerel, die Jacob Hoogerheide. Iemand die je voor een beroeps-leugenaar zou houden als hij je vertelt, dat hij 51 jaar is. Lang, ferm, een getrainde body en een paar opvallend heldere oogen in z'n hoofd. Jacob Hoogerheide, de nieuwbenoemde schipper. Hij is geen blauwe Maandag in het vak. 12 Jaar is hjj roeier geweest in de vlet en 7 jaar werkte h(j reeds als voorman, de rechterhand van Kooger, die zijn vriend is. Als hij aan 't vertellen slaat is het met ken nelijk onbehagen dat hij 't heeft over de ver gane logger in 1916. Hij was ar toen precies nog niet bij en... 't spijt hem genoeg! Maar bij de andere te hulpkomingen is hij present geweest. En dat als een der eersten. Een kerel zonder vrees, een onverschrokkene, gesmeed van het materiaal, waaruit onze beste redders gemaakt worden. Hij houdt van de zee, ook als daar de schuim- flarden over de aanrazende golfkammen jagen, als „het water uit 't water vliegt" en als de brekers als horden duivels naar de kust ren nen. Hoogerheide: een eenvoudige Texelaar, zonder pretentie, en die het alles bar gewoon vindt. Niets om drukte bij te maken. Kooger en Hoogerheide zjjn maats. Hij en Kooger zijn maats. Niet alleen in de vlet, maar ook op de blazer hebben ze jaren samen gevischt. Maar helaas... de visscherij is niet meer loonend en zoo heeft hij een be trekking op de vloot van Teso gekregen, vaart iederen dag heen en weer van Nieuwediep naar Texel, doch is in z'n vrije oogenblikken altijd op de haven te vinden. Een juiste keuze. Jacob Hoogerheide heeft de even eervolle als verantwoordelijke taak van schipper der Texelsche reddingvlet op zich genomen en wij meenen dat de keuze niet juister had kunnen zijn, afgezien van het feit, dat hij de oudste in jaren is. Maar vooral omdat hij in al die lange jaren bewezen heeft te staan voor zijn werk. Be wezen heeft de listen en lagen der zee te ken nen, ook dAn, wanneer zij het gevaarlijkst is. De roeiers zullen zich aan dezen fnan van het water kunnen toevertrouwen, want in zijn vak is hij een meester. En de Noord- en Zuid- hollandsche Reddingmaatschappij kan ook gerust zijn: de belangen van den mensch, die aan de Texelsche kusten in gevaar verkeert, zijn bij den nieuwen schipper ongetwijfeld in goede handen. Jacob Hoogerheide: Good luck! Goed gevulde, croquant gebakken TOMPOUCES 5 CENT. Tel. 399. De oefentocht. Nadat de oefentocht in het bijzijn van den heer De Booy en de plaatselijke reddingscom missie gehouden was, had in hotel „De Toe komst" te De Koog de huldiging plaats van schipper Kooger. Huldiging Schipper Kooger. De voorzitter der Plaatselijke Commissie, burgemeester Kamp, sprak den heer Kooger toe, spr. memoreerde, dat de heer Kooger reeds 28 jaar zich ter beschikking gesteld had, van het reddingswerk der N.- en Z.-Holl. Redd. Mij., waarvan de laatste 11 jaren als schipper, en in dien tijd 60 oefeningen had meegemaakt en deelgenomen aan een tweetal reddingen, waar voor hem de bronzen medaille der Maatschap pij was toegekend. Spr. getuigde van de pret tige verstandhouding, die steeds had bestaan tusschen de Comm. en schipper Kooger, en van het groote vertrouwen, dat de bemanning steeds in hem heeft gesteld. Spr. wenschte den heer Kooger toe, dat het hem in zijn verder leven goed mag gaan. De heer De Booy aan 't woord. Hierna verkreeg de heer De Booy, secr. der Mij. het woord, die den heer Kooger den dank overbracht der Mij. voor al het goede, dat hij in het belang der Mij. had gedaan en gaf de verzekering, dat zijn diensten steeds ten hoog ste zijn gewaardeerd. Als stoffelijk blijk van erkentelijkheid voor zijn bewezen diensten, overhandigde de heer De Booy een mooie binocle en sprak den wensch uit, dat de heer Kooger deze met plezier zal gebruiken. Op een zilveren plaat aangebracht in het étui, staat gegraveerd den tijd, gedurende welke de heer Kooger in dienst der Mij. was. Jac. Hoogerheide benoemd. De heer Parlevliet sprak namens de roeiers en dankte den heer Kooger voor de goede lei ding die hij steeds bij de oefeningen gegeven had, waardoor onderling een prettigen geest ontstond. Hierna volgde de mededeeling, dat, gehoord de stemming onder de bemanning, de heer Jac. Hoogerheide wordt voorgedragen als schipper, waarmede alle roeiers accoord gaan. Na nog enkele oogenblikken van gezellig samenzijn, waarin de heer Kooger voor de hem gebrachte hulde dankte, werd de bijeenkomst gesloten'. Zondag 6 Juni a.s. zal op het traject Texel Den Helder bij de bootdiensten van T.E.S.O. de zomerdienst in werking treden. Op werk dagen blijft de dienst geheel ongewijzigd, doch op Zondagen worden twee diensten meer vervuld, n.1. des morgens te 5.50 van Texel en te 6.50 uit Den Helder, en des avonds te 19.30 van Texel en te 21.15, uit Den Helder. De dienst, des Zondags om 7.30 van Texel, gaat nu 20 minuten later, dus te 7.50 en in- plaats van 9 uur uit Den Helder vertrekt des Zondags gedurende de zomermaanden een boot om 10 uur van daar. ZONDAG 6 JUNI 1937. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u. Ds. Kok. n.m. 7.30 u., Ds. Salm. Oosterend ,n.m. 3 u., Ds. Kok. Waal, n.m. 7.30, Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Moen, (Maancolleote). De Cocksdorp, v.m. 10.30, Ds. Salm. De Koog, v.m. 10 u„ de heer C. de Ru, Hulpprediker, Ingeleid door Ds. v. 't Hooft. Oudeschild, v.m. 10 u„ Ds. Scholte. Doopsgezinde gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Dr. Vis. Den Hoorn, v.m. 10.30, Ds. Smidts. Geref. Kerk. Den Burg (geb. Fanfare), v.m. 10 u., Lees- dienst, n.1. 8.30, Cand. Wouda. Oosterend, v.m. 10 u., Cand Wouda. n.m. 3 u. Leesdienst. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Lees dienst. Onder leiding van den heer Dol gaf Tex. Fanfarecorps gisteravond een uitnemend con cert in het park te Den Burg; er was vrij veel belangstelling en het mooie weer maakte het verblijf in ons park zeer aangenaam. We hopen, dat Tex.Fanfarecorps ons dezen zomer dikwijls op een dergelijken muziek avond zal vergasten. Dezer dagen verschalkte de heer L. Sikkelée een, naar uit een nader onderzoek bleek, wal- vischrib, die nog in volkomen gaven toestand verkeerde. Opi eenigen indruk te krijgen welke afme tingen het beest heeft gehad, geven we hierbij op, dat de booglengte ruim 3.20 m bedraagt, de diameter is ongeveer 15 cm. Voorzeker geen knaap om even een rib in te slaan. Naar we nader vernemen, zal een en ander in het Texelsch Museum te Den Burg onder gebracht worden. Gevaarvoller was de situatie toen schipper J. Dogger van de ,,TX 50" Donderdag ontdekte, dat hij een mijn in het net had gekregen. Direct na aankomst in de haven werden de Marine-autoriteiten en de Waterstaat van de ongewone vangst op de hoogte gebracht, waar na de eersten die inmiddels per barcas uit Den Helder waren gearriveerd een voorloopig on derzoek instelden. Men bleek te doen te hebben met een Engelsche m(jn, waarvan een kamer was ingeschoten, en op die manier tot zinken is gebracht. Voorloopig overnachtte het gevaarvolle ap paraat in de haven onder de hoede van eenige politiedienaren. Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur arriveerde Hr. Ms. „Mercuur" uit Den Hel der, die het naar schatting 500 kg wegende ge vaarte veilig aan boord nam, alwaar het gede monteerd en onschadelijk gemaakt werd. Het spreekt vanzelf, dat de niet alledaagsche vondst de belangstelling van vele eilandbe woners mocht hebben, niettegenstaande z'n ge vaarlijke reputatite. Aanvoer 4 Juni 1937: 80 kg zoute garnalen 15 ct. per kg. Van 29 Mei t.m. 4 Juni 1937. GEBOREN: Helena Laurina Pieternella, d. v. L. Koopman en M. J. in den Bosch. ONDERTROUWD: P. Boon en C. W. Kalis; J. D. Kooiman en A. C. Drijver; C. Dekker en A. Drijver. GETROUWD: S. de Waal en A. Jellema; A. Hooy en G. Daalder; J. Koopman en E. Koopman. OVERLEDEN: Jacoba Hillenius, 58 jaar, geh. m. Jan Dogger. Gevonden: 1 rijzweepje, 1 damesrijwiel, 1 dames-armbandhorloge, 1 bril. wenscht U UW AFDRUKKEN ROSÉ, het mooie brillant-warme nieuwe papier. WITMAT. Bijzonder mooi voor technische opnamen. CREAM GLANZEND is evenals rosé voor de meeste foto's zeer geschikt, CREAM MAT. Een zeer bijzonder papier. Geeft een apart cachet vooral aan kinderfoto s en landschappen. 4 VERSCHILLENDE SOORTEN PAPiER waardoor Uw iedere foto zijn eigen karakter kunt geven. Van alle soorten 8/„ afdrukken 6 cent. De Kantonrechter en z(jn hond. Na alles wat we reeds gehad hebben ook dat nog! We mogen dus onze huisdieren niet meer coupeeren; als mijn hond's staart over den grond sleept, en fungeert als vlooien-ladder, moet ik het lijdzaam toezien. Als mijn buur- man's tackel Fik ooren krijgt zoo ter lengte van die van olifant Buba uit Lilliput-stad en ik wil er een korting op toepassen, dan ga ik op de bon. Met deze bepaling kan mensch en dier vrede hebben, maar ik vrees, dat hierover het laat ste woord nog niet gesproken zal zijn. Zoover mij bekend, hebben noch burgemees ter, noch een der wethouderen eenig dier, tenminste h u i s-dier onder hun hoede en kun nen dezulken dus zonder eenig bezwaar een dergelijken maatregel de wereld inslingeren. Tot welke sensationeel gebeurtenissen komt echter de man, die ondanks de wet tóch aan den staart van z'n hond gaat amateuren en voor onzen Kantonrechter komt! Ware het Mr. Veldman, er was geen vuiltje aan de lucht en zonder protest waart ge ver plicht Uw boete ter aanvulling der staatskas te deponeeren. Maar zie... na maandenlange afwezigheid is hy teruggekeerd: Mr. Sickenga, waarlijk als een tweede Henri de Lagardère, en dat met een esprit en een levenslust, die men zeker van dit formaat bij een reeds vrij bejaard man niet zou zoeken. Mr. Sickenga... teruggekeerd tot het Recht van Den Helder, en minder malsch (in figuur lijken zin, dan altijd...) dan ooit. Hij kan nog tieren met windkracht 29 (orkaan), loeien als een brandweer-auto sirene, en bulderen als een windhoos in Uw schoorsteen. Maar hoe zal het zijn, als hij denkt U daar voor zich te hebben staan met beschaamde kaken als coupeur van Uw Fik. Want, o won dere dolingen van het Noodlot... onze Mr. Sickenga, als de baarlijke Nemesis zelve teruggekeerd, heeft zélf een hond, die in het teeken loopt, draaft en keft van ge-coupeerde. Aanschouw het stomme dier, de grijze lieve ling des rechters, en die trouw zijns meesters schaduw volgt. Aanschouw dezen hond, en aanschouw zijn ten hemel schreiende oor lapjes, die zelfs een veldmuis zouden ontsieren en een mol in zijn hol zouden doen wegkrui pen van louter schaamte. En dan... zie het staartstukje, dat aan des- zelfs achterlijf bungelt als een stukje dubieuze metworst, -dat men zelfs voor een profijtbon niet zou accepteeren. Zie dezen hond en aanschouw een loopend en keffend protest tegen alles wat direct en indirect met het coupur-isme in verband staat. Zwijgend zal de adspirant-coupure-pleger er bij staan en hij zal met een brandende vinger op deze Fik wijzen, als een modern Mene Tekel. Arme Kantonrechter... zóó worden jeugd zonden, eens in onschuld bedreven aan het l(jf Uws honds, gewroken. Maar gij... Fik, schaamt ge U niet Uw meester op dergelijke manier te molesteeren en het leven moeilijk te maken?! Verdwijn.., ondankbare en staak uw gekef NEEM MEE! van KRIGEE f 0.25 IN GEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN IN DE GEMEENTE TEXEL van 25 Mei tot 4 Juni. Ingekomen: W. Jas en gezin uit Doetinchem, (Geref. G.). Vertrokken personen: G. Broekman, R.K., naar Hoek v. Holland Rotterdam. Wed. Spigt—Meijer, R.-K., naar Utrecht. A. Stugger, R.K., onbekend waarheen. Maria de Visser, Geref. K.), naar Velsen- IJmuiden. E. de Jong, naar Haarlemmerliede. J. de Geest en echtgen. naar Den Helder. J. F. Kuipers, naar Amsterdam. Grietje Daalder naar Winkel. Zomertijd. Zon Juni op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 6 4.40 21.17 5.40 17.50 11.25 0.10 M 7 4.40 21.18 6.45 19.00 12.40 D 8 4.39 21.19 7.35 19.55 1.10 13.45 W 9 4.38 21.19 8.25 20.55 2.10 14.45 D 10 4.38 21.20 9.20 21.55 3.00 15.40 V 11 4.37 21.21 10.00 22.40 3.50 16.35 Z 12 4.37 21.22 10.35 23.25 4.30 17.20 Zaterdag Zondag 5 Juni 6 - 21.46 uur 21.47 uur Een Europeesche vermaardheid de WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatiek, tand- en kiespijn. b'l Apoth«Un «n Drogliten Voor N«d«rlond: v Dutlm Oegstgeest

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5