Ai\n meening over Rusland Velthuijs Korte ZEEREIZEN? Velthuijs! Ingezonden g0edk00pe marken SUCCES IN ZAKEN WERD SPIERWIT VAN LENDENPIJN KL00STERBALSEM Een bekend Amerikaansch journaliste Miss E. M. Delafield aan het woord: REISBUREAU Nutsspaarbank te Den Helder REISBUREAU LIRES-PENGö's enz. REISBUREAU \/r, -r,,,„,n I EN DACHT TE BEZWIJKEN Dank zij K100STERBALSEM is zij weer gezond en vroolijk AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE KAuUuuwMkaocUel Bse L Nu mijn bezoek aan Rusland ten einde loopt vind ik, dat de tijd is gekomen om mjjn meening over de Sovjet-republiek eens uit te spreken. Maar tegen wie? Mijn medereizigers hebben allen reeds eigen meeningen, die zjj, terechtof ten onrechte, belangrijker achten dan de mijne. De meesten hunner zijn pessi mistisch en zeggen, dat zjj niet meer terug willen komen; „de Krim was mooi, maar de kranen in de hotels wilden niet loopen en Moskou was interessant, maar erg deprimee- rend." Sommigen daarentegen, zooals mevrouw Pansy Baker, de Amerikaansche communiste, zijn vol geestdrift. (Als het om de Sovjets gaat is een middenweg niet mogelijk). Wat is alles prachtig, roepen zij; wat is het heerlijk iedereen aan het werk, gelukkig en verzorgd te zien. De kinderbewaarplaatsen, de scholen, de openbare parken en de gevangenissen, alles zonder uitzondering is volmaakt. Rusland heeft niets meer te leeren. Het zou nutteloos zijn met zulke menschen te redeneeren. Maar in Rusland is het boven dien vrijwel omnogelijk. Men kan Rusland niet meer op de ouderwetsche burgerlijke manier beschouwen als een land van enorme discus sies, van lange avonden in een gezelligen diep- zinnigen kout rondom de samovar. Dat alles moet zijn verdwenen met de grootvorsten, de mooie vrouwen, de hazewinden en de diaman ten. m Critiek wordt niet geduld. De kameraden discussieeren niet; zij bewe- refc en dulden geenerlei critiek. Niets is moei lijker of, waarschijnlijk, nutteloozer dan in Rusland zijn meening te uiten over Rusland. Maar ik zal het toch probeeren. Tenslotte moet ik nu my'n kans hebben. Wekenlang heb ik gedwee meegeloopen in het gevolg van vrij postige en vr(j agressieve jonge vrouwen, die mij vertelden hoe veel voortreffelijker alles in de Sovjet-Unie was in vergelijking met mijn kapitalistische land (waar zij nooit een voet gezet hebben). En ook de gidsen, die niet vrijpostig of agressief waren, maar vriendelijk en hulpvaardig, geimlachtend medellijdend bij elke opmerking, welke niet van onverholen instemming getuigde. De Sovjet-Unie is onfeilbaar, net als de paus, al staat achter den onfeilbaarheidseisch van den paus de waardigheid van ongeveer 2000 jaar ervaring, welke de Sovjet-Unie niet heeft. Ik zal dus mijn meening zeggen vóór ik het land verlaat. Het is mijn vast besluit; ik zal het heel gauw moeten doen, want Odessa is mijn laatste halte. Vandaar brengt een Rus sische boot mij naar Constantinopel, BETER GENRE AUTOCAR-TRIPS? Binnen en Buitenland T/fl POSTBRUQ Mislukt Interview. Er is een heel intelligente' Rus in het hotel. Hij is dokter en heeft verscheidene jaren in de Vereenigde Staten gewoond. Hem zal ik mijn meening zeggen. Dikwijls zitten we aan één tafeltj ebij het ontbijt. Hij zal een onpar tijdige discussie over den toestand van zijn land wel prettig vinden. „De volgende week vertrek ik; eerst ga ik naar Turkije en dan naar Engeland. Alles wat ik in Rusland gezien heb, was heel belang wekkend." Misschien is dit niet precies waar, maar welke opmerking is dat eigenlijk wel? Na de eerste vijftig was bijvoorbeeld niet één beel tenis van Lenin en Stalin interessant meer. Maar mijn opmerking zal in elk geval een be gin maken aan de discussie. U vindt Sovjet-Rusland belangwekkend? Ja, dat zegt iedereen. H'm, mijn begin is niet bepaald oorspronke lijk geweest, zie ik nu in. Maar, zegt de Russische dokter, U kunt zich onmogelijk een goed oordeel over het land vormen, als U het niet van vóór de revolutie ken'tf Dan heb ik dus al mijn tijd hier verspild? Niemand kan over het nieuwe Rusland oordeelen, als hij niet gedurende vele jaren en met eigen oogen het oude Rusland heeft leeren kennen. Het eenige antwoord, dat ik hierop weet is „lieve hemel", maar dat zeg ik heel zachtjes. Heb ik mijn huis en mijn land verlaten en maanden van ongemak doorgebracht in plaat sen, waar ik niet van hield, alleen om ten slotte te vernemen, dat al mijn verzamelde in drukken van nul en geener waarde zijn? Het is niet bepaald bemoedigend. De Russische dokter weet blikbaar niet, welk een slag hij mij heeft toegebracht, of het laat hem onver schillig. Vele menschen begaan die fout, merkt hij somber op. Omdat zij met een tolk een paar musea, scholen en ziekenhuizen hebben be zocht, denken zij iets van het land te weten. Een dwaling. Zij weten er niets van. In dat geval moet ik Intourist mijn geld Opgave uitsluitend betreffende de Nuts spaarbank te Den Helder, over de maand Mei 1937. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand ingelegd 219.954.88 en terugbetaald 192.857.44, derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald 27.097.44. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 3.031.783.64. In de maand Mei werden 89 nieuwe spaar bankboekjes uitgereikt, het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 10.689. Onder deze nieuwe uitgereikte boekjes zijn begrepen 10 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer sten inleg van 1. De lediging der spaarbusjes ïn den loop der maani Mei leverde een bedrag van 2.438.99 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes be draagt than3 bijna 2200. terugvragen. Zij hebben mij dus onder leugen achtige voorwendsels hierheen gestuurd. Er is nog iets, gaat de dokter voort, die er blijkbaar plezier in krijgt, het is niet alleen mogelijk iets van Sovjet-Rusland te weten als men geen grondige kennis bezit van het Rusland onder de tsaren, maar het is ook abso luut onmogelijk het op dit tijdstip goed te beoordeelen. Dan zoudt ge, over twintig jaar bijvoorbeeld, moeten terugkomen. Dat is nu toch dwaasheid. Als ik over twin tig jaar in Rusland terug kom wat God verhoede, zal het in een ziekenstoel zijn. „Dan zou het dus een heel leven vergen, werp ik neerslachtig tegen, om goed te begrij pen, wat er in de Sovjet-Unie gebeurt?" Meer dan een leven. Twee of drie gene raties. Ik geef het denkbeeld op om den Russischen dokter mijn meening te zeggen over de Sovjet- Unie. Ik moet iemand anders vinden. Er is maar een goed land: Rusland. Eén van de Intourist-gidsen te Odessa zal ik probeeren; zij ziet er wat plooibaarder uit dan de meeste anderen en is getrouwd met een Oostenrijker. Zij is in het buitenland ge weest, en heeft Frankrijk, Oostenrijk en Ame rika bezocht. Hield U van Amerika? „Ja, Amerika was aardig." Zoudt U er graag nog eens heen willen? „Misschien; maar het is geen vrij land." Geen vrij land „De arbeiders zijn er slaven. De vrouwen zijn er slavinnen," zegt de gids kloek. Dat geloof ik niet. De Amerikaansche vrouwen hebben toch heel veel Vrijheid. „Neen. Zij zijn niet vrij. Zij kunnen niet het werk doen, dat de mannen verrichten." Dat willen ze ook niet. „In den socialistischen staat is de vrouw in alle opzichten de gelijke van den man. Zij kan mecanicien worden, ingenieur, metselaar. Als zij een kind verwacht, behoeft zij twee maanden vóór en een maand na de bevalling niet te werken en zij ontvangt toch hetzelfde loon". Ik weet dit alles. Ik heb het meer dan eens gehoord, van eiken gids in iedere stad, die ik bezocht. Maar dit kan toch niet het laatste woord zijn bij elke discussie? De staatszorg voor de kinderen. De zorg, welke de Russische regeering besteedt aan moeders en kinderen is uitste kend, maar aan den anderen kant genieten de vrouwen niet veel vrijheid bij het opvoeden van haar kinderen. Alles berust in de handen van den staat. „De kinderen zijn heel gelukkig. U hebt in de crèches de bedjes gezien, waarin ze over dag kunnen slapen? Ieder kind heeft zjjn eigen tandenborstel". Ik weet het; maar de moeders zien ze niet vaak, wel, als zij hun kinderen alleen 's nachts b(j zich hebben? „Overdag werken zij; vrouwen hebben het recht om te werken." En als zij nu eens niet wilden werken, maar liever thuis voor hun kinderen zorgden? T/0 POSTBRUQ „Sommige vrouwen worden Stachanof- arbeidsters; dan genieten zij voorrechten, een extra kamer, of een radio, of misschien een auto; er z(jn er veel zoo." Dat weet ik ook al; ik kan niet ontkomen aan den indruk, dat de gids tracht zijwegen in te slaan. Het experiment, dat Rusland onderneemt is hoogst belangwekkend, maar het laat dunkt mij zeer weinig ruimte voor individualiteit. Is dat niet een der nadeelen van het com munistische stelsel? „Het communistische stelsel hééft geen nadeelen." Ik kijk haar aan met een mengeling van bewondering en wanhoop. Bewondering om haar blinde trouw aan haar werkgevers, wanhoop omdat het zoo volkomen onmoge lijk is op zoo'n basis een discussie te voeren. Nóg een poging waag ik. Ieder stelsel moet toch enkele nadeelen hebben, zoolang .het niet volmaakt is. Het volkomen gebrek aan intimiteit, bijvoorbeeld, moet een beproeving zijn; er wonen hier zoo veel menschen in één of twee kamehs bijeen, zelfs in de ziekenhuizen; er zijn geloof ik niet eens kamers voor één patiënt. „Hier in Odessa zijn de huizen, die vroeger aan de rijken behoorden, alle in sanatoria voor arbeiders veranderd. Wie er behoefte aan heeft, wordt voor één of twee maanden door den vakbond uitgezonden. Er zijn mooie tui nen bij die huizen; daar kunnen de zieken zitten; zij kunnen ook in de zee gaan baden." Dat is prachtig. Mogen de arbeiders, die vacantie hebben, zelf bepalen waar zij heen gaan, of wordt er voor hen gekozen? „De regeering zegt hun, waar zij hun vacantie kunnen doorbrengen." Dat bedoel ik juist. Dan is er dus niet veel vrijheid. Zouden sommigen niet liever zelf kiezen? „Soms schrijven de artsen een speciale behandeling voor. Hier dichtbij zijn beroemde baden, die alle soorten rheumatiek genezen." Nog een mislukte poging. Het is nutteloos met deze gids verder te praten. Ik zal mijn meening elders moeten uiten. Het is uiterst moeilijk, want de Russen hebben liever niet, dat men zich uitspreekt Zij houden weliswaar van praten, maar zij houden in het geheel niet van luisteren en allerminst naar critiek. Misschien hebben zij er hun goede redenen voor. Slechts één keer heb ik de dame die ons het pioniers-paleis te Rostof rondleidde gevraagd, of zij niet eens soortgelijke instel lingen in Engeland of Amerika zou willen zien. „Bestaan die dan tn Engeland en Amerika?" r Jazeker. Ze heet en geen pioniers-palei zen, maar er zijn technische scholen en kin derbewaarplaatsen, en clubs voor kinderen en jongemenschen. Het zou interessant zijn, als U deze instelingen eens bezocht en ze verge leek met die in Uw eigen laad. „Neen, zegt de kameraad, dat zou niet interessant zijn. Wij willen niet zien, hoe men het in de kapitalistische landen doet. Als de grondslag verkeerd is, kan het gebouw niet goed zijn. Wij weten, dat onze methode beter is." Ik zou haar het verhaal willen vertellen van de twee aalmoezeniers, van wie er één, die van de Church of England, tot z(jn Roomsch-katholieken collega zeide: „Ten slotte dienen U en ik denzelfden God", waar op hem geantwoord werd: „Ja, maar gjj op uw eigen manier en ik op de Zijne." Doch zij zou het niet grappig vinden en het niet op de officieele houding der Sovjet-Unie kunnen toepassen. Men kan de regeering slechts gelukwen- schen met de grondige manier, waarop zij er voor gezorgd heeft, dat ieder, die in contact komt met buitenlandsche bezoekers, de theo rie verdedigt, dat Sovjet-Rusland in twintig jaar tijds de aardsche volmaaktheid heeft bereikt en niets meer behoeft te leeren. Ik wou, dat men kon spreken met de oude men schen, of met de menschen in afgelegen dorpen, met de enkele overgebleven Witte Russen, die er op de een of andere manier nog in slagen in leven te blijven. Van tijd tot tjjd hoort men verhalen over menschen, die probeeren weg te komen en niet kunnen, van menschen, die worden opgejaagd, in kelders wonen, van menschen, die dwangarbeid moe ten verrichten, als gevangenen. Niemand kent de volle waarheid. Het is duidelijk, dat er in het geheele land groote vooruitgang wordt bereikt en dat de komende generatie een goede kans heeft om gezondheid, onderwijs en een beperkte mate van cultuur te verwerven. Beperkt, omdat alles verboden is, wat niet in volle overeen stemming is met de communistische idealen en omdat ,en maatschappij, welke het indivi- dueele uitsluit, nooit scheppende kunst kan voortbrengen. (Uit „De Kern"). Hooggeachte Redactk, Mag ik nogeens van Uw gastvrijheid ge bruik maken en U verzoeken het onderstaan de, als antwoord op het „ingezonden" van het bestuur van Helders Fanfarecorps, te wil len doen opnemen. Helders Fanfarecorps en de Gemeentelijke subsidie. Een ding valt direct op in het antwoord van het bestuur van genoemd corps, n.1. dat Helders Fanfarecorps een zuiver partij corps is. De feiten, n.1. het medewerken aan „Plan feesten en het spelen bij de opening van het Raadhuis met „onnationale liederen", worden door het bestuur erkend, dit zijn echter fei ten, die een goed lezer te denken geven. Nu kan het bestuur wel beweren, dat het met de huldiging voor het Raadhuis in Mei 1927 de spreek- (lees: blaas-)trompet, was van de geheele Heldersche arbeidersbeweging, welke - aldus het bestuur- ook behoort tot de Nationale gemeenschap, zoo moest het inderdaad zijn, maar hoe is de practijk? In het vorige „ingezonden" van het bestuur van H. F.-corps heb ik geen enkele mede werking kunnen vinden op Nationale feest dagen, o.a. ook niet, zooals reeds door mij is T/0 POSTBRUQ velthuijs! aangetoond in mijn vorig artikeltje, feest dagen van ons Oranjehuis, en als het bestuur van H.F.-corps zich nu beroept op den funes- ten invloed van het Ambtenarenverbod van 1933, dan is dat al bijzonder ongelukkig ge kozen om daarmede goed te praten, dat H.F.- corps geen concerten heeft kunnen geven in 1936. Hebben dan „de beste krachten" pas in 1936 bedankt? Ik trek echter nog steeds in twijfel of deze verbodsbepaling zóo remmend heeft gewerkt voor Helders Fanfarecorps, want juist het medewerken aan een „partijdag" van de S.D.A.P. op 6 September 1936 geeft wel een duidelijk beeld, waartoe H.F.-corps in staat is en was, en op 8 September 1936 de ver loving van H.K.H. Prinses Juliana was H. F.-corps weer plotseling lam geslagen door de verbodsbepaling. Hoe wonderlijk! iq??11 Zi6n WC weer even Plotseling in Mei 1937, dat H.F.-corps een nieuw leven wordt ingeblazen, wij zien het door de gemeenschap gesubsideerde muziekcorps, „onnationale" lie deren spelende" met vliegende (roode) vaan dels door de straten van onze stad marchee- ren om kracht bij te zetten voor de S.D.A.P.- verkiezingen, zonder dat de verbodsbepaling den minsten invloed had op H.F.-corps. Zie hier de eenzijdigheid van H.F.-corps. Ook wordt mij geen antwoord gegeven op «ujn veronderstelling of H.F.-corps ons Volks lied wel kan spelen. Ik zal dan pas overtuigd zijn hoewel „onmuzikaal", als ik het Volks lied uit de instrumenten van H.F.-corps heb gehoord. Derhalve geef ik het bestuur van H.F.-corps in ernstige overweging bij de a.s. Nationale feestdagen aan de plaatselijk» Oranjevereeniging, evenals bij de andere plaatselijke muziekvereenigingen gebruikelijk is, haar volle mewerking toe te zeggen, en daardoor te toonen, dat zij de gemeentelijke subsidie waardig is. Ik kan echter niet nalaten, daarbij te ad- viseeren om dan eerst goed ons Volkslied in te studeeren. Verleent H.F.-corps op 31 Augustus a.s. geen volle medewerking, dan zal ik genood zaakt zijn mijn standpunt ongewijzigd te blij ven handhaven, en sluit H.F.-corps zich daar door ook automatisch buiten de Nationale ge meenschap. U, mijnheer de Redacteur, hartelijke dank voor de verleende gastvrijheid, met verschul- dige hoogachting, gaarne Uw. dn. A. Uithol. (Discussie gesloten Red. Held. Crt.) ,Tslkens als het op kwam, kreeg ik een gevoel of ik met nijptangen werd geknepen en ook of groote spelden in mijn lichaam prikten. Mijn werk moest ik laten liggen. Niets hielp en ik werd oud voor mijn tijd en onge rust over de toekomst. Toen begon ik met Kloosterbalsem, die ook voor mij een wondermiddel bleek. Hoe meer ik mij met Klooster balsem inwreef, hoe minder de pijnen werden en hoe beter ik mij voelde. Nu ben ik weer gezond en vroolijk." S. L te A. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bfó brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroeldoos 34. ct Fotten: o2l/z ct. en 11.U4 Vandaag betaald, morgen geleverd. Iedere winkelier weet uit ervaring, dat de klanten er doorgaans erg op gesteld zijn, de artikelen, die zij bij hem gekocht hebben, zoo spoedig mogelijk in hun bezit te hebben. „Kunt U het vandaag nog bezorgen?" is een vraag die, vooral in het drukke seizoen, reeds menigen winkelier tot wanhoop heeft gebracht. Het is daarom in uw eigen belang, het ge heele expeditieproces met alles wat daaraan vast zit, eens ter dege onder de loupe te nemen Licht vindt U dan iets, al is het nóg zoo gering, al lijkt het op het eerste gezicht te onbeduidend om er verder bij stil te staan, dat vereenvoudigd of verbeterd kan worden, en waardoor U tijd kunt uitsparen, zoodat de verzending der goederen sneller in zijn werk kan gaan; Maak eens een lijst van alle werkzaamheden, die in Uw bedrijf verricht worden, van het opnemen der bestelling af tot het oogenblik waarop de gekochte waar Uw zaak verlaat, toe. Ga dan punt voor punt na en overleg, waar het werk eenvoudiger en vlugger gedaan kan worden, waar U, als is het ook maar een onderdeel van een minuut kunt uitwinnen. Fracties van minuten worden tot heele minu ten. worden vijf, tien minuten, wat op de ver zending en bezorging van alle bestellingen een besparing van uren kan beteekenen. Het werk roos ter. Gewoonlijk gaat het zoo: Men is er zich heel goed van bewust, dat het eigenlijk hóógnoodig is, de voorraden cliché's weer eens na te zien. Ook de voor radige reclame-drukwerken moeten wer eens doorgekeken worden, want anders kan het ge beuren, dat er weer net als verleden jaar, van deze soort 100 en van die 200 stuks totaal waardeloos zijn geworden, alleen omdat ze verouderd zijn. Ook de klantenlijst zou eigen lijk... Maar dan komt de post en brengt dingen, waar men niet op gerekend had. Het lijkt wel, of reizigers en vertegenwoordigers hebben samengespannen om opeens allemaal vandaag tegelijk te komen. Bovendien moet er juist nu nog een kwestie komen met en klant, die on middellijke bespreking eischt. Zoo vliegt de dag om en de dingen, waarvan men weet, dat ze zoo hoog noodig op afdoening wachten, blijven weer liggen! En toch is de oplossing zoo eenvoudig! Ieder heeft wel eens agenda of een scheur kalender. Als daarop staat: „Cliché's nazien!", dan is opeens dit gelegenheidswerkje in het rooster der dagelijksche werkzaamheden inge schakeld. En als men nu maar gehoorzaamt dus niet tóch maar weer uitstellen! dan wordt dit werken volgens een van te voren vastgesteld plan, maar waar dan ook onder geen beding van afgeweken wordt, weldra tot een gewoonte, die niet nalaat haar vruchten af te werpen. Het wordt dan al gauw zoo sterk dat men 's avonds bepaald een slecht geweten heeft, als men soms eens iets heeft nage laten. Als U het nog nooit geprobeerd hebt met dit middel, begin er dan direct mee: ook U zult er dan in slagen, de dingen, die nu maar altijd op de lange baan geschoven worden, in Uw vaste werkrooster op te nemen en wat meer zegt ook uit te voeren! Lichtreclame aan het kelderraam. Bij vele winkels bevindt zich aan den voet van de pui een ijzeren rooster, waaronder een kelderraam ligt. Een handig zakenman heeft dit rooster laten verwijderen om daarvoor in de plaats een lichtreclame te laten aanbrengen. Vlak onder de etalage en op gelijke hoogte met het trottoir is in plaats van het rooster een stevige ruit aangebracht, die van onderen voorzien is van het reclame-opschrift en die van onderuit verlicht wordt. Op deze wijze werd een opvallende en toch in het geheel niet opdringerige lichtreclame verkregen. Wie iets dergelijks eveneens zou willen laten aanbrengen, bedenke wel, dat de toe stemming van de bouwpolitie ervoor noodig is! WORLD BRIDGE OLYMPIADE Op 7 April werd in de lokaliteiten Afd. Amsterdam der Nederlandsche e Bond de jaarlijksche Bridge Olympiade ge voor de spellen door Culbertson v'aar- samengesteld, gespeeld. w°rden De spellen waren zeer geschikt voor de r hebbers van ingewikkeld Bridge en hio f" spel No. 11, dat wel onder de moeilijkst V°lgt rekend mag worden. jaste ge. Spel No. 11. s. 7.5. H. v.b.9.2. R. v.b.9.7. K. 9.6.5. N. S. W. O. H. z. R. K. S. 9.8.6.4. H, 10.8. R. 9.2. K. h.v.b.8.3. S. v.2. H. h.5.4.3. R. a.h.10.8.5.3. K. a. Zuid was gever, terwijl niemand kwetsb was. -aar De bedoeling van het spel is, dat O/W i een 6 S. contract terecht komt, hetgeen m t behulp van de 4—5 S.A. conventie niet mï lijk te bereiken is. l" Het afspelen baart echter meer zorg zullen de resultaten wel niet zoo gunstig 1 De te volgen speelwijze ligt niet erg voor hand en is misschien door enkelen gevonden omdat men weet, dat bij de Olympic Hands bijzondere speelwijzen moeten worden gevolgd. Door Z. wordt uitgekomen met K.h., die door W. wordt genomen. Het spel biedt ver schillende mogelijkheden en de voor de hand liggende speelwijze zou b.v. zijn om direct R. a. en h. na te spelen, zoodat op de R. h. een H. kan worden afgegooid. Daarna met kleine H. naar de hand, K. spelen en op de tafel troeven. Men neemt dan echter de risico dat deze wordt overgetroefd; zou dit niet het ge val zijn, dan is het spel gemaakt, omdat daar na nog een K op tafel kan worden getroefd met S. v., waarna O. nog de 4 hooge troeven maakt en dus aan zijn 12 benoodigde slagen komt. Zooals de kaartverdeeling gegeven is, voert deze methode echter tot verlies, omdat de derde H. door Z. wordt overgetroefd, zoodat een andere weg moet worden gezocht. Zelfs bij een 42 verdeeling van de ontbre kende R. kan deze kleur worden vrijgespeeld waardoor winst zeker is, indien dan de troe ven maar niet slechter dan 42 over de tegen spelers verdeeld zitten. Zitten de R. 33, dan is ook met een 5—1 verdeeling van de ontbrekende troeven het spel gewonnen, omdat dan de troeven kun nen worden uitgehaald en de 3 R. van W. nog vrij zijn, waarop de te verliezen kaarten van O. worden afgegooid. Het vrijspelen van de R. geschiedt door na R. a. en h. deze kleur door te spelen en niet te troeven, doch hierop een te verliezen kaart af te gooien. Zooals men ziet, komt N. aan slag en wat deze nu ooknaspeelt, de winst is zeker. Wordt troef nagespeeld, dan wordt op tafel genomen en de R. verder vrijgespeeld, waarna de troeven worden uitgehaald en met H. h. als rentrant de overige R. benut; bij naspelen van R. wordt in de hand hoog getroefd, de troeven uitgehaald en de te verliezen kaarten van O. gaan op de vrije R. van W. weg; bjj naspelen van H. moet O. in de hand nemen, kleine troef naar de tafel spelen en eveneens R. naspelen, in de hand troeven en de rest van de troeven uithalen, waarna ook de R. verder wordt afgespeeld. 1 2 3 4 10 12 14 16 17 18 19 23 26 27 29 36 u 21 22 24 30 25 31 32 |35 37 Veel menschenmin en Christenplicht Brengt Staatspensioen en de armoe zwic,.i Horizontaal. 1. Vreemde, Europeesche taal (nieuwe spel" ling); 5. Boosaardig wijf, Furie; 10. Italiaan- sche componist (le en 2e letter verwisselen) 11. Compact, te zamen; 12. Geheel de Uwe; 13. Twee zelfde klinkers; 14. Waaronder (afk.); 15. Hoeveelheid electriciteit; 16. Meis" jesnaam (3 letters)19. Dierlijke grondstoi voor kleeding; 20. Riviertje in Italië, beken uitden oorlog 1914/18; 23. Overheid. 24. Ge loofsbelijdenis; 26. Adellijk geslacht uit de middeleeuwen; 28. Verouderde Duitsche mun - eenheid; 29. Vogel (4 letters); 30. In het jaan (4 letters); 33. Visch; 34. Vruchtenmoes (woord omkeeren)35. Laatste 2 letters van verticaal 31? 36. Vrucht; 37. Onderdeelen, Verticaal. 1. Een begrip zonder begin of einde; 2- Naamlooze Vennootschap; 3. Meisjesnaai (afk.); 4. Steendrukker; 6. Deel van een e 7. Plechtige gelofte; 8. Muzieknoot; vraag behandelen; 15. Kortzicht (afk.) (2 le ters)17. Een gewezen Holl. minister va Financiën; 18. Ergens gretig naar verlangen, 19. Stad in Rusland, bij gelijknamig heuve land; 21. Bekend en geliefd vorstenhuis; Opperwezen (3 letters); 27. Roofvogel; J Als 33 horizontaal; 31. Een (Engelsch); Boom; 35. Als 35 horizontaal. OPLOSSING KRUISTALRADSEL. Horizontaal. 1. 1521; 4. 5184; 7. 7, 6, 5. 3, 2; 10. 34; 12. 8281; 13. 99; 14. 651; 16- 17. 186; 18. 637; 20. 537; 21. 750; 22. 23. 387; 24. 14; 26. 7, 5, 3; 28. 39; 29. 1, 1> 1> 31. 42; 32. 665856; 34. 5, 4, 3, 2; 35. 9409. Verticaal. 1. 1936; 2. 27; 3. 568; 4. 0, 1; 5. 12; 6. 4096; 8. 528; 9. 488; 11. 8, 9; 13. 9, 8, 7, 6, 5, 4; 15. 1, 3, 5, 7; 17. L 1 5, 7; 18. 6, 7, 8, 9; 19. 70; 20. 52; 23. dj" 24. 115; 25. 418; 27. 3249; 29. 162; 30. 1. 32. 63; 33. 64. aS Hor. 1 kon ook zijn: 3025 en dan t. 1: 3136. Ook deze oplossing was go Cc p ijs werd toegekend aan: J. P. v. BOMMEL, Paralelweg 73.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6