dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Stalin's strijd met de oppositie Mogendheden confereeren vandaag Vijf en twintig steden zonder stroom Russische staalproductie leopt achteruit Interview met Franco Marschalk Toechatsjefski thans afgezet Vijfde Olympische winter spelen te Zappora in Japan Nominatie voorzitterschap Tweede Kamer REIST PER WACO uitgave: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 DONDERDAG De militaire dictatuur gevestigd Spanje zal den Volkerenbond trouw blijven Doret en M;cheletti terug naar Frankrijk Gouverneur van Michigan stek Lewis een ultimatum EERBERICHT DE BILT SEINT: AUTOBUSDIENSTEN HELDERSCHE COURANT 10 JUNI 1937 65e JAARG. No. 8022 Maarschalk Toechatsjefski, de voormalige chef van den generalen staf van het Rus sische leger, die korteling in ongenade was gevallen en als chef van het militair be stuur naar het Wolgagebied was gezonden, is gisteren uit zijn functie gezet en ver vangen door generaal Estremof. Deze af. zetting schijnt het gerucht te bevestigen, volgens hetwelk de maarschalk gearresteerd zou zijn. Tevens schijnt het in ongenade vallen van Toetohatsjefski de opvatting te versterken, welke in zekere kringen uitge sproken wordt en volgens hetwelk het Sovjetregime van een politiedictatuur zou worden tot een militaire dictatuur, en aan tc duiden, dat Stalin niet meer aarzelt een zuivering van het leger fen uitvoer te leg gen, gelijk hij dit reeds heeit gedaan met de politie en alle andere bestuursdiensten. Alles wat van nabij of verre in contact staat met het Trotzkisme wordt onverbid delijk uitd en weg geruimd. Onder de leger commandanten zijn er velen, die Trotzki gekend hebben of die de gelegenheid heb ben gehad samen te werken met den vroe- geren commissaris van oorlog en stichter van het roode leger. Het gerucht, dat de ronde deed over de arrestatie van maarschalk Blücher heeft tot dusver geen enkele bevestiging gekregen en lijkt weinig waarschijnlijk, aangezien Blücher eerst kortgeleden benoemd is tot lid van het ece'cutief comité van de partij in het Verre Oosten. TOECHATSJEFSKI. De afzetting van generaal Gaffir, die ont heven werd uit zijn functie, op denf elfden dag als Toechatsjefski, heeft verrassing ge wekt, aangezien hij eerst kortgeleden be noemd was tot commandant van het mili taire district Leningrad. Ook hecht men eenige waarde aan de geruchten over de arrestatie van generaal Eideman, chef van de Ossoaviachim, generaal Kork, garnizoens commandant van Moskou en Vil, militiechef van Moskou. Tenslotte wordt vernomen, dat Dr. Plet- nei, een bekend medicus en leider van een medische instelling te Moskou gearresteerd is onder beschuldiging betrokken te zijn ge weest bij een zedenzaak. De felle strijd tus- schen de groep-Stalin en de oppositie wordt op alle gebieden voortgezet, in de politieke, zoowel als wetenschappelijke en letterkun dige wereld, aangezien de oneenigheden in den boezem van de partij noodzakelijkerwij ze hun weerslag hebben op alle terreinen van werkzaamheid in de Sovjet-unie en zelfs in den boezem van de Gepoe, waarvan zeke re belangrijke leden ook in arrest zouden zijn genomen. Buitenlandsche communisten ge arresteerd. Volgens een bericht uit Moskou aan de „News Chronicle" treedt Stalin thans ook op tegen de honderden uitgewekenen, die in de Sowjet-Unie een veilige schuilplaats meen den te vinden tegen vervolging in fascisti sche landen. Alle buitenlanders staan onder verdenking in weerwil van hun werkzaam heid in het verleden of hun politieke overtui ging. Duitschers, Polen en Oostenrijkers wor den het meest getroffen. Communisten van andere nationaliteit, waaronder een Ameri kaan, hebben last gekregen de Sowjet-Unie te verlaten. Volgens te Moskou in omloop zijnde ge ruchten, die de autoriteiten wenschen te be vestigen noch tegen te spreken, zijn in de twee afgeloopen weken twee groepen Duit- sche communisten gearresteerd, een van zes tien personen, een van zes personen. Onder hen bevindt zich Heinz Neumann. die in 1929 en 1930 leider is geweest van de Duitsche communisten, toen de partij op het hoogte punt stond van haar actie. Hij werd in 1934 te Zurich gearresteerd, en Hitier eischte zijn uitlevering, maar de Zwitsersclie regeering weigerde deze, waar na Heinz zich naar Moskou begaf. Ook Remmele is gearresteerd, een vroegere af gevaardigde in den Duitschen Rijksdag. Ook wordt gemeld, dat Willi Loew, die vroeger voorzitter is geweest van dien Duit schen bond van jonge communisten, in de Duitsche Wolgarepubliek is gearresteerd, waarheen hij met een speciale opdracht was gezonden. Hii werd beschuldigd van spionnage en volgens de berichten is hij tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Herman Schubert, een vroegere communis tische afgevaardigde in den Rijksdag, die te Moskou leefde onder den naam Richter, bevindt zich, naar wordt vermeld, even eens in arrest. Volledige overeenstemming in de non-interventie verwacht. Von Ribbentrop naar Londen terug. De terugkeer van Italië in de non interventie-commissie van Londen wordt, volgens Havas, verzekerd ge acht. De aankondiging van een princi pieel accoord tusschen de vier mo gendheden welke de controle bij Spanje uitoefenen, heeft een uit stekenden indruk gemaakt. Men toont zich te Rome voldaan over het compromis ten aanzien van het derde punt van het Brit- sche voorstel en hoewel de wijzigin gen weinig belangrijk zijn daar het overleg der vier mogendheden ge handhaafd is vóór iedere daad van represaille schrijft de „Popoio d' Ita- lia": „De rechtmatige eischen van Italië en Duitschland zouden in hoofdzaak aanvaard zijn en de con trole zou voortaan kunnen worden uitgeoefend zonder al te groote vrees voor vooraf beraamde aanvallen In het Lagerhuis werden gisterenmiddag ■vragen gesteld over het Spaansche conflict en de niet-inmenging. Minister Eden heeft o.a. verklaard dat, in dien tijdens de besprekingen voorstellen zouden worden gedaan in. verband met de veiligheid'van de-controleerende schepen, •welke een wijziging van het niet-inmen- gingsplan noodig zouden maken, de °rlt' sche regeering van oordeel is, dat deze vraagstukken besproken zouden moeten worden door de niet-inmengingscommissie. Zoolang geen overeenkomst tot stand is gekomen inzake de veiligheid van de oor logsschepen, welke de controle uitoefenen, zoo meldt Havas verder zal de Britsche re geering het initiatief nemen en aan heide strijdende partijen in Spanje verzoeken de veiligheidszones in het algemeen en een vreemde vlag in het bijzonder te eerbiedigen. Heden zullen de vertegenwoordi gers van de regeeringen van Enge land, Frankrijk, Italië en Duitsch land besprekingen voeren. Uit Rome meldt het D. N. B., dat gister avond ten aanzien van de kwestie van de controle in Spanje van bevoegde Italiaan- sche zijde werd verklaard, dat men niet kan zeggen, dat reeds overeenstemming is be reikt. Italië zal echter deelnemen aan de be sprekingen te Londen, waarbij een formule moet worden gevonden, welke rekening houdt met het standpunt van Duitschland en Italië. Volgens berichten uit Moskou, zoo meldt een Havasbericht uit Londen, heeft Maiski. de Russische ambassadeur te Londen, giste ren aan den voorzitter der non-interventie commissie een brief gezonden, waarin hij voor alle leden van deze commissie het recht opeischt om op de hoogte te worden gehou den van de onderhandelingen tussehen de mogendheden, die belast zijn met de controle ter zee. Von Ribbentrop bij Hitier De ambassadeur te Londen, von Ribben trop, is gisteren te Berlijn van Rerrhtesgaden teruggekeerd. Gistermiddag begaf hij zich per vliegtuig naar de Pritsche hoofdstad. In Duitsche politieke kringen vei'klaart men, dat von Ribbentrop te Rerrhtesgaden met Hitier een bespreking over de nieuwe regeling van de controle in de Snaansche wa teren heeft gehad. Hij heeft gisteren met Eden gesproken over de waarborgen voor de aan dn controle deelnemende schepen. Men voegt hieraan toe, dat het overeenstemmen de standpunt van Duitschland en Ttalië in deze aangelegenheid reeds genoegzaam be kend is. Geen belofte aan Rome en Ber lijn gedaan. Het dagblad „Le Journal" publiceert een interview, dat zijn bijzondere correspondent, Edouard Helsey, gehad, heeft met generaal Franco. De generaal gaf uiting aan zijn vriendschap voor Frankrijk, dat hij had leeren kennen in de persoon van maar schalk Lyautey. Wat de Engelsch-Italiaan- sche betrekkingen betreft, zeide hij: „Wij betreuren ten diepste de soort moreele breuk die zich tusschen Engeland en Italië heeft voorgedaan. Wij hebben een goede verstand houding tot Engeland steeds beschouwd als FRANCO het eerste punt van onze politiek... Wanneer wij gereed zullen zijn met de bevrijding van Spanje dat rechtstreeks met Engeland in geen enkel geschilpunt verwikkeld is zullen wij in het buitenland een taak heb ben, die uitgebreid genoeg is om heel onze bedrijvigheid op te eischen. Wij wenschen trouwens in de wereld, dank zij onze pe- ripherische ligging een rol van voortdu rende bemiddeling te spelen. Daaruit be staat ons geheele imperalisme." Ten aanzien van den Volkenbond verklaarde Franco: „Wanneer wij meester zullen zijn van het land, zullen wij alle tevoren door Span je onderteekende verplichtingen aan vaarden. Spanje heeft te Genéve meer dan eens de gelegenliolge vonden den vrede te dienen. Het zal heel eenvoudig zijn post in den Volkenbond weer innemen in den zelfden geest van Europeesche eendracht. Wat de vriendschap van het Rechtsche Spanje voor Italië en Duitschland betreft, zeide generaal Franco: „Frankrijk vindt in zijn verleden het recht een weinig ach terdochtig te zijn, wanneer het om zijn vei ligheid gaat. Onze vriendschap met de samenwerkende landen Italië en Duitsch land is aan den dag getreden sedert 't begin van dezen oorlog. Ik zal u antwoorden met mijn soldatenloyaliteit. Wat wij persoon lijk betreft, geloof ik, dat uw argwaan on gerechtvaardigd is. Naar mijn meoning zal het lot Duitschland niet naar het Westen meesleepen. Wanneer ik nij echter mocht vergissen houdt u dan dit goed voor oogen: Nooit zou Spanje zich leenen voor een complot tegen Frankrijk. De Duitschers en de Italianen evenals de Portugeezen willen van Spanje geen Sowjetkolonie zien wor den. Voor de hulp aan onzen weerstand heeft men geenerlei belofte, welke ook, ge vraagd. Wij willen ons met geen enkele beloften beiasten. Wij zijn Spaansche nati onalisten, vastbesloten onder alle omstan digheden de toekomst der natie vrij te hou den van hypotheken." Op de vraag van den journalist, of, wan neer de regeering van Franco eens door geheel Europa zou zijn erkend, Franco be reid zou zijn met Frankrijk een onvoor waardelijk nietaanvalsverdrag te sluiten, antwoordde Franco: „volgaarne, mits Frank rijk dit wenscht en, daar ben ik zeker van, zonder een van onze vrienden te choquce- ren. De Fransche vliegers, Doret en Micheletti, wier vliegtocht naar Tokio in een noodlan ding. vlak bij het einddoel, is verloopen zijn gisterenmorgen in de .Tapansche haven Kobe scheepgegaan naar Saigon (IndoChi na). vanwaar zij voor de terugkeer naar Frankrijk zullen opstijgen. JAPANSCHE PADVINDERS NAAR JAMBOREE VERTROKKEN. Gisteravond is de delegatie van tien Ja- pansche padvinders onder leiding van Kinshichi Miyamoto, een ambtenaar van het ministerie van opvoeding, van Tokio naar Kobe vertrokken. De padvinders zul len hier elf dezer aan boord van de „Teru- kani Maru" naar Londen vertrekken, van waar zijn naar Amsterdam zullen gaan om de vijfde wereld Jamboree bij te wonen. Nationale garde gemobiliseerd. De gouverneur van den staat Mi chigan, Murphy, heeft gisteren de mobilisatie gelast van de nationale garde, opdat zij onverwijld kan in grijpen indien de toestand, welke is ontstaan door het in staking gaan van de arbeiders in de electriciteits- bedrijven te Flint, zich mocht toe spitsen. Wijl deze staking niet is geautoriseerd door het onder leiding van John Lewis staande comité voor mdustrieeie organisa tie, waarbij de stakende arbeiders zijn aan gesloten, heeft gouverneur Murphy van Le wis geëischt, er voor te zorgen, dat de leve ring van de normale hoeveelheid strooip aan de stad Flint en aan het Saginawdal van daag nog vóór het vallen van het duister is verzekerd. Murphy heeft, volgens Un. Press, ge dreigd, dat hij hiervoor persoonlijk zou zor gen, indien de vakvereeniging van Lewis daartoe niet in staat blijkt te zijn. John Lewis heeft daarop aan den gouver neur telefonisch uit Washington de verze kering gegeven, dat hij al het mogelijke zal doen, om de levering van stroom onverwijld te doen hervatten. Door de onverwachte staking van de arbeiders bij de electriciteitsbe- drijven, welke moet worden be schouwd als een bewijs van afkeu ring tegen een eerst gisterenavond te Washington tusschen de vakver eeniging van Lewis en de electrici- teitsmaatschappijen gesloten salaris regeling, zijn alle bedrijven in niet minder dan 25 steden stilgelegd. De kranten in deze steden konden niet verschijnen en bladen van beperkten om vang uit naburige steden hielden het pu bliek op de hoogte van den toestand. De te Washington gesloten salarisrege ling bevatte zekere loonsverhoogingen voor de arbeiders in de electriciteitsbedrijven, welke verhoogingen evenwel door de arbei ders te gering werden geacht. De bedrijven waar gestaakt wordt, be hooren tot de Milwaukee-stroomverbrui- kersmaatschappij, welke het geheele Sagi- naw-dal van licht- en krachtstroom voorziet. Ieder dekt zich achter zijn voorman Vrees voor zware straffen doodt elk initiatief. Valerian Mazjlaoek, de volkscommissaris voor de zware industrie, heeft het woord gevoerd op een buitengewone vergadering van fabrieksdirecteuren en gewezen op den sterken teruggang van de productie der staal- en ijzerfabrieken. De Kremlin-leiders zetten, naar de „Daily Tel." schrijft, aldus hun onthullingen over den fegenwoordicten economische» toestand van Rusland voort welke een der grondoor zaken der anti Trotskistische campagne vormt. Tevens wordt nu echter iets gezegd over de tijdverspilling en het verzuim van de gewone arbeiders in de sleutelindustrie- en. Men zwijgt nu maar over de „zegevie rende stackonov-campagne", welke in Aug. 1935 werd begonnen om de arbeiders tot grooter inspanning aan te sporen, waarbij hun rijke belooningen werden beloofd. Het Stachonovisme heeft zijn voornaamste doel van versnelling van het arbeidstempo bereikt, doch het is er niet in geslaagd de totale productie per arbeider te vergroo- ten. Nu de campagne zijn eerste kracht heeft verloren, is de achteruitgang on vermijdelijk na zulke campagnes ge komen, zoowel wat betreft de kwantiteit als de kwaliteit der productie. De Russische leiders moetèn daarom de een of andere nieuwe campagne bedenken, tenzij zij van plan zijn het geheel te wij zigen. hetgeen om politieke en sociale re denen voor het oogenblik onmogelijk shijnt. De tegenwoordige industrieele crisis wordt bovendien verergerd door het feit, dat de directeuren en ook de meesterknechts wei geren ook maar iets op eigen initiatief te doen of verantwoordelijkheid voor de lei ding te dragen. Zij wenschen steeds gedekt te zijn door schriftelijke orders van hooger- hand. voorzien van officieele stempels. „In geen jaren", werd gisteren op de con ferentie verklaard. heeft onze metaalpro ductie zulke slechte resultaten opgeleverd. In de eerste vijf maanden van 1937 bedroeg de gietijzerproductie slpchts 36.5 pet., van het geraamde jaartotaal, die van staal 36.2 pet. en die van plaatijzer 24.9 pet. Het nog steeds produeeeren van waarde- looze goederen wordt scherp door-de „Praw- da' becritiseerd. „Het is dezelfde oude ge- Verwachting: zwakke tot matige noordoostelijke tot zuidooste lijke wind, ged. bewolkt, wei nig of geen regen, iets war mer. Verdere vooruitzichten: kans op onweer. Barometerstand hedenmorgen 8 nnr i 77.1 schiedenis", schrijft het blad, „bergen waar- delooze rommel worden aan onze staatswin kels afgeleverd en de klanten worden ge dwongen dit uitschot te koopen. Textielgoe- deren zijn slecht en de schoenen zijn nog slechter dan verleden jaar." Opvallend is dat de productie afneemt, naarmate de straffen op sabotage strenger worden. Ieder geeft er zich terdege rekening van, dat een te goeder trouw genomen initiatief,, dat om een of andere reden, geen succes heeft, den dood of verbanning ten gevolge kan hebben. Niet genoeg garen geproduceerd. Bedrijfsleider in staat van beschuldiging. In de eerste maanden van dit jaar was de hoeveelheid garen, welke op de Russische markt werd aangeboden, te gering, doordat het plan voor de spinnerijen niet werd doorgevoerd. De raad van volkscommissaris sen heeft thans den directeur van de katoen industrie in de districten Moskou en Le ningrad bij het commissariaat voor de lich te industrie, Korotkof, den directeur van de garentrust van Leningrad, Sosnin en Gro- gorief, directeur van de meubelindustrie van het commissariaat van de houtindustrie, in staat van beschuldiging gesteld, de laatste omdat hij geen zorg heeft gedragen voor vol doende spoelen. Bovendien zijn verscheidene lagere amb tenaren in staat van beschuldiging gesteld. De raad van volkscommissarissen heeft verder den procureur van de Unie gelast den volkscommissaris voor de lichte industrie, Lioebimof, verwijten te doen inzake deze kwestie. In de gisteravond gehouden bijeenkomst van het Internationaal Olympisch Comité werd uitsluitend behandeld de kwestie, waar in 1940 de vijfde Olympische winterspelen zullen worden gehouden. Na een uitvoerige uiteenzetting van den Japanschen gedelegeerde graaf Michimasa Soeshima, waarbij op verschillende vragen inlichtingen werden gegeven, besloot het I.O.C.-congres met algemeene stemmen de vijfde Olympische Winterspelen in 1940 te Zapporo in Japan te houden. De Tweede Kamer heeft gisteren met 89 stemmen als no. 1 op de nominatie voor het voorzitterschap dezer Kamer gedurende de buitengewone zitting geplaatst Mr. P. J. M. Aalberse (r.k.), die tot dusverre reeds het voorzitterschap bekleedde. PROF. P. j. M. AALBERSE. Voorts werden uitgebracht op den heer v. d. Tempel (S.D.) 3 stemmen, op den heer d Ansembourg (N.S.B.) 3 stemmen, op den heer De Geer (Chr. H.) 1 stem en op den heer 1 an Dijk (A.R.) eveneens 1 stem. naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Inlichtingen WACO Kanaalw. 137, Den Helder, tel. 773

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1