't Is hoogtij voor de blouse De beker AZYADÉE Kan ik U helpen Hoe ziet U er „thuis" uit? van den roem aan vrouwenlippen Zaterdag 12 Juni 1937 Vierde blad JAPON VAN ROSE ORGANZA MET JABOT. HET ZWARTE VEST IS GE GARNEERD MET BORDUURSELS VAN GOUD-PAILLETTEN made laat zioh uitstekend voor massage doeleinden gebruiken. Ten slotte is het voor de lichaamshuid voortreffelijk haar met aftreksel van ver- sche bladeren te wasschen. In aanmerking komen vooral spinazie-, salade, kamillen-, vlier- en populierbladeren. Vijf minuten doen koken, zeven door een fijn linnen lap je en gebruiken als de vloeistof nog warm is. Het is aan te bevelen er wat honig bij te voegen. GERTRUDE. Laat me Uw blouses zien en ik zal U zeggen of ge over smaak beschikt 1 In het wonderlijke rijk der mode is niets stabiel; alles komt en alles gaat; vormen en kleuren trekken een oogenblik onze aan dacht en worden morgen door andere vor men en kleuren vervangen; wat heden nog bijkomstig is wordt over een week, een maand, een seizoen hoofdzaak. Het is met de modeverschijnselen als met eb en vloed, die elkaar gestadig afwisselen. Zoo spoedig een bepaalde mode een hoogtepunt bereikt heeft, volgt een tijdperk van eb, 'n periode van verval. De rokken worden een tijdlang korter en korter tot zij niet verder kunnen verkort worden; dan is de tijd daar dat ze zich weer verlengen. De hoeden worden soms grooter en grooter tot de dag aan breekt, waarop ze hun allerlaatste mogelijk heden van expansie bereikt hebben; dan krimpen ze weer in, eerst langzaam en dan sneller en sneller tot het zoover komt dat een lapje groene zijde, waarop drie kersen genaaid zijn, een hoed genoemd wordt. Maar dat dieptepunt wordt slechts bereikt om een nieuw tijdperk in te luiden, de era van den in omvang toenemenden hoed. Men weet nooit waartoe een nieuwe mode leidt. Als in den raad der toonaangevende modistes besloten is dat de hoeden van vee- ren voorzien zullen worden tooien zich de nieuwste creaties om te beginnen met een minuscuul pluimpje. Dat doet dan als voel horen dienst. Wordt het veertje aanvaard, dan groeit het weldra uit tot een veer en liefst tot een struisveer. Maar nauwelijks heeft iemand gezegd of geschreven: „Wat al hoeden met veeren worden er tegenwoordig toch gedragen!" of een tijdperk van eb treedt in voor alles wat veer is; de eene hoed na den anderen verliest zijn pluimentooi; nieuwe versierselen gaan zich in de alge- meene gunst verheugen. Zoo is in modeland altijd alles in beweging en het aantal, ge lukkig steeds onbloedige, revoluties is er ontelbaar. Vloed is het voor het oogenblik voor blou ses en vesten. In iedere garderobe spelen deze kleedingstukken de rol van „vedette". Aan onze blouses en vesten wordt onze ele gantie gemeten. „Laat me uw blouses zien en ik zal u zeggen of u over smaak be schikt." Hé, zit daar de sluiting? De blouses voor de ochtenduren zijn een voudig. Ze hebben we zijn in den zomer korte maar niet poffende mouwen en ze sluiten betrekkelijk hoog aan den hals. Ze zijn toonbeelden van degelijkheid en be scheidenheid en zouden stijf genoemd moe ten worden, ware het niet dat ze op de meest onverwachte en grappige manieren sluiten. Een groot aantal heeft de sluiting diagonaalsgewijze over de borst, andere blouses hebben twee knoopen en knoops gaten vrij laag in den rug. Van boven staan ze dan open. Om over het effect van zulk een blouse te oordeelen kunt u niet beter doen dan een uwer oude blouses achterste voren aantrekken. De nieuwe blouses de meeste zijn van linnen, van surrah en van „voile de laine" onderstrepen zonder uitzondering de bus te, hetzij door middel van fronsjes, hetzij door plooien of door een bepaalde coupe. De dagen waarin de vrouw haar buste zoo goed mogelijk onzichtbaar maakte liggen weer achter ons; de vrouwelijke vormen zijn in volle eer hersteld. Knoopen van.... vilt! De knoopen dezer ochtendblouses vertoo- nen de grootste verscheidenheid; ze zijn van leder, van hout, van metaal en zelfs van vilt. Wie in de blouse en rok excursies on dernemen, doen evenwel verstandig een blouse met ritssluitingen te kiezen; hoe min der knoopen een reispakje heeft, hoe beter het is. Wie een meer gekleede blouse bij een mantelpak draagt zal goed doen die in een afstekende kleur te kiezen. Bij een marine- blauwen tailleur past voortreffelijk een bonbon-roze blouse en bij een tailleur van zeer donkere stof worden thans bij voor keur blouses in mosterd-, kaneel- en grijs groene tinten gedragen. De grondstof voor de vesten bestaat, voor wie 't betalen kun nen, uit gemsleer, maar suédine doet het even goed en is veel goedkooper. De gekleede blouse. Voor den namiddag behoeft de blouse, als te weinig gekleed, niet verlaten te worden. Integendeel, de couturiers hebben dozijnen namiddagblouses ontworpen, blouses van zoo verleidelijke elegantie dat ze met de „geheele japonnen", als het op „chic" aan komt, gemakkelijk kunnen wedijveren. Uit twee soorten blouses wordt ons keus gelaten. Daar zijn in de eerste plaats de blouses met lange mouwen. Lange mouwen? In den zo mer? Wees gerust, de luchtigheid dezer kleedingstukken laat niets te wenschen over. De blouses met lange mouwen zijn na melijk van de dunst-mogelijke stoffen ver vaardigd, tulle, organza, mousseline enz., en de meeste zijn zoo volmaakt transparant dat het onder de blouse gedragen kleeding- stuk een belangrijke rol spelen gaat en niet zonder overleg gekozen worden kan. De gekleede vesten worden met allerlei borduursels verlucht en ook vaak met pail letten en metalen siermotieven. Meestal zijn ze van satijn en hebben geen mouwen. Plastrons en kanten. De kortmouwige namiddagblouse is vaak van linon. Ze zou een onbelangrijk kleeding- stuk zijn ware het niet dat plastrons en kantversieringen vooral Iersche kant wordt gebruikt haar het relief, geven waaraan ze zeker behoefte heeft. Voor wie een behoorlijk vrouwelijke lijn bezitten is er alle aanleiding het plastron tot zijn kleinst-mogelijke afmeting terug te brengen en het te zoeken in een coupe, waarin de lichaamslijnen op 't voordeeligst uitkomen, Een zekere stoutmoedigheid is niet mis plaatst. Maar de waarlijk elegante vrouw van goeden smaak zal zich als steeds, voor overdrijving hoeden. De corsage Is romantisch, Geen dezer namiddagblouses is wit; deze kleur blijft gereserveerd voor de blouses, die bij mantelpakjes gedragen worden, Kastanje- prune en robijn zijn kleuren, die thans veel gebruikt worden. Er is niets te gen den hals van een toef bloemen te voor zien. Vooral rozen komen in aanmerking en in vele gevallen zal in het hart van een dier rozen een broche gedragen worden, een schitterende broche liefst, die dan den in druk van een dauwdruppel in het hart van een roos maakt. De idee, die bij deze „gril" voorzit, is even beminnelijk als poëtisch. Ook 's avonds kunnen blouses gedragen worden, voornamelijk door haar die zich in de open lucht aan dansvermaak wijden. De dan gedragen blouses behooren te schit teren, hoe meer hoe beter. De snelle dans bewegingen geven het lioht gelegenheid met de weerkaatsende vlakken der metalen mo tieven, met de pareltjes en de pailletten een luchtig en lichtend spel te spelen, dat de blouse, maar ook de danseusg, een bijzonde re aantrekkelijkheid verleent Het is vloed voor blouses en vesten profiteert, dames, van het tij. Want de tijd der eb is nooit ver. GERTRUDE. Die iemand heeft groot gelijk. Want de mannen hebben vanaf het begin der we reld den tijd gehad zich op allerlei gebied te onderscheiden en de vrouw is nog maar zeer korten tijd bezig zich een plaatsje te veroveren op de verschillende levensterrei nen. Als zij zich daar in vroeger eeuwen op waagde, werd zij voor een heks of een hei lige versleten, waar je je maar liever niet mee bemoeien moest. In ieder geval was het voor haar, die niet de moeder of echtgenoote van een beroemd man waren, geen manwij f- adspiraties hadden (Kenau Hasselaar), en van bovennatuurlijke visioenen verstoken bleven (Jeanne d'Arc) een onbegonnen werk de oogen der wereld op zich te vestigen. De emancipatie heeft dus, naast haar vele goede kanten, ook deze lichtzij, dat de beker van den roem nu ook eens aan da mesmondjes gezet werd. Het is allerminst mijn bedoeling, hier een historisch overzicht te geven der' we- reldbefaamde leden van het zwakke ge slacht. 'k Wil maar eens een beetje gras duinen in de roemliteratuur en af en toe een vertegenwoordigster der schoone sexe de revue laten passeeren. Dus, degelijke lezer, lezeres, die houdt van lectuur over edele vorstinnen, en opof ferende pioniersters voor één of ander goed doel, zélfs voor het feminisme, keer U naai de ernstiger pagina's van deze courant. Wend minstens den blik van 't zwarte halfnaakt, dat dezen kolom verluchtigt. Want ik begin met het héél beroemde, vrou welijk wezen, dat Josephine Baker heet. Moet ik nu niet „roemrucht" wezen zeggen? Want Josefientje, de negerdanseres, van wie Hoe ziet U er in huis uit? Komt het er niet zoo erg op aan?. Wie dat denkt, is abuis. Niets is zoo ongenoeglijk als een vrouw, die in een afgedragen jurk door het huis sloft of in een somber huishoudschort haar mooie japonnetjes verbergt. De meening, dat we verplicht zijn onze medemenschen op een appetijtelijk uiterlijk te onthalen, is niet nieuw, doch onder „me demenschen" worden nog steeds te weinig onze naaste familieleden verstaan! Ook zij hebben recht op een prettig uitzicht! We kunnen zelfs voor een „verrassenden" aanblik zorgdragen als we ons bij onze hui selijke bezigheden in nevenstaand zebra-ach- tig tenue hullen. Deze huisjapon is niet zonder geest. Ze is echter tegelijk goed ge noeg om onzen melkboer en bakker te woord te staan; verwachten we des morgens een meer uitgelezen bezoek, dan prefereeren we de elegante kimono rechts, een zwart-met- wit compositie, Let op den snit der witzijden beenbeklee- ding en op de typische mouwen. Met dit kleine advies voor onze ochtend garderobe volstaan we vandaag. L'-ne, Een vrouw heeft veel meer moeite dan een man, om beroemd te worden. Hoewel er vier maal zooveel vrouwen als mannen op de wereld zijn, is het contingent beroemde vrouwen beschamend kleiner dan dat der beroemde mannen! Cijfers heb ik niet bij de hand, maar als er onder mijn lezeressen een of andere doorhollende feministe mocht zijn, die me niet direct wil gelooven, dan moet ze eens op de volgende manier gaan onderzoeken: Zij spele in gezelschap het vijf-minuten- spel. Kent U dat spel? Eerst schrijfpapier en potlooden onder de deelnemers(sters) distribueeren. Dan alle maal ijverig de namen van beroemde per sonen uit heden en verleden noteeren, alle beginnende met denzelfden willekeurigen letter, dien het gezelschap vóóraf onderling vaststelt. Dus zóó: namen met een M.: daar gaan we:'Mussolini (een man), Mozart (een man) Mengelberg (een man), Mozes (een man)' Maeterlink (een man), Marchant (een man), enz. enz. Na vijf minuten gaan we tellen en wie de meeste namen heeft, wint! Het percentage der genoteerde vrouwen, zal zeer laag zijn Iemand heeft eens gezegd, dat het heel onbillijk is, reeds iets ten nadeele van de prestatie der zwakke sexe te zeggen, terwijl de emancipatie zich nog niet geheel voltrok ken heeft! Lucien Lelong, Parijs. Gedeponeerd model P.A.I.S. (Reproductie verboden) De eisch, dien het badseizoen stelt. Discipelinnen van Josephientje. !e nu in een heelen tijd al niets meer hoort, con met haar „zwarte kunst" alleen een zéér bepaald publiek veroveren. Laten we zeggen, dat de primitiviteit van haar negerdansen in de sfeer van het caba ret niet alleen primitief leek. Laten we zeggen, dat ze niet alleen om het artistieke van haar oerkunst Parijs aan haar voeten bracht... Van Parijs gesproken, een andere „char me" duikt voor mij op. Een vrouw, wier roem niet van zoo „acuut" karakter schijnt als die van de negerin, doch wier geweldige populairiteit gebaseerd is op een wérkelijke prestatie, een prestatie, die, gevoed door het allergewoonste volksleven, bewonderd wordt óók door de élite dezer wereld. Ik bedoel niemand minder dan Lucienne Boyer, de groote Fransche chansonnière, de populaire zangeres van „Parlez-moi d'amour" en on telbare andere liefdes- en levensliedjes, waarmee ze het Fransche hart, het Fransche Vrouwenhart in het bijzonder, blootlegde. Als één harer meest charmeerende liedjes tijdens haar laatste optreden in Amsterdam herinner ik mij „II fout m'aimer comme une femme" (Ik wil bemind worden als een vrouw). Tijdens die chanson bewees Lucienne Boyer opnieuw, dat haar kunst reikt boven die van het cabaret, dat ze het sentimen- teele volkspoëzie-album voorzien heeft \an een paar hartige bladzijden, een pittige en toch warme illustratie Ik zie echter dat ik bezig ben het mij toe gemeten aantal regels te overschrijden. Da is maar goed ook, want bij Lucienne ge Ko men, zou ik bijna vergeten, dat het hiei o moment-opnamen gaat. Het contingent beroemde vrouwen is, hoe begrensd ook, voorloopig nog niet uitgepi Ik laat de rest van mijn notities voorloopig in de pen! Wie weet, zijn er weer nieuwe sterren aan dezen kleinen vrouwenhem verschenen, wanneer de redactie mij P nieuw met een stukje plaatsruimte \er TIP-TOP, Vooral in den zomer is het niet alleen van belang de huid van het gelaat met zorg te onderhouden; het badseizoen stelt den eisch dat het geheele lichaam in alle opzichten toonbaar is. Daarvoor is het in de eerste plaats noodig aandacht aan overtolligen en ontsierenden haargroei te besteden. Is die er dan moeten de betrokken plaatsen zorgvul dig geëpileerd worden. Hoe? Of door mid del van ontharingscrèmes, die niet gemak kelijk zelf te bereiden zijn en die u daarom beter klaar in den winkel koopt, óf door middel van een epileertangetje, dat vooral als het verspreid-groeiende haren betreft, goe de diensten bewijzen kan.. Vervolgens moet de huid zelf onderhanden genomen worden. Hier volgen enkele recep ten van lotions, die op de huid van ver schillende deelen van het lichaam een zeer heilzamen invloed zullen hebben. Rug en buik: Lanoline 25 gram, versche reuzel 50 gram, zeep bevattende 72 olie 15 gram, Engelsche glycerine 10 gram, ro zenwater 75 gram, oranjebloesemwater 8 gram en geraniumessentie 4 gram. De zeep moet fijn geraspt worden en daax-na met de andere vette stoffen goed worden gemengd. De andere ingrediënten afzonderlijk mengen en vervolgens met kleine scheutjes bij de vetstoffen voegen. Voor armen en beenen kan, na de epi- latie, de volgende lotion gebruikt worden: Rozenwater i/2 liter, tinctuur van benzoë 5 gram, tinctuur van myrrhe 5 gram en citroensap 10 gram. Voor de streek der ribben: 's Avonds was schen met warm water, waarbij half zooveel witwater is gevoegd. Daarna invetten met het volgende mengsel: Reuzel 25 gram, la noline 25 gram, fijngestampte kamfer 1 gram en azijnzuur 0.15 gram. Een verslapte huid. Om aan een verslapte huid elasticiteit te hergeven, dient de volgende pommade: Der- matol 2 gram, kinine in poedervorm 4 gr. en gecalcineerde magnesia 4 gram. Mengen. Smelten. Filtreeren en daarna druppel voor druppel vermengen met 8 gram amandel- zeep en 16 gram clycerine. Het geheele mengsel moet flink gekneed worden, totdat een homogene massa verkregen is. Tenslotte nog 6 gram talkpoeder bijvoegen. Deze pom-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 13