De Brabantsche Brief van EIMELIJKE DE STRIJD door Michael Corvin Ulvenhout, 10 Juni 1937. Amico. Zomerdag! En in 'nen wit ten flakker brand de den nieuwen dag uit den Oos terkim. 'Nen witten we- mel gloeide glo- rieënd achter de kleurlooze wea- reld vandaan Den dag, brak mee wit geweld den waterkleurigen nacht, die sjuust nog rimpelloos over de schepping lag, deur gin windeke bewogen. En zwaar leunde de hitte op de wije velden. Den dag was deur den nacht ge brand als 'n laaiende vlam deur 'n vel kleurloos cellophaan. Toen slepte 'n traag Zuidoosterke z'n eigen moeizaam over d'eerde. 't Kroop machteloos deur 't zware loof, dat nie be woog. 't Sleurde over 't koren, deus teere win- deke, of 't te zwak was, om te gaan. En hooger likten de zonnevlammen aan den staalblanken hemel, die overtoog mee felle glanzings, schampen uit 't witte vuur- Ernstig stonden de bruine zwoegerskop pen van de hooiers, die mee 'nen tragen, grooten pas de velden opbeenden. 't Wierd ginnen dag van arbeid, 't wierd *nen dag van véchten mee den arbeid, die als 'n zwaar, log beest zijn struische poo- ten op huile schouwers zou slaan. Mee zij nen heeten asem snuffelen zou in de taaie, gekerfde nekken; op de beenige, gespierde schoeften, schouwers, waarvan de spier- bussels golfden deur 't dunne, donkerge- zweeten boezeroen! En hooger likten de vlammen van *t witte zonnevuur aan den roerloozen hemel, waaruit de hitte werlde in stillen, stagen wemel. Eindelijk sloegen de zilveren sikkelmes sen al zuigend deur 't hoog gewas, dat neerviel in lange lijnen, over 't wije veld. 't Hooien was begonnen. Lijk lichtscham- pen joegen de messen over d'eerde en Zengden alle gewas plat. Gin woord wierd gezegd. In stuggen, stil len strijd vochten de zwoegers mee den Zwaren beest en kregen 'm eronder! Fel stak de zon. De locht vibreerde. Als dat maar goed afliep. En ik riep Dré III. „Zeg, Dréke, voelt ge de zon steken deur oewen kiel?" „Nou, Opa!" 't Jonk had 'nen snor van zweetkralekes, die daauwden langs z'nen jongen, rooien mond. En uit den breejen slagschaduw van zijnen strooien hoed fonkelden, veul zwar ter, de glanzende oogkrieken. Donker plak te z' nen kiel op de al vierkantige schou wers. „Waart ge nou nog maar op Kostschool, fee? Dan lagde nog te pitten, op de koele beschauwde slaapzaal!" Een oog kneep is dicht en t ander oog yroeg of ik 't „hier had." „Voelt ge de zon steken, onder oew vel?" „Kommaaraf!" „En ziet ge die staalwltte locht?" „Oem." „Ziet ge dleën werl van hitte over ons land dansen?" „Net kleine muggies!" „Sjuust!" .Luister nou goed! Zie, daar in t zuiën, witter nog dan de locht, daar staat 'n klein wolkske. Nóg heb 'k gin volle zeker heid, maar 't kan 'n „donderkopke" worden" „HèAh!" Z'n oogen wierden twee keer glanzender en grooter! „Fijn, opa!" „Gaat nog al, manneke! Want 'k heb nie geren regen op ons hooi...!" Twee natte rimpels tusschen z'n wenk- braauwen trokken nadenkend over 't klam me blanke voorhoofd. En hij keek naar den hittedans in de trillende locht. Naar 't wije, wije witte wolkske, dat naauwelijks te bespeuren was in de blinkend-witte loch- ten. „Ge hebt gezwommen van den mergen? „Tuurlijk!" „Hoe was 't water?" „Lauw!" „Was 't werm?" ,,'t Waswerm, Ja"! „Sjuust! We zitten hier temidden van de bosschen. En bosschen trekken 't onweer aan. De kansen op 'n kledder-, bliksem- en donderbui zijn dus groot!" Nadenkend knikte-n-ie. „Nou hebt ge veul kans, Dréke, als ik straks onderweugen ben, mee den groenten- wagel, dat de bui loskomt. Vroeg in den middag." „Wat moet ik dan doen. Opa?" „Sjuust! Begrepen! Ge mot dan iets doen! Ge stuurt 't volk naar den hof. Grootmoe der exerceert er daar wel verder mee. Gij blijft, als ge durft, op 't veld, daar in dat stalleke en ge houdt oog op 't vee. Als 't schrikt zou 't somtijen in d'akkers gaan draven!" n „Pak ik Bles en 'k jaag ze terug! „In orde! Na de bui komt 't volk van eigens terug. Vaneigens? Trui!!" „Jawel." Dan laat ge al 't afgeslagen. gras spreien en keeren. Is 't bovenop droog, weer keeren. En 't nieuwe hooigras laat ge tel kens spreien! Drijft de buit den kant van Antwerpen uit, dan hoeft ge nikk te doen, dan te onthouwen deus onderricht in weer- veurspelling. En nou weer aan den slag!" Daar ging ie, de zeis locht over den schouwer, den hoed schuin achterover, d' Armen bloot, blinkend bruin, de pilosche broek mee 'nen riem vast om de heupen. 'Nen volwassen kearel gelijk „Dré!" „Opa?" „Valt t mee?" „Nee"! „Kunt ge d'anderen bijhouwen?" Hij lachte 'ns mee 'n bietje minachting om z'n eigen. ,Hebt ge niks te vragen meer?" „Wat moet ik doen, mot die blaar hl m'n pooten?" „Net doen of ge ze nie ziet. Veurbij loo- pen! Is 't overmorgen 'n plek heeltl" „Jaa?" „Vast!" Toen knlpte-n-ie n oogske en ti paar mi nuten later sloeg ie den zwaren stok mee den zilveren sikkel verbeten en kloek deur 't stugge gewas. Het ketste de zon op de propere kelen van 't ouwe stedeke. Straks vlakten de schaduw in de witte straten. Aan den punt van den hoogen toren zat 'nen witten, ron den wolk gestoken, lijk 'nen blommigen patat aan 'nen vork. De locht was blaauwer nou en rag van wolken witsel hing als 'n voile veur de zon. 't Windeke wierd dunner, lochter! En in 't Noorden, daar achter dieën grooten tQren, zag ik meer vam die patatwolken. Draaide ik me om, ja t Wolkske in 't Zuien was' ook nie meer zoo wijd weg! Scherper en ronder, grooter óók, kwam 't naar Ulvenhout. Ik spoeide me van klant tot klant, deur de broeiwerme straten, die stiller dan an ders waren. Stil van de hitte, waarin 'n groote autobus, te breed eigenlijk veur de smalle straat, 'n vlaag van wermte veegde langs oewen nek. 't Stedelijke filmke van 't gewone ver tier, draaide langzamer af. Trager ging 't leven in deuzen Zomerdag. Den slagers jongen floot z'n leste radiomopke nie, maar stampte traag de plompe mandfiets deur den stroop der hitte. Op 't hoogst stond de zon en in m'nen schaduw was ik 'n klein, gedrongen keareltje. Tenminste, als er schaduw wés! Want dikker wierd den wolkentule veur de zon. die lijk 'nen zilverglazen bol deur den hemel dreef, die boven m'nen kop nog blaauw, maar aan 't Zuien loodkleu rig was. Gelukkig, ik most vertrouwen op m'nen compagnon. Op m'nen Dré III, die daar, wijd weg, in de velden, tusschen 't kloeke volk 'n oog in 't zeil hield. Plazierig ge dacht!- Trui kost heur gangske gaan op den hof. Daarbuiten „liep" t! Ik kost m'nen gang gaan onder de klanten, thuis en in de velden „liep" 't! En bij één van m'n klantjes, die 'nen sigarenwinkel drijft, kocht ik 'n pakske bokkies veur m'nen kleinen bedrijfsleider, die al van vier uren af deuzen mergen, in 't touw was! Ver- nolle, dan mocht ie toch ten avond, onder den notenleer wel 'n paar bokkies weg- smoren „net-als-opa", wat altij nog z'n grootst plariër is..!! Zwaarder begost den dag te wegen op eerde en alle schepsels. Den schaduw van lagere wolkenstape ling hing over de weareld. M'n handen wierden bovenop klam van d'hitte, die lijk ovenwermte tusschen de straten krinkelde. Heel wijd weg rommelde de locht. En gin windeke viel te bespeuren! De natuur leek toegedekt mee 'n wollen deken. En als ik teugen drieën op huis aan ging berst.e 'nen eersten bliksem deur de dikke locht, die efkens vol van wolken- teekening stond. 'Nen verren donder rommelde lang en traag over de stilte van den Zomermiddag, die te smoren lag in 'nen duisteren oven. Toen leek 'n windvlaag op te flieren van den grond en dikke stuifwolken „rookten" in de volle bladkruinen van 't geboomt. Blaauw als' gif smee 'nen volgenden blik sem even 't licht uit m'n oogen weg. En knallend beukte den donder d'eerde tot schuddens. Angstig blafte Blek onder den wagel. Maar als ie m'n stem hoorde, was den goeien beest weer gerust. Druppen, wijd uit malkaar, kledderden spattend op de droge wegels. Eénen zoo 'nen drup viel op m'n hand mee de zwaarte van „iets" van de veugeltjes...! Bloedstremmend snee weer 'n bliksem straal als 'n vlem deur m'n zielement en den donder die volgde, leek te botsen op m'n schouwers. Opgestoken wervelwinden zwiep ten deur de zware bladkruinen en toen Goddank, de bui viel leeg! Ginnen veugel, gin levend wezen was te bespeuren van hende of verre. Werm was 't water, dat van den hemel klatste. „Slechts uitgezocht", zee ik in m'n eigen, denkende om den hooi-oogst. Maar jah! 't volk was afgesproken, 'k Moést van den mergen wel laten beginnen, al had ik deu zen omkèer al gezien bij 't krieken van den dag. Toen de zon in vlammen opkwam! In stralen zeeg den regen neer. Ik voelde hoe aan m'n broek getrokken wierd, deur 't gewicht van water! En elke straal, ze fontelnde weer óp, op 't zwarte, glimmende zeil over mijnen wa gel. Maar daar kwam lucht! Lucht om vrij te asemen. En 't waterallee, dat smékt op m'n vel! Dat spetterde over de ^ge's, dat kledderde en schuimde in t volle ge- boomt, dat klalste neer mee duvelsch ge weld. Ilat ruischte, dat schuimde, dat tier de cn stroomde, dat klukte en klokte. dat klatste over d'eerde op 't gewas, op de Mau in fluitend en suisend en slissend lawijt. Maar zwakker wierd 't gebliksem en gedon der, wijer weg spoeide 't van Ulvenhou gejaagd deur de lochten! Ik róók 't water, da k er honger van kreeg. En altij viel 't neer, als uit volle kuipen, droop 't over m'nen rug, biggelde 't over m'nen kop, koelde t m n knoken ze gesmeerd wierden mee den zachtsten en geurigsten balsem. De landerijen lagen verlaten van volk. Verlaten onder den smakkenden regen, ais achter gordijnen. Maar in de verte, midden in t land, daar zag ik 'n vaag silhouet van 'nen ruiter die mee z'nen hoed 't peerd aanspoorde tot draf. En ik voelde naar de bokkies! Als ze maar nie nat waren! Na'n uur straalde n zon fier deur den gewasschen buiten. Nog hoorde-n-ik t over tollig water lekken en druipen van daken en kruinen, 't Smakelijk wegklukken deur volle goten. Maar den drogen eerde zóop, zoop mee volle teugen, want ochirre, amico, we lagen hier in 't zand zoo droog! En 's avonds, na 'nen dag van zestien zwa re uren, als we mee z'n drieën zaten te be komen onder den uitgedrupten notenleer, de ondergaande, roskoperen zon, groot als n wagelwiel, veur weinig uren maar, ging wegzinken achter de bloeiende, sprankelen de eerde, waarin den dag ros nagloorde en versmeulde in de tinten van 'n doovend sin- telvuur, dan hebben we daar gelukkig en moei met malkaar zitten zwijgen, alleen nog maar wachtend op den slaap, dien we rap vinden zouwen in de zachte koelte van de geblijkte lakens! 't Was 'nen straffen, maar nen schoonen volzomerschen dag, dien 'k mee volle teu gen leeggedronken heb, tot t lekkere, prik kelende koolzuur zachtjes deur m'nen neus gaten plofte. 'Nen dag, die verlangen dee naar den volgenden dageraad, mee zijnen daauw, zijn geuren van hooi, zijnen flonker van licht en van lieve leven! 'Nen dag was 't, mee 'nen duidelijken keurstempel er op, van Onzenlievenheer Zijn beste merk! Maar nou schei 'lc eraf. 't Was vandaag ook weer veul druk! Veul groeten van Trui, van m'nen Com pagnon, en als altij gin horke minder van oewen t-a.v, DRé. ZONDAG IS JUNI 1937. Hilversum I. 8.80 NCRV. 9.80 KRO. 5.05 NCRV. 7.45— 11.80 KRO. 8.30 Morgenwijding van het Leger des Heils. 9.80 Gramofoonmuziek, 10.00 Hoogmis. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 KRO-orkest. 12.45 Nieuws over de a.s. Radio-Missiedag. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.00 Boekbespreking. 1.20 De KRO-Melodisten en solist. 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.40 Relais Koloniaal Programma. 3.00 Het KRO-orkest en Gramofoonmuziek. 4.00 Zanghulde van de Amsterdamsche Jood- sche Jeugd (Gr.pl.), 4.15 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Geref. Kerkdienst. Hierna: Gewijde mu ziek (Gr.pl.). 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie „Inlandsche Hulp bjj het Mis siewerk". 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 De KRO-Melodisten en solist. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.10 De KRO-Melodisten. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperantolezing. Hilversum IX. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Postduivenberichten, 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Lezing „Van Staat en Maatschappij", 10.00 Het Hartvelt-kwartet. 10.45 Declamatie. 11.05 „Fantasia" en Gramofoonmuziek. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Het schilderij van de maand. 12^30 Gramofoonmuziek. 12.45 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 „De Luchtvaart in en over Indië", Caus I.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekenhalfuur. 2 30 Mannenkoor „Zanglust". 3X0 Residentie-orkest en soliste. (In de pauze. Declamatie) 4.30 AVRO-Dansorkest. 4 55 Sportnieuws ANP. 5.00 Arbeiders-Muziekvereentging „Oefenine kweekt kennis" en Gramofoonmuziek, 6.00 Sportpraatje. 6.30 „Zij die in September gaan studeeren" causerie. 6.45 Nedrd. Herv. Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Residentie-orkest en soliste. 9.15 Radiojournaal. 9.30 Causerie. 9.40 Het Omroeporkest, Glno Bordin's Gitaren ensemble en solisten. II.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dans- orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. MAANDAG 14 JUNI 1937. Hilversum I. NCR V-Uitzendlng. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. Lectuur. 11.30 Christ. Friesch halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 1.15 Gramofoonmuziek. I.40 Pianokwartet „Die Haghe". 3.00 Wenken voor de keuken. 3.30 Gramofoonmuziek, 3.45 Bijbellezing. 4.45 Bas en piano. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur, 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Tenor en orgel. 9.30 Momenten uit de geschiedenis van Leeuwarden, oauaerie. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Christ. Gemengde Zangvereeniging „De Harpe Davids". 10.45 Gymnastiekles. II.0012.OO Gramofoonmuziek. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. Hilversum H. Algemeen Prograrrmw», verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 De Groninger Orkestvereniging en gramofoonmuziek. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel, 2.00 Omroeporkest en soliste. In de pauze: Declamatie. 4.30 Meesterwerken van de Fransche Toon kunst, causerie. 5.30 De Koninklijke Marine-Kapel en gr.pl, 7.00 Declamatie. 7.30 Cello en piano. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Concertgebouw-orkest en soliste. 9.30 Radiotooneel. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP, Hierna tot 12.00 AVRO-Dansorkest. ï?a ioiwJi'sa/yondS tot 1I, uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein! GELUIDSSIGNAAL VERBODEN 31. „En u bent van dezelfde opinie als Addison?" Jury bood haar een sigaret aan, gaf haar vuur en antwoordde ook met een vraag: „Stelt U dan zoo weinig vertrouwen in mij „Wij zijn beiden vreemden voor elkander, maar moeten vreemden steeds vijanden zijn?" „Niet allen en misschien niet altijd. Bij ons echter wel meestal. U weet- voor welk doel ik hier ben en u weet ook, dat het daarbij mijn plicht is goed op te letten met wie ik converseer. Toen we elkander leerden kennen, gebeurde er juist een klein avontuur, niet on gewoon voor rnjj en enerveerend evenmin. Toen wij over dat voorval spraken, bemerkte ik, dat u weliswaar met die mevrouw Jeffers niets uitstaande had, maar ik bemerkte even eens, dat u iets van haar en haar beroep wist. Ondanks dat heb ik u toch veel over mijzelf verteld. Ondanks dat heb ik ook geen oogenblik geaarzeld u over Larker te infor- meeren en ook in de toekomst zal ik probee- ren alles te doen, wat in mijn macht staat, om u uw taak te verlichten. Ook dan, wan neer ik die taak niet zal kennen." Hij vermeed het Esther aan te zien, terwijl het meisje nog slechts een oogenblik aarzelde, voor zij hem over de tafel heen de hand toe stak, die hij met een stevigen handdruk vast hield. Nu ontmoetten hun blikken elkander en Esther Raleigh haalde diep adem, voor zij begon: „Ik weet, Jury Jagainoff, dat ik openhartig kan en moet spreken. Addison heeft gelijk. Ik hen niet hier om in Februari berichten uit de society voor de „Welt" te schrijven. De Engelsche montaan-industrieelen willen hun bedrijven moderniseeren en een groote chemi sche industrie opbouwen." Zagainoff knikte zwijgend. „Zij willen met de Duitschers samènwerken om een groot, stevig gesloten front te stich ten. Duitschland is op dit gebied in Europa toonaangevend en de concurrentie van Ame rika beteekend voor Engeland een verschrik kelijk gevaar. Het gaat om de voorbereiding tot de bepaling der houding tusschen Europa en de Vereenlgde Staten." Zagainoff schudde glimlachend het hoofd en verzocht Esther voort te gaan, wat zij deed, doch tamelijk verbaasd. „Mijn berichten hebben dus ook op deze zaken betrekking en hoewel ik slechts inder daad niet anders dan een journaliste hen, meen ik toch te weten, dat het in Duitsch land niet uitsluitend particulieren zijn, die zich voor mijn bezigheid interesseeren." Zij zweeg en keek naar Zagainoff, die zich met de hand over zjjn gezicht streek, alsof hij een sluier of een spinneweb weg wilde wis- schen. „Geloof je werkelijk, dat dit front uitslui tend tegen Amerika gericht zal zijn?" „Denk je aan Rusland?" „Dat denk ik niet, maar ik weet het vol komen zeker. Ken je de United Service for Press Information?" Esther werd doodsbleek, zoo bleek, dat Jury opsprong, daar htj dacht, dat zij het vol gende oogenblik in zwijm zou vallen. Maar zij werd zichzelf snel weder meester, keek hem met een vertwijfelden glimlach in de oogen aan en zelde slechts zacht: „Ik werk ook voor Selfride. Een lange pauze volgde. Zagainoff was weer gaan zitten en had een versche sigaret aan gestoken. Esther keek met een halven, door tranen verduisterden blik naar hem. Wat zou hij nu wel van haar denken Na deze be kentenis zou een onbevangen omgang wel niet meer mogelijk zijn; elke gemeenzaam heid werd door deze openbaring vernietigd. Er waren twee werelden. Zij leefde in de eene, die de andere beloerde, bedreigde en zou willen vernietigen, zoodra de omstandigheden dit maar zouden veroorlooven. Zagainoff ver tegenwoordigde de andere, die in den strijd om het bestaan tot alles bereid moest zijn en zon der iets te ontzien ook tot alles bereid was. Esther zag haar overbuur angstig aan. Daar zat de man, wat den letterlijken afstand be treft nog geen meter van haar verwijderd en nu door slechts een paar woorden in een onbereikbare verte geplaatst. Daar zat hij en rookte in gedachten verzonken en af en toe de glinsterende glazen aanhangsels der lampen boven hem bekijkend en de verdere versierin gen van het mondaine vertrek. Zij waagde het niet zijn zwijgen te verbreken. Het was Zagai noff, die met een snel besluit, zijn pas aange stoken sigaret uitdrukkend, zich tot haar richtte. „Ben je vaste agente van de United Service?" „Neen. Selfride heeft zich door bemiddeling van Hardley met mjj in verbinding gesteld, met het doel, dat we onze informaties zouden uitruilen. Hij was het, die mij over mevrouw Jeffers onderrichtte. Daarvoor wil hij alles van mij vernemen, wat ik voor mijn eigen berichten niet gebruiken kan". „Het gewone begin. Een manier, die tegen over argloozen maar zelden faalt. Heeft hij je ai materiaal over den een of ander gegeven?" „Jawel. Hij gaf portretten van de familie PattersonJeffers, foto's met aanteekeningen op den achterkant, waaruit blijkt, wie zij zijn en wat zij willen". „Hm zeer interessant. Het schijnt dus toch te kloppen, dat de Amerikanen ener gieker dan de laatste jaren tegen de Britsche spionnage willen optreden. Wel handig, om de agenten in een derde land aan den beul. over te leveren. Dus verder heb je nog geen op drachten van Selfride gekregen?" „Neen." „Zul je je ook tegen Rusland laten gebrui ken?" Esther schudde het hoofd en keek Zagai noff met een smeekenden blik aan. Htj glim lachte. Het was een teedere, afwezige glim lach, die in zijn oogen oplichtte, zonder een trek van zijn gezicht te doen veranderen. Het was slechts de echo van een glimlach, maar op een onverklaarbare wijze troostte het Esther toch en maakte het haar geruster. Jury ging voort: „Al gebeurt het ook vandaag of morgen nog niet, vroeger of later zal men zooals trouwens vanzelf spreekt, probeeren je tegen Rusland in te nemen. Je bent je er toch van bewust, dat door den tijd je Duitsche positie hoe langer hoe meer tot dekmantel zal dienen voor je werk voor het United Service? De Amerikanen zullen je in Engeland als stroo man gebruiken. Ze zullen je ook in Frankrijk gebruiken ze zullen je steeds, daar kun je gerust op vertrouwen, voldoende materiaal ge ven om je voor je Duitsche lastgevers onont beerlijk te maken. Maar Selfride zal geen se conde aarzelen je te laten vallen, zoodra..." Zagainoff brak zijn woorden af en haalde de schouders op. Esther zat bewegingloos tegen over hem. Wat zou er nu volgen? Zij hoorde als uit een grooten afstand zijn kalme stem: „Stel je voldoende vertrouwen in mij óm nog meer te wagen? Ik wil niets weten van alles, wat er nu gebeurt, maar zoodra het zaken betreft, die Rusland raken, wil 1e md dan...?" J J Esther antwoordde i^pt. Zij voelde zich on uitsprekelijk alleen en verlaten en ook dat ge voel van door een net omgeven te zijn was er weder, maar dezen keer wist zjj, dat het niet slechts een gevoel was. Zij was gebonden, red deloos geboeid en niet in staat om ooit weer vrij over zichzelf te kunnen beschikken Het was volkomen onverschillig, weike beslissing Si m f Z°U nemen' 0f ziJ' Zagainoff iets beloofde, dan wel zijn verzoek afwees, op haar weg terugkeeren kon zij toch niet óieer Als men haar naar Rusland zond zou zii bii een afwijzen der Russische voorstellen verloren zijn. Maar als zij ook nog voor de Russen ging werken, moest vroeg of laat het oogen blik aanbreken, dat Selfride of Mersheim, ot iemand anders haar spel doorzag, en zö MXL eveneens verloren zijn. Zij was in leder geval verloren. Esther sloeg haar oogen op. Jury keek haar stil aan, zoo, alsof zij haar gedachten hardop uitgesproken had. Hij knikte als ter bevesti- ging. „Weet je hoe men zich tegenover agenten pleegt te gedragen? Men gebruikt hen. zijn waardevol, zoolang zij met hun leven als inzet onontdekt blijven. Men laat hen vallen, zoodra zij zich te ver wagen en vernietig hen, zoodra zij voor de eigen partij gevaarlij worden. Dat is het groote gevaar. Bij P voorwaarts gaan kan men voorzichtig r-P men kan zijn aftocht dekken, men kan in elke phase van den strijd tegen den tegenstander opgewassen zijn en hem in alle bekwaamheden evenaren. Maar men is hulpeloos, wanneer men door de eigen partij, door zijn e'ge® vrienden lastgevers onverwacht door mid" van verraad opgeruimd wordt. Weet je, men in zulke gevallen te werk gaat?" Esther schudde sprakeloos het hoofd trachtte een drogen snik, die haar dreigde t doen stikken, te bedwingen. „Het is doodeenvoudig. De agent ontvang de een of andere opdracht en tegelijkertijd verraadt men hem aan de centrale der con tra-spionnage van den staat, waar men heen zendt. Op deze wijze wordt ieder sPan_' daal in het eigen land vermeden en het eP ruimen van een ongewenschten medewet volgt even prompt als zeker. Dit is de geW°n weg van den agent. Zoo zijn de voorwaarden van den heimelijken strijd, die zonder oph<"£ den gevoerd wordt en welks front sneller ver nieuwd kan worden, dan in den openlijken strijd noodig is. J(j bent nu in de eerste P> geraakt. Heb je aan een asyl gedacht, was heen je in den uitersten nood je toevlucht ku nemen?" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 14