TRIUMPH STAANDE SCIEMEILAMP MOEDERS, BABY-PAP eld. Melkcentrale. 3.45 5.2S Ingezonden WAT GEVEN Oi Examens in aantocht. n Smaak die wel een triomf moest zijn! IÖ? Waarom MOLENSTRAAT Zaterdag 12 Juni 1937 Heldersche Courant Tweede Blad Lil Dagover en Karl Schönböck in „16 Jaar" r Als de huid VIRGINIA leest U een boek? j een interessante vraag gesteld aan Film-flits KEIZERSTRAAT 117 DEN HELDER heeft U resultaat. TEL. 320. De slag bij Waterloo Oostzee-politiek van Engeland Burgerlijke Stand van Den Helder J.F.BEEMSTERB0ER Een opn- ne uit „16 Jaar", de film, welke deze week in het Rialto- Theater gedraaid wordt. Men ziet hier de beide hoofdrolvertolkers Lil Dagover en Karl Schön böck, en eveneens de beide meisjes Sabine Peters en Geraldine Katt Beide leggen een meester lijk spel aan den dag. jUcdtvJAeateA: ik „16 JAAR", EEN FILM DER HOOFD-KLASSE. Het is nog niet zoo lang geleden, dat er «Voor de hegemonie van het UFA-concern, de belangrijkste vertegenwoordiger van het Europeesche filmwezen, met inbegrip van de Russen, het gevaar dreigde door Hollywood en later ook door Elstree in Engeland onder de voet geloopen te worden. Het waren de zeer wrange vruchten, die een belangrijke industrie te plukken had tengevolge van het feit, dat er door staatslieden op dit terrein op waarlijk verbijsterende wijze gebeun haasd werd. Bij de generale gelijkschakeling van diverse gebieden moest ook de kunst van zwart en wit het ontgelden en... zij hééft (het ondervonden. Een goodwill, moeizaam in leen lange reeks van jaren opgebouwd, ging goeddeels ten gronde en de UFA scheen op het vierde of nog verdere plan te geraken. Maar ook in het Derde Rijk zag men in, Hat het tenslotte beter was ten halve te kee pen dan ten heele te dwalen, en beleefde men sedert een kleine twee jaren een wederge boorte, die ons reeds verscheidene filmwer ken schonk van superieure hoogte. Deze week kan men genieten van een ervan, het prach tige „16 Jaar", vervaardigd door de uiter mate bekwame handen van regisseur Rein- hold Schünzel, denzelfden, die eens de prach tige persiflage creëerde getiteld „Amphi- jtryon". Ongetwijfeld zullen velen van hen, die zich In de wintermaanden de luxe van een tooneel- abonnement permitteeren, schoone herinne ringen hebben aan dit werk, dat ons ook hier gebracht is. Thans is het verfilmd, en treden in de eerste rollen op de vermaarde Lil Dagover en een nieuwe verschijning aan het puitsche film-firmanent, Karl Schönböck. Het is de geschiedenis van de vrouw, moe der van twee dochtertjes, die, 12 jaar na (den dood van haar man de liefde van een ander wint. Een der meisjes, de zestienjarige, kan het in haar gedachtenwereld niet uit maken, dat men tweemaal in zijn leven iemand lief heeft, de reacties op dit pro bleem in het prille meisjeshart, dat in de verte reeds de eerste volwassenheid gaat be naderen, laat ons deze film zien. Lil Dagover speelt de moeder. Een verschij ning, die in den loop der jaren aan diepte fin sfeer gewonnen heeft en een gave ver tolking biedt van haar rol. Als tegenspeelster fungeert Karl Schönböck en ook in hem hebben wój een speler van formaat mogen (ontdekken. Een zeer harmonische combi natie. Ook de keuze der beide dochters is een Beer gelukkig geweest, zoodat het tenslotte niet behoeft te verwonderen, dat hier een filmwerk werd vervaardigd, dat op zeer (hoog niveau stond. Voor hen, die een goede film kunnen waar- Seeren en wier smaak nog niet door het anale der alledaagsheden is vertroebeld, iets bijzonders, waarover men ongetwijfeld, ook na het zien, nog geruimen tijd kan nadenken. Een film tenslotte, door en door eerlijk en die meter na meter van een opvallende eerlijk heid getuigt. En hoe zelden kan men dat heggen... Als tweede hoofdfilm draait „De Vijf Ï'rankforters" („the House of Rothschild"), en film, gespeeld door Loretta Young, Ro- ibert Young, Boris Karloff, Helen Westlay en Oeorge Arliss. Het is de wonderlijke historie Van eens 's werelds grootste bankhuis met al de romantiek, sensatie en sfeer daaraan ver bonden. Tevens een waardig document tegen historisch antisemitisme, dat ook ten tijde van de Rotschild-generatie welig tierde. Een figuur met een groote mate van waar digheid en die het persoonlijke van dit werk gen voornaam cachet geeft. ÏUuzitL-JAealeA n *i:ut 113"1 rr DE BLANKE JAGER. (White Hunter). Het Tivoli-program heeft ditmaal een 2-tal films, die in sensatie-oogpunt niet voor elkan der onderdoen. De eerste „De Blanke Jager" vertelt van den zwervenden kapitein Clark Rutledge in eeen vreemd en onherbergzaam land, waar de haat en de wilde drang naar zelfbehoud re- geeren en waar het recht van den sterkste en de brutale impulsen de eenige wetten zijn, die tnen erkent. Hier heeft deze officier een nieuw bestaan moeten zoeken en het gevon den, door als gids op te treden. Zoo wordt van uw gelaat, hals en armen door de zon Pïjnlijk verbrand is, of dat gij U bij het fietsen hebt doorgezeten, doe er dan on middellijk Purol op. Dit verzacht en geneest. Purol (GEEL en WIT) beide in doozen van 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten hij dan aangeworven om een expeditie van den munitiekoning Michael Varek te leiden. Dit is door een wonderlijk toeval dezelfde man, die verantwoordelijk is voor Rutledge's ver banning naar dit oord en voor den dood van zijn vader. Varek is op deze expeditie verge zeld door zijn jonge vrouw Helen Varek en door zijn dochter uit zijn eerste huwelijk: Toni Varek en haar echtgenoot Valentine Pon- sonhySmith, die leelijk onder de pantoffel zit. Het vliegtuig vertrekt, geen terugkeer is meer mogelijk en dén pas ontdekt Varek, dat zijn gids de man is, dien hij zulk een gruwe lijk onrecht heeft aangedaan. Natuurlijk zal de kapitein een sluw wraakplan smeden en Varek wordt door vrees vervult en speurt, of hij niet reeds een duivelsche list ervaart. Het lijkt hem het beste, Riftledge vóór te zijn en hem te overvallen, eer het te laat is. In een atmosfer, zwoel van gevaren, on uitgesproken dreiging en het vreesaanjagende van een ver en vreemd land, slaat men het eerste kamp op. Reeds den eersten nacht, wordt Toni's leven bedreigd en de kapitein verdedigt haar dapper. En Helen Varek ont dekt, dat hun gids dezelfde man is, die haar in vroeger jaren het hof gemaakt heeft. Maar wijl hij ontdekt heeft, dat haar karakter valsch en gevaarlijk is, zijn die gevoelens nooit diep geworteld bij den kapitein. Nu groeit langzaam een diepe liefde tus- schen Toni en Rutledge. Helen kan dit niet verdragen, haar ijverzucht maakt haar dol en zij zegt aan haar man, dat de kapitein uit wraak van plan is Toni te ontvoeren. Varek wendt zich tenslotte rechtstreeks tot zijn gids en beschuldigt hem ervan, zijn wraak te willen koelen, door zijn dochter kwaad te berokkenen. De kapitein verklaarde zijnerzijds, dat Varek schuld is aan zijn vader tragischen dood, aan zijn eerverlies en zijn verbanning. Alleen de nabijheid van een dreigende troep wilden, die door Varek tijdens de jacht slecht bejegend zijn, voorkomt, dat de beide mannen een strijd op leven en dood aangaan. De gevaren gaan door en de spanning stijgt, maar tenslotte vinden beide menschen elkan der toch in een ongezocht happy-ending. De hoofdrollen worden vertolkt door War ner Baxter en June Lang. In 't overige program draait „De gevangene van Feng Wu", eveneens een sterke sensatie film. U/Me BicMxpp: Merle Oberon DON JUAN'S LAATSTE AVONTUUR. Humor en romantiek en gros. In de „Witte Bioscoop" draait deze week de langverwachte United Artists film „Don Juan's laatste Avontuur" (Tho private life of Don Juan), waarin de eerste rollen worden gespeeld door Douglas Fairbanks en Merle Oberon, alzoo sterren van de eerste grootte. De film verplaatst ons naar het Spanje uit de middeleeuwen, toen de onsterfelijke Don Juan van Sevilla er zijn romantisch en veel bewogen leven leidde. Zonder twijfel is Don Juan tot op den huidigen dag één der popu lairste Spaansohe helden, ter nagedachtenis waarvan te Sevilla een groot standbeeld is opgericht. In de stedelijke archieven van STOCKHOLM: Een der grootste Zweedsche dagbladen heeft onlangs zijn lezers: „Waarom leest U een boekEn waarom leest U dat be- j paalde boek?" Uit de antwoorden, welke bij tientallen binnenkwamen, is gebleken, dat de perskritiek vooral in Zweden van groot belang is en de hoofdrol speelt, want 38 der j lezers verklaarde, dat zij door een goede kritiek er toe kwamen een be- paald boek te koopen of te leenen: j I 16 werd door reclame bewogen tot den aankoop van een boek; 12 door den titel en 9 kocht het boek op aanbeveling van bekenden. Het meest verbazingwekkende ech- ter is het feit, dat niet meer dan 4 der Zweden een boek aanschaft, om- dat men den auteur of de schrijfster persoonlijk kent. De overige 21 verklaarde tenslotte openlijk, dat zij een boek kochten en lazen omdat het I „stond" mee te kunnen doen, wan- neer er gekritiseerd werd! Douglas Fairbanks Sevilla is zeer veel authentiek materiaal over Miquel de Manara Don Juan's ware naam aanwezig en hoewel een groot deel van zijn roemrijke daden naar het rijk der fabelen kan worden verwezen, blijkt hieruit duidelijk, dat Don Juan daadwerkelijk heeft geleefd De rol van Don Juan wordt vertolkt door Douglas Fairbanks Sr., den acteur, wiens naam onmiddellijk herinneringen wakker roept aan films als „Robin Hood", „De Zwarte Piraat" enz. Voor Fairbanks was deze film eigenlijk een soort experiment te noemen, daar hjj thans onder een regisseur kwam te werken, hetgeen bij al zijn vorige films nim mer het geval was geweest. Fairbanks re gisseerde zelf totdat de fameuze Alexander Korda kwam. „Don Juan's laatste avontuur" brengt ons niet Douglas Fairbanks, zooals wij hem tot nog toe kennen, dus niet als musketier of Robinson Crusoë, integendeel, deze film brengt ons Fairbanks in de eerste plaats als acteur. De belangrijkste personen uit de ditmaal bijzonder uitgebreide en eerst na zorgvuldige selectie tot stand gekomen rolbezetting zijn: Merle Oberon, Binnie Barnes, Benita Hume en Joan Gardner. Merle Oberon herinneren wij ons uit een korte scène in „Hendrik VIII". Haar spel was ondanks dit korte optreden zoo opmerkelijk, dat haar in deze film een belangrijke rol werd toegewezen met een voordeelig en langdurig contract voor nog komende London Films. Wij zien Merle als Antonita, de temperamentvolle danseres en haar spel en dans dragen veel tot het succes dezer film bij. KERMIS SPECIALITEITEN. Naar wij vernemen, zal gedurende de Kermisweek in een der bioscoop-theaters ge draaid worden, de gekleurde Kroningfilm. Dit werk, dat van opvallende schoonheid moet zijn, is niet minder dan 1000 meter lang en bestaat uit 3 afdeelingen. In genoemde week staat ons nog een belangrijk werk te wachten en wel de Garbo- film „La dame aux Camélia's". MET PERKA KAP - EIKEN POOT COMPLEET GEMONTEERD t i DITO MET ZIJDEN KAP j j N V met onze Een gratis voorstelling in Tivoll. Gelijk reeds bekend is, heeft de heer P. van Twisk alhier, aangeboden om, ten bate van het Comité voor het geven van concerten op het carillon van het Monument Nederlandsch Reddingwezen alhier, een bioscoop-voorstelling te geven op Vrijdag 18 Juni a.s. Deze datum is voor het Nederlandsche volk al zeer .merkwaardig, omdat dan de Slag bij Waterloo wordt herdacht. Mede met het oog hierop, is een zeer ver zorgd programma samengesteld met als hoofdnummer „De slag bij Waterloo". De baten der voorstelling komen ten goede aan vorengenoemd Comité, hetwelk deze zal aanwenden voor een bijzonder doel, n.1. het organiseeren van carillon concerten, waarvan het eerste zal worden gegeven op 29 Juni a.s., ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, door den bekenden Nederland- schen beiaardier Ferdinand Timmermans uit Rotterdam, terwijl medewerking zal worden verleend door de Koninklijke Ma rine-kapel. Deze concerten zijn tevens van beteeke- nis voor de bevordering van het vreemdelin genverkeer. ,,fc; Tivoli moet vol. Dames ge vraagd voor den verkoop. Met het oog op het goede doel zal de heer Van Twisk dan ook zeer gaarne zien, dat de zaal dien avond geheel uitverkocht is. De toegangsprijzen behoeven hiervoor geen be zwaar te zijn, want zij zijn gesteld op 0.50 voor balcon en 0.30 voor de zaal. Hiervoor is echter wel gewenscht, dat reeds tevoren, zooveel mogelijk kaarten worden verkocht, hetgeen zal kunnen geschieden door dames boven 14 jaar, die zich met dezen ver koop willen belasten. Elke dame ontvangt drie vrijkaarten en wel: één voor bedoelden avond toegang gevend tot het balcon van de „Tivoli"- bioscoop, één voor een voorstelling in „Rialto" en één voor een voorstelling in de „Witte Bioscoop". Een aardige wedstrijd. Voorts zal een wedstrijd plaats hebben met betrekking tot het verkoopen der kaarten, waarvoor drie prijzen zijn beschikbaar ge steld, n.1.: Ie prijs een diploma geldig gedurende 3 maan den voor „Rialto"; 2e prijs een diploma geldig gedurende 2 maan den voor „Tivoli"; 3e prijs een diploma geldig gedurende 1 maand voor de „Witte Bioscoop". Deze diploma's zullen op Donderdag 17 Juni a.s. worden uitgereikt. Aanmelding Arbeidsbeurs. Dames, die zich willen belasten met den verkoop van kaarten als vorenbedoeld, worden verzocht zich te melden op Maandag 14 Juni a.s., des avonds om 7 uur, in de Arbeidsbeurs, Kanaalweg no. 92 alhier. i «v Geachte Redactie, Mag ik U voor het volgende een klein plaatsje als „ingezonden" verzoeken. Het met belangstelling verwachte antwoord van De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan den heer Uithol is ver schenen en wij nemen aan, dat genoemde heer en degenen, welke denken als hij, er kennis van hebben genomen. Wij verwachten, dat zij het bij „kennis neming" alleen, niet zullen laten, maar daar bij ook bedenken, dat dit antwoord is een uit spraak van onze wettige Regeering. Dat dus de heeren zich zoo nationaal zul len voelen, dat zij zich onvoorwaardelijk neer leggen bij deze uitspraak en er in den ver volge ook naar zullen handelen. Mogelijk blijven we dan in de toekomst ge spaard voor de soort van „ijver en belang stelling", welke de heer Uithol in deze aan gelegenheid heeft betoond. U, Redactie, hartelijk dankend, verblijf ik Hoogachtend. W. Helfensteijn. V andaag moeten wij de aandacht vragen voor een ander deel van Europa, dan waar mee we ons de laatste weken in hoofdzaak hebben bezig gehouden. De toestand in Spanje is weinig veranderd, de krijgsverrichtingen blijven van geringe beteekenis en dus kunnen we daarover gevoegelijk zwijgen. Onze be langstelling wordt op het oogenblik gevraagd voor het bezoek, dat Lord Plymouth aan Fin land, Estland, Letland en Lithauen gebracht heeft. Weliswaar nemen de Baltische landen in de Europeesche politiek geen positie van betee kenis in, zoo schreef de „Nw. Rott. Crt." gis teren, maar door hun ligging zijn ze aan ver schillende gevaren blootgesteld. Hun weer macht, zoowel te water als te land moet, in verband met hun draagkracht, beperkt blij ven en biedt geen afdoende beveiliging tegen deze gevaren. Het spreekt vanzelf, dat deze gevaren ver band houden met de strategische ligging dezer gebieden. Zij liggen op den weg naar Rus- land's Oostzeehaven. Een vloot, die van of naar Leningrad wil komen, moet de Fransche Golf passeeren, aan wier kusten op het smalste gedeelte, Finland en Estland zijn ge legen. Bovendien vindt men hier de stroomge bieden van enkele belangrijke Russische ri vieren, zoodat aan het bezit van de daaraan gelegen havens ook een zekere beteekenis in oorlogstijd kan worden toegekend. Evenals Polen zijn de Baltische landen bufferstaten tusschen Duitschland en Rus land. Het zou dan ook in de lijn der natuur gelegen hebben, wanneer deze staten zich nauw aaneengesloten hadden, om onder lei ding van den grootsten, Polen, aan de gelijke gevaren, die hun zelfstandigheid bedreigen, het hoofd te bieden. De geschiedenis besliste nochtans anders. Zonder twijfel zal het bezoek van Lord Plymouth er toe bijdragen deze landen mo- reelen steun te geven tegen de gevaren van den ideologieënstrijd, die haar bedreigen. De Engelschen van hun zijde hebben er belang bij de genegenheid niet te doen verflauwen. Want voor hen is de positie der Baltische lan den een onderdeel van hun Oostzeepolitiek, Deze is er op gericht van de Oostzee een gebied te maken, dat als het ware al dan niet zonder verdrag een bloc vormt tusschen Rusland en Duitschland, een bloc bovendien, dat Engeland goed gezind is. De wenschelijkheid van een dergelijk al thans geestelijk bloc neemt voor Engeland en ook Frankrijk toe, nu men in de hoofd steden dier landen niet zeker is van de hou ding, die Polen aanneemt en van de richting, waarin het stuurt. Men is er niet van over tuigd, dat Polen de door deze landen wensche- lijk geachte combinatie's in Oost-Europa goed gezind is. Het verdient de aandacht, hoe het Engel- sche streven, de Oostzee te neutraliseeren, merkbare vorderingen maakt. Een kalme beheerschte zenuwtoestand is dan van groot belang. MIJNHARDT's Zenuwtabletten houden U rustig, geven U het noodige zelfvertrouwen en maken U het examen doen lichter. Neem ze nu reeds in deze drukke dagen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten, van 11 Juni 1937, ONDERTROUWD: C. Donders en M. Visser. OVERLEDEN: M. A. du PortoWitte, 25 jaar. Tj. de Vries, m., 64 jaar. Ome £aco <K9\Lo$te munten uit door: Nauwkeurigheid Prima afwerking S t o f d i chtheid Stijlvolle kastvorm Met een dergelijk klokje voelt U zich veilig U bent niet te vroeg of te laat, U bent op tijd Een man van de klok, draagt een L AC O-polshorloge Prijzen vaanf f 13.50 Mm i a n a a ;,w 13 j h»i i lUWEtlÉR^ÏÏORLOGEB-DENÏÏflDFP

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5