dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Stalin lijdt aan vervolgings-waanzin Amerika's zakenleven lijdt onder de stakingen Bilbao in de greep der rechtschen De dictator bevreesd voor hartaanvallen Onrust in Moskou Oorlogstoestand dreigt in Noord China Duitsche import heeft niet geleden van depreciatie De wolfsangel in de rechtszaal UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 6Se JAARG' No.8025 Arbeiders protesteeren tegen de mobilisatie der troepen Zes en twintig menschen op Toba-meer verdronken „IJzeren Gordel" op twee plaatsen doorbroken U^EERBERICHT DE BILT SEINTi HELDERSCHE COURANT MAANDAG 14 JUNI 1937 De slechte gezondheid van den sovjet-dictator wordt, naar de Weensche correspondent van de „Daily Express" meldt, in de medische kringen der Oostenrijksche hoofd stad beschouwd als een der oorzaken van Stalin's mee- doogenloos optreden. Toen dr. Hans Eppinger, een der meest vooraanstaan de Weensche specialisten verleden week naar Moskou werd ontboden voor een consult, constateerde hij, dat Sta lin's gezondheidstoestand erbarmelijk slecht was. De nor male bloeddruk bedraagt 120. Stalin's bloeddruk was tot 200 gestegen. Dr. Eppinger verklaarde, dat slechts de ontembare geestkracht van den dictator hem in staat stelt zijn plich ten waar te nemen. Stalin lijdt aan angina pectoris. Hij leeft in voortdu rende doodsangst voor een herhaling van de uiterst pijn lijke aanvallen, waarmede deze ziekte gepaard gaat. Een Weensche specialist heeft verklaard: „Het psy chologisch gevolg van angina is, dat de lijders wantrou wend en vreesachtig worden. Zij zijn geneigd, de menschen in hun omgeving ervan te verdenken dat zij hen bedriegen of vervolgen. Het is in werkelijkheid een soort van vervol gingswaanzin." Dr. Eppinger heeft Stalin absolute rust voorgeschre ven en hem geadviseerd het Kremlin voorloopig niet te verlaten. De correspondent van de „Daily Mail" te Warschau meldt, dat het proces tegen Toechatsjefski en zijn medebeklaagden in het Kremlin gevoerd is. Uitgebreide voor zorgsmaatregelen waren genomen, aldus deze correspondent, om een opstandige bewe ging onder de aanhangers van den maar schalk te verhinderen. Toechatsjefski heeft zijn arrestatie te wijten aan het feit, dat hij te zeer gesteld was op het gezelschap der da mes. Een zijner vriendinnen, die voor reke ning van een buitenlandschen spionnage- dienst werkte, werd door de Gepeoe ontmas kerd: zij deed toen mededeelingen over een militaire samenzwering. Het schijnt overi gens, aldus de „Daily Mail", dat Toechats jefski en zijn medeplichtigen inderdaad met behulp van het leger een einde aan de heer schappij van Stalin wilden maken. Het proces is in het diepste geheim ge voerd. Aan het einde der zitting, aldus ver neemt de correspondent, beschuldigden de echtgenooten van de generaals Toechatsjefski en Poetna deze beklaagden van verraad, uit vrees, dat de wraak der machthebbers haar kinderen zou treffen. De beschuldigden wa ren voor de terechtzitting militair gedegra deerd. Een der correspondenten van de „Daily Mail" te Moskou, die Zater dagavond te Londen is aangekomen, vertelde, dat er sinds eenige dagen in de Russische hoofdstad groote op winding heerscht. Veroordeelden terechtgesteld. Officieel wordt uit Moskou gemeld, dat, het vonnis aan de veroordeelde hoofd officieren is voltrokken. Legerorde van Worosjilof. Eenige uren na de officieele mededeeling van de terechtstelling van Toechatsjefski en de overige opperofficieren, heeft de volks commissaris van landsverdediging, Woros jilof een legerorder uitgevaardigd, waarin m.i het proces bespreekt. O.a. zegt hij hierin dat van 1 tot 4 Juni de opperste krijgsraad beeft vergaderd in tegenwoordigheid van de 'eden der regeering. Na het fusileeren van de verraders kan het roode leger thans ge- r'Jst zijn. Worosjilof noemt de terechtgestelde officieren „schoften uit de bende van Sinof- ■lef-Kamenef-Trotsky". Hij beschuldigt hen »'0t eiken prijs en met alle middelen het sovjet-regiem te hebben willen omverwer pt en de regeering der arbeiders en boeren hebben willen vernietigen, om het land veer te plaatsen onder het juk van de groot- fh'ondbezitters". Hiertoe wilden zij de leiders jan de partij vermoorden. Zij wachtten hier- 'oor op de hulp van hun meesters, d.w.z. de ascistische militairen van een buitenland se he mogendheid. Om deze hulp te verkry- «fn waren zij bereid de Oekraiene af te staan. De voornaamste leiders, die in onmiddel lijke verbinding stonden met de generale sta- h v.^n de burgerlijke en fascistische lan en zijn ontmaskerd en hebben de straf ge stegen welke zij verdienen. Het roode leger eeft snel de zweer, welke zich aan zijn ge- *°bd lichaam had gehecht, afgesneden. Onze 'tanden hebben zich misrekend, zij zullen fcen nederlaag van het roode leger zien, dit ,en blijft onoverwinnelijk. Het roode Rt steeds het vleesGh en het bloed van het volk zijn, dat het nieuwe sociale leven heeft opgebouwd. Een Italiaansch oordeel. Onder het opschrift „schemering", schrijft de Popoio d'Italia o.m., naar aanleiding van de terechtstelling van Toechatsjefski c.s.: een leger, welks chefs gefusileerd worden, of zij nu spionnen waren of onschuldig, is een le ger, dat niet kan duren, dat uiteen moet val len, dat niets kan ondernemen voor zijn grenzen en op de hulp waarvan Frankrijk niet meer kan rekenen. Voorts schrijft het blad: wanneer overigens Spanje niet tot op stand zou zijn gekomen en wanneer de Ita- liaansche legionarissen niet vrijwillig held haftig waren komen strijden in naam van Rome tegen Moskou, zou het Sovjet-Rusland zijn barbary naar de Middellandsche zee hebben overgebracht. Vroegere communistische rijks dagleden ter dood gebracht? Het Duitsche nieuwsbureau bericht, dat omtrent het lot van de vroegere Duitsche communistenleiders, die in der tijd naar Rusland zijn uitgeweken, weinig twijfel meer bestaat. Naar alle waarschijnlijkheid zullen zoowel Max Hoelz als Heinz Neu- man en nog elf andere oudleden van den rijksdag in de kelders van de Gpoe gevange nis aan het Loebljankaplein gedood zijn door het gebruikelijke schot in den nek. Chineesche troepen in opstand. Japan zendt troepen. Uit Chineesche bron wordt gemeld, dat de toestand in Jehol en Oost Sjahar drei gend is. Ongeregelde troepen hebben met burgers een „Volksleger' gevormd om zich te verdedigen tegen Mongoolsche, Mandsjoerijsche en Japansche troepen. De Japanners zouden een aanzienlijke troepenmacht naar dit gebied willen zen den. De eerste versterkingen der a.Tpanners zijn te Dolonor en Esjang Pei aangekomen. Mandsjoerijsche en Mongoolsche autori teiten hebben besloten de troepen te reor- ganiseeren en een leger te vormen onder bevel van Prins Teh. In Noord Ejahar is de staat van beleg afgekondigd. De militaire autoriteiten van Soei Yoean treffen voorbereidingen. Een groot aantal personen is, verdacht van spionnage, gear resteerd. Omtrent de opstandige beweging in Tsja- her kan nog gemeld worden dat hier een revolutie zou hebben moeten uitbreken in groot verband. De opstandige beweging kwam echter slechts sporadisch tot ontwik keling tengevolge van een aan het licht komen der plannen. Verscheidene dorpen bezet. Naar verluidt zijn de Chineesche troe pen in Noord Tsjahar in opstand gekomen. Verscheidene dorpen ten zuiden van Koe .Toean aan de grens van Jehol zouden door de opstandelingen zijn bezet. Driehonderd manschappen van de Natio nale Garde, gekleed in veldtenue, zijn uit Lansing naar Monroe vertrokken om er tij dens de betooging, welke de stakers er tegen gisteren op touw hadden gezet, de orde te handhaven. Gouverneur Murphy van Michigan, heeft den burgemeester van Monroe gemachtigd 200 man als hulpagenten in dienst te stel len. De arbeiders protesteeren. Gistermiddag heeft te New York de vak- vereeniging der automobielarbeiders een groote bijeenkomst georganiseerd om te pro testeeren tegen de mobilisatie van de natio nale garde, waartoe een besluit is genomen door zekere staatsgouverneurs. Militairen en politie met mitrailleurs handhaven de orde in de stad. Om vijf uur gistermiddag had zich geen enkele wanordelijkheid voorge daan. De beurs gedrukt. De arbeidsconflicten, welke zich meer en meer over 't geheele bondsgebied uitbrei den, beginnen, volgens Un. Press, het eco nomisch herstel, dat in de Vereenigde Sta ten waar te nemen viel, ernstig te belem meren. De stemming in Wallstreet is uit gesproken pessimistisch. Het aantal aandeelen. dat Zaterdag ver handeld werd. was het kleinste sinds de depressie haar laagste punt bereikt heeft. Stakingsrelletjes. In Michigan zijn ruim 43.000 arbeiders in de auto-industrie werkloos wegens het gebrek aan staal of doordat zij staken uit sympathie met de arbeiders in de staalnij- verheid. Te Flint zijn 14.000 arbeiders zonder werk, te Detroit 12.000, te Pontiac 9700, te Saginaw 5500. Hoewel de toestand hier en daar zeer gespannen is, is slechts van enkele gewelddadigheden melding ge maakt. Een vliegtuig, dat werkwilligen in een fabriek der Republic Steel te Warren in Ohio levensmiddelen, moest brengen, werd op een geweersalvo vergast. Vleugels en stuurhut werden door veertig kogels getroffen. Te Pontiac hebben stakers een niet georganiseerd arbeider in een kuip met kokende teer geworpen, zoodat de on gelukkige ernstige brandwonden opliep. Een plotselinge windval deed de boot omslaan. Naar de Deli-courant uit Balige verneemt, is een groote prauw met vier en dertig Batakschepasargan- gers ten gevolge van een plotselin- gen windval op het Tobameer omge slagen. Hierbij zijn zes en twintig inzittenden verdronken. Verslag van de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitschland. Het jaarverslag van de Nederland- sche Kamer van Koophandel voor Duitschland vermeldt o.m., dat de Duitsche import in Nederland in de erste maanden na de depreciatie naar de hoeveelheid op peil is geble ven, voornamelijk door het zich aan passen van de prijzen, in goud uit gedrukt. Met eenig voorbehoud kan mei wel zeggen, dat de Duitsche import zich heeft kunnen handhaven, al hebben de typische Duitsche uitvoerproducten ook, om hun markt te be houden, met het feit rekening moeten hou- Toch behalen de regeeringstroepen enkele successen. De speciale (Verslaggever van Havas aan het front voor Bilbao meldt, dat de troepen van de eerste brigade van Navarre Zaterdagmid dag over een breedte van drie kilometer de tweede en laatste verde digingslinie van den „IJzeren gordel" van Bilbao hebben doorbroken. De toestand van de stad wordt als critiek beschouwd, ofschoon men haar nog niet verloren acht, aldus een telegram van Reuter. Een speciale correspondent van Havas meldt nog dat de druk der opstandelingen gisteren zeer hevig voortgeduurd heeft in de sectoren van Lezame, en Larrabueza. De regeeringstroepen verdedigen zich met minder krachtige middelen dan waarover de aanvallers beschikken. De luchtmacht der opstandelingen heeft verscheidene vluchten gemaakt boven de stad. Vijftien maal gaven de sirenes alarmsignalen. Zij bom bardeerden de omgeving van Bilbao, Larrion, Las Arenas en Portu- galete, waarbij 34 huizen vernield werden. Men weet nog niet hoeveel slachtoffers zijn gevallen. Radio National heeft bij het mededeelen van de berichten uit het rechtsche hoofd kwartier over het front van Biskaye o.m. gezegd, dat de tegenstand van den vijand volkomen gebroken is. De rechtschen ach tervolgen de vluchtende vijanden van zeer nabij. Het buitgemaakte materiaal is zoo overvloedig, dat het nog niet nauwkeurig kan worden nagegaan. Een trein van vijf tien wagons munitie is genomen bij Leza- ma. Gisteren om vijf uur bedroeg het aantal krijgsgevangenen ruim 1000. onder wie zich een der chefs van den generalcn staf be vindt van de troepen, die den „IJzeren Gordel" verdedigen. De rechtschen zijn nog nauwelijks drie kilometer van Bilbao. pr0vi4u0eerk6 LOOPGRAVEN ét AAUVALLEU OEP NAriOUALtSTEV le>rou» vemoi II r am0re9ieta tjYURRC Succes der regeeringstroepen. Uit Andujar wordt gemeld, dat na een geslaagden overval door republikeinen, die opereerden in den sector van Penarroya de heuvel Naval Carezo werd bezet. De opstandelingen hebben ernstige verliezen aan manschappen en materiaal geleden. De regeeringstroepen hebben in den sec tor van Ovejo het dorp Vacar bezet. De spoorwegverbindingen tusschen Cordoba, Villaharta, Espicl, Belmez, Pueblo Nuevo, Penarroya en Fuente Ovejuna zijn afge sneden. De rechtsche troepen hebben getracht de bezette plaatsen te heroveren. Zij werden evenwel met zware verliezen afgeslagen. De regeeringstroepen maakten een hon dertal gevangenen en verder veroverden zij vijf mitrailleurs en meer dan veertig ge weren. Baskische regeering naar San tander. Radio Recjuetees meldt, dat generaal Fran co, vergezeld van d' Avila en Varela Zater dag persoonlijk de eerste phase van het rechtsche offensief aan het front van Bis kaye heeft bijgewoond. Te Salamanca wordt medegedeeld, dat de Baskische regeering zich naar Santander teruggetrokken heeft. Voorts wordt gezegd, dat de rechtsche troepen zich gistermiddag vier uur op drie kilometer afstand van Bil bao bevonden. (De redactie van Havas te Parijs teekent hierbij aan, dat tot dusverre nog geen enkel telegram uit Bilbao is ontvangen, dat het terugtrekken der Baskische regeering naar Santander bevestigt). Bommen op Bilbao en Saragossa Rechtsche vliegtuigen van Duitsche en Ita- liaansche types hebben een reeks vluchten ondernomen boven Bilbao, waar zij den ge- heelen dag rondvlogen. Zij bombardeerden de voorstad Las Arenas, waar de buitenland sche consuls hun villa's hebben. Een bom heeft het huis van den vroegeren Britschen vice-consul, James Innex, totaal vernield. Volgens het blad La Humanitat zouden Za terdagmiddag zeven driemotorige toestellen der regeering vergezeld door verscheidene jachtvliegtuigen verschillende deelen in de stad Saragossa bestookt hebben. Een van de doelen was het vliegveld San Gregorio, waar 200 bommen neergeworpen werden. Een luchtgevecht werd geleverd tusschen rechtsche en regeeringstoestellen, waarbij 2 rechtsche toestellen zouden zijn getroffen en neergestort. Verwachting: zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit westelijke richtingen, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler. Verdere vooruitzichten: weinig of geen regen, later weer iets warmer. Barometerstand hedenmorgen 8 nnr 77.3 den, dat het prijsniveau in Nederland slechts langzaam en weinig gestegen is. In ieder geval is sinds Maart 1937 de toe stand geheel veranderd en voor Duitschland veel gunstiger geworden. Het toenemende verbruik in Nederland en over de geheele wereld stijgende prijzen, hebben het Duitsch land waarschijnlijk niet alleen mogelijk ge maakt de oude prijzen in Reichsmark weer te bereiken, maar ook om ten deele de ver hoogde kosten van de grondstoffenvoorzie- ning te compenseeren. Hierover zal echter pas aan het einde van dit jaar meer kunnen worden gezegd. Vervolgens deelt het jaarverslag mede, dat de samenwerking met de verschillende Duitsche en Nederlandsche autoriteiten uit muntend was. Veel moeite gaf de Kamer zich ook voor de nog in Duitschland uit staande zg. oude vorderingen. Nederland en de eLipziger Messe. De kamer deed het mogelijke voor een goe de Nederlandsche vertegenwoordiging op de Leipziger Messe in het voorjaar van 1937. Door de geringe belangstelling van de be treffende firma's in Nederland mocht zij hier echter niet in slagen. De kamer is niet temin van plan voor een behoorlijke verte genwoordiging op de Frühjahrmesse 193S zorg te dragen. Voortdurend ondersteunde de Kamer hare leden bij hun moeilijkheden betreffende be talingsvraagstukken enz. Uiting van een bepaald staat kundig streven Tegen den monteur J. B. en den loswerk- man J. C. B. is op 17 April proces-verbaal opgemaakt, omdat zij op het Valkenbosch- plein te 's-Gravenhage met reclameborden hebben geloopen, waarop aan beide kanten een afbeelding van ir. A. A. Mussert voor kwam met de toevoeging: „Zonder dezen man heeft Nederland geen toekomst meer'" In de vier hoeken waren wolfsangels in fel rood op zwarten achtergrond afgebeeld. Zaterdagochtend diende deze zaak voor de derde maal. De verdediger overhandigde den kanton rechter nu de door de politie verleende ver gunningen, die verdachten voor het loo- pen met deze borden verkregen hadden. De ambtenaar van het o.m. betoogde in zijn requisitoir, dat de op de borden voor komende wolfsangel door de N.S.B. ge bruikt wordt als een teeken van een be paald staatkundig streven. Spr. vroeg voor ieder der verdachten een boete van f 0.50 subs. 1 dag hechtenis. Mr. Panqui zette in zijn pleidooi uiteen, dat het onjuist is om den wolfsangel te beschouwen als een specifiek kenteeken van de N.S.B. In alle mogelijke oude wapens komt dit teeken voor. Spr. herinnerde o.m. aan de verkiezingsactie der RK Staatspar tij, die pamfletten verspreidde, waarop niet alleen een wolfsangel voorkwam, maar ook het bolsjewistische embleem. De verdediger herinnerde er aan, dat de platen goedgekeurd waren door de politie. De dragers van de borden waren dus volle dig gedekt. Spr. concludeerde tot vrijspraak. De kantonrechter, Mr. Fontein, onmiddel lijk vonnis wijzend, betoogde, dat de ambte naar volledig het recht had een vervolging in te stellen, ondanks het feit, dat de politie de vergunning had verleend. Spr. deelde mede, dat hij voor de verkie zingen nog nooit van het woord „wolfsan gel had gehoord. Ook het teeken had hij nooit eerder gezien. Nu eerst had hij van de beteekenis van het embleem kennis kunnen nemen. De kantonrechter meende, dat de wolfs angel niet kan worden beschouwd als een opzichtig kenteeken, uiting gevend aan een bepaald staatkundig streven. Hij sprak bei de verdachten van het hun ten laste gelegde vrij. TIEN MEISJES VERDRONKEN. Te Edesheim in de Palts zijn bij een he vig onweer eenige meisjes, die aan het zwemmen waren, door de plotselinge aan gezwollen watermassa's, meegesleurd. Tien meisjes zijn verdronken.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1