De Koninklijke Familie verlaat Amsterdam Felle brand te Rotterdam Het bedrijfsleven in een keurslijf Werkloosheid beneden het peil 1934 Rijkspersoneel ontevreden Springer Raichenbach Pijnenburg verliest van Merkens Groote rookontwikkeling belemmert blusschingswerk Vuur laaide weer op Een hartelijk afscheid Twee ijzerdieven aangehouden De redder van onze Koningin Arbeidsconflict te Rotterdam Postkantoorhouder vermist Bokswedstrijd Van Klaveren- Gustav Eder Reizen naar Duitschland Een gevaarlijke dronk ik Opzichter bewusteloos geraakt. Gistermiddag brak een felle brand uit in de N.V. voorheen van Riet schoten en Co. electrische koffie en pindabranderij annex handel in zuidvruchten handel in bakkersar- tiekelen, vischconserven en koloni ale waren. Het hooge pand, dat gelegen is aan de Maaskade hoek Olivier van Noortstraat, beslaat vier verdiepingen. De brandweer was onmiddellijk met veel materiaal ter plaatse en tastte den brand, die zeer veel rook ontwikkelde met drie stralen aan, waarvan een over de Magirusladder. Het werk werd aanvankelijk eenigszins ver traagd, omdat een der slangen afknapte. De brand is omstreeks half een ontdekt door den 23-jarigen bran der J. Muller, die vermoedde dat er iets niet in orde was, daar op di verse plaatsen in het gebouw rook stond. De brander van Leeuwen ontdekte het eerst den vuurhaard. Hij is direct met eigen materiaal van de fabriek aan het werk ge gaan, maar kon tegen de vuurzee, die in verband met de brandbare pinda's waarvan ongeveer 30 ton op vierde etage opgeslagen lag, niets uitrichten. De directeur, de heer de Baas, heeft ilaarop de brandweer gealarmeerd, die di rect met veel materiaal ter plaatse ver scheen. Opzichter de Keider heeft direct jnet personeel 1 van do afd. brandblusch- middelen een onderzoek ingesteld maar hoe wel hij in verband met de vele rook van een gasmasker voorzien was, heeft hij toch eenige oogenblikkcn het bewustzijn verlo ren. Personeel van den geneeskundigen dienst, dat met twee ziekenauto's ter plaatse aanwezig was, heeft hem geassisteerd en voorts nog enkele kleine ongevallen, die bij de blussching voorkwamen, behandeld. De oorzaak van den brand moet hoogstwaar schijnlijk gezocht worden in het warmloo- pen van een pijp. Men heeft nog getracht eenige machines in veiligheid te brengen hetgeen evenwel niet gelukt is. De voorra den koffie, die op de derde verdieping la gen opgeslagen, heeft men met zeildoek af gedekt in de hoop deze te kunnen behouden. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen op de waterleidinf aan de zijde van de Olivier van Noortstraat, waarvan twee aangesloten op de motorspuit 2. De brand, die ontstaan is op de vierde ver dieping, greep zeer snel om zich heen en in korten tijd stond de geheele bovenste étage in lichterlaaie. Het merkwaardigste van het geval was, clat het dak het hield en er slechts zoo nu en dan eens zware rookwolken zich door de Venstergaten een uitweg baanden, zoodat er eigenlijk heel weinig vlammen te zien waren Alleen aan de achterzijde sloeg het vuur soms fel naar buiten. Bovendien bleef de eigenlijke brand beperkt tot de bovenste Verdieping, vermoedelijk doordat deze vier de verdieping door een zware betonnen Cïdoer van de derde is gescheiden. Om even drie uur zag het er dan ook naar hit of het afgeloopen was. Er waren geen Vlammen meer en er was hoegenaamd geen rook meer, die ontsnapte. Dit bleek echter een stilte voor den storm te zijn, want om drie uur klonk er eensklaps een hevige knal, die een deel van het paneel van de deur van de bovenste verdie ping, welke precies op den hoek van Olivier van Noortstr. en Maaskade zit, vernielde. Het bleek, dat een gascylinder, die daar voor demon stratiedoeleinden was opgesteld, ont ploft was. Tegelijkertijd laaide de vuurzee, die men in de Olivier^ van Noortstr. aan de achterzijde met suc ces bestreden had, weer op aan den voorkant en toen ging het plotseling zoo heftig branden, dat de vlammen naar buiten speelden. Onder die omstandigheden hield het dak net niet en om kwart voor vier laaiden flioedig Vurige tongen hoog op. Do toestand ^erd nu critiek, maar het is toch niet noo dig gebleken, dat ook de motorspuit, die eveneens ontboden en in reserve gehouden Werd, in werking werd gesteld. Incidenten. Deze brand is overigens niet zonder inci denten verloopen. In het allereerste begin vermiste men een .van de arbeiders en ondanks allé naspeu ringen kon men hem niet vinden. Men Vreesde dat de man zich nog op de brandende verdieping bevond. Later bleek dit echter biet het geval te zijn, hij kwam zich in den loop van den middag ongedeerd melden. Opzichter De Kevzer, die zich met Personeel van de afdeeling brandbïuscrtmia- delen, voorzien van rookmaskers in "e ,51 dende perceel, dat op hooger gelegen etages weldra vol rook stond begaf, om de sltuato' °P te nemen, raakte bedwelmd door a rook, gelijk reeds werd gemeld. Per Van den gemeentelijken geneesku g dienst, dat in den aanvang met twee, later met een ziekenauto ter P]aatse, aff „„imP was, heeft hem weer op zijn verhaal Pen. Voorts kwamen er nog kleine °"K •les voor bij het blusschingswerk. De-gowoii den konden evenwel door het geneesk n Personeel ter plaatse verbonden worden. Bijna had zich een ernstig ongeluk voor gedaan, toen vlak achter een brandweerman, die het pand verliet, een deel van de zolde ring met luid tumult naar beneden kwam. De oorzaak. De oorzaak van dezen brand is nog niet met zekerheid vast te sellen Het is mogelijk dat een van de pijpen met heete lucht, die door de branderij loopt, oververhit is gewor den, maar dit lijkt onwaarschijnlijk, aan gezien deze pijpen dubbele wanden hebben; de meest waarschijnlijke lezirm is, dat de brand zijn oorsprong heeft gevonden in een vergaarbak, de vliezentrommel, waarin de vliesjes van de pinda's zich verzamelen. Deze vliezentrommel moet telkens leegge haald worden, omdat het mogelijk is, dat ge- durenfle de branderij van de pinda's vonken in don trommel kunnen komen. Vermoede lijk is dit laatste nu het geval geweest. Te ruim vijf uur kon men het brandweer- materiaal successievelijk laten inrukken, maar toen had deze brand nog allerminst zijn beslag gekregen, het bleek n.1., dat de verbindingsbouten naar een topgeveltje wa ren doorgebrand, zoodat er kans was, dat bij een flinken windstoot dit geveltje naar bene den zou komen. Na eenige mislukte pogingen is men er in geslaagd om met behulp van den auto- matischen ladder, die bij dezen brand bui tengewoon goeden doenst heeft bewezen, een lus om den gevel te werpen, waarop perso neel van de afdeeling brandbluschmiddelen onder bevel van opzichter de Keyzer, het geveltje naar beneden heeft gehaald. Inmiddels was men al met de nablus- sching begonnen. De vierde verdieping is volkomen uitge brand en de voorraden zijn totaal verloren. Het geheele pand heeft verder zeer aan zienlijke waterschade opgeloopen. Ook de talrijke belendende perceelen zijn er niet zonder meer afgekomen: in de geheele om geving, zelfs al zijn er via deze huizen geen slangen geleid, hebben de woningen zeer veel ongerief en schade door de wegvloeien de watermassa's gekregen. De N.V., in wier dienst 40 tot 50 arbei ders en arbeidsters staan, is verzekerd te gen brand en bedrijfsschade. DUIZENDEN DOEN DE GE LIEFDE GASTEN UITGE LEIDE Het vorstelijk bezoek aan de hoofdstad is ten einde. Gisterenmiddag zijn Koningin, Prinses en Prins met een extra trein van 4.10 uur vanaf Centraal Station naar Baarn vertrokken. Duizenden met Oranje getooide Amster dammers zijn naar den Dam gekomen om van dit vertrek getuige te zijn. Kwart voor vier, de deuren van het paleis openen zich en onder daverend gejuich van de menigte treedt H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernliard naar buiten. De Koningin en de Prinses dragen ieder een fraai bouquet. Be velen weerklinken, de muziek speelt het Wilhelmus, de stoet zet zich in beweging, voorafgegaan door het eere-escort huzaren zwenken de rijtuigen het Damrak op. Daverende toejuichingen weerklinken op den Dam en langs het Damrak, vriendelijk buigen en groeten de Koningin en de Prinses stram salueert Prins Bernhard, die den uniform van ritmeester draagt. Even voor vieren naderde de stoet het Centraal Slation. Inspectie van de Kon. Marine. Op het tweede perron en op de beide niet-afgezette uitloopers had zich een vrij groote menigte belang stellenden verzameld. Toen ongeveer te vijf minuten over vier H. M. de Koningin het eerste perron betrad, hief de menigte een luid gejuich aan. H. M. de Koningin, gevolgd door het Prinselijk Paar, begaf zich onmid dellijk naar de eere-wacht, bestaande uit honderd man der Koninklijke Ma rine en de Marinekapel en inspec teerde de keurig in het gelid staande mariniers, terwijl de pijpers den eere- marsch speelden. Daarop volgde het Wilhelmus van de Marinekapel, door alle aanwezigen met ontbloot hoofd aangehoord. Nog een kort onderhoud met de autoritei ten cn de vorstelijke personen stijgen in. Een driewerf hoera voor Koningin, Prinses en Prins klinkt op. Een laatste groet, de trein zet zich in beweging. H.K.H. Prinses Juliana niet naar Groningen. Naar wij van officieele zijde vernemen heeft H.K.H. Prinses Juliana van haar be zoek aan Groningen op Donderdag 17 en Vrijdag 18 Juni a.s. moeten afzien. DOOVE WIELRIJDER TE AMSTERDAM ONDER DE TRAM. Gistermorgen tegen tien uur is een 51-jarige wielrijder, die de Meeuwenlaan te Amster dam overstak, gegrepen door een wagen van de N.Z.H.-tram. Hij werd tamelijk ern stig gewond en met een gebroken been naar een der ziekenhuizen vervoerd. De gewonde was doof en stak zonder op het verkeer te letten over. DOOR HET VOORONTWERP LANDBOUWORDENINGSWET. De bedrijven hebben de Regee ring voor ordening niet noodig! De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland heeft dezer dagen een adres gericht aan den minister van Landbouw en Visscherij, waarin zij haar bezwaren uitte tegen het voorontwerp Landbouwordenings- wet 1937. Dat de Regeering ingreep toen de crisis ook hier te lande zich scherp deed gevoe len, diende men te aanvaarden; nu de toestand op de wereldmarkt echter weer perspectieven begint te openen en in de ver schillende landen, ook in ons land, een opleving valt waar te nemen, dienen de crisismaatregelen, die hun dienst gedaan hebbeil en waaromtrent ook in landbouw- kringen de overtuiging baan breekt, dat zij niet verder zijn te bestendigen, te verdwij nen. Evenwel, in de thans verschenen voorontwerp Landbouwördeningswet kan de genoemde kamer niet anders zien dan een streven de landbouw crisisinstituten een permanent ka rakter te geven. Zelfs de redactie van belangrijke bepalingen is woor delijk gelijkluidend aan die van de Landbouwcrisiswet. De kamer is van oordeel, dat het schema, neergelegd in het vooront werp, dat de zeggenschap geeft aan een centraal orgaan voor het ge heele land. tengevolge zal' hebben, dat het bedrijfsleven permanent in een keurslijf van bindende voor schriften zal worden geperst, waar door weinig particulier initiatief zal overblijven. Ten slotte werd in het adres nog aandacht besteed aan een argument tot verdediging, van het in dit voorontwerp gegeven orde ningsapparaat, Een meer geordende be drijfsvorm zou noodgedwongen moeten worden opgelegd, omdat de internationale toestanden gewijzigd zijn. Voor de crisis zijn er echter ook regelingen geweest tegen over het buitenland, die werden gehand haafd en uitgevoerd door organen, welke tloor het bedrijfsleven zelf in het leven waren geroepen. Er is geen enkel bezwaar tegen, dat zulks thans ook weer zal ge schieden. De kamer kan zich derhalve geenszins vereenigen met de in het voorontwerp neergelegde gedachten èri verzoekt den mi nister met don meesten nadruk niet over te gaan tot indiening van een wetsontwerp, waarin de in dit voorontwerp ontwikkelde gedachten zouden zijn belichaamd. Verheugende cijfers. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 24 t.m. 29 Mei 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 461.600 personen (de landarbeidersbonden met 75.300 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 461.600 personen was, in genoem de week 23.8 pet. geheel werkloos (in de vo rige verslagweek 3 t.m. 8 Mei 1937 was dit percentage 24.6). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand Mei in de laatste jaren als volgt: 1934 23.4 pet., 1935 27.8 pet., 1936 29.2 pet., 1937 23.8 pet. Het percentage bedroeg eind Januari 1937 33.—. In vergelijking tot dit hoogste punt in 1937 is het dus met 9.2 pt. gedaald. Hieruit blijkt, dat de werkloosheid niet alleen kleiner is dan in de over eenkomstige week van 1935 cn 1936, doch thans ook (voor het eerst) is gedaald beneden het niveau van '34. Bij 1053 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 29 Mei 1937 in totaal 345.832 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 328.014 mannen. Vergeleken met het overeenkomstige tijd stip van 1936 zijn er thans ongeveer 64.090 personen minder bij de organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven. Naast de bovenbedoelde is een aantal arbeiders een gedeelte der week werkloos. Rekent men deze voor een derde (dus voor gemiddeld twee dagen werkloosheid per week) mede. dan zijn de totale werkloos heidspercentages: eind Mei 1934 25.1, 1935 30.—, 1936 31.— en eind Mei 1937 24.7. Politie te Oosterbeek slaat goe den slag- De politic te Oosterbeek is een massale ijzerdiefstal op het spoor gekomen. Door een ploegbaas van de Nederlandsche Spoor wegen werd ten derde male aangifte gedaan dat een groote partij ijzerwerk was ont vreemd, langs 't traject Arnhem—Ede. De Oosterbeeksehe politie heeft bij een opkoo- per te Arnhem eenige duizenden kilo's ijzer in beslag genomen. In verband hiermede zijn twee personen, zekere B. cn S. uit Arnhem, aangehouden. Zij zijn naar het politiebureau te Óosterbeek overgebracht waar zij een volledige beken tenis hebben afgelegd. Het ijzer werd des nachts in zakken op de fiets vervoerd. Er is tevens licht gebracht in andere spoorwegdiefstallen te Arnhem en Edes Anton Kabelaar overleden. De 75-jarige Anton Kabelaar te Den Haag die onlangs het feit mocht herinneren, dat bij een halve eeuw geleden de beide op hol geslagen paarden van het Koninklijk rijtuig tot staan wist te brengen en zoodoende het leven redde van onze Koningin, die zich als zesjarige prinses in dat rijtuig bevond, is Zondag overleden. Zijn gezondheidstoestand was den laat- sten tijd reeds zeer verzwakt. Er is een conflict uitgebroken tusschen per soneel en directie van de N.V. J. Hoevels chemische wasscherij en ververij te Rotter dam over de invoering van het arbeids-con- tract. Vrijdag is er een conferentie geweest met den rijksbemiddelaar prof. Dr. Josephus Jitta, welke conferentie echter geen resul taat opleverde. De drie samenwer kende organisaties van fabrieksarbeiders hebben toen tegeh den datum van gisteren de staking afgekondigd. Ongeveer veertig man van het personeel heeft aan het sta kingsparool gevolg gegeven. Van de zijde der directie is medegedeeld, dat deze sta king geen storing van beteekenis in het be- drij f veroorzaakt. Geen actie voor verplicht pen sioen op 60-jarigen leeftijd. Vrijdag en Zaterdag j.1. kwam, onder lei ding van den heer Fj. Perdok Hzn., in het Savoy-Hotel te Scheveningen bijeen het algemeen bestuur van de Centrale van Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst. In zijn openingswoord hield de voorzitter een beschouwing over de tegenwoordige crisis en wees op de slechte positie waarin tal van ambtenaren en arbeidscontractan ten vooral na September 1936 zijn komen te verkeeren. Hij vestigde er de aandacht op, dat de stijging van de kosten van levensonderhoud de centrale hadden genoopt een roep door Nederland te doen gaan om verbetering van de geldelijke positie van het Rijksper soneel. Spreker besloot zijn openingswoord met een krachtig pleidooi voor opheffing van de per 1 Januari 1936 ten onrechte ingevoerde 5 pet. salarisverlaging, vooral nu de rijksmiddelen beter vloeien en het indexcijfer van de kasten van levens onderhoud regelmatig stijgt. Na behandeling van diverse huishoudelij ke aangelegenheden besprak men een nota van het dagelijksch bestuur omtrent het programmapunt der centrale: pensionnee ring van ambtenaren op 60-jarigen leeftijd. Met de conclusie van het bestuur, thans geen actie te voeren voor verplichte pensionneering op 60-ja rigen leeftijd, doch wel voor ontslag met voorloópige pensionneering op dezen ouderdom aan hen. die daar om verzoeken en voorts aan dege nen. wier verzoek om pensionnee ring om redenen van dienstbelang wordt afgewezen, in elk geval ui terlijk 1 jaar na datum van aan vrage ontslag met bedoeld recht te verleenen, kon de vergadering zich vereenigen. Besloten werd, zoo noodig in het najaar te 's-Gravcnhage een groote landelijke bijeenkomst te organiseeren. Van verduistering verdacht. Sedert gisterenochtend wordt te Bedum vermist de 52-jarige kantoorhouder der posterijen D.L. Het was alom in Bedum bekend dat L. den laatsten tijd boven zijn stand leefde en veel geld uitgaf. Gisteren ochtend verscheen de inspecteur der P. T. T. te Groningen op het postkantoor, teneinde een onderzoek in de boeken en bescheiden in te stellen. De kantoorhouder had ver moedelijk hiervan de lucht gekregen en is spoorloos verdwenen. De burgemeester van Bedum, de heer Jouwstra, heeft per radio de aanhouding van L. gevraagd. L. wordt verdacht de hem toevertrouwde gelden te hebben verduisterd. Twaalfde partij eindigt in remise. In hotel „Heidepark" te Bilthoven is gisteravond de twaalfde partij van den wed strijd om het wereldkampioenschap dammen tusschen Springer en Raichenbach gespeeld Nadat beide spelers een herinneringsme daille was aangeboden, deed de burgemees ter van de Bilt, H. P. Baron van der Borch tot Verwolde van Vorden, den openingszet. Springer's excentriek spel duidt op den vasten wil van den Nederlander om de tan den op elkaar te zetten en „to make the best of it". Evenals bij de vorige spelen, staat ook dit treffen op hoog peil en de beide rivalen ge ven elkaar niets toe in vasthoudendheid en moed. De partij eindigt in remise. Een mooie partij wederom, waarin Springer voortdurend het initiatief had. In het eindspel had Springer tempivoor deel, cn mogelijk heeft hij dit niet voldoen de uitgebuit om sneller een doorbraak te forceercn. In het geleverd afspel sloot voor den titelhouder alles als een bus en hij slaagde er in door een niet meer te verhin deren dreiging remise te behouden. De stand is thans: Raichenbach 12 3 8 1 14 Springer 12 .1 8 3 10 De dertiende partij wordt morgen 7 uur in Den Haag gespeeld. Op de internationale wedstrijden te Nijmegen. Gisteravond zijn op de wielerbaan Groene- woud te Nijmegen internationale wedstrij den gehouden, waarbij 5000 toeschouwers aanwezig waren. Het hoofdnummer van den avond, een Omnium tusschen den Duitscher Toni Merkens en onzen landgenoot Jan Pij nenburg, eindigde in een overwinning voor den Duitschen renner. Merkens won den sprint en de tijdrace, terwijl Pijnenburg be slag wist te leggen op de eerste plaats in dc achtervolging. Totaal uitslag omnium: 1. Merkens 5 pt., 2. Pijnenburg 4 pt. TONI MERKENS. Koppelwedstrijd over 250 ronden: 1. Van Schijndelvan den Broek 19 p., tijd 1 uur 10 min. 21.8 sec.; 2. Wals—Boeyen 13 p.; 3. PijnenburgMuller 3 p. (Pijnenburg ge vallen); 4. Merkensvan Heesch 3 p.; Op 2 ronden: 5. BakkerKremers 11 p.; 6. Cou- mansMariens 4 p.; Op drie ronden: 7. Schotmanvan Essen 2 p.; op vier ronden: 8 VeldhuisSchieveen 0 p., De match thans definitief. Na langdurige onderhandelingen staat het thans vast, dat een bokswedstrijd zal wor den gehouden tusschen onzen landgenoot Bep van Klaveren en den Duitschen kampi oen Gustav Eder. Gistermiddag is het con tract tusschen de managers van beide bok sers geteekend. Het gevecht zal plaats hebben in de Ne- nytohal te Rotterdam op Zondag 11 Juli a.s. des middags 2 uur. Meer gelegenheid tot inwisselen van reischeques aan de Duitsche grens. Eenigen tijd geleden heeft de K.N.A.C. tot de Duitsche autoriteiten het verzoek gericht om meer kantoren te willen aanwij zen langs de Duitsch-Nederlandsche grens, waar de uit Nederland komende toeristen hun eerste reischeques zouden kunnen in wisselen. Do K.NA..C. heeft thans bericht ontvangen, dat aan haar verzoek is vol daan en dat vele kantoren, gelegen langs de toegangswegen voor dit doel zijn open gesteld. Thans is het dus niet meer nood zakelijk dat men heele afstanden moet af leggen alvorens de eerste reischeques to kunnen inwisselen. Tevens is in enkele plaatsen de gelegenheid geschapen om ook op Zon- en Feestdagen reischeques in bank papier om te zetten. In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks een uur, heeft een agent van po litie te 's-Gravenhage aan het bureau Prin sestraat gebracht een in staat van dron kenschap verkeerenden man, vermoedelijk genaamd J. Ph. L, 50 jaar, zonder vaste woonplaats, die even te voren den caféhou der B. M., wonende in de Prinsestraat, met 'n geladen revolver had bedreigd, hem ver volgens met een onbekend voorwerp een niet ernstige snede onder het linkeroog had toegebracht. Op verdachte werden een revolver en 16 patronen gevonden. De man is in bewaring gesteld. MOTORRIJDER LIET ZIJN STUUR LOS. Gisteravond om 8 uur reed de 23-jarige mo torrijder L. S. uit Monster op den Laan van Meerderyoort te Den Haag. met groote snel heid. Bij het de Savornin Lohmanplein liet hij om een bepaalde reden zijn stuur los, waardoor hij kwam te vallen en nog 20 meter met zijn motor werd meegesleurd.. De geneeskundige dienst heeft hem in zeer ern- stigen toestand naar het gemeentezieken huis gebracht. KIND IN SLOOT VERDRONKEN. Te Teul bij Zalthommel is Zondagavond het tweejarig zoontje van H. van Gameren in een onbewaakt oogenblik in een sloot voor de ouderlijke woning geraakt en ver dronken.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3