Ook liandelsraden? EIMELIJKE Radioprogramma Voorrangswegen Dc T/lVraces te Assen DE STRIJD Doodelijk ongeluk te Boekei Oneerlijke penningmeester Crisiscontröle varkensvleesch Geldkistje met f 780* verdwenen door Michael Corvin VRIJDAG 18 JUNI 1937. r Hilversum I. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgelspel. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble Van der Horst. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Christ. lectuur. 3.00 Alt en piano. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Trio Beute-Zepparonl-Hemerlk. 5.00 NCRV-orkest. 6.30 Klimrozen, causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.15 Berichten ANP. Herhaling SOS-berichten. 8.00 Concert m.m.v. solisten, koor van de Ne- derlandsche Bachvereen, en het Utrechtsch Stedelijk Orkest. 10.15 Berichten ANP. 10.20 Gramofoonmuziek, 10.45 Gymnastiekles. 12.00 Gramofoonmuz. Hierna: Schriftlezing. Hilversum H. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Viool en piano. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Kovacs Lajos' Orkest. 12.45 AVRO-Dansorkest. I.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Voor tuinliefhebbers. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Pianovoordracht. 3.30 AVRO-Dansorkest. 4.00 „Fantasia". 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Orkest. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 De negermessias „Father Divine", cau serie. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten V.G.P. 7.35 Lezen in den Bijbel. 8.00 Pianovoordracht. 8.30 Kerk, Volk, Staat, causerie. 9.00 Vroolijke voordracht. 9.30 VARA-Orkest, vrouwenkoor „Vox Jubi lans", en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Orgelspel. De regeling treedt eerst op i Juli in werking. De A.N.W.B. schrijft ons: Met ingang van 4 Juli a.s. zal de voor- ,'angsregeling voor een groot aantal rijks wegen van kracht worden. Dat de voorbereiding tot de regeling, in den vorm van het aanbrengen van de voor- rangs-wegteekens, veel tijd vereischt spieekt vanzelf. Hier en daar ziet men reeds de paaltjes met oranje koppen langs de rijkswegen ver schijnen. Evenwel blijken dan niet steeds ook de voorgeschreven waarschuwingsbol den, in den vorm van een omgekeerde drie hoek, op de dwarswegen geplaatst te zijn. Daar deze volgorde in het aan brengen der aanduidingen het ge vaar medebrengt, dat de rijders op de wegen met oranje koppen zou den kunnen veronderstellen, dat de betreffende wegen reeds voorrangs- weg zijn, terwijl het verkeer op de zijwegen geen aanleiding tot deze opvatting heeft, waarschuwt de A. N.W.B. de weggebruikers ernstig, uit de aanwezigheid van oranje kop pen op de afstandpaaltjes niet op te maken, dat zij reeds nu voor rang hebben- Een vergissing ten dezen zou de meest noodlottige ge volgen kunnen hebben. Behoudens op het gedeelte Voorburg-Zoe- termeer van den rijksweg Den Haag-Utrecht en enkele provinciale wegen in Groningen heeft tot 4 Juli a.s. de van rechts komende nog onder alle omstandigheden voorrang. Eerst met ingang van dien datum treedt het voorrangswegen-besluit in werking. Kloosterzuster door autobus ge grepen. Gisterenochtend is te Boekei een doodelijk ongeluk gebeurd. De Eerwaarde Zuster Ja- cobina, van het klooster van de Zusters van Liefde, stak des ochtends voor het raadhuis te Boekei den weg over. Zij liet eerst een autobus passeeren, doch bemerkte niet, dat daarachter nog een autobus volgde. Zij werd door laatstgenoemd voertuig gegrepen. Met kracht sloeg zij met het hoofd tegen het spatbord, waardoor de dood vrijwel onmid dellijk intrad. Het stoffelijk overschot is naar het kloos ter overgebracht. Bij een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat den chauffeur van de auto bus geen schuld treft. Arrestatie te Arnhem. De politie te Arnhem heeft in verzekerde bewaring gesteld den penningmeester van den Christelijken Metaalbewerkersbond te Arnhem, verdacht van verduistering, van twaalfhonderd gulden, ten nadeele van dien bond. De man heeft een bekentenis af gelegd. DRIE MUSKETIERS 350 c.c. klasse weer het best be zet. Steeds grooter wordt de lijst van inschrij vingen voor de „groote prijs van Nederland der K.N.M.V.", welke op 26 Juni a.s. te As sen wordt verreden. Er schreven in de 250 cc. klasse nog een tweetal Nederlanders in. De Delftsche stu denten motorclub komt uit met A. E. J. Doyer op New Imperial, terwijl J. Iesberts op een Guzzi start. De 350 c.c. klasse wordt weer evenals vorig jaar de best bezette klasse. De belangrijkste van de thans weer ontvangen inschrijvingen zijn wel die van: Stanley Woods op Ve- locette, den wereldrecordhouder Eric Fernihough op Excelsior, die, zooals men weet in de pauze op de 1000 c.c. Brough Superior een de monstratie zal geven. De Duitscher, Walter Hamelele schreef op Nor ton in. Het aantal Nederlandsche inschrijvingen voor deze klasse breidde zich uit. De Rot terdammer van Gent zal op F. N. uitkomen zijn stadgenoot H. Buys op Norton, J. Visser uit Midlum op Lady, verder J. H. Snoevink op Velocette en C. A. van Dalsum op Nor ton. Deze klasse telt momenteel ruim dertig deelnemers van negen nationaliteiten op acht verschillende merken. Onder hen be vinden zich negen Nederlanders. 500 c.c. klasse. Wat onze landgenooten betreft, het staat vast, dat Jan Moejes, Heer-Hugowaard oo een 500 B.M.W. uitkomt, terwijl G. A. de Ridder uit Haarlem een speciale 500 c.c. fa- brieksmachine van Sarolea zal berijden. De veteraan J. H. P. Jansen uit Amster dam, die in de T.T. races van 1925 en 1926 successen boekte, heeft op Matchless inge schreven. Tenslotte hebben Bertus van Hamersveld en Wim Peters uit Hilversum ingeschreven. Het staat nog niet vast op welk merk en in welke klasse zij zullen uitkomen. 207 HET ANTWOORD VAN DE NICHT, Den volgenden morgen vertrok Bazin naar Tours, vanwaar hij reeds acht dagen later terug moest zijn. Precies op den achtsten dag na dit ver trek trad Bazin gezond en wel het café van den ouden Parpaillot, waar onze vrien den juist liet ontbijt gebruikten, binnen. Meneer Aramis, hier is het antwoord van Uw nicht." De vrienden zagen elkander verheugd aan. De helft van het werk was al verricht, zij het dan ook de gemakkelijkste. „Goede God", riep Aramis uit, „die arme Michon leert vast en zeker nooit behoorlijk schrijven. Lees maar eens, wat ze schrijft." „Wie is Michon?" vroeg de Dragonder, "ohantwoordde Aramis, „zij is de be- tooverendste, nederigste kleine linnenhande laarster, die men zich kan denken. Ik dweep met haar. Athos had intusschen den brief vlug doorgelezen en om iedere mistroostige gedachte te voorkomen las hij hem hardop voor. 208. IK DROOM NOOIT. „Lieve neef! Mijn zuster en ik verstaan beide uitstekend de kunst droomen uit te leggen en we zijn er gewoonlijk ook zeer bang voor. Maar van jou droom kan men met zekerheid beweren, dat hij niet het minste te beduiden heeft. Het beste, dat het je goed ga en laat nog eens een keer iets van je hooren. Aglac Michon." „Wat is dat voor een droom, waar ze het over heeft?" vroeg de Dragonder verder. „Nu", antwoordde Aramis, „dat is toch gemakkelijk te raden. Dat was een droom, welke ik gehad heb én haar verteld heb. „Natuurlijk, natuurlijk," meende de Dra gonder, „maar ik droom nooit." „Nu, daar mag je blij om zijn," zeide A- thos. „Ik wilde, dat ik hetzelfde kon zeg gen." „Werkelijk nooit," herhaalde de dragon der, die zich er op verheugde iets bij Athos voor te hebben. Bazin echter legde zich op een bos stroo en droomde, dat Aramis katholiek geworden was, en hem een kardinaalshoed opzette. Daar gebleken is, dat niet steeds voldoende aandacht wordt geschonken aan de bepaling dat het goedkeuringsstempel op varkens vleesch niet mag worden aangebracht om vleesch, afkomstig van ongemerkte varkens, dringt de minister van Binnenlandsche Za ken, namens zijn ambtgenoot van Land bouw en Visscherij, in een circulaire bij de gemeentebesturen op strengere controle maatregelen aan. De minister verzoekt den gemeentebesturen het keuringspersoneel op te dragen op vleesch, afkomstig van ge merkte varkens, het goedkeuringsstempel aan te brengen en indien een ongemerkt varken wordt aangetroffen, terstond den plaatselijken functionaris van de landbouw crisis-organisatie in de provincie, waarin de gemeente is gelegen, daarvan kennis te geven. De vermoedelijke dader gearresteerd. Dinsdagavond kwam de bierhandelaar Th. Alma wonende aan 't Kattendiep te Groningen, tot de ontdekking, dat te zijnen huize was ingebroken. Een geldkistje, in houdende 780 gulden, was verdwenen. Bij een ingesteld onderzoek vond de recherche een spoor van den dader en arresteerde den 49-jarigen A. B., die vaak in de zaak van den heer Alma kwam en daar ook gister avond was geweest. Bij zijn aanhouding was hij nog in het bezit van zevenhonderd gulden. Hij ontkende, iets van den diefstal af te weten. Het geldkistje is nog niet te ruggevonden. De man blijft voorloopig in arrest. De R.K. bakkers doen een nieuw geluid hooren. Is dit de stem welke de R.K.-Fractie straks in de Kamer zal doen klinken? Het voorontwerp-landbouwordeningswet heeft al heel wat tongen en pennen in be weging gebracht. Degenen, die het met het ontwerp niet eens zijn zooals men weet komen vooral uit handelskringen bijna dagelijks protes ten bepalen er zich echter gemeenlijk toe, hun bezwaren bij den minister naar voren te brengen, waarbij zoo niet voor al- geheele verdwijning van de landbouworde- ningsidée gepleit wordt, bijna steeds het verzoek dienst doet, „het daarheen te wil len leiden", dat ook aan vertegenwoordigers uit den handel een plaatsje in de landbouw raden worde gegund. Een nieuwigheid op het gebied van deze adressen levert ons het hoofdbestuur van den Nederlandsehen Roomsch-Katholieken Bakkerspatroonsbond, die zijn pro's en con tra's (er waren dit keer óók pro's) doet ver gezeld gaan van een goeden raad. Genoemde bond, die, evenals de vele andere adressanten van mee ning is, dat ook de handel een duit in het zakje der landbouwregeling moet doen, stelt n.1. voor, ook han dels- en nijverheidsraden in te stel len. Deze raden zouden, hetzij direct, hetzij indirect, in aanraking moeten komen met maatregelen en besluiten in verband met den landbouw en de visscherij. Daarna zouden deze raden, ingesteld in de daarvoor in aanmerking komende takken van handel en nijverheid, zich kunnen doen vertegenwoordigen in de landbouwraden. Wedenverig moeten dan de landbouwra den hunne vertegenwoording hebben in de handels- en nijverheidsraden. In het adres verzoekt de Ned. R.K. Bak kerspatroonsbond tevens den in te stellen ra den op het gebied van den handel en de nij verheid verordenende en uitvoerende be voegdheid te geven, alsmede de personen, vallende onder deze raden, te doen berech ten door een eigen tuchtrechter. Zooals gezegd, die is een nieuw geluid in het koor der opstandigen, een geluid ge heel conform de Katholieke ordeningsge dachte. Deze gedachte is in flagranten strijd met het verlangen naar vrijheid, dat geregeld in bedrijfskringen tot uiting komt; nog de zer dagen publiceerden wij onder het hoofd „Het bedrijfsleven in een keurslijf" een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland, (zie ons blad van 15 Juni j.1.) waarin deze Kamer tot uitdrukking bracht, dat zij, om het nu maar eens voordevuistweg te zeggen, de Regeering voor ordening niet noodig had! He bedrijfsleven kan het zeil wel af. Het kon wel eens blijken, dat het geluid dat de R.K. bakkerspatroons nu doen hoo ren, de stem is, zooals ze straks van de zijde der R.K.-fractie in de Kamer zal klin ken. Het is niet onmogelijk) dat bedoeld standpunt mede zal worden gesteund door de sociaal-democraten, die, hoewel voorstan ders van een nóg dieper ingrijpende orde ning, zeker de gelegenheid dankbaar zullen aangrijpen weer een stapje verder op den weg naar hun ideaal te doen. 35. De machinekamer, die de hertog nu liet zien, stelde haar eenigszins teleur. Door de foto's, die zij van zulke installaties wel gezien had, had zij er reeds op gerekend een kolos saal gevaarte te zien te zullen krijgen, maar deze kleine stoommachine maakte eigenlijk een wat armzalige indruk. Het kwam haar voor, dat de Duitsche heeren niet erg enthou siast over deze inrichting waren en zij hoorde, dat zij den hertog voorstelden deze verouderde stoommachine door een omschakelbare Diesel motor te vervangen, voor welken hij het stookmateriaal op de plaats zelve kon win nen. De hertog lachte en verzocht zijn gasten hem naar de cokesfabriek te volgen. Op den weg daarheen kwam men den toe gang tot de schacht voorbij en Esther kreeg op het ontwaren van het tusschen de ijzeren pijlers van den toren gebouwde toegangs lokaal den indruk van voorloopigheid en ge brekkigheid. Juist toen zij passeerde ging de deur open en kwamen er eenige mannen naar buiten, die zware, met zwarte klompen ge vulde lorries voor zich uit schoven. Esther Raleigh schrok op den aanblik van deze men- schen. Zij liepen alen gebukt krom, hopeloos, alsof het hen onmogelijk was ooit het hoofd rechtop te houden. Hun zwarte kleeren waren vuil en vochtig, hun gezichten bedekt met een als olie glimmende viezigheid, waar het neer- druipende zweet lichte strepen op had ge- teekend. Zij keken nauwelijks op, groetten niet en sloften zwaar achter hun wagen verder, dien zij over rails voor zich uit schoven. Een kleine locomotief, die op een korten afstand gewacht scheen te hebben, zette zich met een schel gefluit in beweging, om de lorrie af te halen. Esther huiverde, maar toch zou zij zijn blijven staan, als Larker haar niet gewenkt had om door te loopen en haar zelf half had meegetrokken. Voor hen strekte zich een lang, laag gebouw met halfblinde en veelal gebroken vensters uit. Dr. Messelmann schudde het hoofd en keek zijn buurman eens aan toen men binnentrad. Het inwendige van dit gebouw was met het uitwendige in over eenstemming. Over de geheele lengte zag men aan de eene helft ijzeren platen, boven welke zich armdikke pijpen verhieven, en die op den achtergrond in een enkele, nog dikkere pijp uitliepen. Deze dikke pijp kwam door den muur heen uit in een andere afdeeling van de cokesfabriek. Hier werden in gewel dige onder den beganen grond gelegen ovens de vooraf verkleinde en gezeefde kolen verhit om er het gas aan te onttrekken. Op de vraag van een der Duitsche scheikundigen, wat er met het waardevolle residu gebeurde, haalde de hertog de schouders op en meende glimlachend, dat men daar juist over zou gaan onderhandelen. Nu begon een vrij langdurig en voor Esther tamelijk vermoeiend onderzoek der geheele inrichting. De aanblik van generatoren, fil ters, gasreinigingsketels en eindelijk dien van den gasometer interesseerde haar al bijzonder weinig en daarbij meende zij met recht te mogen aannemen, dat deze technische bij zonderheden ook zoomin voor de „Welt" als voor Selfride van eenige waarde zouden zijn. Maar toen zag zij, dat Dr. Messelmann een lichtdruk uit zijn zak haalde, die toen hij hem uitvouwde, een blad van vrij aanzienlijke grootte bleek te zijn, dat een gecompliceerde technische teekening bevatte. De blauwe licht druk werd op een werkbank gelegd en daar alle heeren naderbij kwamen, keek ook Esther naar de haar vrijwel onbegrijpelijke afbeelding. Zij meende slechts te begrijpen, dat het een toestel om cokes te maken voor stelde, toen een der heeren de mogelijkheid opperde om bij de moderniseering ook de reeds bestaande fabriek te gebruiken. Zonder te weten of het iets van waarde was, besloot Esther voor den eersten keer haar horloge camera te gebruiken, wat dan meteen een beproeving van haar behendigheid en onbe vangenheid zou moeten zijn. Zij hief haar linkerarm, aan welken zij het horloge droeg, tot dicht voor haar oogen op, alsof zij wilde kijken hoe laat het was en drukte daarbij tegelijkertijd met den vinger van haar rechterhand op het knopje van het objectief, dat in het midedn van het knopje, waarmede het uurwerk opgewonden werd, uitkwam. Deze geheele handeling duurde een seconde en scheen geheel en al gevaarloos te zijn. Esther moest lachen, hoewel zij toch na de opname een lichte hartklopping gevoelde. Van de aanwezigen had natuurlijk niemand iets bemerkt, maar toch keek Larker haar, naar het haar voorkwam, eenigszins onderzoekend aan. Maar dat kon zij ook wel toeschrijven aan zijn bezorgdheid, dat die langdradige technische verklaringen haar verveelden. De hertog zelf onderbrak nu deze gesprek ken. Hij keek op zijn horloge en stelde voor om nu, na nog een korte bezichtiging der accomodaties voor de arbeiders helaas was ook hier nog veel te verbeteren te gaan dineeren. Hij zou dan nog gaarne enkele kleinigheden met de heeren bespreken en in dien tijd zou dan de heer Larker miss Raleigh wel iets van de stad willen laten zien. Het was reeds donker, toen men na het eten scheidde en Esther was wel wat nieuws gierig naar hetgeen Larker haar in dit ver velende mijnwerkersstadje zou kunnen laten zien. Het plaatsje was haar, toen zij er door heen gereden waren, precies even grauw en troosteloos en met kolenstof overdekt voor gekomen als de Duitsche industriesteden in het Roergebied. In ieder geval hoopte zij op deze wandeling althans een gelegenheid te zullen vinden om de ligging van het door Selfride genoemde hotel vast te stellen. De mijn lag, toen zij buiten kwamen, doodsch en verlaten voor hen. Weliswaar werd er in de mijn zelf met een nachtploeg gewerkt, maar om dezen tijd werd het geheele overige bedrijf, tot de kleinst mogelijke proporties gereduceerd. Enkele weinige geluiden, die de stilte verbraken, een vervloeiend gefluit der kleine locomotief en hier en daar een rood achtig oplichtend venster, dat was alles. Esther schreed voort naast Larker, die na denkend voor zich uit staarde en besloten scheen te zijn vooreerst het zwijgen niet te verbreken. Eindelijk stelde hij echter voor om in een korten boog de stad te vermijden en de kust langs te wandelen over een hem bekenden weg. Op den terugweg zou hij haar dan de hoofdstraat van de stad en enkele uit een historisch oogpunt merkwaardige ge bouwen laten zien. Hoewel op dit oogenblik Esther's ver trouwen in den heer Larker minder groot was geloofde zij toch niet iets te vreezen te hebben Het zou voor Larker in elk geval gevaarlijk geweest zijn om juist nu, nu zij als gast van den hertog onder diens persoon lijke bescherming stond, op welke wijze dan ook dubbelzinnig tegenover haar op te treden. Zij bleek zich dan ook inderdaad niet vergist te hebben, want de heer Larker vergenoegde zich ermede haar op den steilen en eenigszins glibberigen weg langs het strand, den arm bieden, dien zij naturlijk aanvaardde. Zg spande zich in om de leiding van het gesprek te verkrijgen en vroeg hem, of hertog Eric reeds spoedig tot ingrijpende moderniseering van zijn ondernemingen zou overgaan. Larker bevestigde dit en voegde eraan toe, dat niet de hertog alleen het tijdstip gekomen achtte, dat de Engelsche montaan-industrie zich energiek meer moest gaan inspannen. „Ik weet niet, of u ooit gelegenheid gehao hebt zich met vraagstukken van staathuis houdkundigen aard bezig te houden, maar m elk geval weet u wel, dat op het oogenblik Rusland als een dood lichaam, een ledig com plex, te midden der wereldindustrie, die zien steeds moeilijker verder ontplooien kan, >s blijven liggen. De Russen weten natuurlijk zelf het best, dat deze toestand niet van blijvender aard kan zijn en dat er voor hen alles aan gelegen is om contact met andere landen verkrijgen en te behouden. Wij hier zijn een weinig bij den tijd ten achter gebleven, Groot-Brittannië was in meer dan één °P" zicht wat al te zeker van zichzelf. Nu, da hebben we naar ik hoop nog ter rechter tgfl ingezien. En dat ook het arbeiderdom hier het nut van een boven den partijgeest ver heven solidariteit met de werkgevers zal lef" ren begrijpen, daarvoor zullen ik en mg. vrienden wel zorgen." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 10