Zevenhonderdvijftig zink verdonkeremaand Britsche regeering niet te vreden over non-interventie De samenwerking De oefeningsreis Turkije dempt opstand in Koerdistan Opheffing Nederlandsch goudembargo Meer dan 393 K*lVi per uur van Hr* Ms» „Hertog Hendrik" „De Straat" de rug toegekeerd tusschen Tweede en Derde Internationale Brand in werkplaats Verrassende vondst op een kustbootje Oud-leiders der Spaansch Phalanx ter dood veroordeeld De blijde gebeurtenis aan het Bulgaarsche hof Dc exploitatie van Abessinië Hitler, Göring en Göbbels beleedigd „Deutschland" te Wilhelmshafen Dantziger oppositie-partijen wordt nog wat lucht gelaten Dc bommen deden hun werk Ronde van Duitschland Italië en Duitschland doen weer mee Japansche emigratie naar Mansjoekwo Frankrijk's positie in het Oosten der Midck Zee 1 Juni 1937. In mjjn vorigen brief schreef ik, dat ik van Gibraltar zou vertellen. Er is hier veel te zien, ik zal mij slechts tot het belangrijkste beper ken. Allereerst werden wij allen gelukkig ge maakt met een groote uitgebreide mailzak van de „Indrapoera" die dien dag van onze binnen komst, in Gibraltar aankwam. Iedereen kreeg wat, de een wat meer, de ander wat minder. Voor een korten tijd was het heel stil aan boord. Velen waren waar één, met hun gedach ten thuis. Je kunt je indenken, wat dat voor ons beteekent, mail van huis. Maar nu Gibraltar zelf. Wij zagen slechts weinig Engelschen; trouwens de geheele vloot op een 3-tal kruisers na, was nog in Engeland, voor de Kroningsfeesten en de vlootrevue. Vrijdagmiddag zijn de mariniers een excursie gaan maken naar de oude verdedigingswerken en het oude fort, dat in de rots was gebouwd. Zij hebben kennis gemaakt met historische plekken waar in 1704, onze Hollandsche mari niers samen met de Engelschen, deze „onneem bare" veste hebben genomen. Dat is eens niet een geschiedenis op een plaatje of uit een droog boek. Dit spreekt meer tot hen. De tocht op zichzelf was de moeite waard. Het bezoek aan dit gedeelte aan de rots is alleen toegestaan aan Engelschen m.h.o. op de aanwezige ver dedigingswerken. Dienzelfden avond waren voor ons 50 plaat sen gereserveerd in de „Naval Cinema" alwaar de Coronation film draaide. Een gekleurde film van de Kroningsplechtigheid in Londen. Het was sprookjesachtig mooi. Ik zou papier te kort komen om te beschrijven, wat daar te zien was. Maar het zou mosterd naar den maaltijd zijn. Want alle beschrijvingen van dit groot- sche gebeuren zijn reeds door onze dagbladen bekend gemaakt. Ik zou mij sterk vergissen, als niet nu reeds dezelfde film in de Jutterij ook al draait of gedraaid heeft. Het is de moeite waard om daarheen te gaan. Overigens is het een plaats, met weinig ver tier. Om 1 uur gaat hier alles dicht. En de En- gelsche „bobbies" zijn zeer actief, want een kwartier voor sluittijd staan ze met 6 man voor elk café en wordt de zaak ontruimd. De stad zelf heeft weinig moderns. De oude muren staan er nog, en het Spaansch gedeelte is zeer oud. Smalle straten en hooge huizen. Alleen dat gedeelte waar de Engelschen wonen, zien er paradijs-achtig uit. En natuur lijk is er een hotel voor hen, waaraan annex een uitgebreide „botanie garden". Waar je Europeesche en tropische planten naast elkaar ziet bloeien. Tegen de grens Spanje-Engeland is een ren baan voor paarden, de eenige plek waar gras groeit. Boven over de rots heen loopt nog een oude dikke muur, omringd door laag geboomte, waar nog de eenigste levende Europeesche aapsoort een rustig verblijf vindt. Ik heb ge hoord, dat er nog 9 in leven zijn. Zij worden geregeld door de Engelschen van voedsel voor zien. Niet zoo zeer om de legenden, doch wel om de curiositeit. Er gaat n.1. een legende, dat vertelt, dat gelijk met het verdwijnen van deze dieren, de Engelschen ook uit Gibraltar zullen verdwijnen. Je kunt het beschouwen als een natuur-reservaat. Toch zijn dit niet de oorspronkelijke dieren, zooals één van de schiereilanden mij vertelde. Een tiental jaren geleden bleek de laatste aap overleden, en heeft men er een dozijn van de overwal hier naar toe gebracht. Als bezienswaardig- en bijzonderheid moet ik nog noemen de watervangers. Op de rots zelf zijn geen bronnen of putten. Men is dus genoodzaakt op een andere manier aan het noodige zoetwater te komen. Daartoe heeft men 2/3 van de Oostelijke helling van de rots, gecementeerd, en daaronder langs goten ge graven. Wanneer het nu regent loopt al dat regenwater in deze goten, die dan het water weer leidt naar de watertanks. Je kunt je voorstellen, dat drinkwater hier dus veel en veel duurder is dan bij ons. Wij hebben het rustig gehad. Er is niets bijzonders voorgevallen. We gaan weg. Zaterdagmiddag 12.00 vertrokken wij van Gibraltar, en namen in de straat af scheid van onze vrienden, de „Johan Mau- rits van Nassau" en de twee O.-booten. Nu gaat het tweede gedeelte van onze reis aanvangen. De reis naar de Azoren. Tot nu toe hebben wij goed weer gehad. Zoodat er dus veel geoefend kon worden. Wij worden aan boord goed op de hoogte gehouden van de voornaamste gebeurtenissen van de wereld. Daarvoor is hier een eigen persdienst aan boord. Wij ontvangen Nederlandsche, Engelsche, Fransche en Duitsche pers op. Ja soms Spaan- sche pers. Nu wij uit de straat zijn, kon ook de scheepsradio aan. En zoo hebben wij wel eens contact met Hilversum. Vooral als de Bonte Dinsdagavondtrein van de A.V.R.O. rijdt. Erg duidelijk is het niet altijd. Het is echter beter dan heelemaal niets. Nederlandsche S.D.A.P. doet in geen geval mee. De heer ir. J. W. Albarda schrijft ons het volgende: Het bericht in de bladen van gis teren, dat de Tweede en, de Derde Internationale zouden hebben beslo ten, een eenheidsfront te vormen ten einde de Spaansche regeering bij te staan, kan niet juist zijn. Het bestuur der Socialistische In ternationale heeft tot dusver elk eenheidsfront en elke gemeenschap pelijke actie met de communisten afgewezen. Wel is in de vergadering van 12 October 1935 te Brussel erkend, dat de voorzitter en de secretaris natuurlijk „de vrijheid bezitten om in hun functies, voorzoover hun dat goeddunkt, informatieve besprekingen te houden met personen en vertegenwoordigers van internationale arbeidersorganisaties en andere organisaties, die een aetie tegen den oorlog voeren". Echter zijn de heeren de Brouckère en Adler niet bevoegd eenige verbintenis aan te gaan, met wie ook. In zijn telegram van 4 Juni 1.1. aan Di- mitroff heeft de Brouckère dit laatste nog uitdrukkelijk vastgesteld. „Noch de voorzit ter, noch de secretaris der S.A.I. zijn voor zien van de noodige volmachten, om in haar naam toe te treden tot het door U voorge stelde comité", zoo luidt het in dat tele gram. Het bestuur der S.A.I. heeft ook na den 4en Juni zoodanige volmachten aan de Brouckère en Adler niet gegeven. Het moet dus uitgesloten worden geacht, dat tot een eenheidsfront zou zijn besloten. Het desbetreffende Reuter-tele- gram uit Moskou kan niet anders dan onjuist zijn. Ten hoogste kan er sprake zijn van „informatieve be sprekingen", die tot niets mogen bin den. Vaststaat in elk geval, dat de Ne derlandsche S.D.A.P. aan geen en kele gemeenschappelijke actie met de communisten haar goedkeuring zal hechten of haar medewerking zal verleenen. Er zijn verscheidene partijen, bij de S.A.I. aangesloten, die er evenzoo over denken. Tot dusver is de meerderheid steeds tegen elke tremeenschappeliike actie met de com munisten met beslistheid gekant geweest. In een school voor reclame, waar opge leid wordt tot décorschilderen en étalage inrichting, gevestigd in het perceel Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam 67, is gisteren avond te zes uur door onbekende oorzaak brand uitgebroken op de 3e étage, waar zich gereedschappen, geschilderde schotten en eenige wassen poppen bevonden. De brand is met behulp van een motorspuit en vier stralen door de brandweer van de Nieuwe Achtergracht gebluscht De derde verdieping, vliering en een ge deelte van de kap werden door het vuur Vernield. Rotterdamsche rivierpolitie slaat goeden slag. Dezer dagen heeft de Rotterdam sche rivierpolitie een uitgebreiden zinkdiefstal tot klaarheid gebracht, die reeds eenigen tijd geleden in Engeland, aan boord van een te Rotterdam thuishoorend motor scheepje, zich had afgespeeld. In verband met den diefstal zijn drie, in verband met de heling, twee mannen aangehouden. Zij zijn gis teren ter beschikking van den offi cier van justitie gesteld. De zaak heeft zich als volgt toegedragen: Ongeveer drie weken geleden werd het bij de rivierpolitie bekend, dat te Delft door leden van de bemanning van een te Rotter dam thuishoorend motorscheepje tin te koop werd aangeboden. Het motorscheepje is klein meet ongeveer 250 ton, een kustbootje dat ook regelmatig op Engeland vaart. Toen het voorgaande ter kennis van de ri vierpolitie kwam, kon men evenwel geen onderzoek instellen, omdat het scheepje in middels weer op zee zat, op weg naar En geland. Men dacht, dat het „tin" was. Zaterdag j.1. nu keerde het scheep je in de Rotterdamsche haven te rug en bij een onmiddellijk aan boord ingesteld onderzoek trof de politie onder ijzeren vloerplaten in de machinekamer aan acht en twin tig blokken zink a 25 kilogram elk. De bemanning verkeerde steeds in de ver onderstelling, dat het blokken tin waren Een deskundige te Rotterdam heeft even wel vastgesteld, dat het zink zou zijn. Mo menteel wordt nog onderzocht of men te doen heeft met een of andere alliage, maar tot op heden neemt men aan, dat het blok ken zink zijn geweest. De heele bemanning gearresteerd. Op grond van deze vondst heeft men de bemanning van het scheepje, te weten den 26-jarigen Stuurman machinist A. O. een Duitscher, gedomicilieerd te Brunsbuttel- koog, den 24-jarige matroos S. R. uit Sche- veningen en den 26-iarigen kok K.L. uit Groningen aangehouden. Het drietal bekende, dat zij, toen bet schip ongeveer vier a vijf weken geleden een lading blokken „tin" van Londen ver voerde naar Newcastle on Tyne, zij op den Zondagavond, nadat het schip in New Castlo on Tyne was aangehouden, dertig blokken hadden ontvreemd en voorloopig hadden op geslagen in het logies. Zij werden in bewa ring gesteld. Bij het voortgezette verhoor, verklaarde de kok K.L., dat toen het schip plm. drie we ken geleden bij de lijm- en gelatinefabriek te Delft gemeerd had gelegen, hij aan een woonwagenbewoner, -waarvan hij nog -'echts een vaag signalement kon opgeven, een blok had verkocht voor f 5. Hij had tevens aan dien woonwagenbewoner meege deeld, dat hij nog meer blokken kon leveren. Dit zou geschieden, maar op het moment, dat het roeibootje, waarmee de resteerende blokken naar den wal zouden worden ge bracht, op de landingsplaats aankwam, passeerde er juist een surveilleerende agent van politie. Zij durfden toen hun opzet niet te volvoeren, waarom zij onverrichterzake zijn teruggekeerd. Aan beide zijden in Spanje zijn veel buitenlandsche vliegtuigen, meent Eden. In het Engelsche Lagerhuis heeft minis ter Eden op de vraag of hij gegevens bezit over schendingen van de nict-inmengings- overeenkomst en over de ankomst van een groot aantal vliegtuigen in Spanje, geant woord, dat de Britsche regeering niet te vreden is over de werking van het non- interventieplan, doch dat men hiertoe ge komen is door overeenstemming tusschen alle Europeesche mogendheden, in het be lang van den vrede in Europa. Ik denk, zeide de minister, dat het Huis zich nog wel eens terdege zou willen bedenken, al vorens tot eenige actie over te gaan, die de vrede in gevaar zou kunnen brengen. In antwoord op een andere vaag ver klaarde-Eden: „Ik geloof dat het volkomen waar is, dat zich aan beide zijden in Spanje groote aantallen buitenlandsche vliegtuigen bevinden. Vonnis wordt waarschijnlijk niet voltrokken. Volgens van de Fransch-Spaan- sche grens ontvangen berichten is de vroegere leider der Spaansche Phalanx, Manuel Hedilla, wegens het in gevaar brengen van de vei ligheid van dén staat door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Tegelijk met Hedilla, werden 80 andere leidende persoonlijkheden der Phalanx be recht. Veertien werden ter dood veroor deeld en twintig tot levenslangen dwang arbeid, De anderen werden met verban ning naar Guinea gestraft. Onder de ter dood veroordeelden bevinden zich de Pha- lanxleiders van Biscaye, Salamanca, Burgos en Toledo. De doodvonnissen zullen waarschijnlijk niet ten uitvoer worden gelegd. Naar men gelooft, zal cje straf na de inneming van Bilbaó worden gewijzigd in dwangarbeid en zal. na den val van Madrid een alge meen e amnestie worden afgekondigd. De uitslag van jjet proces wordt uitge legd als een overwinning van de rechtsche nationalistische elementen. 13 dooden, 18 gewonden. Uit Ankara wordt gemeld, dat bij het on derdrukken van een opstand van verschei den stamhoofden in het district Dersim (Koerdistan) dertien militairen werden ge dood en achttien gewond. Omtrent deze opstand wordt nader ge meld: Onlangs is in het Zuid-Oostelijk deel van Turkije een opstandige stemming bij de Koerden tot uiting gekomen. Tusschen Mardin en Urfa, niet ver van de Turksch-Syrische grens, hebben zich ta melijk ernstige troebelen voorgedaan. Over deze aangelegenheid neemt men een groot stilzwijgen in acht. De militairen tre den krachtig op, met medewerking van de troepen van bet legercorps van Konya. De opstandelingen zouden twee militaire vliegtuigen hebben neergeschoten. Het schijnt, dat de reis van president Ataturk in verband moet worden gebracht met de maatregelen, welke genomen zullen worden om een herhaling van dergelijke revolu- tionnaire daden te voorkomen. Koningin Joanna van Bulgarije heeft het leven geschon' en aan een zoon. De ko ninklijke moeder en haar kind, de kroon prins. zijn wel. In het land heerscht groote vreugde. Ter gelegenheid van de geboorte van den Bulgaarschen troonopvolger heeft koning Boris amnestie verleend aan politieke ge vangenen, terwijl andere gevangenen ver mindering van straf kregen. Heden zal in de kathedraal der Heilige Nedelit een plechtige dankdienst worden gehouden. Het gerucht doet de ronde, dat de jeugdige koning Peter van Zuid-Slavië, peter van den jonggeborene zal worden. Het gisterenavond uitgegeven bulletin meldt dat de koningin het goed maakt en dat de jonge prins volkomen gezond is. Italië hoeft geen buitenland sche leeningen te sluiten. De Italiaansche Agenzia F.conomicae Fi- nanziaria schrijft, dat Italië geen buiten landsche leeningen noodig heeft om Oost- Afrika te exploiteeren. De Italiaansche fi nanciën, zoo wordt gezegd, kunnen het hoofd bieden aan alle uitgaven tot 30 Juni 1938. Maar hij deed het in dronken schap. De 47-jarige bootwerker L. Th. B. had op 28 November van het vorig jaar zich m een winkel in de Boekhorststraat te Den Haag beleedigend uitgelaten over de drie voor naamste bestuurders van 't Duitsche 'J - Toevallig waren in dien winkel twee iectl® cheurs in burger aanwezig, die P«"°cesver baal opmaakten. De Haagsche rechtbank had B. tot drie dagen gevangenisstraf ver oordeeld, doch de officier van justitie die een maand had geeischt, ging in hooger be- 1 °Voor het gerechtshof verklaarde verdachte in dronkenschap de woorden zonder bedoe ling te hebben geuit. Hij deed heelemaal niet aan politiek. tot v«r De procureur-generaal Mr. L. B. .1. Ver meulen achtte de straf, welke de rechtbank opgelegd had te laag in verband met den ernst van het feit en vorderde veertien da gen gevangenisstraf. Uitspraak 28 Juni. Slachtoffers naar heldenkerkhof. De „Deutschland" is gistermiddag met, het stoffelijk overschot van de 31 slachtoffers van het bombardement van Ibiza aan boord te Wilhelmshafen aangekomen. Alle ge bouwen in de stad vlagden halfstok. De kisten met het stoffelijk overschot der gevallenen zijn gisteravond met mili taire eer van het pantserschip naar het heldenkerkhof overgebracht. De commandant van de „Deutschland" en de vlootcommandant. admiraal Carls, hielden toespraken. „Zij zullen zichzelf wel ontbin den". Katholieke leider tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De leider -der nationaal-socialistische partij te Dantzig, Forster, heeft een aantal leden van de oude garde van Hitier ontvan gen en bij deze gelegenheid verzekerd, dat de politieke partijen te Dantzig niet met geweld zullen worden onderdrukt, doch dat zij onder den invloed van de nationaal-soci alistische ideologie zichzelf zullen' ontbin den. De leider van den Katholieken Windhorst- bond is veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf wegens beleediging van de N.S. D.A.P. Duizenden slachtoffers vielen in Baskenland. Men publiceert te Valencia cijfers van het aantal slachtoffers der luchtaanvallen in Baskenland onder de burgerbevolking. Alleen in April zijn volgens deze cijfers 2965 burgers om het leven gekomen en 2451 gewond in 34 dot-pen. Te Durango zijn 520 inenschen gedood, te Guernica 1654. Wengler rijdt zegevierend zijn geboortestad binnen. De negende etappe van de Ronde van Duitschland is er een geweest zonder strijd. De renners peddelden in een groep van Keu len naar Bielefeld over een afstand van 286 K.M., als gold het een familie-uitstapje en slechts zeer zelden werd gepoogd de groote groep te ontvluchten. Het tempo werd neer gedrukt tot 20 K.M. p. uur. De leider in het algemeen klassement, Weckerling en de Belg de Caluwe wilden wat opleving bren gen door een uitlooppoging, baar zij waren spoedig weer ingehaald. In een groot peleton kwamen 31 renners Bielefeld binnen, waar een groote menigte hen verwelkomde. Zij hadden over de 286 K.M. bijna 10 uren ge reden! Wengler wist als winnaar in zijn geboor testad aan te komen, door in den eindsprint te zegevieren. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Weckerling (Duitschland) 73 uur 11 min. 13 sec.; 2. Geyer (Duitschland) 73 uur 18 min. 20-sec.; 3. Diederichs (Duitschland) en 4. Bautz (Duitschland) beiden 73 uur 21 min. 11 sec.: 5. Roth (Duitschland) 73 u. -.1 min. 40 sec.; 6. Kijewski (Duitschland) 73 uur 23 min. 5 sec.; 7. Thierbach (D.land) 73 uur 24 min. 43 sec.; 8. De Caluwe (België) 73 uur 35 min. 2 sec. Een gemeenschappelijk communi qué van de ambassades van Italië en Duitschland vermeldt, dat de Italiaansche en Duitsche ambassa deurs gisteren den president der niet-inmengingscommissie er van in kennis gesteld hebben, dat de re- geeringen van Italië en Duitsch land op grond van de op 12 Juni bereikte overeenstemming, besloten hebben hun medewerking aan de niet-inmengingscommissie en hun actieve deelneming aan de pa- troulllediensten in de Spaansche wateren te hervatten. De Nederlandsche bank N.V te a 1 AltlStij. dam deelt mede, dat zij, daartoe gen^ tigd door den minister van Financiën der de gegeven omstandigheden bereid j, onbeperkt ontheffing te verleenen van verbod van uitvoer van gouden munt gouden muntmateriaal, vervat in het ninklijk Besluit van 26 September i93{ nr. 52, waaraan wettelijke grondslag verleend bij de wet van 30 September 1935 Staatsblad nr. 101. Aanvragen om ontheffing als bovenbe doeld behooren schriftelijk te worden ing,, diend bij de hoofdbank van de Nederland sche Bank, afdeeling secretarie, onder nn vp* gave van de soort, het brutogewicht en h,t fijngewicht van het goud waarvoor onthef, fing van het uitvoerverbod wordt verlangd alsmede van het adres waaraan en de ver. pakking waaronder men bedoeld goug wenscht te verzenden.' In twintig jaar vijf millioen per. sonen! De leden van den Japanschen geheimen raad hebben dc regcering verzocht alle mo< gelijke zorg te dragen voor het volledig tem uitvoer brengen van de plannen tot emigra tie van Japanners naar Mandsjoekwo. Het plan is om in twintig jaar een milli. oen Japansche gezinnen met in totaal vij| millioen personen naar Mandsjoekwo te doen emigreeren. De leden van den raad hebben bovendien verzocht maatregelen te nemen, dat geen ongeregeldheden voorko men tusschen Japanners en Koreanen in Mandsjoekwo. Libaneesche president bij Delbos. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft gistermiddag den president der Libaneesche republiek, Edde, ontvangen, Na dit onderhoud heeft de Libaneesche pre- sident tegenover journalisten een verkla» ring afgelegd, waarin hij de waakzame aam dacht van de Fransche openbare mcening vestigde op het belang van de Fransche posities in 't Oosten van de Middellandi sche Zee, aan hot kruispunt van alle groote transcontinentale lijnen over land, ovoi; zee en door de lucht. Deze Fransche posities zijn versterkt ca beveiligd door het laatste Fransch-Libanee- sche verdrag, waarin men het logisch resul taat moet zien van de meest standvastige Fransche en Libaneesche tradities. Rosemeijer vestigt nieuwe inter< nationale klasserecords. De bekende Duitsche coureur Bernd Rosemeyer, die Zondag j.1. op den Nür* burgring de Eifelraces heeft gewonnen, is er gister met zijn gestroomlijnde Union renwagen in geslaagd, twee nieuwe inter-1 nationale klasscrocords te vestigen in d8 3()008000 c.c.-klasse. Bernd Rosemeyer na de zege te Nürburgring. Rosemeyer reed den kilometer niet iiuscmcyer reea den Kilometer genden start, met een gemiddelde een )er Tijdens dezen mijl bereikte h,ï over ^^3 heid van 389.610 K.M. Hij legde verdei mijl met vliegenden start af mot een U«r' middelde snelheid van 389.881 K.M- P*1 ijg, Tijdens dP7Pn mii! lioroilrto Tl over 1 .ii dp enorme gemiddelde snelheid van K.M. per uur. |Cli De oude records over deze a stonden heide op naam van zijn 'an£^.,.cis Itudolf Caracciola, die in October 1030 als Roscmever gisler, deze op de antos tusschen Frankfort en Darmstadt \c'l(jeg de. Caracciola reed toen met zijn M®' Benz over den K.M. met een gem"10«J snelheid van 364.372 K.M. en over den met een gemiddelde snelheid van t K.M. por uur.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2