Sensatie tusschen wind en water Texel ytqezidxi De tweede excursie naar Hilversum Zeilen Bij zomerkleeding Ponderdag 17 Juni 1937 Tweede Blad Met den Yselmeerkruiser het Marsdiep op, - Zeilen de meest Hollandsche sport Het is een schoone sport, de zeilsport! Een sport, waarin men voelt dat er leven bruist en gonst daar binnen in onze body's. Men voelt hoe een slank schip één gaat worden met het witkolkende water, met den wind, suizend en gierend in de zeilen aan den steu nende mast. Een sport, waarin men, zich verbonden weet met de elementen, en hen tevens bevecht. Het water, de wind en een zeilbootziedaar een 100 Hollandsche combinatie. Zeil... en voel je Hollander! Kon* Marinekapel T^cü^AAjciad Meerdere malen gepleegde diefstal Artikel 549 De film „De Slag bij Waterloo" Winkelruit ingegooid „De Privé-Verpleegster" Ballonnetje in zee gevonden Gevaarlijke hond 30-jarig jubileum van T*E.S*0* Aankoop grond nabij het Luchtvaartterrein O osterend Verhuring Hooigewas en Nagras Kon. Marine Jachtclub Tc hard gereden En we hebben gezeild, op een van de dagen van deze 'week, toen daar een ntachtig stuk wind stond, dat een onweer staanbare aantrekking uitoefende op den rasechten zeiler, die weliswaar voor zijn plezier er tusschenuit trekt, doch die er niet om maalt of het wellicht te koud voor Juni is, of dat zware regenwolken als natte lappen aan een somber zwerk hangen. De haven uit. En we schoten de Binnenhaven uit en via de sluizen, waarin het kolkwater geheim zinnig en donker zong, naar de Buitenhaven en hier was het al, dat die Wester in de zeilen sloeg: in de slanke schoot van de „Greet", onze IJselmeerkruiser, en die het grootzeil in machtige spanning haar eerste rondingen gaf. Over het reeds aardig knobbelige havenwater joegen we Marsdiep-waarts, dat daar lag te wenken en lonken, waar de meeuwen in witte glij-vluchten van golftop tot golftop dansten en het witte schuim als brocate kragen iederen roller omhuifde. tegen is, zou het een urenlange torn worden. Het is koud op zee, ondanks den gevorder den Juni-datum. Koud, ook door het steeds overkomende water, dat ons permanent onder de douche houdt. Weliswaar zitten we alle drie goed geborgen in de wollen trainings pakken, maar het Marsdiep-water, tot Ja- nuari-temperatuur afgekoeld, dringt er door heen en steekt en brandt op je body. Je voelt het niet. Tenminste, nu het zoo voor den wind gaat. Daar is alleen maar oog voor het imposante spel van schip en water. De „Greet", die zich prachtig houdt en er zelf pleizier in be gint te krijgen. Op de rollers. Voor ons naderen een paar honderd meter water, die er zoo vlak bij angstaanjagend uit zien. Behoorlijke rollers, die kris en kras door elkaar slaan. En we varen er pal op aan. ^n ineens zitten we er al middenin ook: de „Greet" wordt opgenomen en op de kam van zoo'n Marsdiep-kanjer zeker 10 meter mee gesleurd. Hef water golft over het voorschip Twee meter voorbij het oude fort... dan grijpt de felle Wester de „Greet" in haar zeilen en stuiven we er op uit. Recht voor waarts, in de richting van Oudeschild op Texel. We vliegen uit. Het water, het water om ons, achter ons, Vóór ons. De stroom jaagt in onze richting en de wind zit bijna driekwart vol in de zeilen boven ons. In 5 minuten zitten we zeker een paar kilometer van den kant af. We rennen recht toe op Texel aan, dat vóór ons achter de regenwolken drijft: een groezelige veeg aan den horizon, die nu eens dichter bij, dan weer verderaf schijnt te zijn. Er wordt aan boord van den IJselmeer kruiser niet gesproken. Een enkel bevel kraakt af en toe van voor naar achter, maar daar blijft het bij. Twee der opvarenden hebben hun handen vol met de navigatie, terwijl de derde zich onledig houdt met het ondergaan dezer sen satie van de eerste orde. Ruwe zee. Het is ruw op de ree. Ruwer dan men, van den Dijk af gezien, zou meenen. Breede schuimbanen liggen dwars over de driftig op en over elkaar slaande golven. Telkens duikt de „Greet" er met 'r neus in. Dan verdwijnt een stuk van dit snelle schip met zijn schoone lijn in het groen-grijze watereen paar seconden blijft het er in zitten... dan richt het zich weer op, komt boven en rukkend en Stootend boldert ze verder. Onder ons slaan de stukken water tegen het hout aan. Je hoort het schuren en je voelt het trillen. Een wondere muziek, die den Zeiler de volle maat belooft. Zoo rennen we Texel-waarts. Met rukken komt het eiland steeds naderbij, maar de stuurman vermoedt, dat het niet geraden zal zijn tot aan de haven van Oudeschild te gaan. Het héén is niets, maar als straks de stroom Kapelm. L. H. F. Leistikow Concert voor de Marineclub van 8 uur tot 10 uur, op Donderdag 17 Juni 1937. Programma: 3- Zijne Exc. de Vice-Admiraal T. L. Kruis marsch L. H. F. Leistikow 2. Ouv. La Muette de Portici Auber 3. The Idol's Eye Waltzes Herbert 4. Rhapsodie Hongroise II L?sz 5. Fantasie Die Perlenfischer Bizet Pauze 6- Ouv. Hunuady Laszlo .7. Valse des Fleurs en Marche a. d. Oper Romeo und Juli 8. Fantasie Rigoletto 8- Finale t Wijziging voorbehouden. Erkel Gounod Verdi en komt te loevert tot aan het boord. Het vliegt ons in het gezicht. Onze monden zijn vol zout water. Overal om ons heen komen de koppen opsteken en nu is het voor den stuurman uitkijken: om precies den kop er op te houden, zoodat er zonder brokken genavi geerd wordt. De zee is donker-groen. Laag erboven jagen de wolken. Het water heeft het hier geweldig op z'n zenuwen gekregen. Telkens tracht het in de schuit te komen, maar ook telkens blijven we er nog nèt boven. Het is een kunst... maar een kunst, die een machtige voldoening schenkt, keer op keer. Een kansspel, waarin de all round zeiler tracht den boventoon te blijven voeren. Het Oudeschild-plan is al lang opgegeven en als we uit die, voor den niet-zeiler, wat angstig-knobbelige zee komen, besluiten we over het Marsdiep naar den ringmuur te koersen. Ook deze bocht is niet van sensatie ont bloot: overal zie je de golfjes kruiven en daar een IJselmeer-kruiser geen sleepboot of een marinevaartuig is, zal het blijven spannen. Maar tenslotte wil men ook wel eens iets anders dan laveeren in het Noord-Hollandsch Kanaal en iets anders kregen wij. Onze zeilende loods. Wij waren niet de eenige dien achternamid dag op het Marsdiep. Een bekend schip en een bekend zeil doemde op in de verte... een sierlijke boot. Loods Jaarsma met zijn „Volkert". De „Volkert" kan heel wat hebben. Waar schijnlijk nog meer dan onze „Greet", maar ook onze zeilende loods zal z'n handen nu ruimschoots vol hebben. We zien in den kijker, dat velen op den wal blijven staan om die twee rappe vogels gade te slaan. Het moet wel een treffend schouw spel zijn, de kleine ranke vaartuigjes daar te zien wegscheren door de dansende en spat tende golven. Het grootzeil bolt als een meeuwen vleugel uit. Er zit geen rimpeltje, geen rifje in. Het staat gespannen als een trommelvlies en je denkt het ieder oogen- blik te zien scheuren en klapperend uit de lijken slaan. Ook de fok staat te trillen. Te trillen in dien feilen westerbries, die ons voort jaagt door het schuim en het groene water, en die ons alles doet vergeten, behalve juist dit zeilend ondergaan in een ongekende en de meest Hollandsche sen satie. ÉÜi KCIZER- Pp| saai Zeilschepen en meeuwen. De „Greet" en de „Volkert" zijn soms elkaar heel dicht genaderd. Dan flarden er stukken van een weggerukte groet van schip tot schip, en weg is men al weer.., 100... 200. i. 300 meter. De meeuwen komen ons gezelschap houden. Hebben ook pleizier in die schoongelijnde zei lers, die daar als variëteiten van hun familie over de golven zwalken. Krijschend en gillend zitten ze ons achterna, laag over het water vliegend, soms met de licht-gekromde snavels als het ware het flokkend schuim doorprie mend, dan weer zich opwerpend in de lucht, met een felle kreet, 30 en 40 meter hoog, om zich dan te laten uitzeilen op een wind vlaag. Zoo vergaat deze middag. Tusschen water, wind en meeuwen. Een spel, dat vele uren duurt, doch dat geen enkel moment zijn intensebekoring verliest. Het blijft steeds nieuw, het stelt je steeds weer voor nieuwe verrassingen en nieuwe problemen. Tegen den avond gaat het huiswaarts. Terug naar de Nieuwediepsche haven, over de eb. Als we aankomen, zijn we alle drie doornat en de Juni-kou heeft onze handen gerimpeld en opgezet. En de handen van hem, die den schoot gehouden heeft, zijn gekerfd. Maar dat geeft allemaal niets. Dat zijn de slechts geringe „kosten", die de machtige „baet" van deze sport van je vergt. Van de sport, die je in direct contact brengt met den wind en het water. Die je leert met een schip te manoeuvreeren, ook dan, wanneer het niet blak is. Het is een schoone sport... de meest Hol landsche en... Nieuwediepschel De eerste en tevens eenige openbare zaak, welke gistermiddag op het tapijt kwam, betrof die tegen den zeemilicien-stoker 3e klasse H. C. van M. Genoemde delinquent stond terecht terzake meerdere malen gepleegde diefstal en wel aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik", toen deze bodem zich in het begin van dit jaar in de Middellandsche zee bevond. Van M. ontvreemdde successievelijk een paar schoenen, een paar gymnastiekschoenen en een blauwe werkbroek, welke gevallen door Justitia achterhaald werden. Mr. Franken, de fiscaal, kon zich vereenigen met een door den heer Wiggers uitgebracht reclasseeringsrapport, dat gunstig luidde en gaf als zijn meening te kennen, dat een voor waardelijke straf in deze te prefereeren was. De Fiscaal vordert maanden voorw. ge vangenisstraf, met een proeftijd van 2 jaar. De verdediger, Mr. J. Mulder, hierna aan het woord komende, kan zich volkomên vereenigen met het meergenoemde reclasseeringsrapport en onderstreept nog eens enkele bijzonderheden in dit geval. De jongen is inderdaad iemand, die hard leiding noodig heeft, en in dit opzicht is spr. blij dat zich dit incident voorgedaan heeft. Hij wordt thans voor de feiten gesteld, ziet z'n fouten! Mr. Mulder is er van overtuigd, dat er van van M. ongetwijfeld iets zal terechtkomen, indien men hem onder goede leiding zet. Uitspraak: 1 maand voorw. met 2 jaar proeftijd. De volgende zaak werd met gesloten deuren behandeld. Het betrof een zedendelict (art. 249 Wetb. v. Str.r.), waarvoor terecht stond de militaire kleermaker A.L. Vonnis conform eisch: 2 jaar gevangenis straf, met aftrek voorarrest en ontslag uit den dienst. Morgenavond in het Tivoli-theater ten bate der concerten op 't Ca rillon van het Monument voor het Nederl. Reddingwezen. Zooals men reeds gelezen heeft wordt mor genavond in het Tivoli-theater een voorstel ling gegeven, speciaal ten bate der concerten op 't carillon van ons plaatselijk Monument voor het Nederlandsche reddingwezen en in dien wij met één plaatselijke instelling hoog behooren weg te loopen, dan is het wel hier mede. Het programma is door den heer P. van Twisk wederom geheel belangeloos aange boden en hiervoor is ongetwijfeld een hard- grondig woord van dank op zijn plaats. Wat het op te dienen filmisch menu be treft, zooals men eveneens reeds gelezen zal hebben wordt als hoofdfilm opgevoerd niet minder dan de bekende rolprent „De Slag bij Waterloo", een unieke film. Juist morgen, wordt deze titanen-slag herdacht. Ook het bijprogramma ziet er kostelijk uit en oud en jong kan een bijzonder genoeglijken avond tegemoetzien. Een avond, die zeker het dubbele van den prijs (balcon 50 en zaal 30 cent) waard is. Allen dus morgenavond Tivoli-waarts: steunt het Comité tot het geven van Concer ten op ons Carillon! Een winkelier uit de Van Leeuwenhoek straat deed aangifte, dat door een tweetal jongens een spiegelruit van zijn winkel was ingegooid. Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 35 u. Donderdag 17 Juni. Casino, 8.1S u. „De Privéverpleegster" Too- neelvereeniging „T.A.V.E.N.U.", Barometerstand Den Helder: 764.0 Temperatuur zeewater: 15.6 Temperatuur lucht: 11.5 Hoogste temp. lucht gisteren: 15.1 Hoog water (heden) 2.30—14.30 Laagwater (heden) 7.55—21.00 Hoogwater (Vrijdag) 8.30—15.35 Laagwater (Vrijdag) 8.55—21.55 Licht op: 21.54 De deelnemers van onze excursie, de eersten, die onze Prinses toe juichten, na Haar blijde mededee- ling. De Prinses groet hartelijk terug. Tot nog toe heeft iedere excursie ons een bizondere verrassing gebracht. Die van vorige week Woensdag het voorbijtrekken van de Koningin langs het Rembrandtplein, waar wij juist aan de koffie zaten. Het uitstapje van Maandag, naar Schiphol, gaf als extra attrac tie de binnenkomst van de „Edelvalk", zoo kersversch uit Batavia. Maar de verrassing van gisteren overtrof de andere. Juist toen we voor het Paleis Soestdijk waren, kwam een auto aanrijden, zonder Koninklijke Standaard, maar dat incognito werd verbroken door iemand langs den weg, die spontaan riep: „Onze Prinses"! De auto zwenkte het monumentale hek van het Paleis van ons Prinselijk Paar binnen en stopte voor de trap en het breede bordes. De Prinses stapte uit en begaf zich naar boven en de Jutters juichten, spontaan en hartelijk, H.K.H. keerde zich om, boog en woof hartelijk terug voor deze spontane hulde. Onze excur- sisten waren de eersten, die op hartelijke wijze uiting gegeven hadden aan de vreugde over de mededeeling van de Prinses. Een tweede gelukkige omstandigheid, die tot op heden onze excursies gekenmerkt heb ben, is het zomersche weer. Het weer was gisteren ideaal voor een tocht. De zon heeft ons bijna den geheelen dag gezelschap gehou den en de Noordenwind zorgde ervoor, dat het niet te warm werd. Er was gisteren een „hoog-stemming". Reeds bij het vertrek, gisterenmorgen 8 uur, daverde de bus van vroolijkheid, dat kwam voor een groot percentage door de leden van de hengelclub, die gezamenlijk opgetrokken waren en het lied van „De Molen" al vroeg lieten draaien. En die stemming bleef er, den heelen dag. „Oome Piet" kreeg er een droge keel van en wilde zelfs onderweg smeren. In de A.V.R.O.-studio waren juist de kin deren van Jacob Hamel aan het repeteeren en de helft van het gezelschap, de deelnemers worden in twee groepen rondgeleid, trof het een jongensduet te hooren, dat het „Angelus" zong. Wat fijn klonken die jongensstemmen in dit teere liedje. De rondgang door de Studio bracht dezelfde bewondering voor de techniek, als de vorige week. We gebruikten gisteren, inplaats van in „Hof van Holland", de lunch in het A.V.R.O.-restaurant en die was zoo vorstelijk, dat we ook bij de volgende excursies aan deze tafel zullen aanzitten. Over Amsterdam, Haarlem, Bloemendaal en Bergen werd de thuisreis aanvaard. In Bergen werd nog een klein uur verpoosd. Een uurtje van gezonde en daverende pret.. In de beste stemming kwam het gezelschap dan ook gis terenavond om even 10 uur in de Koning straat. Het was in Bergen de heer Reus, die met hartelijke instemming van de overige excur- sisten, de leiding en de directie van de Hel- dersche Courant dank zei voor de „reuze dag". En nu gaan we Maandag weer naar Ford en Schiphol. Nog kaarten van 30 en 50 cent te verkrjjgen. Hedenavond gaat in Casino de voorstelling van TAVENU „De Privé-Verpleegster" en als niet alle voorteekenen bedriegen, wordt voor een geheel gevuld huis gespeeld. Evenwel, er zijn op beide rangen, dus zoo wel van de plaatsen ad 30 en 50 cent nog toe gangsbewijzen verkrijgbaar, welke u van middag op de bekende uren aan het Casino loket en vanavond aan de zaal kunt krijgen. De gezagvoerder van Hr. Ms. „Christiaan Cornelis" heeft in den morgen van 14 Juni ter hoogte van de lichtboei ingang Westgat- Molengat een kleine gekleurde ballon opge pikt, waaraan een kaartje bevestigd was, dat vermeldde, dat het ballonnetje opgelaten was ter gelegenheid van een wedstrijd te Auchel Pas de Calais (Frankrijk). De kaart is aan Jules Frachait, die de bal lon opgelaten heeft, toegezonden. Achter het fort Oostoever is door een hond een aantal schapen opgejaagd, met het ge volg, dat een tweetal dieren in het Noord- Hollandsch kanaal terecht kwamen, waar zij gelukkig tijdig uitgehaald konden worden. De hond werd medegenomen naar het politie-bureau. Ter gelegenheid van de herdenking, dat de heeren P. Dros Az. en F. Zegel Kz. 30 jaren als commissaris van T.E.S.O. werkzaam zijn geweest (beide heeren waren sinds de oprich ting als zoodanig in functie) en bij het af scheid van den heer H. W. Bakker, die als commissaris aftreedt, zal morgen (Vrijdag) een huldiging plaats hebben. In Hotel „Texel" zal een receptie worden gehouden, des mid dags van 4.15 tot 5.30. Ten einde te bevorderen dat aan vliegtui gen daar ter plaatse een vrije inzweefruimte ter breedte van 150 m verzekerd is, stellen B. en W. in den Raad van heden, in overleg met den Rijksluchtvaartdienst en het bestuur van de K.L.M. voor, tegenover het vliegterrein in Eierland, van de heeren R. P. Keyser Cz. en L. C. Keyser Sz. aan te koopen 3.01.20 ha land. De eigenaren vragen hiervoor een koop som van 2700. De heer A. van Beek is be reid het achterste gedeelte, groot 1 ha, hier van over te nemen voor 800 en heeft geen bezwaar, dat dit gedeelte belast wordt met het servituut, dat daarop geen gebouwen of hoog opgaand geboomte mag worden ge plaatst. Gewensoht wordt bovendien geacht voor de verpachting van het grasgewas van het lucht vaartterrein, over eenig weiland in de nabij heid te kunnen beschikken. B. en W. zijn er van overtuigd, dat aankoop van grond aldaar verre is te prefereeren boven het vestigen van een bouwverbod aldaar. De koopsom zal voldaan kunnen worden, naar B. en W. zich voorstellen, uit de op brengst van verkocht bouwterrein. Dinsdagavond 8 uur heeft Notaris Mulder in café „Het Wapen van Amsterdam" te Oos terend publiek verhuurd, voor Mej. C. E. Gol- lards te Den Burg, het hooigewas en nagras van Dijkstal in polder Oosterend, groot 193.50 ha; hooigewas 91; Lageveld A. Key- 23;- Dukoog in polder Oosterend, groot 1.93.50 ha; hoogewas 91; Lageveld A. Key ser aldaar, groot 0.79 ha; hooigewas 32, na gras van Dukoog en Lageveld voor 40; On der de Fan, groot 0.95.24 ha; hooigewas voor 47; Ootjes Lageveld, groot 0.85.20 ha; hooi gewas voor 22, nagras van Onder de Fan en Ootjes Lageveld 21. HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN, DEN HELDER Papier-Linnen Boorden, in alle gangbare maten en modellen Perdozijn f 1.35 per stuk 12 ct. NEDERLANDSCHE ZEEOFFICIEREN NEMEN DEEL AAN DE ZEIL WEEK TE KIEL. Naar wij vernemen, zal door enkele offi cieren der Kon. Ned. Marine deelgenomen worden aan de zeilweek te Kiel, welke van 20 tot 27 Juni a.s. gehouden wordt. De Ned. Officieren hebben ingeschreven voor: A. Ille Internationale Marine Pokal Segel- wettfahrt (1722 Juni). B. Kieler Woche (2326 Juni). De ploeg is als volgt samengesteld: leider en scheidsrechter luit. ter zee 1ste kl. C. Moo- lenburgh, stuurman luit. ter zee 2e kl. B. Poortman, bemanning luit. ter zee 2e kl. J. F. van Duim, reserve-bemanning luit. ter zee 2e kl. W. J. Reynierse. De ploeg is reeds eenige dagen te Kiel, waar zij oefent met haar ter beschikking gestelde Starbooten. Periodieke zeilwedstrijd No. 6, op Vrijdag 18 Juni. 8ul5 8u25 8u30 Tijdschot (hijschen clubvlag) Modelsloepen B I en B II. Vijf min. schot: hijschen vlag Z Afvaartschot: strijken vlag Z Fantasiesloepen. Vijf min. schot: hijschen vlag W 8u40 Afvaartschot: strijken vlag W 8u45 Uitstel van een uur voor alle klassen Vlag U. Wedstrijd gaat niet door Vlag N. Afkorten baan: Indien de baan voor één of meer klassen wordt afgekort, wordt vlag S boven de betrekkelijke klassevlag geheschen. Baanrichting tegen zon Roode vlag. Baanrichting met zon Witte vlag. Lijn van afvaart en aankomst is: Vlet met vlag, Wierhoofd (vlaggestokken ineen). Een wielrijder deed aangifte, dat door een autobestuur de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. Een onderzoek wordt hiernaar ingesteld. behoort een mooie bruine huid. Dat sufat sportief en charmant. Uw gelaat, hals en armen worden snel, écht bruin, indien U deze bij fiets tochten en bij verblijf in de zon, inwrijft met AMILDA-zonnebruincrême. Deze beschermt U tevens volkomen tegen vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct, Tube 60 ct, Doos 50 en 25 ct

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5