Ook „zuivering" in Wolga- Duitsche Republiek Critiek van Fransche zijde op ons crisisbeleid Frankrijk's sterke luchtvloot De Italianen in Spanje Ultimatum der opstandige Koerden Ontploffing aan boord van rcgccringskruiscr Nief-inmengingscommissie heden bijeen Japan's belangstelling voor Nederlandsch Nieuw Guinea Schuschnigg over dc opvoeding Mussolini 22 Juni niet naar Duitschland anti-japansche opstand in tsjahar. belangwekkend debat OP internationaal bouwcongres. land- landbouwpolitiek en -economie de hoofd schotel. De verdwijning van Wiechmann nieuw wereldrecord 5.000 M- snelwandelen. amelia earhart te calcutta. Nederlaag bij Guadalajara in Italiaansch blad besproken. Bij Guadalajara werd van 8 tot 18 Maart een grooten slag tusschen nationalisten en regeeringstroepen geleverd, waarbij de Ita lianen een geruchtmakende nederlaag le den. De Popoio d'Italia publiceert een artikel over dezen slag, waarin het blad herinnert aan de moeilijkheden, welke de Italiaansche legionairen bij hun marsch hebben onder vonden, in hoofdzaak als gevolg van het kli maat. Ondanks alles rukten de Italianen veer tig k.m. op. Zij kwamen toen in de buurt .van Guadalajara. De opperbevelhebber te Madrid concen treerde 15.000 20.000 man der internatio nale brigade bij Guadalajara en gaf hun be vel tot een tegenaanval. Een bataljon zwart- hemden, welke geisoleerd was, verloor al zijn officieren. De stellingen gingen ver scheidene malen in andere handen over. In het bosch van Ibara werd met dolken gestreden. Terugtrekken was een groote fout. Dt Popoio d'Italia voegt hieraan toe: tot dan toe had het opperbevel geen bijzondere fouten gemaakt, doch het gaf op een zeker oogenblik bevel terug te trekken en dat Vvas een groote fout. De Italiaansche legio nairen hadden als leeuwen gevochten, doch zijn niet overwonnen. Daarenboven werden duizenden manschappen van de reserve niet in den strijd geworpen. Van de veroverde veertig k.m. bleven twin tig k.m. in handen der legionairen. Bij den slag in Maart zijn honderden en honderden fascisten gedood en 2000 gewond. De dooden van de Guadalajara zullen worden gewro ken, besluit het artikel. Humaniseering van den oorlog op de agenda. De niet-inmengingscommissie zal heden middag in het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen een voltallige vergadering houden. Opnieuw zal de kwestie van het beroep op beide partijen in het Spaansche conflict be treffende hun optreden bij de vijandelijkhe den aan de orde komen. Dit onderwerp zou op 28 Mei in de verga dering der commissie besproken worden, doch het werd toen uitgesteld om gelegen heid te geven over een beraadslaging, op verzoek van de Italiaansche delegatie, naar aanleiding van het bombardement op Pal- ma, waarbij het Italiaansche oorlogsschip Barletta werd getroffen en zes opvarenden om het leven kwamen. Als eenige punt op de ageruia van heden komt voor de kwestie van het beroep op de beide Spaansche partijen den burgeroorlog te humaniseeren. Wijkplaats der rebellen omsin geld. Volgens de laatste berichten over de mili taire operaties van Turkije tegen de opstan delingen in Koerdistan, is de berg van Sul tan Babba, de laatste wijkplaats der rebel len, die onder bevel staan van Bey Driza, omsingeld. De operaties worden bemoei lijkt door het geaccidenteerde terrein, welke een zuiveringsactie gevaarlijk maakt. Gere gelde troepen trekken voorzichtig op. Zij hebben geen enkel verlies geleden. De lucht macht staat hun evenwel goed ter zijde. 5000 Turksche onderdanen in verzet tegen moderne hervor mingen. Regeering neemt krachtige maatregelen en schijnt den toestand meester. De Times meldt uit Istanboel, dat nu de eerste minister van Turkije een officieele verklaring heeft afgelegd, over een opstand in het gebied van Dersim het mogelijk is een verslag te geven over de militaire ope raties aldaar. De Jumhuriet publiceert het volgende be richt van zijn correspondent te Mamuret- el-Aziz. In verband met de ontoegankelijk heid van het gebied, aldus de Jum huriet, en de achterlijkheid van zijn bevolking konden de hervormin gen, welke in het overige Turkije konden worden ingevoerd, hier pas later worden toegepast. Het verzet er tegen was evenwel min of meer lijdelijk, totdat drie maanden gele den een aanval op een militaire post werd gepleegd en een brug werd verwoest. De opstandelingen behoorden tot de Koer dische stammen van Kalan, Abbasushagi, Haydaran, Deman en Lolan. Zij zouden thans 5000 man sterk zijn. Zij hebben tot de Turksche regeering een ultimatum gericht, waarin zij eischen: 1. Dat geen militaire posten of afdeelin- gen gendarmerie in de streek zullen worden gedetacheerd. 2. Dat geen bruggen zullen worden ge bouwd. 3. Dat geen neiuwe administratieve maat regelen zullen worden ingevoerd. 4. Dat de stamleden hun wapens zouden mogen behouden. 5. Dat zij, zooals in het verleden, hun be lasting zouden kunnen betalen in afspraak met de stamhoofden. 30.000 man troepen gezonden. De regeering heeft direct krachtige maat regelen genomen en 30.000 man troepen ge zonden. Het geheele gebied is omsingeld. De regeering is vastbesloten haar program van hervormingen ook in dit gebied ten uitvoer te leggen. Joerenef naar Duitschland. Naar de Russische bladen der Wolga— Duitsche republiek melden, heeft de partij secretaris Frescher tijdens een van 9 tot 11 dezer gehouden districtscongres van de par tij enkele mededeelingen gedaan over de „zuiveringsactie" in het gebied der Wolga Duitschers. Zeven en twintig persoonlijkheden werden als „staatsvijanden" gekenmerkt, waaronder eenige volkscommissarissen. Zij bevinden zich allen in hechtenis. Op een in het Verre Oosten der Sovjet Unie gehouden partijconferentie verklaarde de partijsecretaris Wareikis, dat 33 met name genoemde personen die voor een deel hooge functies in de industrie bij 't verkeers-, be- stuurs- en partijwezen bekleedden, als „staatsvijanden" beschouwd moeten worden. Zooals men weet, zijn kortgeleden in het Verre Oosten reeds 95 doodvonnissen voltrok ken. Joerenef ambassadeur in lijn. Ber- Het Tass-agentschap deelt officieel mede, dat Constantijn Joerenef, thans ambassa deur der Sovjet Unie in Japan, bij besluit van het presidium van het centraal uitvoe rend comité, tot ambassadeur in Duitsch land benoemd is. Telegram van Trotski aan Sovjet Unie. de Trotski heeft tot het centraal uitvoerend co mité van de Sovjet Unie het volgende tele gram gericht: „De politiek van Stalin voert naar een algeheelen ondergang, zoowel in het bin nen- als het buitenland. Het eenig heil is te vinden in een radicale hervorming tot een sovjet-democratie, te beginnen bij een openbare herziening van de laatste proces sen. Op dezen weg bied ik u mijn volledige medewerking aan. Trotski. De Letlandsche minister van buitenlandsche zaken in Mos kou. De Letlandsche minister van buitenland sche zaken, Munters, die een bezoek aan Moskou brengt, heeft verscheidene bespre kingen gevoerd met den voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molotof, en den volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof. Gesproken werd over de betrekkingen tus schen de beide landen, den internationalen toestand en het probleem der veiligheid in Oost-Europa in het bijzonder. De staatslie den constateerden het voortduren der be trekkingen van werkelijk goede nabuur schap tussohen Rusland en Letland, die door geen enkel geschilpunt belemmerd worden. Vastgesteld werd, dat alle praemis- sen bestaan voor een ontwikkeling dezer wederzijdsche vriendschappelijke betrek kingen, hetgeen vergemakkelijkt wordt door de gelijkheid der opvattingen over de fun- damenteele problemen der internationale betrekkingen en de noodzakelijkheid van een streven naar versterking van den alge- meenen vrede op den grondslag der col lectieve veiligheid en de andere volken bondsbeginselen. De beide landen zijn be reid alle mogelijkheden te benutten voor een doelmatige samenwerking in dezen zin. De Southseas Development Cy., welke be schikt over een kapitaal van 40 millioen yen, heeft na proefnemingen met den ver bouw van katoen op Nederlandsch Nieuw Guinea dusdanige resultaten hereikt, dat zij zal overgaan tot de bebouwing van 1200 H.A. op Nieuw Guinea. De Maatschappij verwacht een Jaarlijksche productie van 12000 picol ruwe katoen. De proefnemingen geschiedden op een terrein van 900 H.A. Er zijn ook onderhandelingen begonnen over katoenaanplant op het Portugeesche deel van Timor. MIJNONGELUK IN ZUID-SLAVIE. Vier arbeiders gedood. In een mijn bij Ljubowa zijn vier mijn werkers door het te vroeg ontploffen van dynamietpatronen, om het leven gekomen. Drie arbeiders werden zwaar, negen andere licht gewond. „School mag het gezin niet ver vangen." In een bijeenkomst van Weensche onder wijzers heeft bondskanselier Schuschnigg gezegd, dat de school noch eenige andere van den staat afhankelijke instelling de taak heeft het gezin te vervangen en be slag op de kinderen te leggen. Het verdient aanbeveling de kinderen voor dweepzucht te bewaren en een groote liefde voor het Oostenrijksche vaderland bij hen aan te kweeken. Naar aanleiding van een in de buiten landsche pers verschenen bericht, dat Mussolini zich den 22sten Juni naar Mun- chen zou begeven, verklaren welingelichte Duitsche kringen, niets van dit bezoek af te weten. Aan de Italiaansche ambassa de is er evenmin iets van bekend. Men vestigt de aandacht er op, dat 22 Juni de dag voor het vertrek van Von Neurath naar Londen is en dat deze datum zich dientengevolge zeer slecht zou leenen voor een zoodanig belangrijk diplomatiek bezoek als dat van Mussolini. ACHTTIEN DOODEN, RUIM HONDERD GEWONDEN. OORZAAK ONBEKEND. Gisterenmiddag om vijf minuten voor half vier heeft aan boord van den kruiser „Jaime Primero" een ontploffing plaats gehad, welke door een brand werd gevolgd. Tot dusverre zijn achttien dooden en ruim honderd gewonden onder de bemanning geteld. Omtrent de oorzaken ls nog niets bekend. De kruiser was in reparatie in de haven van Cartagena. De commandant der carabineros van Cartagena heeft Prieto een foto laten zien, die genomen was door een der controleurs van het niet-inmengingscomité, die zich aan boord bevond van een buitenlandsch schip, dat op het oogenblik van de ramp hij de „Jaime Primero" voor anker lag. De controleur nam verschillende foto's van de opvolgende phases van de brand en zelfs van de ligging op het oogenblik van de ramp der andere eenheden van de in de haven voor anker liggende regeerings- vloot. Naar de Chineesche pers bericht wint de opstand onder de burgerbevolking van Oost Tsjahar en Jehol terrein. Op verscheidene plaatsen zijn de Mandsjoekwo-Mongoolsche troepen slaags geraakt met de opstandelin gen, vooral in het gebied van Tsjoeng Li Koe Yoean. In de bijeenkomst, die op de plechtige ope ningszitting van het Internationaal Land- bouwcongres in de Ridderzaal te 's-Graven- hage volgde heeft Prof. Acerbo, pres. van het Internationale Landbouwinstituut te Ro me, gisteren een overzicht gegeven van de situatie van den landbouw in de geheele we reld. Sedert den vorigen zomer hebben de prij zen van de meeste landbouwproducten zich aanzienlijk hersteld. Niettemin blijven zij nog ver beneden het prijspeil van voor de wereldcrisis, terwijl de productiekosten niet in gelijke mate zijn gedaald. Derhalve is in de meeste landen de huidige prijsstijging on voldoende om opnieuw een gezonde grond slag voor den landbouw te vormen. Des middags kwam de eerste sectie, ge wijd aan de landbouwpolitiek en -economie, voor de eerste maal hij een in het Palais de Danse te Scheveningen. Op voorstel van het Bureau werd met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen de Nederlandsche verte genwoordiger, Mr. Van Haastert, secretaris van den R.K. Boeren- en Tuindersbond. Inleiding van Ir. S. L. Louives Hierna hield de Nederlandsche vertegen woordiger Ir. S. L. Louwes, regeeringscom- inissaris voor den akkerbouw en veehoude rij een inleiding, waarin hij een korte toe lichting gaf op het door hem voor deze sectie uitgebrachte rapport over de in Ne derland toegepaste middelen om de land bouwcrisis te bestrijden en de daardoor verkregen resultaten. Aanvankelijk zat er weinig sy steem in de crisismaatregelen en men greep in wa,ar zich moeilijkhe den die om oplossing vroegen, voor deden. In de jaren 1931—1933 kon men ook moeilijk anders handelen omdat men niet wist, hoe de toe stand zich zou ontwikkelen. Gelei delijk begon men echter behoefte te voelen aan een wet, waarop de ver schillende landbouwcrisismaatrege len konden steunen, en het is ten slotte de landbouwcrïsiswet geweest', die coördinatie der verschillende maatregelen mogelijk maakte, al ging dat ook gepaard met sterke centralisatie. Het groote voordeel van deze centralisatie was, dat men voor de verschillende maat regelen eenzelfde gedragslijn kon volgen, die in de eerste plaats bestond uit het bren gen der prijzen op een bepaald niveau, dat echter wegens het ontbreken van de noo- dige geldmiddelen niet altijd bereikt kon worden, en in de tweede plaats uit het re gelen van de productie, op dat deze zich zou aanpassen bij de afzetmogelijkheden op de binnenlandsche zoowel als op de bui tenlandsche markt. Van een eigenlijke pro ductiebeperking mag derhalve niet ge sproken worden. Al deze maatregelen maakten een uitge breide administratie noodig, wat natuurlijk wel eens moeilijkheden opleverde. Men heeft bewust niet den weg willen volgen van heffing van hooge invoerrechten, waar door de productie zich eveneens zou hebben aangepast, doch ten koste van de financieel zwakkere bevolkingsgroepen. Dit alles had natuurlijk een over- centralisatie tengevolge, doch reeds streeft men in Nederland weer naar grootere decentralisatie en het over dragen van verantwoordelijkheid aan de belanghebbenden zelf. Ge leidelijk zal men ernaar moeten streven, de aan de noodzakelijke cri sis-inmenging verbonden nadeelen op te heffen. Het belang van de venfie. suikercon- In zijn toelichting wees Ir. Louwes vooral op de noodzakelijkheid van internationale samenwerking om de ergste gevolgen van de crisis te overwinnen en de crisisproble men zelf op te lossen. Als voorbeeld van wat door internationaal overleg bereikt kan worden noemde ir. Louwes de mede door het initiatief der Nederlandsche Regeering tot stand gekomen internationale suiker conventie. Zolang er nog landen zijn, waar de bevol king ondervoed is, kan men niet spreken van overproductie op landbouwgebied. Door internationaal overleg in dit opzicht te be vorderen zal het congres nuttig werk kun nen doen. Belangwekkende gedachtenwis- seling. In de discussie, welke op de rede van den heer Louwes volgde, merkte de heer R. T. Dumont ambtenaar van het Fransche mi nisterie van landbouw op, dat de crisis twee hoofdoorzaken had, n.1. de steeds groo ter wordende bewapening en de toenemende autarkie van vele landen. Een vrede met kanonnen zou de crisis niet oplossen, wel een ontwapende vrede. Spr. waagt het, ondanks zijn groote waar deering voor wat ook op landbouwgebied in Nederland is bereikt, eenige critiek te oefenen op het door ir. Louwes uiteengezet te Nederlandsche crisisbeleid. Verschillende crisismaatregelen hebben tot resultaat ge had. dat het binnenlandsch verbruik van sommige producten, o.a. van suiker, vleesch boter en margarine in de periode van 1930 tot 1935 is achteruitgegaan. Spr. wees fn dit verband op bet verkoopen van boter op de Engel- sche markt tegen excessief lage prijzen en concludeert dat men veel beter op de binnenlandsche markt tot dumping kan overgaan dan op de buitenlandsche. Spr. vraagt zich verder af, waarom Nederland niet het surplus aan Indische rietsuiker zou kunnen consumeeren, terwijl Indië het teveel van Nederlandsche boter zeer goed zou kunnen gebruiken. Verder zou door verhooging der arbeids- loonen de koopkracht der bevolking en daardoor het gebruik van landbouwproduc ten toenemen. Spr .stelde aan het slot van zijn betoog voor, deze vraagstukken voor te leggen aan de permanente landbouwcom- missie van het internationaal arbeids bureau. Het liberalisme krijgt de schuld. Een der volgende debaters, de heer Pala- dino (Italië) heeft in de uitgesproken re devoeringen een zekeren afkeer van de au tarkie beluisterd, doch hij is van meening dat de methoden van de liberale economie het economisch leven niet meer kunnen redden. Niet de autarkie is verantwoorde lijk voor de huidige toestanden, maar het liberalisme. Men moet niet de autarkie bestrijden, maar de oorzaken, waaruit zij geboren is. De heer Augé—Larihé (Frankrijk) consta teerde tenslotte, dat het congres geen be slissing kan nemen t.a.v. den strijd tusschen vrijhandel en protectie en stelde voor de debatten te sluiten. Repliek van den heer Louwes. In zijn beantwoording ging Ir. Louwes voornamelijk in op het betoog van den heer Dumont, Deze had de zaken *wel zeer sim plistisch voorgesteld. Het ging er niet uit sluitend om, de menschen veel landbouw producten te laten consumeeren, maar voor het bestaan van den landbouw was het noodzakelijk, dat dit zou gebeuren tegen re delijke prijzen, waardoor de landbouw on een gezonde basis zou kunnen staan. Uitvoer van groote hoeveelheden Neder landsche boter naar Ned. Indië zou moeilijk heden opleveren met Australië en daardoor zou andere Nederlandsche export in het ge drang kunnen komen. Hierna werden dc debatten over het ran- port van Ir. Louwes gesloten. P Receptie ln de Ridderzaal. Namens de Nederlandsche regeering heeft de M.mrter van Landbouw en vlssffij,^ L. N. Deckers, de deelnemers aan het Internationaal Landbouwcongres en hun da ge" <ees"* Bid. Tot ruim half 12 uur bleef men in zeer geanimeerde stemming bijeen, Tweede ter wereld. Wat ia het afgeloopen jaar werd bijge. bouwd. Bij de opening van het nieuwe vliegveld Bordeaux heeft de Fransche minister van luchtvaart, Pierre Cot, een rede gehouden waarin hij wees op hetgeen in het afgcloo.' pen jaar op luchtvaartgebied is volbracht' Hij bracht op de eerste plaats hulde aan' zijn voorgangers, doch verklaarde verder dat in Juni 1936 de luchtvloot nog werkte' aan het plan, dat in 1933 was opgesteld voor het bouwen van 1023 vliegtuigen in eerste linie. Ongeveer zeslig procent van dit plan was gereed. De industrie leed onder de sta kingen en het bezetten van de fabrieken, terwijl zij nog slechts beschikte over een crediot van 75 millioen voor nieuwe opdrach ten. Bovendien was de administratieve or ganisatie van de luchtvloot zoodanig, dat de mobilisatie van de reserve niet was gere- geld, dat het programma voor nieuwe vlieg tuigtypen niet was uitgewerkt en dat geen reglementen bestonden voor manoeuvres waarop reeds lang werd gewacht. Derhall ve moest de methode gewijzigd worden. „Wij zijn aan het werk gegaan", zoo zeide minister Cot verder, „en ziehier wat vol bracht is: Ten eerste is het in dienst zijnde materi eel vermeerderd met 110 procent. Aan het einde van 1937 zal het moderne materieel vermeerderd zijn met 180 procent, terwijl de reserveluchtvloot met tachtig procent zat zijn vergroot. De bombardements-mogelijk- heid is met vierhonderd procent gestegen, Geen militaire luchtmacht heeft in een jaar tijd iets dergelijks volbracht. De Fran sche luchtvloot is een der sterkste ter we reld, zij neemt de tweede plaats in onmid dellijk na de Sowjet-Unie, In de tweede plaats Is 'de lucht vaartindustrie genormaliseerd en genationaliseerd In plaats van den starren naam van „Arsenaal" gaf de regeering den voorkeur aan den meer soepelen vorm van naam- looze vennootschap, waarin de staat de meeste aandeelcn bezit. Hierdoor is het beginsel van per soonlijk belang en concurrentie blijven bestaan, terwijl de staat toch zijn rechten heeft. De productiemo- gelijikheid werd in een jaar met bijna 30 procent opgevoerd en in 1938 zal deze honderd procent meer zijn dan in 1936. In de derde plaats is de luchtmacht geheel gereorganiseerd. Ten einde het le ger krachtiger leiders te geven, werd de leef tijdgsgrens voor officieren verlaagd en 't of ficierscoprs werd met 25 procent vergroot Bovendien werd de opleiding verbeterd- Verder is der eserve voor de luchtmacht geregeld en zijn de noodzakelijke reglemen ten opgesteld." Vervolgens behandelde de minister de vraag stukken van de burgerluchtvaart. Hij deel de o.a, mede, dat voor jonge lieden de mo gelijkheid is geopend om tot de luchtvaart toe te treden, 153 centra in het geheels land worden opgericht, voorzien van in structeurs en vliegend materiaal, waar op het oogenblik 9800 leerlingen worden opge leid. Ook de particuliere luchtvaart wordt zoo veel mogelijk aangemoedigd. Behalv» de toestellen die hiervoor door de lucht vaartclubs zijn aangekocht, heeft de regee ring ruim 200 toestellen ter beschikking ge steld over het geheele land. Er zullen in het begin van het jaar 840 toestellen ge bruikt worden voor de particuliere lucht vaart. Tenslotte bracht minister Cot hulde »al1 de Fransche luchtheldcn, die zijn omgeko men na het land onschatbare diensten tS hebben bewezen. Van gezaghebbende Dantzïgsche zijdfl wordt tegengesproken, dat het twee da?e!, geleden in de bosschen rondom Dantzig g vonden lijk het stoffelijk overschot zou z') van den socialistischen Dantzigschen af?e vaardigde Wieohmann, die sedert 25 Mc® geheimzinnige wijze is verdwenen. De Noor Edgar Bruun is er in geslaagd meuw wereldrecord 5.000 M. snelwand^ te vestigen door dezen afstand te loopen 21 min. 41,9 sec. m Het wereldrecord stond tot nu toe op n van den Zweed Nikkaelsen met 21 m111' sec. Bruun had den afstand reeds vroe1foö in 21 min. 48 sec. geloopen, doch toen geen erkenning als wereldrecord gescnie Amelia Farhart, die een vlucht om wereld onderneemt, is te Calcutta komen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2