Terug naar de natuurboter Bestrijding bloembollenziekten Voetbal Voetbalelftal Centraal Europa gewijzigd Australische premier in ons land Stuiting van een huwelijk De voorrangswegen bij avond Schuscbnigg vormt een eigen politiecorps Amerika en Oslo Wijziging Wesf-Europeesch elftal Motorfiets in botsing met vrachtauto Vergiftige bessen gegeten? Onverklaarbaar ongeluk Onder wiel van een auto geraakt Weer een incident bij Koreaansche grens Schaaktournooi op den Semmering Om het wereldkampioenschap biljarten Het kaliber van het vlootgeschut T.TVraces in Engeland Guadalajara Wrakstukken van schip gevonden Het raadsel Wichmann Antl-margarin* rapport van den Zwitser Bretscher op het Int. Landbouwcongres. Donderdag en Vrijdag behandelde het In ternationaal Landbouwcongres te Scheve ningen 't rapport van den heer II. Bretscher, secretaris-generaal van den Bond van Zwit- gersche Zuivelprodueenten, over de organi satie van de internationale botermarkt. Lr bestond zeer veel belangstelling voor dit onderwerp. Eerste voorwaarde tot saneering van de internationale botermarkt is, aldus het rapport, de uitbreiding van den boterafzet in concurrentie tegen de margarine-producten. Daar toe zal, overal waar dit noodig is, de kwaliteit van de boter verbeterd moeten worden, en moet propaganda worden gemaakt voor het gebruik van boter, terwijl op oliën en vetten een recht geheven dient te worden, waardoor de margarineprijs eenigs- zins op het peil van den boterprijs wordt gebracht. Deze maatregelen zullen echter interna tionaal tot stand moeten komen en daarna is internationale overeenstemming tusschen de boter-produceerende landen noodzake lijk. Het zou gewenscht zijn, onder leiding van den Volkenbond, in samenwerking met het Internationale Landbouw Instituut, te Rome, een internationale botereonferentie bijeen te roepen, teneinde alle boterproble- men te bestudeeren. Als middelen tot verbetering van de inter nationale marktpositie beveelt de heer Bret scher o.a. aan: Verbetering van de kwaliteit en standaar disatie van de boterproductie. De verplichting van staatsinstellingen oi door den staat gesubsidieerde instellingen om uitsluitend of hoofdzakelijk natuurbo ter te gebruiken. De verplichting voor bakkers, confiseurs N.H.V.B. KAMPIOENSCHAP VAN DEN N.H.V.B. Zooals men weet, won Wieringerwaard j.I. Zondagavond met 52 van O.S.V. 4. Maar Z.l'.C. 4 behaalde ook weer een overwinning op Hollandia 3, n.1., dat met 42 de meerder heid van de Zaankanters moest erkennen. Morgenochtend wordt gespeeld W.W. Hollandia 3. De stand is: Z.F.C. 4 4 3 1 0 13—5 7 .Wieringerwaard 5 3 11 21—8 7 O.S.V. 4 4 1 0 3 10—17 2 Hollandia 3 5 1 0 4 7—21 2 PROMOTIE EN DEGRADATIE. Zondagmorgen ontvangt J.V.C. Succes 2 C10 uur). Wanneer Succes 2 wint, dan heeft zij deze promotie-competitie als nummer één beëindigd. Nu is dit niet van zoovel belang, hoogstens een kwestie van sportieve eer, want nummer twee, in casu H.R.C. 5, gaat ook naar 1D over. In de promotiecompetitie, waarin Vrone haar eerste klasseschap aan het verdedi gen is, is Zondag j.1. ook al ecu beslissing gevallen, ten gunste van O.F.C. uit Oost- zaan. Voor Vrone is het nu zaak beslag te leggen op de tweede plaats en zoodoende degradatie te voorkomen. Nu ziet het er voor de mannen van Hoogland niet slecht uit. In het eerste treffen tegen Z.V.V. 4 ble ven zij n.1. ruimschoots in de meerderheid. Ook de tweede ontmoeting moet nu in een overwinning worden omgezet, waartoe Vro ne op 27 Juni de gelegenheid krijgt. GOUDEN KRUIS. Voor de vierde ronde ontmoeten elkaar Zondagavond Beemster en Sporters. Wie dit duel wint komt in de demi-finale uit tegen Bergen, de winnaar van het district Alkmaar. Watervogels 2, de Heldersche winnaar, wacht nog steeds op het bekend worden van den Zaanschen winnaar, met wie de Vogels de andere demi-finale zullen uitvechten. RAUCHBEKER. Zondagmiddag am half drie wordt te Hoorn de finale gespeeld tusschen Hollan dia 1 en Helder 1. JANES VERHINDERD. In het elftal van West Europa is nog een wijziging gekomen. De Duitsche back Janes zai niet van de partij zijn, omdat gisteren zijn moeder is overleden. Zijn plaats wordt nu ingeiomen door Paverick (België). Overigens is West Europa volledig, ter wijl Centraal Europa definitief is opgesteld, zooals dit elders in dit nr. staat vermeld. Het voetbalelftal van Centraal Europa heeft Donderdag in Milaan een trainings wedstrijd gespeeld tegen een twee-klasser uit Fanfulla en won met 102 (rust 5—0). Piola schoot zeven maal in en dr. Sarosi maakte de drie andere doelpunten. De opstelling van het elftal is gewijzigd in dezen zin, dat in de plaats van Planicka (Tsjccho-Slowakije), Olivieri Italië) in het doel zal komen. In plaats van Puc (Tsjecho- Slowakije) zal diens landgenoot Nejedly linksbuiten spelen. Mcazza en dr. Sarosi hebben hun plaatsen resp. linkshalf en rechtsbinnen geruild. Centraal Europa zal met de volgende ploeg te Amsterdam uitkomen: Doel: Olivieri (Italië). Achter: Sesta en Schmaus (Oostenrijk). Midden: Serantoni, Andreolo (Italië) en Lazar (Hongarije). Voor: Sas (Tsjechoslowakije), Meazza, Pio la (Italië), dr. Sarosi (Hongarije), en Ne jedly i Tsj echo-S lowakijc). Het elftal is reeds Donderdag naar Am sterdam afgereisd, om een rer en restaurants, die margarine gebruiken, dat duidelijk aan te geven, heffing van recht op de grondsoffen voor margarinev vaardiging en verbod voor bepaalde levens middelenindustrieën om margarine te ge bruiken. Verder zou de heer Bretscher willen gera ken tot geleidelijke vermindering en zoo spoedig mogelijke afschaffing van de portpremies en verbetering van den inter nationalen boterhandel door afschaffing van invoerverboden en contingenteeringen. In de geanimeerde gedachtenwisseling, die naar aanleiding van dit rapport ontstond, werden zoowel van Fransche en Nederland- sche als van Zwitsersche zijde, bezwaren in gebracht tegen de voorstellen tot afschaffing, van exportpremies en contingenteeringen. Lyons komt met een speciaal watervliegtuig. Naar wij vernemen zal de Australische minister-president Lyons, die een kort be zoek aan ons land zal brengen en o.a. een onderhoud zal hebben met dr. Colijn, Maan- LYONJS i dagmiddag omstreeks twaalf uur met de speciale vliegboot van de Imperial Airways uit Engeland te Schellingwoude arriveeren. De premier zal vergezeld worden door zijn echtgenoote en dochter. Het zou in de be doeling van den heer Lyons liggen onmid dellijk door te reizen naar Den Haag. Officier ziet af van cassatie. Naar wij vernemen heeft de officier van Justitie geen cassatie aangeteekend tegen het arrest van het gerechtshof te Amster dam, waarbij het verzet door mr. F. A. Ko- koskv namens een trouwlustig paar gedaan tegen de stuiting van een huwelijk gegrond werd verklaard. De officier was van meening, dat de Duit sche vrouw slechts beoogde door haar hu welijk met een Nederlander, de Nederland- sche nationaliteit te verwerven, zoodat hier een schijnhuwelijk zou worden gesloten. De officier grondde zijn meening op art. 85 B.W. hetwelk de vrije toestemming der echtelieden vereischt. Naar het oordeel van den rechter is ech ter stuiting in deze gevallen op dien grond niet mogelijk. Berijder en duo-passagier gewond. Gisterenmiddag omstreeks half een is op den weg Wessem-Thorn, ter hoogte van café „Biedlot" een motorfiets in botsing geko men met een vrachtauto van de firma van der Boel te Thorn. De bestuurder van het motorrijwiel bekwam een ernstige hersen schudding, terwijl de duo-passagiere een hoofdwonde opliep. De motorrijder is het café binnengedragen. Een ontboden genees heer achtte overbrenging naar een zieken huis niet verantwoord. De toestand van het slachtoffer is levensgevaarlijk. Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp houdende bepalingen ter voorko ming en bestrijding van ziekten van bloembolgcwassen en bloembol len. Ten aanzien van bloembollenziekten gel den tot dusver de volgende wettelijke voor schriften voor den in-, uit- en doorvoer en het in voorraad hebben, enz. van bloem bollen: le Bollen en knollen van bloemgewas sen, die niet vrij zijn bevonden van voor planten schadelijke dieren en van planten ziekten, worden niet te in- of doorvoer toe gelaten. 2e bollen en knollen van bloemgewassen, die bij daartoe verrichte keuring niet ge zond zijn bevonden, mogen niet worden uitgevoerd. 3e Door geelziek aangetaste hyacinten mogen niet ten verkoop in voorraad wor den gehouden ,fe koop aangeboden, ver kocht, afgeleverd of vervoerd worden. Er bestaan op dit oogenblik geen wette lijke oorschriften, welke de bestrijding der bloembollenziekten zelf tot voorwerp heb ben. Veel meer beperken de thans geldende voorschriften zich tot een verbod tot het verrichten van bepaalde handelingen met STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. D« Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten, gedenatureerd in het tijd vak van 14 Juni 1937 tot en met 19 Juni 1937, zal bedragen: voor kwaliteitsklasse A f 3.15 per 100 kg. voor kwaliteitsklasse B f2.65 per 100 kg. voor kwaliteitsklasse C f2.15 per 100 kg. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in hetzelfde tijdvak gedenatureerd, bedraagt de steunvergoeding f 1.65 per 100 kg. (Adv.) door ziekte aangetaste bloembollen. De rechtstreeksche bestrijding van bloembol lenziekten is tot heden een werkzaamheid van particulieren aard gebleven... Eenige zuiver privaatrechtelijke vereeni- gingen hebben een keuring in het leven geroepen, waaraan men zich echter, toen ten gevolge van de internationale economi sche ontwrichting de uitvoer van bloembol len verminderde, van lieverlede onttrok. Dat daardoor een ernstige bedreiging ont staan is voor de gezondheid van het Neder landsche bolgewas, behoeft geen nader be toog. Vooral voor den uitvoer van narcissen zijn de consequenties daarvan niet onge vaarlijk te noemen wegens de veelvuldig voorkomende narcisvlieg te meer nu de Ver. Staten van Noord-Amerika in 1936 weder voor den invoer van Nederlandsche narcis sen zijn opengesteld. Daarnaast doen zich ook andere ziekten, zooals de rot- en schurft- ziekten der gladiolen, het aaltjesziek, de vi rusziekten en het geelziek der hyacinthen in die mate voor, dat moeilijkheden bij den uit voer van bloembollen van daarmee besmette soorten niet zullen uitblijven. Maatregelen, waardoor de haarden der ziekten worden aangetast, kunnen niet meer worden gemist. Hiertoe zal het noodzakelijk zijn aan de thans door de bedrijfsgenooten onderling ge troffen voorzieningen een wettelijken, dwin- genden grondslag te verschaffen. Het wetsontwerp laat in ruime mate spe ling aan het particulier initiatief, waarvan de verdienste in de practijk alom wordt er kend. In artikel 9 is de kern van de voorgestelde regeling gelegen. Het stelt den betrokkene voor het alternatief zelf de bestrijding van de zich openbarende ziekteverschijnselen ter hand te nemen, met inachtneming van de daartoe door den minister te stellen voor schriften, of van het constateeren van die verschijnselen Ie bevoegder plaatse melding te maken. Jongetje te Hilversum plotse ling onwel geworden en over leden. Donderdagmiddag kwam het zesjarige zoontje van de familie V., wonende in de Palmstraat te Hilversum, ziek thuis. In den avond ging het kind braken. Men waarschuwde een dokter, doch toen deze kwam bleek het knaapje reeds overleden te zijn. Vanmiddag is het lijkje, op last van den Officier van Justitie, in beslag genomen. Men vermoedt, dat de jongen vergiftige bessen, van een struik welke in het plantsoen staat, gegeten heeft. Meisje te Amsterdam slachtoffer. Gisteravond omstreeks 10 uur is op den Weteringschans te Amsterdam, ter hoogte van perceel 18 een meisje van naar schat ting 18 jaar, komende uit de richting van het Leidsche Plein, tegen een stilstaande auto gereden. In bewusteloozen toestand werd het meisje bij een dokter in de nabij heid binnengedragen, die het noodig oor deelde, dat zij naar een ziekenhuis zou wor den overgebracht. In het Onze Lieve Vrouwegasthuis is zij ter verpleging opgenomen. Het merkwaardige is, dat het meisje na tot bewustzijn te zijn gekomen, in het ge heel niet kon verklaren tengevolge waar van zij tegen de auto was opgereden. Paaltjes met roode en oranje koppen zijn verwarrend. De A.N.W.B. schrijft ons: Den 4en Juli a.s. zal de aanwijzing van voorrangswegen voor een groot gedeelte van ons ri.ikswegennet tot werkelijkheid z.ijn geworden. Automobilisten, welke op deze wegen rij den zullen dan bij kruispunten voorrang hebben, zoowel boven het voor hen van links als hoven het van rechts komende verkeer. Dat zij dezen voorrang genieten blijkt hun uit het feit. dat de hectometer paaltjes e.d. welke langs den weg staan, van oranje koppen voorzien zijn. Tiet is de A.N.W.B. nu gebleken, dat in verschillende gevallen langs wegen, welke in het geheel geen voorrangswegen zijn of zullen worden, paaltjes voorkomen die wel niet van een oranje, maar dan 'oeh Vfln een rooden kop voorzien zijn. Nu is het verschil tusschen deze twee kleuren niet zoo heel groot en des avonds wordt dit bij het licht van de konlampen, waar hij kleu'-annnancppringen nog min der sterk uitkomen, nog geringer zóó, dat de mo"el!ikheid in het geheel niet denkbeeldig is, dat men de mode konnen voor oranie aanziet. Znoals van z elf spreekt zou dit. iuist waar aan de aanwe zigheid van oranie kopnen de spe ciale voorrangsregeling verbondon is. tot ernstige gevaren kunnen leiden. De N.W.B. zal zich zoovpp! mogeliil- direct tot de betreffende wpebeheerder' zelve wenden, doch hoont dat ook deze me dedpeti'ng on -zichzelf reeds een verwijdering van de gevaarlijke roode koppen tenge volge zal hebben. Jongetje op slag gedood Gistermiddag is in de Piusstraat te Tilburg het tienjarig knaapje J van der B. uit Goirie, dat daar op zijn fiets reed, door een vracht auto overreden en op slag gedood. Het on geluk gebeurde, toen de vrachtauto, die den jongen achterop reed, moest uitwijken voor een tegenligger. Het ventje werd, doordat wagen hem dicht naderde, zenuwachtig kwam te vallen. Een der wielen verbrijzelde hem het hoofd. Zijn zusje, dat op den bagage drager zat, viel naar de andere zijde er bleef ongedeerd. Het lijkje werd naar de begraafplaats ver voerd. Ter bestrijding der Oostenrijk- sche nazi's? De Daily Herald meldt, dat bonds kanselier dr. Schuschnigg een parti culiere politiemacht vormt uit 8000 leden van het Vaderlandsche Front. Het uniform van dit corps, de S.K., zal blauw van kleur zijn. De organisatie komt overeen met de „zwarthemden" van rijks kanselier Hitier. Het corps zal gewapend zijn en zijn voornaamste taak zal zijn, aldus het blad, de Oostenrijksche natio- naal-socialisten te bestrijden. Deze beslissing zou volgens de Daily He rald verband houden met de onlangs ontdekte samenzwering tegen den bonskanselier, welke o.m. beoogde hem en zijn zoon te ontvoeren. De „Blauwe Garde" van het Vaderlandsche Front zou niet officieel worden en derhalve in staat zijn snel en krachtig op te treden. Schuschnigg zal er zelf de leider van zijn, niet in zijn hoedanigheid van bondskanse lier, maar als hoofd van het Vaderlandsche Fëont. Veel leden der Blauwe Garde zullen gerecruteerd worden uit vroegere leden der Heimwehr. Russische soldaten vuren op Ja panners. Gemeld wordt, dat zich een grensincident heeft voorgedaan aan de rivier de Toemen, die de grens tusschen Korea en het Sovjet gebied vormt. Woensdag zijn Russische sol daten op Koreaansch gebied gekomen: zij losten machinegeweerschoten op twee gen darmes en twee Japansche politiagenten. Een der agenten werd gedood. INTERNATIONAAL SCHAAKTOURNOOI TE KEMERI. Landau speelt remise met Fine. Gister zijn in het internationaal schaak- tournooi te Kemeri de afgebroken partijen uit de eerste en tweede ronde gespeeld. On ze landgenoot verrichtte een fraaie presta tie door in zijn partij uit de eerste ronde te gen den sterken Amerikaan Fine remise te bewerkstelligen. De uitslagen luidden: Eerste ronde: LandauFine Vz FlohrKéres y>y2 Tweede ronde: ReshevskyKéres 10 FineFeigin 10 SteinerMikenas 10 De stand luidt thans: 1. en 2. Reshevsky en Berg, beiden 2 pt„ 3, 4, 5, 6, en 7 Aljechin, Flohr, Tartakower, Fine en Rellstabb, allen U/2 punt; 8, 9, en 10 Apschenek, Ozols en Steiner, allen 1 p.; 11, 12, 13, 14, 15, 16 en 17 Landau, Feigin, Stahlberg, Boeoek, Petrov, Kéres en Ha- senfuss, allen y2 P-i 18. Mikenas 0 p. Euwe doet niet mee. Op 20 Augustus a.s. vangt op den Sem mering een internationaal schaaktornooi aan, dat buitengewoon sterk bezet zal zijn. Reeds hebben Capnblanca en Lasker defi nitief toegezegd ie zullen deelnemen, ter wijl uilnoodigingen zijn gezonden aan Al jechin, Bogoljubow, Botwinnik, Fine, Flohr lleshevsky, Keres, Eliskases, Tartakower, Lilienthal, Kashdan, ir. G. Thomas, Vidmar Gnienfeld Stahlberg en vele andere sterke meesters. Ook de wereldkampioen, onze landgenoot dr. M. Euwe, heeft een uitnoodiging voor dit tornooi ontvangen. Naar wij vernemen, is de kans, dat Euwe a?u-, dÜ zal deelnemen, practisch nihil. Tot 15 Augustus duurt het landen- tornooi te Stockholm en het zal onmoge lijk voor Euwe zijn om vijf dagen later weer aan een lange wedstrijdenserie als die van den Semmering is, deel te nemen Onze landgenoot Brost wint van Martenet. In de voortgezette wedstrijden om het wereldkampioenschap biliarten driehanden voor beroepsspelers te Parijs won onze andgenoot Drost na een spannenden strijd van den Zwitser Martenet. tv l put. brt h.s. trem HrOS't bo 87 R Kei; Martenet 47 87 5 O^O Groote sympathie ln het Wm Huis voor de Oslogedachte. Sommige Amerikaansche bladen schrii dat, wanneer de Vereenigde Staten win0 medewerken tot een pacificatie van Eurn zij liever in overeenstemming met de ri trale Oslogroep moeten werken dan met hU" herbewapende Wcst-Europeesche demon tieën. De schrijver van een artikel in de w hington Star" verklaart dat er 'n bësim" sympathie in het Witte Huis on op i Staatsdepartement bestaat voor nauw contact met de Oslomogendheden. De schril" ver voegt hieraan toe, dat het bezoek va Van Zeeland den Vereenigden Staten d kans geeft samen te werken in zaken dew reld betreffende met de eveneens neutra]» mogendheden en besluit, dat een nauwer handlesverband met de Oslostaten de Rif. sche regeering verzoeningsgezinder zo!, kunnen maken jegens Amerikaansche han delsovereenkomsten. Het valt. niet te ontkennen, dat dagbla den en boeken den laatsten tijd een zeer gunstige openbare meening hebben K8 vormd ten aanzien van Scandinavië, welk» Van Zeeland ten zeerste bevorderlijk zal vinden bij zijn beraadslagingen met Ameri- kaansche ambtenaren. Japan handhaaft zijn stand punt. President Roosevelt heeft verklaard, dat hij begin volgende week een besluit zal ne men ten aanzien van het kaliher van het geschut der slagschepen, ln marinekringen schijnt men aan te dringen op stukken van 16-duim. Elders in ons blad melden wij, dat Japan nog niet geantwoord heeft op Roosevelt's uitnoodiging tot onderhandeling over het 14-duims kaliber Inmiddels is dit wel ge schied. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Hirota, heeft den ambassadeur der Vereenigde Staten medegedeeld, dat het standpunt van Japan nopens het kaliber van scheepsgeschut onveranderd is. Zooals men weet, had Japan reeds be zwaar gemaakt tegen een maximum van 14 duim. Nieuw record van Frith, Stan ley Woods tweede. Gisteren is de laafste en tevens meest be kende wedstrijd van de T.T.-races op Man gehouden, de senior T.T. in de zware 500 c.c. klasse De bekende Norton-rijder Fred Frith, werd eerste in den nieuwen record tijd van 2 uur 59 min. 41 sec. Stanley Woods heeft schitterend partij gegeven. Hij kwam slechts 15 seconden la ter als tweede binnen. Artikel in „Popoio d'ItaJia" wordt overal aangeplakt. Op bevel van den secretaris der fascisti sche partij zal het artikel „Guadalajara" van de „Popoio d'Italia" waarin hulde ge bracht wordt aan de Italiaansche legionai- res, in alle gebouwen der fascistische orga nen worden aangeplakt. Generaal Russo, chef van den generalen staf der fascistische militie heeft aan dit artikel een dagorder gewijd. AMELLA EARHART HEEFT TEGENSLAG. Amelia Earhart, die op haar weg naar Bangkok was teruggekeerd, tengevolge van de moeson en te Akyab was gedaald, zal vandaar eerst heden vertrekken. Maar de „Strathmore" is tfl Southampton Gistermorgen heeft men op het strand van Saida wrakstukken gevonden van 1|C' Britsche 15,000 ton groote s.s. „Strathino- re", dat op 6 dezer met talrijke passagier van Malta was vertrokken voor een kruis tocht in de Middellandsche Zee. Op een afstand van drie mijl was de zee over een groote oppervlakte met olie bedekt. De oorzaak van de ramp is nog niet be kend. Naar men te Londen verklaart, bevindt het s.s. „Strathmore", dM volgens een bericht nabij Oran zou zijn vergaan, zich te Southampton. De op het strand van Saida gevonck" wrakstukken zijn dus afkomstig van eeJ ander schip, waarvan men de identitei thans tracht vast te stellen. Geheimzinnigheid met het 0e vonden lijk. Be tegenspraak der autoriteiten ten blijft men in oppositioneele kringen Pe ven, dat het in de nabijheid der stad K vonden lijk dat van den verdwenen so listisehen afgevaardigde Wichmann ri- ...j. het lijkenhuis weigert men het s ,;ct overschot te laten zien; men wil ook mededeelen, of het reeds begraven is. VIJFHONDERD GEZINNEN DOOR BBAN5 DAKLOOS. Nabij Baranowskze in Oost-Polen, groote brand gewoed, tengevolge waar 500 gezinnen dakloos zijn geworden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2