Wat deed en doet ons Heldersch Roode Kruis? Zaterdag 19 Juni 1937 Tweede Blad Een instelling, die niet vergeten mag worden. Geboortedood en hergeboorte Onderhond met dokter Rienks. Z. K. H. Prins Bernhard gast van den vice-adtniraal V De tocht der oud-redders Het crediet voor de BX-O.-school Spreekuur Wethouder De Heer P, JTrap gaat met pensioen „Theour Aces" Zondag in het Badhuis Nog een verbouwing in de Koningstraat AanvutHngscrediet voor steigers Burgerlijke Stand van Den Helder THEESERVIES 2 Q8 HELDERS' WARENHUIS Versterking van de Kleine Entente D e Kleine Eentente, die er weinig voor voelt de speelbal te worden van de groote mogend heden rondom hen, hebben contact met elkaar gezocht, om in gemeenschappelijk streven, den vrede voor eigen landen te verzekeren. In een communiqué dat zij na een samenkomst van hun minister-presidenten hebben uitgegeven, wordt gesproken over de eenstemmigheid dia deze bespreking kenmerkten. De banden tus- schen de drie landen moeten worden versterkt door coördinatie van hun economische poli tiek, door de ontwikkeling der cultureele betrekkingen en een internationale nauwe samenwerking op elk gebied en voor alle doel einden, welke volkomen in overeenstemming zijn met den geest van solidariteit, waardoor de drie landen worden bezield. Voor onze drieling Aanvullingscredieten De zware repetities en Op een drukken hoek wordt een meisje overreden. De menschen drommen samen, doch worden door een even vriendelijk als vast beraden man gemaand wat ruimte te maken. De man, die de eerste hulp verleent. Bijna altijd een Roode Kruis-lid. E)oor de warmte wordt een bejaarde man bevangen, Menschen schieten toe en bijna altijd is daar een lid van de Roode Kruis- brigade, die handig en vlug de noodzakelijke handelingen weet te verrichten. Op het strand wordt een zwemmer uit het water gedragen. Uit het Roode Kruis-gebouwtje schieten de parate kerels toe, die oogenblikkelijk alles in het werk stellen om de reeds verflauwde levensgeesten op te wekken. Een onmisbare schakel. Wij zouden zoo door kunnen gaan. Een eindelooze lijst van voorbeelden, belangrijke en onbelangrijke, maar voorvallen, die degene, die zich regelmatig langs de straat bevindt, haast iederen dag kan waarnemen. Soms duurt het door een samenloop van omstandigheden lang, alvorens een geneesheer ter plaatse aanwezig is en vormen de werk zaamheden van de Roode Kruis-menschen een prachtige hulp-schakel, een schakel, die zich in den loop der jaren als onmisbaar heeft doen leeren kennen. Het Roode Kruis is geen vereeniging, die op de groote trom slaat en soms zou men deze houding betreuren. Want hoewel het hier een flinke plaatselijke organisatie betreft, moest deze, gezien haar uit gesproken idealistische beginselen, onge twijfeld aanspraak kunnen maken op nóg meer belangstelling, op nóg meer steun, en dat zoowel In moreel als financieel opzicht. Deze gedachten kwamen in ons op, toen wij een dezer dagen een Roode Kruisman aan het werk zagen. Een handige jonge kerel, die zonder veel woorden het slachtoffer van een warmte-bevanging, de eerste hulp verleende, en dat dusdanig deed, dat de talrijke om standers hun waardeering niet onder stoelen en banken staken. En zoo geschiedde het, dat wij nog dien zelfden dag aanliepen bij dokter Rienks, de geestelijke vader van ons plaatselijk Roode Kruis, die wij eens aan het woord hebben gelaten, teneinde het een en ander uit de, lang niet zorgenlooze, levens geschiedenis van zijn vereeniging te laten vertellen. Een verzoek, waaraan dokter Rienks oogen blikkelijk bereid was te voldoen en dat op de wijze, die men van dezen populairen genees heer gewend is: spontaan. t De geboorte der afdeeling. In den aanvang der mobilisatie, dus zomer 1914, aldus onze zegsman, werd de plaatselijke organisatie, voornamelijk door toedoen van den toenmaligen geneesheer, dokter Minkema, in het leven geroepen. Een der gunstige gevolgen van de mobilisatie, was het tot stand komen van een organisatie, die zich belangloos zou geven aan het ideëele werk, den in nood verkeerenden mensch terzijde te staan. Ook een transport-colonne was actief werkzaam,, terwijl het afdeelingsbestuur ge vormd werd uit den heer van der Meer (directeur der RHBS), den heer Kloosterhuis, en zuster Dekker (directrice van het Zieken huis). Als militaire commissaris was werk zaam de heer Dibbetz Sr., den vader van den tegenwoordigen leeraar aan het Koninklijk Instituut. De organisatie valt! Zooals reeds gezegd, was een en ander mogelijk geworden, dank zij het vele en voortreffelijk gefundeerde werk. van dokter Minkema, doch helaas... na de mobilisatie werd deze weggeroepen, om zijn functie in Indië te gaan vervullen en mét zijn vertrek stortte het geheele plaatselijke Roode Kruis als een kaarten huis ineen. Ook de z.g. Urgentieraad, tijdens de mobili satie ingesteld, voor het geval dat Nederland riet buiten den oorlog zou blijven, ging ziele en voorloopig kon men slechts lijkzangen aanheffen bij de stoffelijke overschotten van W'at eens der vereeniging was... Het H.B. grijpt in. De jaren gingen voorbij en het geleek er op, dat het Roode Kruis voor Noord- hollands noordpunt afgedaan had. Tot dat in den jare 1922 het Hoofdbestuur, in Den Haag het verzoek richtte aan burgemeester Houwing, of er geen moge ljjkheid bestond tot weder-oprichting van een Roode Kruis-afdeeling te geraken En de heer Houwing was er de man met naar, om dit verzoek op de lange schuiven. Integendeel, hij wendde zich oog blikkelijk tot den heer Kamman, onzen vorigen gemeente-secretaris, en gezamenlijk werden diverse mogelijkheden onder net g gezien. t Om kort te gaan... men besloot een gadering uit te schrijven (dat was in November 1922) en de opkomst was méér dan bevredigend. Er werd een bestuur ge kozen, waarin o.a. zitting hadden, de heer Kamman (voorzitter)de heer Ten Klooster (penningmeester) en dokter Rienks, wiens naam wij dus hier voor de eerste maal officieel bij het Roode Kruis-wezen hooren noemen. Kort na deze weder-geboorte werd reeds overgegaan, en wel in samenwerking met de toenmalige ijsclub, tot de vorming van een cursus „Eerste Hulp bij Ongelukken" en hieruit was het, dat de thans zoo populaire Transport-colonne ontstond. Inventarisatie..- Meen niet, dat alles nu rolde als een glazen knikker over effen ijs. Verre van dat, en de eerste moeilijkheden ontstonden reeds bij het verzamelen van het, volgens de inventaris nog beschikbare, materiaal. Men zocht... en zocht en eindelijk vond men op een duisteren zolder van de HBS aan den Kanaalweg inderdaad de overblijfselen van wat eens „materiaal" geheeten had. Een oude brancard in uitgesproken invaliden staat en wat zwachtels, die eens de mummie van een Egypthisch pharao hadden kunnen sieren... Er was practisch niets meer, hetgeen een tegenvaller beteekende. Bloei. Maar men toog aan het werk, en dank zij de voortreffelijke leiding van dokter Rienks, ook thans nog de ziel van ons Roode Kruis, werd daar succesvol gearbeid. Langzamerhand groeide ook de beteekenis van de Transport colonne, in zeker opzicht een zelfstandig lichaam in de vereeniging, en verleden jaar kon men reeds een eervol jubileum vieren, waarvan onze lezers zich ongetwijfeld nog diverse bijzonderheden zullen herinneren. Tal van cursussen werden in de achter ons liggende jaren gehouden, en om er slechts enkele te noemen: de gascursus, die momen teel in de volle belangstelling staat en een dames-verpleegcursus. Speciaal willen wij op deze plaats ook nog eens de aandacht vestigen op de strand- diensten van ons Roode Kruis, waarmede reeds een 7 8 jaar geleden een aanvang gemaakt werd. Prinselijke belangstelling. Aanvankelijk in een bescheiden huisje te Huisduinen begonnen, was het mogelijk, met name door het energiek werken hiervoor van wijlen burgemeester Driessen dat Prins Hendrik in den zomer van het jaar 1938 persoonlijk een nieuw gebouw aan het Huisduiner-strand opende. Sedert 2 jaar bezit de vereeniging thans ook een post aan het strand bij de Donkere Duinen, zoodat ook aan de zeezijde van onze stad al het mogelijke ter waarborging van de veiligheid door het Roode Kruis gedaan is. De keerzijde. Het klinkt alles ongetwijfeld bijzonder op timistisch en de lezer zou meenen, dat er geen enkele wolk meer aan het Roode Kruis- verschiet drijft. Dit evenwel is nu juist niet het geval. Om een voorbeeld te geven: Al het Roode Kruis-werk wordt volkomen vrijwillig en volkomen Gratis verricht, iets wat dit streven juist zijn ideëele beteekenis geeft. Nu lijkt het ons echter logisch, dat het publiek een dergelijke arbeid op prijs moet weten te Dokter Rienks, de populaire directeur van den Gem. Geneesk. Dienst stellen en hieraan mangelt helaas nog wel het een en ander. Niét alleen zou het ten zeerste aan te bevelen zijn, dat een grooter aantal leden zich aan de organisatie opgaf, maar ook op ander gebied heeft men een schromelijke negatie aan den dag gelegd. Zooals men weet (blijkbaar echter niet weet...) bevindt zich aan het strand, bij de post, een busje, waarin de voorbijganger zijn gave kan deponeeren. Het ware niet zoo over dreven als bijv. diegenen, die de hulp van de vereeniging genoten hebben, daarin een, zij het ook nog zoo klein, bedrag deponeerden. Welnu, een zomer lang heeft het busje er gehangen en toen het openings-cere- monieel plaatsvond en tientallen bestuurs- oogen in verwachting staarden naar den inhoud, vertoonden zich 64 en een halve cent plus een knoop. Typeerend voor de belangstelling van hen, buiten den directen kring van het Roode Kruis. Onze burger-taak. Wij vinden dit jammer. Dubbel jammer, omdat de vereeniging permanent voor groote kosten staat en de gelden tenslotte voor een zeer zegenrijk doel gebruikt worden. Wat is er bijvoorbeeld al niet gedaan in den loop der jaren bij de organisatie van de afstandmar- schen en wat op ander, hiervoor reeds ge noemd, gebied! Dit werk moet doorgang heb ben. Méér nog: het moet zich kunnen uitbrei den. In de eerste en laatste plaats is dat het belang van de gezamenlijke bevolking van onze stad en wij vertrouwen erop, dat dit verzoek thans weerklank, moge vinden bij de velen, die inderdaad kunnen steunen, doch dit door een zekere mate van laksheid tot nu toe nagelaten hebben. De leden betalen een con tributie van slechts 1.per jaar, een be drag, dat o.i. zeker voor het meerendeel onzer plaatselijke beurzen geen bezwaar kan op leveren. Integendeel, het is slechts een kleine vergoeding voor het vele belanglooze werk, dat ons Roode Kruis blijvend verricht. W(j zijn er van overtuigd, dat men deze instelling op haar juiste waarde zal we ten te schatten en het haar mogelijk zal maken voort te gaan met haar prachtig werk. Hier wacht ons als goede burgers een eere-taak Op 9 en 10 Juli a.s. Naar wij vernemen, zal Z.K.H. Prins Bernhard 9 en 10 Juli a.s. een niet- officieelbezoek aan onze stad brengen, om de zeilwedstrijden van de Kon. Marine Jachtclub bij te wonen. De Prins zal op die dagen de gast zijn van den Commandant der Marine, vice-admiraal T. L. Kruys. Het programma voor beide dagen zal nog nader worden vastgesetld. De transportcolonne poseert voor onzen fotograaf In ons bericht in het nummer van gisteren met betrekking tot het uitstapje van de oud redders, is een onjuistheid geslopen. Er werd n.1. geschreven, dat men met autobussen deze excursie maken zou, doch bedoeld was met auto's. En wel met ongeveer een 43-tal. Daar onze Burgemeester gaarne deze tocht wilde medemaken, maar doo? dienst verhinderd is, zal deze des morgens bij het vertrek aanwezig zijn om de mensohen nog even toe te spreken. Voorts vermelden wij nog, dat bij het ver trek van de garde het carillon op het Helden der Zee-monument zal spelen. De kosten van den bouw der nieuwe school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Hector Treubstraat alhier heb ben 118.809.27 bedragen. De raming be droeg 105.000.zoodat een overschrij ding der kosten heeft plaats gevonden van 13.809.27. In dit bedrag is begrepen een som van 8.208.33 wegens algemeene bedrijfskosten. De algemeene bedrijfskosten worden namelijk eerst sinds 1 Januari 1935 in alle begrootin gen voor uit te voeren werkzaamheden op genomen. Voorts was geen rekening gehouden met het aanleggen van een schooltuin. De kosten van aanleg daarvan en van het aanschaffen van gereedschappen worden geraamd op 1,051.25. Ten slotte zullen de kosten van den be- noodigden grond bedragen 16.355.81. B. en W. vragen den Raad het meerdere crediet, ad rond 13.850.te verleenen. Wethouder Smits zal Maandag, wegens uit- stedigheid, geen spreekuur kunnen houden. Naar wij vernemen, gaatde heer P. J. Trap, dienstkringleider bij de P. T. T., alhier, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, 1 Juli a.s. met pensioen. Zijn plaats vervanger is nog niet bekend; de heer Trap wordt met ingang van 2 Juli z.g. Buitenge woon geëmployeerde bij de P.T.T. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie maken wij er op attent, dat morgen in het paviljoen van de N.V. Zeebad Huisduinen de band „The Four Aces" de dansmuziek zal verzorgen. Zooals men weet bestaan de leden van ge noemde band uit de medewerkers van George Pickard's ensemble, dat hier ter plaatse een bijzonder gunstige naam bezit. Zooals uit een advertentie in dit blad blijkt, zal er binnenkort weer aan een nieuwbouw in de Koningstraat begonnen worden. De archi tect L. Sok besteedt n.1. voor den heer J. Godschalk Dinsdag 29 Juni a.s. aan het bou wen van een winkelhuis met bovenwoning aan de Koningstraat 58-60, tegenover het winkel gebouw van Kapé. Evenals de huidige zaak ter plaatse, zal de nieuwe winkel gedreven worden door den heer J. Godschalk Jr. Het College van B. en W. verzoekt den Raad een aanvullingscrediet van 2.039.24 te verleenen op het reeds verleende crediet van 7.500.voor de inmiddels gemaakte drie steigers in de Koopvaardersbinnenhaven (aan legsteiger Esona, etc.) van 18 Juni 1937. GETROUWD: J. van Berkum en G. Boen dermaker. BEVALLEN: G. A. F. WilmsAltenaar, z. pracht model, 12-pers. Keizerstraat 75 Fa. ZOETELIEF Onafhankelijkheid ligt in de bedoeling van hun optreden. Evenals België het gevaar ge voeld heeft, verplichtingen te hebben tegen over de groote mogendheden, die het in het eerste het beste avontuur zou kunnen mee spelen, hebben de landen van de Kleine En tente, misschien in nog sterkere mate het gevaar gevoelt van hun ligging. Tegelijkertijd bevestigen zij, dat het doel hunner politieke actie ontwijfelbaar gericht blijft op de handhaving van den vrede en de veiligheid hunner grenzen binnen het kader van hun bondgenoot schappen en vriendschappen. Verder werd overeenstemming bereikt inzake voortzet ting der gemeenschappelijke actie om te geraken tot een samenwerking der staten in het Donaubekken in overeenstemming met alle belanghebbende mogendheden. De minister-presidenten houden zich vast aan het handvest van den Volkenbond, waar van de principes den grondslag vormen van hun gemeenschappelijke samenwerking. Het is van harte te hopen, dat de landen om hen heen, Italië en Duitschland, dit principe, zul len waardeeren, maar hun houding tot op heden geeft daarop niet veel hoop. Als het persoonlijk belang een woordje gaat mee spreken hebben de verdragen niet veel meer te zeggen. De drie minister-presidenten achten zich gelukkig er den nadruk op te kunnen leggen, dat hun bondgenootschap en hun solidariteit volkomen is, en dat de drie staten der Kleine Entente, door hun samenwerking voort te zetten, een belangrijke bijdrage leveren tot de versterking van den vrede. Het is een eenheid, uit nood geboren, die, hopen we, sterk genoeg zal zijn om gevaren van buiten te bezweren. KONINGSTRAAT 73. TELEFOON a'79. ONTWIKKELEN- AFDCUKKËN- VEOqeoOTEN Wij laten hier de verantwoording volgen van de gelden, geschonken aan het comité, dat de verzorging van onze Heldersche drieling op zich genomen heeft. N. N. 1.35; K. 1.„Na kijk oogen" 2,50; Mej. v. D. 1.Bioscoop-busjes 14.18; Lijst Dissel 15.15; lijst mevr. S. te Huisduinen 24.11; Coll. HRC-terrein 9.50; Ijsventer HRC 2.50; Mevr. F. G. 2.50; „Stevig" 2.75; Leerl. Dansinst. Schaap 5. lijst mej. Boer 17.17; idem mej. Warner 21.44; Huisvrouwen Vereen, 5.Lijst mevr. Riemers 19.04. Totaal (onder aftrek van enkele kleine kosten) 539.70. Mevr. v. d. Nieuwenhuizen, Pr. Hendriklaan zal gaarne giften ontvangen, die men ook kan overschrijven op giro-rek. 17392, kantoor Middenstandsbank, waar een speciale rekening voor het drietal is geopend. De gelden worden nuttig besteed, daarvan kan men zeker zijn. De voorstelling van T.A.V.E.N.TT. Bij dit bedrag komt de netto-opbrengst van de voorstelling, welke Donderdagavond door T.A.V.E.N.U. gegeven werd ad 242.44. Zoodat het.totaal thans is 782.14. B. en W. vragen den Raad aanvullings credieten te verleenen a. ad 1.402.32 voor het plan tot verbetering van de rioleering van de Basstraat en b. ad 220.— voor het in richten van een centraal opslagterrein voor den dienst van Gemeentewerken. examens zijn er. Houdt nu zenuwen en geest met Mijnhardt's Zenuwtabletten vol komen kalm en helder. Het maken der re petities wordt lichter en het slagen zekerder. Buisje 75 ct. Bij apothekers en Drogisten.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5