Het begint te dagen in Duitschland De Mosselvisscherij te Vlieringen Door vrouwen verraden De belijdeniskerk levert strijd tegen de kleine Hitier Massavergiftiging in Indië Tien inbrekers te Haarlem ingerekend Onderhandeling wordt als verraad beschouwd Predikbeurten* Rienus de Boer bokst tegen Nico Droog Japan antwoordt niet Onrust in Britsch-Indië ^fMARKTBERICHTEN^S Bijgaand zeer interressant schrij ven ontvingen wij van particuliere zijde uit Berlijn, Het geeft de visie weer van een voorman der belijde nisbeweging, op den strijd tus- schen het protestantisme en den Staat. Wij bidden 's Zondags ter kerke voor de broeders, die om des geloofs willen in het gevang zijn, of die, voorganger zijnde, wer den geschorst. Verschillende predikanten der Belijdende Kerk noemen week aan week in de godsdienstoefening de namen van deze broeders. Het is een lange rij. En het valt op, dat zij gedurende de laatste we ken nog langer werd. Zondag j.1. werd in onze kerken voorts een verklaring van het bestuur der Belij dende Kerk afgelezen, waarin werd vastge steld, dat de houding van de overheid ten opzichte van de Belijdende Kerk den laat- sten tijd „onvriendschappelijker" geworden is. De verstandhouding tusschen overheid en de z.g. „landelijke" en provinciale kerkcomi- té's laat thans zooveel te wenschen over, dan men van een „Dauerkrise" kan spreken. Er heerscht, laten wij het eerlijk erkennen, een chaotischen toestand op kerkelijk ge bied. En van de aangekondigde kerkelijke .verkiezingen hoort men nog niets! Het Bijkscomité is er niet meer. Dit gaf destijds de centrale leiding. De „landelijke" en de provinciale kerkcomité's zijn er nog wel. Die werken echter op zich zelf en hou den weinig voeling met elkaar. Het Bijkscomité, dat geleid werd door de sterke persoonlijkheid van Ds. Zöllner, nam zijn ontslag, omdat het door het Ministerie van Kerkelijke zaken niet voldoende werd gesteund. Wij belijdende Protestanten zijn het er thans allen over eens, dat t van Ds. Niemöller en andere op den voorgrond tredende confessioneele Protestanten een groote vergissing Is geweest. Had Ds. Niemöller zich achter Ds. Zöllner geplaatst, dan zon het waarschijnlijk nooit tot een crisis zijn gekomenl Niemöller, over zijn zenuwen heen, was eens een uitstekend duikbootcommandant. Later was hij een geliefd predikant en een voortreffelijk kanselredenaar. Ongetwijfeld is hij een moedige Christen. Hij heeft ook iets van een profeet. Hij verdedigt de be lijdenis energiek. Maar hij is geen tacticus en geen strateeg. Dit wreekt zich thans! Helaas! He „landelijke" en provinciale kerk comité's ontdekken thans, de een na den ander, dat ook zij niet langer door de Duitsche overheid, althans door het Mi nisterie van Kerkelijke Zaken, in voldoende mate gesteund worden. Zoo zullen zij wel langzamerhand het voorbeeld van het Bijkskerkcomité volgen. Het kerkcomité van Saksen is reeds afgetreden. Het is mij bekend, dat andere comité's dezer dagen zullen vergaderen, teneinde de vraag te beantwoorden, of hun bestaan langer zin heeft. De schoolkwestie. 4» Door de schoolkwestie neemt de spanning tusschen de Belijdende Kerk en den Staat nog toe. De propaganda voor de Duitsche gemeenschapsschool wordt in verschillende deelen van Duitschland buitengewoon krachtig gevoerd. Tegenpropaganda van de zijde der Belijdende Kerk is vaak niet mo gelijk. Hierdoor ontstaat verbittering. De ouderwetsche simultaanscholen, die toen in verschillende deelen van Duitsch land kende, waren Christelijke scholen, al waren het dan ook in hoofdzaak Libera len, die voor deze simultaanscholen front maakten. In Pruisen had men hoofdzakelijk Protestantsche of Katholieke confessioneele scholen. Let wel: dit waren dus gemeente lijke scholen. De overheidsscbool in Prui sen was dus confessioneel, hetzij Protes- tantsch of Katholiek. De revolutie van 1918 drong Duitschland de openbaarlijke wereldlijke school op. Dit was een godsdienstlooze school, bestemd voor kinderen van ouders, die niet tot eenig kerkgenootschap behoorden. Dit wa ren, practisch gesproken, dus scholen voor de sociaal-democratische en communistische jeugd. Voorts werden deze scholen gepropa geerd door de vrijdenkers-organisaties van allerlei kleur en zelfs lacht niet! door de vrijdenkende lijkverbrandersbon- dpn! Maar een succes is'de Duitsche gods dienstlooze openbare school nooit gewees Toen Adolf Hitier aan het bewond kwam, Heeft, hij met één pennestreek aan deze wereldlijke school, dus een openbare schooi in Nederlandschen geest, een eind ge maakt. In kerkelijke kringen werd deze maatregel zeer toegejuicht Immers, nien meende, dat Hitier hiermee tot uiting wilde brengen, dat het Derde TI ijk inder daad positief-Ohristelijk wilde zijn. Hoe gtng het nu verder In 1933? De overgroote meerderheid der kinderen 11 it niet-Christelijke gezinnen werd eenvou dig naar de Protestantsche confessioneele school gestuurd! Dit is wellicht een vergis sing geweest. Sedert dien eisoliten enkele met-Christelijke nationaal-socialisten ai- ihans „schoolfeest voor de niet-Chnste- lijke jeugd". Men moet iemands overtuiging nu eenmaal nooit geweld aandoen. Op de nieuwe Duitsche „gemeenschap. - school" zullen nu zoowel Protestantsche en Katholieke als niet-Christelijke k\nde<-en worden toegelaten. De leervakken zun vo< alle leerlingen bestemd. Het c^^ienston- derwüs wordt echte»- gesrli'st. D't krimen Sus de Protestantsche en Katholieke deren afzonderlijk ,en wel door leeraars, die In overleg met de kerken zullen wor den benoemd. De niet-Christeliike kinderen krijgen geen godsdienstonderwijs! De Belijdende Kerk zou tegendeze nieuwe school geen bezwaar hebben, ware het niet, dat zij er aan twijfelt, of in deze „gemeen- Schapschool' op den duur een Christelijke geest zal heerschen. De Nationaal-Sociaiis- tische Onderwijzersbond spoort zijn leden n. 1. aan, het onderwijs in alle daarvoor in aanmerking komende leervakken in het teeken van ras, bloed en bodem te doen staan. Zoo kan er een zekere spanning tusschen^ den onderwijzer in de ge schiedenis b.v. en den leeraar in het gods dienstonderwijs ontstaan. Die spanning behoeft niet te ontstaan. Im mers, tot nog toe is, God zij dank, de over groote meerderheid der Duitsche onderwij zers Christelijk, hetzij Protestant of Katho liek. Zal dit echter zoo blijven? Niemand kan deze vraag beantwoorden. En de Belij dende Kerk meent nu, dat zij de panden, waarover zij beschikt, niet zonder meer uit handen mag geven, in Casu, dat de con fessioneele school moet blijven bestaan. De vrees der Protestanten. Wij belijdende Protestanten beweren niet, dat de nieuwe gemeenschapsschool niet— Christelijk, laat staan anti-Christelijk of Heidensch is. Wij spraken slechts de vrees uit, dat de kinderen op de gemeenschaps school op den duur voor bepaalde conflic ten zullen worden geplaatst. Wij vreezen, dat men op den duur het Christendom op de gemeenschapsschool zal toelaten, voor zoover het niet in strijd is met de bloed en bodembeginselen. Het Cristendom zal, vreezen wij, eindelijk als het ware aan de bloed- en bodemleer ondergeschikt worden gemaakt. En dit is iets, dat een belijdend Protestant nimmer zal kunnen aanvaarden. De schoolverkiezingen, die hier en daar hebben plaats gehad, waren eigenlijk slechts proefstemmingen. De aanhangers van de confessioneele school leden hierbij meest de nederlaag. Maardat beteekent niets, gezien het feit, dat het uiterst be zwaarlijk was, propaganda voor de confes sioneele school te maken. Daarbij komt nog, dat talrijke rechtzinnige predikanten het ge vaar van de gemeenschapsschool onderschatten. Anderen hebben niet den moede zich in het openbaar te gen de gemeenschapsschool te ver zetten. Dan zijn er rechtzinnige pre dikanten, die op het standpunt staan: God bestiert alles. God gaf Duitschland Adolf Hitier. Adolf Hitier maakte ons vrij van Ver- sailles. Welaan, laten wij ook hier Adolf Hitier volgen. Hij zal het beter weten dan wij. En laat ons denken aan Bomeinen 13: 1 tot 7. Inderdaad is de overgroote meerderheid der belijdende Protestanten God dankbaar, dat hij Duitschland Adolf Hitier gaf. Het sociaal-economisch gedeelte van het Natio- naal-Socialisme vindt zij prachtig. Zij gaat met alles, wat de Führer doet, accoord. Er is slechts voor ons Protestanten van het Belijdenisfront één uitzondering: wij wil len zelf bepalen, hoe wij en onze kinderen God zullen dienen. Hier erkennen wij Adolf Hitier niet meer als leider. Waarbij dade lijk opgemerkt zij, dat Hitier op dit gebied ook geen leidsman wil wezen. Maar helaas zijn er allerlei kleine Hitiers, die hier an ders over denken. Die kleine Hitiers, die bestrijden wij. Zij prediken een totaliteitsgedachte die zich naar onze meening met het Christendom niet verdraagt. Hier botsen twee wereldbe schouwingen. Wij belijdende Protestanten interpreteeren Bomeinen 13 1 tot 7 op een andere wijs. wij willen goede nationaal-socialisten, echte Duitschers en trouwe aanhangers van Adolf Hitier zijn. Maar wij bestrijden de slaafsche onderworpenheid. Wij eischen gewetensvrij heid. En wij gehoorzamen God meer dan de menschen. Adolf Hitier is ook voor ons een groot man. Velen van ons zien in hem een van God gegeven leider. Maar... hij is voor ons geen afgod. Wij houden vast aan de Tien Geboden, ook aan het eerste gebod. De Kerk verkondigt de vrijheid van den mensch door de verlossing in Christus Je zus. De kleine Hitiers eischen onze ziel op. Maar die hebben wij Christus gegeven. De tijden zijn ernstig. Maar wij gelooven, dat alles spoedig ten goede zal keeren. Er is reeds zooveel wonderbaarlijks geschied. Wie had in 1919 gedacht aan de nationale wedergeboorte van Duitschland in 1933? Wie had in 1919 kunnen vermoeden, dat in 1936 van het schanddictaat van Versailles niets meer over zou zijn? En zoo gelooven wij ook aan een Duitsch geestelijk réveil. Het begint reeds te dagen! In vier dessa's te Naggoelan, in de afdee- ling Noord Koeion Progo, nabij Djocjakarta, heeft zich een massavergiftiging voorge daan, waardoor twintig personen werden gedood en nog vier personen thans zeer zwaar ziek zijn. Bij lijkschouwing werden sporen van weefselvernietiging door blauwzuur aange troffen. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Ernstig verduisteringsgeval voor dcAmsterdamsche rechtbank. Tweemaal werd het vorige jaar ingebro ken in een manufacturenwinkel te Velsen, in October en Januari. Op 1 Februari drongen ongewenschte be zoekers een woning te Santpoort binnen. In 't eerste geval maakten de daders een groote hoeveelheid manufacturen buit en de rentenier te Santpoort miste ruim f 1400 uit een portefeuille en een geldkistje. Op aanwijzing van een vrouw arresteerde de politie een inwoner van Haarlem, een vertegenwoordiger, die reeds eerder met de justitie in aanraking is geweest. De vrouw waarmee hij samenleefde en die de politie had gewaarschuwd vertelde voor de rechtbank te Haar lem dat de man haar gezegd had, dat hij de inbraken had gepleegd. De buit was een paar dagen in haar woning verborgen geweest en later verkocht. Ook was de man naar de verklaringen van deze vrouw in het bezit geweest van een bankbiljet van f 500.- De man ontkende hardnekkig, wel gaf hij heling toe. De rechtbank veroordeelde hem echter op grond van de pertinente verklaringen van de vrouw tot een gevangenisstraf van twee jaar. Hij ging in hooger beroep en gisteren behandelde het Amsterdamsche gerechtshof onder presidium van mr. Boas deze zaak, waarin een onverwachte wending zoukomen De vrouw was veel minder pertinent in haar beschuldiging. Volgens de verklaringen van verdachte had de vrouw uit wraak gehandeld. De ver houding liet den laatsten tijd veel te wen schen over en om den man kwijt te zijn zou deze getuige met haar verhaal naar de politie zijn geloopen. Pres.: 't Is wel merkwaardig, U bent al eens eerder veroordeeld en toen was het uw eigen vrouw die u verraadde." Verd.: „Ja, en toen was ik ook onschul dig. Ook toen ben ik het slachtoffer van leugens geworden. De vrouw, waar ik later mee samenwoonde (deze getuige) heeft dat kunstje afgekeken en nu ook gebruikt om me kwijt te zijn." De vrouw handhaaft haar gewijzigde ver klaringen en het hof zal nu een onderzoek nar een mogelijken meineed instelen. Het verzoek van den verdediger tot invrijheid stelling van verdachte, wijst het hof af. De behandeling van de zaak wordt dan voor onbepaalden tijd geschorst; Op vluchteling geschoten. De Ilaarlemsche politie heeft de laatste dagen tien personen gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan inbraken in Haarlem en omgeving. Eén hunner, de 31 jarige Haarlemmer van Z., heeft reeds be kend de dader te zijn van een zestal te Haarlem gepleegde inbraken. Toen hij een dezer dagen door een rechercheur van het politiebureau naar het paleis van justitie zou worden overgebracht, heeft hij getracht te ontvluchten. Hij probeerde door enkele steegjes te ontsnappen, waar de recher cheur enkele schoten op hem loste. Een politieagent, die op het geluid der schoten toesnelde, wierp den vluchteling een fiets voor de voeten, waardoor hij struikelde en weer gegrepen kon worden. De overige aangehoudenen hebben in to taal vijftien inbraken gepleegd in Haarlem, Haarlemmermeer en Heemstede. Eén hun ner is ook betrokken bij een poging tot berooving te Velsen. Om den Nederlandschen titel. Naast de hoofdpartij Bep van Klaveren en den Duitschcr Eder staat er nog een be langrijke wedstrijd op het programma, dat 11 Juii a.s. in de Nenyto-hal te Botterdam zal worden afgewerkt. In het halfzwaarge- wicht zal de Nederlandsche kampioen Bie- nus do Boer zijn titel in een gevecht over 15 ronden van drie minuten verdedigen te gen den Amsterdamsehen bokser Nico Droog, die vele jaren in Duitschland heeft gebokst, is een uitstekend pugilist. Zoo heeft hij onlangs nog een overwinning behaald op Emil Konter, die bij do laatste gehouden wedstrijden in do Nenyto-hal Bicnus de Boer in de derde ronde k.o. sloeg. Op Amerika's vraag over beper king van het gcschutskaliber. De Japansche regeering heeft nog niet geantwoord op de vraag der Amerikaansche regeering, of zij zou willen toestemmen in beperking van het geschutskaliber der ge pantserde schepen tot 14 duim. Men legt er den nadruk op, dat geen kennis is gegeven van een wijziging van het Japansche stand punt. In ieder geval zal het antwoord, naar men gelooft, eenigen tijd op zich laten wachten. Mohammedanen en Sikhs weer slaags. De Britsch-Indische troepen hebben bevel gekregen zich gereed te houden in verband met de gespannen verhouding tusschen Mo hammedanen en Sikhs. De markten zijn gesloten, terwijl de politie verschillende plaatsen bewaakt. Bij botsingen zijn 32 per sonen gewond. De onrust zou ontstaan zijn. doordat Mohammedanen een aanval hebben gedaan op den stoet, die een door hen ge- dooden Sikh naar de laatste rustplaats ge leidde; Franco wijst elke poging tot overeenkomst af. Herstel der monarchie niet verworpen. Tijdens een interview, dat hij den corres pondent van de Times te Vitoria heeft ver leend, heeft generaal Franco gezegd afwij zend te staan tegenover iedere regeling van het conflict in Spanje langs den weg van onderhandelingen. „Wij zijn van meening, aldus Franco, dat iedere poging een over eenkomst tot stand te brengen als verraad moet worden beschouwd." Hij zette uiteen, dat zijn houding te de zen aanzien onveranderlijk zal zijn, „zelfs indien onderhandelingen van de zijde van Valencia geleid zouden worden door perso nen, die, hoewel van de nationalisten ver schillend in hun opvattingen over parlemen taire en dmocratische instellingen hun eer bied voor de wet, de orde, den godsdienst, de fraditioneelc waarden der Spaanschc beschaving deelen." Op de vraag van den correspondent hoe het constitutioneele regiem in Spanje zal worden ingeval van een volledige overwin ning der autoriteiten te Salamanca beperkte Franco zich er toe te verklaren, dat het even verkeerd is een directe restauratie der monarchie voor te stellen als deze voor de toekomst uit te sluiten. Zal ook deze visscherij in de toe komst tot ondergang gedoemd zijn? In het avondblad van „De Tele graaf' van 17 Juni treffen we een ar tikel aan van den correspondent van dit blad te Ierseke, die zich ernstig beklaagt over de houding van de Visscherij-Inspectie ten opzichte van de Zeeuwsche visschers, die het mosselzaad in de Waddenzee gaan halen voor hun perceelen in Zee land. Nemen we dit artikel eens nauwkeurig on der de loupe, dan komen wij tot de conclu sie dat gemelde correspondent al heel slecht op de hoogte is met de toestanden van de Mosselvisscherij op de Waddenzee en mce- nen wij hiertegen ernstig stelling te moeten nemen. Ten einde goed beslagen ten ijs te komen, hadden wij een onderhoud over deze kwestie met den iiecr J. Tijsen Sr., wethouder dezer gemeente, tevens voorzitter van de visschers- vereeniging D.E.T.V. Wat is het geval? De Zeeuwen meenen, dat de Wieringer visschers bij hen worden voorgetrokken. Voor de Zeeuwsche visschers is gedurende een bepaald tijdvak de gelegen heid opengesteld mosselzaad te gaan vis- schen in de Waddenzee op een door de Vis scherij Inspectie hiervoor aangewezen ge deelte. Op dit gedeelte is weinig zaad aanwe zig en dat nog aanwezig is, is moeilijk te vangen. Dit is niet de schuld van de Vis scherij Inspectie, doch komt door de omstan digheid, dat op de geheele Waddenzee bijna geen zaadbanken meer gevonden worden. Verder wordt in het bewuste artikel ge zegd, dat de Wieringer visschers 'plaatsen zijn toegewezen die rijk aan mosselzaad zijn en dat deze visschers bij lange na het zaad niet kunnen opkorren, dat voor eendenvoer wordt verkocht. Laten we hier dadelijk aan toevoegen, dat door Wieringer visschers nog nimmer op mosselzaad is gekord voor het eendenhou- dersbedrijf, daar dit totaal ongeschikt is voor eendenvoer. Hiervoor worden volwassen mosselen ge- eischt. De Wieringer visschers, die momen teel nog bezig zijn met de mosselvisscherij, kunnen met de grootste moeite 't benoodig- de kwantum vangen. Kon men vroeger prac tisch gesproken in de Waddenzee bijna over al op mosselen visschen, thans is dit helaas niet mepr het geval. Het grootst aantal mosselbanken is 'ver dwenen. In het diep wordt zoo goed als niets meer gevangen. Ook is de kwaliteit van de visch niet meer als voorheen. Sommigen pro- beeren het nog wel eens in de buurt van Ameland of Terschelling, doch hier zijn de resultaten evenmin gunstig. Visschers die bijvoorbeeld verleden jaar nog op mosselen korden, hebben het door hen te vangen kwantum aan collega's overgedaan, daar door de slechte bedrijfsuitkomsten het be drijf niet meer loonend is en zijn naar een andere visscherij gaan uitzien. Dat de Wicringers dus de mosselen maar voor het opkorren hebben is een grove leu gen. Ook consumptiemosselen, die in den herfst veel gevischt worden voor Engeland, zijn met een lantaarntje te zoeken. Wat de oorzaak van deze sterke achteruitgang, van het in de toekomst geheel verdwijnen durven we nog niet te spreken, is kunnen we als leek niet booordeclen wel heeft de praktijk bewezen, dat sinds de afsluiting van de Zui derzee de mosselbanken steeds minder zijn geworden. Ook heeft nadien stormachtig weer veel meer vat op do banken gekregen. 4 order beweert de correspondent van Ier seke dat de groote hoeveelheden mosselen die door de Wicringers niet opgovischt wor den een prooi van de zeesterren worden. Laten we hier direct aan toevoegen dat het aantal zeesterren dat op de Waddenzee voorkomt bijzonder gering is. Als voorbeeld diene dat voorheen door diverse visschers in het voorjaar speciaal op zesterren ge vischt werd voor bemesting, doch deze tak van vischerij bestaat ok al niet meer. daar er ten eenenmale tekort van deze diertjes zijn om tot loonende resultaten te komen. Waren er maar genoeg zeesterren dan was dit een teeken dat er ook genoeg mosselen waren, daar de mossel een zeer geliefkoosd aas voor de zeester is. Om te schrijven dat het mooiste, schoonste mossel zaad, zeer gemakkelijk bereikbaar, dat voor de instandhouding van de mosselcultuur zoo schitterend kon dienen, maar aan vernietiging wordt prijsgegeven, omdat men bij de Visscherij-Inspectie vasthoud aan de oude gedachte „waar Wieringers komen mogen geen Zeeuwen ko men", is dan ook een grenzolooze brutaliteit. Het ware te wenschen dat de Wieringer visschers het zaad slechts voor het vangen hadden, wellicht konden de Zeeuwen zooals vroeger, hier dan ook voor niets van mee profiteeren. Begrijpt men dan in Zeeland niet dat de VisscherijInspectie, zeer terecht, paal en perk "•estcld heeft aan het mosselzaad vis schen om te voorkomen dat de Waddenzee straks geheel doodgevischt is. Als er straks hcelemaal geen zaad meer is, waar blijven de Zeeuwen dan met hun mosselcultuur? Inplaats van de Visscherij-inspectie in de schoenen te schuiven, dat zil de Wieringer visschers boven de Zeeuwen bevoordeelt moesten zij eerder dankbaar zijn daar getracht wordt de mosselvisscherij zooveel mogelijk in stand te houden docr het zaadvisschen te beperken. De Visscherij-Inspectie heeft wel degelijk het belang van de Zeeuwen op het oog. Dat men hiervoor blind is. is o.i. onbegrij pelijk. De Zeeuwen schijnen niet in de ga ten te hebben dat het met de mosselen cultuur in de Waddenzee droevig gesteld is. Dezer dagen wordt hier te Wieringen een vergadering belegd door de visschersver- eeniging D.E.T.V. en de Motorvisschersver eeniging, om tot oprichting te komen van een garnalendrogerij. Dit komt niet door dat de Waddenzee zoo'n rijk vischwater is, doch omdat en de mosselvisscherij èn de haring en ansjovisvisscherii voor een groot gedeelte van de visschers niet meer loonend. is door de slechte vangsten. We hopen van ganscher harte, dat straks weer vol doende mosselzaad zal vallen, doch vreezen het ergste. De Wieringer visschers, die door de afsluiting van de Zuiderzee een groot gedeelte van hun vischtcrrein zagen onlnomen, hebben met taaie vasthoudendheid getracht dit zoo veel mogelijk op fe vangen, door hun bedrijven op een geheel andere leest te schoeien en zijn niet bij de pakken neer gaan zitten. Laten de Zeeuwen hier een voorbeeld aan nemen. Wieringer visschers, let op Uw zaak! ZONDAG 20 JUNI. Ned. Herv. Gemeente. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Oosterland. nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Doopshcdiening. Juüanadorp, nam. 8 uur, Ds. M. van Wi- chen. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, de heer C. J. Oostenrijk. Doopsgezinde Gemeente. Hippolvtushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. de Wilde. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur. de heer Boon. Geref. Kerk. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Cand. J. Verhave. The Star of Hope Mission. Julianadorp, geen dienst. ALKMAAB, 18 Juni. Kaasmarkt. Aangevoerd: 55 stapels, zijnde 125.000 Kg.: Fabrieksbaas kleine f21.Boerenkaas kleine f21.idem commissie f26.per 50 Kg. Handel goed. ALKMAAB, 18 Juni 1937. Op de heden gehouden Graanmarkt wa ren aanvoer en prijzen als volgt: 101 HL. voertarwe 67.25; 21 IIL gerst chev 8,75—9; 60 IIL haver f 7—8,25; 22 HL boonen, w.o. paarde 7,25, bruine 8 12,50, citroen 16—f 17 en duiven boonen 7,25—11,25; 16 HL kanvijzaad f 20,50; 28 IIL erwten w.o.: kleine groene 8 8,50 en grauwe 20. Totaal aanvoer 248 HL Alles per 100 K.G. Handel goed. ALKMAAB. 18 Juni. Aardappelen 3—6.90, aardbeien 3479, aalbessen 1418, andijvie 0.602, asperges 1848. bloemkool I 9—17, II 4—7, doperw ten 6.508, kropsla 0.603.10, komkommers 2.10—4, peterselie 2—2.90. postelein 22—37, peulen 13—30, rabarber 2.004.30, selderie 0.60—1.60. spinazie 0.701.20. snijboonen 22 —30, dubbele spercieboonen 19—24, tuinboo- nen 3.505. tomaten 1017, uien 3.204, wortelen 5.509.50. ALKMAAB. 18 Juni. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan voer 6384 stuks, verkocht 6100 stuks, mid- denprijs f 18, hoogste prijs f 18.50. Aanwe zig 1 fabriek. Handel vlug. NOOBDSCHABWOUDE. 19 Juni. Schotsche muizen 6—6.20, drielingen 3— 3.50. kleine 1—1.30. bloemkool f 7.30. BBOEK OP LANGENDTJK. 19 Juni. Schotsche muizen 666.50, drielingen 3.10 —4.50. kleine 1.10—1.80, peen 7.30—7.50 To maten: A 13.75—25.70, B 20.80—22.S0, C 17.10 —25.30. CC 20.80. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en fruit: Berliin: Holl. bloemkool 28—3.) per 100 krop, Holl. tomaten 32—40 per 50 kg. Holl. komkommers 1627 per 100 stuks, Ifal. aardappelen 8.2510 per 50 kg., Egyptische uien 8.809.35 per 50 kg. Ital boonen 14—20 per 50 kg. Leipzig- Holl. Moemkool 3.50—3.80 per 12er. do. per 1>or 3,754.50 Holl. tomaten 30—40 per 50 kg Holl. komkommers I 2126 II '0oi III 15-19 per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7