Het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier EIMELIJKE Een belangrijke sportgebeurtenis in Amsterdam DE STRIJD Morgen de Olympische dag met als clou de voetbalwedstrijd Centraal- contra W-Europa door Michael Corvin De Algemeene Vergadering op 30 Juni a.s. Eigendomsverwerving van dijken Overneming van de wegen der banne Nieuwe Niedorp. Wegverbeteringen. Pensioenregeling voor de Hoog heemraden. De rekening over 1936. In de algemeene vergadering van het Be stuur van het hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier, op Woensdag 30 Juni a.s., komen weer diverse voorstellen aan de orde, die beoogen de eigendomsver werving van dijken, de overneming van we gen en aankoop van gronden, enz., voor de verbetering van wegen, den aanleg van een rijwielpad, enz., enz. Allereerst noemen wij het voorstel tot ver werving van den eigendom van de dijken, toebehoorende aan het waterschap de Zijpe en Hazepolder, voor een bedrag van f48.009,72, ingaande 1 Januari 1938. Een zelfde voorstel wordt gedaan t.a.v. den Zuider- en Noorder Rekerdijk, toebehoo rende aan de gemeente Koedijk. Alle wegen der banne Nieuwe Niedorp. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor om ten laste van het Hoogheemraadschap te brengen het onderhoud van alle wegen der banne Nieuwe Niedorp, welke, met uitzonde ring van het weggedeelte op den Leijerdijk, gelegen in de gemeente Oude Niedorp, zijn gelegen in de gemeente Nieuwe Niedorp, als mede tot verkrijging van den eigendom dier wegen. De kosten van eerste verbetering van alle over te nemen wegen en weggedeelten, met inbegrip dus van den Terdieker- of Wester- weg bedragen naar raming f 53.860,af te lossen in 30 jaren. De kosten van het gewone onderhoud wor den geraamd op f 3740.— onderhoud hek werken inbegrepen) per jaar. De jaarlijksche uitkeering door de Banne aan het Hoogheemraadschap zal blijkens be rekening moeten bedragen: over de jaren 1938 tot en met 1963 per jaar f6770,over het jaar 1964 f6436.67, over het jaar 1965 en daarop volgende jaren Doordat echter een bedrag van f 11.000.in eens in de kas van het Hoogheemraadschap is gestort, zal de jaarlijksche uitkeering f 6094.60 bedragen en in het jaar 1964 f5.761,27. Bij de met de banne Nieuwe Niedorp ge voerde onderhandelingen is van de zij.de der Banne nog bedongen, dat de in ambtelijk dienstverband der Banne werkzaam zijnde wegwerker S. v. d. Oord als wegwerker even eens in ambtelijk dienstverband bij het Hoogheemraadschap zal moeten worden overgenomen. Aangezien hier een geheel wegencomplex wordt overgenomen, voor het onderhoud waarvan uitbreiding van het aantal vaste wegwerkers met een wegwerker wel ge rechtvaardigd is, hebben Dijkgraaf en Heem raden zich met de gestelde voorwaarde kun nen vereenigen, echter onder uitdrukkelijk voorbehoud van vrijheid van handelen wat betreft de regeling der bezoldiging. Aan de algemeene vergadering wordt voorgesteld, de jaarweddeverordening te wij zigen en aan te vullen met de bepaling, dat de bezoldiging zal zijn f24.44 per week. De agenda vermeldt dan verder een voor stel om ten laste van het waterschap te brengen het onderhoud van den Dorpsweg in de gemeente Callantsoog en tot verkrijging van den eigendom van dien weg. De Bovenweg te St. Pancras, tusschen het raadhuis en den Twui.jverweg, voldoet niet meer aan de eischen van het tegenwoordige verkeer. Herhaaldelijk wordt het ijzeren hek dienende tot afscheiding tusschen den tuin der pastorie en den Bovenweg, aangereden en beschadigd. Het plaatsen, verplaatsen en herstellen van hekken, dempen van een sloot, leggen van een riool, kosten aankoop van grond, enz., enz:, zullen een uitgaaf vor deren van totaal f2908. Voorstellen worden gedaan tot verbetering van den weg op den Schoorlschen zeedijk van den Slapersluis tot de Groeterbrug: tot aankoop van een strook grond van K. Kwa- dijk te Jisp, ten behoeve van de verbetering van.de Dorpsstraat aldaar; tot aankoop van perceelsgedeelten te Egmond aan den Hoef voor aanleg van een rijwielpad en verbete ring der aansluiting van den nieuwen weg naar Egmond aan Zee aan den Heerenweg, tot verkoop van een strook grond gelegen langs den Langereisdijk in de gemeente Nieuwe Niedorp, aan T, van Essen te Lan- gereis; enz. Pensioenregeling voor de Hoog heemraden. Door de Hoofdingelanden C. P. Hartog en C. Kramer Glijnis en de Hoofdingelanden- plaatsvervangers P. Blaauboer en Joh. de Veer, werd in de vergadering van 18 No vember 1936 een voorstel ingediend, waarbij Dijkgraaf en Hoogheemraden werden uitge- noodigd in de e.v. vergadering van advies te dienen omtrent een herziening van de pen sioenregeling voor de Hoogheemraden, hun ne weduwen en weezen, in dier voege, dat voortaan aan de Hoogheemraden, die na 1 Januari 1937 voor.de eerste maal worden benoemd, eventueel aan hunne weduwen en weezen, alleen pensioen zal worden verleend, wanneer het ontslag of overlijden van den Hoogheemraad het rechtstreeksch gevolg is van de uitoefening van den dienst en niet aan zijn schuld of onvoorzichtigheid is te wijten. Dijkgraaf en Hoogheemraden wijzen er al lereerst op dat bij de vaststelling der pen sioenverordening in 1921 wel duidelijk in het licht is gesteld, dat de Algemeene Vergade ring niet alleen bevoegd, doch ook v e r- plicht is o.m. voor de Hoogheemraden een pensioenregeling vast te stellen. De vergadering was destijds vrij algemeen van oordeel, dat zij zich van dien plicht moest kwijten, door het, vaststellen van een alleszins behoorlijke regeling, die overigens voor dien tijd bescheiden kan worden ge noemd en ook thans niet gezegd kan wor den voor de financiën van het. Hoogheem raadschap een rol van ook maar eenige be- teekenis te spelen. Intusschen zijn in den laatsten tijd op het punt van pensionneering van bestuursleden van lagere publiekrechtelijke corporaties de opvattingen omtrent wat recht en billijk is wel gewijzigd en achten I). en H. het ge motiveerd de op dit punt bestaande regeling bij het Hoogheemraadschap aan een herzie ning te onderwerpen. Met de hiervoor genoemde leden zijn D. en H. van oordeel, dat de functie van Hoog heemraad van dit waterschap, zooals zij zich sinds zijn, oprichting .heeft ontwikkeld, thans wel gerekend behoort te worden tpt die cate gorie van ambten, waarbij het ambt ruim schoots gelegenheid openlaat voor het blij ven waarnemen van particuliere zaken of •liet bekleeden van andere openbare functies van soortgelijken of grooteren omvang. Daarom is er voor Dijkgraaf en Hoogheemraden voldoende aanlei ding voor te stellen de desbetreffen de verordening zoodanig te herzien, dat de aanspraken der Hoogheem raden en hunne weduwen en wee zen bij overigens normale beëindi ging van den dienst komen te ver vallen. Intusschen kunnen aan de uitoefening van het ambt van Hoogheemraad bijzondere ri sico's zijn verbonden, die het gewenscht ma ken, dat de mogelijkheid van toekenning van een eigen- of weduwen- en weezenpensioen voor die bijzondere gevallen blijft gehand haafd. Bovendien zou, zooals hiervoor is opge merkt, het. geheel doen vervallen der rege ling volgens den destijds gegeven uifleg in strijd zijn met het reglement van bestuur. Uiteraard zal in de zoo juist bedoelde ge vallen het. eigen pensioen, dat, dan vergele ken kan worden met het z.g. „verhoogd in validiteitspensioen" voo.t de ambtenaren, on geacht den diensttijd, dienen te worden ge Heden Is het 70 jaar geleden, dat de eerste en eenige keizer van Mexico, de vroegere aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk, door opstandelingen werd doodgeschoten. Heirboven de terechtstelling. steld op het maximum-bedrag. D. en H. zouden dit bedrag, hetwelk volgens de be staande regeling f 1.000.bedraagt echter tevens willen herzien en verlagen tot f 800, zulks in verband met de weddeverlaging, welke inmiddels voor de Hoogheemraden is tot, stand gebracht. De oorspronkelijke ver houding tusschen het maximum-pensioen en de jaarwedde van den Hoogheemraad wordt daarmede hersteld. Waar het praktisch geen zin heeft de wij ziging te laten terugwerken van 1 Januari 1037 af, stellen zij voor de wijziging te doen ingaan op 1 Juli 1937. Dijkgraaf en Hoogheemraden vestigen dan nog de aandacht op de ontworpen overgangs bepaling, voorkomende in het aangeboden concept-besluit. Aansluitende op de in het voorstel van meerbedoelde leden reeds neergelegde ge dachte, is daarin bepaald, dat de vóór 1 Juli 1937 voor de eerste maal benoemde en de reeds gepensionneerde Hoogheemraden, alsmede hunne weduwen en weezen hun recht op pensioen behouden, overeenkomstig de thans geldende bepalingen. Voor de thans zittende en voor de reeds gepensionneerde Hoogheemraden brengt de wijziging dus geen verandering in de be staande rechten. Worden gewezen Hoogheemraden echter na 1 Juli 1937 anders dan na periodieke af treding, dus na een zekere onderbreking, op nieuw benoemd, clan zullen zij aan den nieu wen diensttijd geen meerdere rechten kun nen ontleenen, dan hun toekomen volgens de gewijzigde verordening. De rekening over 1936. De gewope dienst van deze rekening sluit met een batig slot van f 146.712,15 en de bui tengewone dienst met een batig slot van f216.359,—, terwijl de dienst van de Wegen en daarbij behoorende kunstwerken overge nomen van andere lichamen, zoowel gewoon als buitengewoon in ontvangsten en uitga ven in evenwicht sluit. In het, batig slot van den gewonen dienst is o.m. begrepen een bedrag van f42.736,30, wegens vóór 1936 wel geraanide, -doch in dat jaar niet uitgevoerde werken. Deze vertra ging van uitvoering vond haar oorzaak in cle omstandigheid, dat verschillende onder handelingen, welke met het oog op de uit te voeren werken moesten worden gevoerd V over grondaankoop en uitvoering in J, verschaffing, langer hebben geduurd s aanvankelijk vermoed werd. Het is 'nnfAai1 deze werken alsnog in 1937 uit te voeren 8 Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen a ook voor een bedrag van f42.736,30 van hï batig slot van den dienst 1936 te verantwoo den op den dienst 1937, het restant van ht batig slot, zijnde f 103.975.85, te verantwoe! den op den gewonen dienst 1938. Nog eenige cijfer* Voor onderhoud en instandhouding Van de zeeweringen en IJsselmeerdijken, werd in totaal uitgegeven f96.764,27, van welk he drag alleen de Hondsbossche zeewering «i" een bedrag vorderde van f82.653.14. Het onderhoud en instandhouding van bim nenwaterkeeringen en daarmede verband houdende werken, kostte f 5413,50; het grom ste gedeelte n.1. f2525.87, werd ditmaal b6~ steed aan den Langreisdijk. Volgnummer 41, het onderhoud en in. standhouding van wegen, geeft een totaal uitgaafpost aan van f 190.923,70. We noemen hiervan de volgende onderdeelen: De weg op den Westzanerdijk vroeg een uitgaaf van f 26.304,06; de weg op den Sint Aagtendijk f 11.348,03; de weg op den West- frieschen dijk, van den Burghornerweg tot Boerensluis met bijbehoorende kluften, met uitzondering van den doorgang bij Lagedijk en een gedeelte weg in de kom van Kol, horn, f 11.662,98; de weg op den Slikkerdijk en den Zijperzeedijk van 't Wad tot aan de kom van Oudesluis f6506,57; de weg op den Ooster- en Onderdijk Vier Noorderkoggen en de weg op den Lagedijk f 12.537,36; de weg op den Zuiderdijk van Drechterland f22.519,91; de weg op den Westfrieschen om- ringdijk van Avenhorn tot Ursem f27.577,93, Aan onderhoud van bermslooten, wielen en braken werd uitgegeven f 8425,40. Tenslotte vermelden we nog dat de dienst begon met een batig saldo der rekening 1934, groot f 159.733,64. De opbrengst van landerijen, dijken, we- gen, terreinen en vischwateren bedroeg f 14.925,85; het aandeel in de Provinciale uit. kecring uit het Wegenfonds f26.450.—, de bijdrage van de Provincie in de kosten van onderhoud van wegen, voorkomende op het aanvullend wegenplan f30.800.—; bijdragen van andere lichamen in uit te .voeren werken f 4.395.43. Aan lasten werd geheven: bijdrage van de op Staat A van het reglement genoemde waterschappen, gemeenten of verzamelin gen van pcrceclen f 188.714,29; omslag over de gebouwde en ongebouwde eigendommen f 290.406,30; afzonderlijke omslag, ter voldoe ning van de bijdrage aan de provincie Noordholland in de watersnoodkosten 1916 f311.673.31. Morgen heeft in de hoofdstad van ons land, om precies te zijn in het vergroote Olympische Stadion, een belangrijke sport gebeurtenis plaats of liever gezegd een serie sportgebeurtenissen. Morgen is het n.1. de Olympische Dag, het jaarlijks terugkeerende evenement, waarvoor steeds groote belangstelling heeft bestaan. Dit jaar is die belangstelling wel bijzonder groot, wat geen wonder is, want het programma is wel zeer belangrijk! Als altijd is de voetbalwedstrijd het hoofd nummer, waarop de sportenthousiasten af komen als de motten op het licht. De voetbalwedstrijd van dezen Olympischen Dag is een gebeurtenis, welke haar voor gangster in de geschiedens niet kent. Het is n.1. de verwezenlijking van een enkele jaren geleden nog fantsatisch lijkend plan om twee vertegenwoordigende elftallen van een wereld deel tegen elkaar te laten spelen. Dank zij vooral de naarstige bemoeiingen van onzen sportambassadeur Karei Lotsy is de organi satie van dezen wedstrijd tot stand gekomen niet alleen, maar staat zij keurig op pootjes. Als men alleen al ziet welke geweldige teams elkaar morgen zullen bestrijden dan komt men al tot de conclusie, dat hier iets grootscfi is tot stand gebracht. Onlangs hebben wij de samenstelling der elftallen gepubliceerd en wij kunnen dus thans volstaan met er aan te herinneren, dat in het West-Europeesche team 3 Nederlanders voorkomen, n.1. Bak- huys als midvoor, Kick Smit als linksbinnen en Caldenhove als linksback. Laat ons van deze plaats af de hoop uitspreken, dat zij alle drie waardige vertegenwoordigers van het Nederlandsche sportleven zullen blijken te zijn. Wij wenschen hun een goeden wedstrijd toe! Het zal anders niet meevallen voor onze jongens om in dit milreu tot de uitblinkers te behooren Eigen lijk zijn het alle maal „sterren", die er gekozen zijn en de meest fameuze onder hen zijn brj West Euro pa wel de Duit- schers Jakob (doel verdediger) en Goldbrunner (spil) en de Belg Ray- KICK SMIT. mond Braine. Op papier maakt de ploeg van Centraal Europa echter een nóg sterkeren indruk en de algemeene verwachting is dan ook, dat dit team de palm der eere :u dezen interessanten kamp zal wegdragen. De meest bekende spelers van die ploeg zijn wel dr. Sarosi, die ditmaal als rechtsbinnen zal fungeeren, doel- verdediger Planicka en achterspeler Seszta. De wedstrijd wordt geleid door den Engel- schen, dus neutralen, scheidsrechter Jewell, (die hopelijk een „juweel" in zijn soort zal blijken te zynl); hij zal aan de lijnen geassi steerd worden door 2 Nederlanders. Al is de voetbalwedstrijd het hoofdnummer, ook de andere takken van sport, welke in het 01. Stadion gedemonstreerd zullen worden, zijn van groot formaat. Zoo zullen de aan wezigen, die waarschijnlijk een getalsterkte van 60.000 zullen bereiken, kunnen genieten van de capaciteiten van een Osendarp, de snelste sprinter van Europa, en van zijn vriend, de coming-man Wil van Beveren. Dan is er een hockeywedstrijd, waarin men de 11 beste Nederlandsche hockeyers in actie zal kunnen zien in een ontmoeting, welke geannonceerd staat als Amsterdam tegen de Rest van Nederland. Velen voor wie de hockeysport tot nu toe onbekend en dus on bemind was, zullen ervaren, dat de Nederlan ders tot de sterkste spelers van Europa be hooren. En als altijd wordt het programma beslo ten met een zeer fraai nummer: de hippische sport. Men weet 't, de Nederlandsche ruiters hebben hun faam tot ver over de landsgren zen gedragen en wat men dus van hen te zien krijgt, behoort tot het beste, wat op dit gebied gegeven kan worden. Ongetwijfeld zullen onze kranige ruiters weer een hartelijk applaus van het opgetogen Stadion te in- casseeren krijgen. Dit is in het kort het programma, dat op den Olympischen Dag verwerkt wordt. Het is fenomenaal en als het weer nu maar mee werkt dan Ml er niet alleen over alle linie's u'tstekende sport geboden worden, maar dan kan ook een belangrijk bedrag in de kas van het Ned. Olympische Comité gestort worden. Want uiteindelijk is het daar toch maar om begonnen! 37. In haar kamer gekomen, bleef zij nog een poos voor het venster staan voor zij naar bed ging. Buiten was het nu volkomen zwarte nacht en doodstil. Wanneer er af en toe uit een der lage schoorsteenen van de cokes- fabriek een paar vonken vlogen of een donker- roode gloed naar den hemel opsteeg, scheen de duisternis nog slechts des te dieper en ondoordringbaarder te worden. Zij trok de gordijnen dicht, draaide de lamp aan en ging naar bed. Zij lag nog een korte poos wakker voor zij, dezen keer voor goed, het licht weer uitdraaide en ging slapen. Den volgenden morgen ontwaakte zij. zooals zij zich voorgenomen had, zeer vroeg. Haastig wiesch en kleedde zij zich en half machinaal stak zij behalve den zakdoek ook den verde ren inhoud van haar handtaschje, die uit haar geld en papieren bestond, bij zich. Toen zij er zich helderder van bewust werd wat zij deed, lachte zij, maar liet toch alles in de wijde zakken van haar mijnwerkerspak ver dwijnen. Toen opende zij, hoewel het pas even over zevenen was, zachtjes de deur van haar kamer en daalde zij in de schemering van den neveligen morgen de trap af. Het was doodstil in het huis en slechts een zacht geruisch drong van de binnenplaats en van de schacht tot haar door. Zij meende het rollen van karren efi het geschuifel van vele voeten te kunnen onderscheiden. Een ©ogen blik lang bleef Esther in het midden van de hal staan en weder begon haar hart de maat der verwachting, de spanning en van het avontuur te kloppen. Tot nu toe was alles, wat er gebeurd was, toeval of noodlot ge weest. De ontmaskering der Pattersons kwam niet rechtens in haar credit, doch in dat van Silfride. Het onderhoud met Larker was van hemzelf uitgegaan. Maar als zij nu, als gast van den hertog, in diens eigen gebouw pro beerde inzage van gevaarlijke geheimen te krijgen, werd dit geheel anders. Geweld kon zij onder geen omstandigheid aanwenden. Werden de documenten achter slot bewaard, ja, was zelfs de actetasch, die hen bevatte, op slot, dan moest haar poging mislukken. Daarbij was het overigens wel zeer onwaar schijnlijk, dat de hertog zulke gewichtige stukken maar zoo open en bloot op de tafel zou hebben laten liggen. Toch moest het ge waagd worden. Zij liep behoedzaam en on hoorbaar naar de deur, die toegang tot de heerenkamer gaf, en opende haar. Stapje voor stapje trad zij het vertrek binnen en zag zij in het langzaam toenemende morgenlicht de zoo vurig begeerde tasch op de schrijftafel liggen. Nu stond zij er voor en aarzelde zij even wat zij verder zou doen. Haar handen sidderden Zoo hevig, dat zij meende geen enkele behoorlijk bestuurde be weging te zullen kunnen maken, maar op het oogenblik, dat haar vingers het leder der tasch beroerden, werd zij plotseling ijzig kalm. Zij onderzocht de sluiting; zij was 'niet op slot. Met enkele haastige bewegingen maakte Esther de lederen riempjes los, die te weerszijden van het slot aangebracht wa ren, schoof het ringvormige plaatje der slui ting neer en opende de tasch. De inhoud der tasch bleek te bestaan uit een dozijn folio bladen machineschrift en een dik notitieboek. Het eerste van deze bladen vertoonde aan het hoofd een rechthoekig stempel in rooden inkt en met de woorden ..streng vertrouwelijk". Van het opschrift las Esther slechts de eerste woorden, waaruit zij zag, dat het een vertrouwelijk Themorandum van een commissie van regeeringspersonen en montaan-industrieelen aanduidde. Toen begon zij te fotografeeren. Zij nam de voorschriften, die Selfride haar gegeven had en die zjj verder aan de ge bruiksaanwijzing had ontleend, nauwkeurig in acht en zij was er zelf verbaasd over, dat zij daarbij zoo kalm en zeker te werk ging. Het was haar, alsof volstrekt niet zij, Esther Ra- leigh, hier aan deze schrijftafel stond en zich als een spion gedroeg, maar zij had de ge waarwording, alsof zij een onbekende bij een openwindend, hoewel uiterst eenvoudig werkje gadesloeg. Het uitleggen der bladen, het in stellen van het toestelletje en het opnemen duurde alles tezamen nauwelijks vijf minuten, maar toch meende zij reeds urenlang hier ge staan te hebben. Na het fotografeeren van het laatste blad, dat een lange rij handteeke- ningen bevatte, haalde zij diep adem en borg zij het memorandum weer snel in de tasch. Den inhoud van het notitieboek te fotogra feeren was onmogelijk en zij vergenoegde er zich mede het even door te bladeren, waarbij 2ij bevond, dat het grootendeels gevuld was met formules en schijnbaar zinloos aaneenge- voegde reeksen van letters en teekens. Een dezer bladzijden nam zij toch nog maar op voor zij het boek weder in de tasch legde en deze weer sloot. Toen verliet zij de kamer en ontmoette aan den voet van de trap den heer Larker, die dus blijkbaar ook vroeger dan noodig was opgestaan. Larker keek haar ver baasd aan en Esther bewonderde zichzelf om de kalme, zekere stem, waarmede zij hem goeden morgen wenschte. Hij vroeg haar of zij' reeds lang beneden was, wat zij ontkende; zij had haar kamer nauwelijks twee minuten geleden verlaten. Het was nog voor half acht, zoodat er voor het vertrek nog anderhalf uur overbleven. Esther verwonderde er zich nog over hoe snel Larker's aanvankelijke wantrouwen ver dwenen was. toen het haar plotseling duide lijk werd. Natuurlijk had Larker er in het minst niet aan gedacht haar in welk opzicht ook met documenten in verband te brengen en waren zijn overwegingen van veel eenvou diger aard geweest. Hij moest wel hebben aangenomen, dat de hertog toch nog een ge legenheid gevonden had om een afspraakje voor een ontmoeting op dit vroege morgen uur met miss Raleigh te maken. Esther's ant woord had hem echter gerust gesteld, maar nu Toen Esther zoover met haar deducties ge vorderd was en hem aankeek, ontwaarde zij in zijn oogen een bevestiging van hetgeen zij vreesde. Zij was met den heer Larker alleen en ware het gisteren bij de wandeling, die zij op aanstichting van den hertog gemaakt had den, al onmogelijk geweest het een of ander te probeeren, heden en op dit oogenblik stond de zaak heel anders. En mocht er onverhoopt juist nu iemand naar beneden komen, dan werd de situatie weer anders en zou het den heer Larker niet moeilijk vallen welken der den ook aan een gemaakte afspraak te doen denken. Larker keek Esther met een slechts ten deele verholen onbeschaamden blik aan en zij hield het voor het verstandigste om hardop te lachen en zich volkomen onbevangen te toonen. Onmiskenbaar speculeerde de beproef de onderhandelaar Larker erop om met haar onder vier oogen te confereeren. Nu, dat moest gemakkelijk te vermijden zijn! Met drie schreden o, volstrekt geen haastige, maar erg zekere en zelfbewuste schreden was Esther de buitendeur genaderd, die zij open de en zich toen tot Larker wendde. „Ik wilde graag nog wat op het terrein rondkijken. U wilt mij toch wel gezelschap hopden, mijnheer Larker? Alleen zou ik moei lijk den weg vinden en ook zou ik niet graag den indruk maken, dat ik dingen wilde zien die misschien fabrieksgeheim of zooiets zijn' We kunnen gemakkelijk op tijd voor het ont bijt weer terug zijn en dan den langslapers goeden morgen wenschen." Larker bleef een oogenblik bewegingloos staan; deze manier van het voeren cler onder handelingen had hem onloochenbaar geïmpo neerd. Spoedig beheerschte hij zich echter we- aan de uitnoodiging geestdriftig aan. Hij volgde Esther, die hem over het terrein in de richting van de schacht vooS Merkwaardigerwijze gelukte het de familie Jeffers de versperringslinie, die zfl op hun spoorreis van Rotterdam naar Berlijn te Enw merik in den vorm der douane- en passencon' tróle moesten doorbreken, te passeeren. Zij werden eerst herkend nadat zij zich gesplitst haodden en Harry zich te Keulen, Dick te Halle en de schoone Ray te Berlijn geves tigd hadden. Het gedrag van het drietal was overigens zoo onopvallend en onschuldig mo* gelijk. Op zekeren dag verhuisde Dick even' eens naar Berlijn om daar „van Holle ko' mend" zijn arbeid te beginnen. Hij bezat een aantal aanbevelingen aan toonaangevende personen uit de industrieele en financieele we' reld en het gelukte hem spoedig zijn draden te spinnen in de richtingen, waar hij ben wenschte te bevestigen. Ray gedroeg zien voorloopig precies als Harry te Keulen, na' melijk afwachtend. De afdeeling C.St. van de Berlijnsche pol' tie, de politieke afdeeling, die behalve de ge' vallen, die zich in het politieke district va» Berlijn voordeden, ook nog een aantal bijzon' dere opdrachten in het geheele Pruisische ge' bied bewerkte, hield het drietal ten g*v0}ët der aanwijzingen, die zij ontvangen had, in oog, zonder echter in haar dagelijksche rap porten nog van iets anders dan het b'00 feit van hun bestaan melding te kunn maken. Toen Esther en Larker na de rnorgen inspectie der mijn in het dirictiegebouw rugkeerden, vonden zij de anderen reeds in hal verzameld. In een hoek van dit ruime v trek stond de ontbijttafel gedekt en men kennelijk reeds op 'hen beiden gewacht 0111 beginnen. De hertog wierp hen een blik die haar voor Larker niet erg bemoedi- scheen te zijn, maar Larker glimlachte 0P|r- wekt en onbezorgd terug en vertelde het haal van het vroege opstaan met ,.„n. luchthartige zekerheid, dat het geheel zeisprekend en begrijpelijk scheen en bei Eric zijn vermoeden, dat het een complot wel moest opgeven. (Wordt vervo Iffd.) t*.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8