30 jaar TESO-werk fe prebihheurtfn Derde blad Kerngezonde ondernemingdie voor Texel een bron van welvaart bleek te zijn 3 jubileerende pioniers aan het woord Zaterdag 19 Juni 1937 De huldiging van bestuursleden lexel Kerknieuws T.E.S.O. bestaat 30 jaar. T.E.S.Ode maatschappij, die zich in deze 3 decennia heeft doen kennen niet als een onderneming, die het uitsluitend te doen was om op de meest economische wijze het grootst mogelijk geldelijk gewin te verkrij- gen, doch die bij al haar daden even eens het algemeen Texelsch belang in het oog hield. T.E.S.O. bestaat 30 jaar, 30 jaren, waarvan met name de 15 laatste onze overburen geen windeieren gelegd hebben. Integendeel, steeds was men van de zijde der maatschappij bereid baanbrekend werk, zoowel op sociaal gebied, als op dat ter bevordering van het vreemdelingenverkeer te ver richten. Het is daarom, dat wij op dezen vreugdevollen dag een eere- saluut brengen aan de onderneming, waarvan wij hopen, dat zij nog in lengte van jaren de communicatie tus- schen Texel en Den Helder, via de Marsdiepsche wateren, zal mogen onderhouden. Zij is bij T-E.S.O. in goede handen. Dubbele vreugde. Er is dubbele vreugde in het T.E.S.O.- kamp. Niet alleen jubileert de maatschap pij, daarnaast is het heden een gedenk waardige dag voor een drietal personen, die 30 lange jaren op de bres der T.E.S.O.- belangen gestaan hebben. De heeren P. Dros, secretaris der N.V. en F. Zegel Kz., commissaris, gedenken n.1. tevens den dag, dat zij vóór 30 jaar hun bestuursfunctie aanvaardden. De heer H. W. Bakker neemt afscheid als commissaris, na deze functie 28 jaar bekleed te hebben. IjVij hebben gemeend dit drietal in ons blad aan het woord te moeten laten; bijgaand vindt men hun opinie over de instelling, die voor een niet onbelangrijk deel door hun werk tot stand gekomen is. De heer P. Dros: De heer Dros zit in zijn kantoor aan de Weverstraat te Den Burg. Een nog jeugdige persoonlijkheid on danks zijn reeds ge vorderde jaren. Een typisch kantoor, be hangen met platen en foto's van zeesche pen; tientallen opna men hangen er, be trekking hebbend op het Lutine-werk; hij is namelijk ook ten nauwste betrokken geweest met de werk zaamheden aan ons vaderlandsch sprook jesschip. En hij ver telt ons van TESO, terwijl hij lachend enkele paperassen uit de bureauladen opdiept, verkreukeld en vergeeld en waarop zwierig-gekrulde letters vertellen uit de 30-jarige historie. De strijd vangt aan. De TESO-geschiedenis vangt aan in den jare 1907: er is dan reeds gedurende jaren een verbinding Den HelderTexel, en wel met den „dienst van Bosman". Op Texel was men echter over deze commu nicatie allesbehalve tevreden en in ge noemd jaar bleek de tijd rijp te zijn om tot maatregelen over te gaan. Eenige vooraanstaande persoonlijkheden kwamen bijeen en besloten kort daarop een Texelsche onderneming te stichten, teneinde den dienst te onderhouden. Er werd gevaren met een hulpboot, de „Baron Rengers", die echter reeds toen volkomen onvoldoende bleek te zijn. Deze dubbele dienst bleef bestaan tot het najaar 1908 en het was een periode van ver woeden concurrentiestrijd. De Alkmaar-Packet („dienst Bosman") hield aanvankelijk voet bij stuk, terwijl het de nieuwe onderneming san voldoende kapitaal ontbrak. Daarbij stonden de zaken zóó, dat dokter Wagemaker °P zijn naam de „Baron Rengers" gehuurd had, terwijl de commissarissen zich persoonlijk garant stélden. Texel helpt! Inmiddels groeide op Texel de sympathie voor den toenmaligen „Nieuwe Texelschen Stoombootdienst". En... daadwerkelijk, want indien in die dagen kooplieden en handelaars van buiten kwamen per Alkmaar-Packet, dan werden zij volkomen geboycot... In het najaar van 1918 barstte de bom. Er Werd onderhandeld aan beide zijden en e gevolgen waren, dat de vlag van Bosman op het Marsdiep gestreken werd. Dn toen kreeg de onderneming beweging vrijheid. Er konden betere prijzen gevF.afffa worden en langzaam aan groeide de zaax uit. Natuurlijk was er nog geen sprake van winst, doch het begin was er. In het jaar 1918 boekte men zoo bijv. nog een verlies van 13.720.90, doch in 1920 namen de zaken een gunstige wending en werd voor het eerst dividend geboekt, niet in de laatste plaats, ook door de opleving van né. den oorlog. Crescendo. Met kennelijk welbehagen vertelt de heer Dros: vertelt van zijn maatschappij, waarvan het bestuur permanent in tact bleef. Mutaties waren daar alleen bij sterfgevallen. Texel werkte hard mee, Den Helder even eens en zoo ging het met sprongen crescendo. Men verloor nooit het algemeen belang uit het oog: en zoo is het te verklaren, dat bijv. alle Texelsche schoolkinderen dagelijks gratis van de TESO-booten gebruik mogen maken. Is het mogelijk, dat rijk en arm bij ernstige ziekte gratis een boot beschikbaar krijgen gesteld. Wat TESO doet. Zooals bekend, aldus de heer Dros, verstrekt onze maatschappij maximum 6 dividend. Met de, na de reserveering, overblijvende winst steunen wij diverse corporaties. Niet in de laatste plaats de vereeniging ter bevor dering van het vreemdelingenverkeer en het Polderbestuur. Tal van nieuwe wegen konden door deze financieele hulp aangelegd worden, terwijl voorts verscheidene andere verbete ringen aangebracht werden. Ook de vloot werd gemoderniseerd, hetgeen een dringende behoefte was, gezien het steeds toenemend verkeer. Momenteel staan de zaken zóó, dat er gemompeld wordt, dat ook de huidige schepen te klein zijn. Voorloopig denkt men evenwel nog niet aan vergrooting, hoewel anderzijds de zomersche stroom van personen en voertuigen bedenkelijke vormen aan gaat nemen. Een nieuwe „concurrent". We vragen den heer Dros wat hij van den jongsten „concurrent", den KLM-dienst, denkt. Hij is er in het minst niet bevreesd voor, integendeel; door de KLM zal Texel nóg meer aan bekendheid winnen, en daar gaat het ten slotte om. Eerst Texel's belang, dén dat van TESO! En dan... iedere KLM-bezoeker van Texel, zal weer zóóveel reclame voor het eiland maken, dat er 3 TESO-reizigers extra zullen komen. Aldus de heer Dros, TESO's wakkere secretaris. De heer Fr. Zegel: Aan den Nieuwen Weg van Oudeschild naar Den Burg vinden we, in zijn bedrijf, den heer Zegel. Ook hij vertelt van de onderneming, die hem in den loop van vele jaren lief gewor den is. Van de geboor te, 30 jaar geladen, en van den opkomst. Wij zagen er iets voor Texel in, aldus de heer Zegel, en onze verwachtingen zijn f uitgekomen. Het is iets geworden voor Texel en iets héél be- Ij langrijks ook. De beginjaren waren moeilijk. Men had tenslotte met menschen te maken en er zijn tenslotte altijd nog lieden die het zakelijke belang niet van het persoonlijke kunnen onderscheiden.' Met diegenen hebben wij wel eens moeilijkheden gehad, doch overigens marcrieerde de zaak wonderwel. Deze geboren Texelaar lacht, als hij het heeft over de begin-periode. Toen men nog voer met die overgenomen „Ada van Holland" en hij zelf aan de haven woonde. Een zegen voor Texel. Hoe vaak heb ik niet m'n hart vast gehouden als de schuit uitvoer. En steeds moest ik het maar vergoelijken tegen de menschen, hoewel ik inwendig duizend angsten uitstond, dat er iets mis zou ioopen. Gelukkig is het zoover nooit ge komen en we mogen daar dankbaar voor zijn. De heer Zegel noemt de TESO een zegen voor Texel. Er werd voor de bewoners een mogelijkheid geschapen zich goedkoop naar Den Helder te begeven om diverse inkoopen te doen, en hiervan werd en wordt druk ge bruik gemaakt. Er is wel eens van enkele zijden hiertegen gesputterd, om reden, dat men hierdoor den Texelschen middenstand schade zou berok kenen, doch anderzijds mag niet vergeten worden, dat ook Den Helder een niet onbe langrijk deed der aandeelen opgenomen had, zoodat men de enkele voordeelen zeker niet ongedaan mocht maken. En dat is ook niet geschied en Woensdags en Zondags ziet men de Texelaars gebruik maken van de 60 en 90 cents gelegenheid. De toekomst van TESO ziet de heer Zegel zorgenloos in. Tenzij er nog eens een brug over het Marsdiep gespannen wordt, is er voor den dienst geen vuiltje aan de lucht. Zoo spreekt de heer Zegel, die 30 jaar zijn functie als commissaris der TESO op alleszins lofwaardige wijze vervuld heeft. De heer H. W. Bakker: Ons laatste bezoek, doch zeker niet het minst belangrijke, gold den technischen com missaris van TESO, den heer H. W. Bakker. De heer Bakker vertelt ons, dat hij reeds sedert Mei van dit jaar formeel commissaris-af is. Toen heeft hij officieel bedankt ter vergadering, en werd hij alzoo demissionair. Evenwel, van de zijde van het bestuur kwam het dringend ver zoek, voorloopig nog als technisch advi seur op te treden, in ieder geval zóó lang, tot men een geschikten vervanger zal gevonden hebben. En, glimlacht de heer Bakker, ik ben ge bleven, ook al bezoek ik nu de vergaderingen niet meer. Hij vertelt dat hij geen 30-jarig jubileum viert. Zijn werkzaamheden voor TESO zijn 2 jaar later aangevangen. De maatschappij bezat toen de „Dageraad" en hiermede had men nog al eens een keer handicap. Niet alleen was het schip misschien wat al te haastig afgebouwd, in verband met den over te nemen dienst, het uiterste werd daarbij van de boot gevergd, voornamelijk omdat men niet over een behoorlek reserve-schip beschikte. Het toezicht bij reparaties en dergelijke bleek hoognoodig en mij werd verzocht dit deel der werkzaamheden op mij .-te nemen, iets dat ik in al die jaren met de grootst mogelijke liefde gedaan hej>. Prettig werk. In de navolgende jaren heb ik het toezicht gehad zoowel over den bouw van de „Mars diep" als over de „Dokter Wagemaker" en voorts over alle reparaties en verbeteringen. Het was voor mij zeer prettig werken, daar ik zoowel de volle medewerking van het bestuur als van het technisch personeel had. Hier heeft men te doen met menschen, die hart hebben voor hun werk. Die mee-leven! De heer Bakker is een gezellige prater en vertelt ons bijzonderheden uit zijn 28 jarig technisch commissariaat. Hoe het er voor de maatschappij steeds rooskleuriger ging uit zien en hoe de accomodatie der schepen hiermede in stijgenden lijn ging. Ook hier iemand San wie TESO veel te danken heeft. Die zich aan zijn functie ge geven heeft op alleszins lofwaardige wijze en waaraan men in niet geringe wijze dank verschuldigd is. Een man met een helderen kijk op de technische zijde van dit bedrijf en wiens heengeen men slechts noode ziet geschieden. TESO jubileert en 3 pioniers jubileeren. Daar is vreugde op Texel over den goeden gang van zaken en vreugde over het feit, dat een kranig driemanschap na 30 jaar de vruchten kan zien van hun deugdelijk werk. Werk, dat op voortreffelijke wijze gefundeerd werd, dat zonder moeiten tot tweemaal toe een economische depressie doorstond en waarover men zich, ook met betrekking tot de toekomst, geen enkele zorg behoeft te maken. En is dit niet het schoonste brevet, dat men dit drietal op 18 Juni van het jaar 1937 op de borst kan spelden? Een druk bezochte receptie. Het dertig-jarig jubileum van T.E.S.O. heeft men gisteravond met een Diner in in- tiemen kring in Hotel „De Lindeboom" her dacht. Voor dien tijd werd in Hotel „Texel" een druk bezochte receptie gehouden, die eenigszins het karakter van een feestverga- dering kreeg, omdat zeer velen na felicitatie niet direct de zaal verlieten, omdat men aan wezig wilde zijn bij de huldiging van een drie tal bestuursleden, n.1. de heeren H. Bakker, techn. comm., den heer P. Dros, secr. van den Raad van Comm., en den Commissaris F. Zegel Kz. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op het volledig Dagel. Bestuur dezer Gemeente, de raadsleden Parlevliet en Dogger, verschil lende bestuursleden van onderafd. van V.V.V. ..Mooi Texel", de oud-dijkgraaf, de heer J. S. Dijt. verder kapitein en oud-kapitein van T.E.S.O., verschillende leden van de geman- ning, de dijkgraaf van de 30 Gem. Polder, directeur en onder-directeur van de Helder- sche Courant en de directeur van het Bad hotel, den heer R. Kikkert van Hótel „De Lindeboom" en vele familieleden en vrienden van de bestuursleden. De heer Lap voert het woord. Omstreeks \fijf uur nam de Voorzitter van T.E.S.O., de heer W. H. Lap, het woord. Spr. sprak er zijn genoegen over uit, dat hier zoo- velen belangstelling hadden getoond. Het be stuur, zei spr. \;erder, stelt het op hoogen prijs, dat de burgerij ook nu weder getoond heeft, dat men medeleeft met alles wat onze Vennootschap aanbelangt. Een bizonder ge noegen is het voor ons, dat het College van Burgemeester en Wethouders aanwezig is, waarméde wij op de aangenaamste wijze sa menwerken voor de belangen van dit eiland. Den 18den Juni is voor ons altijd een be langrijke dag, den dag van oprichting onzer Maatschappij, doch ditmaal is het een bizon- dere dag, omdat nu weder een lustrum en wel de 30ste verjaardag der Vennootschap wordt herdacht. Ik wil niet in bizonderheden over de volle 30 jaren, die achter ons liggen, doch even in 't kort de revue laten passeeren de voornaamste gebeurtenissen in de laatste vijf jaren, die hebben plaats gehad. Allereerst komt ons dan voor den geest het heengaan van den vorigen Pres.-Comm. Dr. Wagemaker, den feitelijken grondlegger onzer Maat schappij. Wij herdenken zijn nagedachtenis met groote eere en brengen hem op deze plaats nog eens een stille hulde voor alles wat hij voor T.E.S.O. heeft verricht. Een tweede belangrijke gebeurtenis was het in gebruiknemen van het prachtige stoom schip „Dr. Wagemaker"; meenden wij in 1926, toen de „Marsdiep" werd uitgehaald, dat we nu een schip hadden, dat geruimen tijd aan de eischen van den dienst zou voldoen, al spoedig bleek, dat door het snel toenemend verkeer ook deze boot te klein werd. De nieuwe boot kreeg als vanzelfsprekend den naam „Dr. Wagemaker", ieder die weet wat Dr. Wage maker voor T.E.S.O. is geweest zal dit goed keuren. Ten derde wil ik U wijzen op de stichting van ons modern eigen gebouw op de Haven. En op dé belangrijke uitbreiding van het gratis vervoer bij Ziekenbezoek. Nu krijgen ook familieleden vrij overtocht naar Den Hel der als men een zieke wil bezoeken in Zieken huizen buiten deze gemeente. Ik wil er hier evenwel op wijzen, dat het daarbij niet altijd zoo toegaat als het bestuur dit wenscht, som migen maken helaas misbruik van het voor recht dat de Texelaars hiermede van hun eigen Maatschappij genieten. Van het gratis vervoer van leerlingen naar de scholen te Den Helder wordt steeds meer gebruik gemaakt, er zijn thans 69 personen, die van deze mooie gelegenheid gebruik ma ken om onderwijsinrichtingen te Den Helder te bezoeken. Gelden beschikbaar gesteld voor verbetering van wegen in de „30 Polders". Ter bevordering van het Vreemdelingen verkeer hebben wjj ons, zei spr. verder, in overleg met het Gemeentebestuur, in verbinding gesteld met het Waterschap „de 30 Gem. Polders", waarmede w\j zyn overeengekomen om 250 per km bjj te dragen in het teeren van verschillende belangryke wegen in deze gemeente. Het „Texels Museum". Zeer veel hebben wij in de laatste jaren ten ko3te gelegd aan het Museum. Een bizonder woord van hulde is hierbij op zijn plaats voor den heer Kraai, die zich in het hoofd heeft gesteld van dit museum iets te maken, waar voor men buiten deze gemeente met bewon dering spreekt; geen inspanning is den heer Kraai te veel als het deze instelling betreft, en ik raad een ieder aan, die niet weet wat er tot stand gekomen is, er eens een kijkje te gaan nemen. Ook hebben wij de sport niet vergeten en heeft „Tex. Fanfarecorps" onzen steun onder vonden. Kortom, wij helpen overal en in het bizonder die zaken, die tot bezoek aan onze gemeente leiden, omdat iedere bezoeker aan Texel een propagandist voor dit eiland moet zijn! Wanneer wij dit alles overzien b\j den mijl paal, dien wij nu passeeren, dan zijn wij ervan overtuigd, dat T.E.S.O. ondanks misschien ge maakte fouten toch heel wat voor de gemeen schap heeft gedaan op Texel. Wij zullen trach ten op dezen weg voort te gaan, naar wij hopen in voortdurende prettige samenwerking met uw gemeentebestuur. D, heer Lap wees er verder op, dat T.E.S.O. na aankoop van de „Dr. Wagemaker" met een Bankschuld kwam te zitten; voor ons, die gewoon waren met een voortdurend gevulde portemonnaie te werken, geen prettige ge dachte, doch onze financieele positie is nadien veel verbeterd en de schuld is veranderd in een flink saldo. Wij moeten evenwel rekening houden n et den noodzakelijken bouw van een nieuw schip, omdat al kan de „Marsdiep" ons nog langen tijd goede diensten bewijzen, ze feitelijk de „Dr. Wagemaker" niet meer in drukke tijden kan vervangen. Spr. deelde mede, dat het bestuur had besloten een nuttige instelling, n.1. het Fonds v. d. Ziekenauto, met een feest gave van 250 te gedenken. (Deze mede- deeling werd met applaus van de aanwe- gen begroet). Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u„ Ds. Visser. Extra collecte v. d. Kerkvoogdij. Oosterend, v.m. 10 u„ Ds. Kok. De Waal, n.m. 7.30 u., Ds. Moen. Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Moen. De Cocksdorp v.m. 10.30, Ds. Moen. Doop. Zuid-Eierland, n.m. 3.30, Ringvergade- ring C.J.M.V.'s. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds Scholte. Koog, v.m. 10 u., de heer Zandzee, Cand. t.d. H. Dienst. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend v.m. 10 u., Dr. A. Vis. Geref. Kerk. Den Burg, v.m. geen dienst, Bus naar Oosterend. Den Burg (Geb. Fanfare), n.m. 7.30 u„ Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u., Ds. v. d. Leer. H. Avondmaal. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u., de heer P. Sijtsema. De weleerw. heer Ds. Visser, predikant bij de N. H. Gemeente te Den Burg, die ten ge volge van een operatie geruimen tijd, de diensten in de N.H. Kerk te Den Burg niet heeft kunnen leiden, is thans weer geheel hersteld en hoopt Zondag a.s. voor het eerst zijn functie weer te kunnen vervullen en de Godsdienstoefening te 10 uur v.m. weer te leiden. C~ PORTRET 'i ATELIER C~ JAC Ct BOER Huldiging van den heer H. Bakker. De heer Lap richtte hierna het woord tot den heer H. Bakker van Den Helder, die 27 jaar technisch adviseur van de T.E.S.O. is geweest. Spr. wijst daarbij op de onschatbare diensten, die de heer Bakker, heeft verricht. In het bijzonder wijst de heer Lap verder op het s.s. „Dageraad"; bij den bouw hiervan was de heer Bakker al bijzonder betrokken, en welk een uitnemend schip was deze „Dageraad"! 't Heeft moeite gekost om op de „Marsdiep", die toch heel wat meer com fort bood, de liefde van het reizend publiek over te brengen. Spr. plaatst verder op den voorgrond het groote aandeel, dat de heer Bakker heeft gehad in de uitwerking van projecten der andere booten, in het bijzonder van de „Dr. Wagemaker", die nog 5 meter langer is dan de „Marsdiep" en waarmede op dit moeilijk verkeerswater een ware puzzle is opgelost. Verder bracht de voorzitter hulde aan mevr. Bakker, die zich eveneens zoovele op offeringen voor T.E.S.O. heeft moeten ge troosten, omdat de bestuursfunctie bij T.E.S.O. haar man zoo dikwijls van huis riep. Als herinnering aan het verdienstelijk werk voor de Maatschappij bood de heer Lap den heer Bakker een fraai radio-toestel aan voor het motorjacht, waarop de heer en mevr. Bakker gewoonlijk hun vacatie doorbrengen. Mevr. Bakker werd een fraaie bloemenmand aangeboden. De heer Bakker sprak enkele woorden van dank; 't deed hem bijzonder veel genoegen, dat het bestuur zijn echtgenoote in deze hulde had willen betrekken. Huldiging van den heer Dros. Hierna richtte de voorzitter het woord tot den heer Dros. Spr. wees er op, dat bij het 25-jarig bestaan der vereeniging alleen Dr. Wagemaker was gehuldigd. Het was hem be kend, dat dit volkomen de goedkeuring weg droeg van de heeren Dros en Zegel. De heer Lap wees daarbij op een voorbeeld van onze Koningin dezer dagen, die met innig genoegen had toegezien op de meerdere huldiging, haar Kinderen gebracht in de Hoofdstad. Verder wees spr. op den buitengewonen ijver, die de heer Dros, die ook de moeilijke oprichtings jaren heeft meegemaakt, voortdurend heeft betoond en op zijn prettig optreden in de ver gaderingen van den Raad van Comm. Snr. bracht ook hulde aan mevr. Dros, die zich dezelfde opofferingen heeft moeten getrosoten als mevr. Bakker. Den heer Dros werd een fraai schilderij aangeboden, voorstellende een schelpenvisscher aan het strand. Zeer in de lijn van 't bedrijf van den heer Dros. Mevr. Dros werd een bloemenmand aangeboden. De heer Dros sprak een kort dankwoord en gaf daanra een overzicht van de moei'"k- heden in de eerste jaren van het bestaan van T.E.S.O. Huldiging van den heer Zegel. De heer Zegel, wiens gestel niet toelaat, dat hij op een dergelijke bijeenkomst present is, had zich doen vertegenwoordigen door z™n zoon. De voorzitter richtte het woord tot den heer J. J. Zegel en wees er op, dat de zaak van zijn vader genoegzaam getuigde van het helder inzicht van dezen eenvoudigen man. T.E.S.O. heeft ten volle geprofiteerd van dit helder inzicht, de heer Zegel is altijd een uit nemend bestuurslid geweest. Als herinnering aan dit 30-jarig jubileum werd ook den he^r Zegel een schilderij aangeboden (een rivier gezicht met zeilschepen). Mevr. Zegel werd eveneens een bloemenhulde gebracht. De heer Pisart sprak hierna nog enk~'e woorden van dank namens „Het Witte Kruis" voor de mooie gift voor het fonds „Zieken auto". Tenslotte voerde Burgemeester Kamp nog even 't woord. Spr. wees daarb ijop de be langrijke plaats, die T.E.S.O. in de Texelsche Gemeenschap inneemt. R.eds den eersten dag, dat ik hier vertoefde, maakte ik kennis met U, mijnheer de voorzitter, 't Bleek mij to«n al, dat IJ als directeur van T.E.S.O. een zelfde groote plaats op Texel inneemt als ge eertijds bij de JavaChinaJapan-lijn innam. Spr. feliciteerde verder namens de burgerij T.E.S.O. en de jubilarissen met dit 30-jarig jubileum. (Ongecorrigeerd).

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9