Een vrouw vliegt om de wereld „Daarom sloeg ik toe" Wereldberoemde vervalschingen Amelia Earhait's vlucht „Duitsche Volkskerk" al weer verboden Amerika bewapent Scherpe critiek op Lewis De stakingen op Trinidad „Hef vermoeiendst zijn de ge- lukwenschen", zegt „Lady Lindy" Oostenrijk prijst onzen landbouw Nederlandsche athleten naar Budapest Amerikaan vliegt van Oakland naar Moskou Luchtverkeer Amerika-' Europa Amelia zorgde telkens voor sen satie, maar zij moet ook veel critiek hooren. Er gaat bijkans geen dag voorbij of de moderne radio- en persdiensten houden ons op de hoogte van de vorderingen van de wereldvlucht van de koenste vliegenierster die de geschiedenis der luchtvaart ooit mee maakte: Amelia Earhart. Al of niet op de hoogte van de moderne luchtvaart, al of niet geïnteresseerd bij de dagelijks grooter wordende plannen van onze lucht-vaart pioniers, ieder is toch af en toe even met zijn of haar gedachte bij de bestuurster van het „vliegende laboratorium", die dezer da gen een triomfantelijk draadloos berichtje yerzond: ben de equator gepasseerd." Men moge van meening verschil len over de verantwoordelijkheid die deze vrouw, om haar treffende ge lijkenis met Lindbergh, wel „Lady Lindy" genoemd, op zich neemt of over de mate van belangrijk van een gigantische tocht als deze, de moed en de technische vaardigheid van deze bescheiden aviatrice, die zich onder de eersten der luchtver- overaars plaatste, wekt ieders ver bazing en verwondering. Het vliegende laboratorium. Het vliegende laboratorium, die naam is geenszins overdreven voor de groote zilve ren vogel, die thans het luchtruim door klieft. Miss Earhart's toestel immers is voorzien van de modernste apparaten ten behoeve van de langc-afstandsvlucht; er bevindt zich een radio-toestel aan boord, waarmee zoowel op korte als lange golf kan worden ontvangen, en uitgezonden. De benzine-reservoirs bieden ruimte voor een voorraad, genoeg voor een vlucht van ruim zes en een half duizend kilometer. En dan zijn daar uiteraard nog die talrijke andere instrumenten, die haar moeten hcl- Dc wereldvlucht van Amelia Earhart met haar toestel, dat alge meen als „het vliegend laborato rium" wordt aangeduid, houdt, de belangstelling van de gcheele we reld gevangen. Reeds meerdere malen heeft Miss Earhart de we reld verbaasd door haar groote tochten en dikwijls is de critiek niet achterwege gebleven. Intus- schen: „Lady Lindy" vliegt en volgt slechts haar eigen plannen, waarvan deze wereldvlucht onge twijfeld een der stoutmoedigste pen bij tal van wetenschappelijke metingen, nog gezwegen van het gevarieerde aantal gewone meters, dat tot de uitrusting van elk modern toestel behoort. Overigens, wanneer er een is die na haar grootste successen met een grapje en zelfs een tikje onverschilligheid over haar lucht- prestaties weet te praten, dan is het Ame lia Earhart zelf wel. „Het moeilijkste ge deelte van een oceaanvlucht, komt pas wanneer die succesvol is beëindigd, ver trouwde zij ruim twee jaar geleden haar interviewers in een persgesprek toe, na haar geslaagde oceaanvlucht. „Hot is veel ver moeiender felicitaties in ontvangst te ne men, op banketten gefuifd te worden en steeds maar weer te moeten vertellen, dan iets te doen, waartoe men zich zelf heeft aangespoord en dat je voornaamste levens doel is geworden. Maar ik bon er trots op als eerste vrouw over den Oceaan te zijn gevlogen." Wie zou haar dat niet willen vergeven? „Toekomst is aan de luchtvaart". En dan, eenmaal haar stokpaardje berij dend. gaat ze ernstiger door: „De toekomst van de luchtvaart is veelbelovend; de luchtreis' zal in de toekomst zeker alle an dere wijzen van vervoer verdringen, liet. vliegtuig zal beter en sneller zijn, de vei ligheid zal ten top worden gevoerd. Veel belangrijker dan de grootere snelheid is natuurlijk de perfectioneering van het toe stel. Wanneer do omstandigheden gunstig zijn is het vliegen even veilig als het auto rijden en misschien veiliger dan per spoor. Naar verhouding is het percentage onge vallen tijdens goed weer voor vliegtuigen kleiner dan dat van auto's en treinen. Ele menten als nevel en wind zijn natuurlijk niet te beïnvloeden en hoe voorzichtig men ook is en hoe wijs de weerprofetcn ook zijn, het is onmogelijk vooruit te weten of een vlucht stormvrij zal zijn of niet." Onverwacht waagstuk. Met die geslaagde tocht, tegen het einde van 1934, van Honolulu naar Californië, had Amelia Earhart al de grootste sensa tie verwekt; immers zij maakte deze tocht vrijwel geheel onverwacht en ze had haar stoutmoedig plan in alle stilte voorbereid en uitgewerkt. Toen kwam de nacht waarin zij in aller ijl haar reservoirs liet vullen. Den volgenden dag verscheen zij heel rustig op het vliegveld, terwijl zij iedereen in de waan liet slechts voor een proeftochtje op te stijgen, 's Middags om vier vertrok ze van Honolulu en reeds een kwartier la ter zag ze het laatste eiland, Maka- pun, onder zich verdwijnen... Welk een lawine van critiek had „Lady Lindy" na .dezen tocht het hoofd te bieden.! Ze bleef er geens zins onverschillig onder, maar trok 't zich zelfs heel erg aan. Deze cri tiek was volgens haar meening vol maakt onrechtvaardig en de uitwer king ervan vermoeide haar zeer. Zooals ze later verklaarde: „meer dan welke inspanning ook." Hoe het zij, het heeft deze koene aviatri ce niet verhinderd haar verdere plannen rustig uit te werken en steeds grootschere tochten te ondernemen. De geheele wereld volgt haar thans op haar wereldreis. Toen zij dezer dagen in Bandoeng neerstreek werden haar bloemen aangeboden zooals overal, waar zij het „vliegend laboratorium" aan den grond zet en iedereen wenscht haar van harte het beste op haar verdere reis, die naar wij hopen even vlot verloopen zal, als zij is begonnen en tot nu toe volbracht en die ongetwijfeld in de geschiedenis van de lucht vaart een gouden hoofdstuk vormt dat èn de verovering der lucht cp het weroldtou risme ten goede komt Slalin schrijft zelf eèn rapport over het proces-Toechatsjewski Sensalioneele onthullingen van Eng els ch blad. De News Chronicle zegt volgens de N.R. C. in staat te zijn een rapport naar aanlei ding van de terechtstelling van Toechat- sjewski en de zeven andere Roode gene raals op 12 dezer te publiceeren, dat Stalin zelf zou hebben opgesteld om de vrees te verdrijven, die in Frankrijk en elders ont- Jijaan is ten aanzien van de waarde van j'te Sowjetunie als bondgenoot en ter ver jaging van twijfel, wat de stootkracht van het Roode leger betreft. Moreel van het Roode Leger on geschokt. Hij behandelt de omstandigheden, die rechtstreeks of indirect op het verraad van de generaals uitgeloopen zijn en verklaart zijn eigen aandeel in de vervolging, welke tegen hen is ingesteld. De conclusie van het stuk is, dat de zuivering de waarde van de Sowjetunie als bondgenoot ver hoogd heeft en het moreel van het Roode leger ongeschokt gelaten heeft. De generaals werden ervan be schuldigd den wensch gekoesterd te hebben de Russische bondgenoot schappen met burgerlijke regeerin gen stuk te maken en vijandig ge staan te hebben tegenover een lijn van handelen, die haar uitdrukking vindt in het lidmaatschap van de Sowjetunie van den Volkenbond. Zij wenschten Duitschland in oorlog met ander kapitalistische staten te zien geraken en de Sowjetunie buiten het conflict te zien blijven. Slechts wanneer de kapitalisten door zulk een oorlog uitgeput zouden zijn en de arbeiders overal in verzet zouden zijn gekomen, zou het Roode leger in be weging moeten komen om een communis tische orde te vestigen. Contract met Duitsclie Rijkswecr Stalin was van meening, dat een derge lijke politieke conceptie op niets anders dan de ineenstorting van de Sowjetunie zou uit- loopen en dat degenen die op dit standpunt stonden, verradetrs waren. „Daarom sloeg ik toe", heet het in zijn memorandum. Stalin verklaart, dat Toechtsjewski te Ranallo contact heeft aangeknoopt met de Duitsche Rijksweer, dat ondanks Hitier en zijn regiem, tot vrijwel vlak voor zijn te rechtstelling heeft voortgeduurd. Wat Jagoda, het voormalige hoofd van de Gepeoe, betreft, ver klaart hij dat hij doodgeschoten is wegens schending van vertrouwen, daar hij zich heeft laten omkoopen door speculanten, die hij had moe ten arresteeren. De processen te Moskou van eenigen tijd geleden zijn in het openbaar gehouden, gaat het rapport verder en in het generaals- 'probes is, hoewel het noodzakelijkerwijs met gesloten deuren gehouden is, de Sowjct- procedure streng gevolgd. „De rechters waren volkomen vrij en zij gaven hun oordeel in het vol le bewustzijn, dat indien mijn vijan den in de Sowjetunie aan de macht zouden komen, zij tot de eersten zouden behooren, die tegen den muur zouden worden geplaatst." De Slavische ziel. Stalin rept ook van de verdenking, die hier en daar bestaat aan de spontaniëiteit of ecfitheid van de bekentenissen" van de acht generaals. Hij verklaart, dat deze ge reedheid om te bekennen niet begrepen kan worden door menschep, die niet weten, hoe de Slavische ziel functionneert. ,.De Slaaf, schrijft hij, schept er evenveel voldoening in om dn martelaar van een ideaal te zijn als om het te helpen triomfeeren." Men kiikt er ook even van op, dat in dit stuk zonder meer gezegd wordt, dat Jagoda geëxcuteerd is, terwijl daaromtrent nooit eerder iets officieels heeft verluid. Overigens klopt de uiteenzetting van het verraad van Toechatsjewski, welke in het eerste deel vn het memorandum gegeven wordt, vrij aardig met hetgeen omtrent den waarschijnlijken aard daarvan op verschil lende plaatsen geschreven is. Dat in de pro cessen zelf deze kant van de zaak zoo wei nig naar voren gekomen is, zal verder indien we mogen aannemen, dat het memo randum van Stalin echt is zoo moeten worden verklaard, dat do vervolging alles gedaan heeft, om te vermijden, dat de pro cessen zelf door de verbreiding van de politieke denkbeelden van de beklaagden zouden bijdragen tot de verscherping van tegenstellingen, in een tijd van weliswaar nog niet rechtstreeks oorlogsgevaar, waarin het land voor alles een moot zijn. Maar, als gozogd, hoe verleidelijk hot moge zijn, om het door de News Chronicle gepubli ceerde stuk als een bewijs voor de juistheid van de veronderstellingen der pers te ver welkomen, omtrent de echtheid ervan moe ten we voorloopig nog voorbehoud maken. Erkend bestaan van 'n week. De chef der Duitsche politie, Himm- ler, heeft op grond van de verorde ning tot bescherming van Volk en Staat de „Duitsche Volkskerk" (be weging van Dinter) voor geheel Duitschland ontbonden en verbo den. Dit besluit is onmiddellijk van kracht geworden. Arthur Dinter, de leiding der ontbonden beweging, heeft gedurende de laatste jaren getracht een religieuze beweging op te bou wen, waarbij gestreefd werd naar een van Joodsche bestanddeelen ontdaan Christen dom op den grondslag der rassenleer. (Het is pas acht dagen geleden, dat de „Duitsche Volkskerk" als godsdienstige be weging door den Rijksminister van Binnen- landsche Zaken erkend werd. Red.) De Oostenrijksclie delegatie hij het inter nationale lanclhouwcongres in Den Haag is te Weenen teruggekeerd. De directeur van don rijksboerenbond, ing. Fingl, heeft na een 'uiteenzetting van het standpunt van Oostenrijk tegenover de op het congres besproken landbouwpolitieke kwesties gezégd, dat de Oostenrijksclie agra riërs ook gelegenheid hebben gehad eenige Nederlandsche landbouwbedrijven te be zichtigen en zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden, waarop de produc tie wordt afgezet. Het hooge peil der productietech niek en do voorbeeldige maatrege len tot verzekering van de prijzen en den omzet, in het bijzonder ten aanzien van den tuinbouw en de wirmoezerij, hebben groote waar deering gevonden. De „Landerkampf Eenige der beste Nederlandsche athleten vliegen naar Budapest met de „Blauwe Do- nau Express" om bij de „Landerkampf", die aldaar op Zondag 27 Juni wordt gehouden de Nederlandsche kleuren te verdedigen. De Koninklijke Nederlandsche athletiek Unie heeft hiertoe een 20-tal athleten uitgekozen waaronder bekende namen als Osendarp, van Beveren, Brasser, Kaan en Baumgartcn De heer G. A. Burger van de K.N.A.U. zal het gezelschap begeleiden. Niet alleen bij de „Landerkampf" te Bu dapest zal Nederland vertegenwoordigd zijn, doch ook bij de wedstrijden te Weenen, welke op Dinsdag 29 Juni zullen worden gehouden. De terugreis naar Nederland wordt even eens per K.L.M. afgelegd en hiertoe ver trekken de deelnemers op 30 Juni en 1 Juli uit Weenen. Senaat keurt legerbegrooting goed. Waarschuwing aan Le- De Amerikaansche Senaat heeft de leger begrooting ten bedrage van 603 millioen dollar goedgekeurd. De begrooting is in vredestijd nog nimmer zoo hoog geweest. Bij de debatten waarschuwde de demo cratische senator Lewis er voor het leger vooral niet te verzwakken. Op de legerbegrooting van 603 millioen dol lar is een bedrag van 33.756.561 dollar uit getrokken voor de aanschaffing van nieuwe vliegtuigen. Het staande leger zal op een sterkte van 165.000 wordien gebracht. STAKING TE WARREN GEëINDIGD. De staking in de staalfabrieken te Warren en Niles (Ohio), welke gisteren was begonnen, behoort reeds weer tot het verleden, nadat 14 fabrieken, welke totaal aan 14.000 arbeiders werk geven, stilge legd waren. De staking was, zooals bekend, door het C. I. O. (Comittee for In- dustrial Organisation) afgekondigd als protest tegen een dezer dagen door de rechtbank te Warren geda ne uitspraak, dat werkwillige arbei ders de fabrieken der „Republic Steel" vrij mogen in- en uitgaan eni dat goederentransporten niet mogen, worden verhinderd. In Wallst.reet wijst men er op, zegt bet Hsbld., dat de stakers Dinsdag de Natio nale Garde van Ohio luide toejuichten toen zij in het staalgebied charges uitvoerde om de heropening der „Republic" en „Youngs town Sheet and Tube"-fabrieken te ver hinderen, maar dat de stakers thans een al go,me ene staking hadden afgekondigd, omdat diezelfde Nationale Garde getracht had de activiteit der stakers tegen te gaan. Met uitzondering van Girdler, den voor zitter van de „Republic Steel", vergaderden de vier onafhankelijke staalman tschappijen bij welke wordt gestaakt, weder in Cleve- land. Tot dusver is er, echter nog geen ver andering gekomen in de oorspronkelijke houding van de maatschappijen, wel in die van Lewis. Girdler is intusschen te Was hington als getuige door het „Post office Comittee" van den Senaat gehoord, welke commissie de vermeende weigering van den Postmaster General Farley, om post aan de staalfabrieken, waar gestaakt wordt, af te leveren, onderzoekt. Girdler heeft bij zijn getuigenverklaring wederom bewezen een zeer strijdbaar man te zijn. Hij verklaarde, dat het gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel van 't C.I.O. voldoende werd bewezen door de 200 stakingen in de fabrieken van General Motors, sedert deze maat schappij een overeenkomst met het C.I.O. is aangegaan. Verdere bewijzen waren te vinden in de onwettige terroristische houding, welke haar leden aannemen bij de huidige staol- staking. Girdler betoogde, dat het C.I.O. één was met het communisme en dat vele lei dende personen openlijk communist waren Hij zeide er vast van overtuigd te zijn, dal het. mogelijk was om het industrieele leven in de Vereenigde Staten in banen te leiden, welke in overeenstemming zijn met de de mocratie en de.. Amerikaansche mentaliteit. Ook is het mogelijk de band tusschen werk gevers en werknemers enger te maken. Hij stelde het volgende voor: Geen arbeider zal gedwongen worden aan eenige vakvereeniging bijdragen te betalen, wanneer hij zulks niet wil. Alle arbeiders moeten het recht hebben zich bij een ge heime stemming uit te spreken over de vraag of zij willen staken. De financieele aangelegenheden met de vakvereenigingen moeten in het openbaar geregeld worden. Do verantwoordelijkheid van een vakver eeniging inzake de door haar afgesloten con tracten moet op dezelfde wijze worden vast gelegd als die van de maatschappijen, die een contract hebben aangegaan. De daartoe noodzakelijke wetten moeten worden uitge vaardigd. Girdler verklaarde verder nog, dat ten minste 23.090 arbeiders van de „Republic Steel" tijdens de staking aan het werk zijn gebleven en dit ondanks dreigementen en gewelddaden. Vele duizenden arbeiders zijn tegen hun zin gedwongen den arbeid te staken. Gouverneur belooft stakers maat regelen te zullen nemen. De gouverneur van Trinidad heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij een beroep doet op de stakers weer aan het werk te gaan. Hij erkent, dat de kosten voor levensonderhoud gestegen zijn en belooft, dat de regeering direct pogingen in het werk zal stellen om een overeenstemming tot stand te brengen in de kwestie der loonen. Het Britsche oorlogsschip Exeter heeft mariniers aan land gezet, die te Port of Spain en in do suikercentra zijn gestation- neerd. Bij de ongeregeldhedn zijn in het geheel 14 personen gedood en 44 gewond. Nader wordt door Reuter gemeld: De stakingsbeweging op geheel Trinidad is gisteren ongewijzigd voortgezet ondanks bet beroep van den gouverneur. Alle open bare werken en olievelden liggen stil. vele suikerfabrieken hebben moeten sluiten. Alle onafhankelijke onderhandelingen ten behoeve van compromissen zijn mislukt. HEVIG ONWEER IN JOEGO-SLAVIE. In de buurt van Slawonsky en Brod (Joe goslavië) heeft een hevig onweder gewoed, waarbij een schade is aangericht, welke ge schat wordt op 50 millioen dinar. De met dit onweer gepaard gaande hagelslag heeft groote schade aan de wijngaarden veroor zaakt. DIE ZAL HEEL WAT MEEGEMAAKT HEBBEN! De Argentijnsche bladen maken melding van het overlijden te Mendona van den 124- larigen Toofilo Videla. Deze man had meer dan honderd kleinkinderen en in September wml o1V,°nK<; ',<?c?r rcp(1 hi' "°K "aard. Hij wijn a bladen, alleen v..i maté en Eigenaardige kunsttentoonstel, ling te Weenen. Juist dezer dagen is het de Ti- rolcr politie gelukt, een bende op het spoor te komen, welke sinds een aantal jaren schilderijen yan bekende schilders in Kitzbühel liet copiöeren en deze copiën dan als echt verkocht. Dit geval bewijst weer eens, dat het ver- valsehen van kunstwerken nog steeds niet tot het verleden behoort. Sinds eeuwen heeft men schilderijen, beeldhouwwerken, enz. zoo kunstig nagemaakt, dat het bedrog dikwijls eerst veel en veel later werd ont dekt. Een van de meest bekende kunstsphan- dalen uit onze eeuw is hét volgende: In het begin van de 1900 had het Louvre te Parijs voor vele millioenen de tiara van dan Skytcnkoning Saitaphermes aange kocht. De roem, dit unieke kunstvoorwerp te bezitten, vervloog echter reeds na eenige jaren in rook. Een aantal geleerden stel den n.1. vast, dat deze tiara een falsificatie was. Het gelukte de Russische politie zelfs den ven'valscher in de Krim te arresteeren. Een meesterlijke vervalscliing. Natuurlijk heeft de directeur van het Louvre de tiara uit de vitrine gehaald, waarin zij was ondergebracht, maar zij be staat toch nog en zal thans weer te zien zijn Het „Wiener Kunsthistorische Museum" or ganiseert n.1. een zeer eigenaardige tentoon stelling. Het wil n.1. in zoo groot mogelij ken omvang wereldberoemde ver valschingen vcrtooncn. Daartoe heeft liet ook de tiara van het Lou vre geleend. Interessant is ook, dat bijna alle werken van Alcco Dossenas op deze tentoonstel ling te zien zullen zijn. Deze Dossenas ge noot eenige jaren lang als meesterlijk ver- valscher een zekere beroemdheid. Geduren de een twintigtal jaren hield hij met zijn vervalschingen, voornamelijk beeldhouw werken, een groot aantal musea en den ge- heelen internationalen kunsthandel voor den gek. Z'n meesterstuk was de verkoop van zijn „verzamelingen" aan een kunsthande laar te Venetië voor 9 millioen lire. Op het oogonblik bedraagt de waarde van alles tezamen 1000 gulden. Het is de verdienste van den directeur van het Wecnsche Museum, dr. Planscig, dat hij in het jaar 1928 de vervalschingen van Dossenas ontdekte. Hij heeft ook het initiatief tot deze tentoonstelling genomen. Intusschen is 't niet zoo heel gemakkelijk vervalschte kunstvoorwerpen in bruikleen te krijgen, want welk museum of particulier verzamelaar erkent gaarne, dat hij het slachtoffer van een bedrieger geworden is. Desondanks hoopt Dr. Planscig, dat de tentoonstelling ten volle zal slagen, wijl bij deze gelegenheid ook de nieuwste snufjes op het gebied van chemisch onderzoek van schilderijen zullen worden bekend gemaakt. Mattern wil hetzelfde stoute stukje uithalen als de Russische vliegers. James Mattern, de bekende Amerikaan sche vlieger, heeft medegedeeld dat hij over een week of drie van Oakland zal vertrek ken voor een vliegtocht zonder tusschenlan- ding naar Moskou. Volgende maand beginnen proefnemingen. de Do president van de Pan-American Air ways heeft verklaard, dat de eerste proei- nemingen voor vliegtochten over den AfD'J' Lachen Oceaan, welke bcoogen een geregel' den luchtdiienst in het leven te roepen tu= srhen de Vereenigde Staten en Europa, be gin volgende maand zullen aanvangen. POOLVLIEGERS WEER NAAR MOSKOU- De leden der Russische Pool-expeditie heb ben voorbereidingen getroffen voor de la® ste étappe van hun opmerkelijke vlucht. De vliegtuigen, die aan de Pool vier over winteraars hebben achtergelaten, worden n® denmiddag om 5 uur te Moskou verwacht. BASKISCHE KINDEREN IN RUSLAND- Hot Spaansche schip „Santai" heeft v_'i tienhonderd Baskische kinderen te Lem grad aan land gebracht.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2