Een 'iiieuw gebouw voor de Apostolische gemeente Op reis met 100 Zeeridders Ernstige autobotsing op den Rijksweg De lont bij het kruitvat Vrijdag 25 Juni 1937 Hclderschc Courant Tweede Blad Vriendelijk gebouw, dat dank zij tal van offers van gemeenteleden, verrijzen kon met Divina Bim-Bam slag 10 dagen uurwerk voor de reclame prijs van f 11-60 Acht kinderen gewond, waarvan twee ernstig De Garde aanschouwt het Hilversumsche Raadhuis en de AVRO Studio Sedert 35 jaar vergadert de Hersteld Apostolische gemeente in het lokaal aan de Hoogstraat, na te voren, in allerlei andere kleine gelegenheden, samenkomsten te heb ben gehad. Men kan zich dus begrijpen, dat er bij de leden dankbaarheid en vreugde is, dat men morgen het nieuwe gebouw, neer gezet in de as van de Sumatrastraat, in ge bruik zal kunnen nemen. Dat de gemeente in Den Helder een nieuw lokaal kreeg, was geen luxe. De behoefte daaraan bestond reeds enkele jaren. Ofschoon deze gemeente een z.g. Moedergemeente is, dat wil zeggen, dat velen, die uit haar schoot zijn voortgekomen, later weer naar elders trokken, was het aantal leden, dat ter plaatse woonachtig bleef, toch zoo groot geworden, dat men in het oude lokaal in de Hoogstraat onmogelijk langer kon blijven. Het gebouw. Het gebouw in de Sumatrastraat kon daar neergezet worden dank zij tal van offers, die de leden van deze Zending-gemeente, heb ben gebracht. Het geheel is sober van opzet. Het is strak en eenvoudig van lijn en waren het niet de glas-in-lood-ramen, waardoor het licht zoo fijntjes speelt, het zou een gebouw zijn zonder eenige pretentie. Het lokaal is opgetrokken in Noorsch ver band, de Waalsteen is diep gevoegd, waardoor de strakheid van steen te sterker spreekt. Het torentje, eigenlijk kan men het geen toren noemen, is meer bedoeld als accent op het gebouw, het is afgedekt met koper, waar mee ook de luifel voor het gebouw gedekt is. Een breed gemetselde stoep, in halven cirkelvorm, geeft toegang tot het portiek, dat gemetseld is van groene handvormsteentjes, die de eentonigheid van de Waalsteen aardig breken. De breede deur is van teakhout. Bij de binnenkomst vindt men, links en rechts, de geheel betegelde garderobe en de toiletten. Het vergaderlokaal is vriendelijk en rustig. De lambrizeering en de bedieningstafel zijn van mahoniehout en op den luifel van de be dieningstafel bevindt zich het embleem van de Herst. Apost. Gemeente, waarin het kruis sterk domineerend is. Het geheel wordt ge symboliseerd door de golven van de zee (de wereldzee), waaruit de zon oprijst, die het Kruis bestraalt. De zaal is breed en heeft behalve een flink middenpad, ook nog een tweetal zijpaden. Twee trappen voeren naar een gaanderij, die plaats biedt aan ruim honderd bezoekers, terwijl de zaal zelf een vijfhonderdtal plaatsen telt. De centrale verwarming is in de lam brizeering verwerkt. Het kerkgebouw heeft twee toegangen, n.i. een in de Sumatrastraat en een in de nieuw geprojecteerde straat, die er aan de achter zijde langs zal loopen. Hier vindt men nog een kleine vergaderzaal, met pl.m. 70 plaat sen, een zaaltje voor cathechisatie en een keukentje voor dienst, bij feestelijke gelegen heden. Voorts is er nog een ruime njwiei- bergplaats, terwijl boven een aardig woonhuis Voor den voorganger is. Wie aan de totstandkoming van het gebouw meewerkten. Het ontwerp van de buiten-architectuur van het gebouw is van den architect H. Bun ders, uit Hilversum. Het intérieur en verdere verzorging is van den bouwkundige J- S. Tiemstra, te Nijmegen, die reeds een 25-tal kerkgebouwen voor de Herst. Apos Gemeente bouwde. Het glas-in-Iood, een eenvoudig patroon, Waarin in het midden telkens een kruis ver- Werkt is. is van den Utrechtschen kunstenaar Kees Kuiler. Het licht werd aangelegd door het Een pracht Schoorsteenklok nisch bureau J. Reekers, het schilderwerk werd verzorgd door W. Griek en de stoffee ring door de firma T. C. Govers. Het werk werd uitgevoerd met Heldersche arbeids krachten. Het smeedwerk werd aangebracht door de firma Smit en de heer C. Buis zorgde voor de loodgieterswerkzaamheden. Een aanwinst voor de nieuwe buurt. Het resultaat van dit gezamenlijk werken is een aanwinst voor de nieuwe buurt achter de Javastraat. Zaterdagmiddag tusschen 2 en 3 uur zijn verschillende autoriteiten uitgenoodigd voor de bezichtiging van het gebouw, terwijl Zater dagavond om 7 uur de eerste dienst van de gemeente zal worden gehouden, waarbij slechts gemeenteleden en hun familie of vrien den toegang zullen hebben. Barometerstand Den Helder Temperatuur zeewater Temperatuur lucht Hoogste temperatuur lucht gisteren Min. temperatuur lucht vannacht Hoogwater (heden) 8.55 Laagwater (heden) 3.20 Hoogwater (Zaterdag) 9.25 Laagwater (Zaterdag) 3.50 Licht op (heden) 763.5*^ 15.3 12.6 14.6 10.9 21.25 15.20 22.00 15.55 21.56 GESLAAGD: op het j.1. gehouden examen voor 1.1. muzikant bij de Kon. .Marine Kapel slaagde onze stadgenoot, de heer K. Kokelaar. De heer Kokelaar is leerling van den heer J. Pinkse, solo-klarinettist bij bovengenoemde kapel en van den heer Joh. Strobel, viool- leeraar alhier. GESLAAGD: De heer A. Tabeling, alhier, is gisteren, Donderdag 24 Juni, aan de Bis schoppelijke Kweekschool voor Onderwijzers te Beverwijk geslaagd voor de akte L.O. Hedenmorgen om ongeveer half negen heeft op den Rijksweg, ter hoogte van de boerderij Guldemond, iets benoorden het vliegkamp „De Kooij", een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Om dien tijd reed de autobus van Naastepad, die vol met scholieren was, in de richting van Den Helder. De chauffeur, H. Cornelissen, die aan den laten kant was, reed volgens de scholieren met tamelijk groote snelheid. Onbegrjjpeiyk is dat deze chauffeur, die ongeveer vijf jaar in dienst is van de firma Naastepad, den melkauto van P. Nuyens, die stilstond aan den rechterkant van den weg, tegenover bovengenoemde boerderij, niet heeft opgemerkt, althans te laat zag. Op plm. 10 meter afstand heeft hij eerst het stuur omgegooid. Doch toen was het te laat. Met groote snelheid reed hij op den auto van Nuyens. Nuyens, die achter het stuur zat, maakte met zijn Ford-vrachtwagentje een slag over den kop en kwam bekneld te zitten tusschen het stuurrad en de zitplaats. Hij riep om hulp, omdat hij den wagen steeds meer in elkaar zag drukken en den dood voor oogen zag. Na vijf minuten in zjjn be narde positie te hebben gezeten, gelukte het hem, uit den chaos vandaan te kruipen. N. had slechts eenige lichte verwondingen in het gezicht. Het mag een wonder heeten, dat de man er zoo is afgekomen, daar zijn auto totaal vernield werd. Een paniek in de autobus. De autobus van Naastepad schoot, door den schok links van den weg en reed ze ker nog een veertig meter door, voordat de chauffeur hem tot stilstand kon bren gen. De toestand in de bus was onbe schrijfelijk. Een zestal kinderen was op en over den chauffeur heengeschoten en het is, dank zij de tegenwoordigheid van geest van den chauffeur dat de bus niet het land ingeschoten is, waardoor het ongeluk nog ernstiger was geweest. Een tweetal jongelui, het 14-jarige meisje Dirks van Breezand en Arie Braaf van Anna Paulowna, waren er het ern stigst aan toe. Vooral het meisje, dat knel zat tusschen de brokstukken, was er ernstig aan toe. Zij had verschillende hoofdwonden en vermoedelijk een hersen schudding, terwijl waarschijnlijk glas in een van haar oogen gekomen was. Braaf had een tamelijk ernstige kniewond. Met v. Geense uit Kolhorn, die ook nogal ta melijk verwond was, werd het drietal binnengebracht bij de fam. Lienos aan den Rijksweg. De ziekenauto van het vliegkamp „De Kooy", met een dokter, was spoedig ter plaatse, zoodat de twee ernstigst ge wonden spoedig naar het Marine-hospi taal getransporteerd konden worden. De andere jongelui, plm. een zestal, die schaaf- en snijwonden hadden bekomen, werden naar het vliegkamp gebracht en behandeld. Later zijn zij met een autobus naar huis vervoerd. De politie stelde ter plaatse een onder zoek naar de oorzaak in. De chauffeur van den bus, dien we spra ken, kon geen verklaring van het onge luk geven. Hij had de melkauto te laat opgemerkt, zei hij. Cornelissen, die als een bekwaam chauffeur bekend staat, was zeer onder den indruk. De man had nog nooit eerder een aanrijding gehad. Met de Blauwe Zeeridders op stap! Met de garde, die ook haar belangrijk deel gegeven heeft aan het grootmaken van onzen naam in het buitenland, naar Amsterdam en Hilversum! Het is een pracht dag geworden, een dag, waarop men van het groote gezelschap nau welijks één wanklank gehoord heeft en die hen allen ongetwijfeld nog lang in herinne ring zal blijven. Het was een indrukwekkend gezel schap: niet minder dan 100 Ridders, waaronder een 10-tal van Callantsoog en Groote Keeten en 3 van Texel. In totaal, met bestuurders en begelei ders inbegrepen bijna 160 man. Op weg. En zoo trok men, voorafgegaan door de motorbrigade, den Rijksweg op, waar een be hoorlijk stuk wind stond en door de mannen- met de-bolhoeden geprofeteerd werd, dat er dien dag „water" zou komen. Maar aanvankelijk bleef het droog en in de beste stemming werd gekoerst naar de Kaasstad. Vandaar naar de Hembrug, alwaar velen den wensch te kennen gaven de oude botten even wat beweging te gunnen; en door lie pen ze, de kerels met hun glanzende laken- sche pakken, met hun bravourvolle bolhoe den en de versche sigaar stevig tusschen de bruine tanden gekneld. De garde compleet. Daar waren bijna alle bekenden: als Janus Kuiper, met zijn trawanten als Piet Ostenburg, Jaap Been, Hendrik Rensmaag, Piet Rensmaag, de 90 jaar oude Stark, en van Callantsoog o.a. oud-schipper Maarten Mooy met enkele makkers. De Gorrel ontbrak, het geen allen speet. Hopenlijk is hij volgend jaar weer van de partij. De Gorrel moeten we nog niet missen. Ook Jan Sturk, onze laatste Kraton-me daille-drager was van de partij en... hij bleek er zin in te hebben. Ook deze sollicitant naar een eeuw-ouden leeftijd zat in een der 43 auto's en bleek zich opperbest te vermaken. In „Crailo". In de theeschenkerij „Crailo", aan den Amersfoortscheweg, werd voor het eerst aangelegd. Men had het hier best getroffen en in een minimum van tijd hadden de 160 zich van een plaatsje veroverd. De vleesch- potten van Egypte kwamen ter tafel en een 12-uurtje van behoorlijk kaliber werd ver- wprkt In de bungalow zat Jan Sturk: als een vórst... nee: als een pacha! Een dag, die hem 10 jaar jonger maakte... Nadat er foto's genomen waren grng het met de Hilversumsche motorpolitie voorop, door het Gooi naar de AVRO-stad. Belang stelling genoeg langs den weg: uit den aard der zaak trokken de ontelbare medailles de aandach van het publiek en velen bleven stil staan om de voorbij snorrende garde na te oogen. De AVRO-studio. We hebben de studio van onzen nationalen omroep bezichtigd en voor verreweg het mee- rendeel was dit de eerste maal; ze waren er stil van... Zóóiets enorm hadden ze zich niet kunnen denken en zelfs Janus Kuiper, die toch werkelijk niet voor een kleintje ver vaard is en wel duizendmaal in zijn leven sen saties van de eerste orde heeft beleefd, stak zijn enthousiasme niet onder stoelen en ban ken. Albert van Raalte gaf een stuk van een symphonie en Hans Mossel liet zijn jongens zelfs 3 moppen spelen, enkel en alleen voor de Garde. In de „weer-kamer" was men ge woon niet weg te slaan: hier, waar men stormen, regenbuien, onweders en wat dies meer zij, te voorschijn kan roepen, waren de ridders op hun plaats en verscheidene v-n hen hebben in het voorbijgaan een donderslag op het onweersbord gegeven... Nadat in de „speelgoedkast" van Kommer Klein de flesch Bols goedkeurend bezichtigd was, (ondanks haar leegheid!) ging het naar de restauratie, alwaar gewacht werd tot allen met hun bezoek klaar waren. Toen verscheen, tot aller vreugde, de vriend en vader van'al wat Zeeridder heet: Levy Grunwald. Yvel viel als een meteoor binnen en werd op hetzelfde moment opgenomen in den vriendenschaar. Nu was de zaak com pleet! Bezoek ana het Raadhuis. Volgde een bezoek aan het Raadhuis. Men werd stil van Dudok's schepping. Oude kerels, die de 8 kruisjes reeds gepasseerd waren, voelden met ontzag aan het trijp der stoelen, en liepen, wat schuw rondkijkend, verdacht dicht bij de trouw-plaats... Een paar slechts bleven buiten, omdat ze hun sigaar niet uit wilden doen. Dan breekt een gewichtig moment aan: in de groote zaal worden de Noor delingen opgewacht door burgemeester Lambooy. Het is de heer K. F. Oortgijsen, voorz. van het Held. Reddingfonds, die de Ridders in aardig gekozen bewoordingen voorstelt, waarna burgemeester Lambooy de Garde toe spreekt. Burgemeester Lambooy: Mannen van de zee, aldus de magistraat, er zijn weinig vereenigingen in den lande, die ik zoo hartelijk welkom heet als de Uwe. Zelf ben ik 4 jaar minister van Marine ge weest, zoodat ik uit eigen aanschouwing heb gezien wat ge deed in het belang der mensch- heid. We kynnen ons echter van Uw groot sche daden slechts een beperkte voorstelling maken, doch weten wél, dat ge deze alleen deed in het belang der menschheid. Uw de vies is Moed-Volharding-Zelfopoffering en ik kan niet anders zeggen dan dat ik een groote mate van bewondering koester voor al het werk wat U verricht hebt. Gij vormt een groep, waarop het Nederlandsche volk trots kan zijn: gij zijt de beste onder de beste va derlanders. Spr. besluit zijn sympathieke woorden met de hoop uit te spreken, dat er steeds een groote mate van waardeering moge zijn voor het werk onzer Blauwe Zee ridders. Dan wordt het Raadhuis verlaten en gaat het naar Hotel Jans, alwaar wederom het noodige geconsumeerd kan worden. Ondanks den regen is de stemming puik. Iedereen is tevreden en men komt er rond voor uit, dat het een prima dag is, die den Leeuwarder in- dertijde, naar den kroon steekt. En d a t wil wat zeggen. Dwars door het Gooi. En zoo is iedereen in feest-stemming ook als de heer Jonkman op z'n scheids-rechters fluitje blaast dat het tijd is om op te stap pen. Volgt een tocht door het Gooi onder lei ding van de Hilversumsche verkeerspolitie. Een magnifiek parcours had men uitgezocht, zoodat de goede stemming, ook door het op houden van den regen, nog steeds crescendo ging. In Amsterdam ging het naar gebouw „Atva" in de Marnixstraat, waar gemiddag maald (eigenlijk ge-avondmaald) werd. Het was in orde en een woord van waardeering voor de snelle en uitstekende service aan het adres van gerant Schreuder is hier zeker niet misplaatst. De weg terug. Tot kwart over 9 bleef men hier: men ver zadigde zich en overal kan men glimmende gezichten zien: zoowel van het lachen als van het goede eten. Ongelooflijk, zooals die Garde nog kan bunkeren... En dan gaat het... retour. In Alkmaar evenwel was eerst het besluit, want voor de laatste maal van dien dag pauzeerde men in Hotel van Doorn. Hier werd men wederom gelaafd, er werd gezongen van Sary Marijs en van „We gaan nog niet naar huis", totdat het half 12 was. Toen klom de heer Van Dok op een stoel en bracht dank aan de heeren Oortgijsen en Egner, het bestuur van het Heldersche Reddingfonds, door welks finan- cieelen steun dezen feestdag mogelijk gewor den was. Ook de auto-eigenaars werden be dankt en natuurlijk burgemeester Ritmeester voor diens gesproken woorden des morgens in de Jutterij en den burgemeester van Cal lantsoog voor zijn aanwezigheid. En dan gaat het werkelijk huis-toe. In den nacht langs het Noordhollands Ka naal; met méér dan 100 Zeeridders, die misschien wat slaperig, doch in voortref felijke stemming en uitermate tevreden naar hun huisje terug keeren. Helders Reddingfonds, .Moed Volhar ding, Zelfopoffering: een kranig stuk werk waarmee succes geoogst werd! Een woord van waardeering tenslotte nog voor de werkzaamheden van een tweetal ver pleegsters van het Marinehospitaal en een tweetal leden der transportcolonne van het Roode Kruis, die inderdaad enkele malen noodzakelijk bleken te zijn, De terugtrekking van Duitschland en Italië uit de non-interventie commissie, maar niet uit de Spaan- sche wateren. H et definitief terugtrekken van Duitsch land en Italië uit de non-interventie-commis sie, heeft een nieuwen toestand (geschapen, die voor Europa vol dreigend gevaar is. Het werk van de non-interventie-commissie heeft daardoor practisch de genadeslag gekregen. Het was zelfs niet mogelijk gebleken met de hulp van Duitschland en Italië een zoo danige controle uit te oefenen, dat niet veel oorlogstuig over de Spaansche grens werd ge smokkeld. Nu beide landen zich terug heb ben getrokken zal dat dus in het geheel niet meer mogelijk zijn. Daarbij komt nog de omstandigheid, dat Duitschland, zoowel als Italië hun schepen niet terugtrekken uit de Spaansche wateren. Integendeel hebben nieuwe vlooteenheden het anker gelicht oi zich naar de Middellandsche Zee te begeven, z.g. om de Duitsche belangen te beschermen. Maar voor de bescherming van de Duitsche belangen is een dergelijke vloot niet noodig, want het aantal schepen is zoo langzamer hand tot een respectabelen omvang aan gegroeid. Engeland heeft op de Duitsche en Italiaan- sche mededeeling zoo rustig mogelijk ge reageerd, maar daarin ligt de angst opgeslo ten om toch vooral geen aanleiding te geven tot nog scherper verhouding. Londen wil niets liever dan den vrede in de Middelland sche Zee en die te handhaven eischt momen teel uiterste voorzichtigheid. De aanwezigheid van zooveel oorlogsschepen is als de lont bij het vat buskruit, dat de Middellandsche Zee op het oogenblik is. Zoo schreef de „Nw. Rott. Crt." gister avond o.m.: Niemand zal kunnen ontkennen, dat het Westelijk deel van de Middellandsche Zee een vat met buskruit geworden is, dat bij het kleinste schokje tot ontploffing kan kom' n. Maar het is typeerend voor de /„angst voor oorlogpsychose", dat men evenzeer denkt aan het gevaar van explosies in het andere deel van Europa. De spanning tusschen Duitsch land en Tsjechoslowakije, de gebeurtenissen in Rusland, die het leger van zijn leiders be roofde, worden in vele kringen beschouwd als bij uitstek gunstige gelegenheden om tot een uitbarsting te komen. Dat is een somber beeld. Het blad kan er heusch niet van beschuldigd worden dat het mank gaat aan sensationeele berichtgeving of voorlichting. In hetzelfde artikel, waaruit wij bovenstaande aanhaling deden, wees het blad er op, dat het voor het oogenblik van het grootste belang is te weten, welk gebruik men van de aanwezige vloot in de Middel landsche Zee zal maken. Geschiedt de bescherming der Duitsche en Italiaansche schepen op dezelfde wijze, v; op Nederland dat doet, dan zijn weinig com plicaties te vreezen. Wanneer echter aan de woorden, dat Duitschland en Italië het recht hebben den toestand zelfstandig te beoordeelen de be- teekenis zou moeten worden toegekend, dat zij zouden besluiten tot het oefenen van con trole op eigen gelegenheid, dan zou de situatie geheel anders worden. Want het paaien van schepen bestemd voor de ravitailleering van de bewoners van he regeeringsgezinde Spanje zou een blokkade beteekenen, die niet meer in overeenstemming te brengen zou zijn met den geest der niet- inmengingsovereenkomst en die daarom van Engelsche en Fransche zijde niet onbeant woord zou blijven. Bovendien zou ook de regeering te Valencia, die medegedeeld heeft tegen een vreedzame demonstratie geen agressieve maatregelen te nemen, tegen een dergelijke willekeurige controle met alle haar ter beschikking staande middelen stelling nemen. HEVIGE HOOFDPIJNEN MAAKTEN HAAR HULPELOOS, Nu sinds maanden geen pijn meer. „Ik heb vroeger aan ontzettende hoofd pijnen geleden. Het scheen dan of ik niet meer zien kon en ik moest uren achtereen gaan liggen. Toen ried een tante mij aan Kruschen Salts te probeeren. Dat deed ik en sinds maanden zijn die vreselijke hoofdpijnen geheel opgehouden." Mevr. M. W. Meestal is de oorzaak der hoofdpijnen het ongemerkt achterblijven in het lichaam van afvalstoffen, welke het organisme verontreini gen en de algemeene gezondheid ondermijnen. Kruschen Salts verwijdert deze stoffen en voorkomt dat ze zich ooit weer vormen, zoo dat de hoofdpijnen voorgoed verdwenen zullen zijn en tevens de oorzaak van verschillende andere aandoeningen, als rheumatische pijnen e.d., welke kunnen ontstaan, wanneer Uw af- voerorganen niet behoorlijk werken, wc L weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40. 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het ettiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels My. A'dam voorkomt. (Adv.) !t IxAchjndjxjinq. H RMA

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5