Thuiskomst Hr. Ms. „O 15 Raadsreflexen VióAcfieAlj, De zonnestraal collecte Aspirin Burgerlijke Stand van Den Helder Warme harien-y \/V Mcoude voeten.; Agenda Gemeenteraad HERMAN NYPELS' Estafetteloop „Pro Patria Zwemwedstrijden van „Frissche Morgen" Overgebracht Het voormalige Marine-Bondsgebouw De „Jan van Brakel" Fransche kruiser Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" Attentie 1 Hr. Ms. „O 15" is na een verblijf van onge veer 3 maanden hedenmiddag in de haven van Nieuwediep teruggekeerd. De aankomst, welke oorspronkelijk was vastgesteld op 10 uur des morgens, had des middags 3 uur plaats. Ver vóór dat tijdstip waren familie leden van de bemanning aanwezig en keken in spanning uit naar de komst van den onder zeeër. Onder de wachtenden bevond zich Overste J. van den Berg, commandant van den Onderzeedienst, en de eerste officier, luit. ter zee le klasse Wichers. Even voor drieën verscheen de grijze romp van de „O 15" voor de haven. De boot maakte een groote bocht en kwam vervolgens naar binnen. Alle hens waren, voor zoover moge lijk, aan dek. Af en toe snerpte het boots mansfluitje als een marinevaartuig gepasseerd werd, waarop de bemanning onmiddellijk de militaire houding aannam. Full speed dieselde de „O 15" naar het einde van de Buitenhaven, waar de adelbor sten en de matrozen van de kwartiermeesters opleiding een baantje roeiden. Om half vier kwam de onderzeeboot tot rust, langs het vlot. De bemanning stelde zich op het voorschip voor den boeg op en de commandant van den Onderzeedienst kwam ter begroeting aan boord. „Gij hebt spannende momenten beleefd en vele eentonige dagen doorgemaakt in de Spaansche wateren, maar ge hebt deelgenomen aan een mooi stuk marine-actie ter bescherming van de Neder- landsche handelsbelangen", zoo begroette Overste Van den Berg de opvarenden van de „O 15" en hij kon er zijn voldoening over uitspreken, dat schip en bemanning weer veilig binnen waren. Het was een korte, har telijke toespraak. Zoo ongekunsteld, van man tot man, die elkaar verstaan, begrijpen en waardeeren in en met hun werk bij den on derzeedienst. Als Overste Van den Berg het schip ver laat, en de commandant van de „O 15", de luit. ter zee le kl. B. C. M. Schouten, de offi cieren en overige opvarenden zich aan wal begeven, verbreken de familieleden het kordon en hervinden man en vrouw en kinderen elkander in een intieme sfeer van wederzijd- sche begroeting op den walkant. „Hoe de reis was? Stom-vervelend op den duur", zegt een der opvarenden. „We zijn blij, dat het er weer op zit. En op de thuisreis, in de Golf van Biscaye, heb ben we slecht weer gehad. Er is een stuk uit den bovenbouw bij het achterluik weg geslagen... Maar overigens?... heel ge woon... een erg saaie reis." De eerste-officier van den Onderzeedienst, de luit. ter zee le kl. J. J. Wichers, heeft in- tusschen gezorgd, dat de verlofpassen gereed zijn. Sjerpend klinkt het bootsmansfluitje en op het vlot worden de verlofpassen uitgereikt. Uit de voor- en achter-compartimenten worden koffers en pakken en zakken omhoog geheschen. En nog geen half uur nadat de „O 15" afgemeerd is, trekken de opvarenden voor enkele dagen met verlof naar huis. Deze reis zit er weer op. Welke volgt!? Morgen is het Zonnestraal-dag. Morgen gaat ook Den Helder zijn gave brengen aan het prachtige doel, dat deze instelling na streeft: een doel ter leniging van het leed van vele medemenschen. Wij hebben er reeds het een en ander over geschreven, zoodat het ons niet noodzakelijk lijkt nog eens in herhaling te vallen van dat gene wat wij allen, zonder aanziens des per- soons, verplicht zijn. Daaromgeef morgen Uw gaven. Geef haar spontaan en laat zij grooter zijn dan ooit tevoren. U zult er nimmer spijt van hebben. U hielp Uw naaste! 24 Juni 1937. GETROUWD: M. W. Philips en N. Vermeu len. P. J. Ursem en J. M. Hoebe. C. M. Frinks en S. P. Witzel. C. Donders en M. Visser. H. E Jansen en P. Boogert. E. A. Vastenhout en L. S. Maasdam. M. D. Spuls en M. van der Vaart. D. Visser en M. J. A. Ruijsenberg. W. H. Lagerveld en E. Visser. W. Schukking en C. D, Trumpie. BEVALLEN: S. GrootveldSchippers, z. De vacantiecursus voor buitenlandsche studen ten, welke ter gelegenheid van het Siste lustrum der Amsterdamsche Universiteit wordt gehouden, werd Woensdag door minister Slotemaker de Bruine geopend. en daarna een flinke verkoudheid I Denk er dan aan, dat Aspirin-tableffen reeds gedurende een heele generatie het beproefde middel zijn bij verkoudheid, koorts en griep! HETPRODUCT VAN VERTROUWEN f Uitsluitend verkrijgbaar in buisjes met oranje.-band van 20 tabl. 75 ct. en oranje-zakjes van 2 tabl. 10 ct. De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Woensdag, 30 Juni 1937, des avonds 8 uur, ten Raad- huize, bevat de volgende punten ter behan deling. Ingekomen stukken. Bericht van ontvangst van Gedeputeerde Staten van de in de vergadering van 27 April j.1. vastgestelde verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening; Afschrift van een uittreksel uit het Ko ninklijk Besluit van 27 Mei j.1., no. 77, hou dende goedkeuring van het besluit van 27 April j.1. tot vaststelling van een verordening op de heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting; Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen.) Verzoek van J. Langhorst om ontslag als hoofd van school 4. (Voorgesteld wordt het ontslag eervol te verleenen met ingang van den door Burge meester en Wethouders te bepalen datum en onder dankbetuiging voor de bewezen dien sten). Bouwverordening. Voorstel om afwijzend te beschikken op een verzoek van J. H. Gorter tot het wijzigen van de voorgevelrooilijn van perceel Parallelweg 1. Voorstel om een verzoek van IJ. L. Han- kes om vrijstelling van bepalingen der bouw verordening ten behoeve van den voorgeno men verbouw van perceel Kerkgracht 28, niet ontvankelijk te verklaren. Onderhoud graf. Voorstel tot het aanvaarden van een schen king van H. J. A. Bron voor het onderhouden van een graf op de Algemeene Begraafplaats. J eugdwerkloosheid. Voorstel tot het verleenen van een aanvul- lingscrediet voor de inrichting en exploitatie van de Centrale Werkplaats en van een cre- diet voor de uitvoering van een werkobject (maken van zitbanken). Onderwijs. Voorstel tot omzetting van de Hoogere Handelsschool in een H.B.S. A. Voorstel tot het oprichten van een gym nasiale afdeeling aan de H.B.S. A., enz. Afwijzend advies op het voorstel van het lid van den Raad A. Uithol tot het wijzigen van de subsidieregeling voor de Fröbel scholen. Voorstel om aan J. Gomes eervol ontslag te verleenen, met dankbetuiging voor de bewe- Mct een belangstelling alsof het een strijd om 't wereldkampioenschap geldt, volgen de toeschouwers het damtour- nooi, dat jaarlijks door het Amster- damsch Centraal Comité voor Jongere Werkloozen georganiseerd wordt. zen diensten, als onderwijzer aan de U.L.O.- school, als Ieeraar aan de Hoogere Handels school en als Ieeraar aan de Handelsavond school. Onbewoonbaarverklaring. Voorstel tot opheffing van de onbewoon baarverklaring van perceel Achterstraat 84 (voorheen 80). Drankwet Voorstel om afwijzend te beschikken op het bezwaarschrift van J. M. v. d. Berg tegen den hem opgelegden aanslag in het vergunnings recht over het jaar 1937/38. Voorstel om den aan G. J. v. d. Lee Slij terij N.V. opgelegden aanslag in het vergun ningsrecht over het jaar 1937/38 met 12.50 te verminderen. Voorstel om afwijzend te beschikken op het bezwaarschrift van C. Winter tegen den hem opgelegden aanslag in het vergunningsrecht over het jaar 1937/38. VERZOEK TOT WIJZIGING VAN DE VOORGEVELROOILIJN TEN AANZIEN VAN PERCEEL PARALLELWEG 1. Bij schrijven van 10 Maart j.1. verzoekt J. H. Gorter de voorgevelrooilijn ten aanzien van perceel Parallelweg 1 te wijzigen op de wijze, zooals op de daarbij gevoegde ter in zage liggende teekening is aangegeven. Gorter heeft dit verzoek, zoo schrijft hij, ingediend omdat, ondanks de verbouwing van het ge noemde perceel, dit nog niet aan redelijke eischen van geriefelijkheid kan voldoen en omdat hij aan een kantoor zeer groote be hoefte heeft, terwijl hij in verband met den verkoop van spoorkaartjes niet verder kan gaan wonen. B. en W. deelen mede, dat met hen de meerderheid van de Commissie van Bijstand voor de Publieke Werken en Plantsoenen en de Directeur van Gemeentewerken van oor deel zijn, dat het verzoek van Gorter niet be hoort te worden ingewilligd en stellen voor afwijzend op het verzoek te beslissen. KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Uniform-lakens per Meter. Voor wederverkoopers engrosprijzen. Over foutieve ramingen en brand- blusscherij. De raadsvergadering van Dinsdagavond geeft al heel weinig stof tot nabeschouwing. De vergadering duurde twee uur, waarvan één uur in besloten zitting. De agenda bevatte tal van hamerstukken, die geen aanleiding tot eenig commentaar gaven. Anders was het met de wijzigingsbegroctingen, die daarna aan de orde kwamen en waaruit bleek, dat verschillende posten belangrijk boven de vast gestelde ramingen waren geweest, een daar van zelfs (de meubileering van het Hoofd bureau van Politie) met meer dan honderd procent. Wethouder Van der Vaart pareerde de aan vallen van Mr. Mulder (a.r.) en Meijer (v.d.), al erkende hij volmondig, dat een en ander niet geheel juist was. Er was echter niets aan te doen en de Raad had de zaak maar te slikken. De meerderheid deed dat dan ook, zij het onder zacht protest, maar Mr. Mulder vond „enkele brokken te groot om te slikken" en viel het College eenige malen aan, o. m. over den post voor toezicht bij den verbouw van het Hoofdbureau van Politie, een bedrag van 3000 gulden, waarmee heelemaal geen rekening was gehouden. De stemming in den Raad was de heele vergadering nogal aan den leutigen kant en men nam daarom de verontschuldiging van wethouder Van der Vaart, dat in hoofdzaak de schuld bij den technischen dienst lag, die dezen post vergeten had, zonder meer aan. Ondeugend merkte de wethouder nog op, dat behalve de faudeerende technische dienst, de directeur de zaak over het hoofd had gezien, het College de fout evenmin had opgemerkt en... de Raad een te laag bedrag voteerde. Mr. Mulder adviseerde in het vervolg de posten wat hooger te ramen, dan zouden der gelijke onaangenaamheden niet meer voor komen, maar daarvoor toonde zich de Burge meester, die aan deze foutieve ramingen vol komen onschuldig was, omdat ze vóór zijn tijd hadden plaats gehad, een sterke tegenstan der. „Dan is het hek van den dam", zoo zei de raadsvoorzitter en hij vond in dezen steun bij wethouder v. d. Vaart, die er terecht op wees, dat het voordeel van deze te lage ra ming dan toch was geweest, dat er zoo zuinig mogelijk met de dubbeltjes was omgespron gen, omdat de hoofden van diensten getracht hadden, de raming zoo gering mogelijk te overschrijden. De Burgemeester, die deze geschiedenis zichtbaar onaangenaam vond, zei nog, dat de zaak niet goed was te praten en dat er nu betaald moest worden, maar dat derge'lijke overschrijdingen niet meer zouden voorkomen. En daarmee behoorde deze geschiedenis tot de „afgedane zaken". Bij de rondvraag meende de heer Hoorns man (v.d.) een lans te moeten breken voor de brandweer van Julianadorp. Hij was daar mee weinig gelukkig, omdat hij den brand op „Jetty's hoeve" als voorbeeld nam van niet deskundige bestrijding door de gemeentelijke brandweer. Men had beter gedaan den brand door de Julianadorpers te laten blusschen, meende hij, dat zijn menschen, die b.v. bij hooiblussching terzake deskundig zijn. De Heldersche brandweerlieden hadden veel te veel aandacht besteed aan de blussching van het hooi. Bij den Burgemeester vonden deze opmer kingen een weinig vriendelijk onthaal. Aller eerst was hij weinig gesticht over het feit, dat men met zijn critiek bij een raadslid te recht was gekomen en niet bij hem, als hoofd van de brandweer. Vervolgens bestreed de raadsvoorzitter de voorstelling van zaken als zou „hooibrand" bestreden zijn. Er was hier geen sprake van een hooibrand, doch van een hoerderijjbrand en dat is iets geheel anders. Dat bij blussching van de boerderij ook het hooi nat was geworden, was natuurlijk niet te vermijden geweest. Van deskundigheid van de Julianadorpers, boven de stadsbrandweer- lieden, was hier dus geen sprake. De Burgemeester wees in verband met deze vraag nog op de plannen tot reorganisatie van de brandweer, die hij noodig acht en waartoe binnen afzienbaren tijd voorstellen aan den Raad zullen worden gedaan. Vermelden we nog, dat naar aanleiding van een vraag van Mr. Mulder over de overschrij ding van een post arbeidsloon bij den dienst der Reiniging, wethouder Van der Vaart me dedeelde, dat waarschijnlijk over een half jaar het tweede transportschip tegemoet kan wor den gezien. aan een op de Zooals verwacht mocht worden, is de animo om aan de estafetteloop die Fro-Patria orga niseert ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard zeer groot. Het dubbeie aantal ploegen van de vorige maal kan den start worden verwacht en het zal mooi besluit zijn van de feestelijkheden die dezen dag gehouden worden. Zooals bekend, wordt vooraf een personeele loop gehouden over denzelfden afstand als de estafette, t.w. Koningstraat, Keizerstraat, Spoorstraat heen en terug, waarvoor de inschrijving heden avond sluit bij L. D. de Snayer, Laan 1. Even- tueele laatkomers of twijfelaars zijn dus nog net in de gelegenheid in te schrijven en aldus een kans te maken op de vele fraaie prijzen die voor één en ander worden beschikbaar gesteld. De eerste prijs personeele loop wordt een zilveren krans, verdere prijzen medailles en kunstvoorwerpen, welwillend beschikbaar ge steld door de H.H. winkeliers in de straten waarin de loop wordt gehouden. De prijzen van de estafette zijn: le prijs: Wisselbeker Beker voor ploeg -f 6 draagmedailles; 2e prijs: groote medaille; 3e en 4e prijs: medailles, verder nog eenige extra prijzen. De fa. Beemsterboer gaf een beker, druk kerij De Boer, notaris Engelman, de Oranje vereniging en de fa. Klercq een medaille. Voor de prijsuitdeeling na afloop 10 uur stelde de heer Burger het Kegelhuis ter be schikking met dansorkest. Wij willen nog even wijzen op de nood zakelijkheid, dat het publiek vooral den rijweg vrijlaat om de loopers vooral bij het wisselen van het stokje niet te hinderen. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard op 29 Juni a.s. organi seert de Zwemclub „Frissche Morgen" in samenwerking met haar onderafdeeling de Sportclub „Frissche Morgen" een zwemmid- dag, waarvan het programma in het Oranje programma vermeld staat: I. 25 M. Schoolslag Meisjes tot 13 jaar. 25 M. Borstcrawl Jongens tot 13 jaar. 50 M. Schoolslag Jongens 1316 jaar. 500 M. Schoolslag Meisjes 1316 jaar. II. Estafette 3 X 50 M., Borstcrawl Hee- ren, m. m. v. een ploeg van de Velzer Zwem-Vereeniging. III. 25 M. Schoolslag Jongens tot 13 jaar. 25 M. Borstcrawl Meisjes tot 13 jaar. 50 M. Borstcrawl Jongens 1316 jaar. 50 M. Borstcrawl Meisjes 1316 jaar. IV. Demonstratie: Estafette 3 X 50 M. Wisselslag Dames en Heeren (school slag, rugslag en borstcrawl). V. Polowedstrijd: Sportclub „F. M" I te gen een combinatie-zevental van de Velzer Zwem-Ver., kampioen 1936 van de derde klasse afdeeling A van den K.N.Z.B. Het Centraal Comité heeft voor de zen wedstrijd een verguld zilveren me daille beschikbaar gesteld. VI. Pantomine. VII 100 M. Rugslag Heeren. 50 AT. Schoolslag Dames. 100 M. Schoolslag Heeren. VIII. 50 M. Rugslag Dames. 50 M. Borstcrawl Dames. 100 M. Borstcrawl Heeren. IX. Figuurzwemmen. Het belooft een gezellige, sportieve middag te v/orden. Alle wedstrijdnummers worden gezwommen en gespeeld op het nieuwe terrein van de Sportclub „F.M.", dat naast het terrein van „Frissche Morgen" is gelegen, zoodat iedere Heldersche zwemliefhebber alles prachtig kan bekijken. De prijsuitreiking geschiedt na afloop der wedstrijden voor het gebouw van „Frissche Morgen". Versche haringvisschery. Over eenigen tijd begint ook weer de visscherij op de versche haring door middel van de trawl. Naar verluidt, zal, vooral door de Duitsche vloot, daaraan intensief worden deelgenomen. Het grootste deel der vloot zal, meent men, zich er mee onleidig houden, omdat de haring als een goedkoop en voed zaam levensmiddelartikel wordt beschouwd. Men hoopt, dat ook onze schepen zich er dit jaar meer op zullen gaan toeleggen, opdat er voldoende aanvoer zal zijn, waardoor aan de binnenlandsche vraag kan worden tege moet gekomen en er bovendien ook export mogelijkheid mee zal worden geschapen. Vischpryzen. Ook Donderdag waren de vischprijzen aan den IJmuider afslag weer zeer goed. De tarbotprijs liep even achteruit en geraakte weer beneden den gulden, maar de tongprijs steeg nog wat en kwam op het zeer goede niveau van ten hoogste 1.40 per kilo. De scholprijzen toonden weer een zeer hoog beeld en ook de rondvischprijzen mochten er zijn. De besommingen van trawlers en loggers waren dan ook bevredigend. De handel klaagt, dat er te weinig trawlers in de vaart zijn, zoodat er h. i. niet genoeg visch aan de markt-komt. Het is de bekende klacht, die nog niet tot oplossing is gebracht. Toenemende aalvangst in het IJsel- mcer. De aalvangsten in het IJselmeer nemen weer toe. Vangsten van gemiddeld 250 pond per vaartuig zijn de laatste dagen geen zeld zaamheid. De prijzen vallen ook niet tegen, zoodat enkele visschers behoorlijke besom mingen maken. Levende garnalen. De prijs voor levende garnalen aan den Amsterdamschen afslag was Donderdag van 2.tot 2.25 per lit van 15 kilo. Op last van den Officier van Justitie te Alkmaar is een persoon aangehouden voor het ondergaan van eenige maanden gevangenis- strai. Mag weer bezocht worden. Ter kennis van het Garnizoen is gebracht onder intrekking van de Garnizoensorder" waarbij verboden werd zich in het gebouw" genaamd het „Marine-Bondsgebouw" op té houden of zich op daarbij behoorend terrein te bevinden, dat, nu het v.m. Marine-Bonds- gebouw door verkoop in eigendom is over gegaan aan de R.K. Vereeniging ten behoeve van Marinepersoneel „St. Petrus" en be stemd is om te worden ingericht als R.-K, Marine-tehuis „Stella-Maris", vorengenoemd gebouw en bijbehoorend terrein wederom kan worden bezocht door militairen. Blijkens een bij het Departement van Defensie ingekomen telegram is Hr. Ms. Jan van Brakel" gisterenochtend te Aberdeen aangekomen. Op bezoek te Amsterdam. Gisterenmorgen om ongeveer negen uur is de Fransche kruiser „Jeanne d'Arc" in de Amsterdamsche haven aangekomen, waar het schip ligging genomen heeft aan het steenen hoofd. De kruiser is een opleidingschip voor adelborsten der Fransche marine. De kruiser is in 1930 gebouwd, meet 6600 ton en heeft een lengte van 170 meter. De kruiser is bewapend met acht kanonnen van 15.5 cm, negen van 7.5 cm, zes van 3.7 cm en twee torpedo-lanceerbuizen. Voorts is er nog een vliegtuig aan boord. De bemanning bestaat uit den commandant Latham, 27 officieren, 119 adelborsten, 112 mariniers en 450 schepelingen. Het schip be vindt zich op de terugreis van een trip, die het rond den Atlantischen Oceaan heeft ge maakt. De „Jeanne d'Arc" zal eenigen tijd in Amsterdam blijven liggen. Op 29 Juni zal het schip naar de Fransche haven Brest ver trekken. Algemeen vergadering te Leiden. In de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden heeft de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" giste ren haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer N. van Zalinge heette de aanwezigen welkom. Het hoofdbestuur heeft deze vergadering in Leiden uitgeschreven, omdat in deze stad een goede propaganda voor „Onze Vloot" is ge maakt, hetgeen niet overal het geval is. De vereeniging telt nog te weinig leden in ver gelijking met het aantal onderdanen, van wie de vloot een nieuw symbool is van eenheid en kracht. Wij zijn nog wel een zeevarende natie, maar de marine heeft niet de groote liefde van het volk, zooals in Engeland. Wel licht is die liefde sluimerend, het is de taak van „Onze Vloot" haar tot nieuw leven te brengen. Uitvoerig behandelde spr. vervolgens de propaganda van de vereeniging. Z. i. zijn stroom en tij thans mee om de marine op pen te brengen. Men is gaan inzien, dat een krachtige defensiepolitiek noodig is om onze overzeesche gewesten te beschermen. Aan H. M. de Koningin werd een telegram gezonden inhoudende de verzekering van on wankelbare trouw. De secretaris, jhr. C. A. L. van der Wijck. bracht het jaarverslag uit, waarin er mel ding van werd gemaakt, dat is afgezien va™ een combinatie van het orgaan met een of»* cieel marineblad. Het orgaan werd uitgebreid en verbeterd. Tot redacteur werd benoemd oe heert M. A. Cageling. Het ledental bedroeg eind 1936 totaal 5988, wat neerkomt op een vermeerdering van 1119. Deze stijging korm voor het grootste deel op rekening van Indische afdeelingen. J De rekening sluit met een eindcijfer van 9996 en een kassaldo van 1036. Tot leden van het hoofdbestuur werde herkozen de heeren L. C. M. van Eendenburg. dr. J. C. Eringaard, E. baron Van Hecrdt to Eversberg, J. C. E. baron Van Lynden, G--V W. Putman Cramer en R. Zuyderhoff- leden van het hoofdbestuur werden ëe][oze de heeren P. C. van 't Haaff en J. Booy. 1 Tot lid van den Algemeenen Raad werd e noemd prof. dr. F. A. Vening Meinesz. Besloten werd de volgende algemeene ve gadering te IJmuiden te houden, zoo mog lijk tegelijk met een vlootdag. De commissaris van politie te Den He verzoekt den winkelier(ster), die in namiddag van Woensdag 23 Juni j.1. voor.o0j ongeveer 14-jarige jongen, gekleed in gekleurde blouse of trui en korte blauwe een bankbiljet van 50.heeft gewis zich schriftelijk of mondeling te willen wei tot het hoofdbureau van politic.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6