wmmmmtö-mmÊEmaimiÈ Jül i —•••*-jc.frAHsi» ^.fEÜÉ «r-f i 5i ff j o o" o Man en drie jongens verdronken Oud-burgemeester van Haarlem in Duitschlaod verongelukt IMK Radioprogramma DE EIMELIJKE STRIJD Coöperatieve beweging in Nederland SKïr&sr h- ni?.i,„,;irs,ln,1rsatssr Op heeterdaad betrapt Nieuw Nederlandsch record zweefvliegen Zweeftoestel verpletterd Met groote snelheid bij Wesél tegen een boom gereden r' r l I SBwP iyjSgSL -^4 lëBUL— fipW De 49-iarige W. .1. w„ bod, hlj 8e"nalJe"n de ministerie, wonende aan de Hoefkade te s Gravenhage, was gistermorgen met vrouw en kinderen strandwaarts Lgaan waar zij evenals zoo tallooze anderen on het vrije strand ter hoogte van de üuivi landschestraat gingen baden. Op een gèee- ven moment bleek een rubber-dnjfring^in de kinderen wat ver te zijn afgedreven. W trachtte den ring te achterbalen, doch werd vermoedelijk door een golfslag opgenomen en verdween daarbij in het diepere gedeelte van de zee. Pogingen tot redding bleven vruchteloos. Zijn lijk is later opgehaald en naar he ziekenhuis Zuidwal overgebracht! Te half een is ongeveer bij hetzelfde Strandgedeelte een 13-jarige jongen D W wonende aan de Vinkenstevnstraat' 20 dié' met zijn vriendje in zee aan het baden'was verdronken. Zijn kameraad kwam den va der, die op het strand aanwezig was, ver tellen, dat D. W. in een kuil was wegge zakt. Pogingen om den knaap te redden mochten niet meer baten. Het lijk is later aangespoeld en naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. oorts is ter hoogte van den vuurtoren omstreeks half een de zevenjarige knaap M. ft.-, wonende aan de Padhudstraat 71, die met zijn 5-jarig broertje en 11-jarig zusje aan het zwemmen was, in zee verdronken. Alle drie geraakten in een kuil, doch twee hunner konden zich tijdig in veiligheid be geven. liet slachtoffer, dat was afgedreven, werd eenigon tijd daarna levenloos opge haald. Ook dit lijk is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. Tenslotte is te 2 uur in den namiddag, eveneens ter hoogte van den vuurtoren de 16-jarige jongen D. van W., wonende aan De Van Gichstraat, vermoedelijk verdron ken. Hij was in zee aan het baden en is niet thuis gekomen, terwijl zijn kleeren aan het strand zijn gevonden. Het slachtoffer werd gisteravond nog vermist. Doch noo niet gearresteerd. Gisterenmiddag heeft een inbreker zich toegang verschaft tot een benedenhuis in de Lekstraat te Amsterdam, waarvan de bewoners op dat oogenblik afwezig waren. De man had reeds verschillende kasten doorzocht, toen hij plotseling in dit werk gestoord werd door de thuiskomst van de vrouw des huizes die tot haar groote ont steltenis den inbreker in haar huiskamer aantrof. De niet minder verschrikte dief zette het op een loopen en vluchtte daarna op een fiets. Hij kwam echter te vallen en zette toen zijn vlucht met achterlating van het rijwiel voort. De buit, welke hij heeft kunnen bemach tigen was niet groot; De bewoners missen slechts een zilveren kettinkje. Tot heden heeft men den man niet kun nen arresteeren. Gevestigd door Harry Sachs. De heer Harry Sachs, instructeur van de Twentsche Zweefclub, vestigde gisteren op het vliegveld Twente een nieuw Neder landsch record zweefvliegen met lierstart. Hij bleef met zijn toestel drie uur en 41 seconden in de lucht, waarbij hij een hoogte van 2000 meter bereikte. Bestuurder ongedeerd. Tijdens oefeningen van de Aero vereeni- ging „Amersfoort" is gisterenmiddag op de Vlasakkerheide te Amersfoort een zweef vliegtuig van een hoogte van naar schat ting vijftig meter omlaag gestort. De bestuurder, de heer van der H., uit Amersfoort, slaagde erin zich tijdens den val los te maken en sprong, toen het toe stel dicht bij den grond was gekomen, er uit. Hij bereikte vrijwel ongedeerd den grond. Het toestel werd geheel vernield. Een langzame groei. In de tweede zitting van de jaarvergade ring van den Centralen Bond van Ned. Ver bruikscoöperaties, welke Zaterdag te Am sterdam gehouden werd, heeft de penning meester van den bond, de heer K. de Boer een rede gehouden over het onderwerp: „W elke zijn de oorzaken, dat de coöperatie ve beweging in ons land zoo langzaam groeit". Het is merkwaardig, aldus spr., dat in bijna alle democratische landen van Eu ropa, de beweging zeer snel groeit, terwijl' in ons land de coöperaties slechts langzaam in omvang toenemen. Een van de oorzaken is, aldus spr., dat de werkzaamheden in de leiden de organen niet goed zijn. In de buitenlandsche beweging wordt aan de bedrijfsleiders veel meer armslag in de zakelijke leiding gegeven, ter wijl voorts aan de coöperatieve op voeding der leden en personeelen veei aandacht wordt besteed. Spr. hield vervolgens een pleidooi voor 'n sterkere coöperatieve pers, en voor een ster ke coöperatieve vrouwenbeweging. De Nc- derlandsche beweging zal voorts haar pro- oagaona op veel grootscheepscher en veel suggestiever wijze moeten voeren, dan tot nu 1oe het geval was. Ook hier kan het buiten landsche tot voorbeeld strekken, aldus de heer De Boer. Spr. beval den congressis ten een politiek van lage prijzen en lage di videnden aan. Uit een onderzoek van het economisch Bureau van den Bond is geble ken, dat dit de beste politiek is. In navol ging van het tienjarenplan van de Engel- sche beweging, stelde spr. voor een Neder landsch coöperatief vijfjarenplan voor de propaganda op te stellen. Op deze luid toegejuichte rede volgde een levendige bespreking. Mevrouw Maarschalk en chauf feur om het leven gekomen. Hij zelf ernstig gewond. De onlangs afgetreden burgemees ter van Haarlem, C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, heeft Zater dagmiddag een ernstig auto-ongeluk gehad in Duitschland, waarheen hij met zijn echtgenoote en zijn chauf feur, Roskam genaamd, was ver trokken. De heer Maarschalk bestuurde zelf den wagen, toen in het Iders- fordter Wald, tusschen Emmerich en Wesel, het stuur van de auto plotseling weigerde en de wagen te gen een boom botste. De chauffeur scheen er het ernstigst aan toe; hij was bewusteloos. Toegesnelde hulp bevrijdde hem uit de wrakstukken van de auto. Erger nog was het evenwel met mevrouw Maarschalk gesteld. Zij had behalve een dubbele beenbreuk zware inwendige kneuzingen opge- DE DRIE MUSKETIERS Bh I 'l; i\ 225. DE WACHT „Binnen veertien dagen zult U aan boord van een schip worden gebracht, dat u on der een strenge bewaking naar onze Zui delijke koloniën zal brengen. Bij de eerste de beste poging om weer naar Engeland te rug te kecren, zal men u neerschieten." Met deze woorden ging Lord Winter naar de deur en nikte ze open. „Laat Felton hier komen", beval hij. Een oogenblik later stond de jonge offi cier voor hem. „Mijn beste vriend," zei de Lord. „Kijk deze vrouw, die naar Engeland is gekomen om mij van het leven te berooven eens goed aan. Bewaak haar goed, doch wees voorzichtig voor zoover het haar verleide- lijken omgang betreft, en zweer mij bij uw zaligheid, dat u alles zult doen, opdat ze haar welverdiende straf niet zal ontloopen. Ze mag het vertrek hier niet verlaten, mag aan niemand schrijven en alleen dan met u spreken, wanneer u haar een blik waardig mocht keuren." „Goed," zei de jonge officier. „Dat zweer ik." Het volgende oogenblik was Mylady al leen en hoorde zij slechts bet geruisch der zee in de verte en den vasten pas der wacht 226. DE REBELLEN. Hoewel La Rochelle aan alle kanten en in 't bijzonder aan de zeezijde volkomen ingesloten was, hield het de belegering lang uit en bereidde den koning en den kardi naal veel ergernis. Maar ondanks alle pogingen van het stadsbestuur was er toch muiterij uitgebro ken. De burgemeester liet de daders ophan gen en bedwong daarmee voor een korten tijd de opgewonden gemoederen. Ja, men zwoer zelfs liever den hongerdood te sterven, dan zich over te geven, want de hongerdood scheen hen toch verkieslijker dan de dood door den strop. De menschen hadden blijkbaar al hun hoop op Buckingham gevestigd. Hun weer stand moest dan ook bijna gebroken zijn, als ze de mededeeling ontvingen, dat ze op zijn hulp niet meer moesten rekenen. loopen en bezweek om een uur vijftig minuten na het noodlottig ge beuren op de plaats van ongeluk. De oud-burgemeester, die een schedelba- sisfractuur, een armbreuk en een enkel fractuur had opgeloopen, is met den even eens zwaar gewonden chauffeur naar het stedelijk ziekenhuis te Wesel overgebracht. Beider toestand was hoogst zorgwekkend Naar hetzelfde ziekenhuis is het stoffelijk overschot van mevrouw Maarschalk ge transporteerd. Had de heer Maarschalk ter plaatse van het ongeluk nog kunnen verklaren, dat het stuur van den wagen plotseling had gewei gerd, des avonds was zoowel zijn toestand als die van den chauffeur zooveel verergerd, dat hun geen verhoor meer kon worden afgenomen. Men vreest voor hun leven. Naar verluidt, zou de heer Maarschalk met groote snelheid hebben gereden, toen opeens het ongeluk gebeurde. De familie was op weg naar Dresden. Kort na het passeerde een Ilollandsche auto, die op weg was naar Haarlem. Bij de totaal veinfekle auto gekomen, ontwaarde hij het autonummer, zoodat Hij een verder onderzoek ingestelde. Daarna stelde hij de politie te Haarlem van het voorgevallene op de hoogte, die later het bevestigend be richt van het ziekenhuis te Wesel vernam. Naar wij vernemen, zijn gistermorgen fa milieleden van oud-burgemeester Maar schalk en van chauffeur Roskam, die bei den bij liet auto-ongeluk bij Wesel ernstig werden gewond, naar Wesel vertrokken, teneinde zich op de hoogte te stellen van den toestand van de slachtoffers. De chauffeur heeft men echter niet in het leven gezien. Gistermor gen omstreeks acht uur is hij aan zijn verwondingen bezweken. De toestand van den heer Maarschalk was naar omstandigheden tamelijk goed. DINSDAG 29 JUNI 1937. Hilversum I. KRO-Uitzendlng. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Carillonconcert. 12.45 Gramofoonplaten. 1.00 KRO-orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 KRO-orkest en de Koninklijke Militaire Kapel. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 De KRO-Melodisten en solist. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Zwemcursus. 6.30 De KRO-Melodisten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de luchtbescherming in kleine landsgemeenten. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Carillonconcert, en de Koninklijke Ma rinekapel. 8.45 Gevarieerd programnla. 9.45 Stedelijk Orkest Maastricht. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Joe Fuhs en Don Chiquito met hun or kest, de Jungle-Serenaders, en soliste. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum II. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Orkestconcert. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Kovacs Lajos' orkest. 12.30 Gramofoonmuziek. I.30 Omroeporkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Omroeporkest. 3.00 Lyra-Trio, pianospel en gra i platen. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Het Omroeporkest. 6.00 Reportage uit Soestdijk, en eventueel gramofoonmuziek. 6.30 Optreden van de Schwalenbergsche Volksdansers en -zangers. 7.00 AVRO-Dansorkest. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. Hierna stafmuziek 5de R. I. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein (In de pauze: Prijsvraag). IC.15 Actualiteitsflitsen. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.50 Damnieuws. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest. door Michael Corvin 44. Deze brief droeg geen onderteekening, maar die had Esther ook niet eens verwacht. Dat het Selfride geweest was, die haar van de arrestatie gered had, had zg reeds begrepen en de inhoud van dezen brief verklaarde haar den toestand duidelijk genoeg. En hg schreef, dat Jury wist, waar zg heenging! Een gevoel van geluk, dat haar deed blozen, vervulde Esther plotseling gehee en al. Natuurlijk zou hij haar schrijven of zou het misschien niet beter zijn, als zij hem dadelijk mededeelde, waar zjj was Maar toen schoot haar de reden weder te binnen, die de politie aanleiding gegeven had haar te ver volgen. Een bericht van haar aan Zagainoff zou deze verdenking slechts tot zekerhen doen aangroeien en hem waarschijnlijk in ge vaar brengen. Ondanks het verterende ver- langenlangen naar zijn tegenwoordigheid was het dus wel beter af te wachten, tot hij zelf iets van zich liet hooren. Zij verbrandde den brief, nadat 7,i) zich den inhoud goed in het geheugen gepien verliet haar hut om naar den. gaan. Aan een matroos, dien zij g uiorri vroeg zij, waar de marconihut was toen in de koelte van den morgen, terwij nog haast geen enkele passagier te hu;sl nafr het sloependek. waar öe marcomst hu,s_ de. Nog voor zij het kleine hokje M' den was, hoorde zij, dat daar gespi en bleef zij een oogenblik staan. Eensklaps hoorde zij den naam Esther Raleigh uitspre ken en het kostte haar moeite haar beven te overwinnen en haar onbevangenheid te bewa ren, toen zij hoorde, dat de marconist aan iemand, vermoedelijk een der scheepsofficie ren, vertelde, dat het een uitzending van de politie was, die opsporing verzocht van een zekere miss Raleigh. Het signalement was ongetwijfeld nauwkeurig, maar aan de hond van zulk een beschrijving kon men toch haast nooit in werkelijkheid iemand herkennen, als men tegenover een op deze wijze beschreven persoon stond. Esther glimlachte krampachtig en trad, na kort aangeklopt te hebben, binnen. De mar conist informeerde beleefd en argeloos naar haar wenschen. Een telegram voor miss Hay- nes? Jawel, was al een uur geleden ingeko men, maar het was als niet dringend ge merkt en daarom had men haar dan ook maar niet gewekt. Nadat zij zich met haar pas gelegitimeerd had, ontving zij het tele gram en verliet zg de marconihut. Eerst liep zij even het onder het sloependek gelegen pro menadedek op en neer en las toen de de pêche, die slechts weinig woorden bevatte: „Feliciteer met uitstekenden uitslag. Oom „Sam erg in zijn schik en zal zich spoedig aanmelden. Bobby." Toen zij deze onderteekening las en daar bij aan Selfride's uiterlijk dacht, moest Es ther hardop lachen. Zooveel humor had zij hem geenszins toegeschreven. En de inhoud van het telegram? Er was dus een goede uitslag, zoodat de opnamen dus geslaagd moesten zijn en blijk baar voor de United Service van groot be lang waren. Oom Sam, nu, het viel niet moei lijk te raden, wie daarmede bedoeld werd. Zij kneep het telegram tot een prop in een en het over de reeling in zee, waar het op het grauwe water danste en spoedig ver bij het schip achterbleef. Esther ging nu naar de eet zaal en liet zich zij was nu niet langer alleen, daar eenige matineuse passagiers reeds bezig waren zich te goed te doen een licht ontbijt serveeren, daar zij nu een knagenden honger bespeurde. Zij vernam, dat men in den loop van den voormiddag Cherbourg zou be reiken, doordat er te Havre eenige vertraging was ontstaan, hoewel daar geen passagiers aan boord genomen waren. Le Havre? Het verbaasde haar, dat Sel fride deze haven niet voor haar gekozen had, daar zij toch dichter bij Brussel lag dan Cher bourg. Zij kon echter wel begrijpen, dat hij daar zijn goede redenen voor gehad zou heb ben. Zij besloot te probeeren zich althans ge durende eenige dagen niet al te zeer het hoofd te breken over de zonderlinge toeval ligheden, waaraan zij blootgesteld was. De morgen was, een zeldzaamheid in dit jaargetijde, zeer helder geworden. Aan een bleekblauwen hemel straalde de nog winter- sche zon en wierp glinsterende reflexen in de eetzaal. Zij werd haast vroolijk, toen er een zonnestraal in haar koffiekop verdwaalde en op de bruine oppervlakte heen en weer dar telde. Na het ontbijt ging zij weer aan dek, na dat zij eerst een shawl uit haar hut gehaald had, en bewonderde de zee in haar machtige onafzienbaarheid. Een paar rookpluimen en miniatuur scheepjes in de verte dreven er gens heen. Later beschreef een vliegtuig van het vasteland hoog boven haar hoofd een boog op zijn reis naar Engeland. De tijd ging snel voorbij en het speet haar bijna, dat zij te Cherbourg van boord moest. Een half uur voor de aankomst pakte zij met behulp van een stewardes haar bagage in en kort daarop liep zij op de kade van de Fran- sche haven, nadat zij zonder moeilijkheden de controle gepasseerd was. Over Parijs, waar zij zich ingevolge haar opdracht jammer genoeg niet mocht ophou den, en St. Quentin reed zij naar de plaats van haar bestemming, dit zij vrij vermoeid eerst des nachts bereikt. Hotel de Genève bleek een zeer goed en soliede hotel te zijn, zonder overdreven luxe. Zij nam een mooie kamer op de tweede étage en legde zich, na dat haar bagage binnengebracht was, ter ruste met het bewustzijn aan den vooravond van een nieuw hoofdstuk van haar leven en van een wederzien met Jury te staan. Na de aandoeningen van den laatsten tijd had zij behoefte aan rust en bij haar ontwaken was zij verbaasd een torenuurwerk tienmaal te hooren slaan. Voor alles vroeg zij den portier of er post voor haar gekomen was en op zijn ontken nend antwoord ging zij dadelijk naar het hoofdpostkantoor, waar echter ook nog niets voor Elena Smirnoff of P. 351 gekomen was. Er bleef haar dus niets anders over dan ge duld te oefenen en af te wachten wat de dag zou brengen. Met Berlijn kon zjj zich eerst in verbinding stellen, als Selfride haar iets ge wichtigs zou hebben doen toekomen, dat haar komst of haar vlucht rechtvaardigde. Dus maakte zij maar een wandeling door Brussel vermoedde niet, dat zij daarbij door twee be schermengelen op fietsen gevolgd werd, die er op des heeren Dawidowitsch' bevel voor waakten, dat geen onbevoegde haar te na zou komen. Jury ontving dien dag een telegram van zijn tante Ida uit Brussel, dat de kleine Ljuba gezond en vroolijk was en zelfs reeds alleen naar de post kon gaan. Het was een tamelijk kinderachtig telegram, dat op een typisch tante-achtige manier besloot met het dringende verzoek, tante toch even te Parijs te komen opzoeken, waar zij voor enkele da gen heen zou gaan. Zagainoff lachte en herademde, toen hij dit epistel gelezen had. Dadelijk begon hij een brief aan Esther te schrijven, want Da widowitsch' telegram had hem gezegd, dat zij het poste restante nummer kende en naar het scheen onbespied naar het postkantoor kon gaan. Niettemin bleef hij toch bij zijn plan om zelf naar Brussel te reizen. Het verhaal over Parijs in het telegram was slechts voor mogelijke nieuwsgierige derden bestemd, die nu te Parijs interessante personen en gebeur tenissen zouden verwachten, die niets van zich zouden laten bemerken. - Toen Hardley zich een uur over den afge sproken tijd nog niet bij Selfride aangemeld had, liet deze hotel Savoy opbellen, waardoor hij vernam, dat de heer Hardley tot verba zing van den portier gearresteerd was en slechts de boodschap had kunnen achter laten, dat zijn kamer gereserveerd moest blij ven. Als men nadere inlichtingen verlangde meende de portier, dat 't mogelijk het beste zou zijn zich tot den commissaris van politie toe wenden, daar deze wel bekend moest zijn met de reden der arrestatie. Op de ontvangst van deze tijding was Sel fride's eenige handeling het te voorschijn ha len van een notitieboek en het doorschrap pen van een getallen-combinatie, die daarin aangeteekend stond. Het was hem duidelijk, dat Hardley na het regelen der vlucht van Esther Raleigh de een of andere domheid be gaan moest hebben, die hem in handen der politie had doen vallen. Voor het oogenblik zag hij geen mogelijkheid iets voor Hardley te doen en overigens was het geen al te groot ongeluk, als hij voor korten tgd uitviel. Hardley intusschen was inspecteur Symes en diens assistenten zeer kalm gevolgd, daar hij had ingezien, dat tegenstand op dit oogen blik slechts een ongemakkelijke vorm van zelfmoord zou zijn. Hij werd naar het hoofd bureau gebracht, waar men hem nogmaals be vestigde, dat hij gearresteerd was, en waarop Hardley zeer beleefd verzocht de reden daar van te mogen vernemen. Op de mededeeling van den hem verhoorenden ambtenaar, dat hij °P grond van verdenking van politieken aard gevangen genomen was, glimlachte hij slechts luchtig en keek hg inspecteur Symes aan, die zijn hoofd heen en weer bewoog en halfluid opmerkte, dat de mededeeling van de werkelijke redenen hem voor zijn verdediging nog vroeg genoeg gedaan zou worden. Toen verzocht Hardley dezen heeren hem zoo spoedig mogelijk voor den rechter van instructie te leiden. Als politiek gevangene maakte hg aanspraak om een onmiddellijk verhoor, maar ook als burger der Vereenigde Staten. De commissaris bromde iets onver staanbaars, terwijl inspecteur Symes, weder om halfluid, maar niet zeer onduidelijk, hoe wel half afgewend, iets mompelde, dat men met een weinig kwaden wil wel als „ezel" had kunnen verstaan. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3