De Russen moeten eilandjes in de Amoer ontruimen Subcomité niet-inmenging verdaagt zijn zitting Santander nog middelpunt van den strijd Een nieuwe Fransche franc DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Antwoord^ binnen 24 uur geëischt UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 WOENSDAG 30 JUNI 1937 65e JAARG. No. 8039 Eerst moeten Duitschland en Italië hun houding bepalen SPANJE U/EERBERICHT DE BILT SEINT: Koers niet te handhaven* - De schatkist uitgeput* - Frankrijk zegt het drie mogendheden-pact op ldersche courant Japansch ultimatum aan Sovjet-Rusland De Japansche pers deelt mede, dat de Japansche am bassadeur te Moskou, Sjigemitsoe een ultimatum heeft overhandigd aan de Sovjet-regeering, waarin 24 uur wor den toegestaan om te antwoorden op den eisch om de eilan den Bolohoi en Senufa in de Amoer te ontruimen. Deze eilanden zijn op 19 Juni door Sovjet-Russen bezet. In welingelichte kringen wordt daarentegen verklaard, dat de Japansche eisch de eilanden te ontruimen geen li miet voor een antwoord bevat, hoewel de eisch in krach tige bewoordingen is opgesteld. De woordvoerder van het Japansche leger verklaar de den correspondent van Havas, dat de berichten in de pers, volgens welke Japan de eilanden gewapender hand zou hernemen, in ieder geval voor het oogenblik op een misverstand berusten. Evenwel zou dit toch morgen een feit kunnen worden. „Het ontruimen van deze eilanden is voor ons een prestige-kwestie", zoo zeide de woordvoerder, „we kunnen geen Russischen inval dulden". De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft op zijn beurt verklaard, dat het Kwantoenleger groot belang hecht aan de ontruiming van de eilanden door de Sovjets, doch het is er zich wel van bewust, dat het met geweld hernemen van de eilan den een zeer ernstige zaak zou zijn. „Wij zijn ervan over tuigd, zeide hij dat wij het incident langs diploma- tieken weg zullen oplossen, hoewel de ondervinding ons heeft geleerd, dat besprekingen met de Sovjets steeds van langen duur zijn". In de perscommentaren komt de ernstige aard van het incident tot uitdrukking. De „Mijako Sjimboem" zegt, dat tot dusver Rus sische troepen in tai van gevallen de grens op onwettige wijze hebben overschreden, doch dat deze grensschendingen wegens de onduidelijke grensafbakening, mogelijk niet beschouwd behoeven te worden als een uit daging. Het blad acht de bezetting van de eilandjes Bilisjoi en Sennoefa door de Russische troepen echter een pro vocatie, aangezien deze eilandjes door de Russische regeering sedert lang als gebied vaft Mandsjoekwo werden erkend. Het blad is van meening, dat Moskou de verantwoor delijkheid voor eventueele ongeluk kige consequenties moet aanvaar den. Uit Sjanghai wordt een nieuw grensinci dent gemeld, dat Domei als een nieuwe pro vocatie van Russische zijde aankondigt. Aan de oostgrens van Mandsjoekwo is AKie Teramoera, een Japansche provinciale be stuursambtenaar, door Russische militairen doodgeschoten, toen hij zich in een boot op de rivier de Oesoeri bevond, waar deze ri vier zich in verscheidene takken splitst, welke op Mandsjoekwo'sch gebied liggen. Voorts heeft een Russisch militair vlieg tuig Zaterdagmorgen de oostgrens over" schreden en een verkenningsvlucht van minuten boven Mandsjoekwo sch giondge- bied gemaakt. De Japansche bladen wijden veel aandacht aan de incidenten aan de grens tusschen Mandsjoekwo en Rusland en brengen da bij hun bezorgdheid tot uitdrukking. De bezetting der eilandjes in de grensrivier Amoer door Sovjetrussi- sche troepen, geeft aanleiding tot scherpe commentaren, waarin enkele bladen zelfs schrijven: Indien de Sov jets de eilanden, die deel uitmaken van het grondgebied van Mandsjoe kwo, niet vrijwillig ontruimen, zal niets anders overblijven dan tot ge weld over te gaan Andere organen hervatten, asne^te- gematigden toon, hun protestc. P -ets gen de „provoceerende houding (illeristen De „Asahi" verwijt hun, dat zli s op den Amoer concentreerden, in plaats van te antwoorden op de diplomatieke vertoogen van Mandsjoekwo. De „Nitsji Nitsji" meldt, dat de Gepeoe op 27 Juni met machinege weren een jongen Japanner heeft laten om brengen, die op de grensrivier Oussouri rondvoer. De „Hotsji" signaleert, dat de Sov jet-autoriteiten een JapanschRussische visscherij-onderneming heeft verdreven uit drie concessies aan de kusten van Kam- sjatka. Daarentegen heeft een persoon van liberaler opvatting verklaard, dat het nutteloos is groote beteekenis aan deze incidenten te hechten. Het le ger, zoo zegt deze persoon, is van meening, dat men zich te veel bezig houdt met de binnenlandsche poli tiek, en dat de aandacht hiervan moet worden afgeleid. Bandieten met Russische instruc ties. Voorts is te Hsinklng opzien gebaard door berichten, die in zekere kringen te Hsinking ontvangen zijn en volgens welke de beken de „bandietcnleiders" Lioe San Hsia Pao Iao woe in Mei j.1. er in geslaagd zijn over de oostelijke grens het Sovjetgebied binnen te dringen en naar Mandsjoekwo te ruggekeerd zijn met groote hoeveelheden wa penen en munitie, die hun te Grodekovo door de Russische militaire autoriteiten zouden zijn geleverd. Lioe en Pao zouden, volgens deze berichten, geheime instructies hebben gekregen van de Russische militaire autori teiten betreffende hun toekomstige operaties. Ook Portugal tegen aanvulling der controle door Frankrijk en Engeland Duitsche en Italiaansche officieren waarnemers uit controleplan terug getrokken. Het subcomité van de non-inter ventiecommissie heeft gistermorgen zijn zitting verdaagd tot Vrijdag a.s. In dien tusschentijd zal het Britsch Fransche plan in zake de uitoefe ning van de controle aan de Spaan- sche kusten aan de verschillende betrokken regeeringen worden voor gelegd. In het communiqué, dat over de gisteren gehouden vergadering van het subcomité voor de niet-inmenging is gepubliceerd, wordt volgens Reuter o.m. gezegd, dat lord Plymouth een overzicht heeft gegeven van zekere voorstellen betreffende het reorgani- seeren van het plan tot controle ter zee. De Engelsche en de Fransche regeering zijn bereid de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de functioneering van het plan tot controle ter zee ten opzichte van de ge- heele Spaansche kust en gaan er in begin sel mede accoord, dat neutrale waarnemers aan boord van de patrouilleerende schepen worden geplaatst. De Engelsche en de Fransche regeering zijn verder overeengekomen, dat dan de Britsche regeering verantwoordelijk zal zijn voor de controle over de gedeelten der Spaan sche kust, welke thans in handen zijn van de Spaansche regeering en dat de Engelsche en de Fransche regeering de verantwoor delijkheid zullen deelen voor de controle over de deelen der Spaansche kust, welke zich thans in handen van generaal Franco bevinden, zulks op een basis, die tusschen de twee regeeringen overeengekomen zal worden. Het grootste deel van de in handen van Franco zijnde kust zou onvermijdelijk voor in belangrijke mate vallen in de Fransche zone. De vertegenwoordigers van België, Tsjechoslowakije, Zweden en Rus land aanvaardden namens hun re geeringen de Britsch-Fransche voor stellen. De Italiaansche en de Duit sche vertegenwoordigers verklaar den zich weliswaar bereid aan hun regeeringen de BritschFransche voorstellen over te brengen, maar ga ven tevens te kennen, dat er in be ginsel krachtige bezwaren bestonden tegen ieder voorstel, niet gebaseerd op het evenwicht, dat noodig is om een volstrekte onpartijdigheid van de controle te waarborgen. Voorts ga ven deze vertegenwoordigers te ken nen, dat hun regeeringen besloten hadden hun onderdanen, die thans werkzaam zijn als officieren-waar- nemers krachtens het controleplan, als zoodanig af te treden. Belangrijke stelling gevallen. Activiteit aan de Jarama ge luwd. Niettegenstaande het slechte weer en den slechten toestand, waarin de regeeringstroepen de wegen heb ben gelaten, rukken de troepen van Franco in het Noorden verder op. Van het Zuiden en het Oosten zijn de troepen opgerukt naar de belangrijke stelling Valmaseda en gisteravond deelde Radio Nacional mede, dat de plaats bezet was. De provincie Biskaye bevindt zich thans bijna geheel in handen der rechtschen. De tegenstand welke de regeeringstroepen nog bieden, is zeer gering. De regeering van Valencia deelt mede, dat uit Santander vernomen werd, dat de regee ringstroepen bij Valmaseda een tegenaanval hebben gedaan en zich meester hebben ge maakt van Alto de Cruz Bij Somorostro zijn de Basken er in geslaagd de troenen van Franco iets terug te dringen. De evacuatie van Santander. In het Engelsche Lagerhuis heeft Attlee aan het einde van het vragenuur Eden ge vraagd of Engelsche oorlogsschepen thans de evacuatie van vluchtelingen uit Santander beschermen. Eden bracht in herinnering, dat deze be scherming afhing van de toelating door de Fransche regeering van naar de Fransche havens gezonden vluchtelingen. Hij voegde hieraan toe: ik meen te weten, dat de Fransche regeering in beginsel be reid is opnieuw vluchtelingen op haar ge bied toe te laten en ben naar Valencia en Barcelona te dirigeeren Eerst moet wor den vastgesteld, dat uitsluitend vrouwen en kinderen zullen worden geëvacueerd. Rust aan Jaramafront weerge keerd. Gistermorgen was het aan vrijwel het ge- heele Jaramafront kalm. De opstandelingen zijn bij de aanvallen, die zij sedert vier da gen ondernomen hadden op zulk een tegen stand gestooten. dat zij voor het oogenblik van hun pogingen hebben afgezien. De liniën der regeeringstroepen zijn intact gebleven. De regeeringstroepen zijn op alle punten, waar de opstandelingen hen bedreigden, meester van het terrein gebleven. Volgens van het front ten zuiden van de Taag ontvangen berichten hebben de opstan delingen een aanval ondernomen op de stel lingen bij Sie'-ra de Alarcon en Argallanes. Drie uren lang hebben de regeeringstroe pen na een krachtige voorbereiding door de artillerie verscheiden opeenvolgende aanval len van de troepen van Franco afgeslagen Een tegenaanval bracht geen wijziging in de in dezen sector gelegen regeeringslinies. Het schijnt, dat de opstandelingen hun strijd krachten, welke ten Zuiden van de Taag opereeren, wenschen te vereenigen met die van Estremadura. Verwachting: meest matige noordwestelijke wind, ged. bewolkt, weinig of geen re gen, koeler. verdere vooruitzichten: ged. be wolkt, koel weer. Barometerstand hedenmorgen 8 oor i 76.9 Aan het einde van de besprekingen zeg den alle vertegenwoordigers toe onmiddellijk hun regeeringen in kennis te stellen van de Britsch-Fransche voorstellen. Von Ribbentrop heeft, naar volgens het D. N. B. uit Londen aan Berlijnsche bladen wordt gemeld, in de bijeenkomst van het sub-comité, in verband met zijn bezwaren te gen het FranschBritsche voorstel in over weging gegeven of men niet een beter con trolestelsel dan het tegenwoordige kon in voeren. Hij stelde de vraag, hoe men het in Frankrijk en Engeland zou opvatten als de controle alleen aan Duitschland en Italië opgedragen werd. De bladen deelen nog mede, dat ook de vertegenwoordiger van Por tugal zich heeft aangesloten bij de door Duitschland en Italië ingebrach te bezwaren tegen het voorstel van Engeland en Frankrijk. Chautemps zeer koel door het parlement ontvangen. Vol- machtenwet door de Kamer aan genomen. Zooals reeds in ons blad van gisteren medegedeeld, zou Chautemps, de nieuwe minister-president van Frankrijk gisteren zijn nieuwe kabinet aan de Kamer voor stellen en tevens machtiging vragen tot het nemen van ingrijpende finantieele hervor mingen. Dat dit eerste optreden van het kabinet Chautemps een onverdeeld succes is ge worden, zal wel niemand beweren. Van een paniekstemming was geen spra ke, maar toch was het velen duidelijk, dat de gevaren, welke de franc bedreigen, een diepe indruk op de afgevaardigde hebben gemaakt. Die sombere stemming wa s nauwelijks weg te werken door de snaaksche uitvallen van Chautemps, die als naar gewoonte de lachspieren wist te prikkelen. De minister-president was bijzonder op dreef en las met heldere duidelijke stem de regeeringsverklaring voor, waarin het ka binet van zijn vaste wil getuigde om geen enkele aanslag te zullen dulden op de be langrijke nieuwe sociale wetgeving. Dat deze verklaring enthousiaste toe juichingen aan de socialisten en communis ten ontlokte is begrijpelijk. Minder opgetogenheid bleek van die zijde toen Chautemps een brandend beroep deed op de republikeinsche meerderheid van bei de Kamers opdat haar loyale en moedige medewerking de dringende reddingspoging ondersteune, noodig om een ineenstorting van het economisch leven te voorkomen. Chautemps wond er allereerst doekjes om en zeide er van overtuigd te zijn dat de volksvrijheden en de democratie slechts te redden waren door ingrijpende finantieele hervormingen. Bij deze woorden een gejuich van rechts doch een doodsch stilzwijgen van het lin kerfront. Men voelde daar klaarblijkelijk dat de re kening der sociale hervormingen en der sta kingen thans aan het volk diende te wor den aangeboden en was blijkbaar bevreesd voor verlies aan populariteit. In het alge meen viel het nieuwe kabinet een koele ontvangst ten deel. De machtigingswet. De machtigingswet, die Chautemps daar na indiende, bestaat slechts uit één artikel, dat als volgt luidt: „De regeering wordt tot 31 Augustus 1937 gemachtigd, bij decreten, waarover in den ministerraad beraadslaagd wordt, alle maat regelen te nemen, die ten doel hebben de onderdrukking van de benadéeling van het staatscrediet, den strijd tegen de speculatie het oeconomisch herstel, toezicht op de prijsvorming, het in evenwicht brengen van de begrooting en de schatkist en de ver dediging van den goudvoorraad van de Bank van Frankrijk zonder valutacontrole. Deze decreten zullen ter ratificatie aan de Kamers worden voorgelegd binnen drie maanden na afkondiging van deze wet en in ieder geval op de eerste bijeenkomst van de buitengewone zitting van 1937," DE FRANC NIET TE HAND HAVEN. Bonnet heeft, volgens de Msb., voor de financieele commissie van de Kamer verklaard, dat de franc op 't huidige niveau niet langer meer ge handhaafd kan worden. Daarom zal de regeering besluiten de laagste grens van den franc-koers, zooals de ze in het drie mogendheden-pact is vastgelegd op te heffen. Naar verluidt heeft Bonnet nog gisterenavond de drie mogendheden valutaovereenkomst door Frankrijk laten opzeggen. Deze opzegging van het drie mo- gendhedenpact zou met toestemming van Morgenthau, den Amerikaan- schen minister van financien, en van den Engelschen minister-president Chamberlain geschieden. Wat zal de nieuwe Fransche franc doen? De verklaringen van Bonnet voor de fi nancieele commissie van de Kamer laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. De onzekerheid, welke langen tijd rond den franc heeft bestaan, is thans weggenomen. Hetgeen in broeden kring reeds werd ver moed, is werkelijkheid geworden. Frankrijk kan zijn munt op het huidige koersniveau niet langer handhaven. Zooals bekend verkreeg bij de laatste de valuatie in Frankrijk de franc een goudge halte varieerend tusschen 49 milligram en 43 miligram, terwijl voor 26 September 1936 het goudgehalte van den franc 65Yi mil ligram bedroeg met een gehalte van 0.9 fijn goud. Thans ongeveer negen maanden na de jongste devaluatie moet de nieuwe Fransche minister van financiën verklaren, dat zelfs het laagste goudniveau van den franc n.1. 43 milligram niet langer te handhaven is, ondanks het feit, dat in September j.1. nog een stabilisatiefonds gecreëerd was van frs. 10 milliard. De Fransche franc wordt dus nu een zwe vende valuta, niet meer aan een laagtegrens gebonden, en het is dan ook te verwachten, dat, gezien het weinige vertrouwen dat de situatie van de arbeidsmarkt in Frankrijk inboezemt, „de weg omlaag" wel eens naar een groote diepte kan voeren. Een zwevende valuta behoeft, wij zien dat aan ons eigen land, niet tot een catastrophe te leiden. Dan dient echter de regeering krachtig stelling te nemen tegen eischen die het evenwicht der begrooting in gevaar brengen. Zal de regeering Chautemps die kracht bezitten? Even voor het afdrukken van dit blad komt het volgende telegram binnen: PARIJS, 30 Juni: De Kamer heeft het financieele volmachten-ontwerp met 380 te gen 228 stemmen aangenomen. Op een voorloopig succes kan Chautemps dus bogen, hoewel de stemmenverhouding niet wijst op een sterk regeeringsfront. De rechterzijde blijft blijkbaar vol wantrouwen, hetgeen een veeg teeken is voor de komen de behandeling in de Senaat.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1