De non-in t er ven tie in gevaar! Het Amoer-conflict Monetaire overeenkomst gehandhaafd DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ds* Niemöller gearresteerd Piet van Nek uitgeschakeld Krachtige houding van Londen en Parijs te verwachten Explosie aan boord van Hr. 0 16 Franc mag niet te sterk dalen V R IJ D A G 2 J U L I 1937 65e JAARG. No. 8041 Erkenning van beide partijen als oorlogvoerende overwogen Japan wil het incident niet uitbreiden Wederzijdsche protesten Beschuldigd van verzet tegen Kerkelijke verordeningen Louis-Farr om het wereld kampioenschap 1 EERBERICHT DE BILT SEINTi HELDERSCHE COURANT T UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 In oificeele kringen te Londen wordt te verstaan gegeven, dat En geland en Frankrijk op de vergade ring van de niet-inmengingscommis- sie, die voor vanochtend is bijeenge roepen, een ongewoon forsche hou ding zullen aannemen. Zij zullen het de dictatorschappen duidelijk ma ken, dat zij niet bereid zijn ten eeu wige dage aan het niet-inmengings- principe te blijven vasthouden, als de dictatoren weigeren aan het her stel van de internationale controle mede te werken. Waarschijnlijk zul len zij deze waarschuwing kracht bijzetten door erop te wijzen, dat Valencia bij een opheffing van de niet-inmenging aanzienlijk meer ge baat zou kunnen blijken te zijn dan generaal Franco. Un. Press verneemt, van gezaghebbende zijde, dat de Britsche regeering definitief besloten heeft, de geheele politiek van niet- inmenging in Spanje op te geven, ingeval Duitschland en Italië heden in de zitting van de non-interventie-commissie het Fransch Britsche plan tot voortzetting van de con trole der Spaansche kusten door Fransche en Engelsche oorlogsschepen van de hand zouden wijzen. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat Engeland heden een laatste poging zal doen, om Duitschland en Italië tot aanne ming van het FranschBritsche voorstel te bewegen. Naar aanleiding daarvan zegt de door gaans goed ingelichte Londensche corres- dondent van de N.R.Ct., dat de gedeeltelijke controle, zooals ze thans wordt uitgeoefend in het voordeel is van Franco. Bij de opzegging der overeenkomst is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Frankrijk geprovoceerd door de Dultsche en It&liaansche inmenging, officieelen bijstand aan Valencia zou leveren, m.a.w. men schijnt op het punt gekomen te zijn. waar men Rome en Berlijn gaat waarschuwen dat zij, als zij in hun huidigen koers blijven volharden, met gelijke munt zullen worden betaald. Of dit dreigement ook werkelijk in ver vulling zal gaan staat natuurlijk nog te bezien, maar misschien is dat ook niet noo- dig. Misschien zal het dreigement alleen voldoende zijn om de dictatoren tot andere inzichten te brengen. Doen zij dit niet, dan lijkt het echter wel haast onvermijdelijk, dat Londen en Parijs hun woorden in da den zullen moeten omzetten, d.w.z. dat het met de niet-inmenging gedaan is. Worden beide partijen dan nog bovendien als oorlogvoerende erkend, dan weerhoudt niets de Fransche en Engelsche oorlogsin dustrie om Valencia in ruime mate van wapentuig te voorzien. Of de dictatoren deze gang van zaken wenschen is de vraag. De vergadering der niet-inmengingscom- missie van heden zal daarop het antwoord geven. Het standpunt van Frankrijk. Tijdens de zitting van de Fransche Kamer commissie voor buitenlandsche zaken, waar in de houding van de Fransche regeering tijdens de zitting der sub-commissie voor de niet-inmenging werd vastgesteld, schijnt Delbos-er met nadruk op te hebben gewezen, dat de Fransche regeering evenals de Brit sche regeering vastbesloten blijft het niet- inmengingsbeginsel en het controlesysteem met kracht te verdedigen. De leden van de Kamer-commissie hebben zich met dit stand punt vereenigd. Voorts sloten zij zich aan bij het voorstel van Delbos, om, wanneer Duitschland en Italië het controlestelsel in derdaad zouden torpedeeren en hierdoor de geheele niet-inmenging, met Engeland de kwestie opnieuw onder oogen te zien. Het is immers duidelijk, dat de controle van de FranschSpaansche grens niet kan voort duren, wanneer die aan de SpaanschPor- tugeesche grens niet meer functioneert. In den vorigen nacht heeft Stomonjakof den Japanschen ambassadeur, Sjigemitsoe, op het commissariaat van buitenlandsche zaken ontboden, teneinde hem een energiek protest te overhandigen tegen het feit dat Japansche troepen op 29 Juni het vuur heb ben geopend op Russische kanonneerbooten bij het eiland Sennoefa, een der tussch'en Mandsjoekwo en Rusland omstreden eilan den op 120 lc.m. stroomopwaarts van Blago- westsjensk in de Amoer.. Sjigemitsoe arriveerde op het commissa riaat van buitenlandsche zaken met een Japansch protest tegen de aanwezigheid van Russische schepen in de omstreden zo ne. Stomonjakof verwierp het Japansche protest, op grond van de overweging, dat de JapanschMandsjoerijsche troepen het incident hebben uitgelokt. Het onderhoud duurde van middernacht tot drie uur des morgens. In Russische kringen bewaart men de grootste kalmte en is men van opvatting, dat, al is het incident ernstig, het toch niet buiten het kader valt van de gebruikeijlke grensincidenten. Men vreest niet, dat er ernstige conse quenties uit zullen voortvloeien. Het belang van de zaak is gelegen in de regeling van de kwestie der omstreden eilanden Nojarski Bolisji en Sennoefa, die de scheepvaart op de Amoer beheerschen. Litwinof wijst eisch tot ontrui ming der eilanden af. Nar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, heeft de Japansche ambassadeur zich gis termiddag opnieuw naar het volkscommis sariaat van buitenlandsche z. begeven. Hij zou verklaard hebben, dat zijn inlichtingen geen twijfel lieten, dat de Sowi et vaartuigen begonnen waren te vuren op Mandsjoerij sche grensposten. Daartegenover hield Lit winof staande, dat de Japansch-Mandsjoerij- sche kustbatterijen met vuren begonnen wa ren. De Japansche ambassadeur eischte, dat de Sowjetposten op de betwiste eilanden on verwijld zouden worden teruggetrokken. Ook dezen eisch wees Litwinof af: Moskou antwoordde nog niet. Nog steeds is te Tokio geen antwoord uit Moskou ontvangen en men kan niet ontken nen dat dit stilzwijgen zorgwekkend is. Ge lukkig vormt de rivier de Amoer zelf een groote hindernis voor onverantwoordelijke acties naar beide zijden. Indien het inci dent zich had voorgedaan, terwijl de rivier toegevroren was, zou volgens de Times een of andere plaatselijke commandant onge- wenschte initiatieven kunnen nemen. Goed ingelichte naar niet officieele waar nemers gelooven, datu itsluitend grenstroe pen bij het conflict zijn betrokken en dat de regeeringen de zaak wel zullen bijleggen zooals vroeger ook reeds is geschied. Amerikaansche gezant dringt aan op matiging. De ambassadeur der vereenigde Staten te Moskou, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan den Japanschen ambassadeur, die hem een uiteenzetting gaf van den toe stond in de Amoer. De Amerikaansche di plomaat gaf, geheel pers. en als vriend, den wensch te kennen, dat heti ncident ge- localiseerd zal blijven en geen gevolgen zal hebben. Men legt er den nadruk op, dat de bij het voorval betrokken Russische vaartuigen geen kanonneerbooten waren, mar kleinere booten, die met machinege weren en kleine kanonnen gewapend zijn. ZWAAR VERLIES VOOR DE BE LIJDENDE KERK. HUISZOEKINGEN EN ARRESTA TIES. Ds. Niemöller, de populaire leider van de Duitsche Belijdende Kerk, Is gisterenmorgen gearresteerd en in de gevangenis van Moabit opgeslo ten. De beschuldiging, welke tegen hem is ingebracht, is dezelfde als die, welke tot de arrestatie van andere leden van den broederraad geleid heeft, n.1. dat hij van den kansel af de namen heeft bekend gemaakt van uitd e Kerk getreden personen, on danks het verbod, dat door de mi nisters Kerrl en Frick tegen zulke bekendmakingen is uitgevaardigd. Zijn arrestatie werd verwacht en men gelooft dat deze van langen duur zal zijn. lederen dag heeft de predikant, die zich had opgeworpen tot den kampioen van de belijdende kerk, voor een talrijk en aan dachtig gehoor gepredikt. Hij eischte voor de kerk, aldus Mavas, de vrijheid zelfs in den nationaal-socialistischen staat. Eenige dagen geleden nog heeft Niemöller van den kansel de vraag gesteld, of het woord van den Führer nog waarde had, ge zien de vervolgingen er: arrestaties van pre dikanten der belijdende kerk. Niemöller is de meest bekende en meest populaire leider der belijdende kerk. Ex-duikboot-commandant. Tijdens den wereldoorlog was hij commandant van de duikboot J 151, welke op de Middellandsche Zee tal van vijandelijke transporten heeft tot zinken gebracht. In 1919 was Niemöller 27 jaar oud. Na den oorlog ging hij eerst boeren en vervolgens ging hij theologie studeeren. In 1931 werd hij predikant te Dahlem. Toen het nationaal-socialisme in 1933 de protestantsche kerk aan het gezag wilde on derwerpen van den staat, welke overigens het nieuwe heidendom begunstigde, verzet te Niemöller zich. Duitsche lezing der arrestatie. Het D.N.B. geeft van Dr. Niemöller's ar restatie de volgende „verklaring": „Niemöller heeft sinds langen tijd bij godsdienstoefeningen en in gewone spreek beurten ophitsend» redevoeringen gehouden, leidende persoonlijkheden van den staat en de beweging in een kwaad daglicht gesteld e"n onware beweringen over maatregelen van den staat gelanceerd, om de bevolking in onrust te brengen. Insgelijks heeft hij tot verzet tegen staats wetten en verordeningen aangespoord. Zijn uiteenzettingen behoorden tot den vasten inhoud der buitenlandsche anti-Duit- sche pers. Proces tegen anderen predikant begonnen. Vandaag zal te Moabit het proces beginnen tegen dr. Jacobi en eenige andere predikan ten. Aangekondigd is dat het proces abso luut in het geheim zal worden gehouden. Wellicht zal later een communiqué ver spreid worden, dat het officieele verslag over het proces tegen dr. Jacobi zal behelzen, al dus de N.R.Ct. De politie heeft in het kantoor van het voorloopige kerkbestuur het centrale bureau van de belijdeniskerk te Berlijn, een inval gedaan en liet kantoor verzegeld. Ook is een inval gedaan in het kantoor van een Berlijn- sche districtsorganisatie. Reeds eerder zijn de kantoren van den Pruisischen broeder- raad gesloten en verzegeld. Dr. Alberts, de voorzitter van de belijdenis commissie voor de examineering van the ologische candidaten, die plotseling is ge arresteerd, en weer in vrijheid is gesteld, heeft thans „huisarrest". DE TOUR DE FRANCE. De Franschman Archambaud wint de tweede étappe. Goed werk van de van Schendels en Gerrit van der Ruit. Gisteren werd de 2e étappe van de Tour de France, het traject RijsselCharleville (192 K.M.). afgelegd. Dit is een zeer moei lijk parcours. De Nederlandsche renners hebben zich ook in deze tweede étappe goed geweerd. Of was het geen verdienstelijke prestatie van de beide van Schendel's en Gerrit van der Ruit, om met slechts anderhalve minuut achterstand op den winnaar Archambaud te Charleville aan te komen in een groep, welke gezamenlijk op de zevende plaats werd geklasseerd? Maar een groote teleurstelling heeft de ploeg reeds moeten ervaren. Piet van Nek werd geëlimineerd. Hij kwam in den tijd van 6 uur 9 minuten 15 sec. te Charleville aan, had dus ruim 50 minuten achter stand op den winnaar dezer étappe. Oorspronkelijk werd hij als 89e bin nenkomende geklasseerd, doch later op den avond beslisten de verant woordelijke instanties, dat zijn ach terstand te groot was geweest en dat hij van verdere deelneming was uitgeschakeld. De uitslag der étappe was: 1. Archambaud (Frankrijk) 5 uur 18 min. 31 sec. 2. Godard (Frankrijk), individueel, uur 18 min. 38 sec. 3. Braeckeveldt (Bel gië) individueel, 5 u. 19 min. 4 sec. 7. ex aequo, Albert van Schendel, Anton van Schendel, Gerrit van der Ruit e.a. allen 5 u. 20 min. 2 sec. 66e. Braspenning \Neder- land), 5 u. 33 min. 3 sec. 73e. Middelkamp (Nederland) 5 u. 33 min. 10 sec. 89e. Van Nek (Nederland) 6 u. 9 min. 15 sec. Stand algemeen klassement. 1. Majerus (Luxemburg), 12 u. 15 min. 23 sec. 2. Archambaud (Frankrijk) 12 u. 17 min. 12 sec. 3. Mersch (Luxemburg) 12 u. 18 min. 2 sec. 31e. Albert van Schendel (Ne derland), 12 u. 29 min. 3 sec. 51e. Anton van Schendel (Nederland) 12 u. 39 min. 6 sec. 53e. Van der Ruit (Nederland) 12 u. 39 min. 57 sec. 54e. Braspenning \Nederland) 12 u. 39 min. 58 sec., 60e Middelkamp (Neder land) 12 uur, 44 min. 11 sec. De Luxemburger Matthias Clemens deed op 4 km. van Rijssel met nog eenige andere renners een zware val. Hij brak zijn sleu telbeen en moest naar een ziekenhuis ver voerd worden. Schmeling weer gepasseerd. De manager van Tommy Farr, Britsch kampioen in het zwaargewicht, deelde gis teravond mede, dat Farr accoord ging met de voorwaarden, door den Amerikaanschen bokspromotor Mike Jacobs gesteld, voor een wedstrijd tegen Joe Louis om het wereld kampioenschap aller gewichten, welke ont moeting in September a.s. te New York zou plaats vinden. Farr's manager, Broaribb, voegde er nog aan toe, dat in verband met het tot stand komen van de match Louis-Farr de ontmoe ting tusschen Farr en Schmeling geen door gang zal vinden. Verwachting: meest matige wes telijke tot zuidwestel. wind, half tot zwaar bewolkt, wei nig of geen regen, iets war mer. Verdere vooruitzichten: krimpen de wind, warmer. Barometerstand hedenmorgen 8 nor 77.3 DRIE GEWONDEN. Op de onderzeeboot O 16 heeft gister een ernstig ongeval plaats ge had. De O 16 ligt op het oogenblik op de werf der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" voor de gebruikelijke revi sie. Gister was men in de machine kamer aan het pioefdraaien, toen plotseling een hevige explosie plaats vond. De compressor van een Dieselmo tor was geëxplodeerd, waardoor een stuk metaal met groote kracht dooi de beperkte ruimte van de machine kamer werd geslingerd. In deze ma chinekamer bevond zich een groot aantal marinemenschen, zoodat het ergste werd gevreesd. Van alle zijden kwam hulp toesnellen. De commandant, luit. ter zee, le kl., C. J. W. van Waning, nam onmiddellijk alle ge- wenschte maatregelen. Na de eerste opwinding bleek dat dit ongeval bijzonder goed was afgeloopen. De officier-machinist 2e kl. bij de M.S.D.J. Lug- ten werd echter met verwondingen aan het gelaat, en waarschijnlijk met een zware hersenschudding, naar het ziekenhuis „Be thesda" overgebracht. Verder werden nog gewond de officier-machinist 2e kl. bij de M.S.D.S., Pluim en majoor-machinist A. van Soest. Hun verwondingen waren echter van dien aard dat zij, na verbonden te zijn, naar Den Helder konden vertrekken voor onderzoek. De overige aanwezigen bekwamen allen snij- en schaafwonden. De oorzaak van de explosie is nog onbekend. Havas seint uit Londen, dat tus schen Parijs, Washington en Londen is overeengekomen het drievoudig monetair accoord te handhaven. In een verklaring tegenover de pers heeft de Amerikaansche Minister Morgenthau te kennen gegeven, dat hij hoopte, dat het Fransche ministerie van financiën een sta biel peil voor den frank zal vaststellen, het geen het eerste doel is, dat de driemogend- heden-overeenkomst beoogt. Hij deelde mede, dat de Fed. Re serve banken in de afgeloopen da gen hebben geopereerd om een reac tie op de Amerikaansche beurzen te voorkomen en dat zij er dank zij de overeenkomst in zijn geslaagd, den koers van den franc te handhaven.- Morgenthau verklaarde nog, dat er geen verandering wordt aangebracht in de tech nische regeling der monetaire overeenkomst. Hij zeide voorts, dat sedert Maandag slechts geringe bedragen waren omgezet in francs voor Amerikanen, die daaraan behoefte had den. Verder vestigde hij er nog met nadruk de aandacht op, dat de monetaire overeenkomst van kracht was gebleven gedurende de beursluiting in Frankrijk. Was dit niet ge schied, dan zouden de wereldmarkten ze ker ernstig verstoord zijn. Boodschap van Sir Simon. In het Lagerhuis heeft Sir John Simon verklaard aan den Franschen minister van Financiën een boodschap te hebben ge zonden van den volgenden inhoud: „Nu gij de volmachten hebt gekregen, die gij verlangde om te voorzien in den tegen- woordigen toestand, verheug ik mij van te voren de nauwe samenwerking te zien voort gezet tusschen onze schatkisten krachtens de driemogendhedenovereenkomst Ik wil de oprechte hoop tot uitdrukking brengen, dat Frankrijk w-eldra uit de tijdelijke moei lijkheden, waarvoor het geplaatst is, zal ge raken." Sir John Simon voegde hieraan toe, dat hij meende te weten, dat een gelijkluidende boodschap door het departement van Finan ciën der Ver. Staten aan den Franschen minister van Financiën was gezonden. Blijkens een Havis-telegram uit New York heeft de minister van Financiën, Mor genthau, zijn Franschen collega Bonnet, een boodschap gezonden, die geheel denzelfden inhoud heeft als die welke Simon aan Bon net heeft doen toekomen. De zaak is dus precies geloopen zooals wij gisteren reeds veronderstelden, dat gebeu ren zou. Alle bij de monetaire ^overeenkomst be trokken groote mogendheden hadden te groot belang bij een bestendiging van het monetaire stootblok om Frankrijk zonder meer los te laten. Men heeft dit echter niet geheel in de hand% Gaat Parijs door met zijn dwaze finan- tieele politiek, dan zullen Londen en New York er op den duur wel voor passen om hun goede goud te offeren voor het steunen van hun demoncratischen broeder daar dit in wezen neerkomt op het verleenen van groote ongedekte credieten. In dit verband zijn de geruchten opmerke lijk, die beweren dat het vooral de Fransche regeering geweest is, die op de handhaving van de monetaire overeenkomst heeft aan gedrongen. De Engelsche er. Amerikaansche regeerin gen zouden zich echter slechts dan bereid hebben verklaard, indien Parijs zich zou beperken tot een redelijke devaluatie van den franc. Heeft Chautemps in die voorwaarde be rust, dan komt dat er op neer, dat de winst uit de koersdaling beperkt is geworden en Bonnet tot taak zal krijgen een zeer groot bedrag in den vrom van directe- en indirec te belastingen uit het niet erg gewillige Fransche volk te persen. Veel vertrouwen is er in beurskringen blijkbaar niet. Het hooge diagio voor ter mijnfrancs toont duidelijk aan, dat men ver re van gerust is op de verdere gang van zaken. Hiertoe draagt de maar steeds voort durende onrust op de arbeidsmarkt niet weinig bij.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1