itterdamsche cartonnage- fabriek uitgebrand Chautemps tracht hotel' stalling te voorkomen Japan vergiftigt China met opium Vuurzee te Rotterdam e pot verwijt den ketel Ontgaat Springer de wereldtitel dammen? Belgische liberalen ont trekken regeering bun steun Poolsch-Roemeensche vriendschap Lewis in het Zuiden geboycot Door een dak gevallen Het Schaak-tournooi te Kemeri Nieuwe verrassingen te Wimbledon Geestelijke onderwijzers moeten trouw aan Hitier beloven PUBLICATIE. kwaliteit V- v. v. V. beneden 50 ;>4 58 67 7fi V) 1 -tot tot tot tot tot K' 53 57 66 75 85 kg kg kg kg kg Pakhuis gedeeltelijk uitgebrand. Gisternacht te ruim 1 uur is brand ont- kt op de bovenverdieping van een pakhuis legen aan den Boerensteiger te Rotterdam, t, voor wat het bovengedeelte betreft, in bruik is bij de firma H. H. de Klerk, han- 1 in tapijten, gordijnen, meubelen en aan- rwante artikelen. De brand werd ontdekt door een nachtwa- r, die vuur zag in liet bovengedeelte van t pakhuis, dat als atelier gebruikt wordt. 3e brandweer rukte daarop voor de twee maal binnen zeven uur met groot mate- ;al uit en wel met twee motorspuiten en automatische ladder, inmiddels was het clectrische tramnet sds gedeeltelijk stroomloos gemaakt. Dank het krachtdadig optreden van de brand er is de vuurzee, welke vooral in den nvang fel naar buiten laaide, tot het ate- r beperkt gebleven. Vangezien het pakhuis een zelfstandig nd is en slechts enkele kleinere verinn igen met het hoofdgebouw heeft, welke rendien door zware ijzeren branddeuren schermd zijn, is er weinig gevaar geweest ar het overslaan van het vuur naar het Kite pand, temeer, omdat bovendien drie alen van de slangenwagens groote water- issa's op de vuurzee wierpen. Zoodoende d de brandweer, die onder hoofdleiding nd van den hoofdbrandmeéster l. A. v. nsteren, het vuur vrij snel onder den ie. fet atelier en een deel van het dak indde evenwel uit. 3e beneden gelegen verdiepingen van het thuis hebben eenige waterschade opge- pen. 3e oorzaak van den brand is tot nog toe bekend. Buren hebben echter verklaard, t zij na middernacht nog in het pand tben hooren loopen. Dit is betrekkelijk ts bijzonders, want gedurende de laatste ken zijn schilders bezig geweest om het thuis aan de buitenzijde wat op te knap- en blijkbaar hebben zij verschillende len ook des nachts daaraan gewerkt, ar een en ander wordt door de politie een ierzoek ingesteld. Twee mannen wegens diefstal en zedendelict aangehouden. iister kwam A. v. d. B., wonende in het lucht Nerhovën onder Gilzc (N.B.), tot ontdekking, dat uit zijn geldkistje een irag van vijfhonderd gulden was ont- iemd. Hij deed hiervan aangifte bij den rgemcester, die een onderzoek instelde, t als gevolg, dat een buurjongen van v. B., de achttienjarige C. G. werd gearros- rd. sra een streng verhoor door de politie de de jongen een bekentenis af. Hij had een bedrag van f 160 In zijn bezit. De rest i hij hier te lande en in België opge- akt. n verband met een verklaring van den ehoudene werd echter ook v. d. B. zelf esteerd, als verdacht van het plegen onzedelijke handelingen met den be ver van den diefstal, k hij is na een volledige bekentenis ;esloten. Beiden zullen voor den officier justitie worden geleid. Ook zekere S. A., verdacht van heling van het geld, rd aangehouden, doch na verhoor weder- in vrijheid gesteld. Zware brand snel gebluseht. risteravond omstreeks kwart over zes is r tot nog toe onbekende oorzaak brand staan in de „Cartonnagefabriek Rotter- n", gelegen in de Delftschestraat te Rot- iam. Men zag rookwolken opstijgen en kort daarna sloegen de vlammen uit de zolderverdieping fel naar buiten. Zware rookwolken baanden zich een uitweg en tot ver in den omtrek was het te zien, dat er een zware brand woedde. e brandweer rukte onmiddellijk met t materiaal uit en het is mede aan haar ingrijpen te danken, dat deze brand otte nog zoo snel bedwongen kon wor- Het vuur vond in de licht brandbare ele o.d. zolderverdieping gretig voedsel n een minimum van tijd stond de ge- e verdieping in lichter laaie. Er was op moment niemand van het personeel r in het pand aanwezig. brandweer kon het vuur doortastend rijden omdat de cartonnagefabriek, die naar achteren op het voormalige han- terrein aan de Delftschestraat ligt, aan zijden vrij van de omliggende huizen t, zoodat men zoowel van de zijde van Delftschestraat, als van de zijde van de rtstraat, de vuurzee kon aantasten, an de twee motorspuiten heeft er slechts dienst behoeven te doen en wel met stralen. Bovendien waren er nog vijf len gerequireerd van slangenwagens. Een oogenblik heeft men nog ge vreesd, dat het geheele pand een prooi der vlammen zou worden, maar aangezien de zolder van de andere verdiepingen is gescheiden door een zware betonnen vloer, is zulks niet het geval geweest. Wel is het dak en de schoorsteen ingestort, Doordat de brandweer groote hoeveelheden water in het vuur wierp, kon ook uitbreiding naar dc belendende pan den voorkomen worden. egen zeven uur kon men met de nablus- ng beginnen. De zolderverdieping is to- uitgehrand, terwijl de henedenverdie- ■en veel waterschade hebben gekregen. Man en meisja ernstig gewond. Op de Marinewerfkade in de Monteur- school te Amsterdam, is gistermiddag een arbeider van een glazen dak gevallen. Met fracturen aan armen en beenen is hij naar het. Binnengasthuis vervoerd. Ernstiger kwam een meisje te vallen, dat op het Waterlooplein in een patronaats gebouw door een dakluik viel. Met een ver moedelijke wervelfractuur is zij naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis overgebracht. Raichenbach zal wel kampioen blijven. Remise het einde der twee-en-twintig8te partij. Gisteravond is in de Bijenkorf te 's-Graven- hage de twee-en-twintigste partij om het we reldkampioenschap dammen tusschen Sprin ger en Raichenbach gespeeld. Een partij met veel verrassingen en sen- sationeele middenspelwendingen, die ten slotte op remise uitliep. Vooral ook voor de toeschouwers een partij vol spanning en levendigheid. Al met al: Raichenbach is weer een tikje nader tot het doel gekomen: Alleen wanneer Springer de resteerende drie partijen wint, kan hij Rai chenbach nog onttroonen. Verwacht mag worden, dat de Franschman heden, wanneer de 23ste partij te Amsterdam wordt gespeeld (in het Victoria-hotel om 7 uur), definitief in het bezit van zijn titel blijft. Aan remise heeft hij reeds voldoende. De stand is: M. Raichenbach 22 5 14 3 24 B. Springer 22 3 14 5 20 Landau wint van Osols. De belangrijkste partij uit de twaalfde ronde, die tusschen Flohr en Reshevski ein digde in remise, zoodat do Amerikaan zijn voorsprong van 111 punt behouden heeft. De uitslagen waren: Rellstab—Fine afgebroken. BergHasenfuss afgebroken. Apschenek—-Petrov afgebroken SteinerKeres afgebroken AljechinBpeoek afgebroken Mikenas—Stahlberg afgebroken. Landau—Osols 1—0 EeiginTartakowcr MA Flohr—Reshevski A—A De stand luidt: 1. Reshevski 10 punten. 2. Flohr SA punt. 3. Petrov 8 punten pluse en afgebroken partij. 4. Aljechin 7A punt plus een afgebroken partij. 5. en 6. Keres en Steiner 7 punten plus ëen afgebroken partij. 7. Tartakower 7 punten. 8. Apschenek 6A punt plus een afgebroken partij. 9. en 10. Fine en Stahlberg 6 punten plus een afgebroken partij. 11. Mikenas 5A punt plus een afgebroken partij. 12. 13. en 14. Rellstab, Boeoek en Berg, 4 punten met 1 afgebroken partij. 15. Landau 3A punt. 16. en 17. Osols en Feigin 3 punten. 18. Hasenfuss VA punt plus een afgebro ken partij. Engelsche en Poolsche in den eindstrijd dames enkelspel. Een uitverkocht Wimbledon heeft gisteren bij prachtig zomerweer wederom enkele ver rassingen beleefd. In de halve eindstrijden van het dames enkelspel kwam deze verrassing in den vorm van een nederlaag van de Amerikaansche kampioen, mej. Marble, tegen de Poolsche speelster mej. Jedrzejowska. Dorothy Hound, die in den- halven eind strijd de titelverdedigster Helen Jacobs uit schakelde, deed dit thans met de Fransche kampioene, mevr. Mathieu. In den eindstrijd zal het dus een Europee- sche strijd om het kampioenschap worden tusschen mej. Jedrzejowska en mej. Round, waarvoor de Engelsche speelser, die in 1934 reeds eens den Wimbledontitel won, mis schien iets betere papieren heeft. Herdelijlc schrijven tegen Vlaamsch nationalen verwacht. De liberale partij heeft haar voor zitter opgedragen stappen te doen bij minister-president van Zeeland na diens terugkeer uit de Vereenig- de Staten, om hem mede te deelen, dat de liberale partij haar steun aan de regeering niet verder zal verlee- nen, indien deze regeering niet wordt gewijzigd en een nieuw regee- ringsprogramma wordt opgesteld, in liberalen geest. De liberalen verlangen, dat de wijziging in de regeering voor October een feit zal zijn en zij willen uit het regeeringsprogram het wetsontwerp op de organisatie van de beroepen verwijderd zien. In Vlaamsch-nationalistdsche krin gen verwacht men een herderlijk schrijven van den aartsbisschop van Mechelen tegen het verbond van Vlaamsch nationalisten. De aartsbisschop heeft reeds in April van dit jaar ingegrepen in de Belgische binnen- landsche politiek, toen hij in den verkie zingsstrijd tusschen van Zeeland en Degrelle op het laatste oogenblik zich scherp uitliet over de politiek der Rexisten. Koning Carol naar Boekarest terug. Koning Carol en prins Michael van Roe menië zijn gisteren naar Boekarest terug gekeerd. Op alle Poolsche stations, waar de trein waarmede zij reisden, passeerde, ston den muziekcorpsen opgesteld, die liet Roe- mecnsche volkslied speelden. Gistermiddag is de chef van den Poolschen generalen staf, generaal Stachiewicz, verge zeld van verscheidene stafofficieren, naar Boekarest vertrokken. In een communiqué wordt gezegd, dat het bezoek van Koning Carol heeft aangetoond hoe een onwrikbare vriendschap de beide landen verbindt, en dat bij de bestudeering van de voornaamste vraagstukken, die de beide landen aangaan, de volkomen over eenstemming hunner belangen kon worden vastgesteld. Dc handhaving van den vrede, zoo wordt er aan toegevoegd, is het voor naamste doel van het Poolsch-Roemeensche hondgenootschap. Poolsche manxschalk naar Roemenië Maarschalk Smiglv Rvdz is uitgenoodigd door Koning Carol de herfstmanoeuvres van het Roemeengche leger te komen bijwonen. Werkgevers weinig toeeehietelfjk. Minister-president Chautemps heeft gis teravond een afvaardiging van de arbeiders in het hotelbedrijf ontvangen. Later op den avond ontving hij een aantal afgevaardig den van de werkgevers in dit bedrijf. 'Ie half tien duurden de besprekingen nog voort. Te tien uur werd door het bureau van den minister-president een communiqué ge publiceerd over de besprekingen tot half tien. Aan beide partijen werd een bemidde lingsvoorstel voorgelegd. De werknemers hebben dit aanvaard, doch de werkgevers achtten het onvoldoende en bleven op hun stuk staan. De afgevaardigden van de werk gevers hebben evenwel erin toegestemd na dat Chautemps had gewezen op den ernst van den toestand, hedenochtend de bespre kingen te hervatten. Toch schijnt gisteravond een stap in de goede richting te zijn gedaan en men hoopt dat de besprekingen heden tot een goed einde zullen worden gebracht. Het bureau van de federatie van kleinhan delaren en de voorzitters van de corpora tieve bonden van kleinhandelaren hebben vergaderd. Zij hebben na de vergadering een communiqué .gepubliceerd, waarin zij werk gevers en werknemers in de hotelindustrie verzoeken een einde te maken aan de agst welke het herstel in het zakenleven belem merd en welke het succes van de tentoon stelling in den weg staat. De kleinhandelaren verzoeken beide par tijen alle mogelijke concessie te doen om een blijvende overeenkomst te vinden. Het communiqué besluit met de verkla ring dat indien morgen de sluiting der za ken in het hotelbedrijf door zal gaan, de kleinhandelaren de beweging zullen steu nen. Aan alle kleinhandelaren zal in dit geval worden verzocht hun zaken des och tends van negen uur tot twaalf uur te sluiten. De zeer kleine winkeliers en de handwerkslieden doen niet mee De algemeene bond van kleine winkeliers en handwerkslieden welke 40.000 leden, (meest zeer kleine zelfstandigen) telt, waar onder talrijke restaurant-, café- en hotelei genaren, heeft in een aan de pers verstrekt communiqué al zijn aanhangers te Parijs en in de provincie uitgenoodigd, geen ge volg te geven dan het door groote hotel houdersbonden voor morgen uitgegeven slui tingsparool. De bond wijst er in het commu niqué op, dat een zodanige actie den Franschen handel, en het geheele land ern stig nadeel zou berokkenen, en dat onge twijfeld een groot deel van de openbare meening tegen liet hotelbedrijf in opstand zou komen. De Bond van Hotelhouders in Algiers heeft besloten, uit sympathie met de colle ga's uit het moederland, ook morgen de za ken" té sluiten. Anders ontslag en geen salaris. De Duitsche rijksminister van opvoeding heeft reeds geruimen tijd geleden instruc tie gegeven, dat de employés in zijn ressort die in openbaren dienst van het rijk of van de landen zijn, een gelofte van trouw aan den „Führer" moeten afleggen. Aangezien hieronder ook de geestelijken vallen, die in openbare scholen onderwijs geven, heeft de Wurtembergsche minister van eeredienst de evangelische en katholieke geestelijken, die de gelofte van trouw niet hebben afgelegd of slechts onder voorbehoud hebben willen afleggen uit het onderwijs aan openbare- scholen gesloten en voor deze geestelijken de staatssubsidies voor hun salarissen opge heven. PRIJZEN VARKENS BESTEMD VOOR B AC ONBEREID ING. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Donderdag 1 Juli 1987 aan haar te leveren varkens, bestemd voor baconbe, reiding, veriioogd zijn met 2 cent per kg. geslacht gewicht. Deze prijzen zijn tot we, deropzegging als volgt: Prijs per kg. geslacht gewicht in centent t a naar 65 68 70 68 66 1B IIA kwali- 63 66 08 66 84 IC 1IB UIA teit 61 64 66 64 62 IIC IIIB max. 59 62 64 62 60 HIC '52 57 60 62 60 58 (_;Q ^cent 55 58 60 58 56 Onder geslacht gewiékj wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het war, me gewicht verminderd met 2 De voorwaarden, waaronder de varkens geleverd moeten worden, zooals zij het laatst zijn vermeld in de publicatie' d.d. 24 April j.1. zijn ongewijzigd gebleven. Adv. H Indrukwekkende demonstratie boven Lon den van 250 vliegtuigen der Britsche lucht macht, tijdens de jongste manoeuvres bij Hendor. In het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden hebben de vertegen woordigers van Georgië verklaard, dat de Zuidelijke Staten den onwet- tigen ondermijnenden arbeid van de Lewis-vakvcreenigingen niet zul len dulden. Wanneer de staats- en gemeente-autoriteiten niet spoedig hun ambtelijke plichten tot bescher ming van de rechten en vrijheden der staatsburgers nakomen, zou een burgeroorlog verwacht kunnen wor den. Zooals reeds werd medegedeeld, zijn de Inland Steel Co. en het Steel Workers Or- ganisation Committee tot overeenstemming gekomen, op grond waarvan 12.50 arbeiders gisteren weer aan het werk gingen. De gou verneur heeft 3.600 man nationale garde, die in Noord-Indiana waren ondergebracht, ge demobiliseerd. De districtsleider van het co mité voor Industrieele Organisatie, heeft den posters grlast, het posten te staken. De gouverneur van Indiana voert verder op het oogenblik besprekingen met de staal fabrieken te Youngstown van de Sheet and Tube Co., teneinde een oplossing te vinden voor de staking, die 6.500 arbeiders omvat. WEERBAARHEID DER CHINEE- ZEN WORDT GEBROKEN. Groote opiumindustrie in Mandsjoekwo. In de jongste vergadering van de Volken- bondscommissie voor de bestrijding van het misbruik van opium en andere verdooven- de middelen, zijn belangrijke feiten naar voren gekomen, die een fel licht werpen op den internationalen geheimen handel in verdoovende middelen. Men krijgt ook den indruk, schrijft de N.R.C., dat de regeeringen de volkenbonds conventies over het algemeen met bevredi gende nauwgezetheid naleven en dat in vrijwel alle landen de noodige wetgevende en administratieve maatregelen voor dit doel getroffen zijn. De goede resultaten ko men dan ook tot uiting in de statistieken over de wereldfabricatie van verdoovende middelen, in het bijzonder morfine en co- caine, die vooral dank zij het in werking treden van de conventie van 1931, die de vermindering dezer fabricatie ten doel had. belangrijk is afgenomen. Terwijl b.v. de we reldfabricatie in 1929 nog bedroeg 57.85 ton morfine en 6.43 ton cocaine, is deze in het jaar 1935 niet grooter geweest dan 30.91 ton morfine en 3.97 ton cocaine. Op het oogenblik komt de jaarlijksche we reldfabricatie aan deze verdoovende midde len vrijwel overeen met de jaarlijksche we reldbehoefte eraan voor rechtmatige medi sche en wetenschappelijke doeleinden. Een tiental jaren geleden was de toestand nog geheel anders en overtrof de wereld fabricatie de rechtmatige wereldbehoefte in zoo groote mate, dat het geen wonder was, dat jaarlijks vele tonnen morfine en co caine in den ongeoorloofden handel geraak ten. Helaas is de werkelijke toestand ook thans nog niet zoo gunstig als uit de oilicieele statistieken van we reldfabricatie en wereldbehoefte schijnt te blijken. Want de statistie ken bevatten natuurlijk slechts de cijfers van de fabricatie in de fabrie ken, die hiertoe de noodige vergun ningen verkregen hebben, en zwij gen over de vervaardiging van ver doovende middelen in clandestiene en andere zonder vergunning wer kende fabrieken. Het vorig jaar wees de volkonbondscom- missie in haar rapport reeds op het gevaar, dat voor den strijd tegen de verdoovende middelen uit de klaarblijkelijke aanwezig heid van clandestiene fabrieken voortvloeit. Een nader onderzoek naar dit gevaar schijnt te hebben aangetoond, dat deze in de landen, die zich tot den strijd tegen het kwaad vereenigd hebben, minder talrijk zijn dan men aanvankelijk wel gevreesd had. Weliswaar worden nog steeds groote hoe veelheden morfine en cocaine, en ook he roïne, in den ongeoorloofden handel ge bracht, doch de hoofdleveranciers hiervan schijnen niet de clandestiene fabrieken in Europa te zijn, doch de geheel in het open baar, zonder eenig toezicht werkende fabrie ken in die gedeelten van het Chineesche Rijk, die geheel en al of althans grooten- deels onder de macht van Japan zijn komen te staan: het vroegere Mantsjoerije en Je- hol en de Chineesche provincies ten Noor den van den „Grooten Muur." Scherpe aanklacht tegen Japan. Terwijl de scherpe Chineesche wetgeving tegen de ongeoorloofde vervaardiging en den ongeoorloofden handel in verdoovende middelen inderdaad den algemcencn toe stand in die gedeelten van China, die on der het gezag van dc regeering van Nan king staan, gaandeweg schijnt te verbete ren, wordt de toestand in het tegenwoordige „Mantsjoekwo", in de provincie Topei en in de Japansche concessie te Tsientsin steeds erger. Het waren vooral de regeeringsgede- legeerden van de Vereenigde Staten van Amerika (Fuller) en van Egypte (de be kende Russel pasja, die zooveel ertoe heeft bijgedragen de ziekte der verslaafdheid aan verdoovende middelen in Egypte zelf vrij wel te overwinnen), die scherpe aanklachten in dit verband tegen de Japansche regeering richtten. Waar Japan komi, wint de opi um veld. De Amerikaansche gedelegeerde ontzag zich niet het verwijt tot Japan te richten, dat overal waar de Japansche invloed in het Verre Oosten zich uitbreidt, ook het kwaad der verdoovende middelen veld wint. En Russel pasja meende, als zijn overtui ging te kunnen verkondigen, dat. 90 pet. van de hoeveelheden verdoovende middelen, die in de geheele wereld in den ongeoorloofden handel in omloop zijn, van Japansche her komst zijn en vervaardigd werden in het z#n. „Mantsjoekwo" of in dc Japansche concessie te Tsientsin, van waaruit zij in groote meerderheid naar Amerika verzon den worden. Heroïne ais betaalmiddel! Ten minsie 200 fabrieken werken den ganschen dag onder leiding van 1500 Japansche deskundigen in do Japansche concessie van laatstge noemde stad aan de fabricatie van verdoovende middelen, vooral hero ïne. Russel pasja deelde nog mede, dat in sommige streken van Mant sjoekwo heroïne in zoo reusachtigen omvang aanwezig is, dat het daar als betaalmiddel gebruikt wordtl De boeren, die hun landbouwvoort- brengsclen aan de stedelingen leve ren, worden vaak daarvoor met he roïne betaald! De boerenbevolking is zoo hieraan verslaafd, dat zij me- nigmaal hun vee en zelfs hun boe renhoeven verpanden, om zich slechts heroïne te verschaffen. De Japansche autorileifen schijnen niets te doen, om aan dit kwaad een einde te maken. Evenmin leggen zij aan de voortdu rende uitbreiding van den aanbouw van de opiumplant in Mantsjoekwo en de andere onder hun gezag staande Chineesche pro vincies eenige belemmering in den weg. In het laatste jaar is de reeds zeer omvang rijke oppervlakte grond, die in Mantsjoekwo met opium bebouwd wordt, met 17 pet. ge stegen. De mededeelingen van Fuller en van Russel Pasja, die ook nog van Chineesche en andere zijden beves tigd werden, wekten in de kringen der Volkenbondscommissie den in druk, dat de Japansche autoriteiten niet slechts ter wille van de hieraan verbonden financieele voordeelen 't dulden en zelfs aanmoedigen, dat de bovenbedoelde gebieden meer en meer de besmettingshaard worden, van waaruit de verdoovende mid delen zich over de wereld versprei den, doch dat zij het bovendien gaarne zien, dat in het bijzonder 't Chineesche volk erdoor vergiftigd wordt, waardoor de weerstands kracht der Chineezen tegen de Ja pansche veroveringen van groote stukken van het Chineesche Rijk wordt ondermijnd. De vertegenwoordiger der Japansche rc- geering "ïokohama gaf toe, dat op dit punt ue toestand het vroegere Chineesche gebied nog veel te wenschcn overlaat. Naar zijn verklaringen was er echter veel overdrij ving in de beschuldigingen der andere le nen der commissie geweest. Evenals verle nen jaar beloofde Yokohama echter, dat de Japansche regecring zou onderzoeken, in ïoexerre zij tot verbetering van den toe stand zou kunnen bijdragen, ilij moest enter terstond erop wijzen, dat de .Tapan- scno autoriteiten in Noord-China licel wat hoi?011 aa" 'Uln hoofd hebben en dat de tr' .',l'1.R.en van het leger bovenaan moeten g steui worden, zelfs boven het belang van irl'iLi"roffende bestrijding van het mis bruik der verdoovende middelen!

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2