m FIJNSTE KLEDING MAR (SAAI Het Lyceum - Geen critiek van den Raad Jtqwxla Piet Schmidt- alleenRuyghweg 74. Tel. 740 Texel Dorus Rijkersfonds Vrijdag 2 Juli 1937 Tweede Blad De revue „Leve de lol" Safety first Een woord tot U, wielrijders! Hr. Ms. Hertog „Hendrik" te Funchal Dat is verboden Belasterd Diversen yDoorziiten PUROL®» Zaterdag opent„Centrum" haar eigen speeltuin De in strijd om de macht het Verre Oosten Witter dan wit Uw adres van vertrouwen: Attentie: Eigen atelier Coupeur aan huis te ontbieden De vliegdienst Texel-Amsterdam aangevangen De openbare bijeenkomst van onze vroed schap op Woensdagavond j.1. is een belang rijke geweest: twee besluiten, welke dien avond genomen werden, zullen in de toe- komst verstrekkende gevolgen voor onze ge meente kunnen hebben. Niet in overeen stemming met de belangrijkheid van de zit ting was de publieke belangstelling, welke zich beperkte tot de aanwezigheid van „meester Hoek", zonder wien trouwens een raadsvergadering niet wel denkbaar is. Waar waren de andere getrouwen? Interes seerde hen het te verwachten onderwijs debat niet Het was de laatste Raadsvergadering van den heer A. v. d. Heide, en het zal dezen verdienstelijken soc.-demomcraat ongetwij feld voldoening geschonken hebben, dat hij zijn stem nog heeft kunnen geven aan zulke belangrijke zaken als de omzetting van de Handelsschool in de H.B.S.-a en van de stichting van een gemeentelijk Lyceum onge twijfeld waren. Hoe interessant en van beteekenis de an dere groote onderwerpen, als het voorstel van den heer Uithol om de subsidies voor de Fröbelscholen te verlagen en de critiek van den heer Steenlage ook waren, deze zit ting werd toch beheerscht door de Lyceum- voorstellen. Het is dan ook vanzelfsprekend, dat wij daaraan in deze raads-nabeschouwing den voorrang verleenen. Zooals men weet, heeft de Raad zoowel het voorstel tot omvorming van de Handels school in een H.B.S.-a als tot de stichting van een Lyceum, met algemeene stemmen aangenomen, hetgeen niet alleen prettig was voor den promotor, wethouder De Boer, maar ook voor den neutralen toehoorder, wien het algemeen belang en dat der ge meente ter harte gaat. Want het valt niet te ontkennen, dat deze besluiten het hart van de gemeente raken. Het is, zooals Mr. Mulder het in zijn rede zeide: Goed onder wijs is een levensbelang voor onze gemeente. En het was een gebrek in onze plaatselijke samenleving, dat tot nu toe hier de gelegen heid ontbrak om een klassieke opleiding te genieten. Wel hadden we een „cursus Oude Talen", doch deze was niet anders dan een lapmiddel. Een tijdelijke maatregel, welke als het ware de wipplank vormde voor een grooter plan, zooals dat thans is uitgebroed. De omvorming van de Handelsschool in een H.B,S.-a is niet alleen een kwestie van naamsverandering. Immers het lesprogramma zal een wij ziging ondergaan, in dien zin, dat het aan- etal lesuren in de handelsvakken iets ver minderd zal worden, terwijl uitbreiding ge geven zal worden aan het onderwijs in vreemde talen, maar ook in Nederlandsch. Op deze wijze is de school beter geschikt voor algemeene opleiding en is het speciale karakter van een vakschool, welke in één bepaalde richting opleidt, n.1. in de richting van den handel, minder sterk. Het spreekt vanzelf, dat dit de waarde van de school ten zeerste verhoogt. Is er dan geen verschil meer met de Rijks H.B.S., de z.g. H.B.S.-B?, zal men vragen. Het antwoord luidt: ja en neen. In de eerste drie klassen is n.1. het onderwijs op beide scholen aan elkaar gelijk; het uitge- sproken wiskundig karakter van het Rijks- H.B.S.-programma is verlegd naar de hoo- gere klassen. Het verschil in de school typen is in de beide hoogste klassen ge legen. Aan de H.B.S.-a staat het onderwijs in de maatschappelijke vakken en de talen, aan de H.B.S.-b het onderwijs in de wis- en natuurkundige vakken op den voorgrond. Dit is het verschil tusschen de beide Hoogere Burger Scholen. Er zijn natuurlijk meerdere verschilpunten, maar die hebben met het onderwijs als zoodanig niets te maken. Toch zijn die verschillen zeer belangrijk. Zoo zal b.v. het feit, dat de één een Rijks- en de andere een Gemeenteschool is, de meeste ouders en opvoeders koud laten, vooral nu de schoolgelden gelijk geworden zijn. Is het ook de gemeente onverschillig of men zijn kinderen naar de H.B.S.-A dan wel naar de H.B.S.-B stuurt? Neen, lang niet. Ons Gemeentebestuur hoopt, dat zoo- VOETEN VERSTIJFD DOOR RHEU.MATISCHE PIJNEN. Nu vry van pijn Kan weer gewoon loopen. „M(jn voeten en enkels waren verstijfd door rheumatische pijnen en ik moest 8 weken in bed blijven, niet in staat mijn voeten op den grond te zetten. Ik dacht niet ooit weer te kunnen loopen. Toen haalde een kennis mij over een flacon Kruschen Salts te koopen. Reeds na een week voelde ik mij beter en na 3 flacons kon ik weer zonder moeite loopen. Dikwijls heb ik aan beterschap gewanhoopt, maar ik voel me nu gezonder en gelukkiger dan ooit te voren". Mevr. F. A. H. te W. De werking van Kruschen Salts berust op het feit, dat de verschillende zouten, waaruit dit is samengesteld, de afvoerorganen aan sporen tot een natuurlijke werking. Alle schadelijke afvalstoffen als urinezuur, wat in de meeste gevallen de oorzaak is van rheuma tische pijnen, worden regelmatig verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothe kers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.) veel mogelijk leerlingen zullen worden aan gemeld voor het Lyceum of voor de Kweek school. Ja, ja, die is er ook nog, al zou men haar bijna vergeten! Dat zit zoo: voor elke(n) leerling, die de Rijks H.B.S. bezoekt, moet de Gemeente 185.per jaar aan het Rijk betalen. Wij genieten n.1. het voorrecht een Rijks H.B.S. te bezitten, nota bene in een gebouw, dat voor rekening van de Gemeente opgetrok ken is en waarvan zij jaarlijks de onder houdskosten zelf heeft te betalen! Men begrijpe ons goed, wij willen hiermede niet suggereeren, als zou de Rijks H.B.S. hier voortaan overbodig zijn. Dat is ten eenenmale onjuist. Zij behoud even goed be staansrecht. Men lette maar op het verschil tusschen H.B.S. A en B, zooals door ons hier boven aangegeven! Voor de leerlingen, die de gemeentelijke middelbare scholen bezoeken, behoeft de ge meente geen bedrag te storten, althans lang geen 185.hetgeen dus al een be langrijk voordeel voor de gemeentekas be- teekent. Bovendien komt in dat geval het schoolgeld in de gemeentekas, hetgeen de debetzijde der rekening weer gunstig beïn vloedt. En tenslotte mag verwacht worden, dat verschillende leerlingen van de H.B.S. B naar de nieuwe H.B.S. A zullen overgaan. Dat beteekent natuurlijk ook een financieel voordeel voor Den Helder. Wat wij hier aan getoond hebben is dus, dat het wel degelijk van belang is, op welke school men zich aan meldt. Natuurlijk dienen de ouders zich vóór alles te laten leiden door den aanleg van hun kind en door de opleiding, welke voor dat kind de beste is. Bovenstaande feiten hebben mede een rol gespeeld bij de vraag: moet het Lyceum ge combineerd worden met de Rijks- dan wel met de Gemeentelijke H.B.S.? Het is duide lijk, dat zij sterk spreken vóór combinatie met de H.B.S. A. Maar dit waren natuurlijk niet de eenige redenen. Twee ervan noemt de bijlage, n.1. dat thans geen vermenging van rijks- en gemeentelijke onderwijsinrichtingen plaats heeft, en voorts, dat het voor de finan- tiën der gemeente voordeeliger is. Zou n.1. het Lyceum aan de H.B.S. B verbonden wor den, dan zou er een verbouwing in de school aan den Kanaalweg moeten plaats vinden. Deze zou naar schatting hét lieve sommetje van 11.000 gulden kosten. Weliswaar moet ook het gebouw aan de Hoofdgracht in de toekomst verbouwd worden, maar hiermede is slechts 3.700.gemoeid. In den Raad zijn al deze dingen niet ter sprake gekomen, ook omdat het hier een be slissing in beginsel gold, n.1. komt er een Lyceum, ja dan neen. De geleerden hebben gesproken, zeide de heer Smith (s.d.), daarmede doelende op Dr. Feenstra Kuiper en Mr. Mulder, aan wier meening de overige Raadsleden kennelijk hou-vast hadden. Temeer omdat de acade misch gevormden het in dit geval beiden eens waren, hetgeen een „geval" op zichzelf is! De raadsleden volgden nu gewillig het voet spoor der twee insiders en zoo kwam het, dat de voorstellen er zonder één woord van critiek door kwamen. Het Lyceum zal 1 September z(jn deu ren openen: moge het talrijke jongelui In de nabije en verre toekomst afleveren als goed onderlegde en voor de maat schappij zeer bruikbare menschen. Onze jongens en meisjes behoeven thans niet meer de verre en vermoeiende dagelijk- sche reis naar de Kaas-stad te onder nemen om zich van een klassieke op leiding te verzekeren. En tenslotte sluiten wjj ons gaarne aan b(j de huldebetuigingen door den Raad gebracht aan wethouder W. de Boer en diens tydelyken plaatsvervanger, burge meester Ritmeester. Zij hebben in deze initiatief en doorzettingsvermogen ge toond! Natuurhistorisch Museum,. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 35 u. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 765.0 Temperatuur zeewater 17.0 Temperatuur lucht 17.2 Hoogste temperatuur lucht gisteren 18.1 Minimum temperatuur lucht gisteren 15.0 1.20—13.30 7.1520.10 2.8014.40 8.1021.05 21.55 Hoogwater (heden) Laagwater (heden) Hoogwater (Zaterdag) Laagwater (Zaterdag) Licht op (heden) Over de Frits Schakels' Revue „Leve de Lol", welke, zooals men weet, van a.s. Zondag af in Casino gegeven wordt, schrijft het Groninger Dagblad als volgt: De eerste kermis-voorstelling heeft reeds gisteravond plaats gehad in „Ons Huis", waar voor een uitverkochte zaal Frits Schakels met zijn gezelschap de revue „Leve de Lol" brengt. In deze revue heeft de „lol" dan ook de over hand. Er is hartelijk gelachen om de vele komische scènes, waarin Frits Schakels de hoofdrol speelt. Het eerste gedeelte brengt ons op een boot, waar als passagiers vele film sterren aanwezig zijn: Martha Eggert, Mae West, Laurel en Hardy, Fred Astaire en niet te vergeten Poppey the Sailor, natuurlijk spinazie etende. Schakels imiteert dezen Sailorman op onverbeterlijke wijze, zooals hij dat ook doet met Joe Brown, met wien hij bovendien een treffende gelijkenis vertoont. Naast Schakels treden in de voornaamste rollen op Lena Eman, Willy Brands, Nol Schotanus, Jerry Kitsi en de Maniac-band. 't Is traditie reeds geworden, Dat men telken jare weer, d'Aandacht van ons allen vestigt Op 't gevaar van 't snel-verkeer. Men zegt alle weg-gebruikers, Hetzij per voertuig of te voet, Hoe men zich heeft te gedragen En wat men na-laten moet. Eiken dag brengen de kranten Ons een ongelukken-lijst! Eiken dag weer menschen-levens Door het snel-vèrkeer vereischt. Hier is hét door slechte remmen! Ginds verblindend tegen-licht! Elders is 't door mistig weder Dat het onheil is gesticht. Voet-gebruikers! weest voorzichtig! Loopt niet droomend langs de straat. Kijkt goed, of de weg wel vrij is Eer ge „oversteken" gaat. En gij, automobilisten, Met Uw zooveel paardenkracht, Menig onoplettendheidje Heeft den dood een prooi gebracht. Philip B. Polak. Als U 's avonds om 8 uur naar de nieuws berichten van het A.N.P. luistert en onder de binnenlandsche berichten vermeld wordt, dat de wielrijder N. N. op den straatweg te X door een auto aangereden en levensgevaar lijk gewond werd hebt U dan wel eens ge dacht, dat ook Uw initialen hier zouden kun nen genoemd worden? Hebt U zich wel eens gerealiseerd, dat U de zwakkere bent op den weg dat een enkele stoot voldoende is U met Uw rijwiel omver te werpen en U kneu zingen of een hersenschudding te bezorgen? De voetganger, die het grootste gedeelte van zijn tijd op het veilige trottoir vertoeft de automobilist, die in een stalen huisje zit zij staan minder bloot aan ongevallen dan U. Maar wat merkt men op, als men het ver keer eens gadeslaat? Juist onder de wiel rijders zijn er velen, die een sport ervan ma ken, om nog overal even door te glippen en met den dood te spelen. Vooral jongeren leven hun zucht naar avonturen op dit verkeerde pad uit. Tot U, wielrijders, wordt daarom heden een bijzonder ernstige waarschuwing ge richt, U toch vooral van Uw verantwoorde lijkheid steeds bewust te blijven. De rijweg is geen renbaan de rijweg is de weg voor beschaafde rijders, die door goed gedrag en voorkomendheid een bewijs geven, dat een optreden als gentleman alle verkeerspuzzles kan oplossen. Wij moeten er niet alleen trotsch op zijn, dat in ons land het hoogste percentage wielrijders gevonden wordt wij moeten ook een nationale eer er in vinden, 't kleinste percentage ongevallen in de reeks der internationale statistieken te behalen. Wilt U hierbij meewerken? U bevordert daarmee niet alleen de belangen van anderen maar ook Uw eigen belang! Blijkens een aan het departement van de fensie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Her tog Hendrik" 30 Juni te Funchal (Madeira) aangekomen. Gisterenmorgen reed een vrachtauto door een militairen troep. Militaire troepen heb ben, evenals begrafenisstoeten steeds voor rang. Tegen den bestuurder van den vracht auto zal proces-verbaal worden opgemaakt. Een bewoonster van den Kanaalweg deed aangifte, dat zij wórdt belasterd door een bewoonster van de Van der Duyn van Maas damstraat. Gisterenavond werden weer verschillende personen bekeurd voor het rijden in de Spoor straat tusschen 7 en 10 uur, eveneens voor het rijden op den rijweg van de Weststraat. Stukloopen, Zonnebrand. en Beide in doozen van 30 en 60 ctf De afdeeling Centrum van onze plaat selijke Speeltuinvereeniging zal a.s. Zater dagmiddag een ideaal verwezenlijkt zien. Een ideaal, waarop men lange jaren gewacht heeft, en dat eindelyk In ver vulling gaat. Zooals wij reeds eenige maanden geleden schreven, is men zoo gelukkig geweest een behoorlijk terrein te kunnen aanschaffen, ge legen achter de Hoogstraat (ingang steeg atelier Frans Neyts) en a.s. Zaterdag zal deze speeltuin officieel in gebruik genomen worden. De tuin. Wij hebben er eens een kijkje genomen en het is alles veelbelovend. Daar zal zijn een juweel van een glijbaan, daar is een zweef- paal, waaromheen straks de jongelui in machtige vaart zullen zwieren, daar zijn schommels, daar zijn wippen, daar is een looptonkortom, daar is alles wat een echte tuin moet hebben. En méér! Vergeten wij niet de pracht zandbak: hij is niet minder dan 6 bij 8 meter groot, zoo dat hierin heel wat jongelui zullen kunnen genieten. Wie dat alles voor elkaar gebokst hebben? Dat was een probleem op zich zelf. Men heeft getracht hiervoor de medewerking van tal van leden te krijgen, maar dit is een hopelooze mislukking geworaen Het is tenslotte neergekomen op den arbeid van enkele menschen, uit het bestuur en wel voornamelijk op de heeren Weisenborn en Niggendijker. Zij hebben hier week-in, week uit hun dagen aan gegeven en ieder uur van den dag kon men dit duo hier vinden. Voor hen zal dan ook deze opening zeer in het bij zonder een blijde dag zijn. Gezien het voor deze afdeeling zoo belangrijke feit, kan het niet anders of de opening op Zaterdagmiddag zal door een groot aantal leden bijgewoond worden Wij wijzen er op, dat men besloten heeft, dat de jongens en meisjes 's middag om half 3 verzamelen in het clubhuis (Hoogstraat), waarna men gezamenlijk een rondgang door de stad maakt, voorafgegaan door trommel slagers. Ongeveer een uur daarna is men op den tuin aanwezig, alwaar de officieele opening zal plaats vinden, waarschijnlijk door den burgemeester. Wjj zijn er zeker van, dat daar Zater dagmiddag niet alleen van de ouders, maar ook van de andere sympathiseeren den met dit mooie speeltuinwerk belang stelling zal bestaan: het is voor deze af deeling een bijzondere dag, een dag, waarop men haar ongetwijfeld kan feli- citeeren. 's-Gravenhage, 1 Juli. Sedert de oprichting van het Helden-der-Zeefonds „Dorus Rijkers" op 9 April 1923 is het Nederlandsche volk door het fonds in staat gesteld aan de oude redders van schipbreukelingen in geval van behoeftigheid een klein bewijs van waar deering te geven, dat vreugde en voldoening schenkt in hun laatste levensjaren. In 1930 was de geheele oude garde van behoeftige menschenredders in de steunver- leening opgenomen en kon bovendien het hoofdbestuur ertoe overgaan, gezien den toenmaals gunstigen financieelen toestand van het fonds, de oud-redders en weduwen wat ruimer te ondersteunen door jaarlijks, behalve alle netto-inkomsten, tevens een ge deelte van het bedrijfskapitaal te besteden voor uitkeeringen. Vele leden bedankten. Gedurende de laatste zes jaren hebben tengevolge van de slechte tijdsomstandig heden zeer vele leden zich echter genood zaakt gezien te bedanken voor hun lidmaat schap, zijn er weinig giften ingekomen en brachten de andere, gebruikelijke middelen weinig geld in kas. In deze zes jaren zijn de nadeelige saldo's opgeloopen tot een bedrag van 99.310. Het is dan ook te begrijpen, dat met een bedrijfskapitaal van 200.000.op deze wijze de aderlatingen te groot wor den en nog steeds alle krachten moeten worden ingespannen om te kunnen blij ven zorgen, dat de behoeftige oud-red ders en weduwen geholpen worden. Daar de nood bij sommige oud-redders, die nog niet werden gesteund, hoog was geste gen, besloot het hoofdbestuur in overleg met het college van commissarissen om in 1936 nieuwe uitkeeringen toe te kennen aan 14 oud-redders en weduwen. Mogen de bijdra gen zoodanig vermeerderen, dat binnenkort ten tweede male de geheele oude garde van menschenredders kan worden bedacht. De vereeniging telde op 31 December 153 permanente- en 829 gewone Jeden, terwijl er 110 begunstigers waren. In totaal 1091 con tribuanten. Hulp voor Indië. Den 24en October had de vreeselijke ramp plaats van het K.P.M.-schip „Van der Wijck", in de Java-Zee, waarbij 145 personen te wa ter geraakten en gedurende 1/4 etmaal in doodsgevaar verkeerden, door Javaansche visschers uit dessa Brondong zijn deze schip- Onze aandacht wordt zoo in beslag geno men door de gebeurtenissen in eigen wereld deel, dat we weinig aandacht schenken aan wat er in het Verre Oosten gebeurt. En daar blijft toch nog steeds een donderwolk han gen, die zich op ongelegen tijd kan ont lasten. We zijn er van de week sterk bij be paald, dat de spanning tusschen Rusland en Japan nog even weinig vriendschap pelijk is, als bij de incidenten van eenige maanden geleden, 't Is een strijd van jaren, een strijd om de macht in het Verre Oosten. Met argus-oogen loert Japan naar Rusland en de Sowjet-Unie wil liever geen oorlogsrisico op zich ne men, maar andersEen conflict met Japan zou het de handen teveel binden om nog te kunnen spreken tegen het Westen, als dat noodig mocht blijken. Het conflict op de Amoer, de rivier, die Siberië van Mantsjoekwo scheidt, is een van de uitingen van den strijd, die tusschen beide landen gevoerd wordt. Het conflict is ontstaan door de onverwachte bezetting van de eilandjes Sennanfoe en Bolsjoi, door Rus sische troepen. Japan heeft ontruiming van de eilandjes geëischt en Litwinof heeft zich bereid verklaard, het geschil langs diplo- matieken weg te regelen, in dien zin, dat de beide landen zich in de toekomst zullen onthouden van bezetting en haar kanonneer- booten uit de naaste omgeving der twee eilanden zullen terugtrekken. Men verwacht dus van het conflict niet direct oorlogsgevolgen al kan soms een ge ring incident de maat doen overloopen en de oorzaak zijn van een gewapend conflict. Rusland is zeer sterk gewapend en Japan doet voor de Sowjet-Unie niet onder en dat blijft een gevaarlijke toestand. Wat zich thans zichtbaar en onzichtbaar op het Aziatisch continent tusschen Sowjet- Rusland en Japan afspeelt, herinnert levendig aan de geschiedenis van den Russisch-Japan- schen oorlog van 1904, waarin de Russen smadelijk werden verslagen. Deze oorlog kan worden beschouwd als de eerste face in den grooten strijd om het bezit van de bodem rijkdommen van het Noord-Aziatisch con tinent, evenals om de politieke hegemonie in dit gebied. Ofschoon thans de feitelijke positie van Rusland en Japan op het Aziatische conti nent aanzienlijk verschilt van die van 1904, zoo duurt de strijd om de hegemonie tus schen de beide mogendheden onverminderd voort. Wij wezen daarop hierboven reeds en de bezetting van de twee eilandjes door de Russen, is daarvan slechts een symptoom. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL breukelingen gered en behouden aan land gebracht. Al begeven de redders zich niet niet in levensgevaar, zonder hun hulp zouden 145 kostbare menschenlevens zijn verloren gegaan. Een belooning vanuit Nederland voor ösze arme visschers als uiting van dank baarheid niet alleen, maar ook als blijk van waardeering en saamhoorigheid, was ook als blijk van waardeering en saamhoorigen, was hier wel op haar plaa.ts. Waar in Indië geen reddingmaatschappij of reddingsfondsen bestaan en het a.r.-fonds zich het lot van redders aantrekt, meende het H.B. niet te mogen talmen met het plaatsen van een oproep in de dagbladen om gelden in te zamelen voor deze Javaansche redders. De oproep bracht in één maand tijds een bedrag van 1.407.binnen. Na overleg van den gouverneur met den resident van Bodjonegoro werd gesloten de visschers in het bezit te stellen van 9 nieuwe prauwen, hetgeen een uitgave van 1450.— vorderde. Er is een fonds opgericht ter aanmoedi ging van redders van schipbreukelingen bij toekomstige scheepsrampen in Indië. In dit verslagjaar werden ondersteu ningen verleend aan 141 personen, name lijk aan 90 oud-redders en 51 weduwen van redders en gratificaties aan 1 per soon tot 'n totaal-bedrag van 29.881.50. Van de ondersteunden waren op 1 Januari 1937 120 personen ouder dan 60 jaren en hiervan weer 59 tusschen 70 en 80 jaren en 32 boven 80 jaren. Intotaal zijn van de oprichting af 500 aan vragen voor steun ingekomen en werd 339.366.uitgekeerd. De vliegdienst Texel—Amsterdam is gis termorgen te 8.25 aangevangen. Het was ongunstig weder en er viel eenige regen, zoodat er geen bizondere belangstelling voor dezen eersten dienst bestond. Gisteren was het vliegtuig bij iederen dienst zoowel naar als van Texel, geheel bezet. I

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5