Baad Anna Paulowna p Raad Wicringeo Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier TUINHOEKJE Vretende en zingende vijanden Het basis-uurloon voor de werk- loozen. Een uitbreidingsplan. De pers wordt verrast met een langdurige comitézitting. De heer Wieger Bruin verschijnt ten tooneele. Vergadering van den Raad op Woensdag 30 Juni 1937, des avonds 8 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burge meester; secretaris de heer C. Keijzer. Alle leden zijn aanwezig. Er is 1 vacature. De Voorzitter opent de vergadering. Na een opmerking van den heer Dekker worden de notulen vastgesteld. Mededeelingen. Van de mededeelingen vermelden we, dat van den Minister van Sociale Zaken bericht is ontvangen, dat hij geen vrijheid kan vin den om deze gemeente ten aanzien van het tarief van steunverleening in een hoogere klasse te rangschikken en het basis-uurloon voor de werkïoozen, die bij de werkverschaf fing zijn geplaatst, met 2 cent te verhoogen. De heer Hooimeijer vraagt of B. en W. zich bij deze beslissing denken neer te leggen. De Voorzitter zegt dat de Minister niet aan de verhooging in verband met den duur- deren levensstandaard wil. Uit het onder zoek is gebleken, dat de gemeenten Lisse, Hillegom en Sassenneim in de 6e klasse zijn geplaatst en het basis-uurloon 32 cent is. In onze gemeente is het basis-uurloon echter 26 cent, 8e klasse. De heer Dekker is overtuigd, dat als op die motieven verhooging wordt gevraagd, de gemeenten Lisse, Hillegom en Sassenheim dan in een hoogere klasse zullen worden ge plaatst. De heer Hooimeijer meent, dat de verhoo ging ook niet op die gronden gevraagd be hoeft te worden. Spr. wijst op de slechte verhouding jegens omliggende plaatsen, waar de werkloosheid niet in zoo sterke mate heerscht en daardoor het inkomen van de arbeiders hooger is. De heer Lubbert wil den Minister toch op het contractloon wijzen en op het verschil in basis-uurloon. De heer Dekker noemt nog als duistere zaak, dat te Wieringerwaard het basis-uur loon 27 cent is, te Barsingerhorn 25 cent. De Voorzitter zegt toe, dat de Minister op het verschil in het basis-uurloon zal worden gewezen. De heer Dekker vraagt, of er nog een mo tiveering door den Minister wordt gegeven. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Van den Rijksinspecteur voor de werkver schaffing is bericht ontvangen, dat de werk verschaffing en steunregling in deze ge meente zal worden stopgezet van 5 Juli tot en met 28 Augustus 1937. Er mogen in dien tijd 10 arbeiders in zorg blijven, als uitzon dering mogen deze 10 personen in de steun regeling worden opgenomen; immers, als centraal werkobject zou voor deze gemeente, gelden de Wierihgermeer en gewezen is op de autobuskosten om de menschen daar te werk te kunnen stellen. De heer Dekker vraagt naar de te nemen maatregelen, als het aantal werkïoozen bo ven 10 komt. Spr. is aan de hand van de cijfers van verleden jaar er van overtuigd dat dit het geval zal worden, Thans is het aantal 46. De Voorzitter zegt, dat die menschen dan naar het Burgerlijk Armbestuur verwezen zullen moeten worden, De heer Dekker merkt op, dat in bijzon dere gevallen wel van de regeling kan wor den afgeweken. De Voorzitter zegt, dat dit ook wel gepro beerd zal worden. De heer Dekker acht de termijn, wat het klaar zijn van den oogst betreft al bijzonder ongelukkig gekozen. De heer Keuris zegt, dat het noodig zal blijken te zijn van dat cijfer van 10 af te komen. Burgemeester Lovink zorgt voor een verrassingl De heer Wieger Bruin komt ten tooneele. Ook de gemeente-op zichter wordt op dit late avond uur nog ontboden. En de pers wacht maarl De Voorzitter deelt dan den Raad mede, dat de heer Wieger Bruin ten raadhuize is en den raad nog een en ander heeft te vertellen. Spr. schorst dus de vergadering en verzoekt de persvertegenwoordigers de vergade ring te verlaten. Spr. geeft ook or der den gemeente-opzichter Hoep op te bellen en hem te vragen zoo spoe dig mogelijk ten raadhuize te ver schijnen. Voorzien van diverse teekeningen komt de heer Wieger Bruin, architect te Amster dam en adviseur van de commissie van ad vies voor bouwontwerpen, ter vergadering. Op de agenda wordt met geen letter over deze zaak gerept. Bijzonder beleefd jegens raad en pers leek ons deze gang van za ken niet! Of waren de raadsleden op de hoogte van dit belangrijk intermezzo!? Tijdens liet wachten hooren we dat den heer Naastepad, die den heer Wieger Bruin naar den trein zou brengen, wordt medege deeld, dat „de heer Wieger Bruin overblijft" De hoop dat de comitézitting dus te onge veer kwart voor tienen zal worden opgehe ven, is dus weer vervlogen! Een uitbreidingsplan, dat in ge heime zitting wordt vastgesteld! Na ruim V/2 uur wachten wordt dan de openbare vergadering heropend. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat besloten is voor een gedeelte van de gemeente, omvattende de Kleine sluis, een uitbreidingsplan vast te stellen. Op voorstel van B. en W. worden enkele aanslagen in de belasting op de honden en het schoolgeld oninbaar verklaard. Op een verzoek om ontheffing van school geld wordt gunstig beschikt, terwijl behan deld worden verzoeken om tegemoetkoming in de kosten van vervoer ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet. Onderzoek geloofsbrieven. De geloofsbrieven van 't nieuw benoemde lid van den raad, mevr. A. Borst—géb. .Lief hebber worden onderzocht door de heeren Lubbert, Hooimeijer en Kuiken. Deze commissie adviseert tot toelating, waartoe de raad besluit. Vastgesteld wordt een verordening tot aanwijzing van de ambten en betrekkingen door capitulanten te vervullen. De betrek king van chauffeur-werkman van den vuil- nisdienst moet als zoodanig worden aange wezen. De heer Kuiken oordeelt dat de militairen zich op het platteland niet zoo thuis zul len gevoelen. De heer Keuris merkt op dat B. en W. getracht hebben er aan te ontkomen, maar zonder succes. Goedgekeurd wordt de begrooting van 't Burgerlijk Armbestuur over 1937. De raad vereenigt zich met de door B. en W. voorgestelde besluiten tot wijziging van de begrootingen voor 1936 en 1937. De rondvraag. De heer Kloosterman wil de Zondagsrust meer gehandhaafd zien in de gemeente. Slechts in uiterste gevallen zou spr. ver-, gunning verleend zien. De Voorzitter zegt dat slechts in geval 't gaat om het binnenhalen van goederen en vruchten wel eens vergunning wordt ver leend; spr. zal er strenger op toezien. Hierna sluiting. Diverse hamerstukken. Conversie geldleeningen. In beroep tegen een beslissing van Ged. Staten. Heeit een Duitscher zich schul dig gemaakt aan het voeren van politieke actie? Vergadering van den Raad op Woensdag 30 Juni 1937, r$s namiddags 2 uur. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemees ter; Secretaris de heer C. F. v. Duin. Afwezig is de heer Lont. Na opening volgt lezing der notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Ingekomen zijn: van Ged. Staten bericht van goedkeuring van de verordening tot 't heffen van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeontefondsbelasting voor het belasting jaar 19371938; het jaarverslag van de Al- gemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en een tweetal boek werken. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Tegemoetkoming in de vervoer kosten van leerlingen van lage re scholen. B. en W. stellen voor de aanvrage van J. In memoriam Hoofdingeland plaatsvervanger A. Commandeur. Eigendomsverwerving van dij ken. Verbetering van wegen. De pensioenregeling voor de Hoogheemraden. Rekening 1936. Geldleening. Algemeene vergadering van het Bestuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier op Woensdag 30 Juni 1937, des voormiddags half elf uur, in het Ge- meenlandshuis te Alkmaar. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans, Dijkgraaf, secretaris de heer ,1. W. Boersma, penningmeester de heer P. W. Groot, inge nieur de heer P. Tj. Poppens. In zijn openingswoord heet de Voorzitter in het bijzonder welkom den heer Ringers, die van een ernstige ziekte hersteld is. Spr. deelt dan mede, dat bericht van over lijden van deirHoofdingelandnlaatsvervanger den heer Commandeur is ontvangen, welk bericht is beantwoord met een brief van rouwbeklag. Spr. brengt in herinnering hoe de heer Commandeur iemand was, met wien het Hoogheemraadschap zeer lang in con nectie stond, dat hij vanaf de oprichting op getreden is als schatter en hij steeds hoofd ingeland-plaatsvervanger was en de eenige van de 12 Hoofdingeland-plaatsvervangers was die dat steeds was gebleven. Spr. schetst den overledene als iemand, die voor het Hoogheemraadschap voelde, de goede ge dachte aan dit waterschap verbonden, uit droeg en die voor het Hoogheemraadschap veel heeft gedaan. Wij blijven, zegt Spr., den heer Commandeur dankbaar en zullen hem steeds als mensch en als vriend blijven waardeeren. De notulen worden goedgekeurd, waarna mededeeling wordt gedaan van de ingeko men stukken. Overname dijken Zijpe en Haze- polder. Aan de orde komt het voorstel tot ver werving van den eigendom van de dijken, toebehoorende aan het waterschap de Zijpe en Hazcpolder, voor een bedrag van f48.009,72, ingaande 1 Januari 1938. Zonder discussie goedgevonden. Een zelfde voorstel wordt gedaan t.a.v. den Zuider- en Noorder Rekerdijk, toebehoo rende aan de gemeente Koedijk. Algemeen goedgevonden. Alle wegen der banne Nieuwe Niedorp. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor om ten laste van het Hoogheemraadschap te brengen het onderhoud van alle wegen der banne Nieuwe Niedorp, welke, met uitzonde ring van het weggedeelte op den Leijerdijk, gelegen in de gemeente Oude Niedorp, zijn gelegen in de gemeente Nieuwe Niedorp, als mede tot verkrijging van den eigendom dier wegen. Na storting van f 11000 in eens, zal de jaarlijksche bijdrage van de Baiyie bedra- Toren om tegemoetkoming, ingevolge art. 13 der lager onderwijswet 1920, in de kos ten, verbonden aan het bezoeken door zijn kinderen van de Chr. Nat. lagere school te Den Oever, in te willigen. Aldus wordt besloten. Verlaging presentiegeld leden stembureaux. Van Ged. Staten is een missive ontvan gen .waarbij wordt medegedeeld, dat ge meenten, die een extra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds ontvangen, aan leden van stembureaux, hetzij voor presen tiegeld, hetzij voor verteringen, hetzij voor beide tezamen, geen hooger bedrag mogen toekennen dan f 4.per lid en per dag, eventueele vervanging daaronder begrepen. Aangezien Wieringen tot deze categorie ge meenten behoort, stellen B. en W. voor de verordening, regelende het presentiegeld, dienovereenkomstig te wijzigen. Het presentiegeld bedroeg tot nu f 5. Conform het voorstel van B. en W. wordt zonder discussie besloten. Conversie geldleeningen. B. en W. stellen voor te besluiten tot het aangaan van een geldleening groot f239700, tegen een rente van 4 ten einde hierme de af te lossen het restant van een tweetal andere leeningen, pro resto nog bedragende f 144300,en f 95400,waarvan de rente percentages respectievelijk V/2 en V/4 zijn. Bij vervroegde aflossing zal over het extra af te lossen bedrag een vergoeding van 1 verschuldigd zijn. Aldus wordt besloten. Intrekking verordening tot ver mindering van de personeele be lasting voor motorrijtuigen. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat in verband met de noodlijdendheid der ge meente, bij hen bedenking bestaat tegen de door den Gemeenteraad vastgestelde veror dening tot verlaging van de personeele be lasting naar de vijfde grondslag (motorrij tuigen). B. en W. verwachten van den betrokken Minister geen gunstiger resultaat en stellen mitsdien voor de betreffende verordening, vastgesteld bij raadsbesluit van 26 Febr. jl. in te trekken. Wordt goedgevonden. In beroep. In afwijking van hun eerder ingenomen standpunt, hebben de Ministers van Binnen- landsche Zaken en Financiën beslist, dat voor de toepassing van de nadien gewijzigde Financieele Verhoudingswet als armenzorg uitgaven tevens moeten worden aange merkt de kosten van ondersteuning van: le. werklooze personen, die in verband met hun leeftijd niet onder de algemeene steunregeling voor werkïoozen konden wor den gebracht; 2e. werklooze personen die in verband met het aangaan van een huwelijk van de toe gen f 6094.60 in het jaar 1964 f 5761.27. De wegwerker S. v. d. Oord zal in amb telijk dienstverband door het Hoogheem raadschap worden overgenomen, tegen een bezoldiging van f24.44. Zonder bespreking wordt conform het voorstel van D. en H. besloten. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor om ten laste van het waterschap te bren gen het onderhoud van den Dorpsweg in de gemeente Callantsoog en tot verkrijging van den eigendom van dien weg. Wordt goedgevonden. Voorgesteld wordt tot verbetering van een bocht in den Bovenweg te St. Pancras te besluiten en daarvoor tot aankoop van de benoodigde gronden over te gaan. De totale kosten zullen bedragen f2998. De Voorzitter deelt mede, dat waarschijn lijk in de volgende vergadering een voorstel aan de orde zal komen om ook een gedeelte van het perceel, behoorende aan de Kerk te St. Pancras, tot den weg te trekken. De heer Ringers zou getracht willen zien nog meer ruimte in de bocht te verkrijgen en waar de vergadering het Dag. Bestuur mach tiging verleent, hiertoe stappen te doen, zegt de Voorzitter toe dat het Dag. Bestuur moeite zal doen de voorgestelde verbetering nog verder te doen strekken. Conform het voorstel van D. en H., ge amendeerd door den heer Ringers, wordt be sloten. Voorstellen worden gedaan tot verbetering van den weg op den Schoorlschen zeedijk van den Slapersluis tot de Groeterbrug; tot aankoop van een strook grond van K. Kwa- dijk te Jisp, ten behoeve' van de verbetering van de Dorpsstraat aldaar; tot aankoop van perceelsgedeelten te Egmond aan den Hoef voor aanleg van een rijwielpad en verbete ring der aansluiting van den nieuwen weg naar Egmond aan Zee aan den Heerenweg; tot verkoop van een strook grond gelegen langs den Langereisdijk in de gemeente Nieuwe Niedorp, aan T. van Essen te Lan- gereis; enz. Wordt goedgevonden. Besloten wordt tot verkoop van den me de-eigendom in enkele perceelen grond langs de Voorstraat te Egmond aan Zee aan de gemeente Egmond aan Zee en aan de Prins Hendrikstichting te Amsterdam. Pensioenregeling voor de Hoog heemraden. Door de Hoofdingelanden C. P. Hartog en C. Kramer Glijnis en de Hoofdingelanden plaatsvervangers P. Blaauboer en Joh. de Veer, werd in de vergadering van 18 No vember 1936 een voorstel ingediend, waarbij Dijkgraaf en Hoogheemraden werden uitge- noodigd in de e.v. vergadering van advies te dienen omtrent een herziening van de pen sioenregeling voor de Hoogheemraden, hun ne weduwen en weezen, in dier voege, dat voortaan aan de Hoogheemraden, die na 1 Januari 1937 voor de eerste maal worden benoemd, eventueel aan hunne weduwen en weezen, alleen pensioen zal worden verleend, wanneer het ontslag of overlijden van den Hoogheemraad het rechtstreeksch gevolg is passing van de algemeene steunregeling voor werkïoozen waren uitgesloten; 3e werklooze personen, die vóór hun werk loosheid niet in loondienst waren (z.g. klei ne baasjes) en deswege van de toepassing van de algemeene steunregeling voor werk ïoozen waren uitgesloten. Volgens vroeger ingenomen standpunt werden deze kosten als werkloozenuitgaven beschouwd en werden niet in aanmerking genomen voor de berekening van de uitkee- ring aan de gemeenten ing. de Fin. Ver houdingswet. In verband hiermede stellen B. en W. voor beroep in te stellen tegen de besluiten van Ged. St. tot vaststelling van de factor U ing. 't Fin. Verhoudingsbesluit, waarbij bedoelde uitgaven wel als werkloosheidsuitgaven zijn aangemerkt. Zonder discussie wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De Raad hecht zijn goedkeuring aan de door B. en TV. voorgestelde af- en overschrij vingen dienst 1936. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Bosker, bevelen B. en W. ter benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand aan: 1. O. Bosker Jz.; 2. J. Tijsen Jz. Tot stemming overgaande, wordt de heer O. j. Bosker met 9 stemmen benoemd; 1 stem werd blanco uitgebracht. De heer Bosker neemt de benoeming aan. De rondvraag. Het beklad den van openbare gebouwen. De heer Bosker zegt, dat voor de verkie zing eenige strubbeling is ontstaan, doordat menschen zich hebben schuldig gemaakt aan het bekladden van andermans eigen dommen, ja zelfs van openbare gebouwen. Spr. meent të weten dat die personen be kend zijn en proces-verbaal is opgemaakt en dat bij die personen ook een buitenlander, een Duitscher was, die volgens de bepaling zich dient te onthouden van iedere politieke actie. Die bepaling heeft dien buitenlander toch niet belet zich met de door spr. be doelde zaak bezig te houden. Spr. is zeer be nieuwd hoe deze zaak zich verder ontwikkelt en vraagt of er nog maatregelen worden ge nomen en zoo ja, of die persoon zich nu ont houdt van 't voeren van eenige politieke actie. De Voorzitter antwoordt, dat niet is ko men vast te staan, wie zich aan het beklad den van openbare gebouwen hebben schuldig gemaakt. Wel heeft de politie vermoeden, maar zij heeft niet kunnen constateeren wie het gedaan hebben. Er is dan ook geen pro ces-verbaal opgemaakt. Bij het verhoor is ge bleken, dat de buitenlander dien de heer Bontkes op 't oog heeft, als bijlooper be schouwd moet worden. Spr. gelooft niet dat die persoon zich met een politieke actie be zig houdt, ook niet in de richting die de heer Bontkes denkt. Bedoelde persoon erken de de fout en heeft toezegging gedaan dat hij zich niet met politieke actie zou inlaten. De heer Bontkes vraagt of er al antwoord is gekomen op het aan den Minister van Sociale Zaken gericht verzoek tot verhoo ging van het steunbedrag. De Voorzitter antwoordt, dat nog geen ant woord is ontvangen. Hierna sluiting. De vorige week heb ik over dit onderwerp het een en ander geschreven. Eén abonné, de heer V. te H. had er een opmerking over, dat men bij de bestrijdingsmiddelen 1 kalkmelk moest toevoegen. Parijsch groen is niet erg oplosbaar in water, men voegt dan wel eens een scheutje melk toe. Kalkmelk is wel goed. Maar heeft men van een goede firma de be strijdingsmiddelen ontvangen, dan is het niet noodig. In slechte soorten Parijsch groen vor men zich wel eens vrije arsenigsuren; deze worden door kalkmelk verdreven. Urania-groen. Er is een chemische fabriek te Kempen, die brengt Urania-tablet- ten in den handel, die kan men door inkee ping in 5 tabletten verdeelen. Elke reep is goed voor 20 L. water. Kalk toevoeging is hier overbodig. Bij goed loodarsenaat heeft men geen kalkmelk noodig. Verder schrijft U over het bespuiten in de avonduren. De bedoeling hiervan was om pl.m. 6 uur; men zal toch bij voorkeur zooiets niet doen om 9 uur 's avonds, bij windstil en droog weer. Bij het spuiten in de avonduren zijn de voordeelen, dat de huidmondjes van de bla deren grootendeels zijn gesloten en is de assimulatie zoo goed als stopgezet. Daardoor wordt voorkomen, dat de schadelijke vloeistof de plant binnendringt. A. v. d. L. hoeft geen andere verlichting te voeren dan aan zijn linkerzijwand een naar voren wit en naar achteren rood licht gevende lamp (gerekend van de bestuurderszitplaats af). Binnen bebouwde kommen behoeft men in het geheel geen licht op te hebben, indien de auto binnen 30 meter van een brandende straatlantaarn staat. N van de uitoefening van den dienst en niet aan zijn schuld of onvoorzichtigheid is te wijten. - - Dijkgraaf en Hoogheemraden wijzen er al lereerst op dat bij de vaststelling der pen sioenverordening in 1921 wel duidelijk in het licht is gesteld, dat de Algemeene Vergade ring niet alleen bevoegd, doch ook ver plicht is o.m. voor de Hoogheemraden een pensioenregeling vast te stellen. Waar het ambt echter ruimschoots gele genheid openlaat voor het blijven waarne men van particuliere zaken of het bekleeden van andere openbare functies van soortge lijken of grooteren omvang, is er voor Dijk graaf en Hoogheemraden voldoende aan leiding voor te stellen de desbetreffende verordening zoodanig te herzien, dat de aanspraken der Hoogheemraden en hunne weduwen en weezen bij overigens normale beëindiging van den dienst komen te ver vallen. Voor bijzondere gevallen, wanneer een eigen- of weduwen- en weezenpensioen ge handhaafd dient te worden, willen D. en TI. het maximum in plaats van op f1090, zoo als thans het geval is, bepalen op f 800. De nieuwe regeling te doen ingaan op 1 Juli 1937 en haar niet te doen gelden voor de thans zittende en voor de reeds gepension- neerde Hoogheemraden, wèl echter voor Hoogheemraden die na 1 Juli 1937, na een zekere onderbreking, opnieuw als zoodanig zouden worden benoemd. De heer Van der Sluijs kan zich niet met het voorstel vereenigen. Spr. heeft het gevoel, dat de Hoogheemraden zijn meegegaan, om dat het hunzelf betrof. Spr. vindt het een gepeuter. Na een ongeval moet eerst nog worden uitgemaakt o' de dood ontstaan is in en door den dienst. Spr. wil de tegen woordige loestand handhaven. De heep Kramer Glijnis spreekt er zijn ge- •noegen over uit dat de in de vorige verga dering uitgesproken wensch aanleiding tot dit voorstel is geweest. Spr. meent dat vol doende is uit te maken of een ongeval in en door den dienst is voorgevallen. Het voorstel van D. en H. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen; tegen is de heer Van der Sluijs. Een geldleening. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor tol hol aangaan van een geldleening van f 400.009.— tot dekking van de, in verband met de eigendomsverwerving van verschil lende dijken betaalde koopsommen en van de kosten van verbetering van verschillende, van andere lichamen in eigendom en onder houd overgenomen wegen. Goedgevonden. Besloten wordt tot wijziging en aanvul ling van de begrooting. dienst 1936. De rekening over 1936. De gewone dienst van deze rekening sluit met een batig slot van f 146.712,15 en de bui tengewone dienst met een batig slot van f216.359,—, terwijl de dienst van de Wegen en daarbij behoorende kunstwerken overge nomen van andere lichamen, zoowel gewoon als buitengewoon in ontvangsten en uitga ven in evenwicht sluit. In het batig slot van den gewonen dienst is o.m. begrepen een bedrag van f42.736,39, wegens voor 1936 wel geraamde, doch in dat jaar niet uitgevoerde werken. Deze vertra ging van uitvoering vond haar oorzaak in de omstandigheid, dat verschillende onder handelingen, welke met het oog op de uit te voeren werken moesjen worden "woerd, h.v o\er grondaankoop en uRvoqrLn' in werk verschaffing, langer hebben geduurd, dan aanvankelijk vermoed werd. Het is noodig deze werken alsnog in 1937 uit te voeren. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen dan ook voor een bedrag van f 42.736,30 van het batig slot van den dienst 1936 te verantwoor den op den dienst 1937, het restant van het batig slot, zijnde f 103.975.85, te verantwoor den op den gewonen dienst 1938. De heer Kramer Glijnis rapporteert, dat in 't bijzonder aandacht is geschonken aan de invprdering van den omslag. Op 4 .Tuni was nog achterstallig over den dienst 1935 f37.85, over den dienst 1936 f3918.66 en dat alles zonder het beteekenen van dwang-* bevel. Alles werd in de beste orde bevonden en de commissie betuigt haar dank voor het gehouden beheer en voor de verstrekte in-* lichtingen. De heer Ham dringt er op aan de uitvoe ring van werken in werkverschaffing te doen doorgaan, maar spr. wil toch waarschu wen dit niet te ver door te drijven, maar productieve werken in 't vrije bedrijf te doen uitvoeren. De Voorzitter heeft nog niet den indruk dat er door het Hoogheemraadschap gespe culeerd is op de werkloosheid en als de heer Ham meent dat dit in een bepaald geval ge beurt, dan is 't gewenscht het Bestuur daar op te wijzen. De heer Ham noemt dan als voorbeeld de kluft bij Venhuizen, een werk dat reeds veel eerder uitgevoerd had moeten worden. De Voorzitter wijst er op dat het plan tot uitvoering in werkverschaffing in de begroo ting vermeld is geworden, en hoewel het passeeren op de kluft beter kon zijn, was passeeren wel mogelijk. Door den grooten provincialen weg was de verbetering nog zeer kort noodzakelijk. De heer A. Sluis zegt, dat de vergadering in 't algemeen de stelling van den heer Ham zal accepteeren, maar daarnaast acht spr. het gelukkig dat het Hoogheemraadschap wil meehelpen in dezen tijd van werkloos heid werken te doen uitvoeren, die niet di rect noodzakelijk moeten gebeuren. Spr. noemt#als voorbeeld een werk te Enkhuizen en spr. is het Bestuur dankbaar voor deze daad Spr. hoopt dat het Dag. Bestuur op deze wijze zal doorgaan. De Voorzitter zegt dat dit in de bedoeling ligt. De rekening 1936 wordt daarna goedge keurd, terwijl de Voorzitter de Commissie dank brengt voor haar gedane onderzoek. Conversie geldleeningen. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor te besluiten tot conversie van de volgende geldleeningen: van 'SOOOOO,thans rentende 4 /9 j b. die van f 200.000. c. die van f309.090.—; d. die van f58.000,allen rentende 4 Na de aflossing op 1 December 1937 zal het /oo-ni dezer leeningen bedragen respect, f 38.1.000, f 158.600,—, f256.000 en f 49.300,— of in totaal f818.900,—. De door vervroegde aflossing verschuldig* de vergoeding zal f3053,bedragen, doch Dijkgraaf en Hoogheemraden achten dit geen bezwaar, aangezien dit nadeel bij een daan6n rentevoet sP°edig zal zijn teniet ge- Nadat nog een paar vragen zijn gesteld, ie door den Voorzitter worden beantwoord, wordt overeenkomstig het voorstel van Dijk- giaaf en Hoogheemraden besloten. Hierna volgt sluiting.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6