bij het tennissen! MODE- EN SPORTMOMENTEN Meer ernst Brieven in toorn Uniek diner-cosiuum Een droom van rose en lichtblauw Zaterdag 3 Juli 1937 Vierde blad Dat zal een man nooit kunnen begrijpen Een wonderpop Touw van vrouwenhaar Hoeden-extase Wie Travis Banton als mode-adviseur heeft, kan zich erop beroemen een van de kundigste raadgevers van Hollywood te hebben. Zooals voor vele Paramountsterren, ont werpt Banton ook de costuums voor Mariene Dietrich. Hier zien wij de actrice afgebeeld in een van Banton's creaties en het costuum is een schepping in den waren zin van het woord! Dit ensemble, dat als diner- en dans- costuum bedoeld is, bestaat uit een nauwe donkerblauwe (midnight-blue, noemt de ontwerper het) rok, vervaardigd van zijden jersey. De tulband is van dezelfde stof. De tuniek is van zeer kostbaar Perzisch brocaat, waarvan bronskleur, goud en rood de domineerende tinten zijn. Dit ensemble draagt Mariene in haar nieuwe film „Angel", die onder regie van Ernst Lubitsch door Paramount wordt ge maakt. Een echte wonderpop kwam ïn 1717 uit de handen van een Engelschen uurwerk maker, Merchant geheeten, die deze voor zijn dochtertje had vervaardigd. Dit merkwaardig stuk speelgoed kon door acht veercn opgewonden worden en dan kon de pop loopen, gaan zitten, een kopje thee drinken, haar naam zeggen (ze heet te Molly), eenige danspassen uitvoeren en... een langen neus zetten. Zij draaide met de oogen, sliep als men ze neerlei, lachte hel der als men haar onder de kin kittelde en weende als men haar klappen gaf. Ze had aan den klokkenmaker zes Jaar werk gekost en toen ze heelemaal klaar was was zijn dochtertje al een beetje te oud om nog met poppen te spelen, In het Noordelijk deel van Australië le- yen volksstammen, waar de vrouwen het grootste deel van het werk doen, terwijl de mannen voortdurend op jacht gaan. Boven dien moeten de vrouwen hun haar voor de mannen opofferen; met het grootste geduld worden daaruit dunne touwen en draden gedraaid, die wederom dienen voor het vervaardigen van netten. Daarom is het ook verklaarbaar, dat het bij deze stammen van het grootste belang is, dat de vrouwen veel en lang haar hebben^ "Altijd baas boven baas- Kleinschroth geeft aanwijzingen. „Tennis ls waard, goed gespeeld te worden" De tennissport viert hoogtij; in alle uit hoeken van ons landje vliegen de vilten ballen heen en weer en waar men komt, ziet men de bedrijvigheid der witgebroekte heeren en dames in korte tennisrokjes, hier en daar zelfs in „shorts", de destijds veel omstreden tenniskleeding. De tennissport is ongetwijfeld in de laat ste jaren bijzonder populair geworden en ook al vinden wij op de gewone club-banen niet die opwindende atmosfeer van groote tennistournooien, van die vaak urenlangen, afmattenden strijd om een enkelen set §n van dien overwinningsroes der kampioenen, ook het gewone spelletje tennis, zonder scheidsrechter op het hooge trapje, heeft zijn groote bekoring. Tenslotte blijft het tennissen voor de mees ten een ontspannend tijdverdrijf en deze zijde van het spel is stellig minstens zoo aardig als de serieuze sport. Niet nutteloos den bal heen en weer slaan!,.,. Volgens Robert Kleinschroth, den oud-amateur van internationale be kendheid, die destijds als trainer van de Nederlandsche Davis-Cup- ploeg hier te lande een groote popu lariteit genoot, behoorde ieder be oefenaar zich met wat meer ernst op het tennissen toe te leggen, wat voor spelers en toeschouwers van be lang is; volgens dezen deskundige immers is men meer gebaat met een uiting van overleg en training, dan met het nutteloos heen en weer slaan van een bal. En Kleinschroth liet het niet bij deze, on getwijfeld ware opmerking, maar voegde er een serie aanwijzingen bij, die voor ieder tennisliefhebber stellig van belang zijn en waaraan wij ditmaal enkele bijzonderheden ontleenen. De Juiste stand voor den speler. - Wat de theorie aangaat, aldus Klein schroth, is de stand bij het slaan het be langrijkste onderdeel. Dit zij nadrukkelijk betoond, waar men meestal uit zichzelf niet weet hoe men zich moet opstellen ten einde een bal op een bepaald punt aan den an deren kant van het net te krijgen, zonder daarbij zichzelf in den weg te staan of sommige gewrichten en spieren te beleedi- gen. Op papier laat zich de juiste aanwijzing om dat te voorkomen uiteraard moeilijk ge ven; eerst moet men leeren staan, dan lee- ren loopen en hardloopen. Men dient pre cies te weten of en wanneer men den lin ker en den rechtervoet moet verplaatsen en of men in zekeren stand de „forehand of de „backhand" moet gebruiken. Geduld ls noodig. Het „staan" moet zoo lang herhaald wor den, tot het erin „zit", d.w.z. tot men zon der erbij na te denken de juiste houding aanneemt. Er is hiervoor uiteraard eenig geduld noodig wat vele Zondagstennis sers missen maar het loont de moeite. Dikwijls ziet men dat ze, b.v. wanneer een bal recht op hen afkomt, in de grootste ver legenheid verkeeren en zich dan na iederen slag ergeren. Dat moet voorkomen worden. De moeilijkheden van het loo pend slaan. Het loopend slaan is natuurlijk nog moei lijker. Een van de eigenaardigheden daar van is b.v. de volgende; Men mag een hoek- bal niet op het laatste oogenblik met het uiterste einde van het racket rgken, maar men moet zorgen in den betreffenden hoek paraat te zijn; bij het hardloopen dient men nauwkeurig te weten door middel van wel ken voet men zijn vaart moet inhouden om goed te kunnen terugslaan; slechts de eigen ervaring kan dat leeren. Men kan natuurlijk in zijn eentje geen training doorvoeren, hetgeen weer geens zins inhoudt, dat het noodzakelijk is zich door een trainer te laten onderwijzen. Maar men trachte vóór alles met beter geoefen- den te spelen en vooral in het begin het spel als een taak op te vatten, waarbij het er op aankomt. Bovendien lette men, wanneer zich ook de gelegenheid voordoet, op het spel van goede spelers; men leert er vrijwel evenveel van als door zelf te spelen. Hoe leert men de afzon derlijke slagen het best beheerschen? Tot de techniek van het goe de tennis behoort de beheer- sching der afzonderlijke slagen, als daar zijn de „forehand" en de „backhand-slag", de „volley", de „smash", het kappen en het lobben. De beste methode is iederen slag net zoo lang te herhalen tot men hem automa tisch kan toepassen. Eerst dan begint men aan den volgenden slag. Is men zoover dat men zonder maskeeren stelling kan nemen en op de juiste wijze weet te slaan, dan eerst mag men zich tot de betrekkelijk weinigen rekenen, die behoorlijk onderlegd op de baan verschij- nen. „De sterkste kampioen aldus Kleinschroth, „kan niet altijd winnen door brillnnt spel. Hij moet, wanneer hij zich eens minder fit gevoelt, op zijn tech niek kunnen spelen." 's Winters touwtje springen om lenig te blijven! Het is van veel belang, dat Gewilde sportiviteit en onvermoede gratie Men kieze glad, houtvrij schrijf papier.... Moet men brieven schrijven, wan neer men in toorn, woede, gram schap ontstoken is? Hierop zal iede re ervaren zenuwarts en verstandi ge raadsman met een luid klinkend „Ja" antwoorden. Brieven, zoo te recht met al 't kwade bloed, gif en gal van 't oogenblik geladen, met alle acute ergernis en boosheid over niet gehouden afspraken of niet na gekomen beloften, over vermomden laster, smaad en krenkingen, over slechte critieken, lichtvaardige of trouwelooze liefde, over gekelderde aandeelen o, hoe verlichten zij onze hooggespannen, hartstochtelijke gemoedsbewegingen! Gelijk een ver- doovend opium kalmeeren zij opbrui sende razernij, knagende gramschap, niet te bedwingen wrevel. Men kieze glad, houtvrij schrijfpapier voor dien brief, opdat geen mechanische de beweeglijkheid die het tennissen ver- eischt, gedurende den winter niet verwaar loosd wordt. Het verdient aanbeveling iede ren morgen tien minuten kamergymnastiek te doen en wel van een bijzonder soort: touwtje springen, knotszwaaien en met hal ters werken. Het beoefenen van allerlei an dere sporten, die het seizoen meebrengt, ver dient vanzelfsprekend aanbeveling en houdt het lichaam fit en de spieren in beweging. Waar het, aldus Kleinschroth, de tennis wereld aan ontbreekt, is reserve: jonge krachten. Men neemt het tennissen als sport ook dikwijls niet heelemaal ernstig. Bij ve len is het een kwestie van geld en omstan digheden. Wie overdag een beroep uitoefent kan het slechts door ongewone energie tot topprestaties brengen. En dat is uiteindelijk toch de aspiratie van iederen tennisspeler, ookal kunen ze niet allemaal in de toe komst Davis-Cup-spelers worden! Kleeren maken den man hoeden maken de vrouw! Een hoed markeert het type van een vrouw óf verbergt het! Vaak ook geeft een hoed de vrouw een allure, waar aan haar eigen wezen totaal vreemd is. Is het haar te doen om die allure? O, het opzetten van een hoofddeksel is als de aanraking met een tooverstokje: U wordt opeens een ander! Van de minste pretentie is wel het hoed je karakter genoemd, het is de vorm met den licht omgebogen rand, die het karakter .verleent. Wanneer zullen wij weerstand kunnen bieden aan de eindelooze bekoring van dc hoedensymphonie?, LÉONTINE. variaties als er vrouwen zijnEn gebon-| den aan wat Mode ons aan leuks .voor schrijft èn toelaat! O, en dan is er nog zoo'n héél belangrijke factor, die bij de beslissing van den hoeden- aankoop den doorslag geeft! Die soms onze beste voornemens in den weg staat! We gaan er op uit, met de idéé, een grooten zomerschen stroohoed te vermeesteren, (die staat juist zoo goed bij een nieuwe jurk) ènwe bezwijken voor niet meer dan een héél klein zijden dopje, dat nauwelijks een kwart van onzen haardos vermag te bedek ken! Het is de factor van de verleiding, welke zich in zoo'n hoedje als het ware geïncarneerd heeft! Dat zal een man nooit kunnen begrijpen, hoe een paar decimeter stof met een veertje, een toefje, een wolkje tule, zetelend op een simpelen standaard achter een glanzende winkelruit, een vrouw hindernis den lavavloed onzer woorden stuit, die uit den vulkaan van ons gekwetst gemoed opgestuwd wordt. De eerste twee zijden zijn bestemd voor een ongeremde losbarsting. Schrijf zooals ge spreekt, onmiddellijk na dat ge de krenking, de beleediging of de ontgoocheling enz. ondervonden hebt. In dien u bij het van toepassing brengen van vreemde en uitgezocht-beleedigende woorden de juiste spelling daarvan ontgaan is, bla der dan niet in een woordenboek. Dat houdt maar op. Laat bij krachtige uitdrukkingen een dik ke inktvlek vallen, ten teeken van bijzon dere minachting. De volgende twee bladzij den kunnen gebruikt worden voor weldoor dachte geraffineerde scheldwoorden en eer krenkingen. In het derde en laatste gedeelte van uw epistel moogt ge alle hoop en wenschen samenvatten, die met het welzijn van den geadresseerde te doen hebben. Op het gebied van dessous is mo menteel een luxe-graad bereikt, die vele bovenkleeding-creaties ver be neden zich laat. Wat materiaal, versiering, snit en afwer king betreft, wordt aan nachthemden, pya- ma's en chemises minstens evenveel zorg besteed als aan middag- en avondjaponnen. En de prijs van dergelijke kleedingstukken, die als een droom van rose en lichtblauw achter de spiegelruiten der groote modehui zen prijken, is vaak twee-, driemaal zoo hoog als het bedrag, dat men voor een aar dige zomerjurk neertelt... Niettemin schijnt het vrouwendom, dat zich de weelde van kostbaar dessous kan veroorloven, niet veel kleiner te worden, getuige de hardnekkig heid waarmee de modehandelaren de zijden en crêpe de chine niemendalletjes blijven étaleeren en prijzen. Echter wordt ook steeds meer de teere stof, waaruit het dessous ver vaardigd wordt, per meter door den handel verkrijgbaar gesteld; het blijft nu niet al leen. bij het lingeriekatoen en pyama-flanel, doch alle door ons zoozeer begeerde weef seis, die vroeger het monopolie der confec tiezaken schenen, tot zelfs broché-stof voor corsets toe, zijn thans aan het stuk te koop. En kunnen wij met minimumkosten onze linnenkast met de glanzende, self-made sta peltjes vullen Hieronder een paar aardige modellen voor haar, die zelf de naald opnemen. Onderjurk en hemdbroekje zijn van licht blauwe kunstzijden crêpe de chine, met bree- de tulen randen, waarlangs een smal fijn kantje, afgezet. Het nachthemd is van fijn gemoesde kunstzijden crêpe de chine of toile de soie; de snit is, door de oploopende taillelijn alleraardigst. Is de brief klaar, dan leze men hem nog eens zorgvuldig over, om dan meteen op bij zonder grievende woorden met dikke on derstrepingen nadruk te leggen. Er is overigens niets tegen, ons af en toe een ander aan zien te verschaffen. Het feit, dat bijv. een luxe-vrouwtje, dat haar tijd met toiletmaken, winkelen en tea-en ver drijft, op een gegeven moment geen enkel bezwaar heeft tegen de meest sportieve accenten in haar uiterlijk, en dat, terwijl haar sportprestaties zich tot een massage voor haar lijn en drie minuten ochtend-gvmnastiek voor diezelf de lijn beperken, bewijst, dat dat luxe-vrouwtje dan toch niet ongevoelig is voor den frisschen invloed, die van sportlijnen en -motieven uitgaat. Zoodat ze toch iets van zichzelf in haar kleeding tot uitdrukking brengt En de sportieve, het meisje, dat liefst in het bloote hoofd wandelt en fietst, dat een hoed een bezoeking vindt en handschoenen lastig; wanneer zij eens, bij een of andere gelegenheid genood zaakt wordt haar hoofd van een passende be dekking te voorzien, wel, dan kan zij soms een gratie aan den dag leggen, die haar jon gensachtigheid geheel doet vergeten. En ook dan toont ze iets van zichzelf, treedt een on vermoede hoedanigheid in het licht. Is het pleizierig tijd stip aangebroken, waar op we ons een nieuwen hoed moeten en kun nen aanschaffen, dan hebben we dus in de eerste plaats te beden ken, in wat voor ge daante we ons aan de wereld openbaren zul len! Willen wij er als een grande dame uitzien of als een bakvisch, zullen wij de sportgirl uithan gen of de exentrieke? Of voelen we niets voor uitersten en stellen we onszelf slechts den eenen eisch, er „leuk" uit te willen zien? Het woord „leuk" dan ge nomen in evenzoovele minuten, neen, kwartieren in extase kan brengen. Een extase, waarin ze al haar plannen vergeet, wegdroomend op dien éénen vurigen wensch, zélf, al is het maar een oogenblik, als standaard te mogen fun- geeren Nevenstaande dames zijn echter standvas tig gebleven! No. 1 kon bij haar sober zwart wandel gewaad geen beter hoofddeksel hebben ge kozen dan het kleine vogelnest-vormige zwarte dopje, waarop een zeer origineele sluier is aangebracht, bestaande uit een netwerk van groene chenille. Een buiten gewoon gedistingueerd geheel, een aller- charmantste nieuwe variatie op een bekend thema. Meer algemeen is de witte toque, die wij als tweede creatie demonstreeren. ,De foto werd in Parijs genomen en wij constatee- ren terloops, dat de Parisienne haar oude liefde voor zwart-witte combinaties niet on trouw is geworden! Wit piqué bloemen vor men de elegante toque, torsen een zwart zijden strik; een fijne sluier waaiert tot op de schouders Nu doet ge den brief in een envelop, schrijft er goed leesbaar het juiste adres op en voorziet hem van 'n postzegel, dat niet te doen zou tactloos zijn. Dan brengt men den brief naar de meest dichtbij zijnde brievenbus, steekt hem in de gleuf en trekt hem weer terug. Morgen! O, neen, ntei uit lafheid. Maar misschien schiet u nog iets bijzonder krachtigs in de gedachte, dat den geadresseerde nog sterker zal erge ren. Morgen is uw toorn nog maar een tien de van heden, en overmorgen verbaast ge er u over, als ge een verkreukelden brief uit den zak haalt, hoe 'n mensch zich zoo kan opwinden. Uw scherpe brief heeft u ontla den. Verzenden of niet is een zuivere vorm kwestie. Zorgvuldig weekt men den postze gel van de envelop, de brief slingert mis schien nog 'n dag of twee, drie op uw schrijftafel rond, en dan gaat-ie met andere rommel paperassen in 't vuur. Na acht. da gen ontmoet ge den vijand. Hij zegt: „Hoort u eens, ik ben u, naar ik verneem, een steen des aanstoots geweest, maar ik..." Dan maakt ge een goedmoedig gebaar en zegt: „Och mijn waarde heer, de moeite niet waard er van te spreken, maar weet u Gemeld zij nog, dat schouderbandjes, en- tredeux, kortom alle onderdeelen van de betreffende kleedingstukken afzonderlijk te verkrijgen zijn.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 13