ASPIRIN OPZIENBARENDEN OPHEFFINGS UITVERKOOP bij GERARD WORM RaaMAe^leocesi WxdeAifwAl J!e$ ió onze keuze enoïm Jfo$ zijn alle couïante maten yoenacUg J F BEf MfTERBOER De nieuwste attractie bij Beemsterboer Werkkampen voor jeugdige werkloozen GRIJPT UW KANS SLAAT UW SLAG U KENT ONZE KWALITEITEN UITSLUITEND DE NIEUWSTE GOEDEREN KEIZERSTRAAT 60 DEN HELDER Vertrokken personen De subsidie voor de Fröbelscholen Actie voor de jeugdige werkloozen Prachtige BIM-BAM pendule, 12 dagen uurwerk, het bekende KIENZLE FABRIKAAT, met 2 j. volle garantie F 11.745 Uitslag Periodieke zeilwedstrijd Piet Bot wint weer den wisselprijs Reeds honderden zagen hun voordeel en profiteerden van dezen Zoo iets had men nog nooit gezien. In deze geweldige keuze-koopjes te mogen zoeken is reeds een genot, temeer daar GERARD WORM steeds de nieuwste snufjes bracht. Velen Uwer kennissen zijn reeds in het bezit gekomen van een groot koopje. Steeds weer nieuwe koopjes. Maar talmt nu niet langer meer. Alleen verkoop contant Geen zichtzendingen Diefstal Gevonden In de Raadsvergadering van Woensdag, waarvan we in ons blad van gisteren een na beschouwing gegeven hebben over de belang' rijke onderwijskwesties, die er behandeld wer den, is o.m. ook het voorstel van den heer Uithol (nat herstel) om de gemeentelijke subsidies voor de 4 plaatselijke Fröbelscholen te verlagen, in behandeling genomen. De voorsteller heeft reeds vroeger over deze aan gelegenheid gesproken, n.1. bij de behandeling van de Gemeentebegrooting, en zijn desbe treffend voorstel werd toen in handen van B. en W. gesteld voor prae-advies; Het voor stel behelsde om de subsidie voor elke(n) leerling te verlagen van 4.tot 3.50, en voorts de salarissen van het hoofd der school, van de onderwijzeressen en van de helpsters met ongeveer 10 in minimum en maximum Zooals te verwachten was, hebben Burge meester en Wethouders een afwijzende hou ding ten opzichte van het voorstel aangeno men en wel om enkele voorname redenen. De eerste is wel, dat, zou men het subsidie ver lagen, drie van de vier scholen niet langer zouden kunnen voortbestaan, terwijl toch, ge tuige het aantal kinderen, dat deze scholen bezoekt (in totaal 761 volgens opgave van den wethouder van onderwijs), een groot aan tal ouders en opvoeders het bestaan van deze instellingen een zeer warm hart toedraagt. Het is daarom ook te verklaren, dat een par ticuliere instelling als de Maatschappij tot Nut van het Algemeen de scholen in het leven houdt door in de financiering ervan belangrijk bij te springen. Zou dat niet het geval zijn, dan zou de Gemeente voor veel zwaardere uitgaven staan dan thans het ge val is! Deze motiveering had den heer Uithol vol doende moeten zijn. Al kan men zich inden ken, dat hij zich niet zonder slag of stoot zou „overgeven", vreemd vonden we het, dat hij over het voorstel begon te spreken, terwijl hij er zelf geen vertrouwen in had, dat hij succes zou boeken. De stemming van den Raad t.a.v. het voorstel was hem natuurlijk reeds lang bekend. Ware hij nu nog met nieuwe argumenten gekomen, waarmede de Raad nog niet bekend was, zoodat hij een aanleiding had om te veronderstellen, dat hij de raadsleden daarmede zou kunnen over tuigen, dan had de heer Uithol inderdaad moeten spreken. Thans was dit o.i. niet noo- dig, omdat hetgeen hij nu aanvoerde, den Raad reeds bekend was en hij daarmede een lang debat uitlokte. En dat kost nu eenmaal tijd en dus geld. De Raad liet zich niet over tuigen. (Dat wist de voorsteller, vandaar zijn uitdrukking: Ik verwacht er niet veel^aicces van). Het was dus nutteloos om nog eens over deze kwestie te gaan debatteeren. Nu de heer Uithol echter tóch sprak, was het niet te verwonderen, dat verschillende raads leden er op aansloegen om hun standpunt (dat gesteund werd door diverse uitlatingen van autoriteiten op onderwijsgebied) tegen over dat van den heer Uithol te stellen. De heer Smith (s.d.) en Mr. Mulder (a.r.) bestreden het voorstel vooral op ethische gronden, terwijl Dr. Feenstra Kuiper (Gem.- Belang) zijn best deed om het voorstel te rechtvaardigen, doch... er zich tegen ver klaarde, omdat hij niet wilde, dat de salaris sen verlaagd zouden worden. Wèl was hij er voor om de gemeentelijke bijdrage in de sala rissen met 10 te verlagen. Aan de salaris sen zelf wilde hij echter niet tornen. Dat kunnen we ons levendig indenken, en onze lezers waarschijnlijk ook wel, als zij weten, dat het Hoofd van de Fröbelschool hier ter stede minder verdient dan menig gemeen tewerkman. Wij zullen hier niet op de vele voordeelen, welke het Fröbelschoolonderwijs voor de kin deren van 3 tot 6 jaar biedt, ingaan. Daar voor verwijzen we gevoegelijk naar hetgeen door de genoemde heeren, aan wie natuurlijk de wethouder van onderwijs toegevoegd dient te worden, gezegd is. Volstaan wij met de mededeeling, dat de heer Uithol de door hem zelf verwachte nederlaag leed en wel met de cijfers... 19 tegen 1. Tenslotte willen we nog even wijzen op de kwestie van de zorg voor de jeugdige werk loozen, welke naar aanleiding van de crediet- aanvrage voor de inrichting en de exploitatie van de Centrale Werkplaats, ter sprake kwam. De heer Steenlage (s.d.), die zelf de jeugd in dé vroedschap vertegenwoordigt, trekt zich het lot van de jeugdige werkloozen ten zeerste aan. Dat doen we natuurlijk allemaal. Maar hij is het toch, die in den Raad telkens weer voor hen pleit en die den betrokken wethou der, den heer Smits (r.k.) in deze tot grootere daden wil aansporen. Zijn critiek was dan ook hoofdzakelijk tegen dezen wethouder gericht, wien hi* verweet, dat van hetgeen er in 1936 was voorgesteld, niets terecht gekomen is. Door B. en W. was destijds medegedeeld, dat een Centrale Werkplaats zou worden in gericht en dat cursussen zouden worden ge geven voor timmerlieden, metaalbewerkers, schilders, enz., welke cursussen 1 October 1.1. zouden aanvangen. Nu is de Werkplaats nog niet klaar en evenmin zijn de cursussen be- »«*Ftrr BREmrfPBoro Mug 4* Firma O Drlram JtImM4I«4 Mitliw ka Ai»urant'»e w Berterdam geMea d» aodrrwaanda ganoamdr •rwarfya lot b* achltr Udr» aoorvarp ftiioamdr bedrag »«n»k»rd legen i fJ j.ao dit rgpl6caat. enigen, a Ten name- urn ia Ma Ja« aa dataai '»a Aanduiding der renefcerde voorwerpen- I. ■é&i&s.I \^C-6 3 '/X*.0H* 3. Bij ieder artikel boven de f 5.wordt bovenstaand certificaat uitgereikt. Onze reclame aanbieding van heden: JUWELIfR-H0RL0GER-DEN HELDER gonnen. Het jonge raadslid had dus alle aan leiding om naar de reden daarvan te vragen. Hij had dat naar ons gevoelen in iets minder scherpe bewoordingen kunnen doen en er zeker geen „vertrouwens-kwestie" van moeten maken. Als het College een voorstel doet, dan dient men onvoorwaardelijk te gelooven, dat het dit voorstel, na aanneming door den Raad, naar beste wéten zal uitvoeren. Nu inderdaad de C. W. niet gereed kwam, treft daarvoor het College een verwijt, zoo oordeelde de heer Steenlage. Het feit, dat de cursussen niet begonnen, ligt echter buiten de schuld van het College. Sinds het voorstel in 936 aangenomen werd, is n.1. wijziging gekomen in het algemeen karakter, dat de C. W. moest hebben. In de eerste plaats moet dit een gelegenheid zijn, waar jonge vaklieden hun vakkennis kunnen onderhouden door practisch werken: zij moet geen schóól zijn, waar cursussen worden gehouden. Zoodat de cursussen niet konden, niet mochten beginnen. Vonden we in haar geheel de critiek van den heer Steenlage wat te scherp, het valt niet te ontkennen, dat zij nog eens terdege de aandacht van den Raad en ook van de burgerij op deze brandende kwestie gevestigd heeft. Er zijn nog ettelijke jeugdige werk loozen in onze stad, meer dan op de Arbeids beurs bekend zijn. Velen hebben zich daar niet laten inschrijven. Dit feit ligt er, maar dat is niet zonder meer te aanvaarden. De werklooze jongens dienen er op gewezen te worden, dat, wil er iets voor hen gedaan kunnen worden, zij zelf in de eerste plaats de moeite moeten nemen om zich aan te melden. Thans doet zich het geval voor, dat de autoriteiten niet precies weten, hoeveel jeugdige werkloozen er in de ge meente zijn! Van deze plaats zij er dus op aangedrongen bij de betrokkenen om zich aan te melden bij de Arbeidsbeurs en tevens dienen de ouderen er voor te zorgen, dat de jongelui niet in gebreke blijven, zulks te doen. Het College heeft toegezegd, dat er groo tere werkobjecten komen vóór 1 September. Voorts zal in het algemeen gesproken de zorg voor de jeugdige werkloozen de noodige be langstelling hebben. Laten zij, die het aan gaat, nu goed begrijpen wat zij in deze te doen hebben. Voor den heer Steenlage hopen wij intusschen, dat er het volgend jaar geen reden tot klagen zal zijn. De firma verzekert U gratis! De firma Beemsterboer in de Keizerstraat, ter stede welbekend door de opvallend sug gestieve wijze, waarop zij haar verkoop campagnes leidt, heeft sedert eenige dagen wederom een attractie, die ongetwijfeld uit het hart van tal van klanten gegrepen zal zijn. Ieder artikel namelijk, waarvan de prij3 boven de 5 gulden is, wordt 1 jaar gratis verzekerd tegen idefstal, verlies, beschadi ging, brand- of watèrschade. Hieronder valt ook het breken van de horlogeveeren en idem glazen. Zooals men ziet, iets nieuws op dit gebied, een unieke reclame, waarvoor Beemsterboer het alleenrecht voor onze stad heeft weten te verkrijgen. Voorts verwijzen wij, naar de des betreffende advertentie in dit blad. Ultilultend verkrijgbaar In buisjes met oranje-band van 20 tabl. ,o ct. eo oranje-zakjes vao 2 labl. 10 et. Men verzoekt ons opname van het volgende: Door de regeering daartoe in staat gesteld is het mogelijk geworden werkkampen voor jeugdige werkloozen te organiseeren. Deze kampen worden geleid door verschillende organisaties, o.a. ook de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale. Het werkkamp van de VCJC bevindt zich te Beekbergen op de Veluwe in een prachtige omgeving van bosch en hei. Wie zou niet het „sleur-bestaan van eiken dag" voor acht weken willen verwisselen met een frisch, kameraadschappelijk samenzijn Reis kosten worden vergoed, terwijl men geduren de de acht weken dat het kamp duurt één maal een weel .-eind naar huis kan gaan. Bovendien wordt er een zakgeld verstrekt van 1.75 per week. Het werk bestaat uit het rooien en kappen van boomen, schilderen, tim meren, zooveel mogelijk aangepast bij het vak der werklozen. Jeugdige werkloozen van 1725 jaar, die in dit kamp („De Kuil" te Beekbergen) acht weken willen werken kunnen verder alle ge- wenschte inlichtingen krijgen bij den voorzitter en secretaris van den Vr. Chr. Jeugd Raad. Zie advertentie in dit nummer. Namens de V.C.J.R. C. A. Korndörffer, voorzitter, Langestraat 114. H. J. Flerie, Secretaris, Fazantenstraat 70. Wedstrijd no. 8, op Vrijdag 2 Juli. Modelsloepen B 1 en B O. Aantal deelnemers: 12. 1. Bootsman K. de Wit, Hr. Ms. Wachtschip, 25 pnt.; 2. Off. M.S.D. 2e kl. N. C. van Bergen van der Grijp, Kon. Inst. 19 pnt.; 3. Schipper H. Melgers, Hr. Ms. Wachtschip, 16 pnt.; 4. Bootsman J. Hamers, Marinekazerne, 12 pnt. Fantasiesloepen. Aantal deelnemers 5. 1. Kwartiermr. C. Kuiper. Onderzeedienst, 18 pnt.; 2. Boots man J. van Asperen, Hr. Ms. Schorpioen, 12 pnt. Einduitslag Periodieke Zeil wedstrijden ln het jaar 1937, Modelsloepen B I en B II. Ie prijs Bootsman K. de Wit, Hr. Ms. Wachtschip, 94 pnt.; 2e prijs Luit. ter zee 2e kl. C. W. T. bn. van Boetzelaer, Kon. In stituut, 74 pnt.; 3e prijs Kwartmr. P. Rijers Marinekazern, 73 pnt.; 4e prijs Luit. ter zee 2e kl. P. Cool, Hr. Ms. Gelderland, 57 pnt. troostprijs Kwartmr. S. Staal, Onderzeedienst, 53 pnt. Fantasiesloepen B I en B II. Ie prijs Kwartmr. J. C. Kuiper, Onderzee dienst, 70 pnt.; 2e prijs Opperschipper H. J Stejjn, Hr. Ms. Schorpioen, 59 pnt.; troostprijs Bootsman J. van Aperen, Hr. Ms. Schorpioen, 52 pnt. De periodieke zeilwedstrijden van de wa tersportvereniging H.W.N. voor de B.M.- klasse zijn afgeloopen. De heer P. Bot wist voor de tweede maal beslag te leggen op den wisselprijs; als hij het volgend jaar weer dezen wedstrijd wint, gaat de wisselprijs in eigendom over. De totale uitslag over vier wedstr-ijden is als volgt: P. Bot 62 punten; J. Quant 34 punten; M. Kruiff 28 punten; A. Veenstra 12 punten. FRISSCHE MORGEND.A.W. Zondagmiddag 3 uur speelt Frissche Mor gen op haar terrein aan den Dijk een compe titiewedstrijd tegen de Alkmaarsche Water Ratten. Wij wenschen onze zwemmers veel succes. Voorbereiding voor de groote Heriley-roeiwedstrijden. Een Duitsche acht in training. VOLLEN GANG s door N. D. SANTIFORT. IN DE KAART LATEN KIJKEN. Zeer vele bridge-spelers en ook andere kaartspelers hebben de gewoonte hun kaar ten zoodanig vast te houden, dat de tegen speler er in kan kijken, hetgeen niet anders dan nonchalance is. Natuurlijk vinden sommige spelers het wel prettig als de kaart van den tegenspeler kan worden ingezien, gelukkig echter is mijn on dervinding, dat zeer velen het minder aange naam vinden en de bewuste speler dan ook op z'n fout wijzen. Vooral wanneer een contract van snijden naar men weet niet welke kant afhankelijk is, is de wetenschap van het zitten van de ontbrekende honneur van veel belang. Samuel Pitt, één der meest bekende tour- nooispelers uit Amerika trof eens in een wedstrijd iemand, die in z'n kaart liet kijken, waarvan het gevolg heel aardig was: Nadat een spel was rondgedeeld, maakte Pitt zijn tegenspeler links opmerkzaam op het feit, dat hij in zijn kaarten liet kijken. De tegenspeler nam z'n kaarten onder dankzeg ging in betere houding en het bieden begon op het volgende spel: S. 6. 4. H. 8. 6. 4. R. a. h. 10. 8. 6. 4. K. 6. 4. S v. 10. 9. 8. 7. 3. H. v. b. 10. R. v. b. 9. K. 8. W. N. Z. O. S. a. 5. H. 9. 7. 5. 3. 2. R. 5. 3. K. 10. 9. 5. 3. S. h. b. 2. H. a. h. R. 7. 2. K. a. h. v. b. 7. 2. Zuid (Pitt) had gegeven en opende de bie ding met 1 K., waarop W. 1 S. liet hooren en N. 2 R.; O. paste en Z. antwoordde wel wat optimistisch, met 6. S.a. W. kwam uit met S. 10, die door O. met het aas werd genomen, gevolgd door S. 5, die voor S.h. van Z. was. Z. vervolgde met een kleine R., waarop W. de 9 legde en nu vertelde Pitt, dat hij zijn contract voor het neerleggen had, als hij met R. 10 op tafel sneed en dat hij dit snijden ge rust kon doen, omdat hij bij W. de v. en b. had gezien. Hij wilde daar echter geen ge bruik van maken en nam derhalve over R.h., waarna hij met H. naar de hand ging, H.a. en h. incasseerde en daarna de K. uit de hand begon af te spelen. W. kwam natuurlijk hoe langer hoe meer in moeilijkheden met afgooien, omdat hij na tuurlijk de S.v. moest vasthouden, evenals H.v. en R.v.b., daar op tafel R.a. met kleine bleven rusten. Bij het spelen van de laatste K., toen W. de H.v. reeds had afgegooid, deelde Pitt triomfantelijk aan W. mede, dat hij, indien hij zich niet vergiste, en ook de S.v. bij W. had gezien, dat deze dan nu in dwangpositie zat en óf S.v. moest afgooien, waardoor S.b. hoog werd, óf de R.v.b. moest aanbreken, waardoor de 2 ontbrekende slagen op tafel konden worden gemaakt! Zou Pitt ook zoo gespeeld hebben, als hij S.v. ook niet bij W. had geweten? Ik denk, dat hij dan niet alleen de R. zou hebben ge sneden, maar dat hij zelfs geen 6 S.A, zou hebben geboden. Dat het laten inzien in de kaarten veie ge volgen kan hebben blijkt echter wel uit het bovenstaande. Christina. L. Roggeveenvan Enk en doch ter, naar Groene Hilledijk 274, Rotterdam. Hindrikje Hofstede, naar Stationsplein, Hotel Royal, Haarlem. G. Boomstra en gezin, naar Amsterdam, Merelstraat 11b. R. Bruin, naar Amsterdam, Molukken- straat 57 I. Wed. C. J. WigtFürholz, naar Amster dam, 2e van Swindenstraat 861. Wilhelmina A. LampertKeukens, naar Be verwijk, Kerkstraat 14. A. J. Vader, naar Anna-Paulowna, bij de Spoorbrug. J. Verhoef, naar Roemenië, Oliemaat schappij „Astra Romana". Grietje BarendsQuerido, naar Rotterdam, Lijnbaanstraat 18a. G. Tromp, naar Beverwijk, Kloosterstr. 20. K. Zwierstra en echtg., naar Nieuw-Hel- voet, Moriaanscheweg C 188. M. Wolters, naar Hilversum, Achterom 5. H. Santing, naar Emmen, Zwartemeer. Christina Verhoeks, naar Maastricht, Bas sin 11. Willemina Hendrikse—Hynberg naar s-Gravenhage, Noord Polderkade 78. J. C. van Barneveld en echtg., naar Oost en West Souburg, Adeelsche zandweg 40. J. Prinsen en gezin, naar Soerabaja. R. Soetendal en gezin, naar Groningen, Groote Leliestraat 7 IIII (hofje). J. H. Verhoeven en echtg., naar Amster dam, Jan Evertsenstraat 17 II. Een scholier deed aangifte, taschje van zijn rijwiel drie weggenomen. dat uit het r\jwielsleutels Vanmorgen werd op het hoofdbureau ge bracht een jekker en uniformpet, die in een portiek van een woning werden gevonden. HERMAN NIJPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Heren-modeartikelen, overhemden, handschoenen etc. Zeer grote keuze, opvallend lage prijzen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6