Zwemmen en plicht Stadsnieuws AquuLa, De laatste Speeltuin „Centrum opent De kermis ingeluid Jongen in het Kanaal verdronken Maandag 5 Juli 1937 Tweede Blad Haven van Nieuwediep Om 8 uur vanmorgen precies maar de regen dreigt Zedenmisdrijf Een slechte gelaatskleur? Toelatingsexamen RHBS Vischafslag Den Helder B De eerste serie waardevolle aanwijzingen Reddingspogingen baatten niet. Eerst eenige uren later opgehaald De oranje-gardisten in Soestdijk Frits Schakels in: „Leve de Lol" Consequent standpunt van Frankrijk en Engeland Inzake de non-interventie D e tijd schijnt voorgoed voorbij, dat Enge land een weinig angstvallig naar de oogen van Duitschland keek, om zijn houding in een be paalde zaak te bepalen. Nu Engeland voldoen de bewapend is om de consequenties van eigen standpunt te aanvaarden, gaat het recht door zee. Het is niet uitdagend, integendeel, het tracht steeds door een zoo soepel mogelijke houding, den vrede te bewaren, doch het laat tevens weten, dat het van geen wijken weet. Burgerlijke Stand van Den Helder Jarenlang is er door de Afd. Centrum van de Speeltuinvereeniging „Den Helder" /ge zwoegd om zooveel in kas te krijgen, dat het aanschaffen van een speelterrein voor de kin deren werkelijkheid zou worden. Vijf lange jaren reeds had de heer Steeman, de voor zitter van de afdeeling, een geschikt terrein op het oog, maar de finantieele draagkracht van de Vereeniging was van dien aard, dat er niet aan gedacht kon worden om een der gelijk terrein aan te schaffen. En toch was het broodnoodig, dat de kinderen van deze afdeeling een speeltuin zouden krijgen. Want juist in het centrum van de stad loopen de op straat spelende kinderen het meeste ge vaar om verkeersslachtoffer te worden. Maar eenige maanden geleden was men dan toch zoover, dat men tot aanschaffing van het terrein, dat dicht bij de Spoorstraat, achter de Hoogstraat ligt, kon overgaan. Een tweetal philantropen, en wel de heeren Weissenborg en Niggedijke, werd gevonden, die bet veldje, dat door de omwonenden als vuilnisvat ten zeerste werd gewaardeerd, her schapen hebben in de huidige speelplaats. En dat deze gezien mag worden, is ons Zaterdag gebleken. Toen we even voor half vier het terrein, dat in het zonnetje lag te blakeren, betraden, waren er reeds een 400 kinderen aanwezig, terwijl verschillende ouderen blijk gaven van hun interesse voor het speeltuinwerk. We merkten onder meer op den heer Hoek, die ondanks zijn leeftijd, nog steeds ten volle ge ïnteresseerd is bij het speeltuinwerk, den heer Krijgsman, den directeur van de Kinder- operettevereeniging „Ons Genoegen", den heer Lücker, den centralen voorzitter van de Speel tuinvereeniging „Den Helder", Mevr. Morée Dol, die als steeds de muzikale begeleiding van het kinderkoortje verzorgde en verder nog verscheidene kindervrienden. Vooral een groote tafel, bij het begin van het terrein opgesteld, had de belangstelling van de kleinen. Hierop was n.1. het lekkers uitgestald, dat natuurlijk bij een dergelijk feestelijk gebeuren niet mag ontbreken. De firma Verfaille uit de Spoorstraat had gratis gebakjes verstrekt, terwijl de firma Tielemans en de heer Bakker uit Hötel Woud voor limonade hadden gezorgd. De heer De Zeeuw van het radio-technisch bureau „Antenna" was met zijn geluidsinstallatie aanwezig. Te vens heeft de heer De Zeeuw een Philips radio toestel aan de afdeeling aangeboden, wat na tuurlijk dankbaar is geaccepteerd en zeer op prijs is gesteld. Precies om half vier betrad de burgemees ter, die als beschermheer de openingsplechtig heid zou verrichten, vergezeld van wethouder Van der Vaart het terrein, even later gevolgd door den heer Van der Hoeven, de commis saris van politie. Het was de heer Steeman, de voorzitter, die de aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de reeds genoemde heeren en de vertegenwoordigers van de zusterverenigin gen. De voorzitter memoreert in korte trek ken de voorgeschiedenis van dezen speeltuin vraagt tenslotte aan den burgemeester om de openingsplechtigheid van dezen fraaien speeltuin met zijn talrijk speelgerei te willen verrichten. De Burgemeester aan het woord. Het is bij verrassing, zoo zei de burgemees ter, dat U mij dit keer neemt. Ik ben wel uit- genoodigd, maar niet om dezen Speeltuin te openen. U hebt gezegd, mijnheer de voor zitter, dat U zich buitengewoon verheugt in het bezit van dit terrein en ik kan mij dit volkomen indenken. U hebt hier een groot aantal kinderen en de commissaris van politie ziet niets liever, dan dat de kinderen ondergebracht worden op een speeltuinterrein. Gij hebt dit terrein van een ouden hoek omgetooverd in dezen aardigen speeltuin. Ik wensch U hiermede van harte geluk. Er zijn wel eens kwesties tus- schen het bestuur der Speeltuinvereeniging en Gemeentebestuur en ik zal hier niet verder op ingaan, maar wel wil ik U verzekeren al het mogelijke te zullen doen U in uw streven te helpen. Ik verklaar nu dezen speeltuin voor ge opend en hoop, dat hij mag werken tot heil der kinderen. Het is de heer Steeman, die den Burge meester voor zijn hartelijke woorden bedankt. De heer Hoek complimenteert de Afdeeling. Ik sta versteld, zoo zei deze grijze kinder vriend, van het werk, dat door de twee men- schen, die dit terrein in orde hebben gemaakt, is gewrocht en heb groote waardeering voor hun werk. Een woord van dank wil ik brengen aan de pers, die steeds klaar heeft gestaan om ons werk te steunen. Als eerelid wensch ik voorzitter en bestuur met dit prachtige terrein van harte geluk. Als centrale voorzitter spreekt de heer Lücker dan enkele woorden en overhandigt den heer Steeman een envelop met inhoud, als bijdrage in de kosten. Vertegenwoordigers van de drie andere Speeltuinafdeelingen com plimenteeren dan tenslotte deze Centrum- afdeeling. Aan het officieele gedeelte is nu een einde gekomen en terwijl den heeren een feestsigaar wordt gepresenteerd en de kinderen, die zich op glijbaan en wip, ondanks het zonnetje, dat venijnig zijn stralen omlaag schiet, best ver maken, op limonade en ander lekkers worden onthaald, is de taak van den verslaggever afgeloopen. De opening van den Speeltuin der Afdeeling Centrum is een feit geworden. 4 Juli: Aangekomen van Newport het Engelsche s.s. „Drakelow" met kolen voor de Marine werf. Aangekomen van Lanesly en vertrokken naar Harlingen het Zweedsche s.s. „Nancy". Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Falcon", Steigerende schimmels... met vlassen staar- en en wapperende manen, jagende fietsen in een oneindig perpetuum moble, glanzende ge weren m schiettenten, een voortrazende rups- baan. Daarboven en daaronder... de muziek: al de deunen van de laatste 25 jaar. Van Donna Clara en Ramona tot „We gaan nog niet naar Huis" toe. Een cacafonie van klan ken, die zich in elkaar weven tot de kermis- symphonie. Een lucht daaruit de regen te grijpen valt... ziedaar: de ouverture der Heldersche kermis. Ouverture te 8 uur. Precies. Want nog hadden de klokken hun 8 meta'en slagen niet over het vrijwel windstille Den Helder doen vervagen, of de tentzeilen open den zich en vingen de exploitanten voor het eerst van deze week aan een poging te wagen de voorbijgangers tot de vele plezanterieën te brengen, die der tenten zijn. Was het op het Stationsplein nog opvallend stil, op het Westplein, als vanouds het cen trum der pret, werd reeds en gros gedraaid De draaimolen wentelde: en de schimmels ga loppeerden mee, de gondels deinden bevallig op en neer en 10 kinderen maakten, verzali- gend lachend, het feest mee. Ook de rupsbaan, die vreemde vrucht van een fantastisch brein, draaide. En ook hier van maakten reeds vrij velen op dezen prillen Maandagmorgen gebruik. Ook hier muziek, Hollandsche en Vlaamsche deunen, die ons alle bekend in het gehoor liggen, en die ons blijven volgen... van kraam tot kraam en van spel tot spel. En de jeugd keek toe, vooral de blauw- gebuisde jongens van de Ambachtsschool, die zoo straks in hun lokalen vlakbij het feest zul len kunnen volgen. Het zal voor hen deze week moeilijk zijn attent te blijven... De kramen waren nog vrijwel gesloten. Een enkele, waarin de rose-roode zuurstokken en blank-glanzende nougat in verlokkende heer lijkheid uitgestald liggen, is open. Achter de toonbanken de verkoopstersters in hagelwitte schorten. Kermis-ouverture: en de lucht is zoo grauw als een vuile wollen deken en bijna voel je de regen al... Zou er ook in dit opzicht niets nieuws onder de zon zijn... Zaterdagavond is iemand aangehouden voor het plegen van niet nader te noemen handelingen, zooals dit wordt verstaan in ar tikel 240 van het wetboek van strafrecht. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 766.2 Temperatuur zeewater: 17.6 Temperatuur lucht: 15.4 Hoogste temperatuur lucht gisteren: 19.1 Minimum temperatuur lucht gisteren 14.6 Hoogwater (heden) 3.45 16.00 Laagwater 9.20 22.20 Hoogwater (Dinsdag) 5.05 17.30 Laagwater 10.55 23.40 Licht op (heden) 21.55 N GESLAAGD: Aan de Techn. Hoogeschool te Delft slaagde onze stadgenoot, de heer H. Pouwels, voor electro-technisch ingenieur. GESLAAGD: Voor akte Handenarbeid, de heer A. Tabeling, aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk. Purol geeft een gezonde huid. Voor het toelatingsexamen van de R.H.B.S. werden geëxamineerd 61 candidaten: Geslaagd zijn: L. Beunder; Alexandrina H. P. van Bolhuis; Hildegonda S. Bottema; S. J. Brugts; C. Buis; H. P. Dalinghaus; H. Dirkzwager; C. J. van Dongen; Christophelina A. Essers; C. J. W. Everts; G. Franke; Gerritdina Grobben; C. Guldemeester; A. G. Günthert; A. Hagen; Barendina C. van 't Hof; G. M. Hoornsman; J. Huivenaar; D. C. lest; Elsje Jongkees; J. Kelderman; Arendina Kimmel; Francisca M. E. Klaassen; J. H. de Kok; E. A. Kollaard; K. van den Kommer; Johanna C. Kuhn; E. T. Kuhuwael; A. Labruyère; P. J. C. van Leuvensteijn; Johanna P. Loesberg; P. W. M. van der Maden; D .J. Monté; A. J. Mulder; H. Mulder; C. Pieterse; J. P. Rab; Francina J. Reynen; Henrica D. Riemers; G. de Ridder; E. N. Schoeman; H. Spruyt; P. H. Spruyt; A. Steenmeijer; Annie W. A. Treffers; Geer- truida M. Veenhuizen; Johanna W. van Ven- deloo; J. W. Verwey; Nelly Verwey; Marga- retha H. Weitering; Wilhelmina H. Woltering; C. J. Zegers; G. M. Zuidijk; M. G. Mulder. Afgewezen 7 candidaten. 3 Juli. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.030.93 Slips 0.90—0.84 Tarbot 0.700.67 Schol le soort p. kist „7.506.00 Schol 2e soort „3.603.10 Schar 2.301.40 Wij vervolgen hiermede de vorige week aangevangen serie artikelen over J reddend zwemmen van den heer C. W. Boonen. m V In ons eerste artikel wezen we op den plicht der zwemmers (sters) om redder te worden, zoolang niet iedereen zwemmen kan. Het ligt in de bedoeling om thans in een serie artike len, allen, die dezen plicht voelen, voor zoover dit mogelijk is met de theorie van het reddend zwemmen bekend te maken. Denkt er niet te licht over als men iemand uit het water moet halen. Er zijn vele gevallen bekend van red ders, die hun moed met den dood moesten be- koopen of na veel moeite hun pogingen op moesten geven. Wel degelijk dient men dan ook theoretisch en practisch onderricht te wor den; de cijfers van de uitkomsten der Bonds- examens wijzen duidelijk uit, dat zelfs velen van hen, die zich voorbereidden, afgewezen moeten worden. Te spoedig meent de doorsnee goede zwemmer, dat hij wel kans ziet iemand uit het water te halen en te spoedig wordt er door vele toch overigens goedwillende men- schen eenigszins schamper gelachen wan neer de kwestie „theorie reddend zwem men" op het tapijt komt. Dwaze gezegden, welke blijk geven van totale onbekendheid met het onderwerp, als 'b.v. „Geef de drenkeling eerst een fikschen tik op zijn hoofd, om hem te kalmeeren", of „laat hem eerst een paar keer ondergaan, daar wordt hij mak van" en meer van deze onbenul ligheden hoort men dikwijls van outsiders. Den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen komt de verdienste toe een theorie te hebben opgebouwd welke ons, in de meest voorkomende verdrinkingsgevallen on schatbare diensten kan bewijzen. Elke redding staat natuurlijk op zichzelf, doch eenige algemeene wenken voor ieder geval van dreigende verdrinking zijn te geven als elementaire grondslag waarop de rest van de theorie steunt. Onmiddellijk ingrijpen. In de allereerste plaats dient onverwijld, in gegrepen te worden; de idee, dat drenkelingen herhaalde malen ondergaan en weer boven komen, bevat geen enkelen grond van waar heid. Het is heelemaal niet uitgesloten, dat iemand na een val in het water, in het geheel niet meer aan de oppervlakte verschijnt. Direct hulp bieden wil niet zeggen, dat men zonder eenige bedenking te water moet springen. Integendeel, dikwijls zijn redder en drenkeling het meest gebaat met het toewer pen of aanreiken van een voorwerp, dat drijft en een verbinding met den wal tot stand te brengen. Het verdient aanbeveling, vlug uit te zien naar eenig reddingsmateriaal, dat vrijwel overal uit bestaan kan, als een hen gel, een stok, een stuk touw, een jas of een ander kleedingstuk, dat op den wal moet wor den vastgehouden. Het zou dom zijn onnoo- dig een nat pak te halen en zich in gevaar te stellen, ook al omdat het water wel van een dergelijke kwaliteit kan zijn, dat men kans loopt er ziek van te worden. Houdt het hoofd koel. Moet men echter toch te water, doordat geen hulpmiddelen aanwezig zijn, houdt dan vooral het hoofd koel. Plompt er niet met veel élan in, want ook nu is behoedzaamheid geboden, vooral aan walkanten, die ons on bekend zijn. Is er tijd voor, ontdoe U dan snel van de meest belemmerende kledings stukken en houdt er rekening mede, dat U nimmer te water duikt. Immers er kunnen palen of stokken onder water staan of het kan ter plaatse zoo ondiep zijn, dat U ern stig letsel zou Oploopen. Begeef U dus behoed zaam te water. De hurkval. Aan kaden kunt U het best gebruik maken van den z.g.n. hurkval. Deze is als volgt: Ga in half gehurkte houding aan den waterkant staan, met de armen eenigszins gespreid voor U uitgestoken en laat het lichaam zonder te springen een weinig hellend voorover vallen. Zoodra het wateroppervlak bereikt is, worden de beenen krachtig naar voren geschopt en de handen sterk naar beneden gedrukt. Het hoofd achterover werpen. Na eenige oefening zal het gelukken op deze manier van vrij groote hoog te te water te vallen, zonder dat het hoofd onder water komt. Deze methode heeft het voordeel, dat men den drenkeling voortdurend in het oog kan houden en verkleint het gevaar van verwonding en infectie door mond, neus of oogen. Vooral bij avond zij men buitengewoon voorzichtig! Ideaal zou het zijn wanneer men door mid del van een lijn de verbinding met den vasten wal kon onderhouden, doch tenzij men steeds voorzien is van een origineele reddingslijn op klos, zooals die in den handel verkrijgbaar is, zal men in de meeste gevallen het zonder deze zekerheid moeten stellen. Zijn meerdere men- schen ooggetuigen van het geval, zendt dan, ter- wijl ge Uw maatregelen tot hulpverleening neemt, iemand om een dokter en anderen om hulpmateriaal, opdat, zoodra de drenkeling op den kant geholpen is, onmiddellijk medische assistentie aanwezig is. Begin Uw redding zonder overmatige in spanning, denk er om, dat Uw zwaarste taak nog komen moet! Van achteren naderen! Begeeft U naar den drenkeling, deze kalmeerend toesprekend en, let nu goed op, VAN ACHTEREN NADEREND. Vat den drenkeling nimmer van voren aan tenzij dit niet anders kan. U verkleint zoodoende het gevaar van zelf gegrepen te worden! Zaterdagmiddag omstreeks half drie is een droevig ongeluk gebeurd, dat helaas het leven heeft gekost van den 16-jarigen zoon van de familie Hermans uit de Middenstraat, alhier. De jongen was met twee vrienden aan het zwemmen in het Noord-Hollandsch Kanaal, ter hoogte van Oostoever. Plotseling hoorde één der vrienden hem zeggen: „Ik kan niet meer" en onmiddellijk daarop verdween hij in de diepte. Wel greep een der jongens naar hem, doch deze kon zijn vriendje niet houden, welke tot grooten schrik van de jongens niet meer boven water kwam. Onmiddellijk schreeuwden de jongens om hulp, welke aldra kwam opdagen. Zoo lag aan den overkant de heer Sonneveld, uit de Gas- straat, in het gras toen het ongeluk gebeurde. Op het eerste hulpgeroep ontdeed hij zich van eenige kleeren, sprong in het water en zwom naar de plek des onheils. Daar aangekomen dook hij ettelijke malen naar den bodem van het Kanaal, evenals een rijswerker, die van zijn schip, dat op deze hoogte lag, te water was ge sprongen. Hun dappere pogingen mochten ech ter niet baten. De jonge Hermans bleef zoek, zoodat de hoop op redding allengs moest wor den opgegeven. Later is men naar het slachtoffer gaan dreg gen. De politie was spoedig ter plaatse aanwezig en zocht den geheelen middag naar het jeugdige slachtoffer. Omstreeks 6 uur gingen drie gemeentewerklieden, de heeren Bruin, Pronk en Smit met een boot zoeken, waar voor dien nog niet gedregd was. Bij de eerste maal, dat zij den dreg uitwierpen, moch ten zij er in slagen Hermans boven water te brengen. Het slachtoffer werd per brancard naar het Hoofdbureau van Politie vervoerd, waar door een arts den dood werd geconstateerd. Later op den avond is de jongen naar het Marine- Hospitaal gebracht. Deze droeve gebeurtenis heeft weer eens den nadruk gelegd op het groote gevaar, dat er schuilt in ZWEMMEN ZONDER TOEZICHT. De ouders, maar ook de jongens zelf, zijn gewaarschuwd! Zaterdagmiddag nam een deputatie der Oranjegarde hier ter plaatse deel aan een Streekdag van verschillende vendels in een der bosschen van het domein Soestdijk. Daar 't dien dag juist drie jaar geleden was dat Z.K.H. Prins Hendrik stierf, was waar schijnlijk geen toestemming verkregen om voor 't Prinselijk Paar te defileeren. Niettemin wilde de deputatie uit Den Helder dolgraag haar liefde voor de Prinses en den Prins tot uiting brengen, temeer daor ook H.M. de Koningin op 't Paleis Soestdijk ver toefde. Prins tot uiting brengen, temeer daar ook disten door den omtrek één hunner op de ge dachte kwam de Kon. Familie een bloemen hulde te brengen, stemden allen er dan ook geestdriftig mee in en spontaan schonk ieder zijn bijdrage. Bij 't paleis wachtte een beambte hen reeds op en gaf hen de verzekering dat de bloemen door een lakei direct aan de Kon. Familie overhandigd zouden worden. Aangenaam zullen Koningin en Prinses en Prins door deze bloemenhulde verrast zijn ge weest. Een amusante show-band-revue. Gisteravond heeft Frits Schakels voor uit stekend bezet Casino de serie voorstellingen, welke hij hier ter plaatse gaat geven van zijn revue „Leve de Lol" aangevangen. De velen, die deze eerste voorstelling van Schakels c.s. hebben bijgewoond, zullen de vroolijke uurtjes, die zij in Casino door brachten vertellen aan hun familieleden, vrienden en kennissen, die daardoor zullen besluiten een kermis-avond te wijden aan „Leve de Lol". Frits Schakels is hier langzamerhand een bekende figuur geworden, telken jare pleegt hij hier een of meerdere voorstellingen te geven en door de wijze waarop hij dat doet, is hij zeer populair geworden. Hij is dan ook een geestig iemand, die met zijn joligen grijns en zijn smakelijk opgedischt praatje de men sehen weet te pakken. In deze revue heeft hij de gelegenheid om van de veelzijdighed van zijn talent blijk te geven. In de meeste schetsen heeft hij de hand, terwijl hij vrijwel de geheele conférence voor zijn rekening neemt. Somwijlen daverde het door de zaal van de lach als hij één van zijn dolle gezegden lanceerde, gepaard aan een groteske mimiek. Hoogtepunten waren de komische schets, waarin Schakels als schilder een dokter ver vangt en zijn imitatie van Popeye the Sai- lorman. Een van de oude getrouwen der Schakels troep is Arn. Schotanus, die evenals b(j vorige gelegenheden, tal van malen zijn vocalstisch kunnen ten gehoore brengt. Er zijn talrijke medewerkers aan deze ver dienstelijke revue, vooral het dames-element is sterk vertegenwoordigd. Niet alleen kwan titatief maar in vele opzichten ook kwali tatief. Met eere mogen hier b.v. genoemd worden de vertolkster van Mae West en Mar- tha Eggerth en de beide jeugdige tapdanse ressen, terwijl de Bow Belles Girls vooral suc ces oogstten in de tableau: Levende schilde rijen. r Engeland en achter Engeland, Frankrijk, geven aan Duitschland en Italië dan ook geen kamp inzake de non-interventie. Krachtige handhaving van het eenmaal in genomen standpunt of andersophef fing. Duitschland en Italië hebben met hun nieuwe voorstel de non-interventie willen verzwakken. Zij zouden wel de controle aan de landsgrenzen willen handhaven, maar niet die ter zee. Waarschijnlijk zit hier de bedoeling achter, dat Italië van over zijn eigen landsgrenzen Franco dan net zooveel hulp kan bieden, als hij noodig acht. 't Is geen wonder, dat Engeland en Frankrijk dus voor dit voorstel niets voelen en dat de be sprekingen in de non-interventie-commissie in Londen, voorloopig vastgeloopen zijn en dat het wel zeer moeilijk zal zijn tot overbrugging van beide standpunten te komen. Het is mogelijk, dat Eden, gezien den huidi- gen stand van zaken, het noodig geacht heeft, zich nog eens uit te spreken, ten opzichte van de handhaving van de onschendbaarheid van Spanje en van de beteekenis van de Middel- landsche Zee voor Engeland. Het was Zaterdag, dat Eden zich daarover heeft uitgelaten, in een rede te Warwickshire, waarbij hij zeide, dat Engeland belang had bij de handhaving van de territoriale onschendbaarheid van Spanje en dat de Britsche meening in dit op zicht gedeeld werd door de beide partijen in Spanje, die daarbij altijd op den steun van Engeland zouden kunnen rekenen. Als waarschuwing aan Italië heeft Eden er in deze rede op gewezen, dat de Mid- dellandsche Zee voor Engeland niet een zijweg, maar een groote hoofdweg is, een slagader van het Rijk. Het is goed dat Eden, nu de spanning tus- schen Engeland en Frankrijk eenerzijds en Duitschland en Italië anderzijds weer sterk is toegenomen, deze waarschuwende stem nog eens heeft laten hooren. Een gewaarschuwd man geldt voor twee en wellicht zal Mussolini zich nog eens bedenken onberaden dingen te doen, als hij weet wat hem te wachten staat. HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN, DEN HELDER Papier-Linnen Boorden, in alle gangbare maten en modellen Perdozijn f 1.35 per stuk 12 ct. Zaterdagmorgen, om ongeveer half tien, werd de Koningstraat en omgeving opge schrikt door een paar geweldige slagen, het leken, zoo op het gehoor, een tweetal bom aanslagen en de buurtbewoners holden ver schrikt aan hun deuren, doch zagen niet anders dan het vreedzaam tooneel van in de warme zon wandelende renteniers en kinder meisjes met baby's. De slagen waren dan ook inderdaad ver oorzaakt door „een vreedzamen aanslag" en wel door het hijblok, dat tot ergernis van de omgeving nu al eenige dagen zijn monotoon en doordringend geluid tot in de woningen in de omgeving van het terrein waarop de win kel van de firma v. Willigen zal verrijzen, was doorgedrongen. Het waren de laatste slagen op den laatsten paal, die den grond ingehijd was, om daarop het gebouw te doen verrijzen. Aanvankelijk zouden zestig palen dienen tot steun van den bovenbouw, de grond bleek echter van dien aard, dat het wenschelijk werd geacht het fundament te verzwaren en zoo werden 92 palen ingehijd, palen van 10 en 11 meter. Van Dinsdag j.1. tot Zaterdagmorgen half tien heeft de heimachine het lied van den arbeid gezongen, toen werden de laatste twee slagen gegeven op een doos, waarin bloem van zwavel en gloorkali gemengd was. Als bom ontploffingen klonken ze tot ver in de om geving door en drie minuten daarna zat één van de werklieden reeds in het topje van de heistelling, om de zaak te onttakelen. Voor den aannemer, den heer W. F. Labout begint nu de taak van de verdere verzorging van het fundament, waarop het tien meter hooge gebouw komt te rusten. Er zal met man en macht gewerkt worden om het op tijd klaar te krijgen. 1 October is de datum waarop het opgeleverd moet worden. van 3 Juli 1937. BEVALLEN: E. J. de KloeHilgers, z. OVERLEDEN: H. A. Steinroth, m., 68 j.; Wed. A. Gorissen, 46 j. ONDERTROUWD: A. Leijnse en A. Buis.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5