Miss Earhart's positie bekend DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De regeering moet zich met den boer blijven bemoeien Hedenmorgen waarschijnlijk al gered Wij zinken langzaam Luiken der „Sarkani" waren verzegeld a In Palestina dreigen onlusten N.V. WACO - Hoorn UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING \6066 6 J U L I 1937 65e JAARG. No. 8044 Opheffing der crisismaatregelen nog geen einde der regeerings- inmenging EERBERICHT DE BILT SEINT. SPANJE Luchtmacht zeer actief Koopvaarders moeien oppasser bij Santander 3LDERSCHE COURANT DINSDAG Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secreta ris-generaal van de Departementen van handel, Nijverheid, en Scheep vaart, en van Landbouw en Vis- scherij, heeft op de algemeene ver gadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, die heden te Haar lem gehouden is, een voordracht ge houden over: „De naaste economi sche toekomst van den Nederland- schen land- en tuinbouw". Hieraan ontleenen wij het volgendei De landbouwcrisispoiitiek berust op twee grondslagen: le. het toepassen van teeltbe perking om de sterk verminderde vraag bij het aanbod aan te passen. 2e. Zoolang dit resultaat nog niet is bereikt, als overgangs maatregel het geven van financieelen steun. De teeltbeperking was een noodzakelijkheid, doch kan een tendenz tot stijging der pro ductiekosten medebrengen. Het doel, dat de Nederlandsohe regeering zich met de landbouwcrisismaatregelen stel de, was het voor den ondergang bewaren van den Nederlandschen Land- en Tuin bouw. Dat doel is bereikt. De bezwaren te gen de landbouwcrisismaatregelen richten zich eenerzijds tegen de te groote ambtelij ke en centrale inmenging van het crisis apparaat en anderzijds tegen de groote vrij heidsbeperking van den boer. Met het feit, dat de regeering, die met zoo groote bedra gen steunt, ook een voldoende controle moet kunnen uitoefenen, wordt bij deze cri- tiek niet steeds voldoende rekening gehou den. De landbouwcrisismaatregelen moe ten, zoodra de prijsverhoudingen dit mogelijk maken, worden geliqui deerd In den akkerbouw werd in het laatste jaar reeds een groot aan tal heffingen en toeslagen afgeschaft of verlaagd. Intusschen zal reke ning moeten worden gehouden met de mogelijkheid, dat er nog weer eens verslechtering intreedt. Zoo is omtrent den toekomstigen loop der graanmarkt weinig met zekerheid te voorspellen, daar onbekend is in welke mate het wereldareaal zal wor den uitgebreid en hoe de oogsten zul len zijn. Vleeschpositie voor den land bouwer bevredigend. De positie van de veehouderij, met name van de rundveehouderij, is nog moeilijk. Men make hierbij onderscheid tusschen de vleeschpositie en de zuivelpositie,. De vleesch positie is voor de landbouwers bevredigend sinds de prijzen van 't rundvee tot een hoo ger peil zijn gestegen. Uit dien hoofde zou er aanleiding zijn de teeltbeperking te ver ruimen. Men zal hierbij evenwel rekening moeten houden met de zuivelpositie, dje nog onbevredigend is. De melkstroom is in de laatste jaren toegenomen. Zulks is niet een gevolg van den grooten invoer van ei witrijk krachtvoer, want deze loopt terug (invoer per koe 1933: 344 kg., 1934 329 kg., 1935 313 kg., 1936 290 kg.). Als oorzaken van den toenemen- den melkstroom moet worden gewe zen vooreerst op het feit, dat de teelt beperking nog slechts is doorge werkt in de jongere jaargangen van het rundvee, vervolgens dat de boe ren hun koeien meer aanhouden en tenslotte dat scherper wordt geselec teerd, rationeeler -wordt gevoederd en bij de afslachting van 200.000 run deren veel minderwaardig vee is opgeruimd. Positieversterking van de Zuivel op de wereldmarkt. Ned. Gelukkig zijn er ook voor de zuivelpositie wel lichtzijden. De boternoteering is van 44 cent (eerste halfjaar 1935) tot 52 cent (eerste halfjaar 1936) en tot 70 ct. (eerste halfjaar 1937) gestegen, waardoor vermindering van steun mogelijk werd. Bovendien heeft de kostprijs per liter melk een dalende tendenz door scherpere selectie en rationeeler voe ding. Ook kan de positie van de Nederland- sche zuivel op de wereldmarkt nog worden versterkt "door opvoering der kwaliteit, een meer regelmatige marktvoorziening e.d. Meer nog dan andere bedrijfstakken is de tuinbouw van den uitvoer afhankelijk, daar een ver doorgevoerde teeltbeperking en het corrigeeren van te lage binnenlandsche prijzen hier op bijzondere bezwaren stuiten. Het is daarom gewenscht bij handelspolitie ke besprekingen met het buitenland vooral ook bij dit product naar een zoodanige ver ruiming van den uitvoer te streven, dat de steun aan den tuinbouw geleidelijk zal kun nen worden verminderd. Mr. Dr. A. A. VAN RHIJN, Wanneer de landbouwcrisismaat regelen, omdat de prijsverhoudingen dit mogelijk maken, worden afge schaft, dan beteekent dit niet, dat de overheid haar economische bemoeie nis met den land- en tuinbouw kan gaan beperken tot het terrein van vroeger. Daarvoor is de structuur van de wereldhuishouding te zeer veranderd, waardoor het noodzake lijk is geworden, dat de Regeering stimuleerend en controleerend op treedt, opdat aan bedrijfsorganen uit land- en tuinbouw een deel van de overheidstaak kan worden toever trouwd. Spr. noemde in dit verband de hulp der bedrijfsraden bij: lo. het tot standkomen van een kwaliteitsverbetering der land- en tuin bouwproducten; 2o. het weer in evenwicht brengen van vraag en aanbod der voort brengselen; 3o. het tegengaan van de dum ping door het buitenland. (Landen, die een centrale inkoop van bui- tenlandsche producten bevorderen (Duitsch- land, Italië, Rusland kunnen de Nederland- sche exporteurs tegen elkaar uitspelen, in dien deze laatste, wat betreft den prijs, geen contact met elkaar houden.) 4o. Nederland zal ter bevordering van het internationaal handelsverkeer, zijn han- delspolitiek-arsenaal moeten gereed houden. De overheid moet in verband hiermee het nationale productie-apparaat kunnen be- invloeden en daarbij kunnen bedrijfsorga nen medewerking verleenen, aldus mr. van Rhijn. De Britten trekken troepen samen. Met het oog op de aanstaande pu blicatie van het rapport der ko ninklijke commissie, volgens het welk Palestina verdeeld zou moe ten worden in een Joodsche en een Arabische zone en een Britsche man daat-zone, worden zeer omvangrijke strijdkrachten in Palestina samenge trokken. Reeds zijn de noodigc proclamaties in het Engelsch, Hebreeuwsch en Arabisch gedrukt, voor het geval on lusten de afkondiging van den staat van beleg noodzakelijk zouden ma ken. Onder commando van generaal Dill zijn reeds acht duizend man Britsche troepen geconcentreerd en bovendien 3300 man po litie, voor het meerendeel Arabieren. Nieu we Britsche troepen arriveeren nog dage lijks uit Egypte. Door nieuwe recruteering zijn de grens troepen onlangs van 1200 op 2200 man ge bracht. Voorfs beschikken de autoriteiten nog over verscheidene burgerwachten, die eventueel gemobiliseerd kunnen worden. Intusschen heeft de Arabische opperste raad uit tactische overwegingen zichzelf ontbonden, om de regeering de mogelijk heid te ontnemen, de verantwoordelijkheid voor eventueele onlusten op deze Arabische organisatie af te schuiven. Aangenomen wordt, dat als het tot onlus ten mocht komen, deze zullen uitgroeien tot een spontanen opstand van de Arabische massa. Ofschoon de oneenigheid onder de Ara bieren de regeering ten goede komt, wordt de toestand toch in alle opzichten zeer moei lijk geacht. Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 centv er- krijgbaar bij de chauffeurs „281 mijl ten Noorden van How- land „Help spoedig, vliegtuig zinkt langzaam". Uit de inhoud van dit door Amerikaan- sche marinevaartuigen ontvangen telegram zou men moeten opmaken dat Amelia Ear- hart in volle zee is gedaald en daar nog ronddobbert. Ook is het mogelijk, dat zij op een der talrijke Koraalriffen heeft weten aan te sturen. Vele van deze Koraalpunten loopen echter bij vloed geregeld onder water, zoo dat ook in dat geval de positie van de vlie genierster weinig benijdenswaardig is. Nu echter haar positie vrij nauwkeurig bekend is, mag worden aangenomen, dat men er in den loop van den ochtend in zal slagen Amelia in veiligheid te brengen. Het Amerikaansche Kustvaartuig „Itas- ca" zet thans in volle vaart koers naar de aangegeven positie. Ook het Britsche vrachtschip „Moorby"', dat zich op 90 mijlen van de aangegeven plaats ophield, heeft de steven gewend en vaart eveneens full speed op de door radio peilingen vastgestelde positie aan. Volgens de berichten van den ra- diopost der Pan American Airways is het thans zeker, dat de opge vangen seinen afkomstig zijn van het toestel van Amelia Earhart. De radiopost van Honoloeloe heeft n.1. aan de aviatrice het verzoek geseind de golf viermaal te onderbreken, ten teeken, dat zij de seinen gehoord had. Eenige minuten later ving het radiostation van Honoloeloe het „verbroken' sein vier malen op met dezelfde frequentie als die van het toestel van Amelia Earhart. Voorts bevond Honoloeloe. dat de seinen afkomstig waren van een bepaald punt in de Zuidzee. Vastgesteld werd, dat het toe stel zich moet bevinden op een lijn gelegen op ongeveer 200 mijl ten Oosten van het eiland Howland. In deze streek liggen hondorden riffen in de Zuidzee, hetgeen een landing dus kan hebben vergemakkelijkt. Men gelooft nu, dat een onderzoek ten Oosten van Howland zal leiden tot terug vinden van Amelia Earhart en haar met gezel. Alle officieren verklaren dat, nie mand anders dan Amelia Earhart de ..ver broken seinen" zou kunnen geven. Ook een andere zender op Baker-eiland, ongeveer 300 mijlen van Howland verwij derd. meldt, dat hij de seinen van het ver- Kapitein vindt het onbegrijpelijk dat hij aan z'n lot werd overge laten De kapitein van de „Sarkani", de heer J. A. Gitz, deelt ons mede, er, na alles wat over de reis en de aanhouding van zijn schip is gepu bliceerd, prijs op te stellen, zijner zijds een verklaring te geven en zijn bezwaren tegen de weigering van convooi aan zijn schip kenbaar te maken. De „Sarkani" heeft tweemaal oorlogsma teriaal naar Spanje vervoerd, beide keeren uit Gdynia in Polen Deze reizen geschied den vóór de afkondiging van het verbod tot het vervoeren van wapenen en munitie naar Spanje. Het gold hier geoorloofde transporten. Op 12 Maart kondigde de Nederlandsche regeering het verbod af. De „Sarkani" was toen uit Gdynia onderweg naar Santander, waar het schip op 17 Maart aankwam, Na dien zijn geen wapenen meer vervoerd. In Rotterdam teruggekeerd is de „Sarkani" ter reparatie op de werf van de firma Piet Smit geweest en daarna heeft de boot te Rotterdam een lading levensmiddelen voor Alicante ingenomen. Toen de „Sarkani" nog in repa ratie was, heeft de kapitein op het departement van defensie convooi ge vraagd voor dit transport. Naar hij verzekert is hem dit in uitzicht ge steld indien het schip onder toezicht van de rivierpolitie en de douane werd geladen. De aanvrage moest geschieden door de reederij. Aan de ze voorwaarden is voldaan. De ree derij heeft convooi gevraagd, zij het dan mondeling en niet schriftelijk, het schip is onder toezicht geladen en met verzegelde luiken op 9 April uitgevaren. Op 13 April ontving de kapitein een tefe- grafische order van de reederij om Gibral tar aan te doen teneinde een non-interven tieofficier aan boord te nemen. Eerst op 14 April deelde de Marinestaf aan de reederij mede, dat convooi geweigerd werd. Op 15 April verzocht de kapitein aan de „Java" convooi naar Gibraltar overeen komstig zijn orders. Dit convooi is toen, op last van den minister van defensie gewei gerd. Daar het schip met verzegelde luiken voer en gemakkelijk geconstateerd kon worden, dat de zegels niet verbroken waren, terwijl in Gibraltar een non-interventie-of ficier aan boord zou kunnen komen, acht de kapitein het onbegrijpelijk, dat men een met levensmiddelen geladen schip, onder Nederlandsche vlag varend, aan zijn lot heeft overgelaten. miste vliegtuig duidelijk heeft gehoord. Aan het Britsche vrachtschip „Moorby", dat zich op negentig mijlen afstand bevindt van de plaats, waar men vermoedt, dat Amelia Earhart met haar machine is ge daald, is opdiacht gegeven, in allerijl der waarts te stoomen. Ook de „Associated Press" verneemt, uit Los Angelos, hoopvolle berichten; Het ra diostation te Honoloeloe heeft te 14 uur G.M.T. drie lange teekens opgevangen op de golflengte van het zendtoestel van Ame lia Earhart. Paul Mantz, de technische raadsman van de aviatrice heeft medegedeeld, dat de zen der der Pan American Airways op Hawaii miss Earhart verzocht had, drie lange tee kens te seinen, indien zij zich op den vasten grond bevond. Even later werden de seinen gehoord. Men heeft dus goede hoon, dat de aviatrice op land is gedaald en in goeden welstand ver keert. Uit Tokio is bericht ontvangen, dat Hirota, de minister van buitenlandsche zaken van Japan, den Japanschcn ambassadeur in de Vereenigde Staten opdracht heeft gegeven, het departement van marine ervan in ken nis te stellen, dat de Japansche schepen, die zich in de Zuidzee bevinden, zullen deel nemen aan het onderzoek naar Amelia Earhart. Ook de Japansche marine is gereed, mede te werken aan het opsporen der aviatrice. Verwachting: zwakke tot mati ge, westelijke tot zuidelijke wind, meest zwaar bewolkt, aanv. weinig of geen regen, iets warmer in het westen, in het oosten weinig veran dering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: onzeker Barometerstand hedenmorgen 8 nnr i 77.1 KORTE GEVECHTEN AAN HET CENTRALE EN ZUIDELIJKE FRONT. Radio-Nacional heeft medegedeeld, dat de opmarsch van de troejDen van Franco aan het front van Biskaye wordt voort gezet. Sedert den val van Biltoao zijn de troepen opgerukt over een frontbreedte van 59 kilometer met een gemiddelde diepte van 15 kilometer, zoodat een terrein van ongeveer 750 vierkante kilometer is bezet. Franco is thans meester van 34 provin ciale hoofdsteden, in geheel Spaansch Ma rokko, Guinea, Fernando Po, Ifni en Rio de Oro. Nog slechts zestien provinciale hoofdsteden zijn in handen van de regering te Valencia. Voorts werd medegedeeld, dat het dorp Alba de Tormes door de luchtmacht van de regeering is ge bombardeerd De vliegtuigen konden niet worden bereikt d-oor de lucht- doelartillerie en wierpen hun gehee le bommenlast op het dorp. Het ziekenhuis werd grooten deels' ver nield en vele gewonden worden uit de puinhoopen gehaald. Vervolgens vlogen de vliegtuigen laag en be schoten de bevolking met hun mi trailleurs. Tenslotte werden zij door jachtvliegtuigen der rechtschen ver dreven. Het ministerie van landsverdediging te Valencia heeft medegedeeld, dat de lucht macht de wegen naar Segovia la Granja en Segovia Revenga heeft gebombardeerd en de stellingen van de rechtschen bij Valde- moror heeft beschoten. Ten Noorden van Cordova werd een artilleriedepot in brand geschoten. Klein offensief bij' Madrid. De regeeringstroepen hebben een aanval van de troepen van. Franco op Le Galva af geslagen. Verder hebben zij een deel van Casa de Majuellos bezet. Van de zijde van Franco wordt daarente gen medegedeeld, dat de rechtschen een aanval van de regeeringstroepen bij Aran- juez hebben afgeslagen. De regeeringstroe pen vielen hier aan met een sterke macht infanterie en cavalerie, gesteund door zes tien tanks. Twee tanks werden buiten ge vecht gesteld. Eenige uren later werd aan hetzelfde front een tweede aanval der re geeringstroepen afgeslagen. Ook de Universiteitswijk sloeg een aanval af. De middag is aan het geheele front kalm verloopen. Beide zijden berichten, dat zij overloopers van den tegenstander in hur rijen hebben opgenomen. Bedrijvigheid bij Granada. Aan het front van Granada, is weer een zekere bedrijvigheid merkbaar. In de jong ste gevechten hebben de rechtschen zware verliezen geleden, hun batterijen werder. door de regeeringsartillerie tot zwijgen ge bracht. De rechtschen doen verder aanval len op het front van Cordova, doch de re geeringstroepen hebben de aanvallen afge slagen. Engelsche oorlogsschepen zuller bescherming verleenen. In Engelsche diplomatieke kringen wordt medegedeeld, dat het depar tement van handel Engelsche koop vaardijschepen gewaarschuwd heeft vctor de gevaren, waaraan zij bloot staan buiten Santander. De Britsche oorlogsvloot zal voortgaan de koopvaardijschepen te beschermen in vol le zee, maar evenals in het verleden strekt deze bescherming zich natuurlijk niet uit tot de territoriale wateren. Diplomatieke kringen stellen in het licht, dat deze poli tiek steeds gevolgd is sedert hef uitbreken van het conflict, maar dat de operaties ron dom Santander het noodig maakten deze neginsejpn in Herinnoring te menen

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1