De afzet van visch in onze eigen stad r HERM. DE HAAN Woensdag 7 Juli 1937 Tweede Blad Bestaansmogelijkheid voor den kleinhandel is hier niet meerDe hooge prijs voor de bakolie, de grootste handicap DE ZAAK OVERHEMDEN BOORDEN EN STRIKJES VOOR AVONDBAATJE SPO ORSTRAAT 33 - TEL. 666 AqzndcL Hoog bezoek aan de O* 13 Vetwormpjes en huiduitslag? Duitschland en Italië binden in Diner van den Chineeschen gezant Beleedigd ÏÏUifyleÈ aan den fyet^lcant Hr. Ms» „Hertog Hendrik' Aanbesteding aardappelen voor de Marine Sensatie op het Helden der Zeeplein Zorg voor ccn vergunning Zedenmisdrijf AVONDKLEDING Faveur in Casino Burgerlijke Stand van Den Helder De voorzitter van de afd. Den Helder van den Ned. Bond van Kleinhande laren in het visch- en haringbedrijf, de heer H. v. Urk, heeft bij ons bezoek een niet minder pessimistisch geluid doen hooren, dan de heer J. Plaatsman, de groothandelaar, dien we in ons num mer van Zaterdag aan het woord heb ben gelaten. De heer v. Urk meent, dat er voor den kleinhandel in onze stad geen bestaansmogelijkheid meer is en hjj schrijft dat in hoofdzaak toe aan den geringen aanvoer van visch, waar door op te ongeregelde tijden met visch gevent kan worden en aan den hoogen prijs van de bakolie, waardoor de visch te duur wordt. Wij geven in deze artikelen zuiver den inhoud van de gesprekken weer, zooals we die gevoerd hebben. Onze conclusie en ons oordeel bewaren we voor één of twee slotartikelen. Het spreekt haast vanzelf, wanneer we schrijven over de belangrijkheid en nood zakelijkheid van de vischdistributie, dat we dan behooren te beginnen bij de mogelijk heden, die er in dit opzicht zijn in onze eigen stad. Immers, hier kent men de visch, hier weet men de voedzaamheid van het artikel, hier kan men ze springlevend koopen. En tochhet resultaat van den verkoop in Den Helder is verre van bevredigend. Daar voor zijn verschillende factoren. Met den heer H. v. Urk, sedert iy2 jaar voorzitter van de afdeeling Den Helder van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in visch en haringbedrijf, hebben we deze belemmerende oorzaken van den verkoop besproken. De heer v. Urk zit reeds 35 jaar in den kleinvischhandel in onze stad, zijn oordeel heeft dus waarde. Tot 1927 heb ik altijd een bestaan gehad in den vischverkoop, zoo ver telde hij ons, nadien is die bestaanskans ver minderd en de laatste jaren is er geen droog brood meer te verdienen. Oorzaken van achteruitgang van bestaansmogelijkheden. Twee van de voornaamste oorzaken hiervan zijn: le. Het toenemen van het aantal visch- venters, tengevolge van de werkloosheid. In den normalen tijd bedroeg dit aantal onge veer 30 in onze stad, momenteel zijn er 64. Menige jonge kerel, die door omstandigheden zonder werk gekomen was, heeft de visch- kar genomen, in de hoop daarmee nog een boterham te verdienen. Er is immers geen warenkennis noodig om visch uit te venten en zoo groeide het aantal venters met meer dan honderd procent. De spoeling is daardoor dun geworden. De tweede belangrijke factor is de hooge prijs van de bakolie. Als de men- schen bij .een kwartje visch voor dertig cent bakolie moeten gebruiken, bedanken ze daar voor. De prijs van de bakolie moet naar beneden. Er is bij de regeering al meermalen aangedrongen op prijsregelend optreden, maar tot nog toe zonder resultaat. Was voor eenige jaren geleden de prijs van de bakolie nog 27 S. 28 cent, op het oogenblik moet men prijzen betalen van 80 en 90 cent. Dat moet veranderen, anders blijft 1 de verkoop miniem. Den Helder heeft voor het koopen van visch zijn speciale eischen. De bevolking wenscht niet anders dan levende visch te koopen, visch die 's nachts gevangen is. Andere steden in ons land stellen zich tevreden met ijsvisch, maar daar behoeven we hier niet mee aan te komen. Om dus visch in IJmuidën te koopen, als de aanvoer hier onvoldoende is, heeft voor ons geen zin. Men wil deze visch eenvoudig niet. VOOR Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 8—10 uur, den eersten Z«ndag van elke maand van 3—5 u. Opgenomen om 8 uur hedermorgen. Barometerstand Den Helder 759.2 Temperatuur zeewater 17.5 Temperatuur lucht 16.5 Hoogste temperatuur lucht gisteren 16.9 Minimum-temperatuur licht gisteren 14.6 Hoogwater (heden) 7.20 19.55 Laagwater (heden). 0.35 Hoogwa'er (Donderdag) 8.15 20.20 Laagwater (Donderdag) 1.55 14.40 Licht op (heden) 21.52 GESLAAGD: te Utrecht voor 5-j. H.B.S. Diploma B onze stadgenoot A. A. Thorbecke. De gemeenteschool voor het Centraal 7e leerjaar aan de Middenstraat mag met vol doening op het afgeloopen cursusjaar terug zien. Alle acht candidaten voor het toe latingsexamen Rijks H.B.S. slaagden, terwijl bovendien de candidaat voor het Gymnasium te Amersfoort werd toegelaten. Purol reinigt en zuivert de huid. De Heer H. van Urk Er moet voldoende markt komen. visch aan de Het is in verband met dezen eisch dus wen- schelijk, dat er voldoende visch aan de markt komt. Vent men immers ongeregeld, dan went het publiek niet aan een bepaald artikel. En dat komt hier te veel voor. Het gebeurt te dikwijls, dat er een veel te geringe aanvoer van visch is, met gevolg een te hoogen prijs. De heer v. Urk acht het daarom wen- schelijk, dat eenige kotters regelmatig Den Helder binnenloopen, men kan dan een vaste, normale afzet krijgen. De vorige week b.v. werd er veel te wei nig visch aangevoerd, met gevolg, dat de prijzen te hoog waren. Voor de schol moest 16 cent per pond worden betaald, maar dat is de prijs dien men hier ten hoogste kan be dingen. Want ook dat is een eigenaardig ver schijnsel in onze stad, gaat men in andere steden met de markt op en neer, hier heeft men een bepaalden prijs, dien men wil beste den en men behoeft daarom niet met een prijs van 20 of 25 cent per pond te komen. Men koopt dan eenvoudig niet, de uitzonde ringen natuurlijk daargelaten. Het visch-etend publiek bestaat in hoofdzaak uit arbeiders. Vischwinkels als remmende factor voor den verkoop. Een remmende factor voor den verkoop zijn voorts de vischwinkels, waar men de visch gebakken, dus kant en klaar kan koopen, voor een prijs, waarvoor men, gezien den hoo gen olieprijs, zelf niet kan bakken. Voor de venters is dat natuurlijk een strop, en ik zie de zaak dan ook weinig rooskleurig in, al dus de heer v. Urk. Daar komt bij, dat door de afsluiting van de Zuiderzee de kustvis- scherij, waarvan wij het in hoofdzaak moeten hebben, ten doode gedoemd is. Geep, haring, bot, roggen, pietermannen, makreel, ze zijn zoo goed als verdwenen. Eerst als we verzekerd zijn van den aan voer van versche visch, groeit onze bestaans kans weer. Het aantal venters zal niet uit gebreid worden omdat door de Gemeente of door het rijk maatregelen zullen worden ge nomen, waarbij elke bonafide kleinhandelaar een ventvergunning of een erkenningskaart moet hebben, zoodat de uitbreiding van het aantal stop staat. Dus: aanvoer. Vorige week hebben een groot aantal venters heelemaal geen visch kunnen koopen, dat beteekent voor hen. die van dezen verkoop moeten bestaan, dat zij naar Maatschappelijk hulpbetoon moeten. Wie dat niet doet, lijdt gebrek. Er zijn inderdaad onder deze eenvoudigen, die niet naar Maat schappelijk Hulpbetoon willen, maar die ver- keeren in de grootste armoede. Ook in den zomertijd, nu er volop verdiend moet worden. De heer v. Urk "meent, dat er voor twee kotters per dag verkoop zou zijn, als de olieprijs naar beneden ging en er door gezonde intensieve propaganda, ook in onze stad, reclame gemaakt werd voor vischgebruik. In een volgend artikel hopen we een onderhoud te behandelen met den heer Lam- mers, den voorzitter van den Ned. Bond voor kleinhandelaren in het visch- en haring bedrijf. Een man, die de toekomst niet som ber inziet, mits er nieuw leven geblazen wordt in een geest die uitdooft. Gisteren bracht de minister van marine der Chineesche republiek, admiraal Chen Shieto Kwan een bezoek aan Hr. Ms. O 13". Men zag hier Zijne Excellentie op den valreep, gevold door vice-admiraal T. L. Kruys Een bewoonster van de Javastraat deed aangifte, dat zij door een andere bewoonster van die straat is beleedigd. over het goud en zilver danste het bloed- roode zonlicht in vreemde glanzen. Hij speelde daar voor zijn menschen: eerst lang-aangehouden trillers, wat gepreludeer met de warme harmonica-stemmen, dan in eens overgaand tot een melodie, waarvan de oorsprong moet liggen in een ver land, waar de muziek zich met de ziel van het volk samenweeft. Daar waren twee vrouwen, met sluike zwarte haren. Zij waren jong, maar hun Het is zomer. Ook om en in het woonwagenkamp, dat daar vlak onder den rook van Nieuwediep jonkheid ging schuil achter de groeven van ligt, de duizend zorgen. Hun oogen waren ge- Woonwagenkamp: deze nederzetting van sloten, en hun handen lagen ineengestren- menschen, die niet van dit land zijn. Die de geld in hun schoot. De avondbries suisde taal spreken met een vreemden klank, die over het woonwagenpark en speelde in hun niets weg heeft van de onzewaar in de sluike haren. Zacht zoefde de bries ook de zware en lange klinkers de vrije wind en de klankenweg van dat teedere lied uit het oneindigheid der zee hun ruischend spel vergeweten land. spelen. Een paar jongens lagen in het zand en het Het woonwagenkamp, waarheen ze gras. Te luisteren naar den speler. Ze waak- komen: om 12 uur 's middags, als de zon ten niet en ze sliepen niet, maar het kon heet en fel staat te branden op het horizon- niet anders of hun hart resoneerde zacht- tale wegdek, des avonds, als de schaduwen kens mee met dat schoone harmonica-lied. mild en verkoelend over de wegbermen Daar was geen begin aan deze muziek en scheeren. geen einde. Ze regen zich aaneen de klan- Het is een kolonie, die niet past in onze ken, tot een zee van muziek, tot het leek fatsoenlijkheidssfeer; het zijn menschen, die 0f daar 6 harmonica's aan het zingen waren wij, de een dan wat meer dan de ander, ten- Een mozaiek van wijsjes, oude liedjes en slotte rangschikken onder het vulgus, onder klanken, waarop geen woorden bestaan, het schuim der verre landen, en die hier Daar was geen ander geluid meer op het trachten een bestaan te vinden al dan niet woonwagenpark; alleen een paard stond zich op oirbare wijze. te schuren tegen een groen-bemoste paal en Maar tochdaar is veel bij en in dat een kind huilde ergens zachtkens in de woonwagenkamp wat de mensch, die kan broei-hitte van een wagen. Verder niets, zien met méér dan twee oogen, aan moet Alleen de harmonica en haar zingende trekken. Er is zooveel bij dat volkje, dat stem daar zijn mystiek leven voortleeft, wat ge- Toen hef ditisfer werd speeUe de man heel andeis is dan by nog. Er lag een jongen voor hem lang- juist interessant. in het stoffige gras met gesloten oogen. Als het avond gcwoi c Het was niet meer te zien of hij sliep of wellanden de zon ®an ni* bot alleen maar onzichtbaar luisterde. Het de hemel met een bloedroodc penseel als het R fl t hen dc b ware tot een machtig fresco teekent, dan men in J J zitten ze op de trapjes van hxm wagens en Epn maamprankeïs vieien er in en hurken ze neer m het armetierige, bijna ver(fcr wag er nieU Er was nicmand van de door de paarden weggevreten, gras. fietsers Wtfww luisteren> er was niemand We hebben het deze week gezien. Hoe die de harmonica begrepen had. daar wat vrouwen en mannen neerhurkten. Hoe zou men ookhet komt alles van Eén had zijn harmonica meegenomen en zoo ver. De Chineesche gezant de heer Duns King, heeft gisteren-avond ter eere van den Chinee schen minister van Marine een diner aange boden, waaraan met den heer Chen Shao- Kwan en diens adjudant Y Chow als gasten aanzaten Dr. Cheng Thsen-Hai, rechter van het Permanente Hof van Internationale Jus titie; Dr. H. Colijn; De Vice-Admiraal T. L. Kruys, Commandant van de Marine te Wil lemsoord; Mevr. Kruys; de Schout-bij-nacht J. Fürstner, Chef van den Marinestaf; Kapt.- luit. ter H. J. van der Stad, onder-comman dant der Marine te Vlissingen; Kapt.-Luit. ter Zee K. W. T. M. Doorman, Chef van den staf der Marine in de stelling van Den Helder; Kapt.-luit. ter zee J. W. Termytelen, sous chef van den Marinestaf; de heer H. A. Hooft van de afd. consulaire- en handelszaken van het departement van buitenlandsche zaken; mevr. Hooft e.a. 's-Gravenhage, 6 Juli. Blijkens een aan het departement van defensie ontvangen bericht is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" op 5 Juli van Funchal vertrokken. In het commandementsgebouw der Marine te Willemsoord werd gisteren aanbesteed de levering van 158.000 kg klei- of geelvleezige zandaardappelen, ten behoeve der schepen en inrichtingen der Zeemacht te Den Helder en op Texel en ten behoeve van de Landmacht te Den Helder, gedurende het tijdvak van en met 1 Augustus tot en met 31 October 1937. De ingekomen biljetten luidden als volgt: Geelvl. Kleiaard, zandaard. p. 100 kg. p. 100 kg. F. v. d. Berg, Halfweg Gebr. v. d. Berg, Haarlem K. Stins, Anna Paulowna A. Blom, Den Helder J. v. Amersfoort P. J. Zoete, Anna Paulowna N.V. Dijt, Den Burg, Texel G. van Os, Den Helder C. van Os, Den Helder N. J. Schuit, Beverwijk B. Smouter, Rotterdam Idem H. Op 't Veld, Anna Paulowna 3.24 Joh. Strootman, Emmen P. Wieringa, Sneek 3.64 ƒ2.53 2.57 2.80 2.85 2.97 2.97 2.83 3.08 2.89 3.10 3.10 3.40 ƒ2.47 2.56 2.80 2.85 2.87 2.97 2.83 3.04 3.00 3.10 2.98 3.24 2.68 3.54 Van sensatie gesproken. Sensatie, die U stil maakt, die U de haar tjes recht overeind doet staan, die ziet U dezer dagen op het Helden der Zeeplein en wel in de tent, waarvoor bekend gemaakt wordt, dat men hier den doodensprong maakt. Afgezien van het feit of de sprong inder daad den dood tengevolge heeft, is het een feit, dat hier door enkele motorrijders frap pante staaltjes uitgehaald worden. Men ziet ze als vliegen tegen een groot formaat cylin- der op rijden, en dat dusdanig, dat men meent dat hier gebroken wordt met alle be ginselen der natuurkrachten. Wie iets super-sensationeels wenscht te zien: hij brenge een bezoek aan de gebroe ders Corrini, Een tweetal palingventers vlogen tegen de lamp, omdat zij zonder vergunning ventten. Verder werd nog een proces-verbaal opge maakt tegen een persoon, inzake het geven van vertooningen langs den openbaren weg. Een persoon is aangehouden in verband met het plegen van niet nader te noemen hande lingen, Duitschland en Italië worden gematigd door de krachtige houding van Engeland en Frank rijk, dat blijkt o.m. uit een beschouwing in de „Popola d'Italia", waarvan we hieronder een en ander zullen ontleenen.. Eerst echter nog iets over de onderhandelingen inzake de niet-inmengingspolitiek, die nog steeds voort duren. Men zoekt naar een compromis en dat zoowel aan Engelsche als Duitsche zijde, een compromis inzake het controle-systeem. In Downingstreet zou men, volgens den Londenschen correspondent van de „Völkische Beobachter", een overeenstemming willen op de volgende basis: De rechten der oorlogvoerenden zullen alleen erkend worden binnen dedrie- mijls-zóne; de vlootcontröle zal dan ge handhaafd worden met het terugtrekken der buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" laat zich in denzelfden geest uit, maar hij voegt hieraan toe, dat vele regee ringen minder bezwaren zouden hebben Franco als oorlogvoerende mogendheid te er kennen, wanneer Duitschland en Italië bereid zouden zijn een voorstel in te dienen tot het terugtrekken der buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje. Mussolini heeft de vorige week, zooals men weet, de spitsvondige verklaring gegeven, dat hij geen Italiaansche vrijwilligers naar Italië had gestuurd en dat het dus niet op zijn weg lag om ze terug te roepen, maar aan Franco, om ze terug te sturen. Op die manier draait men om de zaak heen en bereikt niet de oplossing, waarnaar de wereld reikhalzend uitziet. Het schijnt ont zettend moeilijk om aan welken kant dan ook, concessies te doen; het is dus niet verwon derlijk, dat men nog geen stap nader tot el kaar gekomen is, niettegenstaande het feit, dat Italië en Duitschland, ten op zichte van de handhaving van den status quo in de Mid- dellandsche Zee, heftig hebben geprotesteerd tegen de z.g. Italiaansche en Duitsche bedrei gingen daarvan. Noch Italië, noch Duitschland bedrei gen den status quo, zoo zegt de „Popola d'Italia" in het artikel, waarvan wij aan het begin van ons overzicht spraken. Zij hebben nooit Spaansch gebied, hetzij Europeesch, hetzij in de koloniën, begeerd. Men zou zoo denken, bij het lezen daarvan, dat beide landen de onschuld zelve zijn en men vraagt zich inderdaad af of hier de vrees voor Engeland niet aan het woord is. Wij mogen ons inderdaad gelukkig prijzen voor de krachtige politiek van Groot-Brittannië, die een sterke rem vormt voor onbezonnen daden van Duitschland en Italië. HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen Den Helder Onberispelijke pasvorm Billijke prijzen Een non-stop Show. Zooals men reeds weet gaat van morgen avond af in Casino de non-stop Show van Faveur, het ensemble, zonder hetwelk een Heldersche kermis nu eenmaal niet compleet te noemen is. Over het ditmaal door 't ensemble gebo- dene schrijft het „Limburgsche Dagblad": Het variété van onzen tijd vraagt een on onderbroken voorstelling en stelt daardoor alleen reeds hooge eischen aan de regie. Maar regisseur Arnold Hoffman is voor geen klein gerucht ver,-aard. Hij laat nummer op nummer in razend tempo volgen; met hoog stens een paar minuten tusschenruimte zijn de décors veranderd en eventueel de noodige toestellen of andere hulpmiddelen geplaatst. Die oogenblikken overspant Jef de Winter gemakkelijk met zijn uitstekenden en veelzij- digen band. Hij opent ook het programma en treedt dan met enkele anderen der musici als solist op. Zijn populariteit bleek uit het har telijk applaus, waarmee hij vóór zijn eerste optreden werd begroet. Maar tempo en aankleeding alleen maken geen geslaagd variété-programma. Hoofd zaak is en blijft, wat men op het tooneel te zien en te hooren krijgt. De heer Faveur is er weer in geslaagd een groot aantal uitste kende nummers naar hier te brengen. Henriëtte Davids is ook weer teruggeko men. Zij kent haar publiek en ka.i er mee doen wat ze wil. Haar gijn werkt aansteke lijk en gezongen dat er is... Spring-gymnasten vormen een klassiek onderdeel van een variété-programma. Maar van de tientallen groepen, die wij in den loop der jaren zagen, behooren The 7 Faludy's toch wel tot de allerbeste Faveur verdient voor dit programma een reeks van volle zalen. van 6 en 7 Juli 1937. BEVALLEN: C. M. KoopmanVan der Lans, z. OVERLEDEN: J. Smit, 51 jr. (m.); H. Hermans, 16 jr. (m.); P. W. Kuij-s, 6 md. (m.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5