Met de jongens van de Heldersche Zeevaartschool op reis Ö/MtcaAlen ■ÜSfiSPe Zeeziekte boord Ingezonden Tien geboden Nationaal Christelijke Geheel' onthouders Vereeniging Met juffrouw Geervliet op reis Dansschool Dolf Schaap Rijwiel vermist Bij zomerkleeding Dc speeltuin voor het Centrum Vischafslag Den Helder De ronde van Alkmaar BOEKBESPREKING Diefstal z ij n geen U krijgt het geld met rente op rente terug ?g' J'J" V' P°rl Sflid- SS5ÏÏWK wy brengen hierby het tweede ver haal van den tocht, die onze verslag gever met de jongens van de Helder sche Zeevaartschool op de „Prinses Juliana maakte. Les aan boord. Ieder heeft zijn plaats ingenomen en we zien thans het volgende beeld. In de kaarten- kamer kapitein Salomons en de jongens, be- hoorende tot de „brug-ploeg" onder leiding van den heer De Klerk. Een van hen fun geert als roerganger. Na een half uur zal hij afgelost worden door een van zijn vrindjes en dan zal hij een half uur als uitkijk voorop den bak fungeeren. De brugploeg krijgt les in zonnetje-schieten, azimuth-berekenen, bestek klaarmaken en op kaart invullen, kruispeilin gen nemen en vaarwaters ver- en herkennen. Op het achterschip zien we den heer Was sing met de z.g. dekploeg in actie. Hij is be zig de jongens het gebruik van de sextant uit te leggen, daarna zullen zij het looden en log gen practisch beeofenen. En tenslotte is er een derde ploeg, welke toegevoegd is aan den kok en die zich ver- dienstelyk maakt met aardappelen jassen en groenten schoonmaken, terwijl zij tevens aan gewezen zijn om als „zeuntje" te fungeeren. Door eiken dag van indeeling te verwisselen komen de jongelui dus met alle werkzaam heden aan boord in aanraking, zoodat tijdens dat tiendaagsch verblijf aan boord van de „Prinses Juliana" een massa practische boord- kennis wordt opgedaan. Van datgene, wat de leerlingen aan boord presteeren, wordt nauwkeurig aanteekening gehouden. De leeraar zoowel als de leider ma ken een rapport, maar ook de leerling zélf moet zijn bevindingen zwart op wit inleveren. De zeeziekte teistert Intusschen zijn we een paar mijl uit de kust gekomen en is de korte kustdeining lang zamerhand overgegaan in de langere oceaan deining. Even geleidelijk als de golf van de kortere in de langere overgegaan is, zijn de gezichten van de meeste leerlingen vertrok ken. Zij worden pips tot bleek en plotseling is het moment daar, dat één van hen het niet meer kan houden. Hij snelt naar de reeling en is de eerste aan boord, die zich persoonlijk de belangen van de Noordzeevisschen aange trokken heeft. De zeeziekte, de schrik van alle onervaren zeelieden, was thans aan boord van de „Prinses Juliana" uitgebroken! Op het voorbeeld van hun collega, volgden weldra fle anderen, kat achter kat zag je ze wegsluipen naar het achterschip, dan wel snellen naar de reeling, al naar gelang de druk van binnen uito gleidelijk dan wel pleotseling gekomen was. De lessen, welke dien ochtend zoo vol goeden moed begonnen waren, vielen volko men in het water. Er bleven n.1. niet meer dan 2 leerlingen gespaard. De rest had het reusachtig te kwaad en kon weinig of niets meer presteeren. Dat duurde zoo tot een uur of zes, toen kwamen de heeren er weer wat de Brandaris van Terschelling was in 't zicht „in", maar dat was ook geen wonder, want gekomen! Het spreekt vanzelf, dat de leiding er niet mee accoord ging, dat de zeezieken den heelen dag op hun bed gingen liggen. Zoo zouden ze nooit de zeeziekte overwinnen. Des mid dags vonden de heeren dan ook de deur van de gang, welke naar de bedden leidt, afgeslo ten en waren dus genoodzaakt aan dek te blij ven. Kapitein Salomons en zijn leeraar en de heer De Klerk droegen vooral de meest be roerden allerlei karweitjes op om hen op deze manier te helpen over hun kwaal heen te ko men. En meestal hielp dat: zij knapten al rekenende en metende, al turende en mik kende, zienderoogen op. Onderwijl werden zij zoo nu en dan toch ook lekker te pakken genomen door den onverstoorbaar pijpjes- rookenden kapitein, die niet ophield in den geest te spreken van: Dat zijn nou de a.s. zeelui, die de Hollandsche vlag straks hoog moeten houden Terschelling bereikt. Het gaat snel op Terschelling aan. We hebben den stroom mee en de snelheid, waar mee de „Prinses Juliana" zich thans ver plaatst zal niet veel minder dan 10 mijl per uur geweest zijn. De jongens van de Z.V.S. die thans weer heelemaal fit zijn, zijn vol belangstelling voor de navigatie, welke inder daad zeer interessant is. Voortdurend laat leider De Klerk hen peilingen nemen, met twee, maar ook met drie bekende punten op het land: de vuurtoren van Eierland, Vuurduin De jongens leer en een „zonnetje schieten" op Vlieland en de Brandaris op Terschelling. Op de kaart uitgezet, bleken die peilingen nogal eens te verschillen met de practijk, maar over het algemeen werden goede resul taten verkregen. Intusschen hebben ook het vaarwater en de verschillende tonnen en bakens de volle aandacht: de jongens zien hier in de praktijk, hoe een schip met be hulp van tonnen en lichten precies naar de plaats van bestemming genavigeerd wordt. Steeds nader komt de Brandaris en zijn gele kleur en breede, vierkante gestalte zijn thans duidelijk te onderkennen. Weldra heb ben we het eiland dan ook bereikt, een korte kustvaart volgt en dan vindt de kapitein het raadzaam het roer zelf in handen te nemen. Met een keurigen draai zwenkt de „Prinses Juliana" het typische haventje in env tien minuten later ligt zij gemeerd vlak voor de Harlingen-boot. Een slager, een kruidenier 'en een leerling van de Terschellinger zeevaart school hebben ons opgewacht: de reden van den komst van de beiden eersten laat niets aan duidelijkheid te wenschen over. De laatste is gekomen om het voetbalelftal van de „Prinses Juliana" uit te dagen voor een revanchewedstrijd, welke een half uur later zou kunnen aanvangen! „Ja", vertelde ons de stuurman even later, „we komen nogal eens op Terschelling en nu hebben we de laatste keer, dat we hier waren, tegen het elftal van de Zeevaartschool gespeeld en met 43 verloren. Het was een spannenden strijd en vandaar dat ze nu komen vragen om nog eens tegen elkaar te spelen. Het elftal van ons is hoofdzakelijk samengesteld uit de matrozenopleiding, terwijl de „meester", de kok en ik het oudere element in de ploeg vormen." Van den voetbalwedstrijd zou dien avond niets komen, want het was reeds half acht en de matroosjes behooren precies 9 uur weer aan boord te zijn. Ook voor de Zeevaartscholieren was de pret maar kort, want ook zij mochten slechts tot 9 uur aan wel vertoeven. „Je kunt niet altijd tot 11 uur verlof hebben", aldus beant woordde leider De Klerk het gemopper van enkelen, die, evenals te IJmuiden, toegestaan was tot 11 uur zouden willen passagieren. Edoch, later bleken zij er geen spijt van te hebben, dat ze om 9 uur weer aan boord moesten zijn, want „er was niet veel te be leven op Terschelling" zoo vertelden ze lichte lijk teleurgesteld. Wat we heelemaal niet met hen eens waren, want wij hadden het ge noegen een fiksche wandeling door het dorpje en over het eiland te maken, waarbij wij tot de ontdekking kwamen, dat Terschel ling heusch wel haar bekoring heeft. Vorige week is juffrouw Geervliet met 65 dames, evenzoovele leden van haar „club", op reis geweest. Als altyd, was het „reuze" geweest, zoo vertelde een der enthousiaste dames, die nog schor was van al het lachen, dat ze gedaan had. In twee bussen was het gezelschap den eersten dag naar Valkenburg getuft, waar overnacht werd. Den volgenden dag werd een schitterende tocht naar Ko- nigswinter in Duitschland gemaakt. O.m. heeft het gezelschap een ritje in een berg trein gemaakt, welke onvergetelijk mooi was. De derde en laatste dag werd doorgebracht in en rond Valkenburg, waarna in den loop van den middag de terugreis naar Den Hel der werd aanvaard. Diep in den nacht kwa men de opgetogen dames in het Heldertje aan en zij waren het er allemaal over eens, dat ze uiterst prettige dagen hadden gehad. Zonder uitzondering zijn dan ook allen hoogst dankbaar gestemd ten opzichte van juffrouw Geervliet, die alles weer prachtig geregeld had. En than- leggen de dames elke week opnieuw 35 cent weg, om volgend jaar weer met juffrouw Geervliet op reis te kun nen gaan... Afd. Den Helder. Ten bate van de verloting van bovenge noemde Vereeniging werden door de afd. Den Helder verkocht de nummers gelegen tus- schen 6500 en 6700, dus totaal 200 nummers. Bij de te Utrecht gehouden trekking vielen prijzen op: 6507, 6512, 6555, 6583, 6610, 6621 en 6676. De prijswinnaars worden verzocht hunne loten in *e leveren bij den secretaris der af- deeling, Emmastraat 82, alhier. Ankerpark 15. De heer Dolf Schaap, beroepsleeraar in het dansen, heeft zich gevestigd in het perceel Ankerpark, waar hjj van 1 Juli 1.1. af een dansschool, welke naar hem genoemd is, ex ploiteert. Een bezoek aan deze eenvoudige inrichting leerde ons, dat we hier met een jongeman te doen hebben, die op eeriyke wijze en door hard werken een bestaan in het geven van dansonderricht wil vinden. Reeds kan hij op eenige jaren practische ervaring bogen en het ontbreekt hem niet aan lust en ijver om zijn school ingang te doen vinden. De inrich ting van zijn school legt er getuigenis van af, dat niet gestreefd is om in een zoo luxueus mogelijke, maar in een eenvoudige omgeving het correct dansen te onderwijzen. Een bewoner van de Langestraat deed aan gifte. dat zijn rijwiel, dat hij even op den Ka- naalweg onbeheerd had laten staan, bij terug komst bleek verdwenen te zijn- Geachte Redactie, Zoudt U zoo vriendelijk willen zijn, onder staand ingezonden in Uw blad op te nemen? Bij voorbaat onzen hartelijken dank. Ho:gachtend, Het Bestuur van de afdeeling Den Helder van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies: Voorzitter: Dr. A. W. C. G. Kamerling, Timorlaan 5. Secretaris: T. van Heusden, Polderweg 60. Penningm.: Mej. Ef S. Held, Singel 53. Postrekenng 125726. UITZENDING VAN ZWAKKE KINDEREN. Tingeling... gaat de bel bij den secretaris van het Centraal Genootschap. Voor de deur staat een moeder met een inbleek, zwak ventje.. De deur gaat opéli lïét is dé Secretaris zelf, die open doet. Op de vraag, wat men wenscht. doet de moeder haar boodschap. Haar dokter had geconstateerd, dat het zeer wenschelijk zou zijn, als haar jongen voor geruimen tijd naar een vacantiekolonie zou gaan en haar naar den secretaris der plaat selijke afdeeling, den heer Van Heusden, ver wezen. En in plaats van te kunnen zeggen: „We zullen de zaak in orde brengen", is de secre taris genoodzaakt te zeggen: „Het zal niet gaan". Dit' antwoord geeft hij niet, om er af te zijn, maar, omdat de harde waarheid is: Er is geen geld. Eenige hoop wil hij de moeder nog geven. „Misschien kan het over een paar maanden, als er weer geld is." Dit is niet een enkel geval; zoo zijn er vele gevallen. Uitzendingen, die dringend noodig waren, moesten opgeschort worden; andere, die reeds vastgesteld waren, stopgezet, alleen op het motief: Er is geen geld. Dat is een zeer verdrietige zaak. Graag de zwakke kinderen, die er thuis ook niet te best aan toe zijn, wat gezondheid te willen geven, ze sterker te willen maken voor hun later bestaan, en gedwongen te worden tot afwijzen van verzoeken in die richting onder de beweegreden: Er is geen geld. Door de subsidiëering van gemeentewege kan gelukkig aan een deel der aanvragen worden voldaan, maar het andere deel, vaak het grootste, moet ter zijde gelegd worden. En steeds klinkt het weer: Er is geen geld. Het is bekend, in deze tijden moeten velen op elk dubbeltje letten, hebben ze niets te missen; maar ook zijn er en gelukkig nog velen die voor de zwakkeren in de ge meenschap nog wel iets kunnen afstaan. De verschillende speldjesdagen met hun op brengst wijzen er op. Het Bestuur van het Centfaal Genootschap heeft gemeend, de ban: Er is geen geld. te moeten breken. Het heeft uit zijn midden een klein comité gevormd, dat zich in ver binding heeft gesteld met een aantal belang stellende leden. Zoodoende is er a.h.w. een propagandacommissie gevormd. Deze stelt zich ten doel, in den loop dezer maand, een beroep te doen op velen, om zich als lid op te geven van het C.G., waarvan de minimum contributie bedraagt 1.per jaar of door een kleinere of grootere bijdrage ons werk te steunen. Wy wekken een ieder op. die zich aange trokken voelt tot ons schoone doel, zich als lid op te geven. Laten we het onaangename: Er is geen geld voorgoed uitbannen, tot heil van het zwakke kind. behoort een mooie bruine huid. Dat staat sportief en charmant. Uw gelaat, hals en armen worden snel, écht bruin, indien U deze bjj fietstochten enby verblyf in de zon, inwrijft met AMILDA-zonnebruincrême. Deze beschermt U tevens volkomen tegen vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Uitkomsten der Urker vloot. Zoowel de vaartuigen, die de IJselmeer- visscherij uitoefenden als die, welke het Noordzeebedrijf ter hand namen, maakten be tere besommingen dan in de voorafgaande week. De aalvangsten in het IJselmeer wa ren hooger dan in de voorafgaande week en daar de prijs van aal en paling niet omlaag ging, kwamen deze schuiten tot wat hoogere uitkomsten. Sommige vaartuigen hadden nachtvangsten van ruim 400 pond aal. De Urker garnalenvisschers, visschende bij en voor IJmuiden, maakten besommingen van 100.tot 200. De kleinere korders, visschende tusschen IJmuiden en Scheveningen, maakten besom mingen van 80.tot 100.die vis schende tusschen Texel en Terschelling be- somden van 235.tot ruim 300.en de snurrevaadvischers hadden besommingen van 300.tot ruim 400.—, daarmee weer aantoonende, dat deze vischwijze betere re sultaten geeft dan de treilvisscherij. Visdipnjzen Het prijsbeeld van tong was Dinsdag aan de markt te IJmuiden weer wat minder en de prijs begint weer te zoeken naar den lagen kant. Besteed werd van 1.05 tot 1.16 per kilo. Tarbot beweegt zich ook nog op een laag peil en kwam van 0.60 tot 0.70 aan de markt. Griet noteerde 20.tot 27.per 50 kilo. Scholprijzen waren weer goed. Groote schol noteerde 22.per 50 kilo; middel schol 18.zetschol van 18.— tot 22. en kleine schol van 5.tot 21.50. Bot liep van 6.tot 16.schar van 3.50 tot 11.poon van 4.50 tot 6. De schelvischprijzen hadden ook een goed prijsbeeld, evenzoo kabeljauw, ofschoon niet hoog. De besommingen waren goed. Door de goede resultaten, die enkele noord booten den laatsten tijd hadden, zijn er nu meer groote booten klaar gemaakt, die zich in bedrijf zullen stellen. Voor de koraal werd besteed van 13 H tot 18 cent per pond en voor de hoekaal van 22 tot 42 l/z cent per pond. Bot werd er weinig gevangen, de prijs liep van 17 tot 22 cent per pond. Garnalenvisschery om den Zuid. Te Ouddorp hebben de garnalenvisschers verleden week 5 dagen gevischt. De zeilers konden aanbrengen van 40 tot 60 kilo per dag. De motorvaartuigen van 100 tot 120 kilo per dag. Bovendien werden er heel wat drogerijgar nalen aangebracht tegen 2 cent per kilo. Den Helder, 6 Juli. Aangebracht dooor korders: Tongen p. kg 1.020.92 Slips 0.80—0.70 Schol le soort p. kist 8.507.10 Schol 2e soort 3.702.95 Schar 1.801.40 Door garnalenvisschers: Gekookt garnalen 0.15 p. kg. U/de£Aennen A.s. Zaterdag wordt de Ronde van Alk maar verreden. In de nieuwelingenklasse starten 75 en bij de amateurs 91 renners. Vooral de laatste groep ziet er sterk uit, o.m. zijn de Nederlandsche kampioen De Hoogh, de winnaar van BrusselNamenBrussel' Schulte, Jan Groot, Toon Pijnenburg, Saar- loos, Jaap Kuiper van de partij. Ook een tweetal Heldersche renners zal deelnemen, n.1. Jan Snijder en Frans Zoons, die in de nieuwelingen-klasse zullen starten. Jan Pieterszoon Coen, in uitspraken van hemzelf en anderen, door Mr. J. M. Fuchs. In de libellenserie van Bosch en Keuning Baarn, is verschenen een boekje over den grooten Nederlander Coen, wiens geboortedag 350 jaar geleden, wij dit jaar herdachten In dit boekje is getracht een beeld te géven van Coen, door een dagregister op te nemen grootendeels samengesteld uit zijn eigen brie ven en het werk van Valentijn, die den groo ten Coen prachtig in zijn werk belicht heeft Coen zelf wordt in het werkje aan het woord T Z!J" PlU'ge karakteristieke uit spraken, terwijl tenslotte een aantal beoordee- Een èn IZZ" "U Z1Jn Wnomen. ,an(iei' geeft dus, in kort bestek, een goed beeld van den „vierden en zesden" Gou verneur van Indië. Het werkje is smaakvol verzorgd en bevat a eenége foto's van den gouverneur. Het is in den boekhandel voor 45 cent verkrijgbaar. Burgemeester Ritmeester opent met kennelijk genoegen den speeltuin van Centrum V«or radio- en gramofoonbezitterg. Door de Rotterdamsche politie wordt aan alle bekende radio- en gramofoonbezitters een kaart uitgereikt, om deze in de buurt van hun toestel op te hangen. Op deze kaart komen de volgende poëtische „tien geboden" voor: 1. Radiogerucht, burengerucht. 2. Een harde radio is voor uw buren een last en voor u geen genot. 3. Een buur, die stoort, wordt met erger nis gehoord. 4. Van radio moet men genieten, zonder een ander te verdrieten. 5. Opgedrongen genot wordt nooit gewaar deerd. 6. Smaken verschillen, ook bij radio en gramofoon. 7. Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet, geldt ook bjj radio en gramofoon. 8. Zomergenot: Open deuren, Bloemengeuren, Geen radio's, die zeuren. 9. Zomerverdriet: Heerlijk weer, Radio's gaan te keer. Dus: een dichte deur En een slecht humeur. 10. Uit de behandeling van de radio leert men zijn vrienden kennen. Een jongedame deed aangifte, dat haar portemonnaie, terwijl zij op het kermisterrein liep, uit haar mantelzak is gehaald. SldutdienüeJioAten. stoomv. maatsch. nederland. Marnix v. St. Aldegonde, u„ pass. S Juli Gibraltar. Poelau Laut. u„ 4 Juli v. Belawan. Poelau Roebiah. t„ 5 Juli v. Singapore. Tawali, u., 3 Juli v. Sabang. kon. ned. stoomb. maatschappij. Agamemnon, 5 Juli op 60 miil N. v. d. Azoren. Boskoop, pass. 6 Juli Vlissingen. Costa Rica toeristenvaart I, 6 Juli te Amsterdam. Deucalion. 5 Juli v. Savona. Hebe. 5 Juli v. Danzig. Hermes, 6 Juli te Istanbul. Luna, 4 Juli te New-York. Mars. 5 Juli v. Catania. Ncreus. 6 Juli Holtenau gep. Oberon. 5 Juli v. Oran. Orion, 6 Juli te en v. Palermo. Pluto, pass. 5 Juli Ouessant. Rhea. 6 Juli te Amsterdam. Simon Bolivar, 6 Juli te Amsterdam. Tiberius, pass. 5 Juli Ouessant. Triton, 5 Juli v. Salonica. Ulysses, 5 Juli v. Malta. holland—amerika-lijn. Leerdam. 5 Juli v. Havana Maasdam, pass. 5 Juli Lizard. Veendam. 6 Juli te New-York Volendam, 6 Juli te Rotterdam. rotterdamsche lloyd. Dempo, t., pass. 5 Juli Kaap der Armi. Gaioet. t„ 5 Juli te Suez Pa°wuf^eng' Pass- 5 Juli Gibraltar. Slamat, t., pass. 5 Juli Kaap Guardafui. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. Alchiba, 6 Juli v. Hamburg A nh.r'i Vu,i v' Montevideo. Alpheral, u., 5 Juli te Montevideo. emzetco lijn. Jonge Johanna, 5 Juli te Cassablanca. kon. paketvaart maatschappij Juli v- Singapore. Nieuw Zeeland, 5 Juli te Svrinpv kon. holl, lloyd. Amstelland, t„ 6 Juli v. Bahia. h0i,land—west-afrikalijn. Rin. java—new-york-lijn. Tti™ u J-WA-CHLNA-JAPAN-LIJN. TJisondarl. 4 Juli v. Hongkong. SIL\ ER-JAVA PACIFIC-I TJ\' Sllverpalm. 4 JuM v li^g»port Sllverwlllow, 4 Juliv Madras?'"0- stoomvaart mij. oceaan. Aeneas. 6 Juli v. Singapore Menestheus, 6 Juli v Ad?n Myrmldon, 6 Juli y"Pad"g. ïereenigde nederl. scheepv. mij (Holland—Afrika L«n). Randfonte'inmpass!"#' Juj1 Vhs'singen.11'werpen'

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6