Bokswedstrijd Farr-Louis Het woord is aan het kanon Ernstig auto-ongeval in de Wieringermeer China krijgt een modern leger Een deel der regeeringstaak aan den middenstand! Vorstelijk huwelijk in Zweden Dc verdeeling van Palestina Ministerie van Algemeene Zaken Conflict in de scheepsbouw- industrie opgelost Radioprogramma Italiaansch vliegtuig verongelukt Als de vos de passie preekt Bij aanrijding, gedood Week van veertig uren of staking Drie arbeidersgezinnen gedupeerd MARKTBERICHTEN i JÉ Oorlogszuchtige taal in ltali- aansch blad Duitschland en Italië begeeren geen Spaansch grondgebied. Rusland en Frankrijk zijn de schuldigen Onder het opschrift „Het Nationale Span je" publiceerde de Popoio d' Italia gisteren morgen een artikel over de pogingen om het Spaansche probleem te doen afgelijden naar de Middellandsche Zee-kwestie door het aan de kaak stellen van de z.g. Italiaan- jche en Duitsche bedreigingen van den sta tus (pio in het Middellandsche Zee gebied. Het blad schrijft, dat men daarbij uitgaat van een onjuiste vooropstelling. Noch Italië, noch Duitschland be dreigen den status quo en al dus vervolgt het blad zij hebben nooit Spaansch gebied, hetzij Euro- peesch, hetzij in de koloniën, be geerd. In de briefwisseling tusschen graaf Ciano en ambassadeur Drummond heeft men dui delijk aangegeven, dat de integriteit van Spanje onder alle omstandigheden onaan getast en ongewijzigd moest blijven. Niet minder categorische verklaringen zijn gis teren door I-Iitler afgelegd voor wat de Duitsche politiek betreft. Het artikel zet vervolgens uiteen, dat Ita lië door de militaire integriteit van Spanje te verdedigen, Europeesche belangen verde digt en dat zijn politiek er op gericht is te beletten, dat Spanje gerussifieerd wordt en laakt ten aanzien van de beweerde Itali- aansch-Duitsche bedreiging de Russische en Fransche manoeuvre, die ten doel heeft on- eenigheid te wekken in het Middellandsche Zee gebied buiten de financieele en poli tieke kwalen van het binnenland om. Het blad besluit: Geen oorlog, ook die van Spanje niet, eindigt met mondelinge of papieren offensieven, 't Woord is aan het kanon. Het is een harde werke lijkheid, maar een werkelijkheid. De „Messaggero" schrijft over de niet-in- fnenging, dat het gevaar van een nieuwe spanning nog steeds blijft bestaan. Rusland wakkert den brand aan met de krachten van alel agenten, die over de geheelen we reld verspreid zijn en voorzien zijn van rijke middelen. SowjetSpanje echter weet pre cies, dat het, om zijn bestaan nog iets te rekken, geen anderen uitweg heeft dan ge heel Europa in den brand te betrekken. Wat de bemiddelingsactie, die men in Parijs aan van Zeeland toeschrijft, be treft, moet echter opgemerkt worden, dat een compromis in de lucht zit, hetwelk in overeenstemming zou zijn met de doelein den en verwachtingen van alle betrokkenen De „Popoio di Roma" schrijft, dat de mogelijkheden van een compromisoplos sing nog te onbepaald z'jn dan dat men ze reeds ernstig zou kunnen bespreken. Bij den tegenwoordigen toestand is het beter voor zichtig en langzaam te werk te gaan bij het verspreiden van ieder bericht en zich niet te overhaasten. De inlijving van de Tse-Tsjoean troepen. Onder voorzitterschap van den Chineeschen minister van oorlog is een militaire confe rentie gehouden over de inlijving van de Tse-Tsjoean troepen in het geregelde leger van de centrale regeering. De minister van Oorlog wees op de nood zakelijkheid van de vermindering van het bestaande aantal Chineesche legers, welke op het oogenblik tezamen twee millioen man tellen. De gelden, welke hierdoor vrij komen, zullen worden gebruikt voor het organiseeren van den algemecnen dienst plicht, Hij wil China een goed uitgerust, volgens Westersch voorbeeld streng gedis ciplineerd, millioenen leger geven, dat daad werkelijk kan worden geroepen om de lands grenzen te verdedigen. Maandag j.1. is een bommenwerper van de Italiaansche luchtmacht in het Braggiano- meer gestort. De drie inzittenden zijn om het leven gekomen. Roosevelt dringt aan op bezuini ging. President Roosevelt heeft gisteren in een persconferentie medegedeeld, dat hij alle lei ders van departementen en onafhankelijke regeeringsbureaux hoeft verzocht te trachten tien procent op hun uitgaven te besparen. Hij hoopt hierdoor de begrooting met vier honderd millioen dollar te verlichten. Gistermiddag is te Berlikum de 40-jarige chauffeur W. II. Koopman, toen hij pci fiets op weg was naar de fabriek door een vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Koopman gaf op een gegeven moment richting aan en zwenkte op datzelfde oogen blik ook af. De chauffeur van de vracht auto zag toen geen kans meer om hem vo-»—«i-«n met bovengemeld gevolg. KRACHTIGE ORGANISATIE VER- EISCHT. 34e Congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond te Zwolle. Gisterenochtend is te Zwolle het 34e Con gres van den Kon. Ned. Middenstandsbond aangevangen. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich de oud-minister van financiën, mr. P. J. Oud. Mr. C. W. A. Schürmann sprak de ope ningsrede uit, waarin hij zich ten eerste af keurend uitliet over de contingenteerings- politick en vervolgens opmerkte, dat tot be lastingverlaging diende te worden overge gaan, alsmede tot afschaffing der crisisbe lastingen. Voorts lichtte spr. de nadeelen van de verbruikscoöperatie toe. Na de openingsrede begon met met de be handeling van het prae-advies van mr. C. W. A. Schürmann, over: „De rechtsvorm van het Middenstandsbedrijf. N.V. een zeer gewenschte bedrijfs vorm. Er zijn vier rechtsvormen, aldus het prae- advies, die voor de uitoefening van het mid denstandsbedrijf in aanmerking komen: het eigen bedrijf, de vennootschap onder firma, de commanditaire vennootschap en de naam- looze vennootschap. De schrijver behandelt dan de on derscheidene rechtsvormen afzonder lijk, waarbij hij tenslotte wijst op de weldadige gevolgen die hij van de oprichting van een N.V. verwacht, n.1. beperking van persoonlijke aan sprakelijkheid voor de bedrijfsschul den, grootcre vrijheid t.a.v. het be lastingrecht, en zelfstandigheid en continuïteit van de onderneming, die losgeraakt is van den persoon van den eigenaar. De heer Vos diende twee moties in het failisement van den kleinen man betref fend, welke beide moties door den h. Schür mann werden bestreden en tenslotte ter af doening in handen van het hoofdbestuur gesteld. Des middags kwam aan de orde het prae- advies van den heer F. L. van der Leeuw, directeur van het bureau van den K.N.M.B., te 's Gravenhage. over „Organisatie en pu bliekrechtelijke vertegenwoordiging van het bedrijfsleven." In dit prae-advies komt de heer Van der Leeuw o.m. tot de volgen de conclusies: Organisatie van ondernemers is bij het nog steeds toenemende in grijpen van de overheid in het be drijfsleven, een onafwendbare nood zakelijkheid geworden. Deze organi satie heeft aandeel te nemen in de publiekrechtelijke vertegenwoordi ging van het bedrijfsleven. Medewerking van belanghebben den aan wetgeving en bestuur is voor een harmonische ontwikkeling van het bedrijfsleven noodzakelijk. Een krachtige centrale mid denstandsorganisatie is vereischt. Na een zeer uitgebreide gedachtenwisse- ling werd dit prae-advies door het congres aanvaard. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van den K.N.M.B. hadden een feestmaaltijd en herdenkingsbijeenkomst plaats. Gisteravond half negen heeft het perso neel van een groot aantal café's en restau rants te Parijs in de Avenue Champs Ely- sées deputaties gezonden naar de directies, om te verzoeken de wet op de veertigurige werkweek toe te passen. In drie zaken kon de directie niet onmid dellijk toestemming verleenen, waarop het personeel zonder verwijl in staking ging. In de overige zaken is het personeel aan den arbeid gebleven. Alles is kalm verloo- pen en incidenten deden zich niet voor. Prins Karei en Gravin von Ro- sen in den echt verbonden. Gisterenmiddag om 12 uur is in de kerk Kvillinge in de provincie Oestergotland in Zweden het huwelijk voltrokken tusschen prins Karei en gravin Elsa von Rosen. Voor het kasteel wapperde van hooge vlaggestokken vroolijk de vlag. Ook de be volking uit de streek had de vlag uitgesto ken. Even over half twaalf begaf de vorstelijke bruiloftsstoet zich naar de kerk van Kvil linge, luide toegejuicht door de langs den weg staande belangstellenden. Het interieur van de kerk was fraai ver sierd met witte, rose en blauwe zomerbloe men. Op het altaar en in bet koor stonden groote vazen met blauwe delphinium, witte margrieten en leliën, terwijl de ballustrade van het altaar versierd was met boeketten roode rozen. Toen alle gasten in de kerk aangekomen waren speelde de muziek het „Preludio So- lenne", gevolgd door psalm 593, die door het kerkkoor werd gezongen. Vervolgens zegende dr. F. Sjoeberg, die den bruidegom nog de Eerste H. Communie uitgereikt had, de echtverbintenis in, waar na de Noorsché operazangeres, Fannv Elsta, een hymne van Beethovefi zong en het koor psalm 504 ten gehoore bracht. Ten slotte speelde het orkest een aria uit de suite van Holber en de Simfonia Mar- cia. Na den kerkdienst werd het jonge paar voor het kerkgebouw langdurig en luide toe gejuicht door de saamgestroomde bevolking. Na deze hulde in ontvangst te hebben ge nomen, begaven de jonggehuwden,zich weer naar kasteel Fridhem waar den genoodigden een dejeuner werd aangeboden, Daarna ver trokken prins Kar,el en zijn jonge- vrouw voor de huwelijksreis. Rapport der commissie in den Engelschen Kabinetsraad goed gekeurd. Kwestie naar den Volkenbond. Het rapport der koninklijke commissie inzake Palestina, dat morgen zal worden gepubliceerd, is, naar men meent te weten, Maandagavond door den kabinetsraad goed gekeurd. Tegelijk met het rapport zal een verklaring gepubliceerd worden, waarin de reppfirU-."- een uiteenzetting van haar poli- liek zal geven, en mededeeling zal doen van haar voornemen, de aanbevelingen der commissie aan den Volkenbond voor te leggen. Te dien einde zal de mandaten- commissie einde dezer maand te Genève bijeenkomen en een rapport opstellen voor den Volkenbondsraad, die uiteindelijk ovei den toekomstigen status van Palestina heeft te beslissen. Pas na bestudeering van het vraagstuk door den raad zullen de onder handelingen tussehen dc Arabische en Isra ëlitische delegaties ktinnen beginnen, ten einde de grenzen te kunnen vaststellen van de beide onafhankelijke staten, waarvan de commissie de vorming voorstelt. Tn den tussehentijd zal waarschijnlijk in het Lager huis een debat over Palestina worden ge voerd. Afgekondigd is Staatsblad no. 140, hou dende de instelling van een Departement van Algemeen bestuur, dat den naam zal dragen van Ministerie van Algemeene Za ken. Bij K.B. van 3 Juli is met ingang van den datum van instelling van het ministerie van Algemeene Zaken benoemd tot minister van algemeene zaken, de minister van staat, Dr. H. Colijn minister van Buitenlandsche Za ken ad interim. Door deze maatregel wordt de minister president bevrijd van de gewone departe mentale beslommeringen en kan hij zich met onverdeelde aandacht aan zijn laak als premier wijden. Bepaald op 13 September a s. te New York. Farr heelt echter al een contract met Schmeling. Naar verluidt zou de New York- sche Athletiekbond, de leidende bond in de New-Yorksche sportwereld, als datum voor het gevecht om het we reldkampioenschap in het zwaarge wicht tusschen den Britschen kam pioen Tommy Farr en den wereld kampioen Joe Louis, den dertienden Sept. a.s. bepaald hebben. Dc ont moeting zou waarschijnlijk in het Yankeestadion te New York worden gehouden. Nauwelijks is het gevecht om het wereld kampioenschap zwaargewicht tusschen Braddock en Joe Louis geëindigd, waarbij het langen tijd onzeker was of Braddock te gen Louis of tegen den Duitscher Max Schmeling om den wereldtitel zou vechten of een nieuw, soortgelijk geval doet zich voor. De Britsche kampioen Tommy Farr heeft met Max Schmeling een contract voor een wedstrijd, welke te Londen zou worden gehouden, en waarbij de wereldtitel op het spel zou staan. De internationale Boxing nion en de British Boxing Board of Con- trol hebben onlangs officieel besloten, den winnaar van dit gevecht als wereldkampi oen te erkennen. De manager van Farr en een vertegen woordiger van den manager van Louis hebben evenwel een voorloopig contract on- derteekend, voor een wedstrijd om het we reldkampioenschap tusschen Joe Louis en Tommy Farr, te houden in de Vereenigdc Staten. Naar verluidt, zou Farr hiertoe besloten hebben, omdat de beurs, hem door de En- gelsche promotors voor de match tegen Schmeling aangeboden, niet gioot genoeg was. In liet contract met Joe Louis staat vermeld, dat Farr 20 procent van de recette krijgt plus een deel van de opbrengst der film- en radioreportage. Critchly, de promotor van de ontmoeting Farr-Schmeling, heeft echter verklaard, dat hij van de Amerikaanschc plannen van Tommy Farr in het geheel niets weet. Hij legde grooten nadruk op het feit, dat Farr een absoluut bindende overeenkomst heeft afgesloten voor het gevecht, dat door de Britsche boksinstanties als eenig gevecht om den wereldtitel is erkend. Farr heeft hem (Critchley) bovendien nog niet medegedeeld, dat hij van plan zou zijn, zich niet aan dit contract te houden. OVERSTROOMING IN KIANGSI. Het Noord-Westen der provincie Kiangsi in China, is over een oppervlakte van 1.500 vierk. K.M. overstroomd. Door deze over strooming zijn meer dan een millioen men- schen getroffen. GEHEELE FAMILIE OMGEKOMEN. In het dorp Wolica nabij Krakau in Polen is een geheele familie op tragische wijze om het leven gekomen. Tijdens afwezigheid van de ouders viel een vierjarig zoontje in een put en verdronk, tezamen met zijn twaalf jarig zusje, dat hem trachtte te redden. Dc wanhopige ouders sloegen de hand aan zich zelf, toen zij bij hun thuiskomst hun kinde ren doodvonden. Vrachtauto te De Haukes rijdt naast de brug achter de sluis en stort 3% M. naar beneden. Geen persoonlijke ongevallen. In den Wieringermeerpolder, nabij de Haukes is gistermorgen om ongeveer half acht een vrachtauto van fa. Gebr. van Wie- ren's transportbedrijf te Middcnmeer veron gelukt. Deze foto laat duidelijk zien, welk een groote val door de vrachtauto werd gemaakt. De chauffeur Brouwer kwam met de auto uit richting Oosthoek in snelle vaart om de bocht bij de sluisbrug te Haukes. Daar raak te hij de macht over zijn stuur kwijt, zoo dat de auto juist naast de brug achter de sluis langs de steile kaaimuur ongeveer 0V2 meter naar beneden stortte. Daar kwam hij terecht op de in het water staande meer palen en dwarsbalken daarvan. De auto bleef juist boven het daar zeer diepe wa ter hangen. Wonderlijk genoeg kroop de chauffeur on gedeerd uit de cabine, en werd door den sluiswachter Bood, die op de sluis werkte, en het ongeluk zag gebeuren, in een roei boot uit zijn hachelijke positie bevrijd. De zwaar beschadigde auto is later op den dag geborgen. CALLANTSOOG Wijziging openstelling poststa tion. In de zomermaanden verdubbeling van 't aantal ope ningsuren. In de maanden Juli en Augustus zal het poststation alhier langer voor het publiek geopend zijn en wel 4 uren per dag, in plaats van 2 uren. De tijden zijn als volgt: 9—10.30;- 14—15; 17—17.30; 18.30—19.30; af halen correspondentie 19—19.15. Een mooie verbetering voor de badplaats Callantsoog. De oude openstelling was te kort en ernstige klachten zijn zeker voor komen door de tegemoetkomendheid van de stationhoudster, mevr. Visser-van der Werf, waardoor de zeer korte openstelling niet zoo sterk naar voren kwam. Voorstellen door arbeiders aan vaard. De acties, gevoerd door de samenwerken de metaalbewerkersorganisaties in de scheepsbouwindustrie, zijn nu geëindigd» In de vergaderingen, die Vrijdag, Zater dag en Maandag j.1. zijn gehouden, zijn de nadere tegenvoorstellen der werkgevers door dc arbeiders aanvaard. Door deze acties zullen de loonen der vol wassen werklieden worden verhoogd met 2 a 3 cent per uur cn is de vacantie gebracht van 2V?. op 4 dagen. Zooals bekend mag worden verondersteld, zijn in bet voorjaar de loonen der jongeren verhoogd. De verhoogingen, die deze groep toen incasseerde, waren zeker niet onbe langrijker dan die. welke nu voor de ou deren zijn verkregen. Felle brand te Tilburg. I11 de Hasseltstraat te Tilburg is gister ochtend te omstreeks 11 uur een blok van drie arbeiderswoningen tot den grond toe afgebrand. De huisjes waren met riet gedekt, zoodat bet vuur zich snel kon uitbreiden. Er was geen tijd meer om de inboedels in veilig heid te brengen. De bewoners, de families B.. II. cn van S. waren niet voor brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. DONDERDAG 8 JULI 1937. Hilversum I. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Residentie-strijkkwartet. In de pauze: declamatie. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Kovacs Lajos' erkest. I.30 Orgelspel en zang. 2 "0 Kovacs Lajos' orkest, Bussums Dames koor, solist cn gramofoonpla a. 4.00 Ziekenhalfuur. 4.30 Gramofoonplaten. 4.50 Voor de kinderen. 5.1 Aeolianorkest. 6.30 Sportpiaatje. 7.00 AVRO-dansorkest. 7 45 Voor rijwieltoeristen. 8.00 Lerichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest solist. 9.00 Reportage. 9.30 Omroeporkest en soliste. 15.15 Renova-kwintet. II.00 Berichten ANP. Hierna AVRO dans- prkest. 11.40—12.00 Gramofoonplrten. Hilversum II. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdenstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO orkest en gramofoonplaten. 2.00 Handworkcursus. 3.00 Orgelspel. 3.45 Bijbellezing. ■M5 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Solistenccncert. 6.15 Gramofoonplaten. 6.45 CNV-kwartiertje 00 Berich.en. 7.15 Luchtvaartcauserie. 7.35 Gramofoonplaten. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SÖS-berichten. 8.15 Arnhemsche Or! estvereeniging. 9.00 Vroolijke /oordracht. 9.30 Vervo'g concert (Om 10.15 berichten ANP). 10.35 Gramofoonplaten. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonpl, Hierna Schrift lezing. PURMEBEND, 6 Juli. Gemeentel. Kaasheurs. Verhandeld 20 par tijen. wegende 73.000 Kg. Handel matig, hoogste prijs f 22. 10 stapels kleine Boeren kaas f 2022 3 stapels Goudsche kaas f22, 119,8 kg. boter f 1.371.44, weihoter f 1.34r— 1.36 per kilo. handel goed. Runderen, totaal 515 stuks: 245 vette koeien 6278 et. per kilo. matig; 147 geldekoeien f 150210 per stuk. matig; 80 melkkoeien f 160275 per stuk. matig; 43 stieren 5262 ct. per kilo, matig; 17 paarden f 100—190 per stuk, stug 72 vettp kalveren 3060 ct. per kilo, matig; 395 nuchtere kalveren; voor de slacht f 5- 13. voor de fok f 10—15. stug; 173 vette varkens voor de slacht 44!52 ct. per kilo, vlug; 27 magere varkens f 1835 per stuk, matig; 332 biggen f 1218 ner stuk. matig., 5.39 schapen f 1529 per stuk. 35 bokken f 414 per stuk. 540 lammeren f 1116 per stuk. kipeiepen f 3.20—3.60. eendeieren 2.50, per 100 stuks, piepkuiken* 80—85 ct. per kg., oude kippen cn banen ,3542^2 ct per Kg., konijnen f 0.301.50 per stuk. eenden 2-560 ct ncr stuk. duiven 40 ct. per paar. jonge lianen 371/* tot. 45 ct., per Kg., 20 eend eieren A 2.25, ,330 kineieren A 3.503.70. C.oop. Centrale F.ierveiling. Aanvoer: 80.000 eendeieren f .33.90, 10.900 kineieren: 65—66 Kg. 3.75—3.90. 63— 64 Kg. 3.703.80. 60—62 Ke. 3.50—3.65. 58 59 Kg. 3 453.55. 56-57 Kg. 3.40-3.50, 53— 55 Kg. 3.10—3.40. WARMENHITTZEN, 6 Juli 1937. Aanvoer: 93600 Kg. aarrlannclen; Sehot- srhe muizen 3.50.4, export 2.50, grove 3.50, export 2.703.20, drielingen 2.30—2.70, eigen heimers f 5. BROEK OP LANGF.NDIJK. 7 Juli. Schotsche muizen 3.504.30, schoolm. 4.10, bl eigenh. 4.705.30, drielingen 23, klei ne f 1—1.40. luOO Kg. peen f 3.206.40, 20.000 Kg. roode kool f 2.903.50, 30 Kg. snijboonen f 26.40, 20 stuks bloemkool f 6.10. NOORD.SCIIARWOITDE, 7 Juli. •Schotsche muizen 3.50—4.10. grooten 2.80 —3.50. bl. aardappelen 4.705.50. drielin gen 2.20—2.80. kleine 1—1.30, zilvernep 8.20 —8.50. tuimboonen 4.50—4.90, witte kool 5 bloemkool f 10.80. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Fruit. 6 Juli. Berlijn: Nog steeds rijkelijke aanvoer van groenten en fruit. De handel is vlug, zoowel voor groenten als ook voor fruit. De prijzen toonen haast geen verandering. Genoteerd wordt: Holl. bloemkool 3950 ner 100 stuks, Hol!, tomaten 30—34 per 50 Kg.. Holl. kom kommers 15-24 per 100 stuks. Holl. aard appelen 7.15—7.75 ner 50 Kg. Wesf-Dtiitsch land: De Westersche markten melden even eens een vluggen handel. De prijzen waren dezelfden als in Berlijn. WOLVEILING. LONDEN. 6 Juli. (Reuter). Op de heden gehouden wolveiling te Londen bestond 'n goede keuze, waardoor een levendigen han del ontstond. De biedprijzen waren echter naar de mceninc der verkoopers te laag, zoodat groote partijen moesten worden op gehouden, voornamelijk de Slipes. Dc binnenlandsche handel trad voorna melijk als kooner on. Vergeleken mot het slot van de vorige veiling, waren Best Greasv cn Scoured Me- rinos .1k pet. lager. Dc prijzen voor de an- deze soorten waren over het algemeen 5 pet. lager.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7