Chineesch-Japansch incident voorloopig geregeld DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Geen oplossing van het Non-interventie vraagstuk Frankrijk kondigt regeeringmaatregelen aan Mishandeling van Inlanders Groote Kerk te Alkmaar dreigt in te storten I Amoer-conflict nog niet van de baan Frankrijk handhaaft dc neutraliteit N.V. WACO - Hoorn UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 Z ATERDAG 10 JULI 1937 65e JAARG. No. 8048 Engeland aanvaardt de rol van bemiddelaar Grandi's verklaring. EERBER1CHT DE BILT SEINT, heldersche courant De verschillende delegaties heb ben in de vergadering van de niet- inmengingscommissie gistermorgen in deze volgorde de standpunten ha rer regeeringen bekend gemaakt: Grandi ving aan met het voorlezen van een lange uiteenzetting. Na hem sprak Corbin een redevoering uit; hij werd gevolgd door den Por- tugeeschen gedelegeerde dr. Montei- ro, na wien de Russische ambassa deur Maisky het woord voerde. Von Ribbentrop, de Duitsche ambassa deur, was de laatste spreker van de ochtendzitting. Grandi dan las een .verklaring voor uit naam zijner regeering, waarin de opvat tingen van Rome nader omschreven wer den. Dit document bestond uit 28 getypte bladzijden en vormde een recapitulatie van de gebeurtenissen in Spanje., zooals de Ita- liaansche regeering die interpreteert, en een rechtvaardiging van de politiek, die tot dus verre door Italië gevoerd is. Rome staat op het standpunt dat pa trouillediensten niet noodig zijn om een doeltreffende controle te handhaven. Italië noch Duitschland verlangen afschaf fing van het toezicht op de schepen. Inte gendeel wenschen zij het aantal waarne mers te zien uitgebreid. Grandi verzekerde nog, dat sedert 20 Februari ,toen de overeenkomst betreffende de vrijwilligers werd ge- teekend, geen enkele vrijwilliger Italië heeft verlaten. Bovendien kan het terugtrekken van vrijwilli gers, gezien het aantal strijdenden geen invloed meer uitoefenen op den duur van het conflict. Namens zijn regeering weigerde Grandi tenslotte er mede accoord te gaan, dat de geheele controle zou worden uitgeoefend door een Fransch-Britsche vloot, omdat hij er niet van overtuigd was, dat dit toezicht in waren zin neutraal zou zijn, daar beide regeeringen vriendschappelijke betrekkin gen met de Spaansche regeering te Valen- cia onderhouden. Grandi ontkende, dat dit plan Franco zou bevoordeelen. Indien beide partijen als oor logvoerenden werden erkend, zou toepassing van het internationaal recht mogelijk zijn, waardoor beide partijen volledige verant woording zouden dragen jegens de neutrale staten, de moeilijkheden ontstaan door schepen onder Spaansche of niet-Europee- sche vlag zouden kunnen worden ondervan gen en beide partijen als het ware met de commissie zouden kunnen samenwerken. Het standpunt van Frankrijk. Voor Frankrijk hield de Fransche gezant te Londen, Corbin, een rede, waarin hij zei- de, dat zijn land alles had gedaan om de niet-inmenging te doen slagen. De nieuwe voorstellen van Rome en Ber lijn zijn dan ook ernstig bestudeerd, doch zij beteekenen in de practijk bevoordeeling ,van een der strijdende partijen. De Fransche regeering ziet geen nieuwe gebeurtenissen, die haar zouden kunnen brengen tot erkenning van beide partijen als oorlogvoerende. Is dus deze erkenning niet moge lijk, evenzeer is het voor Frankrijk onaanvaardbaar de vlootcontrole te laten vervallen, aangezien deze con trole berust op het. principe dat de goede trouw van de contracteeren- de partijen geen voldoenden waar borg vormt voor de uitvoering van de verplichtingen. Daarom is men overgegaan tot een internationale controle te land en ter zee. De Duitsch-Italiaansche voorstellen ech ter zouden tengevolge hebben, dat het evenwicht werd verstoord, het geen de Fransche regeering niet kan aanvaarden. Corbin brengt in herin nering dat de Fransche regeering een controle op eigen gebied heeft aan vaard, terwijl een andere regeering, die eveneens grenst aan Spanje (Portugal, Red.), de volledige toe passing van dit systeem heeft gewei gerd. De Duitsche en de Italiaansche regeering stellen thans voor de land- controle te handhaven, waarin de Fransche- regeering gaarne toestemt, LORD PLYMOUTH. op voorwaarden dat de Spaansch— Portugeesche grenscontrole, die sinds eenige dagen is opgeschort, wordt hersteld en de zeecontróle, wordt fend wordt gemaakt. Franco meer dan 100.000 helpers? Maiski, de Russische vertegenwoordiger, verklaarde, dat een volledige controle ter zee onmisbaar was voor ieder systeem van non-interventie. Meer dan 100.000 man hel pen Franco, niet als vrijwilligers, maar als georganiseerde troepen. I-Iet Italiaansch Duitsche optreden moet worden beschouwd als een zeer treffend geval van agressie te gen een anderen staat, lid van den Volken bond. Erkenning als oorlogvoerende partij zou een sanctioneering van deze agressie zijn. Het betoog van von Ribbentrop kwam in de hoofdzaken op hetzelfde neer als wat Grandi gezegd had. In het bijzonder keerde de ambassadeur zich ook tegen den Sowjet- vertegenwoordiger. Hij zeide o.a. dat de Sovjet-Unie tracht onrust te zaaien waar zij kan, omdat zij hiermede de wereldrevolutie vooruit wil drijven. Von Ribbentrop ontzegde derhalve de Sovjet-Unie de mogelijkheid on partijdig inzake de Spaansche kwesties te kunnen oordeelen. De Komintern heeft overeenkomstig de leer van Lenin de on lusten in Spanje steeds benut om daar aan de macht te komen, teneinde van daar uit Frankrijk, Europa en tenslotte de wereld te kunnen veroveren. Honderden agenten zijn naar Spanje gezonden om dit doel te be reiken. Von Ribbentrop verklaarde verder, dat 't Italiaansch—Duitsche plan beter is dan het oude. Het toekennen van de rechten van oorlogvoerenden aan beide strijdenden zou zonder twijfel het beginsel van de niet-in menging versterken. Tenslotte verklaarde Von Ribbentrop, dat Duitschland de handhaving van de niet-in menging wenscht. Lord Plymouth aan het woord. De voorzitter der niet-inmengingscommis- sie, Lord Plymouth, deed een dringend be roep op de partijen tot medewerking ten einde uit de impasse te geraken. Groot-Brittannië moet de critiek af wijzen, die uitgeoefend is op zijn beleid in het Spaansche conflict. In dien andere mogendheden de letter en den geest van het accoord ge ëerbiedigd hadden evenals Enge land dat gedaan heeft, dan zou de toestand in Spanje er geheel an ders uitzien. Er zijn maar twee mogelijkheden: óf de bres in het controlestelsel open te laten en daarmede het geheele systeem waardeloos te maken, óf de bres aan te vullen. Daar en kele regeeringen niet overtuigd waren van de Engelsche onpartijdigheid, heeft het Ver- eenigd Koninkrijk goedgevonden, dat neu trale waarnemers zouden worden geplaatst op de patrouilleerende oorlogsschepen. De Engelsche regeering heeft geen enkel land uitgezonderd van deze lijst van waarne mers. Het Italiaansch-Duitsche plan is on aanvaardbaar. Het is niet mogelijk het toe kennen van belligerente rechten in plaats te stellen van de controle ter zee,, omdat daarmede ongeëvenredigde hulp zou wor den verschaft aan die partij, die het sterk ste ter zee zou zijn. Een Nederlandsch voorstel. De Nederlandsche vertegenwoordiger con stateerde dat de besprekingen niet tot 'n de finitief accoord zouden leiden. Hij was ech ter zeer onder den indruk door het ontwij felbare verlangen van alle vertegenwoordi gers om de kwestie tot een bevredigend einde te brengen en hij stelde voor dat de commissie iemand zou belasten de kwestie ter hand te nemen. De Nederlandsche ver tegenwoordiger deed geen voorstel inzake den vorm waarin dit zou geschieden, doch ten aanzien van den weg om het doel te be reiken. twijfelde hij niet, of de regeering van het Vereenigd Koninkrijk was hiertoe het meest geëigend. „Laat de regeering van het Vereenigd Koninkrijk en vooral de voorzitter van de commissie belast worden met het pogen de beide standpunten tot elkaar te brengen". Dit voorstel werd eenstemmig aangeno men. Nadat Lord Plymouth de taak om een weg uit de moeilijkheden te zoeken had aanvaard, dankte de vertegenwoordiger van Nederland alle leden van de commissie voor den steun aan zijn voorstel verleend. Rusland dient weer een scherp protest in tegen de bezetting der eilandjes door Japanners. De Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof, heeft den Japanschen ambassadeur, Sjigemitsoe, bij zich ontboden en hem een scherp protest overhandigd in verband met het bezetten van de eilandjes in de Amoer, S^nnoefa en Bolisjoi, door Japansche troepen, na dat deze eilandjes, ter regeling van het conflict door de Russische pa trouilles ontruimd waren. Aangezien bij de onderhandelingen over eengekomen was. dat de toestand van voor het conflict zou worden hersteld ziet de Rus sische regeering in deze bezetting een schen ding van de overeenkomst of een illovaal nakomen daarvan, aangezien voor het ont staan van het incident in het geheel geen Japansch-Mandsjoerijsche troepen op de eilandjes aanwezig waren. Rusland erkent de eilandjes niet als Mandsjoerijsch gebied en zal dit niet doen, weshalve het de aan wezigheid van Japansch-Mandsjoerijsche troepen aldaar onwettig acht. Wanneer de Japansche regeering er inderdaad naar streeft conflicten te vermijden, verwacht Sowjet Rusland ,dat onmiddellijk de Ja pansch-Mandsjoerijsche troepen van de ei landjes zullen worden teruggetrokken. Tokio ontkent dat er Japansche militairen op de eilandjes zijn. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio deelt op grond van officieele informatie mede, dat zich geen enkele Japansche of Mandsjoek wosche soldaat op Kansjatsoe (Sen- noefda) en Sjinamocho (Bolisjoi in den Amoer bevindt. Deze mededeeling spreekt de Russische he wering, dat Japansche troepen op de beide eilandjes zouden zijn geland, na het terug trekken der Sowjet-Russische troepen der halve tegen. Beantwoording van vragen door den Minister. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Effendi in verband met de berichten, vol gens welke te Larantoeka op groot e schaal mishandelingen van inheem- •schen door verantwoordelijke ge- zagsbekleeders zouden hebben plaats gehad, heeft de minister van kolo niën medegedeeld, dat het hem be kend is, dat de beide destijds-te La rantoeka aangestelde bestuursambte naren in de eerste maanden van het vorig jaar zich hebben schuldig ge maakt aan mishandelingen van in de gevangenis aldaar in preventie ve hechtenis gestelde verdachten van inheemschen landaard. In verband met deze feiten is tegen de bedoelde bestuursambtenaren een justiti eel .onderzoek ingesteld, dat nog niet is be ëindigd. Tntussrhen is één van de betrokken bestuursambtenaren, die in verband met een hem verleend, doch later ingetrokken buitenlandsch verlof zijn betrekking reeds had neergelegd, onder nadere kwalificatie uit zijn betrekking ontslagen, terwijl de andere in de uitoefening, zijner functiën is geschorst. Aan de hand van het resultaat van het aanhangig gerechtelijk onderzoek zal nader worden beslist, welke administratieve maat regelen te hunnen aanzien verder dienen te worden getroffen. Tn de gestrengheid der correctie van de schuldigen ziet de minister den meest doel treffender waarborg tegen een herhaling van dergelijke afkeurenswaardige feiten. Overigens vindt hij. gelet op het geheel incidenteele karakter van de gebeurtenissen geen termen tot het treffen van maatrege len van al.gcmeene strekking. Steunbeeren bezweken en ge scheurd. Er bestaat op het oogenblik groot gevaar voor instorting van de groote of St. LaurenskerkNe Alkmaar. Reeds eenige jaren geleden dreig de het gevaar, toen de westelijke muur scheuringen vertoonde. Men heeft toen kostbare maatregelen ge nomen, waardoor aan de verzakkin gen en scheuringen een einde kwam Maar toch waren die maatregelen niet zoo, of er bleef gevaar, zoodat de rondwandeling om de kerk ver boden werd en een groote schutting den toegang tot de achterzijde van de kerk belette. Woensdagmiddag nu heeft de vrouw van den koster der kerk een harden knal gehoord in of bij de kerk. Ze ging terstond een onder zoek instellen, maar kon niets vin den. Daarop waarschuwde zij de kerkvoogdij. De heeren F. H. Rin- gers, architect, en Saai. president kerkvoogd en eveneens architect, hebben een 'zeer nauwkeurig onder zoek ingesteld. Dit onderzoek leidde tot ontstellende ont dekkingen: een der z.g. steunbeeren is aan den buitenkant over een lengte van meer dan een meter ingestort en de steenen han gen nog slechts door middel van het anker eenigszins samen. En aan den binnenkant dus in de kerk zelf waren drie andere steunbeeren ge- Verwachting: meest matige Z.W. tot N.W. wind, aanv. zwaar bewolkt tot betrokken, met waarsch. eenige regen, la ter opklarend, zelfde tem peratuur. Verdere vooruitzichten! koel weer, met weinig of geen regen. Barometerstand hedenmorgea 8 aar i 76.4 scheurd en hier vond mien groote stukken steen en kalk, die uit deze muren waren gevallen. Dit alles was niet gebeurd in den weste lijken, maar in den zuidelijken muur, zoo dat op het oogenblik twee groote muren van het gebouw met instorting bedreigd worden. De deskundigen konden voorts consta- (eeren, dat de geheele zuidelijke muur „werkte" en dat in de muur een onbekende spanning ontstaan is, die een uitwerking naar buiten heeft. Met het oog op het dreigende gevaar besloot de kerkvoogdij de kerkdiensten in deze kerk voorloopig te verbieden, terwijl gistermiddag het departement telegrafisch van het dreigende gevaar in kennis is ge steld. Op last van bouw- en woningtoezicht werd verder het plantsoen aan de zuidzijde der kerk, waardoor de weg naar het post kantoor loopt, voor het publiek afgesloten. Men verwacht, dat Rijks Monumentenzorg hedenochtend na een bezoek aan de kerk, maatregelen zal nemen, om een instorting te voorkomen. De troepen ontruimen de Joeng- iing-oevers Eerst ontbrand den de gevechten echter op nieuw. Het incident van Wang Ping is voorloopig geregeld. Zoowel de Chi- neesche als de Japansche troepen hebben zich teruggetrokken. De Chi neesche militie heeft de Chineesche troepen, voorzoover die stellingen in namen, vervangen. Er schijnt tus- schen de partijen thans een zone te liggen, die breed genoeg is om ver dere misverstanden voorloopig te kunnen voorkomen. Voor het zoover was, heeft de neiging elkander mis te verstaan nog aanleiding gege ven tot een aantal schietpartijen tusschen de Japansche en de Chinee sche militie een doode en vier ge wonden kostte, doch tegen den a- vond bleek dit alles gemakkelijk te sussen en trokken beide partijen zich terug. Dat wil zeggen ook weer niet heelemaal, want de Japanners schijnen het spoorweg station te Noorden van Wang Ping dat zij Donderdag bezet hebben, nog bezet te hou den. Doch in ieder geval schijnen zij den Oosteli j kon oever van de Joengting geheel ontruimd te hebben. Inmiddels is hiermede nog aller minst gezegd dat ook de spanning thans geheel is verdwenen en dat het incident geheel en al tot het verleden behoort. Nader wordt gemeld: De Chineesche troepen hebben den ooste lijken oever van de Joengting thans geheel ontruimd. De woordvoerder van 't Japansche minis terie van buitenlandsche zaken heeft intus- schen verklaard, dat de Japansche troepen de vrijheid hebben, manoeuvres te houden in het gebied waar het incident zich heeft voorgedaan, „omdat de Japansch-Chineesche verdragen en overeenkomsten geen beper king voor het houden van manoeuvres door de in China gestationneerde Japansche troe pen kennen." Zoowel van Chineesche als van Japansche zijde wordt verklaard, dat het incident van Feng Tai langs vreedzamen weg geregeld is. De spoorwegverbinding tusschen Peiping en Tientsin is hersteld. Te Nanking ver wacht men dat het accoord zal worden goed gekeurd. Kwantoengleger zal met „ijze ren vastbeslotenheid" optreden. Het Kwantoengleger heeft een communi qué over de incidenten in Noord-China ge publiceerd. waarin gesproken wordt over een „onbeschaamde uitdaging'' van het Chi neesche 29ste leger. Het Kwantoengleger ziet zich genoodzaakt de verdere ontwikkeling van den toestand aandachtig gade te slaan en zoo noodig met „ijzeren vastbeslotenheid" op te treden. De berichten uit Noord-China in de plaat selijke pers hebben tevoren de censuur der Japansche militaire autoriteiten te Tientsin gepasseerd. Japan beschuldigt de Chineezen Het Japansche kabinet heeft in een Vrijdagmorgen gehouden bijeen komst zijn positie bepaald ten aan zien van de gebeurtenissen in Pei- ping. Na het rapport te hebben aangehoord van den minister van buitenlandsche za ken, den minister van oorlog en den minis ter van marine, werd geconstateerd, dat de schuld van de bloedige incidenten .aan Chi neesche zijde ligt. Niettemin wil het kabinet trachten een uitbreiding van de incidenten zoo mogelijk te verhinderen, uitsluitend echter onder voorwaarden, dat de Chineezen hun standpunt wijzigen ten opzichte van de jongste gebeurtenissen en ten opzichte van de Japansche rechten in China. Zou het conflict tegen de verwachting niet kunnen worden bijgelegd, en zich eerder uitbrei den, dan zou de Japansche regeering tot krachtige maatregelen moeten overgaan. Wegens den ernst van den toestand besloten de ministers permanent gereed te blijven voor buitengewone kabinetsbijeenkomsten. Berichten over smokkelarij naar Spanje tegengesproken. Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken heeft een communiqué gepubli ceerd, waarin de beweringen, welke in het buitenland zijn gepubliceerd over het niet naleven van de neutraliteit inzake Spanje door Frankrijk worden tegengespro ken. In genoemde beweringen was sprake van het zenden van oorlogsmateriaal en vrijwilligers met bestemming Valencia. Het communiqué vraagt waar deze vrij willigers dan de grens zouden zijn gepas seerd en waarom de internationale contro leurs dan de commissie van Londen niet hebben gewaarschuwd. Verder wordt ver klaard, dat Fransche marine nauwkeurig waakt tegen het aan land zetten van vrijwil ligers en oorlogsmateriaal aan dat deel van de Spaansche kust waar zij de controle uit oefent. Deze Fransche verklaring is hoofdzake lijk bedoeld tegen de door het Deutsche Nachrichten Büro gedane „onthullingen" inzake dc smokkelarij naar Spanje. Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst- en tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1