Britsche protesfnota aan Franco Groote treinramp in Frankrijk Nederland zendt op nieuwe golf uit V olksfronttroepen dringen voorwaarts Zwerm van vliegtuigen gaat Amelia zoeken Koningin Wilhelmina zal de Wereld Jamboree openen Dreigende staking bij Smit 6 Co s Sleepdienst Auto tegen lichtmast gebotst TT f cAvag'xi ontsnapt Het in beslag genomen juweelenschip Na de kermis SPANJE Parijsche hotelstaking niet algemeen Amerika's slagschepen krijgen zestien duims geschut Belagers van Salazar bekend Motorfiets over den kop Ernstige brand te Leeuwarden De heffing op boter Verscheidene successen behaald ten koste van 3000 dooden en 6000 gewonden. Reeds gedurende eenige dagen hebben de regeeringstroepen een groot offensief ingezet aan de centrale fronten, waarschijnlijk met het doel de taak hunner kameraden in het Noorden bij Santander wat te verlichten. Het momenteel nog steeds voortdurende offensief heeft enkele successen voor de re geeringstroepen ten gevolge gehad, welke zooals gebruikelijk, onmiddellijk door de rechtsche zenders werden tegengesproken. Het rechtsche hoofdkwartier verklaart, dat de verliezen van den vijand sedert het be gin van bet offensief, zoowel ten Westen van Madrid als bij Barrio de Usera 3000 dooden en 6000 gewonden bedragen. Officieel wordt uit Valencia mede gedeeld, dat de regeeringstroepen in den sector Siërra de Guadarrama, gisterochtend het dorp Villa Nueva del Pardillo hebben bezet. Dit dorp ligt ten Westen van Madrid. De regeeringstroepen maakten zich hier meester van een aanzienlijke Hoeveelheid oorlogsmateriaal en le vensmiddelen, terwijl zeshonderd man van de troepen van Franco, waaronder zeven officieren krijgs gevangen werden genomen. Een regecringstelegraim van het Teruel- front meldt: „Onze troepen hebben El Al- barracin bezet. In handen van den vijand bevinden zich slechts nog de kathedraal, het klooster en het raadhuis, waarop onze artillerie haar aanvallen richt. De buiten wijken zijn geheel in onze macht. Onze stellingen werden aangevallen door twee •bataljons van den vijand, welke wij afsloe gen'. Het telegram meldt verder, dat ver scheidene krijgsgevangenen gemaakt zijn en oorlogsbuit is behaald, alsmede dat de vij and zware verliezen leed en dat de verlie zen der regeeringstroepen gering waren. Volgens berichten uit Estramadura heb ben de regeeringstroepen daar verschillende plaatsen hezet. Het dorp Rena, dat ook bezet is, is het tooneel van pen verbitterden strijd geweest: de opstandelingen boden wanhopig tegenstand. De regeeringstroepen blijven oprukken in de richting van Villar de Rena. In zijn radiotoespraak van gisteren heeft generaal Oueipo do Llano tegengesproken, dat. de berichten van de regeerinc over de overwinningen bij Siërra Guader&ma juist zouden zijn. Calvo Sotelo geëerd. Franco heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij 13 Juli 1037, de eerste verjaardag van den moord op Calvo Sotelo zal worden beschouwd als Nationale Feestdag. Op alle openbare gebouwen zal do vlag halfstok worden goheschen. Bovendien zal de krui ser, welke op het oogenblik op stapel staat, „Calvo Sotelo" worden gedoopt. De laatste pogingen Nog een laatste grootsch opge zette poging zal worden gedaan om Amelia Earhart en haar metgezel Frank Noonan terug te vinden. He den of uiterlijk Dinsdag hoopt het vliegtuig-moederschip „Lexington" in staat te zijn om aan het opspo ringswerk deel te nemen. Dan zal men de beschikking hebben over niet minder dan 61 vliegtuigen om elk eilandje en elke rif in dit ge deelte van de Stille Zuidzee af te zoeken. Admiraal Orin G. Mufrin heeft verklaard, dat men dan wel zal kunnen zeggen, wat het lot van de vermaarde aviatrice geweest is. Nog steeds hopende, wacht men thans de tijdingen af, die men begin van. deze week van liet vliegtuig-moederschip der Amerikaansche marine te gemoet kan zien. De laatste officieele berichten omtrent het opsporingswerk zijn afkomstig van de „Co- loradowelk schip gemeld heeft tot dusver re noch seinen noch wrakstukken te hebben waargenomen. De directie van de Lockhead-fabrieken heeft inmiddels de verzekering gegeven, al dus de Tel., dat het „Vliegend Laboratori um" dertig dagen drijvende kan blijven. De stations van de kustwacht demen- teeren de geruchten, die door den zender Scattle waren gelanceerd en \olgens welke het wrak van liet toestel van Earhart circa 2CO K.M. ten Zuidoosten van liet Howland- eiland zou zijn teruggevonden. Bladen spreken van een misluk king. Er is in het conflict in het hotelbedrijf gisterochtend geen wijziging gekomen. De staking van het bedienend personeel betreft slechts de groote gelegenheden. De buürtcafë's en de bars op de Champs Elysees, bij de Etoile, op Montmartre, Mont- parnasse en in hel Quartier Latin en de kof fiehuizen bij de stations zijn open. evenals de eerste rangs hotels. Sommige inrichtingen werken met min der personeel dan anders, doch toch nog met voldoende bedienden om de clientèle te bedienen. De meeste ochtendbladen wijzen op de mislukking \an de staking. Wegens het feit, dat de Engel- sche zakenlieden niet in Bilbao terug mogen keeren. De Britsche ambassade te Hen- daye protesteert in een aan Franco gerichte nota tegen de uitsluiting van Britsche zakenlieden uit Bilbao. Engeland herinnert den Spaanschen staatschef aan de mondelijke toezeg ging, die hij den Britschen maat schappijen in Biscaye gedaan heeft, dat zij haar zaken onder zijn regime ongehinderd zouden mogen voortzet ten. Zooals men zich echter wellicht herinnert, had Franco aan dit ver lof bepaalde voorwaarden verbonden. Een van deze voorwaarden blijkt nu te zijn, dat Engeland den nationalis ten het recht van belligerenten toe kent. De Britsche regeering doet thans een beroep op Franco's eergevoel, aldus Un. Press, door hem erop te wijzen, dat zij totdusver ook voor een mondelijke toezegging van Franco de hoogste achting gehad heeft en dat zij zeer teleurgesteld zou zijn, als zij tihans tot de conclusie zou moeten komen, dat zij zich in de toekomst niet op zijn woord verlaten kan. In nationalistische kringen wordt naar aanleiding hiervan verklaard, dat de pro testnota vei-moedelijk een niet door Enge land bedoelde uitwerking zal hebben en dat Franco, als hem het recht van oorlogvoe rende niet verleend wordt, niet genegen is, aan Britsche zakeniicden privileges te ver- leenen. De positie van den Britschen consul in Bilbao is nog zeer onzeker. De nationalistische autoriteiten weigeren toestemming te geven voor de opening van een Britseh consulaat. In het officieele ver keer wordt den Britschen consul alleen de titeT vari „chargé d'archives" inplaats van chargé d'affaires" toegekend. Men neemt aan, dat geen verandering in dezen toestand zal komen, zoolang Enge land den wensch van het nationale Spanje, als oorlogvoerende macht te worden er kend, niet inwilligt. Negen dooden en dertig gewonden. Omstreeks zeven uur Zaterdag avond is op een kilometer afstand van het station te Le Manns (in Frankrijk, een trein, die het station verlaten had, achter op een anderen trein, die met verminderde snelheid reed, gebotst. Twee wagons werden vernield. Er zouden negen dooden en>een dertigtal gewonden zijn. Het beheer der spoorwegen deelt mede, dat het aantal slachtoffers van het spoor wegongeluk bij Le Mans 9 dooden en 35 ge wonden bedraagt. Het spoorwegverkeer kon even over acht uur des avonds hervat wor den en zou gistermorgen weer in vollen om vang hersteld kunnen zijn. De machinist van den aanrijdenden trein heeft den aangere den trein niet gezien. „Besluit met weerzin genomen Het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken deelt mede, dat de twee nieuwe slagschepen, die op stapel zijn gezet gewapend zullen worden met geschut van zestien duim. Dit. nesluit, aldus het depar tement, is met weerzin genomen, doch de regeering is tot de slotsom gekomen, dat andere regeeringen zich niet hebben willen verplichten tot het handhaven van de grens van veertien duim. Evenwichtsoefeningen aan het strand. De commandant der veiligheidspolitie te Lissabon, heeft de pers medegedeeld, dat men reeds over aanwijzingen beschikt, die het mogelijk maken, de indentiteit van de plegers van den aanslag op Salazar vast te stellen. Het zijn drie oude bekenden van de justitie. SPOORWEGONGELUK MET GOEDEN AFLOOP. Zaterdagmorgen zijn vier wagons van den sneltrein ParijsCferbere ontspoord bij het vertrek van Vierzon. Vijf reizigers liepen kneuzingen op, maar konden de reis later vervolgen. Het ongeval zou te wijten zijn aan een breuk in de rails. Het verkeer heeft zijn normalen loop hervat. TRIBUNE TE KREFELD INGESTORT. Vier ernstig gewonden. Bij een schuttersfeest te Krefeld (in Duitschland) is een tribune, waarop eenige honderden personen hadden plaats genomen, ingestort. Hierbij werden 30 personen ge wond. Zij werden onmiddellijk naar het zie kenhuis gebracht. Vier van hen bleken ern stig gewond. De 26 overigen konden na ver bonden te zijn, huiswaarts keeren. De persdienst van de wereld-jamboree meldt: Het staat thans vast, dat de opening van de wereld-jamboree op Zaterdag 31 Juli des middags te 2 uur door H. M. de Koningin zal geschieden. De plechtigheid zal plaats vinden in de groote arena en onmiddellijk gevolgd wor den door een opmarsch van de meer dan 25.000 padvinders uit de geheele wereld. De zen zullen langs de koninklijke tribune trek ken met hun nationale vlaggen en banieren ieder land voorafgegaan door eenige ver kenners met een schild waarop de naam van het land. Deze opmarsch der naties geschiedt in alphabetische volgorde naar de Engelsche benaming, terwijl het Groote Nederland- sche contingent het défilé zal sluiten. Goede ontvangst via de 415 M. golf. Nederland, gedwongen door de sto ring, die het van Brasov ondervindt, heeft de 415 M. golf (722 kes) in ge bruik genomen. Deze goll' is, althans voor het oogenblik, voor Nederland een zeer gunstige, daar zij overigens slechts op verren afstand in het Oosten van Europa (Kiev) in gebruik, hier te lande door de geringe energie van dien zender niet kan worden ge hoord. Dit in gebruik nemen blijft gepaard gaan met het handhaven en het gebruik maken van den 1875 M. golf. De uitzendingen geschieden van 8 uur s avonds af te Kootwijk, en zijn, aangezien de zandige Veluwe voor middelbare golven als deze een niet geëigend terrein is, voor de luisteraars in Nederland nog niet van vee) belang. Naar de verwachting zal er echter aan leiding zijn t.z.t. daarin verandering te brengen door het in gebruik nemen van oen wél geëigend terrein. Deze eerste uitzending on de 415 M. golf is, aldus het Hdbld., uitstekend geslaagd. Al thans in Amsterdam was de ontvangst per fect en het geluid van goede kwaliteit en ruimschoots voldoende sterkte. Tevens is do bedoeling door de ingebruikneming van de 415.4 golf liet buitenland te toonen, dat Neder land niet langer genoegen wenscht te nemen met een vrijwel onbruik bare lange golf en nu internatio naal overleg geen resultaat heeft op geleverd, zelf de noodige maatrege len heeft genomen om althans over twee bruikbare golflengten (415.4 m„ 301.5 m.) te kunnen beschikken zonder nochthans zijn rechten op de lange golf prijs te geven. In het buitenland is de uitzending van Kootwijk op 415.4 m. goed te hooren, zoodat ons visitekaartje zeker zijn doel niet zal missen en Europa reeds op de hoogte is van den „staatsgreep", de inbezitneming van de 415,4 m.golf door Nederland! oor dc uitzendingen op 415.4 m maakt Kootwijk gebruik van den ouden 1875 m- uitzender, die onlangs reeds voor dc proef- uitzendingen op 1186 m verbouwd cn nu voor 415.4 m geschikt gemaakt is. NEDERLANDSCH MOTORSCHEEPJE OP DE WESER AANGEVAREN. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagmiddag te omstreeks twee uur is op de Wescr bij Bremen, door nog onopge helderde oorzaak liet Duitsche stoomschip Gauss, dat juist de dokken van Breinen had verlaten, tegen het Nederlandseho motor schip Lies opgebotst, dat in de zijde werd geraakt, ten gevolge waarvan het voorschip van de Lies onder water is gekomen. Het schip zonk gedeeltelijk. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor, Bemanningen van tien sleepboo- ten erbij betrokken. Nadat de besprekingen met het hoofdbestuur van den Centralen bond van Transportarbeiders en de directie van L. Smit en Co. s inter nationale sleepdiensten te Rotterdam zonder eenig resultaat waren geble ven, dreigt er thans een staking uit te breken, waarbij niet minder dan tien bemanningen van sleepbooten zijn betrokken. Er heerscht momenteel onder de opvaren den van de verschillende sleepbooten groo te ontstemming over de nieuwe loonrege ling, waarbij de gages van sleepbooten, wel- ke binnenliggen en die niet repareeren of klaar liggen voor alle diensten, met vijftien procent zullen worden verlaagd. Het gevolg hiervan is geweest, dat de opvarenden van de sleepboot „Zwarte Zee deze week het werk hebben neergelegd. Za terdagmiddag, na het beëindigen van de weektaak heeft ook de bemanning van de sleepboot „Oostzee", die met ingang van Maandag op deze nieuwe voorwaarden moest gaan werken, besloten, Maandag a.s. niet aan het werk te gaan. Zaterdagmiddag is een vergadering ge- houden, waarbij een zeer groot aantal op varenden van sleepbooten aanwezig was. Met algemeene stemmen is de volgende motie aa.ngenomen: De bemanningen van de sleepbooten Zwarte Zee, Oostzee, Indus, Huimher, Lau werzee, Seine, Blankenburg, Hoek van Hol land, Rotterdam en Maas, verzoeken de in gevoerde maatregelen ongedaan te maken. Eveneons vragen deze bemanningen de toe zegging van de directie, dat loon- en ar beidsvoorwaarden in een collectief contract zullen worden geregeld. Zij dringen er Dij de directie van L. Smit en Co's Internatio nalen Sleepdienst op aan, dit antwoord vóór Woensdag-14 Juli des namiddags vijf uur in het bezit van den Centralen Bond van Transportarbeiders te Rotterdam te doen zijn. Indien dit door de directie niet zal worden nagekomen, besluiten de be manningen van bovengenoemde sleepbooten het werk op Donderdag 15 Juli a.s. te sta ken. De ontevredenheid der sleepbootbemannin- gen moet in hoofdzaak worden toegeschre ven aan het feit., dat de directie van ge noemden sleepdienst de vakorganisatie niet wil erkennen. L. Smit en Co.'s Internatio nalen Sleepdienst exploiteert in totaal ze ventien sleepbooten. De bestuurder licht, inzittende dame ernstig gewond. Tegenligger reed door. Vorigen nacht omstreeks twee uur is op den Haarlemmerweg, even buiten de kom der gemeente Halfweg, een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een vierpersoons-auto, die met groote snelheid uit de richting Am sterdam naderde, is, doordat de be stuurder, de lieer Pitlo uit Overveen, door de lampen van een tegenligger verblind werd, aan den linkerkant van den' weg tegen een lichtmast ge botst, nadai de wagen eerst een boom had ontworteld. Van de auto bleef weinig heel. Het voor stuk en ook de zijkant van liet voertuig wer den in elkaar gedrukt. Een naast den be stuurder zittende dame, mej. E. Lodewijks uit Heemstede, ging met het hoofd door de voorruit, waarbij zij een schedelbreuk opliep, terwijl zij verder ernslig aan het gelaat werd gewond. De heer P. kwam er met een wonde aan de slaap en eenige kleine ver wondingen aan het gelaat betrekkelijk goed af. De tegenligger, die iiet ongeluk zou hebben veroorzaakt, een groo'.e, grijze personenauto, is na het gebeurde doorgereden. De burge meester van Halfweg heeft in verband met het onderzoek, de opsporing van den wagen verzocht. De wrakstukken van de vernielde auto zijn door de politie in beslag genomen. De toestand van mej. L„ die in het St. Eli- sabethziekenhuis te Haarlem werd opgeno men, is ernstig; de.heer P. kon na dokters behandeling naar huis terugkeeren. En weer gevangen. Van zijn vrijheid terdege gebruik ge maakt. De arrestant, die eenige dagen geleden het stoute stukje heeft bestaan tijdens zijn overbrenging van het Paleis van Justitie naar liet huis van bewaring uit den celwa gen te klimmen en de plaat te poetsen be vindt zich thans weer in de handen van de hoofdstedelijke politie. Do jongeman, de 24-jarige C. F. uit Arn hem, is gisteren aangehouden door de po litie te Lochem, die op haar beurt het ver zoek daartoe had gekregen van dc politie van Laren (N.H.). Na zijn ontsnapping was l".l naar laatstgenoemde plaats getrokken waar hij den kermisexploitant W. D. om' werk vroeg cn door dezen ook in dienst werd genomen. Daarna beroofde hij ziin patroon van een tasch, inhoudende een be drag van ongeveer veertig gylden en ging er van door. Hij liet een andere tasch waar in zich een bedrag van f2800 bevond, onaan geroerd. Aangezien het hekend was, dat zijn ouders te Lochem woonden, stelde dc Larensehe politic zich met die van Lochom in verbin ding. met liet gevolg, dat de jongeman inderdaad in zijn ouderlijke woning aange- troffen werd. b De uitbreker zal opnieuw voor den offi cier van justitie worden geleid en is in den porteerd. 'dag "aar Amsterdam getrans- Kapitein van de „Thorpehall" veroordeeld tot afgifte der go«. deren, desnoods met behulp van den sterken arm. De Vice-president bij de rechtbank te Mid- deiburg Mr. Portheine heeft Zaterdagmorgen in kort geding uitspraak gedaan in de zaak van de in beslaggenomen „Thorpehall üg. geilde te Vlissingen. Zooals men weet, is op het uit Bi bao af- komstige Engelsche s.s. .Thorpehall de vorge week door de Nederlandsche regecring beslag gelegd, daar het een lading in liad van waardegeld en juweelen, welke door 't linksche front der Spanjaarden in beslag waren genomen in particuiieie banken in Bilbao, voordat deze stad door de troepen van Franco was ingenomen. In deze ban ken waren ook Engelsche en Fransche be langen vertegenwoordigd. De schatten wa ren in drie schepen geladen, welke schepen hebben zee gekozen, met onbekende be stemming. De „Thorpehall is ontsnapt en kwam op de rede van Vlissingen aan. De vice-president heeft de Baskisühe re geering en/of de Spaansche republiek toe gelaten, als tusschenkomende partijen in. bedoeld geding, doch hen niet ontvankelijk verklaard in de vordering tot opheffing van het door eischers gelegde beslag. De kapitein is veroordeeld de goe deren in bewaring te stellen tegcni behoorlijk bewijs van ontvangst. De eischers zijn' gemachtigd om, indien de gedaagde mocht weigeren, na be- teekening van het vonnis tot afgifte der goederen over te gaan, die goederen in de macht van den be waarder te stellen, desnoods met be hulp van den sterken arm. Tot zoover is het vonnis uitvoerbaar ver klaard bij voorraad niettegenstaande liooge- re voorziening. Naar wij vernemen, is de heer mr. P. Dieleman, die in het geding van de „Thorpe hall" namens de Spaansche regeering en de Baskische regeering is opgetreden, tegen het vonnis van den vice-president der recht bank te Middelburg in hooger beroep ge gaan. De zaak zal thans in behandeling komen voor liet Gerechtshof te 's-Graven- hage. Auto in sloot gereden te Rot terdam. Eén gewonde. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den Groenen Kruisweg te Botterdam een auto, waarin behalve de bestuurder, de 22- jarige N. A. Vaandrager nog zaten de 26'- jarige P. J. Lampen en de 18-jarige A. Groe- neweg, alle drie woonachtig te Rotterdam, tegen een langs den weg staand paaltje ge reden, waarop de wagen ongeveer 25 meter verder op zijn kant in. een evenwijdig aan den weg loopende sloot terecht kwain. De inzittenden slaagden erin zich uit de auto te werken, waarop twee juist passeerende be woners van Oostvoorne hen op het droge konden helpen. Twee van hen kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Lampen had een flinke hoofdwonde opgeloopen, in ver band waarmede hij later het bewustzijn verloor. Hij is door den geneeskundigen dienst naar liet ziekenhuis Coolsingcl ver voerd, waar hij opgenomen is. Het drietal keerde terug van de kermis te Den Driel. De bestuurder verklaarde, dat het ongeluk gebeurd was, doordat hij door slaap overmand was, De auto is ernstig beschadigd., Echtpaar licht gewond. Gisterenmiddag is op den hoek van den Haarlemmerweg en den Hoofdweg te Am sterdam een ongeluk gebeurd, dat nog bij zonder goed is afgeloopen. Een motorfiets- rijder, wiens vrouw op de duo zat, kwam. met vrij groote snelheid uit de richting Haarlem. In de bocht slipte hij en zijn motorfiets kwam tegen den vluchtheuvel en sloeg over den kop. De man liep een bloedende hoofd wonde op, de vrouw werd licht verwond. De motorfiets was vrijwel geheel vernield. Na verbonden te zijn kon het echtpaar naar zijn woonplaats Haarlem terugkeeren. Gisterenmiddag half drie werd een ern stige brand ontdekt in de Breedstraat. Het lLat ,de bewoners, de familie van den slager C. de Boer, niet thuis. e brandweer was spoedig ter plaatse en na een uur was de brand gebluscht. Het brandWaS t0Cn eChter vrijwel 8cheel uitge- h ("i° n? van ecn der belendende hulzen, K VUUr Revat' dodl bet gevaar was spoedig bezworen. VEILIG AANGEKOMEN. znu" ,ul rfw' I-net loopende geruchten, als met zifn L SC!le kan°-vaarder Speek, die ren v' nrt £ns door de Indische watc- Gninen v'o, £a%Kaia's in Zuid-Nieuw- gemèld i.VTV' zlJn' kan 'bans worden Timn h iv -S,)eck veiliK cn wel te iimot Dilly is gearriveerd. De heffing op boter is voor de week van ot met 17 Juli behoudens tusschentijd- sehe wjziging, wederom vastgesteld op I 0.(0 per kg.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2