Melkwol Frankrijk Salaris- cn rechtspositie van overheidspersoneel Radioprogramma DE EIMEUJKE STRIJD Nederlandsch wielrenner wint in Duitschland door Michael Corvin DE DRIE MUSKETIERS 251. HET KERKLIED. Felton beduidde met een handgebaar, dat men haar niet storen moest en daar alles in orde was gebracht verwijderde hij zich geluidloos met de soldaten. Mylady maakte langzaam een eind aan haar gebed. Het leek haar of de wacht bui ten de deur stilstond en haar beluisterde. Voor dit oogenblik had ze datgene, wat ze wilde bereiken, bereikt. Ze stond op, ging aan tafel en at niet veel, terwijl ze slechts een beetje water dronk. Toen de soldaten na verloop van eert uur de tafel weer afruim den, bemerkte ze dat Felton er niet bij was. Hij was klaarblijkelijk dus bang om haar te veel te zien. Na verloop van eenigen tijd was alles in het oude slot stil geworden en toen begon ze met haar zuivere, welluidende stem het eerste vers van de kerkzang te zingen, welke toendertijd bij de Puriteinen zeer in den smaak viel. 252. EEN ENGEL Buiten voor de deur stonden twee man nen zoo onbeweeglijk als beelden. Het wa ren Felton en de wacht. Uit deze stilte kon Mylady opmaken, wel ken indruk haar gezang maakte. Met steeds grooter geestdrift zong ze verder en vol gens haar eigen meening had haar stem nog nooit zoo vol en betooverend geklonken. Felton was het, alsof hij den engel hoorde zingen, die Daniël en zijn metegzellen in den gloeienden oven in Babyion troostte. Nadat ze nog een vers gezongen had en de laatste tonen weggestorven waren, kon hij zich niet langer inhouden; hij rukte de deur open en trad met 'n bleek gelaat, waarin twee rustelooze oogen brandden, binnen. „Waarom zingt U toch dit lied en waar om met zulk 'n expressie?" vroeg hij opge wonden. „Ileb ik Uw gevoel gekwetst?" vroeg My lady, „vergeeft U me dat dan maar, want ik deed het immers niet met opzet." „Jawel, of eigenlijk neen, maar U stoort de bewoners van het slot in. hun nachtrust." „Dan zal ik maar stil zijn", zei Mylady en lei in haar stem al de lieflijkheid en al de betoovering, welke iemand, die iets opgeeft er in kan leggen. „Wel neen, mevrouw," riep de jonge of ficier ongelukkig „maar zingt U als 't U blieft een beetje zachter vooral 's nachts." Fabricage van textiel-casei'ne op groote schaal. Caseïne ook ge schikt voor kunstzijde? Door het ItaliaanschNederlandsch consortium, bestaande uit: comm. Antonio Fereti, uitvinder, de Snia Viscosa, beiden te Milaan, N.V. „Lyemp'f" te Leeuwarden en N.V. Leo de Witter en Co te Amsterdam is op gericht de N.V. Hollandsche industri- eele maatschappij voor Caseïne-be- reiding „Himca", gevestigd Prinsen gracht 770772, te Amsterdam. Met de dagelijksche leiding zijn belast de directeuren: ir. A. Cats en Leo de Winter. Deze maatschappij heeft ten doel het fabriceeren en doen fabriceeren van textiel-caseïne en van melkwol (lanital), waartoe zij van den uit vinder Antonio Ferretti de uitslui tende rechten voor Nederland heeft verworven. Een viertal fabrieken in bet Noorden des lands is inmiddels met de fabricage van tex tiel-caseïne begonnen. Het installeeren van verdere fabrieken voor de bereiding van de ze speciale caseïne wordt thans op groote schaal voortgezet. De plannen voor de op richting van.de Lanital-fabriek in Nederland bevinden zich eveneens in een ver gevorder de staat van voorbereiding. De N.R.Crt. zegt over de melkwol-fabri- cage: W- hebben Vrijdag een uitvoerig ver slag gegeven van de opening van de afdee- ling van de A.K.U. voor de vervaardiging van melkwol. Deze gebeurtenis, de opening van de eerste spinnerij voor een nieuw, bij uitstek nationaal product, kan meer worden dan een nieuwtje; het kan het begin zijn van de oplos sing van het voor de veehouderij be langrijke vraagstuk van den afzet van de ondermelk. En mogen wij hier in het feit, dat juist minister Steenbcrghe, zelf komende uit voor aanstaande Tilburgsche textielkringen, de opening heeft verricht niet een zekere sym boliek speuren? Men kan slechts hopen, dat het nieuwe product de moeilijkheden, wel ke het zal ontmoeten, zal kunnen ovenvin nen, in het belang van ons goheele oecono- mische leven. Naar verluidt, neemt men thans in het buitenland proeven met toe passing van textielcaseine ook in de productie van kunstzijde, zij het met kleine hoeveelheden, teneinde dit garen beter voor de verwerking geschikt te maken. Wij zien hier de eerste schreden voor een Nederlandsche industrie, elders uit den nood geboren, doch hier in staat, langs vrijen weg een minder gunstigen toestand te verbeteren. Smits eerste in het hoofdnum mer te Muenchen Gladbach. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de wielervereeniging Concordia zijn te Muenchen Gladbach in Duitschland wie lerwedstrijden gehouden, welke door ruim 4.000 toeschouwers werden bezocht. De Ne derlandsche renner Smits wist het sprint hoofdnummer over 1000 m. te winnen, waar bij hij de Duitschers Mertens en Kncllcr achter zich liet. In den koppelwedstrijd over 150 ronden had onze landgenoot den Duit- schen renner Beckers als koppelgcnoot. Dank zij het snelle rijden van Smits die vele punten verzamelde in de klassement sprints, wist het NederlandschDuitsche koppel zich derde te plaatsen. Vergadering van het A.C.O.P. Een dezer dagen kwam het comité ter be hartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel A.C.O.P.) te 's-Graven- hage in vergadering bijeen. Het besprak al lereerst de looncn en salarissen van het overheidspersoneel, mede in verband met de a.s. behandeling van de financieele positie van rijkspersoneel en onderwijzers in de centrale commissie voor georganiseerd over leg bij het rijk. Het A.C.O.P. overwoog verderf het doen van stappen, welke zouden kunnen leiden tot opheffing van het nog steeds voor de moderne arbeidersbeweging bij defensie gel dend organisatieverbod. Met betrekking tot de rechtspositie van de arbeidscontractanten in 's Rijks dienst be sloot het comité, bij de centrale commissie voor georganiseerd overleg voorstellen in te dienen tot verbetering van de ziekengeld regeling en tot toekenning van een gelde lijke tegemoetkoming in de kosten, verbon den aan verpleging in ziekeninrichtingen. Vervolgens behandelde het A.C.O.P. de invoering in de daarbij betrokken gemeen ten van een algemeen ambtenarenregle ment, dat in centraal overleg tusschen ver tegenwoordigers van gemeenten met meer dan 40.000 inwoners en van een viertal cen trales van overheidspersoneel tot stand is gekomen. Tenslotte besloot het comité, zijn voorzit ter en secretaris af te vaardigen naar het Internationaal Ambtenarencongres, dat ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Parijs, op uitnoodiging van de „Federation Generale des Fonctionnaires", van 10 tot 13 Augustus a.s. aldaar wordt gehouden. WOENSDAG 14 JULI 1937. Hilversum I. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Fantasia", declamatie, causerie over het ontstaan en de beteekenis der Friesche plaatsnamen en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.301.45 „ne Flierefluiters", solist en gra mofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.45 „Melody Circle". 3.30 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Causerie over de Tour de France. 6.30 Dag en nacht pp onze planeten, causerie. 7.00 Zang. 7.30 Vrijzinnig Protestantisme in Drente. 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.35 Radiotooneel. 9.45 Viool en harp. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest. 11.0012.00 „Fantasia" en orgel. Hilversum II. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgelspel. 12.00 Berichten. 12.15 Gevarieerd programma. 1.15 De „Gooilanders 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Sopraan en piano. 4.30 Gramofoonmuziek, 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het Binnenaanvarings- reglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Versterkte Haarlemsche Orkstvereeni- ging, carillon, koren en blazers. 10.00 Berichten ANP. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuz. Hierna: Schrift lezing. Frankrijk zit wat sip te kijken, Want het is er lang niet pluis, t Land heeft, om het zoo te zeggen, Geen centime meer in huis!. Zijn vermagerd, bloedarm frankje Dwaalt er rusteloos in 't rond, En de wereld vrdag meewarig: „Hoe wordt dat ooit weer gezond?!" 'f Frankje heeft zooveel gesukkeld, Zonder dat het werd vermoed, Maar verschillende doktoren Deden het ook lang geen goed! Want, hoe er ook werd gedokterd, Telkens werd het erger ziek Door de slappe medicijnen Van ap'theker „politiek"! Deze vriend stuurt rekeningen, Die piet te betalen zijn, En toch deed hij onophoud'lijk Rijk'lijk water in den wijn! Dat is nimmer goed te praten. Da's een ongezond beleid, Lever voor de volle prijzen Ook steeds volle kwaliteit! Ondertussclien blijft het frankje Toch in het herstellingsoord Bij de andere patiënten Van het monetair accoord. Maar een zeer bekwame dokter Loopt nu daag'lijks af en aan, En de wereld blijft maar hopen, Dat het verder goed zal gaan! Franrijk zit wat sip te kijken, Kom, het hoofd maar weer omhoog, Want een krachtige minister Heeft voor al Uw zorgen oog! Vestig in de wijde wereld Weer vertrouwen en gezag, Maar doe 't, na dit leerzaam lesje... Kooit weer met den Franschen slag!! Juli 1937. KROES (Nadruk verboden.) 57, Wie was Hardley geweest? Ongetwijfeld een politiek agent. Hij was een Amerikaan en officieel een bijzonder correspondent van de United Service for Press Information te Lon den. Opmerkelijk was daarbij, dat de redactie, dat is te zeggen, haar Londensche vertegen woordiger, ich niet had aangemeld. Symes ging nu tot het offensief over en belde deze zelf op. Hij vernam zonder veel verbazing, dat men daar den heer Hardley volstrekt niet kende; het zou wel een zwendelaar of een misverstand zijn. De inspecteur belde af en peinsde verder. De United Service kende dezen man dus niet, hoewel hij legitimaties van de United Service in zijn zak had. Dan was het toch wel opval- iend, dat deze valsche bijzondere correspon dent in een van de allerduurste hotels kon logeeren en zich voor een medewerker van de United Service kon uitgeven, zonder dat nei Londensche kantoor van die instelling aan leiding vond daartegen te protesteeren. De schouwing van Hardley's lijk had be wezen, dat zijn doodsoorzaak geen antieie geweest was dan de zuiver gerichte messteeK. Er was dan ook reeds toestemming vooi f begrafenis gegeven, maar Symes was ervan overtuigd, dat die superieuren hem doora beide Italianen uit den weg hadden ïaien ruimen en hij was er eveneens van overtuigd, dat die superieuren in Amerikaansche krin gen gezocht moesten worden. Maar waar moest hij eenig bewijs daarvoor vandaan halen Hij zat nog zwaar in zijn onvruchtbare gepeinzen verdiept, die nu reeds langer dan een dag geduurd hadden, toen lord Addison hem bij zich liet roepen. Hij vernam, dat men te Berlijn een der flinkste medewerksters van den Britschen geheimen dienst gevangen ge nomen had en kreeg de opdracht daar dadelijk heen te gaan en zoo mogelijk vast te stellen door wien en onder welke omstandigheden deze arrestatie tot stand gekomen was. Symes maakte een buiging, bergde in zijn kamer de vondsten in de zaak Hardley achter slot in zijn lessenaar en begaf zich naar zijn woning om zich voor de onverwachte reis naar Berlijn gereed te maken. Esther was nu reeds bijna een week te Berlijn en vroeg zichzelf iederen dag af, waarom zij eigenlijk niet eens een poosje naar de een of andere rustige plaats ging om wat bij te komen. Maar zonder dat zij er zich goed rekenschap van kon geven wat het was, scheen iets haar hier vast te houden. Dongen had zij de laatste dagen in het geheel niet meer gesproken en daarom had zij ook niets naders vernomen over Georgc's lot. Burg had zij slechts eenmaal ontmoet, maar hem toen niet verteld, dat Selfride in Berlijn was. Wat de geheime chef van de United Service hier eigenlijk wilde, was haar volkomen onbekend. Door een toeval had hij de gas-aanteekenin- gen van dr. Berger in handen gekregen en zonder twijfel reeds doorgezonden. Maar waar wachtte hij nu nog op Esther gevoelde geen verlangen naar een nieuw onderhoud met Selfride; een nieuwe aanleiding om hem nog eens op te bellen kon zij niet vinden en zelf meldde hij zich niet b(j haar aan. Esther bracht haar dagen door met een soort van nietsdoen, dat op den duur uiterst vermoeiend wordt. Het viel haar niet gemak kelijk haar tijd in te deelen, daar zij geen bepaalde plannen had. Iederen dag nam zij een zwembad, verzorgde zichzelf uitvoerig, danste veel en voelde zich doodongelukkig. Er waren nu wel reeds zes brieven van haar aan Jury onderweg en voorloopig viel er nog niet op eenig levensteeken van hem te hopen, daar hij nog op zee moest zijn. Toen diende op een goeden dag Burg zich op een zonderlinge wijze aan. Een meester knecht van de „Welt" verscheen in haar hotel en gaf voor mejuffrouw Raleigh een pak couranten af. Het dichtgebonden pakje werd op haar kamer gelegd, waar zij het des avonds vond. Zij kon niet begrijpen om welke reden men haar van de Redactie Duitsche en bui- tenlandsche bladen zond, maar maakte het pakket toch open en vloog eenige exemplaren door. Eensklaps kreeg z(j een schok. Op den rand van een der nummers van de Times was iets geschreven en toen zij nauwkeuriger keek, herkende zij Burg's handschrift. In zijn onbegrijpelijk kleine en fijne lettertjes las Esther: „Kom vanavond in het cabaret Lari-Fari. Daan ben ik en ik blijf er beslist tot sluiting om op je te wachten. Kom in ieder gevai, al wordt het ook nog zoo laat." Esther keek op de klok; het was kort voor middernacht. Zij aarzelde geen oogenblik, scheurde het beschreven stukje van den rand van de cou rant af en verbrandde het, trok vlug haar mantel weder aan en reed naar het bedoelde lokaal. De kassa was reeds geslo:en, maar zij drukte den portier een fooi in de hand, gaf haar mantel in de garderobe af en trad de dichtbezette zaal binnen. Het was er donker en op het tooneel was juist een eenacter aan den gang. Haar oogen gewenden zich spoedig aan het zwakke licht en zij begon de bezoe kers op te nemen. Dicht bii den muur draaide iemand het hoofd naar den ingang om, zonder acht te slaan op hetgeen er op het tooneel voorviel. Zij herkende Burg en liep vlug over het middenpad naar hem toe. Zij nam aan zijn tafeltje plaats en merkte, toen z(j hem de hand drukte, dat hij erg opgewonden was, maar toch keek zij eerst belangstellend naar het tooneel. Toen boog zij zich naar Burg over, di. haar toefluisterde: „Je wordt vervolgd, kind. Men observeert je reeds een paar dagen. Post, telegrammen en telefoon worden gecontroleerd." Hij verzonk weder in zwijgen, terwijl Esther zonder te antwoorden weer naar het t oneel staarde, maar niets zag. Vervolgd? Wie waren er dan achter haar? De Engelschen? Dat kon toch niet gevaarlijk zijn? Selfride? Maar wat kon hij daarmee dan toch bedoelen? Neen, het moest iets an ders zijn. Had iemand iets te haren laste kun nen aanbrengen? Maar hoe dan, om 's he melswil De zaal werd verlicht, het handgeklap ra telde en het strijkje zette een modewijsje in. Esther keek Burg aan, die haar een bekom merden blik toewierp. Zij hield zich zoo goed mogelijk en vroeg op een gewonen opper- vlakkigen conversatietoon: „Welke kant?" „Dongen." Esther voelde, dat haar handen beefden Wat kon Dr. Dongen, wat kon de referen daris Dongen, wien zij de beste diensten be wezen had, tegen haar hebben? Burg roerde met zijn lepeltje in zijn koffie. „Er is iemand hier van den heer Addison." Neen, zoo ging het niet langer! Zij stond reeds op het punt Burg voor te stellen om weg te gaan, toen het licht weder uitging; het programma werd voortgezet. Nu schoof Burg dicht naast haar, al zouden de men- schen dan ook denken, dat zij een niet bij elkander passend paartje vormden, maar dat was hen nu volkomen onverschillig. Hij ver telde haar, wat er gebeurd was. Inspecteur Symes was in Berlijn aangeko men en hij leidde het onderzoek tegen haar, terwijl zij als Russisch spion verdacht werd. Symes moest stevige grondslagen en belang rijk materiaal meegebracht hebben. In ieder geval werd alle voor haar bestemde corres pondentie, die bij de redactie mocht binnen komen, op bevel van Dongen aan censuur onderworpen en ieder telefoongesprek met haar werd beluisterd. „Dongen neemt blijkbaar aan, dat je met den een of anderen prominenten Rus in re latie staat." Esther luisterde zwijgend, maar met ra zende snelheid klopte haar hart steeds het zelfde woord: „Ju-ryJu-ry!" Het kon dus niéts anders zijn, dan dat men nog steeds dat onzinnige spoor volgde. Maar men bezat immers geen materiaal tegen haar! Maar toen schoot haar plotseling die oude methode te binnen; het was niet moeilijk materiaal te maken! Het was zelfs slechts een kleinigheid om stukken te produceeren, die weliswaar de beschuldigde zelf niet ken de, doch wier bestaan ook juist daarom door hem niet bestreden kon worden. Zij werd afwisselend koud en heet en had plotseling een hevige hoofdpijn. Z(j moest zichzelf geweld aandoen om helder te kunnen blijven denken. Dr. Dongen was bepaald door Symes overtuigd geworden en misschien had de gearresteerde Ray haar b(j haar verhoor van de hemel mocht weten wat beschuldigd. Eensklaps dacht zij aan de brieven, die zij de laatste dagen aan Jury gezonden had. Het was zoo goed als zeker, dat men die onder schept had en dat Dongen hen had gelezen. Zij wankelde op haar stoel en moest tegen Burg aan leunen, die nog steeds geen enkel woord sprak. „Maar waarom, waarom vroeg men mij zelf dan niet naar deze dingen?" „Waarschijnlijk, omdat men wil afwachten, of je jezelf nog erger zult compromitteeren „Ik ga morgen naar Dongen en zal hem tot rede brengen." „Hoe ben je dan te weten gekomen, dat ie bewaakt wordt?" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3