15 Juli: Aanvang van de „Opruimingen'' Of 't Verkeershuis de Wereld in Zakformaat Prachtig stuk V.V.V.-werk De Heldersche garnalen AKKERTJES Welke aankondigingen wél en niet toegestaan zijn Dinsdag 13 Juli 1937 Tweede Blad 1fan Urk tot Yokohamavan Putten tot de Amazone: de heer Velthuys hééft het Toelatingsexamen Gem. Lyceum U pü ■- ggMÉgi I mr. I Burgerlijke Stand van Den Helder Sluiting Polikliniek Rijwieldiefstal Mishandeling HERSV1AN NYPELS' De gevaren in het Verre Oosten M, De wereld reist! Reizen is sedert een 10-tal jaren ge worden van een ongehoorde luxe, die slechts enkele uitverkorenen zich kon den permitteeren, tot een volksbehoefte. De meneer uit de 3e Goudsbloem dwarsstraat van Amsterdam, die 15 weken lang heete nagels in de huid van schepen klinkt, eischt minstens ééns per jaar een paar dagen Zandvoort. Hij heeft het noodig, evenals de ge- neral-manager van een petroleum-con cern, dat alle 5 werelddeelen omspant, het noodig heeft met een vijftigduizend tonner een cruise over alle wereld zeeën van moeder Aarde te maken. Reizen... dat hoort er in 1937 bij. Het is geen luxe meer, het is behoefte. Wij reizen, net zoo als wij naar de bioscoop gaan en ons een radio-toestel aanschaffen. We kunnen er niet meer buiten. Kanaalweg no. 91. Op den Kanaalweg, recht tegenover de Postbrug, staat 't Verkeershuis. Wij kennen het allemaal. Tenlsotte hebben we zonder uit zondering wel eens op een avond de myste rieuze wajangpoppen in de etalage staan te bekijken, hebben we een dagdroom doorleefd, alleen maar bij het bezien der vrouwen van Wai ki ki op Nieuw Zeeland, het hoofd met myrten omrankt, de glimlach der poezie op de lippen. Of met heimelijk verlangen getuurd naar de majesteuze zeekasteelen, die hier schuimend van zee tot zee trekken, zij 't op papier. Het interieur is echter nog belangrijk inte ressanter dan het exterieur. Als r ïei hier bin nentreedt en men is niet geheel gespeend aan fantasie, dan ziet ge ineens de wereld voor U De heele wereld, zij het in een nutshell. De wereld, gecomprimeerd in kleurige boekjes, in artistiek bedrukte affiches, de wereld ook, glimmend gedrukt op de globe, en in de inter nationale dienstregelingen van luchtvaart maatschappijen en andere verkeersmogelijk- heden. In 't Verkeershuis draait de wereld. Alleen haar doorsnee is kleiner. Wat is ,,'t Verkeershuis"? Dit verkeershuis nu is een belangrijk pand in onze stad. Zoo belangrijk, dat wij gemeend heben er goed aan te doen hier thans het een en ander ever te vertellen, daar nog steeds te weinig bekend zijn met het werk, dat hier voor onze stad ge schiedt. Het verkeershuis is een onderdeel van de plaatselijke VVV, een centraal punt, dat onder leiding staat van den heer Velthuys, die er jaren lang naar gestreefd heeft een dergelijk centrum in Den Helder te verkrijgen en dank zij zeer veel werk, met medewerking van ge noemde VVV, ook daarin geslaagd is. Er was behoefte aan dit Verkeershufe, hetgeen vooral gebleken is, toen het eenmaal geïnstalleerd was en de heer Velthuys in staat gesteld werd middels een 18-karaat geoutil leerde inrichting dit werk aan te vangen. Op reisgebied is men compleet. De tourist, de dagjesmensch en hij, die een week-end in Den Helder of Huisduinen wenscht door te brengen, verkrijgt hier alle gewenschte in lichtingen. Hij krijgt hier informaties over autobus-diensten, over treinen, over den aard der bevolking, over de belasting... over de behuizing, ja waar krijgt hij geen informaties over! Compleet en... kosteloos! Uit den aard der zaak krijgt ook ieder plaatsgenoot hier alles te hooren wat hij noodig heeft voor zijn vacantiereis of trips. Men licht hem haarfijn in over Valkenburg, over Urk of over een reisje langs de wadden eilanden. Daar zijn duizend bescheiden, en de heer Velthuys is onvermoeid. En men steekt de inlichtingen in zijn porte feuille en veel is dan daar de vraag: hoeveel krijgt U van mij Geslaagd voor het toelatingsexamen Gym. Lyceum, le klas: J. H. v. d. Aart; M. H. v. Aller; A. van Asperen; A. H. P. van Bolhuis; J. Bomhoff; J. Bonte; C. M. Boswijk; H. S. Bottema; Th. G. Fr. BuytendijkC. Dol; Chr. J. v. Dongen; Fr. v. Engel; Chr. A. Essers; G. Franke; J. van Grunningen; Fr. E. de Haan; G. M. Hoorns man; D. lest; E. J. Jongkees; A. Klaassen; G. Klein; P. de Klerk; J. H. de Kok; E. A. Kollaard; K. v. d. Kemmer; Gr. Koopman; A. Kramer; A. Kuiper; H. P. v. d. Maden; C. Th. Mahieu; H. Mulder; M. J. Mulder; J. Prins; G. v. d. Raay; Fr. J. Reynen; E. Sauter; A. Steenmeyer; W. R. Slingerland; G. Tiel, A. W. A. Treffers; G. M. Veenhuizen; Fr. Wal- boom; J. A. Walraven; M. H. Weitering; G. J. Welbergen; Fr. M. E. Klaassen. 3 Candidaten konden zonder examen worden toegelaten. Voor de 2e klas slaagde: M. v. d. Ban. Voor de 3e klas slaagden: IJ. Jouwersma en H. J. Keyzer. Het tarief is billijk... het kost héélemaal niets. Wel wordt men geadviseerd als plaatsge noot (en was daar ooit een meer moreele verplichting voor U lezer?!) lid van de VVV te worden, waarvoor ook geen fancy-prijs ge vraagd wordt, doch slechts de luttele contri butie van 1.per jaar. Enorm materiaal. Het materiaal waarover men hier be schikt is enorm. De WV's zenden elkaar automatisch hun brochures toe, en weder- keerig zorgt 't Verkeershuis dat ook de Heldersche bescheiden naar buiten gaan. Materiaal... het staat in de kasten langs de wanden. Het staat in de smaakvolle wacht kamer, waar de geuren van vele bloemen als een ijl parfum doorstroomen. Ze staan op bruine planken, tien... honderd... duizend. Heel de wereld. Van het kleine vergeten plaatsje in Zeeuwsch Vlaanderen tot San Francisco, van het riviertje in Brabant dat we ons nog vaag van de schoolbanken her inneren tot de Amazone in een ver geweten werelddeel. Alles staat alphabetisch op volg orde. Men grijpt nooit tevergeefs, en het materiaal is steeds „bij". „Ons" materiaal. Ook onze eigen prospecti liggen hier. Zij worden gezonden ook aan hen, die zich in onze stad komen vestigen zoodat zij direct weten waarheen zij zich te wenden hebben. En den adspirant-bezoeker In een smake lijke envelop krijgt hij thuisbezorgd 'n selectie drukwerken, die den laatsten twijfel weg zul len nemen en hem het schoonst denkbaar vade mecum voor deze plaats zulen geven. Daar zijn: het werkje „Zee en Zon", een kaart van Den Helder en Huisduinen, een dienstregeling voor beide plaatsen, „Wat wilt U weten??" (een beknopte adreslijst), het prospectus „Wat gaan we vandaag doen?" en een lijst van hotels, café-restaurants en pen sions alhier. Hoe Is de organisatie? Curiositeitshalve laten wij hier nu eens vol gen op welke wijze men de vreemdelingen Helder- en Huisduinwaarts voert: De aanvraag komt in eerste instantie terecht ten bureele van het secretariaat der V.V.V., waar de heer Nypels haar doorzendt naar 't Verkeershuis. Oogenblikkelijk gaat een retourschrijven naar den informator, dat zijn aanvraag is doorgezonden. Eveneens krijgt hij de diverse drukwerken. Is dit nu een aanvraag voor een hotel of pension te Huisduinen, dan gaat deze kaart naar het centrale punt te Huisduinen, alwaar zij gedistribueerd wordt. Wie er komen. In deze manaden is het een doorloopend va et vient in perceel Kanaalweg 91. Daar komen wereldreizigers, daar komen week-enders, passanten, badgasten, trek kers, niet te vergeten kampeerders... kortom, alles wat reist, wat van stad tot stad trekt en z'n vacantie ergens anders dan „thuis" doorbrengt en in Den Helder afstapt, verschijnt vroeg of laat in 't Ver keershuis. Men wordt er wegwijs gemaakt. Hier, in de wereld in het klein. Wat men schrjjft... Het is niet zoo bijster eenvoudig. Als daar de post 3 maal per dag de stapel deponeert. Als de couverts opengesneden worden en de epistels neerfladderen. Meneer A. wil wel naar Den Helder komen, maar zijn vrouw wenscht op Huisduinen een kamer met bad-inrichting te hebben, bene vens een speelplaats voor de kinderen. Mevr. B. wil met haar 4 spruiten komen, maar vlak aan zee logeeren. Ook kan dit alleen in de le week van Augustus, terwijl de pensionprijs niet meer dan 4 gulden per dag kan bedragen... Nog geen week geleden komt er een aan vraag binnen van een meneer, die uitgebreide informaties wenscht over: a. De gezond heidstoestand van Den Helder, b. de belastin gen, c. het schoolgeld, d. de huishuur... en- zoovoorts. Ook deze brief werd beantwoord... Op het Verkeershuis staat men voor niets...! Het Verkeershuis is een kleine wereld. Het middelpunt is de heer Velthuys, wer kende tusschen zijn globe, zijn boeken, brochures en dienstregelingen. Het is de man, die nog nooit tegen een cliënt gezegd heeft: „Nee, mijnheer, dit weet ik niet". Een centrum van vreemdelingenverkeer, dat Den Helder waardeeren moet. Men zal het waardeeren, alleen reeds bij het stellen van de vraag: als dit Verkeershuis er niet was. Ja... als het er eens niet was... Dan werd Den Helder vergeten, dan nam Den Helder niet meer zijn plaats in in het Nederlandsche boek, waarin de toeristen plaatsen zijn geschreven. Het staat er nu wél in. Het staat er zelfs op een eervolle plaats. Ook het werk van: 't Verkeershuis. v. .y y. DE ZWEEDSCHE OORLOGSVLOOT is gisteren, Maandag 12 Juli, uitgevaren naar Aere- sund, om daar aan een grooten Vlootdag deel te nemen. Op onze foto ziet men voorop het vlaggeschip „Sverige" (Zweden) varen. Een teleurstellende proefneming. Wie onze visscherij-artikelen volgt, weet, dat verschillende instanties bezig zijn om voor onze garnalen een afzetgebied te vinden. Na dat de verkoop naar Amsterdam langen tijd had stilgestaan omdat het Heldersche product voor de consumptie te klein van stuk was, heeft kort geleden een bespreking plaats ge had tusschen den burgemeester, wethouder De Boer en den heer Stevenson met den directeur van de Visscherij-Centrale, den heer Vrolijk. Het resultaat van deze bespreking was, dat de heer Vrolijk zou trachten weer koopers voor het Heldersche product te animeeren en vanmorgen, bij het grauwen van den dageraad, stonden op een steiger aan de Buitenhaven, de directeur van de Visscherij- Centrale, wethouder De Boer en de heer Stevenson, benevens de grossier Rozeman van Amsterdam, om zoo mogelijk den vangst van de vletvisschers te verkoopen. Een dertigtal litjes garnalen stonden op den steiger. Springlevend was het goed en wat de visscherman noemt, vol vleesch, maarte klein van stuk. Het was een teleurstelling voor de betrokken instanties die een afzetgebied voor de Heldersche garnaal gezocht hadden, als voor de vlet- terlieden, die een etmaal met de visscherij bezig waren geweest. Men achtte het niet raadzaam deze kleine garnaal naar de Amsterdamsche markt te vervoeren, zoodat het product in zakken gestort werd voor puf. Over eenige weken zal opnieuw een poging gewaagd worden, zij het dan met beter resul taat. De ervaring is, dat Den Helder in dezen tijd van het jaar slechts kleine garnalen kan visschen. Ze zijn wel uitstekend van kwali teit, maar te klein voor de consumptie. In het najaar is het Heldersche product graag gewild en als straks het weer wat ruwer wordt en het visschen bij IJmuiden onmogelijk is, dan wordt de Heldersche garnaal weer een graag geziene gast aan de vischmarkten. van Maandag 12 Juli 1937. BEVALLEN: D. A. Bakkerde Koning, z. A. B. Geervliet, d. M. de Ruytervan den Haspel, d. C. W. BeezemerDekker, z. C. A. den HartogMolenaar, -d. Wegens afwezigheid van den Officier van Gezondheid der le klasse Dr. W. E. J. van Waveren, zal de polikliniek voor oog- neus-, keel- en oorheelkunde, tot en met 25 Juli a.s. gesloten zijn. Een bewoner van de Californiestraat deed aangifte, dat zijn rijwiel, dat hij in een schuurtje achter zijn huis had staan, was ont vreemd. Door de echtgenoote van een vermakelijk heidsexploitant werd aangifte gedaan, dat zij is mishandeld dooor den exploitant van een andere vermakelijkheidsonderneming. KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Uniform-lakens per Meter. Voor wederverkoopers engrosprijzen. Juli is altijd een belangrijke maand ge weest voor den middenstander. Immers dan is hij gewend om zijn uitverkoopen of opruimingen te houden. In vroegere jaren kon hij zelf bepalen, wanneer en hoelang hij ging uitverkoopen alias op ruimen, waarbij hij tevens vrjj was in het kiezen van zijn verkoop-leuzen. Sinds de inwerkingtreding van de wet op Uitver koopen en Opruimen in het winkelbedrijf op 15 October 1935 is hij echter aan be perkende bepalingen gebonden. Ten dienste van de plaatselijke middenstand- ders geven wij hier eenige bepalingen uit ge noemde wet, waarmede zij wellicht hun voor deel kunnen doen. Vooral ten aanzien van aan kondigingen mogen zij wel op hun qui vive zijn, want er zijn tijdens de in Januari 1.1. ge houden opruimingen verscheidene Heldersche winkeliers bekeurd, die een andere dan de toe gestane tekst in hun advertenties e.d. gebruik ten. Wij raden het lezen van het thans vol gende dus wel zeer aan! De strekking van de wet. Allereerst iets over de strekking van de wet. Deze richt zich niet, zooals wel eens verondersteld wordt, tegen het hou den van uitverkoopen en opruimingen in het algemeen, maar wil optreden tegen gevallen, waarin uitverkoopen of oprui mingen ontijdig worden aangekondigd of wel onder voorwe'ndsels, die het publiek ten onrechte den indruk van een bijzon der voordeelige aanbieding geven. In het algemeen is het verboden om zonder vergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken een „uitverkoop" of een „oprui ming" aan te kondigen. Op dezen regel be staat slechts één uitzondering en dat is wel deze. N.l. als het betreft een uitverkoop of opruiming in verband met de jaars- of sei zoenswisseling. Hoe de aankondigingen moeten luiden! Men houde goed voor oogen, dat deze verkoopen alleen onder één van de volgen de aanduidingen aangekondigd mogen worden: Jaarlijksche opruiming Halfjaarlijksche opruiming Seizoenopruiming Balansopruiming Inventarisopruiming Uitdrukkingen als Sensatieuitverkoop, totale uitverkoop, groote opruiming, „opheffing", en wat dies meer zij, mogen dus niet gebruikt worden! De opruimingsperiode loopt van 15 Juli tot 15 Augustus. De eerste opruimingsdag is Donderdag 15 Juli a.s., de laatste 14 Augustus a.s. Dit tijdvak is zoo gekozen, omdat uit onder zoeken is gebleken, dat verreweg de meeste bona fide winkeliers gewend waren in deze periode hun uitverkoopen te houden. Nu kan voor één of meer bepaalde groepen van win kelneringen een ander tijdvak worden aange wezen dan het genoemde. Dit om in sommige branches het bestaande oezwaar, dat hun sei zoenopruimingen in geheel andere tijdvallen vallen dan de hier genoemde, uit den weg te ruimen. Als voorbeeld noemen we den fotohandel, voor welke branche de zomertijd de drukste tijd is. Voor deze branche heeft het dus geen nut in de periode van 15 Juli15 Augustus een opruiming te houden. Afwijkende tijdvakken. Afwijkende tijdvakken kunnen bij alge- meenen maatregel van bestuur en door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alleen worden vastgesteld ten aanzien van bepaalde groepen van winkelneringen. Het vaststellen van afwijkende tijdvakken ten aanzien van is zoo'n kokertje "AKKERTJES" een reis-apotheek op zichzelf, want ze helpen snel en goed bij hoofdpijn, „wagenziekte", onbehaaglijkheid, maar ook bij kou, koorts, griep, enz. j.| AK K ER-C AC HETS Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. Zal Japan gebruik maken van den toestand in Europa, en zijn expan siedrang bevredigen et een enkel woord hebben we in ons over zicht gewezen op de dreigende gevaren in het Verre Oosten, war de wapenstilstand was verbroken en de strijd bij Peking opnieuw ontbrand. Wij komen er vandaag nog wat uit voeriger op terug, omdat deze kwestie van het grootste belang is, ook voor ons. Er blijkt immers uit, dat Japan gebruik maakt van zijn expansiedrift van de om standigheid, dat men in Europa aan han den en voeten gebonden is door eigen moeilijkheden. Japan en China staan tegenover elkaar als blaffende honden, schreef de ,,N. Rott. Crt." gisterenavond in een beschouwing. Te Tokio schijnt men de zaak wel degelijk zeer ernstig op te nemen. Zelfs de keizer keert vervroegd naar de hoofstad terug. De kabinetsraad is in langdurige zitting bijeen geweest. Als gevolg van zijn besluiten beperkt Japan zijn eischen nu niet meer tot die, welke voor een lokaal incident gebruikelijk zijn, maar heeft het daaraan ook politieke voorwaarden aangaan- dé Noord-China vastgeknoopt. De concentratie van troepen en de be noeming van een nieuwen commandant, alsmede het feit, dat in de besprekingen ook de ministers van marine en financiën werend betrokken, zijn aanwijzingen, dat de kans op een hardhandige ontknooping niet gering moet worden geacht. Van de andere zijde laat ook Nanking zich niet onbetuigd. De nota van het ministerie van buitenlandsche zaken is in Japanschen zin op gezet met eischen van verontschuldiging en schadevergoeding. Tsjang kai Tsjek heeft scherpe instruc ties gezonden aan den commandant van de in de buurt van Peking staande Chi- neesche divisie. Hem is gelast niet te wijken en de offers van menschenlevens niet te schuwen. Versterkingen worden ter beschikking gehouden. Men ziet: het is een allesbehalve rooskleu rig beeld, dat we van den toestand in het Verre Oosten kunnen geven en het is daarom voor ons van belang, het met de grootste be langstelling te volgen, omdat de houding van Japan in deze geschiedenis ons wel wat te leeren heeft. Als Japan nu zijn kans waar neemt, moet dat voor Nederland tot dubbele voorzichtigheid aanleiding geven, omdat ons Indië voor Japan ook nog altijd een begee- renswaardig bezit is. bepaalde artikelen is derhalve niet mogelijk. De hier bedoelde bepalingen zijn meer in het bijzonder in het leven geroepen teneinde reke ning te houden met de. behoeften van branches waar men zich speciaal met den verkoop van bepaalde artikelen bezig houdt; hierbij is min der gedacht aan zaken, waar allerlei artikelen verkocht worden. Geen andere soorten van goederen verkoopen. Het is verboden in deze verkoopen andere soorten van goederen te verkoo pen, dan gewoonlijk in de betreffende winkelnering worden verkocht. Het is duidelijk, lat men met deze bepaling wenscht te voorkomen, dat goederen, welke in normale gevallen met tot de nering van den betrokken zakenman behooren, speciaal worden ingeslagen om ze bij de opruiming weer van de hand te doen. Dat is geheel in strijd met het karakter van de opruiming! Goederen niet tot den handelsvoor raad behoorende. Ook is het verboden in deze verkoopen goederen te betrekken die bjj den aanvang van het tjjdvak 15 Juli15 Augustus niet tot den handelsvoorraad van de be treffende winkelnering behoorden. Met deze bepqliqg wordj; beoogd te voor komen, dat tijdens dep duur van den als op ruiming aangekondigden verkoop goederen, van anderen afkomstig, in den resteerenden voorraad van dezelfde goederen worden be trokken.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5