Abonneert II op dit blad Agenda Texel De Engclsche Middellandsche zecvloot vaart „Thuis" Het binnenvallen der haven van Malta Rijkspostspaarbank Pand voor de fa, Coltof in de Keizerstraat aanbesteed Opheffing van het M.S.F. en stichting van een nieuw fonds Overplaatsing onderwijzer Legerberichten «De Bruinvisschen te Zaandam ft Model van Hr* Ms» „Tromp" Inschrijvingen Handelsregister Prachtige resultaten van den Texelschen luchtdienst Uazt&at H»R»C»-Helder V eteranen-voetbal Postduivenvereen. „Victoria Holland vliegt naar Texel Belangstelling voor Texel KTBERICHTENf Marktoverzicht Postduivenvereeniging V.O.P, Oosterend Verbreeding Nieuweschilderweg BOEKBESPREKING Een oud-stadgenoot zond ons een be schrijving van de binnenkomst der Middellandsche Zeevloot ln de haven van Malta. Gaarne verleenen wij hierbij een plaats aan de pennevrucht van „Nau- ticus". Een grootsch schouwspel. Valletta, 19 Juni. Wat de Nederlandsche Marine voor Den Helder beteekent is de Engelsche Middellandsche Zee vloot voor Malta. De thuiskomst van deze machtige vloot, doet dan ook weken van te voren de gesprek ken levendig houden en wordt door de geheele burgerij, met den winkelstand aan het hoofd, met spanning tegemoet gezien. Den laatsten tijd was de vloot door den oorlogstoestand in en rond Spanje en de on rust nabij Palestina weinig gestationneerd geweest op haar vlootbasis Malta. Doch eindelijk dreef de vloot weer vóór de haven en zou zoo aanstonds in de haven ligplaats kiezen. Naar men geloofde, voor minstens eenige maanden rust... Waar het blnnenloopen van deze vloot een interessant schouwspel beloofde en ik nu in het .groot" zou zien, wat te Nieuwediep zich zoo dikwijls op bescheidener schaal voor mijn ook had afgespeeld, ging ik direct na het ontbijt den wal op. Intocht der slagschepen. Daags te voren was een groote Marine- transporter, de „Resourge", binnengeloopen. Van mijn standplaats af, die één terras hoo- ger gelegen was dan de St. Angelo-saluut- battery, was de Engelsche vloot duidelijk te onderscheide i buiten het breekwater. On danks de hitte in de vroege morgenuur het kwik wees 86° aan was er veel belang stelling. Klokslag negen uur stoomde Z.M.S. „Barham", een groote dreadnought, de vlag voerend van Admiraal Sir Dudley Pound, Grand Harbour binnen, begroet door de vuurmonden van de St. Angelo saluutbatterij. Muziek, opgesteld op het achterschip van dit Admiraalsschip, liet opgewekte wijsjes hooren, terwijl een deel der bemaning aan dek opgesteld stond. Spoedig maakten eenige sleepbooten vast, om dit monsterschip behulpzaam te zijn bij het meeren op de boeien. Na de „Barham", stoomde de „Repulse", het tweede slagschip de haven binnen, kort daarop gevolgd door Engelandsch grootste dreadnought, de „Hood", het vlaggeschip van het slagkrui sers-eskader. De „Hood" meerde broederlijk naast de „Repulse", beide op de boeien. Daar stoomt langzaam een groote kruiser met 3 schoorsteenen, de „London", met zijn aan dek opgestelde bemanning voorbij de „Barham". Hij brengt het saluut aan den be velvoerenden admiraal en kiest ligplaats achter diens schip. De „London" wordt even later gevolgd door de kruisers „Arethusa" en „Despatch", voorvan 4e eerste vlaggeschip is van het derde kruiser eskader. Langzaam, onder de tonen der verschillende muziek korpsen aan boord der oorlogsschepen, vult zich nu de haven met „small craft", kleinere oorlogsschepen, duikbooten, mijnenvegers, torpedobooten, enz. Een imposant schouwspel. Het was een prachtig en imposant gezicht, het binnenkomen en meren van deze mach tige oorlogskolossen, waartusschen het ge wriemel van sleepbooten, roeibootjes, enz. Wat buitengewoon opviel en het zee mansoog streelde, was het vlugge meren van deze machtige schepen. Te half elf 's ochtends lag de geheele vloot gemeerd, alle schepen met den voorsteven naar de zeezijde gekeerd, „klaar" om uit te varen. Nu was dit nog slechts een gedeelte der vloot. De „Queen Elizabeth", „Warspite", „Devonshire" waren nog op komst. Als men bedenkt, dat te Gibraltar meestentijds Enge- lands nieuwste slagschepen als de „Nelson" en „Rodney" gestationneerd zijn en ook Cyprus in den Oosthoek van de Middelland sche Zee, voor Engeland een voorname vloot basis beteekent, krijgt men wel een indruk van de macht, die Engeland ter zee ontplooit. Alles bijeen, het keurige gemanouvreer, het blinkende koper en al die Marine schepen, deed het Nieuwedieper hart weer goed! Een rustige Zondag volgde op den aankomst er Engelsche vloot. Toen Maandagavond 21 Juni pndergeteekende met zijn schip weer van Malta vertrok, koos het grootste deel der Engelsche vloot „onverwachts" zee, naar men geloofde in verband met de „incidenten" met den Duitschen kruiser „Leipzig". Nauticus In den loop der maand Juni 1937 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd109.139.31 en terugbetaald97.921.69 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald11.217.62 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 102. Gistermorgen had in het Kegelhuis plaats de openbare aanbesteding voor het bouwen van een winkelhuis met bovenwoning aan de Keizerstraat No. 95, hoek Weezenstraat. De aanbesteding geschiedde namens den heer S. Coltof, door de architecten Peters en Baanders. Er was als volgt ingeschreven: Voor beton-, metsel-, timmer- en metaal werk: E. F. Kwak, Den Helder j P. Tuin, 't Zand K. Venema, Den Helder Gebr. v. d. Wal, Den Helder J. Modder Cuperus, Den Helder Gebr. Riemers, Den Helder K. Hagen, Den Helder P. de Geus, St. Maarten J. Faus, Nieuwe Niedorp A. de Kloe, Den Helder G. Groot, Den Helder C. Bot, Den Helder C. van Essen, Den Helder Noppert Oort, Den Helder Minneboo Walboom, Den Helder Joh. Steeman, Den Helder P. Venema W. A. Ran J. H. Doorn, Den Helder D. de Graaf, Koegras Schilder-, glas- en behangwerk: E. Coenen E. Girmann P. Vermeulen C. H. Caspers J. Swart Allen te Den Helder. Eelectrische installatie: J. Oortgijsen, Den Helder Borg, Den Helder J. H. J. Reekers, Den Helder P. Tydeman, Den Helder A. de Haan, Wieringen C. H. Koelers, Den Helder J. C. J. Kemna, Den Helder Gunningen aangehouden. 14.300,— 14.990,— 15.550,— 15.590,— 15.590,— 15.944,— 15.960,-y 16.170,— 16.200,— 16.500,— 16.862,— 16.999,99 17.450,— 17.650,— 17.850,— 17.860,— 17.909,— 18.000,— 21.000,— 2350,- 2573,- 2668,- 2890,- 3600,- 302,50 397,50 475,— 489,— 495,— 592,40 618,75 Door het hoofdbestuur van de Militaire Belangenvereeniging van Onderofficieren bij de Zeemacht, vormende het Protectoraat van het Marine Sanatoriumfonds, is na ontvangen machtiging van de leden van dit fonds en met goedkeuring van het Marinebestuur besloten dit fonds, hetwelk alleen ter beschikking staat van de leden der voormalige Cambo- bonden, op te heffen. In plaats hiervan zal door den hierna te noemen stichtingsraad een nieuw fonds worden gesticht. Dit nieuwe fonds, eveneens genaamd het Marine-Sanatoriumfonds, bij verkorting ge- noenad het „M.S.F." zal worden bestuurd door een stichtingsraad, gevormd door vertegen woordigers van alle militaire belangenvereni gingen van marine-personeel en van het, niet bij een militaire belangenvereeniging aange sloten, personeel. De overdracht van het fonds zal plaats heb ben op Vrijdag 23 Juli des avonds te 8 uur in de bovenzaal van „Het Kegelhuis". Sedert 19 Mei j.1. bestaat, wegens het, over eenkomstig diens verzoek verleende eervol ontslag aan den onderwijzer T. van Heusden, aan school no. 8 aan de Hertzogstraat een va cature. Aanvankelijk waren door B. en W. maatregelen genomen om in deze vacature te voorzien door de benoeming van een wacht gelder of een onderwijzer, waaronder reeds rijlksvergoeding wordt genoten. Nu echter sedert 1 Juli j.1. de benoeming van leerkrachten bij het lager onderwijs we der vrij is, meenen B. en W., dat hier een op lossing moet worden gevonden door overplaat sing van den onderwijzer Sinke van school 14 naar school 8. B. en W. hebben omtrent deze aangelegen heid overleg gepleegd met den Inspecteur van het Lager Onderwijs en het hoofd van school 8, die zich met de overplaatsing zeer wel kunnen vereenigen. B. en W. stellen daarom voor den onderwij zer I. W. Sinke, met ingang van 1 Septem ber 1937, over te plaatsen van school 14 naar school 8. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 761.4 Temperatuur zeewater 17.2 Temperatuur lucht 15.8 Hoogste temparatuur lucht gisteren 17.8 Laagste temperatuur lucht gisteren 9.6 Hoogwater (heden) 11.80 24.15 Laagwater (heden) 5.25 18.15 Hoogwater (Woensdag) 12.05 24.50 Laagwater (Woensdag) 5.55 18.45 Licht op (heden) 21.47 LJ GESLAAGD: voor het diploma Algemeen Secretaresse bjj het Instituut Schoevers te Amsterdam, onze oud-stadgenoote mej. R. Grunwald. GESLAAGD: Op het 9 Juli te 's-Graven- hage gehouden examen voor Akte A Voorb. Ond. slaagde onze stadgenoote Mej. N. Dek ker, helpster Fröbelschool, Laan, alhier. Overgepl. van Hr. Ms. Kortenaer naar Hr. Ms. Van Ghent de luit. ter zee der 2e kl. C. E. bn. van Asbeck; van Hr. Ms. De Ruyter naar Hr. Ms. Sumatra, de luitenant ter zee der 3e kl. N. J. A. C. Swellingrebel. Bij beschikking van den minister van defen sie is de luitenant ter zee der 2e kl. H. L. Nagtglas den 16en Juli 1937 geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Wachtschip" te Willems oord. Bij beschikking van den minister van De fensie is de luitenant ter zee der 2e kl. H. C. Besancon, den 12en Juli 1937 geplaatst a. b. Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord en de luit. ter zee der 2e klasse H. M. L. F. E. van Oostrom Soede den 15en Juli 1937 a.b. Hr. Ms. „Schorpioen". Kapitein-luitenant ter zee D. C. M. Hetter- schij keert met het binnenkort te Rotterdam verwachte m.s. „Dempo" naar Europa terug. Kapitein der mariniers P. J. van Gijn, die bij het korps mariniers gedetacheerde eerste- luitenant der infanterie J. M. C. van den Berge en officier van adminstratie der 1ste kl. der Kon. Marine H. A. Keyser keeren per m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van Java naar Europa terug. ONDERSCHEIDING. Aan onzen vroegeren stadgenoot, den heer H. N. Dhont; Mr.-schoenmaker bij het 21e Reg. Infanterie te Amersfoort, is de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst toege- gekend. Bevorderd tot le luitenant: Met ingang van 1 Augustus a.s. zijn be noemd tot eersten luitenant, bij het wapen der infanterie, onze oud-stadgenooten 2e luit. A. H. Schreuders en W. den Toom, bij de Luchtvaartafdeeling onze oud-stad genoot 2e luit W. Bakker, Bij de artillerie, onze oud-stadgenoot 2e luit. C. Kool en P. J. J. de Wit. Een mooi stukje werk van den heer G. J. v. d. Vliet. In onze étalage kan men dezer dagen een mooi stukje werk van den heer G. J. v. d. Vliet, Stationsstraat 14, alhier, bewonderen. Het is een model van den nieuwen flottielje leider „Tromp", vervaardigd voor den model- lenwedstrijd 1937 van de Kon. Ned. Vereeni- ging „Onze Vloot". Als bijzonderheid mag worden vermeld, dat dit model in 5 maanden tijd, uitsluitend in de avonduren, werd ver vaardigd. Ongetwijfeld zal deze Tromp-in- Wijzigingen S c h a g e n: N.V. American Petroleum Com- pany, 's-Gravenhagsdistr.kant. Schagen, Laan D 5, opgeheven. Texel: J. Kuipers, Schilderseinde 84, Den Burg, rijwielreparatie-inrichting, enz.; ver plaatst naar Amsterdam. Wieringen: N.V. Handelsonderneming Edel en Thies, Achterstraat 913, Hoorn; filiaal Wieringen opgeheven. Zondag j.1. trokken de Bruivisschen naar Zaandam voor de kringkampioenschappen. Dat de Bruinvisschen gezien waren in deze omgeving, bleek bij de opening, waarin de voorzitter de vertegenwoordigers van het hooge Noorden apart welkom heette. Ondanks de slechte weersomstandigheden en de koude temperatuur van het water ter plaatse bleken de discipelen van den heer Boonen zich best in dit milieu thuis te voelen. De tijden waren zeer goed te noemen, daar deze zich op het zelfde niveau bevonden, zelfs beter, als na jaar 1936. Het totaal aantal deelnemers bedroeg 250. Het eerste nummer 50 m schoolslag dames: 1. G. Kat 42; 2. Tr. Bakker 42,4; 3. C. de Vos 42,8; 4. T. Stam. De Bruinvisschen 43,4. 50 m borstcrawl dames bracht een teleur stelling. A. Vermeulen tikte duidelijk zicht baar als eerste aan. maar de voorzitter- kamprechter besliste, dat mej. Spreeuw no. 1 was en mej. A. Vermeulen 2e, tijd 35,2. Mej. A. Vermeulen werd 3e op de 50 m rugslag. Bij de 100 m borstcrawl heeren was het een verheugend feit, dat als no. 4, 5 en 6 in deze groote ploeg de Bruinvisschen stonden, n.1. A. Zuurmond 1.15.H. v. d. Water 1.16.4 en at least Tom Mulder, welke „adspirant" den tijd maakte van 1.17.—. Dus allen bene den 1 min. 20. Werkeljjk een goede prestatie voor alleen mooi-weer zwemmers. De 4 x 50 m estafette vrije zwemwijze Dames bracht ons een kampioenschap en wel in den tijd van 2 min. 31. (Ploeg: A. Vermeu len. Beb Goedhart, Riek Goedhart). De 5 X 50 m estafette heeren bracht een derden prijs en wel met een tyd van 2 min. 40.8 sec. De ploeg bestend uit: T. Mulder, F. Sikiknk. A. Zuurmond, H. v. d. Water en J. Schellinger. 1) A.s. Zondag vertrekken de Bruinvisschen naar Wormerveer, voor de kringwedstrijden van den Kring benoorden het Y. Vooral de weekend-trips over treffen iedere verwachting. Tweemaal daags vliegen de K.L.M.- vogels van Schiphol naar Texel, twee maal daags van Texel naar Schiphol. 's Morgens en 's middags ronken de stalen luchtreuzen over de groene vel den en voor velen is het al weer zóó, alsof het altijd bij Texel hoorde. Voor de bewoners van ons grootste Wadden-eiland is het thans de bran dende vraag: gaat de dienst goed Zijn de machines volgeboekt? Voldoet deze nieuwe uitbreiding van onze nationale luchtvaart inderdaad aan een behoefte? In dit verband hebben wij ons tot de directie van de K.L.M. gewend, die ons de volgende mededeelingen verschafte: Het passagiervervoer heeft gedurende de beide eerste weken een vorm aan genomen, welke de verwachtingen méér dan overtrof. Zoo werden in de eerste week, die evenwel int slechts 8 vliegdagen be stond, niet minder dan 119 passagiers vervoerd, terwijl gedurende de vorige week dit aantal reeds 224 bedroeg. Zooals men ziet, cijfers, waarop wij zeker geen commentaar meer behoe ven te geven, doch die een prachtige demonstratie zijn voor dezen nieuwen dienst. Wat voorts opvalt, is het groote ge bruik dat er gemaakt wordt van de weekend-trips. Op beide Zaterdagen en eveneens op beide Maandagen bleek het noodzakelijk te zijn, dat buiten den ge wonen dienst om, een aantal speciale vliegtuigen gecharterd werd, om de week-enders heen en terug te brengen. Het is alles zeer verblijdend en het geeft hoop voor de toekomst. Wie weet, hoe spoedig zal de K.L.M. genoodzaakt zijn deze nieuwste van haar diensten uit te breiden, opdat de huidige te krap bleek. Het zou het mooist denkbare succes voor den Texelschen vliegdienst zijn. Bedriegen evenwel de voorteekenen niet, dan zal het hier ongetwijfeld heengaan. Naar wij vernemen spelen H.R.C. I en Helder I op Zondag 25 Juli a.s. een vriend- schappeljjken wedstrijd op het H.R.C.- terreln. Dit is de hoofdwedstrijd van een der beide sportdagen, welke door deze clubs onderling worden gehouden. Dinsdagavond 7 uur speelt Heldersche Boys veteranenHelder veteranen. Het elftal van Helder ziet er als volgt uit: D. Bak S. Pape H. H. Kemna C. Nieuwbuurt J. Rüeck C. Dienaar of H. Kwast H. C. Freeke H. W. Freeke Henning A. Zikkenheimer J. Grootte 11 Waar was de ploeg van „Frissche Mor gen"? Sportred. H. C. Bovengenoemde ver. hield 1.1. Zondag een rondvlucht van af Limoges, afstand 811 km. In concours 36 duiven, welke Zaterdag v.m. 6.45 uur in vrijheid werden gesteld met Z.W. wind, hier was de wind N.W. Het weer werd er niet beter op. De le vogel werd geconstateerd 8 uur 6 en de 12e prijswinner om 8 uur 12 n.m. De prijzen zijn verdiend als volgt P. Ramler le; L. Bak 2e; C. Bruin 3e; Duinker 4e; W. v. Leeuwen 5e; Goosen Sr. 6e; Brian 7e, 8e, 9e, 10e en 12 pr. Tevens werd Zondag onze eerste wedvlucht jonge duiven gehouden van Dordrecht af 128 km. In concours 226 duiven, los 8 uur met N.W. wind. De prijzen zijn verdiend als volgt P. Ramler le, 2e, 3e, 17e; C. Bruin 4e 6e 8e; A. Brian 5e, 20e, 21e; Duinker 7e 16e-' W. v. Leeuwen 9e. 13e, 18e, 19e, 22e- A dé Wolf 10e; Goosen Snr. 12c, 14e; G Leen 15e- Goosen Jnr. 23e, 25e; J. Kramer 24e pr mrmm Dat het inderdaad met den dienst Schiphol—Texel fortissimo gaat bewyst het volgende bericht, ons door onzen Texelschen correspondent toegezonden. In één pension arriveerde dit week-end een gezelschap van 18 personen, waarvan niet minder dan 16 per vliegtuig. Of de dienst in den smaak valt Aan de Van der Schuyttrip namen Zondag o.m. deel 150 leerlingen van een Haagsche school. Hoewel het weder niet bizonder aan lokkelijk was, heeft het gezelschap toch een prachtigen tocht over Texel gemaakt. Maandag bracht de „Dr. Wagemaker" weer een groot aantal vacantiegangers op Texel aan, het slechte weer van Zondag was oor zaak, dat velen hun reis naar hier nog uit stelden, doch het fraaie weder van Maandag lokte deze gasten vlug ,naar Texel. TEXEL, 12 Juli. Veemarkt. 4 paarden 200—390; 3 graskalveren 3550; 11 nuchtere kalveren 1014; 20 schapen 22—25; 750 lammeren 1114; 6 biggen 1416. Eierenvelling. Aangevoerd, 62,558 eieren. 5862 kg 3.50 —3.80, 62—64 kg 3.70—3.90. 66—70 kg 4.00—4.30, 50—56 kg 3.10—3.45. De lammerenaanvoer aan de markt was Maandag nog zeer groot, zelfs te groot om de prijzen te handhaven, temeer daar de hande laren de vorige week op de Purmerender markt hebben verloren. De prijs was heden dan ook ongeveer een gulden per stuk lager dan vorige week. De middenprijs bedroeg 12.50, de hoogste 14.per stuk. De oude schapen-aanvoer wordt grooter, de prijzen zijn iets gezakt, doch liepen op de markt hier toch nog van 22.tot 25. per stuk. Wolhandel was er aan de markt nog niet. De verwachting is, dat de prijs goed zal zijn, doch de tusschenhandel heeft nog geen op dracht tot koopen. Terwijl ook voor eigen risico nog niets is gekocht. Groot rundvee werd ditmaal niet aange voerd, wel werden een drietal graskalveren verhandeld, de prijzen liepen nogal uiteen, een zwaar dier bracht pl.m. 50.op. Voor nuchtere kalveren werd gemiddeld 12.be taald. De vette varkens doen op de boerderij een goede prijs, 25 tot 2514 cent per pond, ook biggen op de markt waren duur, ongeveer 15.per stuk. Verder werd een viertal paarden aange voerd van verschillend type, de prijzen be droegen 200.— tot 390.—. De eierenprijs gaat geleidelijk omhoog, thans weer met omstreeks 15 cent per kg. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag ].1. haar buitenlandsche wedvlucht oude dui ven vanaf Corbeil, 517 KM. Voor dit staüon waren in concours 43 vogels. De vogels 7w ToV° uur in vr»heid gesteld met Z.W. wind. By aankomst was de wind N W De eerste vogel werd getoond om 14128-5 de 11e duif 14-49-23, zoodat het concours 21 minuten openstond. 1 ,- ?!ijzen werden v"diend door de volgende liefhebbers: H. v. d. Wal 1- h i, a ?Pnde 3. 6. 10: G. de Wit 4 nKleef 5 O Rrf6" 7 A. Koorn 8; J. Fillerup 9. n 7; Maandag is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden tot verbreeding van den weg NieuweschildOosterend. Deze verbree ding, die geschiedt door het waterschap „De 30 Polders" belooft een zeer groote verbete ring te worden. De weg zal gedeeltelijk ge legd worden door Koppenbosch en over het land, thans in huur door den heer W. Bakker, terwijl hij ook nog ever het land van den heer J. Mantje zal loopen en zoo recht naar Oosterend zal gaan. Daar vooral bij Koppen- boschje de weg zeer gevaarlijk was en daar reeds meerdere autobotsingen plaats hadden, maakt men daar den weg bizonder breed. Ook de bestaande weg wordt bij het nieuwe gedeelte gevoegd. De werkzaamheden zijn vanuit Oosterend begonnen. „De occult* oor/aken van ziekt*", door E. Wolfram. Uitgave N.V. Servire, Den Haag. Pnjs ing. 2.75, geb. 3.50. In zijn voorwoord zegt de auteur o.m., dat met het schryven van dit boek een poging: i« gedaan om het „Volumen Paramirum" (een «V u werken van Paracelsus, Graf B. von Hohenheim) te verklaren. e ïeden, dat juist dit werk van Paracelsus •t iS gele?en m het feit, dat het in li maken heeft met ziekten, die juist teren genwoordig'en tijd de menschheid teis- J*? ,sprake van een ontwakende belang- bovnn5 m Paracelsus' werken, waarvan het medisfher0,!mde.antwoord £eeft oi» ™o vele macr kwesties. Reden waarom verwacht belane-steir"' dit 1'1vig:e werk van Wolfram j belangstelling zal ondervinden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6