Staatsrechterlijke positie der Chineezen Moeilijke arbeid onder water Watervliegtuig maakt opgang Stemmen vóór bollensaneering Auto in sloot De verlicbtings-insfallatie in het Volkenbondspaleis Arrondissements rechtbank te, Alkmaar De massavergiftiging op Java Aardschokken te Koetaradja Rijn voor Duitschland van vitaal belang Amsterdamsch café uitgebrand S elenderwijs verdronken Ernstige aanrijding te Nijmegen SPORT PUBLICATIE Uit onze Omgeving ONZE OOST. Nog meer critiek in den Volks raad. De Volksraad te Batavia zette gisteren de algemeene beschouwingen voort. Deze zijn een aaneenschakeling van critiek. Ten aanzien van de loonkwestie, wijst de heer Wever er op, dat er verband moet be staan, tusschen loonen en kosten van le vensonderhoud. Bij de beoordeeling van 't loonpeil dienen alle factoren ter dege in het oog te worden gehouden, Tusschen de regcering en ondernemers zal overleg plaats vinden aan de hand van goede en deugde lijke gegevens, en wel op zakelijke en eer lijke wijze. Naar aanleiding van de opmer kingen van den heer van Ardenne (deze had critiek geoefend op de salarispolitiek der regeering), verklaart spreker dat de ad ministrateurs die op grond van de wen- schelijkheid daarvan tot loonsverhoo<*ing zijn overgegaan, zeker niet zullen worden ontslagen. De los-van-Holland-idée. Ten aanzien van de rede, waarmede de gouverneur-generaal de huidige zitting van den Volksraad heeft geopend, constateert Mevr. Razoux Schultz, dat deze zeer duide lijk gericht is op verbetering van de volks welvaart. De plannen van den heer Soe tardjo ten aanzien van een grooter zelfstan digheid in Indië en de los-van-Holland-idee verwekt onrust ook voor vrouwen en kin deren. De heer Soetardjo had j.1. Vrijdag n.1. opgemerkt, dat het element van vertrouwen in do verhouding tusschen de ambtenaren bij het inlandsch-binnenlandsch bestuur en de bevolking ontbreekt. De bemoeiienis met de zelfbestuurders strekt zich zelfs uit tot hun particuliere le ven, aldus de heer Soetardjo, het aantal inheemsche zetels in den Raad van Indië, is tot een teruggebracht, etc. Spr. had dan ook instelling gevraagd van een volwaardi ge bestuursacadenüe, benoeming van in heemsche krachten in leidende functies en invoering van een inheemsche militie. Waarom, zoo liad spr. zich afgevraagd, is geen rustig en ernstig overleg over de toe komstige positie van Nederlandsch-Indië mogelijk? Zooals het thans gaat, heeft In- die over driehonderd jaar nog geen zelfstan digheid. Op gelijkstelling van Chinee- sche met Europeesche onderda nen aangedrongen. De heer Loh Sek Hio wijst er op, dat de staatsrechterlijke positie der Chineezen nog steeds onbevredi gend is. Volledige gelijkstelling van Europeanen met Chineesche onder danen komt den laatsten toe, doch, ondanks de pertinente toezegging is deze gelijkstelling nog geen feit ge worden. Spr. dringt op meer dili- gentie aan van de zijde der regee ring. Indië verkeert in spanning. De heer Moeliah (geen politieke partij), verwacht geen belangrijke koerswijziging van het nieuwe kabinet. Indië moet voor bereid zijn op de voortzetting der inmen ging door het opperbestuur in inwendige Indische aangelegenheden, tenzij de huidi ge minister van Koloniën, die een schitter en den staat van dienst heeft, zich daarvan uitdrukkelijk zou onthouden. Indië verkeert in spanning en wacht af hoe het optreden van den nieuwen minister van koloniën zal zijn. Spreker ontwikkelt voorts denkbeelden inza ke de economische opvoeding van de be volking. Voorts acht hij maatregelen noo- dig waardoor de inheemsche v producent meer krijgt voor zijn producten. Het interingsproces. Hij wijst er verder op dat ook in deze begrooting het interings-proces nog steeds doorwerkt. Aan het geheel te-niet-doen van de bezuinigingsmaatregelen kan niet wor den gedacht, doch het staat vast dat voor de komende jaren zeer stellig op stijging .van de lands-uitgaven moet worden gere kend De heer Mapoetji (geen politieke par- tijconstateert een groote verbetering in de verhouding tusschen Europeesch en in- landsch bestuur, evenals tusschen regeering en zelfbesturen. De vergadering duurt voort. Onderzoek leverde weinig op. Eenigen tijd geleden werd op midden- Java een groot aantal personen door voed selvergiftiging gedood. Van het laboratorium te Bandoeng werd bericht ontvangen, dat de opgezonden mon sters van cassave en goro (boontjes) die bij de massa-vergiftiging in beslag werden ge- Komen, blauwzuur bevatten. Een onderzoek der maagdeelcn van de slachtoffers leverde evenwel een negatief resultaat op. Wel staat vast, dat zich hier voedselvergiftiging heeft voorgedaan, doch overigens is hier in weinig aan het licht gékomen. Gistermorgen te ongeveer halfzeven zijn ie Koetaradja vrij hevige aardschollen geconstateerd. Er is geen materieele schade van eenige betcekenis. Ook te Medan is te ongeveer half zeven plaatselijken tijd een vrij flinke aardbeving gevoeld. Schade werd niet aangericht. Eerste particuliere toestel arri veert heden in ons land. West einderpiassen als landingster rein? Heden wordt het nieuwe water vliegtuigje van de heeren H. en J. Heymans, dat dezen onlangs in Anie rika besteld hebben op Schiphol verwacht. Hier zal, aldus het Hsb., door personeel van de Nationale Luchtvaart School een aanvang worden gemaakt met de montage waarmede men tegen het midden der vol gende week gereed hoopt te zijn. Dit toestel is het erste particuliere water vliegtuig in ons land. Weliswaar heeft de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" een, door den beer Th. Slot ontworpen, éénpersoons wa tervliegtuigje de .Schelde'meeuw" gebouwd, maar dit type heeft tot heden in ons land nog geen afnemers gevonden zoodat de of ficieren van de Marine Luchtvaart Afdee- ling, de eenigen waren, die in ons land met watervliegtuigen vlogen. Het vliegtuig, dat door de heeren Hey mans bij de Taylor Craft in Amerika be steld is, is een eenmotorig tweepersoons Taylor Cup-watervliegtuig, dat aan de an dere zijde van dén Oceaan groote popula riteit heeft verkregen, zoowel voor land- als voor watervliegtuig. Men stelt thans ernstige pogingen in het werk, om toestemming te krijgen een deel van de Westeinder- plassen vrij te krijgen voor starten en landen met watervliegtuigen. Onderhandelingen hierover worden gevoerd met het departement van Waterstaat en B. en W. van Aals meer, terwijl een plaatselijke water- sportvereeniging volledige medewer king heeft toegezegd. Maar op de drukke Westeinderplassen is het voor al tijdens de weekenden erg oppas sen voor botsingen, zoodat voor de weekend, misschien geen toestem ming kan worden verleend aan piloten om met watervliegtuigen op de plassen te landen. Zoodra het vliegtuig gemonteerd is, zal het via de Ringvaart naar de waterplas sen taxiën, waarna de heer N. W. Sluiter, instruteur van de N.L.S. de eerstg vluchten zal maken en het toestel naar Schelling- woude zal overvliegen, waar het voorloopig gestald wordt. Daarna zullen de lieer Heymans onder richt öp dit vliegtuigje ontvangen, en zelfs hebben zij toegezegd dat gebreveteerde sportvliegers op de Taylor Cub onderricht kunnen krijgen door N.L.S.-instructeurs, zoo dat het vliegen met watervliegtuigen snel populair kan worden. Het is ongetwijfeld een interessant experi ment, en'het is te honen, dat na de intrede van het watervliegtuig, spoedig vele plas sen vrij zullen komen voor starts en landin gen. Het afbranden van ijzeren dam- wanden In de Oosterdoksluis te Amsterdam. Een uit technisch oogpunt interessant werk is in uitvoering aan de Oosterdoksluis te Amsterdam: het onder water afbranden der ijzeren damwanden van den bouwput, welke gediend heeft voor de constructie der kunstwerken van de eerste spoorbascule- brug ter plaatse in het kader van de groote spoorwegwerken. Het werk wordt uitge voerd door de firma J. van den Akker te Rotterdam, van welke onderneming de heer van den Akker zelf het zwaarste en moei lijkste karwei voor zijn rekening neemt: Het in duikerpak, zes meter onder water, bedienen van het snijappa raat, welke arbeid vooral omdat men niet zien kan wat men doet en derhalve geheel op het gevoel moet werken, een groote mate van ervaring en kunde vereischt. Ook uithoudingsvermogen komt er aan te lias en ook daaraan ontbreekt hot don on dernemer niet. aangezien hij meermalen zes uren achtereen zijn werk onder water verricht. De damwanden. welke gelijk met den bodem moeten worden afgesneden, heb ben een dikte van ongeveer dertien milli meter en het tempo, waarmede ter nlaatse gewerkt wordt, bedraagt zes tot acht meter per uur. Hoe komt het, dat de snijvlam onder water niet uitdooft? Dat de snijvlam, welke een temperatuur heeft van 28ÓO graden Celcius, onder water niet „uitdooft", vindt zijn oorzaak in de bij zondere constructie van het apparaat, in den kop waarvan verschillende kanalen uitmonden: een voor de snij-zuurstof. het andere kanaal voor de gemengde gassen zuurstof en watergas uit welk kanaal de snijvlam ontstaat, terwijl het derde kanaal dient voor toevoer, onder grooten druk, van lucht, met behulp waarvan het water rondom het werkstuk, dat afgesneden moet worden, wordt weggedrukt, zoodat binnen de daardoor ontstane droge „ruimte" de snijvlam kan doen wat van haar wordt verlangd. De balken, welke gebruikt zijn voor hot construeeren van de bouwput, hebben een lengte van negentien meter, zoodat na het afbranden nog ruim tien meter damwand in den bodem steekt, welke constructie niet. wordt verwijderd, omdat zij tot steun dient van de panlfundeering van pijler en bruggehoofden der nieuwe spoorbrug. llollandsch. Bloembollenkwee kers Genootschap verwerpt met 151 tegen 66 de opheffing der sa neringsmaatregelen. Gisterochtend is te Haarlem een buitengewone algemeene vergade ring gehouden van het Hollandsche Bloembollenkweekers Genootschap, om de leden gelegenheid te geven, zich uit te spreken over de vraag, of het voor het bloembollenbcdrijf nuttig geacht moet worden, alle be- drijfsmaatregelen op te heffen. In een uit\;oerig prae-advies had het hoofdbestuur geadviseerd, deze vraag ont kennend te beantwoorden. In zijn openingsrede refereerde de voorzit ter, de heer S. Schoneveld uit Oegstgeest, zich aan het prae-advies en herinnerde aan de uitspraak van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur, die gemeend heeft, tot opheffing van de saneeringsmaat- regelen te moeten advisecren. Dit standpunt kan het Hollandsche Bloembollenkweekersgenootschap echter niet deelen. De crisismaatre gelen moeten wel geliquideerd wor den, doch dit mag in geen geval overhaast geschieden. Namens de afdeeling Naaldwijk sprak nog de heer Etman. Hij deelde mede, een orde ningsplan voor de bloembollencultuur te hebben samengesteld. Voor dit plan zou een commissie moeten worden samengesteld uit vakgenooten en belanghebbenden, waar in ook de minister van Landbouw zitting zou moeten hebben. Deze commissie zou dan in de plaats van de Sierteeltcentrale moeten komen en o.a. de bevoegdheid moe ten hebben om aan bonafide kleine kwee kers vergunning te verlecncn tot een pro gressieve uitbreiding van hun cultuur. 1 Na eenige discussie werd tot stemming overgegaan. Vertegenwoordigd waren 24 van de 25 afdeelingen met 217 stemmen. Honderd-een-en vijftig stemmen werden tegen opheffing der. sanee- ringsmaatregelen uitgebracht en zes- en zestig stemmen voor, n.1. van de afdeelingen Beverwijk, Bovenkars pel, Leiden, Sassenheim, Texel, War mond, Wassenaar Westland en Win kel. Zonder deze verkeersader zou den de groote export-voorraden niet kunnen worden vervoerd. In een vergadering van den Raad van Advies van de Kamer van Koophandel voor deh Beneden-Rijn te Duisburg—Ruhrort werd o.m. verklaard, dat de Rijn voor Duitschland als verkeersweg voor den ex port van vitaal belang is, daar zonder dezen waterweg er geen sprake van zou kunnen zijn, dat deze geweldige hoeveel heden hadden kunnen worden vervoerd. Naar hoeveelheid verlaat de helft, en naar waarde een vierde deel van den uitvoer 't Duitsche industriegebied via den Rijn Bovenbewoners moesten zich via het dak in veiligheid stel len. Gisternacht tegen half vijf is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in „The Horse Shoe", een klein cafétje in de Warmoesstraat, te Am sterdam, dat gedreven wordt door Mej. P. 1J. L. Klauwers. De eigenaresse, die boven de zaak op de eerste verdieping woont, werd door luid gebons op den deur ge wekt door voorbijgangers, die zagen dat voor in het café brand was uit gebroken. De bovenbewoners wisten zich langs de trap en over het dek in veiligheid te stellen. De brandweer, onder leiding van hoofd- brandmecster Docts, die inmiddels gewaar schuwd was en die zich toegang tot het ca fé verschafte, was net vuur in korten tijd meester met één straal op een motorspuit. Het café brandde wat het voorste ge deelte betreft geheel uit, ook het achter ste deel echter liep aanzienlijke brand- en waterschade op. De nrand is ontstaan in een kast aan de voorzijde waarin zich ook de muntmeter van het electrisch licht be vond. De politie stelt een onderzoek in, daarin bijgestaan door den politiedeskundige de heer van Ledden Hulsebosch. De inboedel was verzekerd. Gisterenavond omstreeks half acht. is de negenjarige T. ten Caie uit de Nassaustraat te Rotterdam, vermoedelijk op de sleepboot „Fulla", bij het spelen te water geraakt. De jongen moet over het berghout gcloopen hebben, zich daarbij vasthoudende aan de reeling. Een gedeelte van de reeling is even wel bezweken, waarop de jongen achterover in het water van de Nassauhaven is geval len. Hij verdween direct in de diepte. Kort daarna is het lichaam opgehaald, maar hoe wel men zeer langen tijd kunstmatige adem haling heeft toegepast en zuurstof is toege diend,, is men er niet in geslaagd de levens geesten op te wekken. Het lijk is naar het ziekenhuis aan de Coolsingel overgebracht. Man levensgevaarlijk gewond. Gisteravond om zes uur is op den Teers- dijk te Nijmegen de 50-jarige arbeider Le lie uit Nijmegen door een personenauto aangereden en levensgevaarlijk gewond. De man, die op de fiets was, wilde bij het over steken van den weg tusschen 'twee auto's doorglippen, met het noodlottige gevolg, dat hij door een der wagens werd geraakt en tegen den grond gesmakt. Na door Dr. Klop verbonden te zijn is het slachtoffer in hope- loozen toestand naar het St. Canisius zie kenhuis vervoerd, waar hij voorzien is van de laatste H.H. sacramenten der sterven den. Vier gewonden. Gistermiddag om half vijf is een personen auto, waarin behalve de bestuurder, de heer de Fouw uit Heemstede, nog een heer en twee dames zaten, tusschen Roosendaal en Steenbergen nabij het dorp Kruisland, tengevolge van een breuk van de achteras in een sloot langs den weg gereden en daar over den kop geslagen. De vier inzittenden konden met moeite uit de auto worden bevrijd. Het bleek, dat een der dames een arm gebroken had, ter wijl de overige inzittenden lichte verwon dingen aan het hoofd hadden gekregen. Dokter Roelvink uit Kruisland, die spoedig ter plaatse was, vervoerde de gewonden naar zijn woning, waar hij hen behan delde. Later is het viertal met een andere auto naar Heemstede vertrokken. De veron gelukte wagen is grootendeels vernield. Opdracht aan Philips. Naar wij vernemen is de uitvoering van het groote project der verlichting van het Volkenbondspaleis te Genève opgedragen aan de Philips Fabrieken te Eindhoven. liet betreft hier een zeer uitgebreide in stallatie, zoowel in de vergaderzaal van de Assemblee, welke 3000 personen kan bevat ten, als in de groote feestzaal en de galerijen er om heen, waarbij zeei hooge eischen wor den gesteld aan den aesthetischen aanblik en de lichttechnische opstelling der meer dan 4000 lichtpunten, die een gezamenlijk vermo gen van ca. 200 kw. hebben. Het aanvaarde project, ontwerp van Phi lips lichtadviesbureau, is een installatie, waarbij van den beganen grond af niet een lamp zichtbaar is, de geheele verlichting is indirect, alle lichtpunten zijn opgesteld ach ter lijsten en in wandkoven. Zoo worden b.v. de marmeren paneelen, die de negen enorme vensters van de feestzaal omgeven, elk afzon derlijk door rijen lampen beschenen, welke onzichtbaar opgesteld zijn achter bronzen lijsten. Ten dienste van filmjournaals en persop namen is een permanente installatie ge plaatst, die bestaat uit eenige batterijen van zoeklichten met een vermogen van ruim 00 kw. Deze zoeklichten kunnen met een en kele handbeweging in werking gesteld en op elk gewenscht punt van de vergaderzaal ge richt worden. Strafzitting van 12 Juli. EEN TAAIE KLUIF VOOR EEN ENKELE POLITIEMAN De agent Geest de Haan te Helder werd in den nacht van 13 oo 14 Mei het dubieuze genoegen toebedeeld om het aan den stok te krijgen met den welbekenden Lubbertus v. d._ L., die op de Nieuwe brug met een reuze' stuk in zijn kraag te keer ging als een razende gek en de hcele buurt uit de koffer brulde. De vermaning van den agent om zijn gemak te houden, werd straal ge negeerd en zette Lubbert zoo mogelijk een nóg grooter keel op. Er zat dus voor den agent niets anders op, dan dit brullende draaiorgel bij de kladden te pakken en in het schuurtje te deporecrcn, 'n klusje, dat met hevig verzet gepaard ging, zoodat de Haan nog met zijn arrestant over de straat en liefst midden op den rijweg kwam te rollen. Het is duidelijk dat een dergelijke recalcitrant niet met fluweelen handschoen tjes werd aangepakt, al had hij ook nog zoo'n mooien brief geschreven en hij werd dan ook bij verstek voor 'n maand de bak ingedrukt. ATHLETIEK. Mej. Nel van Balen Blanken te Anna Pau- lowna, lid van Olympia (Wieringerwaard), nam Zondag met succes deel aan de dames- districtswedstrijden te Amsterdam. Zij ver mocht eenige fraaie resultaten te boeken (zie onder Wieringerwaard). In de B-klasse behaalde zij bij het verspringen nog een eer ste prijs met 5.09 M. VOETBAL. B.K.C. ontving Zondag M.F.C. 1 uit Me- demblik. De thuisclub miste enkele beproefde krachten (Van Teulingen Jz., Van der Goes, J. Sfecnvoorde en Blok), terwijl de opstelling tamelijk afweek van de gebruikelijke. Het enthousiast spelende M.F.C. boekte het eer ste succes, maar voornamelijk door zeer han dig spel van Jan van Wees, kon de rust met 3—1 voor R.K C. ingaan. Na halftime is B.K.C. een tijdlang in de minderheid ge weest, omdat èn enthousiasme gedaald was èn M.F.C. met verdubhelden ijver doorspeel de. De match scheen dan ook in een gelijk spel te zullen eindigen doordat M.F.C. twee rijkelijk verdiende goals maakte, maar De Schipper had B.K.C. inmiddels met een har den schuiver aan nummer vier geholpen, zoodat M.F.C. met een 43 nederlaag de af tocht moest blazen. VERKOOP KOOLZAAD OOGST 1937. Naar aanleiding van de verklaring, welke de telers van koolzaad van den oogst 1937 op het door hen ingediende aanvraagfor mulier hebben geteekend, nl. dat zij even tueel het koolzaad tegen richtprijs aan de Nedcrlandsche Akkerbouw-Centrale zouden leveren, maakt deze bekend, dat zij van deze bereidverklaring van de telers geen ge bruik zal maken. De telers dienen dus geen rekening te houden met eenige mogelijkheid van afle vering van koolzaad aan genoemde Cen trale en zijn geheel vrij een bestemming voor het door hen geteelde koolzaad te zoeken. (Adv.) 's Gravenhage, 12 Juli 1937. WIER1NGEN Politie. Vermist: een damesrijwiel. Gevonden: een rijwielplaatje in étui. Inl. bij den gem.bode. IJsco-stand. De hoogste inschrijver voor den ijsco stand bij de sluizen aan den Oever was de heer Th. E. Conijn alhier. CALLANTSOOG Onderhandsche verkoop. Naar we vernemen, heeft de heer Schut zijn woonhuis onderhands verkocht aan den heer N. J. Kossen. Politie. Gevonden voorwerpen: Zwarte halsket ting; verstelbare tang; en een koperen schaal van een weegschaal. AMSTERDAM, 12 Juli. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoop). Per 100 kilo: N.H. muizen 4.20 —4.60. idem blauwe eigenheimers f 55.40, idem blauwe drielingen 3.20—3.60, AVest- landsche muizen 4.40—5, extra blank 6.—, Westlandsche blauwe eigenheimers f 4.80-5 idem blauwe eigenheimers poters 3.203.60, Katwijker zandaardappelen 57, Hillegom- mer zandaardappelen 56, mooie blanke drielingen zand 4.805, verschillende soor ten bonken 4.404.60, Malta-aardappelen f 14—15. AMSTERDAM. 12 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 354 vette koeien, waarvan de prijzen waren: lo kw. 7682 ct„ 2e kw. 6374 ct., 3e kw. 57—62 ct. per Kg. slachtgewicht; 64 melk en kalfkoeien f 185250 per stuk, 84 vetle kalveren, 2e kw. 5060 ct., 3e kw. 4248 ct. per Kg. levend gewicht. 110 nuchtere f 8—15 per stuk, 29 schapen f 28—33 per stuk. 496 varkens: vleesch varkens, wegende van 90110 Kg. 6162 ct., zware varkens 6061 ct., vette varkens 5859 ct. per Kg. slachtgewicht. 8 paarden f 100170. Aan gevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen matigen aanvoer, handel sleepond met neiging tot iets lagere prijzen. Vette kalveren korten aanvoer, handel vlug en goed prijshoudend. Nuchtere kalveren gewonen aanvoer, handel vlug, prijzen onveranderd. 'Schapen wei nig aanvoer, handel stug. hoogere prijzen. Varkens behoorlijken aanvoer, handel wil lig, met hoogere prijzen. ALKMAAR, 12 Juli. Aardappelen 25.20, aardbeien 446S, aalhessen 712, andijvie 0.903.30, bloem kool I 915. bloemkool II 36, doperwten 4—8. druiven 28—30. groene kool 22.50, kropsla 0.60—1 50. komkommers 1.503.50, meloenen 1531, peterselie 1.102.80, perzi ken 38. postelein 3252, peulen 815, rabarber 1.803.20, roode kool 2.305.20, sel derie 1.803.60. spinazie 5580 snijhoonen 6—12, dubbele spercieboonen 12.5016. tuin- booncn 23.50, tomaten 59. uien 2.80 5.20, wortelen 48, zwarte bessen 1316. WARMENHUIZEN, 12 Juli. Aanvoer: 31.000 Kg. aardappelen; Schot- srhe muizen 3.50—3.80. grove 3.60, drielingen 2.202.70. eigenheimers 4.80. AMSTERDAM. 12 Juli. Binnenlandsche granen (Boerennoteerin- gon): Rogge 8.258.50, chevalier gerst 8.25 —8.75. haver 7.257.50, duiveboonen 910, groene erwten 8.25—9.25, alles per 100 Kg.; karwijzaad 1010.50, blauwmaanzaad 11 11.75 alles per 50 Kg. PURMEREND, 13 Juli. 265 vette koeien p. Kg. f 0.620.78, 1 gelde koe f 150200, melkkoeien f 165—2S0, 16 paarden f 90200, 85 vette kalveren p. kg. 30—60 cent; 314 nuchtere kalveren v. d. sl. f 515, 232 vette varkens 4951 cent; p. kg.; 40 magere f 20—30, 300 biggen f 13—18, 390 schapen f 15—29, 42 bokken f 4—14, 575 lammeren f 11—16. NOORDSCHARWOUDE, 13 Juli. Schotsche muizen f 3.50—4.40, grooten 3.60 —4.10, hl. eigenheimers 4.605,10. drielingen 2.102.60, drielingen, zilveruien 5.40, zilver- nep 6.508. tuinboonen f 4.60, witte kool 3.904.20, bloemkool 11.5012.70. BROEK OP LANGENDIJK. 13 Juli. 26(4100 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 3.504.40, bl. eigenheimers f 4—4.70, drie lingen f 2—3.10, kleine f 1—1.60, 3000 bos peen f 34.40. Roode kool 3.104.30, gel ekool 4.60—5.30, 18000 Kg. tomaten: A 12.70—13.30, B 13.10— 14.60. C 12.80. CC 6.10. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. BERLIJN, 12 Juli 1397 Groenten en fruit: Berlijn: De aanvoer is rijkelijk. De handel had aanvankelijk een levendig karakter. De prijzen bleven op peil Van ochtend was het regenachtig, en werd tegen het einde van de markt tot Iets la gere prijzen gehandeld. Het koelere weel was voor verschillende groenten een stimu- leerende factor. Dit geldt in hoofdzaak voor bloemkool, die goed gekocht werd. Geno teerd wordt: IIoll. Bloemkool 46—52 p. 100 stuks Holl. tomaten 25—29 per 50 kg. Ital. tomaten 1013 per 50 kg., Bulgaarsche to- IR?'erl Ap 20 per 50 kg.. Ital. aardappelen 0 pPr kg., Holl. aardappelen 7.15 —7.50 per 50 kg., Egyptische uien 7.50—9 per 50 kg. West-Duitschland: Niet veel ver andering. De handel in groenten is goed. en ook fruit vindt goeden afzet. De prijzen ble ven op niveau.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7