Opheffings Uitverkoop mmarnrnÊm Stadsnieuws GERARD WORM SEIZOEN DUNSELMAN - KEIZERSTR. 24 Texel VióAcPielij, Woensdag 14 Juli 1937 Tweede Tewaterlating sleepdienst I Kostelooze rijwielbelastingmerken Beiaardconcert De Indische mail Machineschrijven bij „Mercurius' Zedenmisdrijf Aanrijding Opleiding tot reserve officier-vlieger IN ONZE HEBBEN WIJ STEEDS NIEUWE AANBIEDINGEN TEGEN ABNORMAAL LAGE PRIJZEN ALLES MOET WEG ZIET VOORAL lEDEREN DAG ONZE ETALAGE'S KEIZERSTRAAT 60 Duitsche kruiser en torpedobooten te Ymuiden Ruit ingegooid Vischafslag Den Helder ZIET VOORAL ONZE ETALAGES Diversen Met vacantie? Amsterdamsch Mannenkoor en Texelsch Fanfarecorps Vader en Moeder van het Algemeen Weeshuis Schoolreisjes Waarom nu toch een pufverbod Nieuwe moeilijheden voor Engeland HERMAN NYPELS' Nutsspaarbank te Den Helder Burgerlijke Stand van Den Helder Zij voelde zich beleedigd Hedenmorgen op 's Rijks Werf. Hedenmorgen omstreeks half tien is van een der hellingen op 's Rijks Werf alhier de 3e sleepboot van de drie, welke ter vervan ging van den Sleepdienst I vervaardigd is, te water gelaten. De nieuwe sleepboot, welke de aanduiding van de oude, dus „Sleepdienst I" zal krijgen, heeft een lengte over alles van 20.205 meter! tusschen de loodlijnen van 19.14 meter. De grootste breedte is 4.76 meter, de holte 2.35 meter, terwijl de waterverplaatsing 85 ton bedraagt. De boot bezit een Triple-expansie- machine van 180 pk en voorts een pomp- installatie voor bergingsdoeleinden. De voor steven kan dienen als ijsbreker. De Ontvanger der Directe belastingen, In voerrechten en accijnzen te Den Helder, Ko ningsplein no. 4, maakt bekend, dat door hen, die daarvoor in aanmerking komen, ingaande 16 Juli 1937 wederom kostelooze Rijwielbe lastingmerken op de gewone kantooruren kun nen worden aangevraagd. Zij, die niet in de gelegenheid zijn, om op de gewone kantooruren te komen, kunnen hun aanvraag indienen op Donderdag 15 Juli, Woensdag 21 Juli en Dinsdag 27 Juli a.s., tel kens des avonds van 7 tot 9 uur. Klokkenspel Monument Nederlandsche Red dingwezen te geven op Donderdag 15 Juli 1937, van 8 u9 u. n.m., door den Stadsbeiaardier, Tj. Joh. Dito. De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aan sluiting op het d.d. 1<< dezer te Marseille ver wacht wordende mailschip „Slamat" zal Don derdag 15 Juli a.s. om 7.38 uur te Den Haag H.S.M. arriveeren. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer opgenomen advertentie van het In stituut „Mercurius" aan de Loodsgracht, waarin men bijzonderheden vindt betreffende het leeren van machineschrijven gedurende de vacantie. Door de recherche is een persoon aange houden, die verdacht wordt van het plegen van niet nader te noemen handelingen met kinderen. Op de helling bij het Helden der Zeeplein had gisterenavond een aanrijding plaats tus schen een tweetal wielrijders met het gevolg, dat de kleeding van een der fietsers werd be schadigd. Aanmelding tot 1 Augustus a.s. De minister van Defensie heeft bepaald, dat de aanmelding voor adspirant-reserve- ofifcier-vlieger bij de luchtvaartafdeeling, welke volgens de bestaande bepalingen ieder jaar op 1 Juli sluit, voor dit jaar opengesteld zal blijven tot 1 ^ugustus a.s. Voor vele jongelieden, die niet vóór 1 Juli in het bezit van het vereischte diploma H.B.S. met 5-jarigen cursus (b) of daarmede gelijk gesteld diploma waren, is hiermede dus de gelegenheid geopend, nog dit jaar mede te dingen naar plaatsing op deze opleiding. Naar wij voorts vernemen is het niet uitgesloten, dat de maximum-leeftjjds- grens voor aanneming, welke tot nu toe op 23 jaar was gesteld, een dezer dagen zal worden verhoogd tot 24 jaar, zoodat deze nieuwe bepaling nog voor deze op leiding zal gelden. Voor het bekomen van inlichtingen kunnen belanghebbenden zich schriftelijk wenden tot den inspecteur der militaire luchtvaart te Soesterberg. Op weg naar de Duitsche Rijnhavens. Gisteravond heeft IJmuiden onverwachts bezoek gekregen van den „Tsingtau", een Duitsche kruiser, welke in gezelschap was' van 8 torpedobooten. Nadat zij dit smaldeel nabij de Berhaven achter het fort ligplaats genomen had, is het hedenmorgen weer ver trokken met bestemming naar de Duitsche Rijnhavens. Zooals men weet, heeft de Neder landsche regeering goed gevonden, dat de oorlogsschepen daartoe den Rijn kunnen op varen. De Minister van Defensie heeft in het tijd vak 1 Juli 1937 tot 1 Juli 1938 benoemd tot voorzitter van den Herkeuringsraad, bedoeld in art. 34, tweede lid van het Dienstplicht besluit, den luitenant-ikolonel der infanterie P. R. Kuipers, werkzaam bij het de parte- ment van defensie en tot diens plaatsvervan ger de referendaris bij dat departement P. A. Ravelli. Bij K.B. van 12 Juli 1937 zijn met ingang van den datum van dit besluit bevorderd: a. tot officier-vlieger der 2e kl., de officier vlieger der 3e kl. W. O. P. R. Aernout; b. tot ofifcier van den Marinestoomvaart dienst der 2e klasse N. A. Gons. Een bewoonster van de Plantsoenstraat deed aangifte, dat een ruit van haar woning werd ingegooid. Stijging der tongprijzen. Het gaat met de tongprijzen in stijgende lijn. Dinsdag waren deze prijzen te IJmuiden aan den afslag van 1.10 tot 1.40 per kilo. Tarbotprijs blijft zoo ongeveer op dezelfde hoogte en deze deden van 0.60 tot 0.74 per kilo. Griet deed van 21.tot 23. De scholprijzen deden voor groote schol tot 24.middel deed 16.zetschol van 16.tot 20.50 en kleine schol van 6.90 tot 13.—. Bot en schar deden ook goede prijzen; bot liep van 5.tot 13.50 en schar van 6.60 tot 12.Poon steeg iets en kwam van 3.70 tot 5.—. Schelvisch- en kabeljauwprijzen waren ook zeer goed. Wijting was laag in prijs en kwam van 2.30 tot 2.60. De trawlerbesommingen waren goed; log gers waren er dien dag niet aan den afslag. Prijs levende garnalen. Voor de levende garnalen werd Dinsdag aan den afslag te Amsterdam besteed van 1.25 tot 2.per lit van 15 kilo. Deze prijzen blijken voor goeden omzet van levende garnalen te Amsterdam het meest geschikt te zijn. Garnalen visscherij. De garnalenvisscherij om den Zuid leverde verleden week ongeveer hetzelfde resultaat zooals het de laatste weken is geweest. Te Ouddorp kon vijf dagen worden gevischt, de zeilers brachten per dag van 40 tot 60 kilo consumptiegarnalen aan; de motorvaartuigen het dubbele tegen 12 cent per kilo. Een ongeveer dubbele hoeveelheid drogerij- garnalen tegen 2 cent per kilo kon eenigs- zins de besomming verhoogen, maar de be sommingen waren vanzelfsprekend niet hoog. De visschers, welke het bedrijf bij IJmuiden uitoefenden, keerden vandaar terug. Het ruwe weer der laatste dagen is daarvan wel de oorzaak. 13 Juli. Aangebracht door korders: Tongen Slips Schol le soort Schol 2e soort Schar -0.96 per kg 1.05- 0.88—0.82 p. kist 8.207.10 4.003.00 2.25—1.70 OPRUIMING Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 762.4 Temperatuur zeewater 17.4 Temperatuur lucht 18.5 Hoogste temperatuur lucht gisteren 19.4 Laagste temperatuur lucht gisteren 15.3 Hoogwater (heden) 12.0524.50 Laagwater (heden) 5.55—18.45 Hoogwater (Donderdag) 12.4.5 Laagwater (Donderdag) 6.3019.20 Licht op (heden) 21.45 GESLAAGD: Bij examen slaagde voc Stoomvaart de heer het laatst gehoudea r 3e stuurman Groot« G. Gieles. GESLAAGD: Bü het dezer dagen te 's-Gra- venhage gehouden examen, slaagde voor 3e stuurman groote stoomvaart, de heer G. Gieles. GESLAAGD: Op het onlangs gehouden examen voor stafmuzikant slaagde de heer H. Jongkees, welke evenals de heer K. Koke laar lid was van de Oranje Harmonie-kapel. De heer Jongkees kreeg zijn opleiding bij de O. H. K., directeur J. J. W. Hertsworm. Een persoon werd bekeurd voor het te koop aanbieden van liedjes. Een tweetal firma's werd betrapt op over treding van de Arbeidswet, terwijl een twee tal winkeliers zich schuldig maakten aan overtreding op de Uitverkoop. Dan Purol meenemen Dit voorkomt, verzacht en geneest zonnebrand, doorzitten en stukloopen Tijdens het concert, dat het Texelsch Fanfarecorps in het Park te Den Burg, te zamen met het Amsterdamsch Mannenkoor zal geven op Zaterdag a.s., zullen door het Fanfarecorps de volgende nummers worden gegeven (wijziging voorbehouden) Steeds Voorwaarts, marsch M. Bolderdijk Ouverture De Joseph De Mêhul Wiener Praterleben, Wals S. Translateur Sabre et lance. Marsch H. Starke La Poupé Nürenberg. Ouverture A. Adam Freischütz. Fantaisie sur 1'Opera van Weber Finale. De toegang tot het Park is vrij. Wel zul len programma's worden te koop aangebo den, doch het koopen is niet verplicht. De baten van dezen verkoop komen ge heel ten goede aan het Amsterdamsch Man nenkoor. Het concert vangt aan des avonds te half negen. De reeks concerten, die 't Mannenkoor hier geeft vangt Maandag aan met een concert op 't Sportterrein te De Cocksdorp. Naar men ons mededeelt is 't Bestuur van het Algemeen Weeshuis dezer dagen gereed gekomen met 't opmaken van een voordracht, uit de niet minder dan 86 solli citanten naar bovengenoemde functie. De Raad dezer gemeente die waarschijnlijk in 't laatst van deze maand bijeenkomt be slist tenslotte in deze zaak. De leerlingen der hoogste klassen van de O.L. scholen te Eierland maakten gisteren een uitstapje naar Amsterdam. O.a. werd een bezoek gebracht aan Artis en aan Schiphol. De leerlingen der laagste klassen van de O.L. School te Den Burg maakten Dinsdag een uitstapje naar De Koog. VISCHAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd te Oudeschild: 12 Juli: 40 kilo gezouten garnalen 15 ct. per kilo. 13 Juli: 250 kilo gezouten garnalen 15 ct. per kilo. m. Op het Jamboree-terrein te Vogelenzang werd een generale repetitie ge houden door ruim 1000 padvinders. Deze werden toegesproken door den hoofdverkenner Staatsraad Rambonnet. Verschenen is de brochure, uitgegeven door de Ned. Vereeniging van belanghebben den bij de schar- en scholvisscherij„Waar om nu toch een pufverbod?" Zooals men zich misschien herinnert, heeft deze vereeniging op 13 Mei j.1. in Krasna- polsky te Amsterdam een vergadering be legd, naar aanleiding van de te Lohden ge sloten overeenkomst tusschen de verschil lende, bij de Noordzeevisscherij betrokken landen, waarin bepalingen worden opgeno men om tg komen tot verbetering van den vischstand in de Noordzee. Deze bepalingen betreffen vaststelling van de minimummaas- wijdte der netten (die Nederland reeds met ingang van 1 Januari 1937 van kracht had doen worden) en het'verbod van aanvoer van eenige vischsoorten beneden een zekere maat. Frankrijk teekende deze overeenkomst niet, omdat de consumptie gesteld is op de kleinere tongsoorten, die juist door deze overeenkomst niet zouden mogen worden aangevoerd. Het van kracht worden dezer gesloten over eenkomst wacht nu op de ratificatie van den betrokken Minister en de bepalingen zullen, hoogstens drie maanden daarna, moeten zijn ingevoerd. Een pufverbod helpt niet. Op genoemde vergadering is nog eens duidelijk aangetoond, dat het aanbrengen van de puf den vischstand niet omhoog brengt, want dat de mechanische visch- methode er onherroepelijk toe leidt, dat kleine visch wordt vernietigd.' De trawler gooit zijn groote hoeveelheid doode kleine visch overboord; de kustvisscher bewaart zijn kleine hoeveelheid puf en verhoogt daar mee, eenigszins de besomming. Vischmeelfabricage ontleent haar bestaan aan de puf, terwijl de eendenhoudetijen er onmogelijk buiten kunnen, wil men deze be drijven rendabel exploiteeren. Dan zijn er de talrijke nevenbedrijven, die de eerstgenoemde be weer bestaan, omdat drijven bestaan. Komt er pufverbod, dan komen al deze bedrijven in den knel en het economisch nadeelig gevolg zal ontstellend zijn, ter wijl het beoogde doel verbetering van den vischstand, niet zal worden bereikt. De brochure spreekt daarom ook, dat een pufverbod dwaas en misdadig zal zijn. En dan wordt dat in de brochure nader uit gewerkt met de argumenten, die we, in vele artikel over dit vraagstuk reeds in den loop der jaren hebben weergegeven. Nu er een nieuwe Minister is opgetreden, die over dit vraagstuk zijn oordeel zal heb ben te vestigen, alvorens tot ratificatie van de Londensche overeenkomst over te gaan, is het tijdstip van verschijning der brochure waarschijnlijk zegr juist gekozen. Eeli Heldersc.h belang. Deze zaak raakt nauw een Heldersch ge meentebelang, omdat de kustvisscherjj door een pufverbod nog grooter moeilijkheid zal hebben om te blijven bestaan. Zeer vermoedelijk zal het dan zoo worden, dat alle bestaansmogelijkheid zal worden ontnomen. Daarom zal het goed zijn, dat nogmaals stevig door de gemeentelijke overheid er op zal worden gewezen bij den Minister, van hoe funeste gevolgen het voor vele bedrijven zal zijn, indien ratificatie der overeenkomst zal plaats hebben. De vorige minister had zich, door de af vaardiging van twee zijner ambtenaren naar Londen, die beiden hun naam plaatsten onder de overeenkomst, min of meer vastgelegd. De tegenwoordige bewindsman behoeft zich hieraan niet gebonden te gevoelen. Komt deze Minister door de brochure tot het in zicht, dat het inderdaad „dwaas en misdadig" zou zijn om dergelijke bepalingen voor onze visscherij in te voeren, dan kan worden ver wacht, dat Z.E. zijn handteekening niet zal plaatsen. De Minister, onbevooroordeeld als hjj nu nog kan zijn over dit vraagstuk, zal zich eerst van deze materie volledig op de hoogte willen stelen, alvorens een beslissing te nemen. Het rapport Inzake China niet gun stig ontvangen. Alsof Engeland al niet genoeg zorgen heeft over den toestand in het Westen, zoowel als de gang van zaken in het Verre Oosten, komt daar nu nog bij de groote ontevredenheid over het rapport van de Engelsche staatscommissie over Palestina. Aan beide kanten is men onte vreden en zoowel van Joodsche als van Arabische zijde zijn heftige protesten ge uit. De Zionisten voelen zich diep teleurgesteld, omdat hun droom van een groote toekomst van een vrij en vereenigd Joodsch volk in de wereld der practische politiek onhoudbaar blijkt, schreef het Hbl. in een beschouwing. De Arabieren toonen zich onvoldaan om dat zij vervreemding van het Palestijnsch ge bied, in welken vorm en in welken omvang ook, in flagranten strijd achten met hun primordiale rechten. Nu echter de Engelsche staatscommissie zich eenstemmig heeft uit gesproken voor een deeling van Palestina in een autonoom Arabisch en een autonoom Joodsch gedeelte, en de Engelsche regeering de voorgestelde oplossing van het probleem tot de hare heeft gemaakt mag men aan nemen, dat het stellig wel overdachte begin sel der oplossing onaantastbaar vastligt. Men mag aannemen, dat Engeland zich achter de schermen reeds met de Volken- bondsmogendheden heeft verstaan, evenals met de regeering der Ver. Staten, waarmede Engeland uitmuntende betrekkingen onder houdt. Beide staten hebben n.1. een woordje in het kapittel mee te spreken. Het Hbl. schrijft: Men krijgt inderdaad het gevoel, dat Enge land den Zionisten wel wat al te zeer bij mondjesmaat hun nieuwe gebied toewijst. De Joden vragen zich bijv. af, waarom het woes- tijnachtige gebied tusschen Gaza en Beërs- jeba, waarop zij hun oog zoo lang gericht hielden en dat zij zich voorstelden, evenals de vlakte van Jisraël tot een vruchtbaar ge bied te herscheppen, geheel aan de Arabieren is gegeven. Waarschijnlijk hebben hier mili taire overwegingen medegesproken. Zij vra gen zich eveneens met groote verbazing en gerechtvaardigde verontwaardiging af, waar om twee groote Joodsche bedrijven, de kali- werken aan de Doode Zee en de electrische centrale aan het Meer van Tiberias, in den Arabischen staat moeten komen te liggen. Zoo zijn er andere punten, ten opzichte van het nieuwe beginsel zelf van betrekkelijk on dergeschikt belang, maar waarvan de rege ling de teleurstelling, die de Zionisten door de beperking van het mandaatgebied onder vinden, zoo kunnen verkleinen. Ook van de verontwaardiging der Arabie ren moet men voor tarra een aanzienlijk per centage afdoen. De Arabieren spinnen bij de voorgestelde oplossing wellicht de meeste zijde. Deze oplossing vereenigd Palestina, mi nus de kuststrook, met Transjordanië en geeft dezen vereenigden staat een soortge lijke positie als thans het ontvoogde Irak heeft en zooals binnenkort ook Syrië, het Fransche mandaat, zal hebben. KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Heren-ondergoederen, van bekend solide fabrikaat. Goedkoop in aanschaffing, uiterst solide in het gebruik. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Juni 1937. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand ingelegd 187.915,89 en terugbetaald 186.424,90, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 1.490,99. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 3.083.274,63. In de maand Juni werden 112 nieuwe spaarbankboekjes uitgereikt, het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 10.735. Onder deze nieuw uitgereikte boekjes zjjn begrepen 21 boekjes voor jonggeborenenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1, De lediging der spaarbusjes in den loop der maand Juni leverde een bedrag van 3.739,26 aan kleine besparingen op. Het aantal in omlcop zijnde spaarbusjes bedraagt thans bijna 2.200. van Dinsdag 13 Juli 1937. BEVALLENG. Taekemavan der Hert, d. OVERLEDEN: J. Huigenvan Beusekom, 58 jaar. Een bewoonster van de Emmadwarsstraat deed aangifte, dat zij door een andere bewoon- flter yap ete straat beleedigtj,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5